Leiderdorper bedenkt alternatief A4 Lachen om en list in de Middeleeuwen Leiden Regio ileer Oegstgeestenaren ^rijgen kwijtschelding )e tijd dringt voor Station Keukenhof Podiumkunst thema tweede Cultuurprijs Voorschoten Winnares Leidsch Dagblad Nieuwsquiz hartstikke gelukkig Vijf kandidaten voor nieuw bestuur SKL V&D laat oog vallen op Lisse Vrouwen Wassenaar sceptisch tegenover plannen Langstraat ONDERDAG 30 JANUAR11997 chef hans jacobs. 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 Roofoverval op villa wassenaar Drie mannen met bivakmutsen over het hoofd heb ben gisteravond een villa aan de Groen van Prinstererlaan in [Yassenaar overvallen. Zij bonden de bewoners van het huis, een echtpaar, vast en sloegen hun slag. Uit een kluis haalden ze een groot aantal sieraden en een onbekend geldbedrag. Daarna gin- gen ze er vandoor. De bewoners kwamen met de schrik vrij. Van |le overvallers ontbreekt tot dusver elk spoor. Ravage volkstuincomplex na inbraak vassenaar Vernielde tuinhuisjes, verdwenen gereedschap en wee dode kippen. Dat is het trieste resultaat van een inbraak in iet volkstuinencomplex aan de Kokshoornlaan/ Katwijkseweg n Wassenaar. De inbrekers sloegen in de nacht van maandag op oedinsdag toe. Mli erochtend omstreeks kwart voor acht op de Warmonderweg in g )egstgeest een 13-jarige fietsster aangereden. Het meisje raakte liet gewond. Haar fiets is helemaal vernield. Het meisje uit )egstgeest stak de oversteekplaats in de richting van de Oegst- ;eesterweg over. Toen ze de straat bijna over was, reed de auto- nobilist tegen haar achterwiel aan. De man stapte nog wel even lit om te kijken of het meisje gewond was en of hij schade had ni tan zijn auto. Toen dat niet het geval bleek te zijn, reed hij door. Fietsen kijken bij politie (atwijk* De politie houdt morgen een fietsenkijkdag in het bu- eau in Katwijk. Inwoners uit Valkenburg, Oegstgeest, Rijnsburg, foVarmond, Sassenheim en Katwijk kunnen deze middag kijken ifhun vermiste fiets gevonden is. De fietsenstalling van de poli- ie is na de afgelopen schaatsperiode overvol geraaid. Iedereen lie een fiets kwijt is, kan op tussen 14.00 uur en 16.30 uur ko nen kijken. ^gstgeest maarten keulemans Pe3k Oegstgeestenaren die een jstandsuitkering hebben moe- n vrijstelling kunnen krijgen ;ldn gemeentebelastingen. Dat WHat in een voorstel, dat burge- eester en wethouders van igstgeest volgende maand n de gemeenteraad voorleg- n. Op het moment komen alleen igstgeestenaren met een in- imen van negentig procent sk(n het bijstandsniveau (onge ler 1150 gulden) voor de kwijt- »bt helding in aanmerking. In to- dal gaat het daarbij om zo'n jpnderd mensen. Als de raad j koord gaat met het voorstel in B en W, hoeven 200 Oegst- :estenaren geen gemeentebe- Vlan rijdt door na aanrijding fietsster )egstgeest Een onbekend gebleven automobilist heeft gis- 'Sloop huizen niet nodig met tunnel onder Persant Snoepweg lasting meer te betalen. Oegst geestenaren die al hebben be taald, krijgen hun geld terug. De maatregel wordt met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1997 ingevoerd. Door de verrui ming van de vrijstelling loopt de gemeente 75.000 gulden aan in komsten mis. Oegstgeest probeerde de kwijtscheldingsnorm al eerder te verruimen. Die poging liep echter op niets uit, omdat Den Haag nog geen kwijtschelding voor mensen met een bijstands uitkering toestond. Inmiddels is daar verandering in gekomen. Alle reden om de norm voor kwijtschelding meteen te ver ruimen, vinden burgemeester en wethouders van Oegstgeest. Het is niet nodig om hui zen en andere gebouwen te slopen voor een verbre ding van de A4 in Leider dorp. Dat is de stellige overtuiging van H. Ver hoogt (66). Deze inwoner van Leiderdorp heeft een plan uitgedokterd om zijn woonplaats te sparen. Het meest opvallende aan het plan van Verhoogt is om de A4 te splitsen. Dan hoeft de weg niet breder te worden gemaakt. leiderdorp judy nihof De benodigde extra rijbanen kunnen volgens Verhoogt wor den aangelegd in een tunnel onder de Persant Snoepweg. Deze rijbanen zijn dan bestemd voor het verkeer in de richting Amsterdam. De 'oude' A4 is dan voor het verkeer dat de andere kant op wil. Voor Verhoogt staat zuinig omgaan met de schaarse grond in de Randstad voorop. „Je gaat toch geen huizen slo pen. Je kunt zeggen, dan bou wen we toch elders weer hui zen. Maar er is al zo weinig grond." Verhoogt denkt zelf dat zijn idee goed uit te voeren is. Of Rijkswaterstaat die mening ook is toegedaan, weet hij niet. Hij lanceerde zijn oplossing daar onlangs wel, maar A4-specialist N. van der Mark kon hem niet direct antwoord geven. „Het idee overviel hem. Hij zei: 'Daar heb ik nou nog nooit over nage dacht'." Verhoogt gaat er niet van uit dat hij de wijsheid in pacht heeft. „Ik kan alle gevolgen en kosten van mijn idee natuurlijk niet overzien. Bovendien heeft Rijkswaterstaat natuurlijk ook zijn eigen plannen. Ik hoop al leen dat ze daar serieus naar mijn idee willen kijken. Het is eigenlijk een heel simpel idee. Ik denk wel eens dat ze bij Rijkswaterstaat zo geleerd zijn dat ze simpele oplossingen over het hoofd zien." Voorzover hij het kan beoor H. Verhoogt: „Het is niet nodig om huizen en andere gebouwen te slopen voor verbreding van de A4." delen, denkt hij dat een tunnel onder de Persant Snoepweg zonder veel problemen worden aangelegd. „Je hoeft niet heel diep te gaan. De overlast van het bouwen? Die hoeft niet groot te zijn." Als het aan Verhoogt ligt, worden veel meer wegen in Ne ie timoteus waarsenburg e af en toe Lisse doorkruist, niet zijn ontgaan dat één 3201 de twee perronnetjes van oude station Lisse is ver- 'enen. Al geruime tijd lag het verlaten en verwaarloosd bij. 356^ar nu is het dan definitief g. Slechts het noodperron een doodlopende zijtak rinnert nog aan de tijd dat de in hier stopte. Als het aan 3 vers Rail ligt, komt daar snel 3 andering in. Het wachten is g op de vergunning voor de :ukenhof Express'. ,We hebben op 31 augustus 1 aanvraag ingediend om het ject Amsterdam-Keukenbof- i iden te mogen rijden. Maar nu toe hebben we nog geen slictie gekregen", aldus Lovers- ecteur P. Sul „De tijd begint echter wel te dringen. Keu- ïhof gaat open op 27 maart ik verwacht zo'n twee maam n voorbereidingstijd nodig te bben. Bovendien is het de of het oude noodperron g wel geschikt is om te ge- liken. Als daar veel aan ge daan moet worden, zou het wel eens nog langer kunnen duren. De verwijdering van het per ron aan de doorgaande route houdt in elk geval geen verband met de lopende aanvraag van Lovers. De vervoerder zou dat perron toch niet gebruiken. Het gaat dus niet om een pesterijtje van de Nederlandse Spoorwe gen. „We hebben dat .perron weg gehaald om een aantal rede nen", zegt voorlichtster Y. Der- ksen van de NS. Het slechte uit zicht voor automobilisten, die voor de spoorweg overgang wachten is er een. „Als er ooit een auto onder de trein zou ko men, zou de auto vast kunnen lopen tussen de twee perrons. De trein kan zo ontsporen en dat is levensgevaarlijk", aldus Derksen. Ook de toekomstige verbreding van de ruimte tus sen de twee sporen is een reden die heeft meegespeeld. „De die- ssellocomotief DM 90 heeft een iets bredere bak. We willen het spoor aanpassen, zodat de DM 90 hier ook zou kunnen rijden." Het noodperron in Lisse. FOTO DICK HOGEWONING derland ondergronds aange legd. „Je kunt niet meer om tunnels heen. Nederland en vooral de Randstad raken vol. In het buitenland gebeurt er al heel veel ondergronds. Ik ben in Montreal in Canada geweest en daar heb je een winkelcentrum van vijf verdiepingen onder de voorschoten dimitri walbeek De gemeente Voorschoten heeft alle muzikanten, dansers en to neelgroepen van het dorp opge roepen zich op te geven voor de Cultuurprijs 1996 die in mei van dit jaar wordt uitgereikt door de Commissie van Cultuur. Zij heeft ditmaal de podiumkunst als thema aangewezen. Daartoe heeft de gemeente alle vereni gingen in het dorp die zich be zighouden met cultuur uitgeno digd om een optreden te ver zorgen en iemand voor te dra gen voor de prijs. De Commis sie van Cultuur legt dan uitein delijk 5 genomineerden voor aan een onafhankelijke jury. Naast deze Cultuurprijs is er ook een Aanmoedigingsprijs. Eveneens bedoeld voor beoefe naars van podiumkunst, maar dan speciaal voor jongeren. De Cultuurprijs bestaat uit een kunstwerk. De Aanmoedigings prijs wordt beloond met een oorkonde. De Cultuurprijs Voorschoten bestaat sinds 1995. grond. Ik stond versteld." Verkeer en alles wat daarmee samenhangt heeft altijd al Ver- hoogts interesse gehad. De ge pensioneerde rijschoolhouder, buigt zich dan ook niet alleen over verkeersproblemen in Lei derdorp. Momenteel broedt hij op een systeem om mistonge- lukken, zoals die zich vorige week voordeden, te voorkomen. Jaren geleden 'bemoeide' Verhoogt zich met het plan voor een rotonde op het Lammen- schansplein in Leiden. Hij trok erover aan de bel bij de bouwer. „Verkeerstechnisch klopte het oorspronkelijke plan niet. De FOTO HENK BOUWMAN rotonde was te krap. Ik weet niet of mijn ideeën eraan heb ben bijgedragen, maar de rotonde is later wel ruimer op gezet." Ingenieur N. van der Mark van Rijkswaterstaat was van daag wegens ziekte niet bereik baar voor commentaar. 9 oorschoten dimitri walbeek k voelde het door mijn hele lijf an toen ik het hoorde. Ik was lrt[irtstikke gelukkig." Gister- ond werd bekend dat de 87- inrige mevrouw Moerkerk uit )orschoten de hoofdprijs in de •idsch Dagblad Nieuwsquiz 'er het jaar 1996 heeft gewon nen. Mevrouw Moerkerk prees zichzelf 'dubbel gelukkig' toen bleek dat zij pas na loting de hoofdprijs, een vip-arrange ment voor twee personen voor een voorstelling van Miss Sai gon in het Circustheater in Scheveningen, in de wacht kon slepen. Een man uit Leiderdorp maakte namelijk ook een fout loze 'mega-quiz.' Zij waren de enige twee inzenders die alle antwoorden op de tachtig vra gen wisten. Die hoge score had zij zelf ab soluut niet verwacht. „Ik werd gisteravond opeens diverse ma len opgebeld over de prijs", zei Moerkerk vanmorgen verheugd. „Wij maken zulke puzzels heel erg graag, maar ik had nooit verwacht dat ik er ook nog eens een prijs mee zou winnen." Eer lijk is eerlijk, haar schoon- en kleinzoon hebben wel een handje geholpen, „We hebben het gedrieën gemaakt. De een heeft dit opgezocht, de andere dat." Pas als de commotie rond de winnares is weggeëbd beslist mevrouw Moerkerk wat zij met het vip-arrangement gaat doen. „Dat moet ik nog met mijn schoonzoon overleggen." De prijs omvat naast het optreden een diner, een vip-taxi en een overnachting in een luxe kamer met whirlpool en ontbijt. Neerlandicus promoveert op komische versvertellingen Zo vrijmoedig als in de Middel eeuwen over seks werd ge dacht, zo verhullend werden de seksuele handelingen be schreven. Dat blijkt uit onder zoek van de Neerlandicus Fred Lodder die gisteren is promo- veerd aan de Leidse Rijksuni versiteit bij de hoogleraar Frits van Oostrom. Lodders proef schrift gaat over komische versvertellingen, zogeheten Boerden, die vaak erotisch ge tint waren. Er werd wel veel gelachen in de middeleeuwen, maakt Lod der duidelijk. 'Lachen om list en lust', heet zijn proefschrift, waarin hij nagaat hoe vertellers van 'boerden' - voorgedragen teksten met een komische in trige - te werk gingen. De meeste vertellers staan riauwelijks stil bij de geslachts daad. Het is hun meer te doen om de komische details erom heen, meent Lodder. De mid deleeuwse versvertellingen ontlenen hun komische karak ter voornamelijk aan hun ero tische onderwerpen en aan de verwikkelingen waaraan de personages door het gebruik van een list het hoofd trachten te bieden. Dit alles in combi natie met andere komische in grediënten: persoonsverwisse lingen, verkleedpartijen, een pak slaag, dubbelzinnige woordspelingen. De toepassing van een list is in de komische verhalen het middel om een conflictsituatie te beslissen. De problemen waarvoor personages zich ge steld zien, vragen om een list en niet om brute kracht. Die list wordt vooral gebruikt door mannen. Volgens Lodder is het moei lijk vast te stellen waar in de Middeleeuwen de grenzen van het fatsoen lagen. „Enkele ver tellers geven evenwel nadruk kelijk aan dat zij afzien van een beschrijving van de geslachts daad, zodat we toch uit zullen moeten gaan van het bestaan van een norm", aldus de we tenschapper. De geestelijke is een vaak voorkomend personage in de komische versvertellingen. Geestelijken worden afgepie- geld als wellustig, hebzuchtig, schijnheilig of onnozel. Toch, stelt Lodder, kunnen de verha len niet anti-klerikaal worden genoemd. De kritiek is niet fel noch venijnig. Het merendeel van de vertel lingen heeft een belerende op zet. Maar in de meeste geval len kan de inhoud niet worden beschouwd als een serieuze ze denles. De onderwerpen die de vertellingen aansnijden zijn vrijwel altijd kwesties uit het dagelijks leven. Mannen kon den zo hun zorgen weglachen. Die waren vooral verbonden met wat Lodder hun eer noemt: de machtsverhouding tussen de echtelieden, de seksuele relatie binnen het hu welijk en materieel bezit. Ver tellers van de middeleeuwse komische verhalen wilden hun luisteraars in de eerste plaats aan het lachen brengen. RIJ E TIJD ilDERDORP ehmpionnen. De oranjevereri ng in Leiderdorp houdt op vrij- tg 31 januari een lampionnen- Jtocht. e stoet vertrekt om 18.45 uur het gemeentehuis aan de Sta- ndaalder en gaat door de :insiuslaan, Vossiuslaan, Mu- nlaan, Hella Haassestraat, Vij- rhof, Buitenhoflaan, Cor Gor- jnsingel en weer de Heinsius- m. De optocht is om 19.30 uur 0 irug bij het raadhuis. leiderdorp judy nihof Vijf kandidaten hebben zich bereid verklaard om het nieuwe be stuur te vormen van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL). Het gaat om voormalig WD-wethouder I.Gehner, J. Hekkelman, M. Hennnink, A. de Vries en R. Mommaas. Volgens de gemeente zijn het mensen die hun sporen hebben verdiend in diverse besturen. De gemeente moest samen met Blaricumse bureau Innogration Management Consultants op zoek naar nieuwe kandidaten voor het bestuur nadat voorzitter M. Holierhoek en de andere bestuurs leden hun functies ter beschikking stelden. Het bestuur volgde daarmee het advies op van het Blaricumse bureau op, dat de crisis bij de SKL heeft onderzocht. Volgens dit bureau waren de verstoor de verhoudingen tussen een groot deel van het personeel en een groep ouders aan de ene kant en directeur en bestuur aan de ande re kant niet meer te repareren. lisse paul van der Kooijvinden dat we ergens moeten gaan zitten, is er eerst overleg nodig met de gemeente. Wat is een geschikte locatie? Kunnen we daar in een bestaand pand of moeten we zelf iets bouwen? En: past dat binnen de bestem mingsplannen van de gemeente en ons bestedingsbudget?" Zo ver is het volgens hem nog niet, al heeft hij wel begrepen dat het Economisch Beleidsplan van de gemeente de loper uit legt voor publiekstrekkers als V D. Vooral het stuk tussen win kelcentrum Blokhuis en uit- gaansplein 't Vierkant kan vol gens gemeente, bedrijfsleven en onderzoeker een oppepper ge bruiken. WW brengt nieuwsbrief uit wassenaar dimitri walbeek Het warenhuisconcern V&D heeft de interesse van consu menten gepeild voor een vesti ging in Lisse. Of er ook zo'n ves tiging komt, durft woordvoerder P. van Bakkum niet te voorspel len: „We hebben net zo'n on derzoek gedaan in tientallen an dere gemeenten in Nederland, waar we nog geen vestiging hebben, maar waar wel vol doende koopkracht aanwezig lijkt voor een klein warenhuis met een vloeroppervlak van 3000 vierkante meter of min der." „Die onderzoeken zijn slechts een begin. En als we al zouden De Vereniging van Vrienden van Wassenaar (WW) is sceptisch over de plannen voor winkela der de Langstraat. Vooral de vrouwencommissie van de vereniging plaatst nogal wat kanttekenin gen bij die plannen. „Wij willen boven alles het dorpse karakter in stand houden", schrijft Odile Ebbing-Meijer, voorzitter van de commissie, in de eerste nieuwsbrief die de WW heeft uitge bracht. „Wij hebben 800 leden en dat is een behoorlijk aantal. Die mensen moeten we toch allemaal be reiken", verklaart secretaris A. Gockel-Laury het ontstaan van de nieuwsbrief. De discussie rond de Langstraat neemt in die eerste brief een pro minente plaats in. Een hele pagina is besteed aan de kanttekening die vrouwen plaatsen bij de plannen voor die winkelstraat. De gemeente is van plan de straat autovrij maken en er een par keergarage te bouwen. Ook moeten woningen boven de winkels worden gebouwd en moet de straat in het geheel worden 'opgewaardeerd.' „Is er werkelijk wel zo'n behoefte aan meer winkels? Wassenaar en kleinschaligheid horen immers bij elkaar", schrijft Ebbing-Meijer na mens de winkelende vrouwen over de plannen. „Over de parkeergarage is evenmin het laatste woord gezegd. Daarnaast had de voorgestelde af sluiting van de doorsteek halverwege de Lang straat wel wat fraaier gekund", schrijft zij. In een rapport pleit de vrouwencommissie voor goede fietsenstallingen, voor een strakker 'bran- chebeheer' en voor een betere controle op het uitstallen op straat. „Door het slalommen wat je nu af en toe moet doen, vergaat je de lust tot win kelen soms. Daar komt nog bij dat het plaveisel op sommige plaatsen zeer oneffen is", aldus Eb bing-Meijer. De algemene bestuursvergadering van de WW heeft vanavond de plannen voor de Langstraat als hoofdpunt. Dan worden alle klachten geïnventa riseerd. Daarnaast vindt er overleg plaats tussen alle voorzitters van de wijkverenigingen. De klachten worden overhandigd aan de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15