'Boertjes' eisen forse loonsverhoging Feyenoord woest op Anderlecht Ruud Borst snelste in ouverture op Weissensee 'Tour van vorig ir overtreffen onmogelijk Sport Rugbybond erkent fouten maar kent geen pardon Luc Alphand wint super-G Leken niet welkom in sectiebestuur IONDERDAG 30 JANUAR11997 23 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 ixtra klapschaatsen voor Niemann boLLALBQ Gunda Niemann gaat op zeker. Met twee paar klap schaatsen in de bagage vertrekt Niemann volgende week naar het WK in Nagano. De Duitse, die aanvankelijk niets van deze _schaats wilde weten, zweert nu bij het nieuwe materiaal. Na de (wereldbekerwedstrijden in Davos, waar ze de 1500 en de 3000 leter won, heeft ze een tweede paar besteld. 'Celtic wil in Premier League' 'clasgow In het Britse voetbal staat wellicht een historische ge- ieurtenis voor de deur. Volgens de Glasgow Evening News wil ffceltic gaan spelen in de Engelse Premier League. Om dat te be reiken wil Celtic het Londense Wimbledon opkopen naar wel in Glasgow blijven spelen. Celtic-voorzitter McCann ergert zich al haren aan de eeuwige Schotse tweestrijd om de landstitel tussen ffceltic en Glasgow Rangers en wil daar een einde aan maken. «Paul Gascoigne op tijd fit gloNDEN. De Engelse international Paul Gascoigne zegt dat hij fit As voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Italië in Londen op 12 februari. Gascoigne raakte maandag in Amsterdam geblesseerd Aan zijn enkel tijdens het Euro 6ix's toernooi. De middenvelder jjan Glasgow Rangers heeft bondscoach Glenn Hoddle gespro ken en hem meegedeeld dat er geen reden voor paniek is. jüpaanse clubs dreigen met staking ioMADRipDe Spaanse voetbalclubs dreigen met een staking. De herenigingen uit de Primera en Segunda Division (de twee hoog- «te divisies) willen 10 procent van de netto-omzet uit de toto. Als 3giat niet gebeurt gaat volgens de voorzitter van Valencia, Francis co Roig, de competitie plat. Als ze geen geld krijgen willen de herenigingen hun namen bovendien niet langer aan het gokspel nyerbinden. Bij een vergadering op 7 februari beslissen de clubs dqiefinitief welke maatregelen ze nemen om hun zin te krijgen. Frans Davis Cup-team ongewijzigd ^arijs Bondscoach Yannick Noah heeft gisteren de namen van Set Davis Cup-team bekendgemaakt. Met Cedric Pioline, Ar- ïaud Boetsch, Guy Forget en Guillaume Raoux koos de oud-ten- ïisser voor dezelfde spelers die vorig jaar ten koste van Zweden le Davis Cup veroverde. Frankrijk treedt volgende maand in de ;erste ronde aan tegen Australië. De Australische ploeg bestaat lit Patrick Rafter, Mark Woodforde, Todd Woodbridge en debu- ït Sandon Stolle. lanchester United passeert Liverpool inden Manchester United heeft zich voor de eerste keer dit bovenaan de ranglijst in de premier league genesteld. j)e titelverdediger passeerde aartsrivaal Liverpool, die niet in ac tie kwam, door Wimbledon met 2-1 te verslaan. Arsenal kwam vip gelijke hoogte met Liverpool door met 2-1 bij West Ham te 'nnen. Parlour en Wright scoorden voor Arsenal. jjCarl Lewis stopt niet .leigh De Amerikaanse atleet Carl Lewis heeft geen plannen Jt voorjaar zijn rijke carrière te beëindigen. Volgens zijn mana ger Joe Douglas heeft de negenvoudig olympisch kampioen veel in in een Europese afscheidstoernee. „Carl stopt niet. Hij doet lit jaar gewoon aan wedstrijden mee en komt ook in 1998 bij ien aantal evenementen aan de start." Het bericht dat de Ame- :aan er in juni in Houston definitief een punt achter zet, berust 'olgens Douglas op een misverstand. aboriginals dreigen Spelen te verstoren De Aboriginals hebben gedreigd de Olympische Spelen ran 2000 in Sydney te verstoren als de Australische regering hun ïigendomsrechten op delen van het land niet respecteert. Lois Ö'Donoghue, voormalig hoofd van de minderheidsgroepering: \ls dit niet verandert, gaan we de straat op om te demonstre- :n. De Spelen zouden daarvoor een mooi platform zijn." Mijn- Duwondernemingen, boeren en conservatieve politici zetten de tustralische regering onder druk om de eigendomsrechten van le Aboriginals te veranderen. Zij willen het land van de oor- pronkelijke bewoners van het Australische continent voor hun 'r|igen doelen gebruiken. tantsjelskis naar Fiorentina 1 Iiverpool Everton heeft met Fiorentina een akkoord bereikt de transfer van de Russische international Andrej Kants- ilskis, die zich niet meer thuis voelt bij de Engelse club. Vorig lar maakte de in Oekraïne geboren aanvaller nog zestien doel- lunten voor zijn werkgever. Volgens manager Joe Royle staat liets de overgang van Kantsjelskis naar de Serie A meer in de eg. Wel moet de speler zelf nog tot overeenstemming komen iet Fiorentina. Van den Herik vraagt opheldering over transfer De Bilde rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Feyenoord beschuldigt Anderlecht van een oneerlijk spel rond de transfer van Gilles de Bilde. De Rotterdammers zijn woedend over het feit dat de spits tijdens hun verblijf in Argentinië is verkocht aan PSV. Voorzit ter Jorien van den Herik meende harde af spraken te hebben gemaakt met An- derlecht-manager Michel Verschueren. Feyenoord was de eerste club met wie de topclub uit Brussel zou onderhandelen. Directeur Nicole Edelenbos heeft in over leg met Van den Herik, die nog altijd op het eiland Mauritius verblijft, om die reden vandaag een brief aan Anderlecht doen uit gaan. Daarin wordt om opheldering ge vraagd. Feyenoord verwijt Anderlecht een zekere mate van onfatsoen. Dat Feyenoord na de eerste gesprekken geen blijk meer zou hebben gegeven van zijn belangstelling, is volgens de leiding nonsens. Van den Herik heeft steeds laten weten dat ondanks de investeringen in Zuid-Amerikaanse spe lers Gilles de Bilde bovenaan zijn verlang lijstje bleef staan. Ook Arie Haan is teleurgesteld over het feit dat de speler onder de neus van Feye noord is weggekaapt door de grote concur rent in de strijd om de landstitel. „De Bilde is een prima spits. Dat wisten we al een tijd je. Het is zijn goed recht om voor PSV te te kenen. Daar kan niemand iets van zeggen. Maar misschien was het beter geweest voor Feyenoord als de hele zaak niet in de publi citeit was gekomen. Als transfers geheim blijven, heb je veel meer kans dat het rond komt. Dat is nu weer gebleken." Geen De Bilde dus, maar wèl de nieuwe aankopen Fernando Picun en Eduardo Bustos Montoya in Rotterdam. De Argen tijnse spits en de international van Uruguay arriveerden gistermiddag samen met de rest van de selectie in Nederland. Op het bijveld van de Kuip liet Arie Haan de Zuid- Amerikanen met hun nieuwe ploeg na een dertien uur durende vliegreis uitlopen. Als het aan de coach ligt, worden Montoya en Picun zo snel mogelijk ingepast in het elftal. Haan: „Ik denk dat we twee prima aanko pen hebben gedaan. Als je in Uruguay hebt leren verdedigen, dan kan je in de Neder landse competitie in mijn ogen aardig uit de voeten. Montoya heeft het tijdens ons trainingskamp goed gedaan." Arsenal zou 55 miljoen voor de tweeling willen neerleggen Ajax zal veel dieper in de buidel moeten tasten om de topspelers te behouden. Zelfs de gebroeders De Boer, Ajacieden in hart en nieren, eisen meer geld voor hun diensten. De club wil daar nog steeds niet aan. Rob Jan sen, zaakwaarnemer van de tweeling, noemt de onder handelingen 'grimmig'. Op de achtergrond gaan geruch ten dat het Arsenal van Dennis Bergkamp voor de twee ling 55 miljoen overheeft. amsterdam gpd Frank en Ronald de Boer beho ren tot de best betaalde Ajacie den. Zij hebben een basissalaris van negen ton. Daar komen nog wel premies bij. De topsalaris sen bij Ajax steken internatio naal schril af. Dennis Bergkamp verdient bij Arsenal volgens in siders 50.000 gulden per week. Netto. Dat is - ook weer netto - twee en een half miljoen per jaar. Dinsdagavond, tijdens de tweede avond van de Euro 6ix's, zat Arsenals David Dean op de tribune van de Arena. Zijn komst, op uitnodiging van sponsor Sony, werd in verband gebracht met de tweeling. Jan sen: „Er is met geen woord over een bedrag gesproken. Er is niet eens serieus over een transfer gesproken." De 'Boertjes' hebben officieel nog een contract tot het jaar 2000. Er is, al maanden geleden, een principe-akkoord over een periode tot 2004. Die verbinte nis is nog steeds niet getekend. De internationals hebben in middels sportieve en financiële twijfels. Frank de Boer stelde onlangs dat Ajax 'minstens zes toppers moet kopen'. En finan cieel zijn de broers flink onte vreden. Ajax wil vooralsnog niet meegaan in de Europese maal stroom. De club paste vorig sei zoen de salariëring al aan en wenst vast te houden aan de huidige structuur. Spelers zijn ingedeeld in drie klassen: A, B en C. Voorzitter Michael van Praag: „Maar er zijn natuurlijk wel nuances aan te brengen in die schalen." De onderhandelingen zijn voorlopig opgeschort. Er wordt na de vakantie van penning meester Arie van Os verder ge praat. Een akkoord is nog ver weg. Ajax wil wel op een andere manier de inkomsten van de spelers verhogen. Er wordt ge werkt aan een vergoeding voor het gebruik van afbeeldingen van de spelers. Ajax zal dat zo geheten portretrecht afkopen. Het ligt in de bedoeling dat er binnenkort met twee contrac ten wordt gewerkt: het gewone arbeidscontract en het nieuwe 'image-contract'. Specialisten denken dat er voor de club, maar zeker voor de spelers veel geld te verdienen valt. Volgens Rob Jansen, die namens de spe lers de onderhandelingen voert, is de structuur van de 'Portret bv* al klaar. Twee jonge De Boertjes in hun eerste seizoen bij Ajax toen van looneisen en portretrecht nog lang geen spra ke Was. archieffoto hilversum «gpd Er is een eind gekomen aan het gegoo chel met play-offplaatsen in de rugby ereklasse. Het bondsbestuur van de NRJB heeft besloten dat niet zes, niet zeven, maar slechts vijf teams om de landstitel strijden. Hilversum en Ascrum opteer den ook voor een plek in de play-offs, maar ze zijn veroordeeld tot de degrada tiepoule, die nu zeven ploegen zal tellen. Beide clubs gaan daar, luid morrend, mee akkoord. Alle heisa valt terug te voeren op de af zegging van Hilversum voor het compe titieduel met DIOK. Dat verzuim bleef zonder sanctie. Hilversum eindigde uit eindelijk naast Ascrum, dat prompt aan de bel trok en vond dat Hilversum als nog twee punten in mindering moest krijgen. Dat zou betekenen dat Ascrum in de kampioenspoule terechtkwam en Hilversum niet. Even leek het ook zo te gaan, maar toen Hilversum daar weer tegen protesteerde, werd de puntenstraf alsnog teruggedraaid. Het NRB-bondsbestuur heeft nu voor de minst controversiële oplossing geko zen. Bondsdirecteur Peter Bus: „Het bondsbestuur heeft geen partij gekozen. De Arbitrage Tucht Commissie had de bezwaren van beide verenigingen ont vankelijk verklaard. Het bondsbestuur wil daar niet overheen denderen en vindt dat de besluiten van de ATC geres pecteerd moeten worden". Het bondsbestuur becijferde gisteren dat, vanwege de internationale verplich tingen van Oranje's hofleveranciers, on der meer DIOK, het ondoenlijk zou zijn met zeven teams om de landstitel te spelen. Ook vond men het niet terecht dat de lager geklasseerde teams nu een grotere kans op degradatie kenden. Competitieleider Theo van Kauwen erkent dat het bestuur ernstig tekort is geschoten. ,Deze hele gang van zaken verdient geen schoonheidsprijs. We hadden het graag anders gezien. Dit is ook niet de makkelijkste of beste oplos sing, daarvoor is er teveel gebeurd. Maar het is wel de minst onredelijke. Achteraf zijn er fouten gemaakt bij de admini stratieve afwikkeling, hadden we direct maatregelen moeten nemen. En natuur lijk hebben we van deze affaire geleerd, zullen we hier in de toekomst beter op inspelen". Jan van Diessen, voorzitter van rugby club Hilversum, vind het een .merkwaardige beslissing'. „Ik kan er wel begrip voor hebben dat de bond, gege ven de tijdsdruk, heeft besloten de posi tie van DIOK en Den Haag, de twee clubteams die Europees spelen, en het nationale team te beschermen. Maar ik snap niet dat de bond er per se aan wil vasthouden dat de competitie eind april ten einde moet zijn. Wat mij betreft kan dat best eind mei worden. Dan was er ook ruimte geweest om met zeven teams aan de play-offs te beginnen, of de competitie uit te spelen met alle twaalf teams. Bovendien zijn er, door de komst van een nieuwe bondscoach, in eens drie extra trainingsweekeinden voor Oranje ingelast. Blijkbaar moeten wij daar voor wijken". De NRB denkt dat het merendeel van de clubs vrede zal hebben met het be sluit". Logisch, de vijf toppers zijn twee 'concurrenten' kwijt, terwijl voor de on derste vijf de kans om te degraderen weer wat kleiner is geworden. Luc Alphand overwon gisteren zijn angst. De Fransman won de super-G in het Zwitserse Laax, op de piste waarop hij bij zijn laatste bezoek een zware val maakte. Alphand is favoriet voor de WK alpine-skiën, die volgende week in het Italiaanse Sestriere worden gehouden. Alphand is specialist op de af daling. Dit seizoen won hij al drie keer en vorig seizoen ein digde hij bovenaan in het we reldbeker-klassement. Op de super-G kwam hij tot gisteren nooit verder dan de tweede plaats. In Laax toonde hij zijn vorm. üis chagrijnig, Godefroot straalt |nn fred segaar bp-verslaggever Iter Godefroot is 'heiss' in litsland. Uit alle hoeken zijn 9 naar het hoofdkantoor van in Bonn gekomen om j man die van een bij,en- zootje coureurs een annschaft maakte naar zijn Tfieim te vragen. Geen mo- pnt heeft de ploegleider er fi durven denken dat het rari- enkabinetje zou uitgroeien een van de meest tot de ver leiding sprekende wielerploe- „Zelfs in de eerste week n de laatste Tour ging ik er van uit dat de Telekom- g dit jaar niet meer zou be- |an. We moesten dringend op lek naar een co-sponsor, want [firma wilde afbouwen." Bjame Riis steeg kort na dat *-m naar de top van het klas- ient, Erik Zabel sprintte naar :e ritzeges, Jan Ullrich won et alleen een tijdrit maar werd nog tweede in de eindnote- |g en Godefroot zag in Parijs ;1 (Riis) en groen (Zabel). In m werd de kas met een fer- zwaai heropend en verleng de multinational het con- :t niet met één, maar met :ejaar. iodefroot: „Alle geluk is in ïe weken samengekomen, se jongens stegen naar grote hoogten terwijl mannen als Ro- minger, Indurain, Zulle, Olano en Berzin explodeerden." In 1995 onderging hij de ver nedering om, bij gebrek aan punten, een gecombineerde ploeg van Telecom met de Itali anen van ZG Mobili te moeten samenstellen om aan de Tour te mogen deelnemen. „Let wel, dat is nog maar anderhalf jaar geleden." Veel liever wordt hij herin nerd aan de editie van vorig sei zoen. Voor het eerst sinds 1977 (Didi Thurau) hadden de Duit sers weer succes in de Tour en dat straalde vooral op hem af. Hij kent de hooggespannen ver wachtingen, als immer een erfe nis van succes. „Die prestatie is niet te herhalen. Die was dan ook van uitzonderlijke klasse. Die luxe krijgen we nooit meer. Onze concurrenten schakelden zichzelf uit. We eindigen één en twee, dat is dacht ik voor het laatste met LeMond en Hinault gebeurd. Zoiets bereikt een ploeg niet twee keer achter el kaar." Waar koning (toen Hinault, nu Riis) en kroonprins (toen Le Mond, nu Ullrich) om de macht strijden, vallen onherroepelijk harde klappen. Met andere woorden: accepteert Ullrich de heerschappij van Riis? Godefroot: „Riis is onze leider Jan Ullrich (links) en Bjame Riis stonden volop in de belangstelling tijdens de presentatie van de Telekom- ploeg. foto rtr en Jan Ullrich zie ik als zijn jongste luitenant. Als blijkt dat Ullrich sterker is dan heb ik een luxe probleem. Ik kan me verve lender situaties voorstellen. Bij voorbeeld vorig jaar toen we in de eerste week Mario Kummer kwijtraakten of in de tijd dat we in Parijs-Roubaix alles op Olaf Ludwig zetten en hij elke keer weer door pech werd getroffen. Als je veel narigheid hebt mee gemaakt, dan kunnen twee po- tiëntiele Tourwinnaars uit één ploeg toch nooit een probleem zijn." Riis nam gistermiddag plaats op een verhoging. Zoals het een vorst betaamt. De Deen was chagrijnig. De ten gevolge van zijn Tour-zege uit de hand gelo pen media-aandacht, alsmede de steeds maar weer herhaalde vraag over zijn verhouding met zijn kroonprins, maakten van de kopman een prikkelbaar heerschap. „Steeds maar weer die vragen over Jan en mij...waarom ziet iedereen daar toch problemen in?" Op Mallorca heeft Godefroot zijn zestien koppen tellende team verdeeld in een groep die in de Vlaamse wedstrijden en Parijs-Roubaix klaar moet zijn én de Tourploeg, die zich in de Waalse klassiekers in vorm moet trappen. Dat zijn in elk geval Bjame Riis, Jan Ullrich, Udo Bölts en Erik Zabel, de man voor de vlakke etappes. Telekom zag de prijs van laatstgenoemde stijgen door een aanbieding van de Rabo bank. Godefroot zei de laatste maanden veel renners aan de telefoon te hebben gehad die graag bij hem in dienst wilden treden. „Ongelooflijk, ze willen nu allemaal bij mij komen rij den. Een paar jaar geleden moest ik bij wijze van spreken smeken om een renner over te halen." techendorf anp Ruud Borst heeft gisteren op de Weissensee de eerste opwarmrace voor de Alternatieve Elfste dentocht gewonnen. De marathonschaatser uit Leiderdorp ontsnapte bij het criterium over veer tig kilometer twee ronden voor het einde uit een kopgroep van tien man. René Ruitenberg won de sprint van de achtervolgers. Bij de vrouwen zege vierde Klasina Seinstra. Het criterium vormde de eerste etappe van de Ronde van Oostenrijk, die zaterdag het hoogte punt kent met de marathon over 200 kilometer. Morgen en vrijdag staan nog een afvalrace en een tijdrit op het programma. Borst begint daaraan in de witte leiderstrui. René Ruitenberg kreeg de groene trui om de schouders, als aanvoerder van het puntenklassement. De beslissing viel gisteren twintig ronden voor het einde. Borst en Joeri Takken namen een klei ne voorsprong. Acht renners sloten aan. Van hen kon alleen Peter Baars het hoge tempo niet aan. Piet Kleine reed vervolgens op eigen kracht het gat dicht. Een poging daartoe van natuurijskam- pioen Bert Verduin slaagde niet. Borst demar reerde, nadat Kleine was teruggehaald, in de slot fase opnieuw. Met succes. „We zaten met drie man uit de Klerk's-formatie voorin. Het zou een slechte zaak zijn als je het dan niet kunt afmaken", was zijn reactie. De strijd was volgens Borst meteen venijnig. „Ik dacht dat we rustig aan deze Ronde van Oosten rijk konden beginnen, maar er werd al direct hard gekoerst. Vorig jaar kon ik niet winnen omdat 200 kilometer nog te lang voor me was. Nu liggen de zaken anders." Kandidaten voor het nieuw te vormen sectiebestuur betaald voetbal mogen afkomstig zijn van buiten de voetballerij maar absolute leken zijn niet welkom. „Ze moeten tenminste weten dat de bal rond is, dat een wed strijd twee keer 45 minuten duurt en dat er lucht in een bal zit, geen zand", stelde forma teur Gaston Sporre gisteren na overleg. De formatiecommissie onder leiding van Sporre kwam in Zeist bijeen. Er werden twintig tot dertig personen genoemd als kandidaat om in het college van zeven zitting te nemen. De verdeling: twee uit de eredivisie, twee uit de eerste divisie en drie zonder clubbinding. Op tafel kwamen de vorige week verspreide profielschet sen. Er is gepraat over de taak verdeling en de balans tussen clubgebonden en niet-clubge- bonden leden. „We hebben geen behoefte aan mensen die zetbaas van hun eigen belangen zijn. Met grote zaken in het vooruitzicht - de inrichting van de competitie, het mediabeleid, accommodaties - is een homo geen bestuur absoluut noodza kelijk." Sporre beseft dat door de te levisierechten - het college Staatsen viel na het fiasco van Sport7 - vermoedelijk niet iede re kandidaat staat te trappelen. „Ik zat ook de vorige keer in de formatiecommissie en toen was een enkelvoudig verzoek vaak al voldoende. Nu is misschien een flinke dosis overtuigingskracht nodig om geïnteresseerden al leen maar aan een gesprek te krijgen." Afgezien van Sporre (FC Zwolle) waren aanwezig: Van Praag (Ajax), Nieuwdorp (Go Ahead), Pickée (Roda JC), Van Seggelen (CSR) en Vogel zang (KNVB). Volgens Sporre is de sfeer in de werkgroep goed, ondanks het feit dat de belangen ver schillend liggen. Sporre: „We gaan begrip- en respectvol met elkaar om. Het zegt genoeg dat Van Praag het uiteindelijk eens was met de verdeling 2-2-3 bin nen het nieuwe bestuur. We er kennen eikaars verschillende in valshoeken. Aan het eind zal blijken dat de belangen dichter bij elkaar liggen dan het lijkt." Fernando Picun en Eduardo Bustos Montoya: de nieuwe Argentijnse aanwinsten van feyenoord. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23