Kunst rescendo nog springlevend 'Jazzy' Deelder een week te laat Catalogus over werk Frank Go vers UirscHIfTfW Rotterdam eert Jackie Chan Schilderij Wilhelmina zeldzaam stukje historie oordwijkse muziekvereniging viert eeuwfeest t begon allemaal op 24 jjjruari 1897, toen de jon- Noordwijkers Gijs van rijs, Klaas de Bes en Dirk n Wouw hun schouders ^jjtten onder de officiële richting van een plaatse- 'jCe harmoniekapel. „Doel n r vereeniging is, bij hare len op te wekken en te itwikkelen de zin voor kunsten, in zon- rheid voor instrumentale ïnjuziek", schreven zij in de En verder; idspirant-leden kunnen een jongelieden zijn die n 15-jarigen leeftijd heb- d4n bereikt en behooren den Protestantschen ^dsdient." Ij0 ORDWUK /ei RUKE DEN HOLLANDER eerste doelstelling is, anno ml97, nog altijd van toepassing de Harmoniekapel Crescen- ,Maar dat er alleen mannen n deuntje mogen meeblazen natuurlijk al lang niet meer aldus Cor Baljeu, voorzitter n de eeuweling. )e nog altijd springlevende ïziekvereniging viert dit jaar honderdjarig bestaan met der meer enkele bijzondere ncerten, een reünie, een ra- j-optreden en een muziek- )rescendo, de oudste mu- kvereniging van Noordwijk, eft volgens Baljeu door de ja- heen te maken gehad met nodige ups en downs. Finan ce problemen, terugloop van aantal leden, wegvallen van majorettekorps en nog niet lang geleden het verdwijnen 01 n de succesvolle slagwerk- iep. Met doorzettingsvermo- iri n en elan werden de proble- echter toch steeds weer 1de de harmoniekapel bij de richting 100 jaar geleden all t JAN RIJSDAM, 071 -5356444 slechts zo'n 25 muzikanten, nu kan Crescendo bogen op een le dental van ongeveer 80 enthou siaste mannen en vrouwen. „Honderd jaar geleden was het volstrekt ondenkbaar dat vrou wen bij de muziek gingen", weet Baljeu, puttend uit be waard gebleven notulen en krantenknipsels. „Want ja, er werd gerepeteerd in een café en dat was voor vrouwen in die tijd streng verboden gebied. Voor getrouwde 'mannen gold overi gens hetzelfde. Die mochten volgens de normen van toen ook niet worden blootgesteld aan de verleidingen van de kroeg." Het protestantse tintje is vol gens Baljeu nooit helemaal ver dwenen. „In onze statuten staat nog altijd dat de baten van Crescendo naar de diaconie van de protestantse kerk gaan, mocht de vereniging ooit wor den opgeheven. Wat in de loop der jaren overigens ook heel wat keren bijna is gebeurd", merkt hij op. In de moeilijke begintijd was het Graaf van Limburg Stirum die als beschermheer van de harmonie nogal eens in de bui del tastte om de muziekvereni ging op de been te houden. Bal jeu: „Wist de kapel de financiële eindjes niet aan elkaar te kno pen, dan werd wel een reden bedacht om de graaf een seren ade te brengen. Zo'n optreden leverde al gauw 100 gulden op en dat was in die jaren een be drag waar weer lang op kon worden geteerd.'" Crisis Vooral in de crisisjaren was het voor veel leden een probleem om de contributie van een dub beltje op te brengen. „Met die contributie werd dan ook varia bel omgesprongen. Wie niets had, hoefde niet te betalen, ter wijl anderen die rijker waren wat meer gaven", aldus de voorzitter. Tijdens de Tweede Wereld oorlog was optreden onmoge lijk. Wel bleven de leden zo goed en kwaad als het ging re peteren op zolders en in schu ren. Direct na afloop van de oorlog kon de vereniging de muzikale draad dan ook weer De ongehuwde, protes tantse 'jongelieden' van Crescendo anno 1897. foto crescendo oppakken. Al werd de viering van het 50-jarig bestaan in 1947. door een lege kas, slechts een sobere aangelegenheid. Toen de vereniging 85 jaar bestond pakte de harmonie uit door midden in het zomersei zoen een feesttent neer te zet ten in Noordwijk aan Zee, waar Noordwijkers en vakantiegan gers een week lang konden ge nieten van muziek van boeren- blaaskapellen en dansorkesten en optredens van de plaatselijke mondharmonikavereniging. Én- tree werd er niet geheven. „Zoiets zou nu niet meer kunnen", aldus Baljeu. „Toen mocht de tent nog gratis wor den neergezet, maar tegen woordig vraagt de gemeente daar veel geld voor". Feestprogramma Crescendo Ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan pakt Crescendo uit met een uitge breid feestprogramma. Dat begint al met een spectaculair concert op 15 februari in de Northgohal aan de Duinwete ring, samen met het orkest voor verstandelijk gehandi capte mensen, de Josti Band uit Zwammerdam. Kaarten voor dit optreden kosten 20 gulden en zijn verkrijgbaar via deVW. Voor leden en oud-leden is .er een reünie op zaterdag 22 februari, aanvang 13.00 uur in Dorpshuis De Rank; aanslui tend een feestelijke receptie van 17.00 tot 19.00 uur. Tij dens de reünie wordt voorts het boek Deze gewone men sen ten doop gehouden, over de geschiedenis van de mu ziekvereniging. De jubileumuitvoering is op 12 april. Op 22 november or ganiseert de vereniging een muziekbeursfestival in con grescentrum Leeuwenhorst. Deelnemers kunnen zich mel den bij de Crescendoleden Ad Baljeu, telefoon 071-3647489 of Marja van Schooten, tele foon 071-3620784. Amsterdam Van zijn zesde cd 'De Waarheid' zijn binnen een paar weken bijna 400.000 exemplaren ver kocht. Het komende half jaar treedt hij zo'n vijftig keer op in 'Live On Tour: De Waarheid'. En voor die concerten is geen enkel kaartje meer te krijgen voor zover de voorverkoop ervan al is begonnen. Marco Borsato, de Alkmaarder die nu in Stompetoren woont, heeft Nederland in zijn greep. En het land is in de ban van hem. Voor of tegen, maar doorgaans vóór. Gisteravond, na enkele try-outs, begon die spraakmakende tournee in Amsterdam. In Paradiso, Neder lands rocktempel voor alternatieve klanken bij uitstek. „Dat ik hier mag staan. Hier, waar alle groten der aarde zijn geweest", verzuchtte de zingende volksheld. Alternatief of niet, Paradiso werd in twee uur tijd een kolkende massa. Kinderen van negen tot zestigers en alles daartussenin zongen de longen uit hun lijf en klapten hun handen stuk op de zang van Borsato en de klanken van zijn omvangrijke band. foto gpd DEN HAAG ANP Het Haags Gemeentemuseum brengt binnen twee jaar een ca talogus uit met het werk van Franlk Govers. Het boek had ei genlijk bij de tentoonstelling drie jaar geleden moeten ver schijnen, maar daar was geen tijd voor. De Amsterdamse couturier overleed twee weken geleden op 64-jarige leeftijd aan een vorm van lymfeklierkanker. Het museum heeft sinds 1975 met enige regelmaat stukken van Govers aangekocht. De col lectie omvat 25 topwerken, al dus conservator Ietse Mey van de kostuumafdeling. „Dat geeft een goed beeld van zijn per soonlijke stijl." Eén van zijn topontwerpen, een avondjurk uit 1988 getiteld Gauguinachti- ge wildernis, is tot en met 16 fe bruari te zien in de dependance van het museum, het Paleis Lange Voorhout. Daar hield Govers voor het laatst in 1994 een modeshow. Voor de overzichtstentoon stelling „Frank Govers, haute couture 1975-1995" die in dat zelfde jaar werd gehouden, put te het museum vrijwel geheel uit de eigen collectie. Aanvan kelijk wilden de conservatoren gelijktijdig een catalogus publi ceren, maar dat zou betekenen dat de tentoonstelling op een later tijdstip open zou gaan. Govers, die toen al ziek was, wilde zolang niet wachten. Het museum heeft hem niet meer kunnen vertellen dat de catalo gus er binnenkort komt. Mey had het in december willen ver tellen, toen Govers in het muse um een prijs zou uitreiken, maar de modekoning zegde die afspraak af. Hij was al te ziek. Govers droeg het museum een warm hart toe. „Het enige museum in Nederland dat met zoveel liefde een kledingcollec tie in stand en actueel houdt", schreef hij in een boekje voor aspirantsponsors. Zijn positieve geluid heeft geldschieters mo gelijk over de streep getrokken. De nieuwe kostuumafdeling gaat in 1998 open. Het museum is tot die tijd gesloten in ver band met een grootscheepse opknapbeurt. In de vernieuwde zalen zal uiteraard werk van Govers permanent te zien zijn. VLIEGWERK óelewij en an Roosmalen ,e aar Biënnale an Venetië ISTERDAM7ROTTERDAM ANP conservatoren Leontine lelewij (Amsterdam) en Arno n Roosmalen (Rotterdam) rzorgen dit jaar de Neder- ïdse bijdrage aan de Biënnale n Venetië. Het is voor het rst dat een duo de Nederland inzending voor deze interna- inale kunstmanifestatie opzet inricht. Coelewij en Van Roosmalen n door de verantwoordelijke ondriaan Stichting uitgekozen hun 'affiniteit met de nieu- ontwikkelingen in de Neder- ndse beeldende kunst'. Coele- (32) en Van Roosmalen (37) irkten eerder samen tijdens KunstRai van 1995. Coelewij ..werkzaam voor het Stedelijk useum in Amsterdam, Van losmalen doet projecten voor .e lijmans van Beuningen. De beide tentoonstellingsma rs zullen binnen enkele we- n een plan van aanpak aan de ondriaan Stichting voorleg en. Dan zullen ze ook een aan- in Venetië te presenteren .pjstenaars voorstellen. De eiënnale gaat op 15 juni van Jackie Chan, de ster van de Hongkong-cinema die gister avond het International Film festival Rotterdam opende, is benoemd tot 'buitengewoon burger' van de stad Rotterdam. Burgemeester Peper ontving de vroegere stuntman van Bruce Lee op het stadhuis en overhan digde hem een oorkonde. Het 'buitengewoon burgerschap' mag niet worden verward met het ereburgerschap. Rotterdam heeft maar één ereburger gehad en dat was Winston Churchill. Buitenwoon Rotterdammer Chan, die inmiddels in ruim veertig films speelde en vorig jaar internationaal doorbrak met Rumble in the Bronx, is in Rotterdam te zien in de film First Strike. De opening van het festival werd bijgewoond door ongeveer .1300 genodigden. Het hele festi val omvat 210 speelfilms en lan ge documentaires en 140 korte films en videoproducties. NAAM: Marijke Reijnders LEEFTIJD: 38 jaar BEROEP: Theater/Televisieproducente, organisator Leids Cabaretfesti val WOONPLAATS: Kamerik GEZIEN: Leidse Schouwburg Poeh, tot nu toe heb ik ongeveer 35 voorstellingen ge- zien voor de selectie. Hier, heb ik ook nog een stapel video's. Noem me maar gerost een grote fan, ja. Ik laat ook heel veel mensen auditeren voor het caba- retfestival. Laatst nog had ik een Vlaming aan de te lefoon die zich vreselijk zorgen maakte of al die Ne derlanders zijn conference wel zouden kunnen volgen. De goede man vroeg me bij elk Vlaams woordje dat hij me influisterde of ik het wel begreep. Mensen zijn soms ook zo bescheiden. Ik ga soms wel eens naar amateurgezelschappen kijken, niet voor mijn werk maar gewoon voor de lol. Dan komen ze na afloop naar je toe en vragen ze: 'Maar vindt u het dan leuk wat wij doen?' En dan zeg ik: ja, natuurlijk.' Het is ook niet zo dat ik dan met extra kritische ogen kijk. Maar meestal zijn het ook professionele cabaretgezelschappen die ik zie. Bij amateurgezelschappen ga je onbewust toch vergelijken. Ik merk dan wel dat mijn uitgaansleven onlosmakelijk verbonden is met mijn werk. En als je nieuwe dingen ontdekt, ben je elke keer weer een beetje trots. Eric van Muiswinkel, André Manuel. Ik zie ze privé niet zoveel, maar over het algemeen komen ze allemaal wel naar eikaars premières. Of dat nou in de schouwburg in Gro ningen is, of de Kleine Komedie in Amsterdam. Vroeger ging ik wel eens naar concerten. Paradiso en zo. Maar het is nu bijna zes dagen per week theater. Laatst was ik nog in Nighttoum in Rot terdam. Daar trad Theater Popular op. Het was er ijs- en ijskoud en er waren allerlei kacheltjes geïmproviseerd. Toen de voorstelling was afgelopen, ging de avond over in een gewone dansavond en de keurige moeder en oma van een van de acteurs stonden een beetje ver- dwaald russen allerlei ruige types die gefouilleerd werden. Komt dat omaatje dolenthousiast naar me toe en zegt ten overstaan van al dat onguurs: 'Me vrouw, vond u hem niet geweldig?' TEKST: PABLO CABENDA, FOTO: HIELCO KUIPERS Ie Griezelbus 3 «est verkocht ml van Loon kreeg vandaag de inz Kinderboekenprijs, een Maquette. Zijn boek 'De Grie- lbus 3' (voor tien tot en met Hi raalf jaar) is het best verkochte d,iek van 1996. Er gingen meer 31 in 26.000 exemplaren over de leI onbank. In de rubriek zes tot w i met negen jaar scoorden Ap- e M. G. Schmidt en Fiep Wes- H ndorp het hoogste met 'Ibbel- d i'. 'Alleen in huis' van Sinclair alnith werd het meest gekocht en door de dertien- tot zes- in-jarigen. Niet in kroeg, maaar in schouwburg trio. Met name na de pauze van zijn programma had de jazzlief hebber en amateurmuzikant het zelf zo te zien prima naar zijn zin tussen de professionals. Dat gold evenwel veel minder voor zijn publiek. Gezien de lauwe reacties van de halfvolle zaal had Deelder zich beter kunnen beperken tot waar hij echt goed in is - het op meesterlijke wijze aaneenrijgen van woorden en zinnen en die uitbouwen tot fraaie gedichten of humoristische vertellingen. De muzikale intermezzo's daar bij louter gebruikend als rust- puntjes in het helse tempo waarmee hij zijn toehoorders nog immer weet te overdonde ren en te verbazen. Feitelijk dus zoals hij dat deed vóór en vlak na de pauze. Daarvoor waren de mensen namelijk echt geko men. In dat deel van de show was Deelder ouderwets op dreef. Legde hij zijn ziel en zaligheid in gedichten en korte verhalen en deed dat op een manier zoals alleen hij dat kan. 'Gezicht op Stonehenge' en 'Nicht Annie uit Zuid-Affiïca' waren juweel tjes van taal, compositie en boodschap. Toen hij in deel 2 dat pad verliet en zich vervol gens stortte op zijn grote liefde, de jazz, verslapte de aandacht van het publiek prompt. Nee, dan had hij een week terug in de kroeg vast en zeker bedui dend meer respons gekregen. recensie ad van kaam Jules Deelder zingt. Gezien 29/01, schouwburg, Leiden. Eigenlijk was hij op de dag en het uur af een week te laat in Leiden, toen de stad geheel in het teken stond van de jazz. Ge wis en zeker dat er tijdens de traditionele kroegentocht een café was geweest dat Jules Deel der en zijn maatjes gastvrij on derdak had willen verlenen, te meer omdat zich onder die mu zikanten twee ras-echte Leie naars bevonden: gitarist Chris Koenen en bassist Aad van Pij len. Zodat zonder twijfel een groot publiek lopend of per bor relbus de weg naar het Deelder- kwartet had gevonden. Al was het alleen bij wijze van curiosi teit. Want Jules Deelder zien zingen en spelen; dat is warem pel toch weer eens wat anders dan de dichter/entertainer op de hem onnavolgbare wijze zien en vooral horen praten. Nu, een week na dato dus, meende de nachtburgemeester van Rotterdam niet de voor jazz-uitingen zo sfeervolle en geijkte omgeving van de kroeg, maar het daartoe veel minder geschikte podium van de Leidse schouwburg als platform te moeten gebruiken voor wat vrij blijvend geroffel op de drums. Begeleid door zijn, van talent overigens zeker niet gespeende, 'Een zeldzaam stukje vaderlandse geschiedenis'. Zo wordt het in 1922 door koningin Wilhelmina vervaar digde schilderijtje, dat deze week werd gestolen uit een industriepand in Apeldoorn, in het kunsttijdschrift Art and Value genoemd. In haar testament had Wilhelmina immers bepaald dat haar schilderijen na haar dood ver nietigd moesten worden omdat ze de kwaliteit niet goed genoeg vond en zij alleen herinnerd wilde worden om haar wijze van regeren. Aan deze wens is niet helemaal tegemoet gekomen. Het grootste deel van Wilhelmina's werk hangt echter achter slot en grendel op Paleis Het Loo. Slechts twee werken zijn daar voor het publiek te bezichtigen. Zakenman Leo van Duijn uit Loenen was dan ook heel trots dat hij op de door hem georganiseerde schil derijententoonstelling de door Wilhelmina geschilder de Noorse Berghut kon laten zien. Zijn trots is hem nu waarschijnlijk noodlottig geworden. Van Duijn hield het schilderij na het afbreken van de expositie nog eni ge tijd in zijn bureaulade, maar haalde het eruit voor ie dereen die maar enigszins geïnteresseerd was. Maan dag ontdekte zijn vrouw dat het schilderij uit de la was verdwenen. Het schilderijtje heeft een afmeting van 20 bij 26 cen timeter en is gesigneerd met een 'W'. De afgelopen ja ren zijn er vaker schilderijen aan de handel aangebo den die van de hand van Wilhelmina zouden zijn, maar aan de echtheid daarvan werd vaak getwijfeld. In het geval van de Noorse Berghut heeft het koninklijk huis bevestigd dat het om een origineel werk gaat. cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19