Kamer wil vijftig miljoen extra voor huursubsidie Binnenland gevangenisdirecteuren villen boeven snel kwijt vlet een tas vol lege ^lessen de grens over üe Hyundai H 100 tijdelijk extra voordelig Weemoed bij KNMI CDA laat gezin aan neus voorbij gaan Adri Duivesteijn kan zijn winst incasseren 'Private busonderneming lokt meer mensen bus in' Bodyscan moet Nederlander uit keurslijf bevrijden DNDERDAG 30 JANUAR11997 Historisch offermes gestolen wolle Uit het Stedelijk Museum in Zwolle is een bronzen of- ermes van het type Breton uit ongeveer de 9e eeuw voor Chris- us gestolen. Onbekenden ontvreemdden het mes vermoedelijk eafgelopen weekeinde tijdens de openingsuren. Het mes heeft :en verzekeringswaarde van ongeveer achthonderd gulden. De ïistorische waarde is echter veel groter en onvervangbaar, zegt le conservator van het museum L. Dijk. Het mes lag in een gla- en kast in de archeologische expositieruimte in de kelder. Het 5 veertig centimeter lang, de meskling heeft een lengte van on- leveer 26 centimeter. Uit de meskling ontbreekt in het midden en gedeelte. Het handvat heeft de vorm van een kruis en is ge- leel bewerkt. DDI inbraak in zomerhuisjes: drie jaar cel utphen De rechtbank in Zutphen heeft een 29-jarige man uit )en Helder gistermiddag veroordeeld tot drie jaar gevangenis- traf. De eis was twee weken geleden dezelfde. In een paar naanden tijd brak de man vorig jaar zomer en in het najaar ninstens honderd keer in, onder meer in vakantiebungalows in Gelderland, Overijssel. Drente, Limburg en Zeeland. Hij had het illeen voorzien op geld, sieraden of cheques. Van de opbrengst Jan een paar honderdduizend gulden logeerde de man maan denlang in luxueuze hotels in het hele land. Hij verplaatste zich 'stier trein of bus. dd\ ecLoonsverlaging ouderen niet populair ■mersfoort De meerderheid van de Nederlandse beroepsbe- olking is tegen salarisverlaging voor oudere werknemers. Dat ilijkt uit een onderzoek van het Nipo. uitgevoerd in opdracht ■an de Industriebond FNV. De laatste tijd pleiten werkgevers en ien aantal vakbonden ervoor om ouder personeel minder te be- alen. Dat heet 'demotie'. Momenteel verdient men bij de mees- p bedrijven juist meer bij het klimmen der jaren. Van de vijf honderd ondervraagden onderschreef slechts acht procent de telling dat oudere werknemers minder moeten verdienen om- Cflat zij minder zouden presteren. Het voorstel om alleen oude- JVJ011 die daadwerkelijk minder presteren minder te betalen, werd (oor 24 procent onderschreven. Oudere en jongere ondervraag- en antwoordden vrijwel eensluidend. Weerzin tegen tv-reclame is groot 8 otterdam Ruim eenderde van de tv-kijkers (35 procent) heeft jrote bezwaren tegen reclame op het tv-net. Dat concludeert het lommerciële bureau CIA Medianetwork Nederland op basis van jen onderzoek door bureau Trendbox onder vijfhonderd kijkers. ,LA Medianetwork levert media-adviezen aan adverteerders en eclamebureaus. Tegen sponsoring van tv-programma's is de veerstand veel geringer. Slechts zeventien procent van de kij- jölers is daar tegen. Wel nemen de bezwaren toe naarmate de ad verteerder nadrukkelijker in beeld komt. .versum anp gevangenisdirecteuren en de classing Nederland zien niets het voorstel van WD-Kamer- B. Vos om gedetineerden hun rvroegde vrijlating te laten trdienen'. Voorzitter Boeij van -J Vereniging van gevangenis- fecteuren vindt dat 'Terug lar afDe straffen worden dan ?er langer, net nu we het cel- ntekort een beetje onder con- osendaalgpd fe Koninklijke Marechaussee uittte gistermorgen bij de ïlgisch-Nederlandse grens op n wel heel bijzonder geval in 'smokkel'. Tijdens een rou- ïecontrole op de trein Parijs- losendaal werd een 35-jarige ïlg aangetroffen mei een vol- vuilniszak. De zak bleek vol zitten met lege plastic fles- n Spa Blauw. De Vreemdelingendienst )öeg de man om zijn identi- itspapieren. Toen bleek dat i die niet had, werd hij ge- Immeerd de vuilniszak te lenen. ,,De man zei dat hij de (ssen op straat en in parken i België had verzameld. Hij llde ze de grens mee overne- en om ze in Nederland tegen in aardig bedrag in te leve- n, want in België krijg je en statiegeld op die flessen", eldt marechaussee J. Ver eer. „Van collega's heb ik ge lord dat wel vaker lege plas- flessen de grens overko- 13 Hen, vooral Spa Blauw. Het hijnt om een lucratief zaakje te gaan." Een woordvoerder van Albert Heijn in Roosendaal bevestigt het statiegeldtoeris- me. „Het gaat inderdaad met name om flessen Spa Blauw. De Belgische flessen zijn nage noeg identiek aan de Neder landse uitvoering. Ze zijn iets lichter en ze hebben ribbeltjes, maar de automatische flessen- band ziet het verschil niet." Jaarlijks komen er- bij de Roosendaalse Albert Heijn honderden Belgische Spafles- sen binnen. „We krijgen hier nogal wat Belgen over de vloer. Het hoofdkantoor weet er in middels van. Een tijdje terug hebben alle filialen, met name die in de grensstreek, de op dracht gekregen om daar waar mogelijk de flessen te weigeren en eventueel autonummers te noteren. Onlangs nog hebben we een Belg met een hele hut koffer vol met plastic flessen onderschept en de toegang ge weigerd. Meer kunnen we niet doen." De Belg die gisteren in de trein werd aangetroffen is het land weer uitgezet, met zijn lege flessen. yVac u ook te vervoeren heeft, de nieuwe Hyundai H 100 is leverbaar zoals u hem wilt hebben. Perfect passend bij uw bedrijf, compleet ingericht naar uw pensen en functioneel tot en met. Als marktleider in zijn segment is de Hyundai H 100 een ware topper. De voorsprong op de concurrentie vergro ten wij nu nog verder met de Hyundai H 100 in diverse unieke branche-uit- ngen.Tot I maart is de aanschaf van de Hyundai H 100 extra voordelig een tijdelijk voordeel van f 1.500,-. U rijdt al H100 v.a. f 20.740,- Om laagste inkomensgroepen te ontzien Voor de huursubsidie moet de regering jaarlijks vijftig miljoen gulden extra beschikbaar stellen, vinden PvdA, WD en D66. Deze meerderheid in de Tweede Kamer wil bovendien honderd- tot hondervijftig miljoen gulden aan individuele huursubsidie op een andere manier verdelen. Staatssecretaris Tommei van volkshuivesting beloofde gisteravond deze wens van de Kamer morgen in het kabi net te verdedigen. De regeringspartijen willen dat hij zijn wetsvoorstel voor de huursubsidie aanpast omdat anders minima, alleenstaanden en gehandicapten er op achter uit gaan. den haag* anp Vooral het PvdA-Kamerlid Duivesteijn roerde zich in het debat met Tommei. Volgens de Haagse specialist óp het terrein van de volkshuisvesting krijgt de huurder, in de oorspronkelij ke opzet van Tommei, elk jaar minder huursubsidie en moet hij een toenemend deel van zijn inkomen besteden aan huur. De gemiddelde huur stijgt jaarlijks met twee tot drie procent, en dat is veel meer dan het gemid- Tommel wil de nieuwe Huur subsidiewet per 1 juli laten in gaan. Maar volgens PvdA, WD en D66 zou de nieuwe wet huurders met een zeer laag in komen, alleenstaanden en ge handicapten onvoldoende ont zien. Zonder aanpassing van het wetsvoorstel komt van doorstroming naar de duurdere woningen niets terecht. delde inkomen toeneemt, aldus Duivesteijn. Vooral alleenstaan den en gehandicapten worden van deze berekening de dupe. In het plan van Tommei krij gen huurders vanaf het bedrag dat ze zelf moeten betalen (dat is 330 gulden) een volledig aan vullend subsidiebedrag voor huren tot 575 gulden. Voor hu ren die boven dat grensbedrag uitkomen, maar die niet hoger zijn dan 823 gulden voor kleine huishoudens en 882 voor grote, haalt Tommei twintig procent van de subsidie af. Die aftrek som wordt 'kwaliteitskorting' genoemd. Boven die 823/882-huren moeten subsidie-ontvangers jonger dan 65 jaar alles zelf be talen. Mensen ouder dan 65 jaar krijgen daarentegen de helft van dit deel terug. De coalitie wil deze 50-procentsregeling ook laten gelden voor alleenstaan den en gehandicapten in aan gepaste woningen. De coalitie dekt haar wetswijzigingen door onder meer de 'kwaliteitskor ting' van twintig procent te ver hogen tot 25 procent. De regeringspartijen willen ook de zogenoemde 'vermogen stoets' wijzigen. In de plannen van Tommei stond dat mensen met een vermogen tot 38.000 gulden (alleenstaanden) of 56.000 gulden (meerpersoons- huishoudens) nog voor subsidie in aanmerking komen. Aange voerd door de WD wil de coali tie deze grenzen alleen voor ou deren (55+) optrekken tot res pectievelijk 70.000 en 100.000 gulden. Volgens de WD'er Hof- stra zouden namelijk veel oude ren (vooral voormalig kleine zelfstandigen) die een centje hebben gespaard voor hun oudedagsvoorziening de dupe worden van de aanvankelijke voorstellen van de staatssecre taris. trole hebben, aldus Boeij. Vos had in deze krant (afgelo pen zaterdag) en later op de ra dio gesteld dat gevangenisstraf geen hoogdravende doelen dient, maar vooral vergelding is. Vervroegde vrijlating moet vol gens Vosv worden verdiend en een verplichte cursus praktische vaardigheden (zoals sollicite ren) zou daarbij een van de voorwaarden moeten zijn. de bilt Weemoed op het dak van het KNMI 'bolletje' heeft de onderliggende radar veertien in De Bilt. Met behulp van een enorme kraan jaar lang tegen weer en wind beschermd. Het is de karakteristieke witte bol gisteren van de KNMI bedient zich voortaan van nieuwe radar- radartoren van-het meteorologisch instituut apparatuur op het 51 meter hoge marinege- gehaald. De spijker, zoals de toren in de volks- bouw Albatros in Den Helder. Daarmee kun- mond heet, is koploos geworden. Het hoekige nen de meteorologen vierhonderd kilometer ver 'kijken'en dus een flink deel van de Noordzee overzien. Dat is van belang voor de luchtvaart en de scheepvaart. Voor de uithoek Den Helder is gekozen, omdat de radar daar het minst wordt gestoord door reflecties van hoogbouw. FOTO ANP COR MULDER den haag gpd Staat het gezin eindelijk letterlijk op de poli tieke agenda, en wel zo'n vier uur lang, laat het CDA dë kans lopen om te scoren. In de Tweede Kamer wijdde CDA-woordvoerster Doelman-Pel gisteren nauwelijks een woord aan het gezinsrapport van haar partij waarin voorstellen staan voor opvoedgeld van 250 gulden per maand of zorgloon. „Ons wetenschappelijk bureau mag van al les denken, maar de CDA-ffactie heeft haar eigen lijn en wij hebben nog geen stand punt", zei Doelman-Pel, haar collega's van andere partijen de kans op een leuke mid dag ontnemend. „Ik had me er zo op verheugd", verzucht te PvdA'er Middel. „CDA-fractievoorzitter Heerma had zich toch 'buitengewoon ge lukkig' verklaard met het rapport? Hij zei er nog bij dat de PvdA nooit over het gezin wil praten. Nu kan ik daarover niet eens met het CDA in discussie. Heel jammer, het CDA had hier z'n tanden kunnen laten zien". Wat overbleef voor de Kamer was de No titie Gezin van het kabinet, door veel Ka merleden betiteld als 'oppervlakkig' of 'te leurstellend' of zelfs als een 'moetje' omdat Heerma er zo met klem om had gevraagd. In de notitie staat wat alle ministeries sa men aan gezinsbeleid doen. Alle wanne woorden van staatssecretaris Terpstra (wel zijn) over warmte en geborgenheid ten spijt, eigenlijk gaat de gezinsdiscussie voor al over het gebrek aan geld of tijd dat ou ders ervaren bij de opvoeding van hun kin deren. Gelukkig was minister Melkert (sociale zaken) - 'de minister van gezinszaken, dat ben ik', zei hij ooit - ook bij het overleg. Wil len ouders meer geld of tijd, dan is hij toch de aangewezen persoon om voorwaarden te scheppen. Melkert blijkt het stichten van een gezin belangrijk te vinden. Hij maakt zich er zelfs zorgen over dat vrouwen op steeds latere leeftijd kinderen krijgen. Dit uitstel leidt soms ook tot afstel omdat ze werk en zorg niet kunnen combineren. „Er is visie op de samenleving nodig voor evenwicht tussen werken en kinderen op voeden", aldus de minister. Misschien vindt Melkert wel wat ideeën in het CDA-gezins- rapport. Want, zo gaf hij toe: „In dat rap port staan allerlei mogelijkheden voor vrou wen en mannen om werk en zorg te combi neren". Koopsubsidie huurders krijgt vaste vorm den haag koos van wees Het was gisteren een glorieu ze dag voor het PvdA-Kamer lid Adri Duivesteijn. Het en fant terrible van de PvdA, zo wel verguisd als geprezen om zijn niet-aflatende inzet de positie van de huurders te verbeteren, mocht voor het eerst zijn winst incasseren. Duivesteijn kreeg zijn paarse coalitiepartners WD en D66 niet alleen achter zijn plannen om alleenstaanden, gehandicapten en lage inko mens ruimer te laten delen in de huursubsidie. Minstens zo belangrijk is dat hij die partijen ook wist te winnen voor zijn idee in de nieuwe Huursubsidiewet een 'koop bijdrage' op te nemen. Zodat huurders met een laag inko men die de koopwoning markt op willen, nu öp grond van die wet hun jaarlijkse huursubsidie kunnen omzet ten in een 'individuele koop bijdrage'. Daarbij gaat het nu nog om experimenten, en moet er nog heel wat worden uit gezocht en geregeld. Maar het hoongelach waarmee krap een jaar geleden de ideeën van de PvdA'er en diens partijgenoot Van der Ploeg werden ontvangen, is verstomd. De 'individuele koopbijdrage' heeft nu een officiële status. Het is de verdienste van Duivesteijn dat hij in nog geen drie jaar tijd de volks huisvesting weer hoog op de politieke agenda heeft gezet. De oud-wethouder ging daarbij net als in zijn Haagse periode niet bepaald zacht zinnig te werk. De aan alle kanten tegenstribbelende staatssecretaris van volks huisvesting, de beminnelijke Democraat Dick Tommei, werd zo hard aangepakt dat Duivesteijn het imago kreeg van bloedhond. Maar terwijl aller ogen waren gericht op de methode en minder op het resultaat, kwam het kabi net stapje voor stapje tege moet aan zijn wensen. De 250 miljoen bezuiniging op de huursubsidie die in het al gemeen als 'heilig' be schouwde regeerakkoord stond opgenomen, verander de zo in een extra uitgave van zo'n half miljard gulden. Duivesteijn heeft dan ook optimaal gebruik gemaakt van de speelruimte die de vooral bij de WD levende wensen hem bood. Zo kre gen de liberalen zijn steun voor een voorstel om men sen van 55 jaar en ouder pas hun huursubsidie af te ne men als ze meer dan 70.000 (alleenstaanden) dan wel 100.000 gulden (gezinnen) eigen vermogen hebben. Het kabinet wilde dat al doen bij respectievelijk 38.000 en 56.000 gulden. Daarnaast bereikte 'paars' overeenstemming over het ontzien van alleenstaanden en gehandicapten, en het ge durende nog twee jaar door betalen van een deel van de subsidie aan mensen die net boven de huursubsidiegrens komen. Dat voorkomt een te grote inkomensdaling en geeft ze de gelegenheid een goedkopere woning te zoe ken. Tommei moet nog terug naar het kabinet, maar boog alvast voor de duidelijke overeenstemming binnen de coalitie. Zelfs als dat 50 mil joen gulden extra kost. Of, zoals CDA'er Biesheuvel het zei, „Tommei is blij dat hij die lastige Duivesteijn voor slechts 50 miljoen kan afko pen". Zoals gezegd, Duives teijn kan zijn winst incasse- Onderzoek in Limburg en Zeeland den haag gpd Na de privatisering van het bus vervoer in Limburg en Zeeland gaan meer mensen met de bus. Maar omdat er aanzienlijk meer bussen rijden dan voorheen, is het aantal passagiers per busrit gedaald. Dit blijkt uit een onderzoek van het onderzoeksbureau Mu- Consult in opdracht van het mi nisterie van verkeer en water staat. Het bureau vergeleek de situatie van voor de privatise ring in mei 1995 met de situatie een jaar later. De onderzoekers constateren dat het aantal reizigerskilome ters bij Vancom weliswaar met vijf procent is gestegen, maar dat is duidelijk minder snel dan het extra aanbod van bussen. Algemeen directeur Koning van Vancom Nederland stelt echter dat het aantal passagiers veel groter is dan door MuCon- sult wordt aangegeven. „Het onderzoek was veel te klein schalig en had plaats tijdens de schoolvakanties. Wij constate ren zelf een fikse groei van het aantal passagiers." Koning pleit daarom voor een nieuw 'groot opgezet objectief onderzoek'. Uit het onderzoek van Mu- Consult blijkt verder dat de rei- <g>HYUnDHI soesterberg taco slagter Wie kent niet het eindeloze gedoe en gezweet in een te krappe paskamer van een kledingzaak. Broek in, broek uit en maar passen. In schoenenwinkels idem dito. Zelden loopt een klant met een paar schoenen weg die als gegoten zit ten. Een knellend probleem waar vooral de steeds langere Nederlander meer en meer wordt geconfronteerd. Voorbeelden van slecht maatwerk zijn bijna onuitputtelijk. Maar TNO Techni sche Menskunde in Soesterberg denkt dit veelal knellende probleem nog voor de eeuwwisseling te hebben opgelost. Met een computergestuurde bodyscan kunnen alle maten van een mens tot op de millimeter nauwkeurig worden vast gelegd. Een noviteit, want het wonder lijke apparaat - door TNO Nedscan ge noemd - werkt met licht- of laserstralen en verzamelt een miljoen lichaamsken merken per persoon. De kledingindus trie, auto-ontwerpers, fietsfabrikanten, meubelmakers en de brillenbranche zijn maar enkele voorbeelden van be drijfstakken die straks hun voordeel met het apparaat kunnen doen. Ergonoom Hein Daanen van TNO haal de de bodyscan vanuit de Verenigde Staten naar Nederland. In Californië staat een fabriek die deze apparaten maakt en waarmee nog maar op kleine schaal is geëxperimenteerd. Daanen studeerde er een half jaar op en zag er brood in. De scanner had zijn aandacht getrokken omdat met name Nederland al jaren kampt met een maatprobleem waarop de industrie tot op heden geen doelmatig antwoord heeft. Nederlanders zijn de langste mensen ter wereld. Mannen groeien per decen nium 1,6 centimeter, vrouwen iets min der. Daarmee hebben we de Scandina- viërs ingehaald. Maar voor kleding, schoenen, de chauffeursstoel van een bus en een bankstel nemen de Neder landse fabrikanten nog de maat met ta bellen uit 1972. Sinds die tijd zijn de Nederlanders vijf centimeter gegroeid. Maar ook andere landen leggen een sterk verouderde, en dus te ldeine, meetlat langs hun producten. Volgens Daanen is het de hoogste tijd een nieuw meetsysteem te ontwikkelen naai" de huidige ergonomische inzich ten en het technisch vernuft. TNO bleek bereid daarin te investeren en is nu hard bezig de industrie ervoor te inte resseren. Op een miniconferentie in Soesterberg probeerden wetenschap pers uit binnen- en buitenland verte genwoordigers van onder meer de kle ding-, schoen- en autoindustrie van de economische voordelen te overtuigen. Daanen wijst op de praktische voorde len van de Nedscan. „Nu past bijvoor beeld de kleding- en schoenindustrie zijn collectie qua maatgeving eens per jaar aan", legt'hij uit. „Het gevolg is dat winkels vaak met incourante maten blijven zitten. Die gaan in de uitver koop of worden vernietigd. Maten waarom de klant vraagt, zijn juist niet leverbaar. Dat is allemaal verlies." Incidenteel kan het systeem ook wor den aangewend. Dat is belangrijk voor bijvoorbeeld het aanpassen van werk plekken, meent TNO. Draaibanken in metaalbedrijven kunnen aan de li chaamsmaten van individuele werkne mers nauwkeurig worden aangepast. Dat geldt ook voor kantoorklerken die op een ongemakkelijke stoel aan een te hoog of te laag bureau zitten en de deur bij de huisarts plat lopen vanwege rug klachten. Medische kosten en financië le gevolgen van ziekteverzuim zouden met de uitkomsten van een bodyscan aanzienlijk kunnen dalen, denkt Daanen. Maar zo ver is het nog niet. Eerst wil TNO in samenwerking met het Insti tuut voor Fashion Management en Design in Amsterdam nieuwe maatta- bellen opstellen. Daartoe moet Jan Mo daal digitaal onder het mes. In 1998 zal een selecte groep van drieduizend proefpersonen door de bodyscanner worden gehaald. De miljoenen maten die dat oplevert, gaan in een centraal computerbestand. Met die gegevens gaat TNO aan de slag om de Nederlan der uit z'n keurslijf te verlossen. Gelijktijdig doen de Amerikanen en de Italianen hetzelfde, zodat de afmetin gen van Europa's meest uiteenlopende bevolkingsgroepen in kaart gebracht worden. De hele onderneming kost tien miljoen gulden, waarvan TNO en het bedrijfsleven twee miljoen voor hun re kening nemen. De kosten wegen vol gens Daanen echter tegen de baten op. „Het is juist de bedoeling dat precisie en verscheidenheid van de metingen minder in plaats van meer maten ople vert. Dat bespaart de industrie veel geld." Maar TNO verwacht dat de bodyscan nog verder zal doordringen in de maat schappij. Nu kosten de apparaten nog 700.000 gulden maar ze worden onge twijfeld goedkoper en handzamer. En dan kan elke modezaak een scan in de winkel neerzetten. Benauwde paska mertjes met zweetlucht behoren dan tot het verleden. 2iger vindt dat de busdiensten van Vancom minder stipt zijn dan in de oude situatie. Waar in 1985 nog 82 procent van de rei zigers aangaf dat de bussen op tijd reden, is dat gedaald tot 77 procent. De tevredenheid over de busdiensten is volgens het rapport gelijk gebleven, hoewel er meer bussen rijden dan voor heen. In Zeeland heeft de ZWN na de privatisering van het vervoer op Noord-Beveland het aantal passagiers met ongeveer een kwart zien dalen. Overigens gaat het hier slechts om twee lij nen met betrekkelijk weinig passagiers. De passagiers zijn iets positiever geworden over de wachttijden, de stiptheid en de dienstverlening van de chauf feurs. Los van het onderzoek van MuConsult meldde Vancom onlangs dat het ziekteverzuim lager is dan voor de privatise ring. AbvéKabo-bestuurder Wil- ke stelt in het vakbondsblad Aaneen dat deze vergelijking niet opgaat, omdat Vancom voornamelijk jonge chauffeurs in dienst heeft, die bovendien extra gemotiveerd zijn omdat ze in tegenstelling tot vroeger nu een vaste baan hebben. Nederlands kalf was niet gek den haag anp Het vorige week opgespoorde Nederlandse kalfje dat familie zou zijn van het Duitse kalf Cin dy, datraan de gekkekoeienziek- te leecj,' had deze kwaal zelf niet onder de leden. Dat blijkt uit het onderzoek dat het Instituut voor Diergezondheid in Lely stad de afgelopen dagen op het beest heeft verricht. Volgens een zegsman van het instituut is de kans dat de eerder opge spoorde kalfjes de gevreesde ziekte hadden, daarmee erg klein geworden. Het bewuste dier was een na komeling van de moederkoe die ook aan de wieg zou hebben ge staan van het Duitse beest. Het dier, van het Galloway-ras, stond op het bedrijf van een Limburgse veehandelaar. Mede op basis van de uit komst zegt een woordvoerder van het ministerie van land bouw er 'vrij zeker' van te zijn dat ook de moederkoe, waarvan het vlees vorig jaar als gewoon rundvlees is verkocht, vrij was van de gekkekoeienziekte.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5