Office heeft weer veel bijgeleerd Multi Media Beeldbewerking: een fluitje van een cent onSite PhotoImpact: prima ééntweetje Microsoft wint de oorlog co Alle hens aan dek voor de Muppet^ DONDERDAG 30 JANUARI 1997 Over een maand of twee komt Microsoft met een geheel ver nieuwde Nederlandse versie van Office, de programmabun del waarin de tekstverwerker Word, het spreadsheetprogram ma Excel, het databasesysteem Access (alleen in de professio nele versie), de presentatiemo dule PowerPoint en nog enkele extra modules zijn onderge bracht. Office 97 is de opvolger van de versie voor Windows 95. Micro soft heeft in de tussentijd be paald niet stilgezeten, want op tal van onderdelen zijn nieuwe functies aan de programmatuur Het inscannen van alle mogelijke afbeeldingen, het transporteren van video- en televisiebeelden: het ligt tegenwoordig allemaal binnen het bereik van iedere computergebruiker. Handscanners zijn al heel oud en vereisten behoorlijk wat han digheid. De ScanMan Color 2000 van Logitech is een hypermoderne uitvoering en laat zich vrij ge makkelijk bedienen, al blijft een vaste hand een absolute voorwaarde. De voor Windows 95 ont worpen scanner is behoorlijk stabiel, ligt lekker in de hand en is vooral ideaal voor kleine afbeeldin gen. Niet dat grote originelen een echt probleem zijn. De ScanMan heeft namelijk de zogenoemde Au- toStich-functie, die ervoor moet zorgen dat losse Photo de Luxe is ook een van de be- werkingprogram- ma's voor de door Logitech in samen werking met Play op de markt gebrachte Snappy, een uiter mate slim appa raatje om beelden rechtsstreeks van de video of de televisie in de pc te dumpen. Vakantieopnamen met een camcorder kunnen daardoor in feite dezelfde weg volgen als te scannen foto's. Alleen: het werkt nog simpeler. De Snappy wordt in de paralelle port gestoken en via een kabeltje verbonden met camcorder, vi deo of televisie. De software wordt opge start en met een eenvoudige klik op de but ton 'snap' wordt het gewenste beeldje vast gelegd. Dat het op bewegende beelden gaat is geen enkel probleem, wantje geeft bij de setup gewoon aan dat het om een 'moving snap type' gaat. Het bewerken kan voor een belangrijk deel al binnen de eigen software van Snappy en met de bijgeleverde pro gramma's Kai's Power Goo SE, Adobe Photo de Luxe en Gryphon Morph kan de finis- hing touch worden gegeven. Systeemeisen Snappy: min. 486/33 pc, Win dows 95, NT 3.51 (of later) dan wel 3.11 met Win 32s, 4 Mb ram en 8 Mb vrije ruimte op de harde schijf. Prijs: 499,00. JvdN 'stroken' naadloos aan elkaar worden gezet. Dat is ook handig voor het scannen van tekst. Een aantal proeven leverde zeer goede resultaten op. Ook het scannen van afbeeldingen geeft bevredi gende resultaten, al is zoals gezegd een vas te hand noodzakelijk om een optimale kopie te krijgen. Groot voordeel is dat de ScanMan Color 2000 wordt geleverd met het volledige program ma Adobe Photo de Luxe op de cd-rom, zodat een gescande afbeelding direct bewerkt kan wor den met één van de beste programma's op dit ge bied. Systeemeisen ScanMan: min. 486/33 pc, Win dows 95, 8 Mb ram (16 aanbevolen), 45 Mb vrije ruimte op de hardeschijf. Prijs: 299,00. Onvermijdelijk maakt weer zo'n nieuwe versie van een populaire softwarebundel de vraag actueel of het nou wel weer nodig is om opnieuw de bestaande versies te vervangen. Er zijn veel bedrij ven die nog niet eens op Win dows 95 zijn overgestapt, en die dus ook met hun applicaties flink achterlopen bij wat Micro soft inmiddels tot standaard heeft verheven. Aan de andere kant is het begrijpelijk dat aller lei vragen en wensen van klan ten van tijd tot tijd in weer een nieuw palcket worden opgelost. Binnen elke organisatie zal moeten worden afgewogen of het overstappen op Office 97 straks nuttig is of niet. Toch zou de nieuwe suite van Microsoft vooral voor bedrijven die al een poosje zitten te twij felen of het geen tijd wordt de hard- en software grondig te moderniseren, wel eens de doorslag kunnen geven. Een van de belangrijkste functiona liteiten van de programmabun del is het feit dat het nu moge lijk is de software door de net werkbeheerder vanaf de server op elk werkstation te installeren en te beheren. Ook zijn de programma's straks op detailniveau af te stemmen op het werkelijke gebruik. Gea vanceerde functies die in een bedrijf nooit worden gebruikt en die bij minder ervaren ge bruikers misschien alleen maar verwarring zouden kunnen op leveren, kunnen desgewenst volledig worden uitgeschakeld. Ook kan met behulp van de programmeertaal Visual Basic for Applications, die in elke mo dule van Office beschikbaar is, een compleet eigen omgeving worden gecreëerd. Microsoft levert bij Office een nieuwe informatiemanager: •Outlook. Daarmee kan informa tie op de eigen pc, op het net werk, maar ook op het Internet worden beheerd en opgevraagd. Ouüook is eigenlijk een combi natie van de Verkenner van Windows 95, een e-mail en fax programma (als zogenaamde cliënt van Exchange), een ge computeriseerde agenda en een scheduler. Het programma is ook handig voor het maken van korte aan tekeningen, die in de vorm van de gele post-it stickertjes op de desktop kunnen worden geplakt en ook op een document of re kenblad kunnen worden ge kleefd. Outlook houdt desge wenst precies bij wat er alle maal op de computer wordt ge daan. Die functie is handig als je niet meer weet hoe het docu ment heet waar je gistermiddag aan was begonnen. Outlook kan op datum en op tijd elk stuk werk snel terugvinden. Office 97 heeft allerlei aansluit mogelijkheden bij het Internet. Vrijwel elk programma-onder deel is 'Internet-ready'wat zo veel wil zeggen dat informatie die op het net beschikbaar is moeiteloos kan worden inge past, terwijl publicatie van eigen documenten op dat Internet heel gemakkelijk is geworden. Er zijn geen ingewikkelde con versies meer nodig om een do cument geschikt te maken voor het Internet. Sterker nog: een HMTL-editor wordt straks vrij - wel overbodig. Een pagina wordt gewoon in Word gemaakt en voorzien van illustraties en als het heel erg mooi moet op gemaakt in Publisher. Vervol gens wordt de pagina door de 'Opslaan als'-functie automa tisch omgezet in HTML-docu- ment. Bij een test met de bèta versie van Word 97 bleek dat perfect te werken. Ter ondersteuning van de g( bruiker zijn de programma' verder uitgebreid. Alle Officf c onderdelen kennen in de ni we versie de zogenaamde Ir e liSense-technologie; een fur die de gebruiker in de gaten houdt en automatisch reage op wat hij of zij doet. Wordt venaan een nieuw documer bijvoorbeeld 'Beste Jan,' geti. dan springt direct de Office sistant op het scherm om te melden dat de gebruiker vei moedelijk een brief aan het schrijven is, en om aan te bi den bij de opmaak, de adres ring, het invoegen van de d; turn, de ondertekéning en n een aantal onderdelen te ass teren. Ter geruststelling: wi( van zo veel bemoeizucht nil gediend is kan zo'n functie :n tijd uitzetten. GPD Do it right on your Internet-site. en Internet-site méér kan bieden dan alleen voor een vrijblijvend gesprek of kijk op hftp:/, ernet pagina design Java applets Interac Tali 023 - 525 26 95 Poxi 023 - 525 57 18 Postbus 522, 2003 RM H< Omdat een plaatje nog altijd meer schijnt te zeg gen dan duizend woorden, wordt het illustreren van teksten steeds populairder. Dan komt ook omdat het voortdurend gemakkelijker wordt. Programma's worden zó gebruiksvriendelijk dat het is veel gevallen een fluitje van een cent is om een verhaaltje van een aardig plaatje te voorzien. Wie hoge eisen stelt, maar geen forse studie wil volgen kan prima uit de voeten met Photoimpact van Ulead Systems, in Nederland vertegenwoor digd door L S Interactive Publishers. Photoim pact is inmiddels al aan de versie 3.01 toe. Een heel bijzonder upgrade, omdat ze wordt geleverd met Web Extensions, een zevental prima pro gramma's voor het ontwerpen en verwerken van webpagina's.. De combinatie van een 'standaard' fotobewer kingsprogramma en webactiviteiten is eigenlijk een heel logische, want het publiceren op het World Wide Web wordt steeds normaler. Dat is begrijpelijk, want op het web zijn dingen moge lijk, die op papier nauwelijks zijn te benaderen. Met Web Extensions is een volledig document te maken, ook al omdat met de speciale GIF/J PEG Smartsaver nagenoeg alle soorten foto's kunnen worden gecomprimeerd tot GIF- of JPEG-formaat. Vooral voor zakelijke toepassingen is Pho toimpact een prima pakket. Misschien voor particulier gebruik iets te zwaar, maar je hoeft natuurlijk niet alles te benutten om er toch veel plezier van te hebben. Ulead wil klaar blijkelijk snel de Nederlandse markt verove ren en biedt Adobe en Corel-gebruikers een korting aan van 80 gulden op de prijs van 369,00. Een upgrade vanuit een vorige ver sie levert ook een flinke korting op. Wie al 3.0 bezit betaalt slechts 69 gulden. Web Ex tensions is ook los te koop voor 99 gulden. JvdN O Amerikanen zijn gek van de Tweede Wereldoorlog. Er is geen land ter wereld dat zoveel bord- en computerspellen uit brengt over deze bloedige pe riode in onze geschiedenis. Wargames kunnen stragisch en grootschalig zijn (denk aan Risk), maar ook tactisch, waar bij je vecht om gebouwen of heuveltoppen met individuele tanks en soldaten. Close Combat van Atomic Games, het eerste oorlogsspel van Microsoft, is zo'n tactisch spel. En in zijn ge nre is het gelijk een absolute topper. Atomic Games heeft tot op he den vooral grootschalige warga mes gemaakt met als hoogte punt de slag om Stalingrad, waarbij de speler meer dan dui zend eenheden moet comman deren. Close Combat zoomt in naar een'Duitse of Amerikaanse gevechtsgroep, in hevige strijd verwikkeld kort na de landing in .Normandië in 1944. De Amerikanen moeten zich door het beruchte Normandi- sche heggenlandschap zien te knokken en uiteindelijk St. Lo veroveren, maar overal liggen de Duitse soldaten in hinderla gen. Als Amerikaanse speler moet je je numerieke overwicht kunnen uitbuiten, maar als Duitse speler heb je de beschik king over geharde veteranen, af komstig van het Oostfront, die vechten tot de laatste snik. Bij zonder van Close Combat is dat het spel de activiteiten van de individuele soldaten van secon de tot seconde volgt. Soldaat Kowalski staat op wacht, rust uit, schiet, repareert zijn wapen en ga zo maar door. Close Combat is een overrom pelende ervaring, want vanaf het moment dat het spel van start gaat begint alles en ieder een tegelijk te schieten. Kogels scheren als stippellijnen over het slagveld, tanks braken vuur uit, soldaten kruipen naar hun nieuwe posities. Dat gaat verge zeld van oorverdovend wapen gekletter. De actie gaat continu door en in het begin weet je nauwelijks wat je moet doen. De Amerikaan dient bepaalde punten te veroveren, de Duitser moet dat zien te verhinderen. Als je de complete veldslag speelt, een reeks van gekoppel de scenario's waarbij je steeds een stukje terrein moet verove- ren of verdedigen, mag je niet te veel mensen verliezen, want op den duur breekt je dat op. Het spel speelt makkelijk, maar is voor beginners minder ge schikt. De historische filmopna men, de gebruiksaanwijzing en de helpfunctie (met uitgebreide informatie over de eenheden) zijn van uitmuntende kwaliteit. Met Close Combat heeft Micro soft een belangrijke slag om de gunst van de op de PC oorlog voerende consument gewon nen. Systeemeisen: min. Pentium 75 Mhz, 8 Mb ram, Windows '95, SVGA, cd-romspeler. Twee spe lers via modem of netwerk. Prijs: 98,00. Beschikbaar gesteld door Microsoft. FB Kermit de Kikker als kapitein Smollet, een kruisboog waarmee pizza's op voorbijgangers worden afgevuurd, een piratenlaoeg waar je alleen met de juis te ooglap wordt toegelaten: dat kan na tuurlijk alleen maar in een avontuur van de Muppets. Het beroemde boek Schateiland van Robert Louis Stevenson is ooit door Jim Henson verwerkt tot een Muppetfilm en nu heeft software huis Activision er het grafische avon tuur Muppet Treasure Island van ge maakt. Drie cd-roms vol kolderieke pi- ratenavonturen van de Muppets. Er komt ook een mens in het avontuur voor: de acteur Tim Curry, die de rol van de onbetrouwbare piraat Long John Silver voor zijn rekening neemt. De pa pegaai die normaal gesproken op zijn schouder zit heet nu Stevenson en geeft de speler, die de rol van Jim Hawkins op zich neemt, regelmatig goede raad. Gonzo, het grappige mannetje met de slurfneus, loopt als een rode draad door het spel en vergezelt de speler op al diens omzwervingen. Het spel volgt globaal de verhaallijn van het boek. Eerst is er de bekende scène in de herberg waar Hawkins de schat kaart moet zien te veroveren voordat de piraten ingrijpen. De blinde piraat Pew loopt buiten met zijn stok tegen de mu ren te slaan en breekt dan ook prompt zijn nek over een stel emmers. Daarna moet er een schip worden gevonden en dat lukt alleen door in de juiste kleding bij een geldschieter te verschijnen. De winkelier is bereid je een pak te ver schaffen als je vanuit zijn winkel een tiental piraten met pizza's overhoop schiet. Als dat lukt krijg een fraai ruim- tepak waarmee je het kasteel van een onnozele edelman (Fozzy Bear) kunt lef binnenkomen. Die zorgt voor een s waar je bij kapitein Kermit in de lee101 moet. En dat betekent het kanon lai 1 (met alles behalve kogels) en afschion takelen van goederen met de neusan Gonzo als haak, navigeren op de stt1 1 en nog wat zaken. En tenslotte volg enkele wilde scènes op het schateil.101 met Miss Piggy in de hoofdrol, vooil e de schat wordt gevonden. IU Muppet Treasure Island is schittere uitgevoerd. De stemmen, de geluid; de muziek, de kleurrijke geanimeeri plaatjes, de bizarre humor, je wordtJC! helemaal vrolijk van. Het spel is zeerai schikt voor kinderen, maar een vob tyl sene zal er dan wel bij moeten zitte °F om het Engels te vertalen. Aardig is je op vrijwel alles in een plaatje kun 'H klikken, waarna er iets gebeurt. Zeil die wegvliegen van het schip als je t!t t klikt bijvoorbeeld. Als volwassene hetf het spel in een paar uur uitgespeelclt want moeilijk is het niet, ook de stuinc behendigheid niet. De Muppet-fan e& zich in ieder geval geen moment veln< len. Systeemeisen: min. 80486/66 Mhz, 8 Ram, SVGA, Windows 3.1 of '95, cd-iac1 speler. Prijs: 79,95. Beschikbaar ges |di) door Homesoft. FB rki Idt

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16