Geen seks met elkaar, dan ook geen woning 'De parochie heeft mij gedragen' Leiden Regio 'We gaan ervan uit dat de mensen eerlijk zijn' Kerk Samenleving DONDERDAG 30 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF K Als twee jongens samen een huis willen huren, moeten ze wel seks met elkaar hebben. Anders komen ze bij de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) niet in aanmerking voor een woning. Dat is de enige conclusie die Casper Grootenhuis en Eric Nieuwveen uit Leiden trekken uit hun ervaringen met de WBL. Het duo beticht de WBL van discriminatie. "W" rootenhuis en I Nieuwveen probe- 1 ren al anderhalf jaar het beleid van de WBL te torpe deren, maar tot nog toe zonder succes. „Wat je ook voor argu menten inbrengt, de WBL kan alles terzijde leggen. Zij bepaalt wie er uiteindelijk een huis krijgt. Je bent overgeleverd aan de willekeur van de corporatie", zegt Nieuwveen. „Als je open kaart speelt, ben je verloren", vervolgt hij. „Toen ik samen met mijn vriend werd uitgenodigd voor een bezichti ging van een flatwoning aan de Zijldonk, leek er niets aan de hand. We stonden nummer 1 op de lijst en zagen deze wo ning zitten. De medewerker van de WBL ging pas vragen stellen toen hem duidelijk werd dat wij geen homofiele relatie hadden. We spraken namelijk over de verdeling van de slaapkamers. Wij vormden in zijn ogen geen duurzame gemeenschapelijke huishouding. Met andere woor den: als wij hand in hand waren binnengekomen, was er niets aan de hand geweest." Binnenkort komt de kwestie voor bij de Commissie Gelijke Behandeling in Utrecht. Grootenhuis en Nieuwveen we ten zich gesteund door het Meldpunt Discriminatie, die verwijst naar een artikel in de Algemene Wet Gelijke Behan deling: bij de toewijzing van woonruimte en het aangaan van een huurcontract mag geen onderscheid worden gemaakt tussen gehuwden en ongehuw- den, ook niet bij nader te stellen voorwaarden. De Huisvestingsverordening en het Woonruimteverdelings convenant in Leiden bieden geen houvast. Het begrip 'duur zame gemeenschappelijke huis houding' is namelijk in geen van beide documenten nader omschreven. „Ik zeg dan: geen wet, dan ook geen regels. Maar de WBL heeft wel regels in het leven geroepen die een bepaal de groep mensen heel duidelijk achterstelt. En dat willen wij aanvechten", zegt Grootenhuis. Op dit punt hebben de heren gelijk gekregen van de Klach tencommissie Woonruimtever deling, die in december 1995 uitspraak deed over de kwestie. Deze commissie wijst op het hi aat in de wetgeving en vindt dat de WBL tekortschiet als louter duo's die schriftelijk kunnen Een flatwoning aan de Zijldonk. Alleen geschikt voor 'een duurzame gemeenschappelijke huishouding'. foto dick hogewoning aantonen dat ze een stel vor men (middels huwelijk of sa menlevingscontract), een wo ning kunnen krijgen. In princi pe komen dan thuiswonende jongens en meisjes die graag voor het eerst willen samenwo nen niet in aanmerking voor een woning. Toch verklaarde de commis sie de klacht van Grootenhuis en Nieuwveen ongegrond. Im mers, in hun geval was geen sprake van een 'affectieve rela tie'. En de klachtencommissie is het met de WBL eens dat je als duo pas een huurwoning kan krijgen als de relatie meer be helst dan alleen het delen van de woonkosten. 'Zij zijn veeleer te beschouwen als afzonderlijke kamerbewoners in een woning dan als partners die een ge meenschappelijke huishouding wensen te voeren.' Het Meld punt Discriminatie is het niet eens met die uitspraak: „Ten onrechte wordt er getoetst op het affectieve gehalte van een relatie tussen twee kandidaat samenwoners, terwijl bij ge huwden een dergelijke toets ontbreekt. Welk belang heeft de verhuurder erbij om te weten of ze een affectieve relatie hebben? Slechts de wil tot gezamenlijke bewoning en eventueel het voe ren van een gemeenschappelij ke huishouding zijn van be lang", schrijft het meldpunt aan de Commissie Gelijke Behande ling. „Hoe kan de WBL beoordelen of de nieuwe huurders wel seks met elkaar hebben? Hoe kun nen ze daar achter komen", vraagt Grootenhuis zich af. „Onze ervaring is dat je maar beter kunt liegen, anders kun je fluiten naar de woning", zegt Nieuwveen. Hoofd van de Dienst Woon- service van de WBL, W. de Waard, bestrijdt dat de corpora tie discrimineert. „Als woning zoekenden een formulier invul len waarin zij te kennen geven een gezamenlijke huishouding te willen voeren, dan komen zij in principe in aanmerking voor een woning. Dan maken we geen onderscheid in gehuwd of ongehuwd of sekse. De twee he ren in kwestie hadden bij de be zichtiging van de woning aan de Zijldonk niet zo'n formulier in gevuld." Nieuwveen beaamt dat, maar voegt er onmiddellijk aan toe dat ze dat formulier direct na de afwijzing wel hebben ingevuld. „En een paar maanden later kreeg ik een uitnodiging om een huis aan de Diamanüaan te be zichtigen. Ik heb toen vooraf ge beld met de WBL om te vragen of mijn vriend en ik met dit for mulier wel in aanmerking kwa men. Ik kreeg te horen dat de WBL een nieuw beleid voerde en dat die formulieren niet meer geldig zijn. Ik kwam niet in aanmerking voor de wo ning." De Waard geeft een andere lezing. Volgens hem waren de heren uitgenodigd voor een groepsbezichtiging en stonden ze niet bovenaan de lijst. „Zij stonden nummer 4, het stel met nummer 2 heeft die woning ge kregen." Maar als zij nu wel nummer 1 waren geweest, had den ze dan die woning gekre gen? De Waard: „Nee, want de heren hebben zelf gezegd dat zij geen affectieve relatie hebben en alleen de woonkosten willen delen. Voor ons is dat een con crete aanwijzing dat het hier gaat om een zogeheten gele genheidsrelatie. Onze ervaring is dat deze relaties binnen een half jaar uiteenvallen. En vaak bewust, zodat een van de twee achterblijft in een ruime wo ning." En voor een 'rechtvaardige en doelmatige' toewijzing van wo ningen is het van belang dat de ze gelegenheidscombinaties worden geweerd, vervolgt De Waard. „Daarom hebben wij zelf regels in het leven geroe pen. Maar ik geef toe dat die re gels mistig zijn. Want wij heb ben natuurlijk geen instrument om te bepalen of twee mensen een affectieve relatie hebben. Dus zijn we op dat punt afhan kelijk van de eerlijkheid van de woningzoekenden. En soms gaan we op ons gevoel af." Grootenhuis en Nieuwveen blijven het een raar argument vinden. „Je kunt alleen maar achteraf zeggen of er sprake was van een gelegenheidsrelatie. Als inderdaad een van de twee na een paar maanden vertrekt. Voor hetzelfde geld gaat het ja ren goed. Bewezen is dat vriendschappen vaak duurza mer zijn dan liefdesrelaties. En het lijkt mij voor het krappe wo ningaanbod alleen maar goed als mensen samen in een huis willen. Goedkoper? Het is maar hoe je het bekijkt. Voor een 2- kamerwoning betaal je gemi- deld 400 gulden huur, voor een 3-kamerwoning 800 gulden." Jolanda Hoogeboom van af deling Woonruimtverdeling in Leiden deelt de mening van De Waard dat niet is te bewijzen of twee jongen of meisjes die zich voor een woning aanmelden een seksuele relatie hebben. „Daar wordt ook niet naar ge vraagd. Het invullen van de ver- De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) is niet de enige corporatie die worstelt met de toewijzing van woningen aan ongehuwden. Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest ge ven elk hun eigen interpretatie van het fenomeen 'duurzame gemeenschappelijke huishou- ding'. De Algemene Woningbouw- verenging in Leiderdorp is er duidelijk over. Wie geen relatie heeft, komt niet in aanmer king voor een tweepersoons woning. Directeur G. Duiven voorden: „Vrienden die het doen om de woonkosten te delen, beschouw ik niet als een relatie. Dat zijn voor mij twee alleenstaande woning zoekenden. Onze ervaring is dat dergelijke bewoners eerder voor overlast zorgen. Boven dien is bij problemen juridisch moeilijk aan te geven wie nou de hoofdbewoner is. Maar ik teken daarbij aan dat het een moeilijke zaak is. Wij vragen namelijk niet naar de aard van de relatie. Ook hoeft men geen geschriften of contracten te overleggen. We gaan ervan uit dat mensen eerlijk zijn. Voor woningbouwvereni ging Zijl en Vliet, verhuurder in Leiden en Voorschoten, is van belang is dat mensen, on geacht hun seksuele relatie, aangeven een gezamenlijke huishouding te willen voeren. „Dat betekent samen de huur betalen, boodschappen doe:j energiekosten betalen. Allf samen, zoals dat gaat in ee normaal huishouden. Sel' speelt geen rol, want dat kui nen wij niet beoordelen", lefi mevrouw Bruines uit. „Het is wel zo dat wij de g- legenheidsrelaties afkeure1 Als na drie maanden een de twee vertrekt, zodat overgebleven huurder in zi1 eentje in een groot hu1 woont, dan vinden we dat ni1 leuk. Voor ons is dat aanle ding om nog eens scherp na; de woonvergunning te fajke Het aanbod van huizen is schaars, het is niet de bedoi^ ling dat de verkeerde mense in de verkeerde woning k<" men." J. van der Kwaak van Wooi' ruimteverdeling in Oegstgee1 zet echter zijn vraagtekens t deze werkwijze. „Woningzo kenden komen bij ons aan c beurt bij voldoende punten, moet wel aangeven dat je m een partner wil gaan wonen het huis. Als dat om een duuj? zame relatie gaat, hebben geen bezwaar. Duurzaam bi tekent voor ons niet dat w( wagen of partners het bed df len. Dat ligt te veel op het pe 3 soonlijke vlak. Dat kunnen du ook twee vrienden zijn. r denk niet dat rechtsgeld hard te maken is dat twtj vrienden die alleen woonko ten willen delen, geen duurz;2 me relatie kunnen hebben." klaring dat' men een gemeen schappelijke huishouding wil gaan voeren, is voldoende. Het is wel zo dat wij het systeem gaan veranderen. Woningzoe kenden moeten zich voortaan laten registreren voordat zij op advertenties kunnen reageren. Dat biedt al een zekere wa11 borg tegen de gelegenheidski1 pels, want mensen moeten cf ruim tevoren de keuze hebU gemaakt te willen samenwon9 En als je die keuze maakt, k' je ook alleen maar met tweeën reageren. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5356481 Molukse kerken praten over rol voorouders DRIEBERGEN/LEIDEN. ANP De Molukse kerken in Neder land en op de Molukken zelf or ganiseren samen een conferen tie over de rol van de voorou ders in de christelijke geloofsbe leving. De bijeenkomst is in september op Ambon. Dat maakte ds. J.M. van 't Kruis van de Commissie Contact Molukse en Nederlandse Kerken gisteren bekend. De conferentie is het uitvloei sel van de overeenkomst waar mee de Molukse kerken in Ne derland en hun moederkerk op Ambon in 1995 - na bijna 45 jaar - weer een officiële relatie met elkaar aangingen. De ker ken spraken toen af dat ze met een theologische uitwisseling zouden beginnen. „Dat is het minst bedreigend", aldus Van 't Kruis. „Ze kunnen niet gelijk met kerkpolitieke kwesties ko men." Het ideaal van een vrije Republiek der Zuid-Molukken blijft een splijtzwam tussen de Molukse christenen op Ambon en die in Nederland. Een van de sprekers tijdens de conferentie is prof. dr. A. van de Beek, hervormd kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversi teit Leiden. De organisatoren zoeken verder naar een spreker uit Hongkong, omdat voorou derverering ook in de Chinese traditie een grote rol speelt. Volgens de Molukse predi kant O. Ruff bezinnen de Mo lukse kerken zich al enige tijd op de rol die de voorouders in hun geloofsbeleving spelen. Van vermenging van het christen dom met 'heidense' voorouder verering is daarbij volgens hem geen sprake. „Mijn voorouders zijn Caivijn en Augustinus. Mijn grootste voorouder is Jezus Christus." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Overschie (full-time): mevr. J. van Marion te Soesterberg (part-time). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel: P. Mulder te Capelleaan den IJssel/Middelwatering. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Terneuzen: J. Roos teOpheusden. Van specialist in kerkverwarmingen tot diaken in de rooms-katho- lieke kerk. H. Peters (1936, Kedichem) heeft een lange weg gevolgd naar dit kerkelijke ambt dat ook voor getrouwde mannen is openge steld. Hij werd geboren in een hervormd gezin en klom na de MTS op in de verwarmingsindustrie. Daar begon hij zich eerst toe te leg gen op het verwarmen van protestantse kerken en daarna op andere monumentale panden. Rond zijn twintigste ging Peters op 'religieus onderzoek' uit en kwam uiteindelijk terecht bij het katholieke jonge renpastoraat in Schiedam. Een paar jaar later werd hij rooms-katholiek. Vervolgens ontpopte Peters zich als een actieve vrijwilliger in de kerk, volgde hij theologi sche cursussen en ging zelfs voor in gebedsdiensten. In 1983 vroeg mgr. Simonis of hij diaken wilde worden en Peters begon met de vierjarige opleiding in Dijnselburg (bij Zeist). Na zijn wijding in 1987 studeerde hij nog pastorale psychologie aan de universiteit van Utrecht. Na zijn 'eigen' parochie in Alphen aan den Rijn en de Pe trusparochie in Leiden leidt de diaken nu al tweeënhalf jaar de Stompwijkse Laurentiusparochie. Een roeping is als gist in je lichaam. Ik vroeg me steeds meer af wat het Grote Geheim van het leven was. Het werd een soort ontdekkingsreis naar God. Ik kwam hem tegen in de mensen die ik ontmoette, ze weerspiegelden iets van hem. Ook als je goed naar anderen luistert kunnen ze je iets aan reiken. Met mijn toenmalige, gereformeerde vriendin ging ik op religieus onderzoek uit en we vonden een katholieke pa rochie. Toen was dat misschien raar, in een tijd van verzuiling. Maar ik vond daar een grotere zeggingskracht, een inkleuring van het geheim waarnaar ik op zoek was. De spiritualiteit trok me, evenals de mystiek van de katholieke viering. Mijn ouders vonden het moeilijk, later heb ben ze het geaccepteerd. Eén van mijn broers is later ook ka tholiek geworden. In het bedrijfsleven trof het me dat iedereen altijd met dezelfde vragen bezig was, met het hoe en het waarom van het leven. Er is zoveel behoefte aan nabij heid en daar probeerde ik aan te beantwoorden. Ik kende ie dere werknemer bij naam. Ie der mens wil dat een ander be grip voor hem heeft. Daar wilde ik in de kerk gestalte aan geven. Daar gaat het om in liturgie, ca techese, pastoraat en diakonie. Diakonie komt op de laatste plaats en men blijft vaak steken bij het eerste, het vieren. Maar je moet wel iets hebben om te vieren, namelijk datje oog en oor hebt voor het lijden van de mensen om je heen en hen warmte en geborgenheid kan geven. Dat is diakonie en het hoort op de eerste plaats in de kerk te staan. Het is ook de kem van het evangelie van Je zus. Leven, bij de mensen zijn, dat is mijn roeping. De diaken doet hetzelfde werk als de pastoor, behalve voor gaan in de eucharistie. Ik heb gemerkt dat het ambt weinig bekend is onder de gelovigen, aangezien de diaken sinds het jaar 1000 is 'uitgestorven' en het ambt pas in de jaren zestig weer is hersteld. Als ik samen werk met een pastoor noemen de parochianen hem 'meneer pastoor' en mij altijd Henny. Ik zie dat niet als een degradatie. De dichteres Neeltje Maria Min schreef: 'Voor wie ik lief ben wil ik héten, noem mij bij mijn naam'. Als de mensen mij Hen ny noemen voel ik me geaccep teerd. Het is mijn werk om parochia nen te steunen in moeilijke tij den, maar ik heb de laatste tijd ervaren dat het omgekeerde ook gebeurt. Drie maanden ge leden heb ik een kind verloren en de parochie heeft mij toen echt gedragen. Een bekend bij belverhaal vertelt over een lam me man die zo graag bij Jezus wil komen. Maar hij kan niet lopen en er staan zoveel men sen om hem heen dat hij ook geen aandacht kan trekken. Dan maken vier vrienden een gat in het dak en laten de lam me man daar doorheen zakken tot vlak voor de voeten van Je zus. Die mensen dragen ie mand die zelf niet meer kan lo pen. Iedereen is in zijn leven soms drager en soms ontvan ger, dat heb ik in Stompwijk er varen. Dat heeft me enorm veel kracht gegeven. God is er altijd, hij trekt me door het leven, hoeveel ellende ik ook mee maak. God maakt niet voor je uit hoeveel ellende je krijgt, je moet het gewoon accepteren, het hoort bij dit leven. Maar God lijdt wel met ons mee, dat blijkt ook uit het verhaal van de brandende braamstruik uit de Midrasj (joodse bijbelexegese). God vertelt Mozes dat hij het joodse volk uit Egypte zal lei den en Mozes vraagt: hoe weet ik dat u er voor ons zal zijn? God antwoordt: ik zal er zijn. Zie je dan niet hoe ik huil, over wat CARINE DAMEN LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco E TELEFAX Advertenties: 071 - 5323jc Familieberichten: 023-5317 023- 53201 Redactie: 071-5321t Hoofdredactie: 071-53151, ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356jl« RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5143C ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 35" Abonnees die ons een machtiging ve ken tot het automatisch afschrijven v abonnementsgeld, ontvangen ƒ1,- kor,' per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN J( Voor mensen die moeilijk lezen, slechte c hebben of blind zijn (of een andere lees k dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagblai geluidscassette beschikbaar. Voor inforrr 0886-482345 (Centrum voor Gesproken 1 tuur, Grave). Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 i woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag f tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voc bovendien van 10.30-11.15 uuren van 19.45 -21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegk r partr11 Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I e daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 ul Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse I e daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(AII Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruimt zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelk de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en f kunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14