Lourdes zonder God vreest Russische maffia Buitenland pONDERDAG 30 JANUARI 1997 Tsjechen voelen zich tweederangs burgers in Karlovy Vary Vroeger, voor de bruine en rode catastrofes, was Karlsbad het favoriete kuuroord van de Europese elite. Na de val van het communisme hoopte Karlovy Vary haar leidende positie in het lucratieve kuurwezen weer in te nemen. De verwaarloosde kuurhotels en badhuizen werden of worden gerenoveerd en het wachten was op de nieuwe gasten. Die kwamen ook, uit Duitsland maar niet zoveel als verwacht. En uit Rusland in groter stromen dan gehoopt. Sindsdien waart er een spook rond in de prachtige stad in West-Bohemen. Wordt de Russische maffia de belangrijkste gast in Karlovy Vary? Hotel Imperial, hoofdkwartier van de Russische nouveau riche. Na de aftocht van de commu nisten zocht de nieuwe demo cratische regering in Praag naar een oplossing voor de giganti sche staatseigendommen die ze als deel van de failliete boedel had moeten overnemen. Net als in de meeste andere Oost-Eu- ropese landen die pas het com munistische juk hadden afge schud, kwam die oplossing uit het westen en heette privatise ring. En net als bij de voormali ge broedervolken was die priva tisering geen onverdeeld succes. Praag had vaak geen vat op de als investeerders vermomde bad ook dames en meisjes trof die niet alleen aan de voeten van de dichter wilden zitten omdat hij zo mooi uit eigen werk kon voorlezen. Deze me gaster avant la lettre beleefde in Karlsbad zijn, voor zover be kend, laatste romance. Ulrike von Levetzow was 19 en hij zelf op 28 augustus 1823 net 74 ge worden, maar dat weerhield hem er niet van om in elk geval op papier nog eens alle registers open te trekken. Ook nu, zeven jaar na de Tsje chische fluwelen revolutie, ko men er elk jaar weer tiendui zenden bezoekers, vaak op kos ten van het ziekenfonds, naar Karlovy Vary om in Badhuis I en III in bubbelbaden te zitten, te worden gemasseerd, in hete modder te worden verpakt en het warme tot hete mineraalwa ter te drinken. Tegen lunchtijd, als het effect op de stofwisseling het weldadigst moet zijn, zie je ze in het prachtige stadscen trum als pelgrims met hun meestal porseleinen drinknap van bron tot bron trekken. Lo pend of zittend onder de fraaie colonnades drinken ze het wa ter dat naar modder smaakt en onwillekeurig doet denken aan de levertraan uit de kindertijd. Een nieuwe Beethoven of Goethe zul je onder de huidige lichting bezoekers waarschijn lijk vergeefs zoeken. De meeste bezoekers komen nu uit Rus land en de andere voormalige Sovjet-republieken. Dat past in de traditie, zoals de vriendelijke mevrouw van de plaatselijke VW bezweert. De Russische adel vertoefde graag in de kuur oorden van Bohemen, naast Karlovy Vary vooral Mariënbad (Marianske Lazne) en Franzen- bad (Frantiskovy Lazne), om op adem te komen van het zowel meteorologisch als geestelijk vaak rauwe klimaat in het tsa renrijk. En toen de hamer en sikkel heersten kwamen de par- tij-adèl, de nomenklatoera, en arbeiders die in de arbeiders- en boerenstaten van Oost-Euro pa goed hun best hadden ge daan er uitrusten van de op bouw van het socialisme en de strijd tegen het kapitalisme. De huidige Russische bezoekers hebben niets tegen het kapita lisme, integendeel zelfs. Ze to nen minder belangstelling dan hun landgenoten uit de vorige en het begin van deze eeuw voor de culturele verlokkingen van de stad, waar behalve mi neraalwater op vrijwel elke straathoek ook de geschiedenis opborrelt. Karlsbad was voor de Tweede Wereldoorlog een overwegend joodse stad. De meeste in Ju gendstil opgetrokken en vaak weer prachtig gerestaureerde villa's waren van joodse onder nemers, zoals Moser, de stichter van de beroemde kristalfabriek. Hoe belangrijk de stad als joods centrum was, blijkt uit het feit dat de zionistische beweging er in 1921 en 1923 grote congres sen hield. Nu woont er, om de bekende reden, geen jood meer. „Maar we hebben wel veel be zoekers uit Israël", zegt de VW- mevrouw. Elke avond, behalve op maan dag, is er een diner-dansant in Hotel Imperial. Op de ingeblikte muzak van Julio Iglesias, Engel- bert Humperdinck, Elton John en Tom Jones schuifelen oudere mannen met jongere vrouwen over de parketvloer. De dames zijn royaal, de heren nauwelijks minder met snuisterijen behan gen. Er wordt stevig getafeld, nog steviger gedronken, soms onder het wakend oog van nor se types die een allergie voor ca mera's blijken te hebben. Hotel Imperial is het hoofd kwartier van de Russische nou veau riche, of zoals de plaatselij ke bevolking cynisch zegt: de geldadel, met de nadruk op geld. Imperial ligt op een heuvel even buiten de stad en domi neert, als een burcht, de omge ving. Over de rol en invloed van de Russen circuleren in Karlovy Vary twee versies, een officiële en een onofficiële. In de officië le versie heten ze graag geziene bezoekers die niet op een mark of dollar meer of minder kijken. Dat bleek, uiteraard, ook uit een enquête die de plaatselijke krant onlangs onder een aantal prominente hoteliers heeft ge houden. „We begroeten ze graag in ons hotel", zegt de snibbige sales manager van Grand Hotel Pupp, waar de presidentiële suite 15.000 kronen (duizend gulden) per dag kost, op de vraag wat ze van de onofficiële versie vindt. „Ik vraag u toch ook niet waar u uw geld van- êgen lunchtijd is het druk bij de bronnen. eneeskrachtig bad, een van de medische verlokkingen van Karlovy Vary. Schilderij roept herinneringen aan gouden jaren wakker. In de salon van Hotel Imperial pingelt de organist verveeld, terwijl de dansers van gisteravond katterig in hun crapauds hangen. iarlovy vary peter v. nijsenburg s Iet schilderij in het museum ran Karlovy Vary moet herinne ringen wakker roepen aan de c' ai»ouden tijden van weleer. Het is ;een meesterwerk, niet eens het iroduct van een matig getalen teerde maar in elk geval am- lachtelijk redelijk geschoolde ynateur. De verhoudingen tus sen de afgebeelde personen loppen niet, de schilder had :en slecht oog voor het licht en ijn kleurgevoel was evenmin sterk ontwikkeld, ijn charme dankt het schilderij litsluitend aan de figuren die Ie schilder op zijn onbeholpen anier heeft proberen te ver- leuwigen. Eigenlijk was dat niet S hodig, want de afgebeelde per- <nen hadden zichzelf al van n min of meer permanente ilaats in de geschiedenis verze- :erd. Maar met de portretten n Beethoven, tsaar Peter de irote, Goethe, Marx, List, Bis- arck, Wagner en tientallen an- lere, iets minder vipperige "IP's kan het schilderij worden leschouwd als een picturale io is Who' van de 18de en 9de eeuw. Voor bezoekers die ij de geschiedenisles op school ;ven niet hebben opgelet, blijkt llVVt een aardig zoekplaatje. Deze vorsten, staatslieden en :unstenaars kwamen allemaal J," haar Karlovy Vary om te kuren. a e pat was in de dagen waarin Bo- "Jpjiemen nog deel uitmaakte van ejiet Habsburgse rijk en de stad ^e' karlsbad heette. Het water uit an'pe twaalf bronnen in de stad as en is geneeskrachtig. Wie :oals Goethe problemen met de ipijsvertering had, aan indiges- |ie of juist diarree leed, met weren aan zijn benen en jicht loor het leven moest, dacht in lit Lourdes zonder God de ver- issing van zijn kwalen te vin- ^pen. De grote dichtervorst ver bleef maar liefst elf maal in [arlsbad, 1.114 dagen van zijn ;ven, zoals een biograaf eens ïeeft uitgerekend. Goethe ichreef zijn vrouw Christiane lat het naast Weimar, waar hij :ijn geld verdiende als rege- 'l 5Hngsadviseur, en Rome, waar lij het graag uitgaf, de enige tad was waar hij zou kunnen loneteven. Vat hij in zijn correspondentie net zijn wettige echtgenote niet rermeldde, was dat hij in Karls- daan heeft?" Volgens die tweede versie zijn ze patsers, poenerige proleten, die denken dat ze zich met hun geld alles kunnen veroorloven. En iedereen zegt te weten waar dat geld vandaan komt. „Uit de misdaad, wat denk jij nou. Het is pure mafia", zegt een man die ondanks het vroege uur niet alleen mineraalwater heeft ge dronken. „Het is heel moeilijk", zegt een Amerikaan, „om een juist beeld van de situatie te krijgen." Hij woont sinds een paar maanden in Karlovy Vary, spreekt de taal 'een beetje' en zegt dat zijn Tsjechische vrienden ook niet precies kunnen aangeven wat er waar en niet waar is van het maffia-verhaal. Onder dergelij ke omstandigheden is legende vorming kennelijk onvermijde lijk. „Er is hier zonder meer veel an tipathie tegen de Russen. Het wordt vaak niet eens duidelijk uitgesproken, maar je merkt dat aan een terloopse opmerking, een hint van een gesprekspart ner. De Tsjechen ondergaan het als een tweede bezetting. Je moet niet vergeten dat de her innering aan augustus '68 nog heel levend is." Het Rode Leger heeft toen met steun van zijn bondgenoten met geweld de Tsjechische poging tot 'socialis me met een menselijk gezicht', de Praagse Lente, in de kiem gesmoord. „Het Russische leger is nu wel verdwenen, maar daarvoor zijn Russen gekomen die bontman tels dragen als een zomer- of re genjas nog afdoende is, die de Tsjechen opnieuw ais tweede rangsburgers behandelen, die slechte of geen manieren heb ben en, heel belangrijk, vaak met geld smijten. De sjieke boe tieks in de stad hebben voorna melijk Russische en ook wel Duitse klanten, maar geen Tsje chische. Die zijn blij dat ze het hoofd boven water kunnen houden. Afgunst is een element in het verhaal, maar niet het enige, denk ik." milie. Nu is het in het bezit van een Engelse dame die het on derhoud niet langer kan betalen en het te koop heeft aangebo den. Wat er met Richmond staat te gebeuren, is een favoriet onderwerp van gesprek bij de genen die weten of denken te weten wat er op het spel staat. „Ik wed", verklaart een zegs man, „dat het in Russische han den overgaat. Het is een aftrek som. Ga maar na. Tsjechen hebben geen geld, Duitsers hebben de afgelopen jaren al duidelijk gemaakt dat ze niet staan te trappelen om hier te in vesteren, en andere gegadigden zijn er domweg niet. Blijven over: onze Russische vrienden, met of zonder stromannen. En als zij de voet tussen de deur van een kuurhotel krijgen, is dat het begin van een hoop ellende. Neem dat maar van mij aan." In de in laat-koloniale stijl inge richte salon van Hotel Imperial hangen de danseurs van gister avond en hun gades tegen thee tijd moe en katterig in hun crapauds. Er wordt veel gezwe gen. Ze bladeren in tijdschrif ten, roken en luisteren afwezig naar een duo dat routineus het tearoom-repertoire afdraait. De man pingelt ongeïnspireerd op zijn orgeltje. De vrouw zingt met een dunne, ijle stem al sinds jaar en dag verwelkte evergreens als The Shadow of Your Smile, The Windmills of Your Mind en, hoe toepasselijk, Strangers in the Night. Zit hier, onder het verveelde publiek, de toekomstige eigenaar van Rich mond? geen hotels, maar huizen en vil la's. Wat ze daarmee doen, is hun zaak. Ze hebben er voor betaald." En kortaf: „We heb ben geen maffia-probleem. Ook niet in de prostitutie. Dit is geen Berlijn of Keulen (waar de pros titutie de expansie van de Russi sche maffia in andere sectoren financiert, red.). En als er pro blemen dreigen te komen, zul len we niet schromen in te grij pen." De bewering en de verzekering van Zlabek stuiten op scepsis bij informanten die zelfs in een Ne derlandse krant niet bij naam willen worden genoemd. „Het is veel ingewikkelder en ondoor zichtiger dan Zlabek zegt. Nie mand weet precies hoeveel on roerend goed de Russen hebben gekocht: hoe groot bijvoorbeeld hun aandeel in Grand Hotel Pupp is. Formeel is dat een Tsjechische onderneming. De aandelen zijn in handen van Tsjechen. Maar het is bekend dat Russen via Tsjechische stro mannen opereren. Heel nette mensen, op wie op het eerste gezicht niets valt aan te merken, maar die in de greep van de maffia zijn. Hou me ten goede: ik zeg niet dat Pupp zelfs maar voor een deel in Russische han den is. Ik zeg alleen dat, als het zo is, en dat is heel goed moge lijk, wij dat niet hoeven te we ten." Op de weg naar Marianske Laz ne, aan de rand van de stad, ligt het kuurhotel Richmond. Het is een statig landhuis uit de jaren twintig dat voor de oorlog ei gendom was van een joodse fa- roofridders die maar één ding voor ogen hadden: zo snel mo gelijk hun zakken vullen. De verhalen over westerse zakenlui die gouden bergen beloofden en puinhopen achterlieten, zijn legio. De gunstige uitzonderin gen in deze tijd van gelegali seerde piraterij waren op een hand te tellen en ze waren bijna zonder uitzondering Russen. Zegt de VW-mevrouw en zegt ook burgemeester Zlabek. „Zij hielden zich aan de afspra ken", aldus Zlabek. „Toegege ven, ze waren niet betrol&en bij grote transacties. Ze kochten FOTO'S CPD ROLAND DE BRUIN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9