Racistische leuzen in Hoogmade m Stompwijks echtpaar genomineerd voor prijs Silly Car: terreinwagen voor kleuters Rijn- Veenstreek Alphense Woningbouw: landelijk voorbeeldproject 1ANDEL fifl WANDEL 'Serieus nadenken over aangepast huis' lONDERDAG 30 JANUAR11997 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 ^Zeventig assimilatielampen weg zevenhoven Zeventig assimilatielampen zijn gestolen uit de kas- »0fen van een kwekerij aan het Noordeinde in Zevenhoven. De to tale waarde van de lampen bedraagt 35.000 gulden. Bromfietsster gewond ftlphen aan den rijn Een bromfietsster uit Leiderdorp (41) is gis termiddag gewond geraakt aan haar been bij een botsing met ten auto op de kruising A. van Leeuwenhoekweg en de Rönt- genweg in Alphen. De vrouw reed over het fietspad langs de A. Iran Leeuwenhoekweg in de richting van De Schouw. Zij kreeg peen voorrang van een 51-jarige automobilist die van de Rönt- feenweg kwam. )rie auto's gestolen ■Phen aan den rijn Drie Opeis zijn gisteren in Alphen gestolen, ie auto's stonden op het Valeriusplein en op het Sterkenburg. )e politie trof op het Sterkenburg een Opel Ascona aan die ge- itolen was in Amsterdam. togelijklieden klein bedrijf goed benut 'CepMPWIJK dorith ligtvoet Uitingen worden volgende week weggehaald Bij de fietstunnel onder de Doespolderweg in Hoogmade zijn racistische tekens en leuzen aangebracht. De politie, de gemeente Jacobswoude en de provincie waren er tot gisteren niet van op de hoogte dat extreem-rechtse uitin gen de tummelmuren ontsieren. hoogmade robbert minkhorst ke, de provincie, inmiddels be naderd en heeft die toegezegd Volgens gemeentesecretaris T. de leuzen volgende week te ver- Meester is de verantwoordelij- wijderen. Hoe lang de leuzen al op de muren van de fietstunnel staan, is niet bekend. Het gaat om di verse White-Powertekens aan gebracht en een hakenkruis. Ook staat er 'Zwarten het land uit' geschreven. De tekens en teksten springen niet echt in het oog, maar zijn wel goed lees baar. Alleen het White-Powerte- ken op een nabijgelegen elektri- citeitskast valt echt op. „Ik vind dit verschrikkelijk", zegt gemeentesecretaris Mees ter. „Het is verwerpelijk dat der gelijke mensen de kans hebben gekregen om hun ideëen te ui ten." Ook het Meldpunt Discrimi natie in Leiden reageert ge schokt. Zelf zal het meldpunt, laat een medewerker weten, ook actie ondernemen. Hij heeft wel een mogelijk idee wie de leuzen hebben aangebracht. „Er gaan hardnekkige geruchten dat er in Alphen een rechts-extre- mistische groep heel actief is. Zij zijn hier wellicht verant woordelijkvoor." Een woordvoerder van het politiedistrict Rijn en Braassem laat weten dat deze niet op de hoogte was. „En dat komt om dat niemand bij ons aangifte heeft gedaan. Wij adviseren in zulke gevallen ook altijd dat de leuzen zo snel mogelijk worden verwijderd. Want het een lokt het ander uit." Overigens vreest de politie dat de schuldigen nooit zullen worden gepakt. „De ervaring leert dat het achterhalen van de daders heel moeilijk is, tenzij er ooggetuigen zijn geweest." h e Stompwijkse agariërs Coby Peter van Boheemen zijn imineerd voor een grote prijs, ges ze worden uitgeroepen tot beste agrarische onderne- eijers van 1996 winnen ze et .000 gulden. Ze behoren tot laatste vijf kanshebbers, om- tept ze op een uitgekiende ma- 'eijer alle mogelijkheden van hun idrijf benutten en de land- iuw een goed imago bezor- m. Donderdag 6 februari d%rdt de winnaar bekendge- naakt. De telefoon staat niet stil in boerderij van het echtpaar, tif 'licitaties en verzoeken om in- e ftviews. En daarnaast moet het irk op de boerderij en in de inkel toch echt gewoon door- lan. Vandaar dat Coby van Bo- lemen druk bezig is met het illen van de bekers met karne- elk, die onder meer aan tehui- In in de omgeving worden /erd. Het echtpaar is genomineerd or de prijs van uitgeverij Mis- t. De prijsvraag is uitgeschre- n door het Agrarisch Dagblad. Wie in aanmerking wilde ko men, moest een uitgebreid overzicht geven van alle activi teiten en de economische toe komstmogelijkheden van zijn bedrijf. Ook moesten de agrari ërs aangeven wat ze met de prijs wilden doen. Coby van Bo heemen had geen moeite met de vragen. Volgens haar man en kinderen schreef de Stompwijk se vol overgave kantje na kantje vol. Haar enthousiasme werd ge waardeerd. Het bedrijf is gese lecteerd omdat het de mogelijk heden die het heeft optimaal benut. Het echtpaar verkoopt zuivel en vlees van de eigen boerderij, de vrouw des huizes verzorgt verjaardagspartijtjes en maakt kerstpakketten. Ook deed de boerderij mee aan Open Monumentendag. Voor de-prijs zijn naast het Stompwijkse gezin nog vier be drijven geselecteerd: een rozen- kweker, een trostomatenteler, een varkenshouder en een fruit teler. „We hadden nooit ver wacht dat we bij deze prijsvraag bij de laatste vijf zouden ko men", zegt Coby. „Er deden maar liefst 105 bedrijven mee." Belangrijk is^wat het bedrijf met de prijs zou doen. Coby barst van de plannen. „We wil len een ontvangstruimte inrich ten waar kinderen bijvoorbeeld zelf karnemelk en boter kunnen maken. Een plek ook waar we een zelfgemaakte diaserie kun nen tonen. Nu hebben we geen ruimte waar we groepen goed kunnen ontvangen." Coby wil daarbij profiteren van de gun stige toeristische ligging, op een steenworp afstand van de Drie Molens, midden in de randstad. De vele busmaatschappijen die hun passagiers bij de molens af zetten, kunnen makkelijk door rijden naar de boerderij. Coby denkt ook aan verjaar dagspartijtjes. Het lijkt haar prachtig om vaker kinderen te kunnen ontvangen. Dat kan ge makkelijker in een aparte ont vangstruimte. „Kinderen weten niets meer van het vak. Als ze hier komen, zijn ze verbaasd dat de melk van de koe komt en niet direct uit de fabriek. Het is leuk om daar iets aan te veran deren." Het echtpaar heeft nog veel Kaas, al dan niet uit het vuistje bij de Stompwijkse Coby van Boheemen. Coby en Peter van Boheemen maken kans op een prijs van 25.000 gulden. FOTO MARK LAMERS meer plannen. Zo is Peter van dagen per week. Ze verkoopt er Boheemen momenteel druk be- melk, karnemelk, kwark, boter, zig met de bouw van een nieu- joghurt en vla uit eigen boerde- we stal voor de 48 koeien. En rij. Daarnaast werkt ze samen Coby wil de winkel in de toe- met andere agrariërs, die haar we overhouden, investeren we. winnen is er meer mogelijk." komst vaker openen dan drie bijvoorbeeld kaas, eieren, ap- De meeste plannen realiseren pelsap en ijs leveren. Varkens- we ook wel als we de prijs niet en rundvlees komt van de eigen winnen. Maar zo'n ontvangst- boerderij. ruimte zouden we waarschijn- „Ons bedrijf loopt goed. Wat lijk simpeler houden. Als we Vestiging van Wereldwinkel in Alphen alphen aan den rijn» De Wereldwinkel krijgt een vaste plek in Alphen aan den Rijn. Óp 7 februari wordt een vestiging geopend aan de Ju- lianastraat. Daarmee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling van de Wereldwin kel. Alphen kent al sinds 1983 een Wereldwinkel, maar al leen op de markt. Elke eerste en derde zaterdag van de maand wordt een kraam be mand. De vereniging telt in totaal ongeveer dertig vrijwil ligers. De Wereldwinkel probeer de al jaren (onder meer via de gemeente) om een vaste vestiging te krijgen. Een ei gen winkel zou veel voorde len opleveren. Produkten kunnen daar 'beter aan de man worden gebracht'. De zaak aan de Juliana- straat is vanaf 7 februari vier dagen per week geopend. Öp woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdags behalve 's middags ook 's avonds tussen 18.00 en 21.00 uur en op zaterdag kunnen klanten er tussen 10.00 en 17.00 uur terecht. /Ukemade gaat zwerfvuil te lijf lkemade marieta kroft Ükemade gaat het zwerfvuil te ijf. De gemeente zoekt vrijwil- igers die regelmatig een ronde loor de gemeente willen ma- ien om zwerfvuil te rapen. Het idee is afkomstig van lorrie Uljee uit Oude Wete- ing. Zodra ze een uurtje over leeft, raapt ze met behulp van ■en prikker papier, plastic en mdere rommel van straat. Vo rig jaar zomer opperde ze on der meer het idee bij de ge meente om meer mensen op zo'n manier aan het werk te zetten. Verder onderzoeken ambte naren of het mogelijk is om een zogenoemde opruimdag te organiseren. Hoe het pro gramma voor die dag eruit ziet. is nog niet bekend. Waar schijnlijk worden de scholen erbij betrokken. VRIJE TIJD alphen aan den rijn saskia buitelaar De houtskelet woningen in Kerk en Zanen van de Al phense Stichting Woningbouw St. Josef zijn gekozen voorbeeldproject. Alphen heeft daarmee één van de 24 woningbouwprojecten met de status 'duurzaam en energiezuinig bouwen'. In opdracht van de ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) en Economi sche Zaken werden 151 woningbouwprojecten beke ken. De 24 geselecteerde projecten zijn vandaag door staatssecretaris Tommei van VROM bekend gemaakt. Er is te zien hoe je duurzaam en energiezuinig kunt bouwen. Van de 27 Alphense woningen aan de Saksengaarde en de Kaninefatendreef zijn er al zeven bewoond. Van wege de vorsrfaat de oplevering van de rest nog op zich wachten. „Deze huizen zijn niet alleen duurzaam en energiezuinig, maar bovendien goedkoop," zegt R. Hel sloot, directeur van St. Josef. „De huur is gemiddeld zeshonderdzeventig gulden De houtskelet woningen krijgen het stempeltje 'duur zaam' wanneer de materialen recyclebaar zijn of het milieu zo min mogelijk schaden. „Voor elke boom die de houthandelaar in Noorwegen, Zweden of Europa voor ons kapt, plant hij een ander," legt Helsloot uit. „Het beton is samengesteld uit afvalproducten. Bijvoor beeld tot gruis gemalen puin van afbraakpanden. Er moet natuurlijk wel cement bij, maar het is toch min der belastend voor het milieu." De woningen zijn 'energiezuinig' omdat het hout op timaal isoleert. Een zogenaamde warmtewisselaar le vert een aanzienlijke besparing op gas. Dit afzuigappa- raat gebruikt de warmte van afvallucht uit huis om kou de buitenlucht te verwarmen. Helsloot verwacht dat, bij zuinig gebruik, de bewoners drie keer zo weinig gas ge bruiken als bij gewone huizen. St. Josef gebruikt één van de woningen uit het voor beeldproject als demonstratiemodel. Het huis is een jaar lang opengesteld voor bezichtiging en voorlichting. Daarna wordt het alsnog verhuurd. ALPHEN AAN DEN RUN Fotografie. Het centrum Kunsteducatie Expressie 70 aan de Cornelis Geellaan begint vandaag met de cursus 'fotogra fische ontdekkingsreis'. De cur sus bestaat uit vijftien lessen die duren van 19.30 tot 22 uur. Deelname kost 208,50 gulden. Informatie: 0172-493737. Klaverjassen. De speeltuin- en buurtverenigingVreugdeoord aan de Vorselenburgstraat houdt op vrijdag 31 januari en op 7 februari klaverjasavonden. De kaartavonden beginnen om 20 uur. Deelname kost 4 gulden. den» eric de jager Vandelen betekent vrijheid", ndt Hub Sillen. Toch beper- n bergen, zand- en bosgrond el wandelliefhebbers met kin- ren in die vrijheid. Want lis-, tuin- en keukenbuggy's ildoen in die omstandigheden eestal niet. „Kijk 's zondags aar eens op het strand. Pa oet binnen de kortste keren -:t kind op de schouders ne- en, terwijl ma met de buggy ior het zand zeult." Sillen :eft daar een oplossing voor: i Silly Car. De terreinwagen ,e lor kleuters. a Het idee voor de Silly Car ont- jj and tijdens het maken van de annen voor een wandelvakan- t( i in. Oostenrijk. Sillen zocht g n geschikt vervoermiddel or zijn dochtertje. Hij wist dat een hele dag wandelen niet u volhouden, maar wist ook hij met een 'normale' kin- irwagentje niet ver zou komen ,r het berggebied. De Leidenaar -ji ieg aan het knutselen en ram uiteindelijk met het pro totype van de Silly Car op de e oppen. De vakantie werd een s cces, het wagentje trok veel ji kijks. jj „Tijdens de eerste testrit in :t bos bij Valkenburg kwam er h eteen een echtpaar op ons af, it vroeg waar ze de Silly Car u inden kopen. In Oostenrijk j egen we opk reacties van e indelaars die niet begrepen it zoiets niet in hun land te g rkrijgen is." De vele positieve «I acties waren voor Sillen aan- ding zijn Silly-Carproject lor te zetten. In oktober 1996 1de het eerste productie exemplaar uit de werkplaats. De verkopen bleven tot nu toe voornamelijk beperkt tot fa milie en vrienden. Maar volgens de uitvinder moet dat snel ver anderen. „Het idee slaat aan, de meeste mensen zijn enthou siast. Jammer genoeg betekent dat niet dat iedereen meteen een wagentje aanschaft. Er zijn wel meer goede ideeën ten on der gegaan. Toch hoop ik aan alle wandelaars duidelijk te ma ken dat de Silly Car eigenlijk on misbaar is als je op pad wilt met kinderen." Zijn 'grote slag' wil de Leidse schoenenverkoper slaan op de beurs 'Op Pad', die dit weekein de in Den Haag wordt georgani seerd. „Daar verwachten ze 23.000 bezoekers. Als er maar een fractie daarvan in mijn pro duct is geïnteresseerd, dan is dat al heel wat." De Silly Car is geschikt voor oneffen terrein, vanwege de brede, robuuste banden. Boven die banden rust een door TNO goedgekeurd kinderzitje, com pleet met veiligheidsgordels, zoals het bij een echte terrein wagen betaamt. En in tegenstel ling tot de meeste kinderwagens trekt vader of moeder het wa gentje achter zich aan, in plaats van het karretje te duwen. „Trekken is veel makkelijker over hindernissen en door zand. Als je een buggy duwt over het strand, dan graaft het karretje zich in het zand." Hub Sillen: ledereen is enthousiast, maar jammer genoeg schaft niet iedereen zo'n wagentje aan. FOTO DICK HOGE- WONING Hub Sillen wil zelf niet meer zonder („Maar ik ben natuurlijk niet objectief'). Hij hoopt dat hij anderen ook kan overtuigen van het nut van zijn bouwsel. „Je moet het eigenlijk gewoon proberen. Daarom heb ik dit weekeinde in de Statenhal een stand in het souterrain. Daar is een fietsparcours uitgezet, waar ook ruimte is om de Silly Car uit te testen." Silly Cars, telefoon: 071 5219635 Rodman loopt weg met All Stars alphen aan den rijn» Grote sportmerken doen hun uiterste best om sterren te contracteren, die het product nog meer kunnen opstuwen in de vaart der volkeren. Schoenenfabrikant Converse, waarvan het Benelux-hoofd- kantoor in Alphen staat, maakt daarop geen Liitzon- dering. De maker van de be faamde kanvas All Stars, de oer-basketbalschoen, con tracteerde dezer dagen NBA- ster Dennis Rodman, de for ward van de Chicago Bulls, die momenteel is geschorst omdat hij een fotograaf in het kruis heeft getrapt. De zeer controversiële Rodman zal de komende tijd een speciale schoen, de leren All Star Springfield (naar de gebooteplaats van het bas ketbal). gaan promoten. Hij is bij Converse de opvolger van sterren als Larry Bird, Kevin en Larry Johnson. Daarnaast zal Rodman ook als 'dressman' worden inge zet voor de originele Chuck Taylor All Star, de schoen, waarop vroeger iedereen basketbalde, maar tegen woordig een trendy schoen is, die veel wordt gedragen in combinatie met een spijker broek. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36. FAX 071-532 1921 Eerste ouderen-makelaar Huisink: leiden irene nieuwenhuijse Ouderen moeten niet kleiner, maar groter gaan wonen. De oudere heeft, als hij meer tijd tot zijn beschikking heeft, veelal extra ruimte nodig voor hob by's. Logés moeten gastvrij kun nen worden ontvangen en er is wellicht^extra ruimte nodig voor de zorg. „Denk hierbij aan het manoeuvreren van een rolstoel en/of een aangepast bed, waar verplegenden royaal om heen kunnen lopen." Dit idee ventileert Lissenaar Jan Huisink (zelf 45 jaar), de eerste ouderen-makelaar van Nederland. Onlangs heeft hij Woonconsult 55+ opgericht. Met makelaar De Leeuw Ad viesgroep in Leiden is de Lisse naar een samenwerkingsver band aangegaan. „Ik heb van de nood een deugd gemaakt. Ik ben verpleger geweest in een verzorgingshuis en daarna di recteur. Door fusies is dat huis weggesaneerd en ben ik mijn baan kwijtgeraakt. Ik ben toen papieren voor het makelaarsvak gaan halen en sta nu te popelen al die kennis en ervaring te bun delen." Hij wil zich vooral richten op de 'middengroep'. Immers, veel bejaarden zijn aangewezen op de sociale sector. De rijken kun nen elke gewenste keus maken. „Maar zij die hun leven hard hebben gewerkt, een klein kapi taaltje of een eigen huis hebben en erover denken de laatste ja ren van hun leven 'aangepast' te gaan wonen, weten vaak niet wat te kiezen. Ze komen in een woud van mogelijkheden te recht." Huisink adviseert serieus te gaan nadenken over een wo ning 'voor later' zo rond de 55ste geboortedag. „Vooral de vraag waar je je thuisvoelt is be langrijk. Mensen realiseren zich vaaJc niet wat ze opgeven als ze verdwijnen uit hun vertrouwde omgeving en in een recreatie park op de Veluwe gaan wonen. Ja, de seizoenswisselingen zijn er prachtig, maar de sociale contacten zouden wel eens een heel groot gemis kunnen wor den. Ik denk dat het goed is als ouderen daar heel intens over nadenken en zich niet alleen la ten leiden door mooie folders." Huisink heeft het tij mee. Im mers, van overheidswege wordt gestreefd naar verzelfstandi ging. De thuiszorg richt zich steeds meer op zorg op maat. Er wordt hier en daar zelfs al geëx perimenteerd met verpleeg huiszorg in de thuissituatie. Een ontwikkeling die volgens Hui sink alleen maar verder zal gaan. Als ouderen besluiten zich toch prettiger te voelen in een aanleunwoning, een verzor gingshuis of verpleeghuis, wil hij ook bij deze keuze raad ge ven. „Het ene huis is het andere niet. Strikt gezien, is ook hier een concurrentieslag gaande. Je praat wel over prijzen van 7200 gulden per maand voor een ver pleeghuis en 4000 gulden voor een verzorgingshuis." Bedragen waar je volgens de makelaar 'iets' voor mag verwachten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17