Tientallen Albanese oppositieleiders vast Buitenland •Written tegen Europees observatorium racisme Ontslag Bhutto bekrachtigd Dutroux nooit in verband gebracht met An en Eefje Meer openheid in VS over veilig vliegen Kanker bleek griepje vs maken zich zorgen over troepenbewegingen Irak DONDERDAG 30 JANUAR11997 S Brand in Chinees hotel: 39 doden peking» Het aantal doden bij de grote brand in een hotel in de 3 ^Chinese stad Changsha is opgelopen tot 39. De Chinese pers meldde dat bij de brand die gisterenmorgen uitbrak meer dan •euhonderd mensen gewond zijn geraakt. Het vuur ontstond door 'P 'nog onbekende oorzaak in een visrestaurant op de tweede ver- ag dieping van het Yanshan-hotel en verspreidde zich razendsnel nnaar de vijf verdiepingen erboven. De 170 hotelgasten werden in e chun slaap verrast. ;ei i vAanslag op Israëlische patrouille ^Beiroet Drie Israëlische soldaten zijn afgelopen nacht omgeko- ne(men bij een bomaanslag in Zuid-Libanon. Op het moment dat )m.de auto van de patrouillerende militairen langs kwam, brachten a.guerrillastrijders een bom tot ontploffing. De pro-Iraanse Hez- ^bollah-beweging heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag j nopgeëist. j l weeling 92 dagen na elkaar geboren 'itticHiCAGOIn de buurt van Chicago heeft een 35-jarige \touw met een tussenpoos van 92 dagen het leven geschonken aan een t. itweeling. Het Rockford Memorial Ziekenhuis raadpleegde het VtGuinness Book of Records en stelde vast dat het om een nieuw iesjrecord gaat. Joshua kwam al op 26 oktober ter wereld, na 25 we- 96.ken zwangerschap. Afgelopen zondag zag tweelingbroer Jacob 'het levenslicht. Nieuwe bomaanslag in Nice nice» Het Zuid-Franse Nice is vandaag opnieuw getroffen door een bomaaanslag. Een postkantoor raakte zwaar beschadigd, en maar er vielen geen slachtoffers. In de nacht van dinsdag op oqwoensdag richtte een bom zware schade aan in het kantoor van hide luchtvaartmaatschappij Air France. De radicale Corsicaanse lariafscheidingsbeweging FLNC-Canal historique eiste gisteren de dalverantwoordelijkheid op. oc Weer godsdienstrellen in Indonesië jjakartaIslamitische Indonesiërs hebben vandaag een aantal Christelijke kerken en een Chinese tempel aangevallen en be- p Jschadigd. De incidenten deden zich voor in Rengasdengklok, Jvijftig kilometer ten oosten van de hoofdstad Jakarta. Aanleiding Jvoor de ongeregeldheden was een vermeende belediging door leen christen. Twee mensen zouden zijn gearresteerd. ?fsl Clanvete houdt Saddams vrouw binnen Cairo De Iraakse leider Saddam Hussein heeft zijn'vrouw on- Ider huisarrest geplaatst omdat zij zich verzet tegen zijn plan om de moordenaars van hun beider schoonzoons vergiffenis te schenken. Saddam is bereid tot vergiffenis omdat hij op die ma rnier hoopt een uit de hand gelopen vete binnen zijn clan te kun- ^nen beslechten. Iraakse dissidenten hebben dit gisteren bekend- Belgische ambtenaren in protest straat op ^Brussel» Enkele tienduizenden Belgische ambtenaren hebben registeren in het centrum van Brussel geprotesteerd tegen het toe- jjnemend aantal privatiseringen. Ook drongen zij aan op volledi- i3ge herbezetting van functies die vrijkomen als personeel deel tijds gaat werken. Daarnaast willen zij behoud van hun pen sioenrechten. De demonstratie verliep zonder incidenten. Door ^afwezigheid van overheidspersoneel lag het verkeer op de natio nale luchthaven Zaventem 's middags enkele uren stil. Zaïre meldt invasie Ugandese soldaten Ikinshasa Duizenden Ugandese militairen zijn volgens het Zaï- jrese leger het grondgebied van Zaïre binnengetrokken. Sommi- Hge eenheden rukken op naar de oostelijke stad Kisangani en wrjnaar de provincie Shaba. Uganda heeft de beschuldiging van Zaïre tegengesproken. „Het is absolute onzin", aldus de woord - 'oerder van de Ugandese president Museveni. i EU wil bezuinigen op landbouw brussel» De Europese Commissie wil volgend jaar het Europees andbouwbudget niet meer laten stijgen dan drie procent. De hulp aan achtergebleven regio's moet op grond van gemaakte afspraken in 1998 namelijk al met acht procent omhoog. Diverse Europese lidstaten, waaronder Nederland, dringen aan op een krappere begroting. Deze landen moeten zelf al een strakke dis cipline hanteren om zich te kwalificeren voor deelname aan de EMU (Europees Monetaire Unie). Daardoor kan hun Europese tijdrage zeker niet omhoog, menen zij. Jury Simpson-zaak is er nog niet uit i santa Monica» De jury in de civiele rechtszaak tegen O. J. Simp- 1, »on is er gisteren, na een overleg van zes uur, niet in geslaagd tot :en oordeel te komen. De twaalf moeten beslissen of Simpson 'erantwoordelijk is voor de dood van zijn ex-vrouw Nicole en iihaar vriend. De jury in de strafzaak tegen de voormalige foot- 3' aallspeler en filmster had er vorig jaar maar vier uur voor nodig ,;om hem onschuldig te verklaren. VN: Moordpartijen door leger Burundi jEnève Het Burundese leger heeft sinds 1 december vorig jaar 11 zeker 1100 burgers vermoord, onder wie honderden vrouwen en kinderen. Dat schrijft een VN-waamemersmissie in een giste- o.o en gepresenteerd rappprt. Het leger wordt gedomineerd door Tutsi's. De meeste burgers die door het leger zijn gedood, zijn dan ook Hutu's. liedrag 'onbehoorlijk en onbegrijpelijk' 10 ussel aly knol jrrespondent bij voorbaat ligt er een scha- iw over het Europees jaar te- :n racisme en vreemdelingen- lat dat vandaag in Den Haag 5 echtig is geopend door pre- ier Kok en voorzitter Santer in de Europese Commissie, een van beiden kan feestelijk ^inkondigen dat er een Euro- c les 'observatorium' komt dat de gaten houdt hoe, waar en 2lpor wie in de Europese Unie 'ertredingen op dit gebied orden begaan. Halsstarrigheid m Groot-Brittannië verhindert it dit Europees waarnemings- intrum van de grond komt. Er is geen sprake van een 10 its veto tegen het waarne- ingscentrum, zo verklaarde i inister Dijkstal (binnenlandse 7 tken) gisteren in het Europees 11 ïrlement in Brussel. Dijkstal 'i nog steeds goede hoop te ibben dat uiteindelijk ook de 'fitten er akkoord mee gaan. Maar iedereen geruststellen kon hij niet. Zoals diverse Europarlemen tariërs in herinnering brachten, -heeft de Britse premier Major op de laatste twee Eurotoppen in Florence en Dublin inge stemd met het waarnemings centrum. Namens de socialisti sche fractie in het Europarle ment sprak D'Ancona (PvdA) dan ook van 'onbehoorlijk en onbegrijpelijk' gedrag van de Britten. De reden voor de Britse wei gering om met het 'observatori um' in zee te gaan, is niet heel te doorgronden. Het zou voornamelijk gaan om de juri dische context, waarin er toe zicht op het waarnemingscen trum zou worden uitgeoefend. Zoals bekend, zijn de Britten zeer huiverig voor welke Eu ropese controle dan ook op al lerlei zaken die zij zelf als soeve reine Britse aangelegenheid Armste gedupeerden krijgen deel spaargeld terug tirana» hans gertsen De Albanese politie heeft de afgelopen dagen tientallen oppositieleiders gearresteerd. Volgens Maqo Lakrori, de internationaal secretaris van de Albanese Socialistische Partij (SPA), zijn sinds begin deze week tientallen promi nente leden van zijn partij aangehouden. Ze worden be schuldigd van het uitlokken van de gewelddadige rellen die het afgelopen weekeinde in diverse Albanese steden uitbraken. Volgens de partijkrant Zeri i popullit zouden zelfs ruim vijfhonderd SPA-activisten zijn opgepakt. ment, speciale volmachten ge kregen om de onrust de kop in te drukken. Van het uitroepen van de noodtoestand was for meel geen sprake, maar volgens de oppositie komt de huidige si tuatie daar wel op neer. Sinds maandag wordt de politie in de hoofdstad Tirana en diverse an dere steden bijgestaan door zwaarbewapende soldaten. Zowel premier Meksi als Be- risha pogen de onrust onder de tienduizenden gedupeerde spaarders weg te nemen met beloften dat ze tenminste deels schadeloos zullen worden ge steld door de regering. De arm ste en meest gedupeerde spaar- correspondent Die rellen braken uit nadat twee van de naar schatting tien geld- piramides in het land in de fi nanciële problemen kwamen. Tienduizenden Albanezen, die vreesden daardoor al hun spaarcenten kwijt te zijn ge raakt, koelden hun woede op politie, regeringsgebouwen, be drijven en kantoren van de re gerende Democratische Partij (DP). De in het nauw geraakte pre sident Berisha, had zondag van het vrijwel volledig door zijn ei gen partij gedomineerde parle- ders zullen daarbij een voor keursbehandeling krijgen. Het is echter nog altijd onduidelijk hoeveel procent van het inge legde geld de gedupeerden te rug zullen krijgen. De schattin gen in Tirana variëren van der tig tot maximaal zeventig pro cent. Oppositieleider Lakrori ge looft, ondanks de ogenschijnlijk weergekeerde rust in Albanië, niet dat de politieke en econo mische crisis die het instorten van de geldpiramides heeft ver oorzaakt al voorbij is. Hij ver wacht dat een aantal vergelijk bare' speculatieve beleggings fondsen nu ook snel het loodje zullen leggen, omdat zelfs de meest naïeve spaarders de ogen ondertussen wel zijn open ge gaan. „Dit is nog maar het be gin. De mensen zijn nu wat ge kalmeerd en hopen minstens een deel van hun geld terug te krijgen. Maar als straks nog veel meer mensen hun geld kwijt blijken te zijn, slaat de vlam pas echt in de pan", zo voorspelt het SPA-bestuurslid. Karachi Het Hooggerechtshof van Pakistan heeft gisteren het ontslag van voormalig premier Benazir Bhutto bekrachtigd en beslist dat de algemene verkiezingen van aanstaande maandag moeten doorgaan. In een eer ste reactie zei Bhutto op een persconferentie in haar huis in Karachi dat de uitspraak haar niet verraste. Zij be loofde dat ze bij de komende verkiezingen terug zal komen. De regering Bhutto werd op 5 november door president Leghari aan de kant gezet wegens onder meer corruptie, economisch wanbeleid en ondersteuning van doodseskaders van de politie. Bhutto bestreed de beschuldigingen en verweet Leghari een vendetta te gen haar en haar familie te voeren in een poging zijn eigen macht uit te breiden, foto reuters nawazsharif Duitse minister wil 50.000 koeien slachten bonn DPA-Rtf De Duitse minister Seehofer (volksgezondheid) heeft giste ren aangedrongen op de slacht van alle uit Groot-Brittannië en Zwitserland geïmporteerde run deren en hun nakomelingen. Dit uit vrees voor verspreiding van de gekke-koeienziekte BSE. Omwille van de bescherming van de volksgezondheid is 'geen compromis' mogelijk, zei See hofer. In totaal gaat om 50.000 dieren. In Duitsland is de be zorgdheid de laatste weken toe genomen nadat de ziekte bij een Galloway-kalf was gecon stateerd. Het ministerie van landbouw wil echter maar 14.000 nakome lingen, van de eerste generatie, van de Britse en Zwitserse im portkoeien slachten. Dit alleen als overdracht van de ziekte van de moeder op het kalf weten schappelijk waarschijnlijk is. De ouders van An woonden ook gisteren de verhoren van de parlemen taire enquêtecommissie bij. foto epa herwig vergult brussel anp Het Centraal Bureau Opsporin gen (CBO) van de Belgische Rijkswacht heeft nooit een ver band gelegd tussen de verdwij ning van de twee meisjes An en Eefje en hun ontvoerder Mare Dutroux. Dat bleek gisteren- tij dens de parlementaire enquête naar het onderzoek naar ver dwenen en vermoorde kinde ren. Dutroux ontvoerde An (17) en Eefje (19) in augustus 1995. Ruim een jaar later vond justitie de meisjes dood terug in Jumet. Hoewel de Rijkswacht in 1995 Dutroux al schaduwde en in verband bracht met de ontvoe ring van kinderen, werd zijn naam niet gekoppeld aan de verdwijning van An en Eefje, er kende De Craene van het CBO. Volgens hem paste de leeftijd van de meisjes niet in het beeld Brussel dreigt met forse milieuboetes BRUSSEL «ANP De Europese Commissie wil voor het eerst gebruik gaan ma ken van de juridische mogelijk heden om lidstaten zware boe tes op te leggen, omdat zij uit spraken van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg aan hun laars lappen. Duitsland en Italië dreigen de eerste slachtof fers te worden. Beide landen hebben op di verse terreinen van de Europese milieuwetgeving richtlijnen niet nageleefd. Het Europese Hof heeft hen opgeroepen dat als nog te doen. Ook daarna bleven beide lidstaten de bestaande re gels overtreden. Nu zoekt milieucommissaris Bjerregaard het conflict door via de Europe se rechter forse boetes op te leg gen. Deze kunnen oplopen tot 325.000 gulden per dag. In totaal gaat het om drie Duitse en twee Italiaanse geval len. Daarnaast dreigt het Hof in Luxemburg met negatieve uit spraken in zes Franse, vier Bel gische, één Luxemburgs en één Grieks geval. Als ook deze lid staten zich niet houden aan de uitspraak van de Europese rech ter, zal Bjerregaard hier om boetes vragen. In Duitsland gaat het om het niet naleven van richtlijnen voor de bescherming van vogels en grond- en oppervlaktewater. In Italië betreft het overtredin gen op de regelingen voor licht radio-actieve straling en het storten van afval. washington hans de bruijn correspondent De Amerikaanse luchtreizigers en straks ook iedereen met een computer en een Internetaansluiting kunnen vanaf volgende maand gedetailleerde informatie krijgen over de veiligheid van luchtvaart maatschappijen waarmee zij van plan zijn te vliegen. Onder druk van consumenten organisaties en het Congres gaat de Ame rikaanse federale luchtvaartdienst FAA een groot deel van haar tot nog toe ver trouwelijke veiligheidsgegevens openbaar maken. „De consument heeft er recht op te weten welke maatschappij betrokken is geweest bij een bijna-botsing in de lucht of boetes heeft moeten betalen wegens het overtre den van de veiligheidsregels", zei het De mocratische Congreslid Wyden, die de maatregelen van de Federal Aviation Ad ministration gisteren naar buiten bracht. Dit besluit gaat verder dan het alleen be kend maken van de namen van (buiten landse) luchtvaartmaatschappijen die geen toestemming hebben gekregen om boven de VS te vliegen, waarmee de FAA tot nog toe heeft volstaan. Vooralsnog gelden de nieuwe bepalingen vooral Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, waarover de FAA direct zeggen schap heeft. Maar de organisatie zal ook alle ongevalsgegevens en informatie over bijna-ongelukken bekend maken van maatschappijen die op de VS vliegen. De afgelopen vijfjaar heeft de FAA van hon derd luchtvaartmaatschappijtjes de ver gunningen ingetrokken en van 42 opge schort. Op 1 februari zal de FAA beginnen met het publiceren van alle gevallen waarin een luchtvaartmaatschappij veiligheidsregels hééft overtreden, waarop een boete van meer dan 50.000 dollar staat, met andere woorden: de zwaardere gevallen. Een maand later wordt op het Internet een speciale pagina geopend, waarop alle on gelukken van alle bekende luchtvaart maatschappijen worden vermeld, alsmede van incidenten, zoals bijna-botsingen of ernstige fouten die niet tot ongelukken hebben geleid. Later dit jaar wordt die Internet-pagina uitgebreid met gedetailleerde informatie over alle luchtvaartmaatschappijen die in en op de VS vliegen, over de samenstelling van hun vloten, de ouderdom van hun vliegtuigen, hun organisatiestructuur en eventuele problemen waarmee die maat schappijen te maken hebben gehad. Ove rigens zullen gedetailleerde resultaten van het onderzoek naar ongevallen pas na een jaar worden bekendgemaakt. Vooralsnog wordt alleen vermeld welke maatschappij en wat voor soort ongelukken hebben ge had. Tot de nieuwe openheid is overgegaan na de publieke onrust die is ontstaan door de reeks vliegongevallen van de laatste twee jaar in de VS. Die onrust werd vergroot toen na het ongeluk met een Valujet- vliegtuig in Florida, waarbij vorig jaar juni 110 mensen omkwamen, bleek dat de FAA al vele malen eerder kritiek had gehad op de veiligheid van de kleine luchtvaart maatschappij. De FAA heeft de luchtvaartmaatschappij en gerust gesteld dat er geen 'ranglijst' van maatschappijen komt naar hun prestaties op veiligheidsgebied. dat de Rijkswacht had van Dutroux. „De activiteiten waren erop gericht een verband te leg gen tussen Dutroux en Julie en Melissa." Julie en Melissa waren acht jaar oud toen Dutroux hen ont voerde. Bovendien opereerde de verdachte alleen in Wallonië, dacht de Rijkswacht. „We heb ben hem niet in verband ge bracht met Vlaanderen, laat staan met de kustregio", aldus De Craene. De verklaring van De Craene wekte de verbazing van de en- quêtecomissie. „De dubbele verdwijning was juist de aanlei ding om het CBO op te richten. Ik vind het wat moeilijk te ho ren dat er dan geen verband werd gelegd tussen beide dos siers", aldus de christen-demo craat Van Parys, lid van de com missie. Reorganisatie maffia uit vrees voor verklikkers rome efe-afp De Siciliaanse maffia heeft een ultrageheime 'maffia binnen de maffia' gevormd wegens de dreiging van verklikkers. Vol gens openbaar aanklager Lo- Forte is de opdracht gekomen van de nog altijd gevreesde 'baas der bazen', Salvatore Toto Riina. Deze zit sinds januari 1993 een levenslange gevange nisstraf uit, maar zou vanuit zijn cel de criminele organisatie nog steeds leiden. Loforte sprak van een 'super geheime organisatie, een on dergrondse maffia, parallel aan de traditionele organisatie'. Het zou gaan om een kleine elite groep van de Cosa Nostra, die wil voorkomen dat verklikkers onthullingen doen. Daartoe mag belangrijke informatie slechts in de kleinste kring cir culeren. Foute diagnose kost arts veel geld vancouver» anp De Canadese arts Werner Boldt moet het stellen van een foute diagnose duur be kopen. Het hooggerechtshof van British Columbia wees de 55-jarige oud-dokwerker David McBeth uit Vancouver een schadevergoeding van bijna 340 duizend gulden toe omdat hij ten onrechte te horen had gekregen dat hij aan terminale kanker leed. In werkelijkheid had hij slechts een griepje onder de leden. De arts vertelde McBeth in 1991 dat hij aan een zeldza me vorm van beenmergkan ker leed en behandelde zijn patiënt vervolgens met een experimenteel middel dat onder meer huiduitslag, ge wichtsverlies en andere bij werkingen met zich mee bracht. Afgezien van deze li chamelijke ongemakken had McBeth het ook geestelijk heel zwaar door de verkeer de diagnose. Een jaar lang liep hij rond met de gedach te dat hij dood zou gaan. „Ik zat volledig kapot", vertelde hij. Een jaar later bleek bij een nieuw onderzoek dat Mc Beth nooit kanker had ge had. De advocaat van de pa tiënt overtuigde de rechters ervan dat de arts zijn eerste testen niet volgens de stan daardprocedure uitvoerde. De dokter kon ook niet uit leggen waarom hij de symp tomen waarmee de patiënt hem consulteerde - koude rillingen, hoofdpijn en ver moeidheid - niet meteen aan de griep toeschreef. washington hans de bruijn correspondent Amerikaanse militaire inlichtin gendiensten maken zich zorgen over grote troepenbewegingen in Irak, maar volgens het minis terie van buitenlandse zaken 'is er geen bewijs dat Saddam Hus sein nieuwe acties voorbereidt'. Een hoge officier van het minis terie van defensie (Pentagon) had gisteren gezegd dat Sad dam een nieuwe invasie in Koe weit zou overwegen. „Er is een ingewikkelde machtsstrijd aan de gang in Irak", zei Clintons woordvoer der McCurry gisteren. „Er zijn enkele dingen gebeurd die wij zen op interne machinaties." Hij noemde onder meer de aan slag van 12 december op Sad dams zoon Oudai. Volgens de Pentagon-militair groeien de spanningen rond Saddam Hus sein en zou hij met militaire ac tie willen proberen de aandacht daarvan af te leiden. McCurry zei dat de VS de si tuatie in Irak nauwgezet volgen, maar hij bestreed het idee dat Koeweit opnieuw gevaar loopt. Maar volgens het Pentagon is de laatste weken sprake van een ongebruikelijke oefenactiviteit. De VS hebben geen grondtroe pen in het gebied meer, maar voor februari staat wel een landmachtoefening in Koeweit op het programma. 'Ik word tot zondebok gemaakt' parijs apder het met de Duitse bezetters collaborerende Vichy-bewind. Papon wordt ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven voor de arrestatie en deportatie van 1.690 Franse joden. „Je kunt de rol van de Alge mene Unie van Joden niet bui ten beschouwing laten", zo zei de 86-jarige Papon in een vraaggesprek voor de televisie. Volgens Papon was deze orga nisatie, net als hij, door de Duit sers gedwongen mee te werken aan de deportaties. Joodse groe peringen in Frankrijk hebben woedend gereageerd op Papans uitlatingen. Maurice Papon, de laatste Fransman die zal worden be recht voor misdaden begaan tij dens de Tweede Wereldoorlog, heeft gisteren gezegd dat hij tot zondebok wordt gemaakt. Bo vendien vergeleek hij zijn rol met de gedwongen medewer king die joden hebben verleend aan hun eigen deportatie en vernietiging. Papon verloor vorige week zijn laatste bezwaar tegen een proces wegens misdaden tegen de menselijkheid in zijn functie bij de politie van Bordeaux on-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7