Leiden Huizen in regio weer duurder ANWB moet beter naar de verkeersregels kijken ^oorrangs-mysterie in de Leidse Stevenshof Winkeliers Haarlemmerstraat zien af van schadeclaim 17! Honderd jaar en zeven maanden zijn altijd somber' Minister Zalm: 'we IONDERDAG 30 JANUAR11997 jef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 y| gr Leiderdorper Ver- I J hoogt heeft een al ternatief plan bedacht voor de verbreding van de A4. Leuzen Bij de fietstunnel onder de Doespol derweg zijn racistische tek sten en leuzen aange bracht. Voorschotense gewond [.EiDEN Een automobiliste uit Voorschoten (51) is gisteravond rond acht uur aan haar hoofd gewond geraakt nadat ze op de Lammenschansweg de macht over het stuur was verloren. Zij raakte een trottoirband en vervolgens een lichtmast. Boekendieven actief op scholen (EiDENBoekendieven waren gisteren actief op Leidse scholen. Een 16-jarige Hagenaar deed aangifte van diefstal nadat zijn tas (net schoolboeken was gestolen uit de hal van een school aan de Eijmerspoelstraat. Een Leidse boekhandel kocht de boeken de zelfde dag nog van een jongen die vermoedelijk een valse naam pad opgegeven. Een 18-jarige leerling van een school aan de Ka- eerstraat deed gisteren eveneens aangifte bij de politie nadat zijn tas met boeken was gestolen. Vrouwen gaan dief te lijf ÉHet stelen van een portemonnee mislukte gistermiddag de eigenaresse, een vrouw uit Lisse (57) de dief te lijf >e vrouw stond in een winkel aan de Donkersteeg in Lei- 3n ze plotseling een man haar portemonnee zag pakken, kamen met haar 28-jarige dochter pakte ze hem vast, waardoor hij de beurs liet vallen. De man rukte zich los en sloeg op de vlucht. ^eidse maakt beste slagzin ILEIDEN De prijsvraag van het Voorlichtingsbureau Brood is jewonnen door een inwoonster van Leiden. Vandaag nam me- touw M. Rijsdam-Koper de prijs, een reischeque van 2.500 gul- £|tien, in ontvangst bij 'haar' warme bakker Tijssen. De Leidse Heeft de hoofdprijs gewonnen met haar slagzin: 'De warme bak- ;er, een vakman in hart en nieren; niet alleen voor ons dagelijks irood, maar ook als er iets valt te vieren'. Nieuwe CDA-voorzitter in Staten aaq den haag De CDA-fractie in Provinciale Staten van Zuid-Hol land heeft een nieuwe voorzitter gekozen. Dick van Yperen, Rot ierdammer en 47 jaar oud, volgt de huidige voorzitter W. van Katwijk op. Van Katwijk heeft zijn functie ter beschikking gesteld omdat werk, gezin en voorzitterschap niet langer te combineren iltuivaren. Hij blijft deel uitmaken van de fractie. Van Yperen is se dert 1987 statenlid en werkzaam als pensioenadviseur. Phones 4U en ondernemers leggen conflict bij De winkeliers in de Haarlemmerstraat eisen toch geen schadevergoeding van de telefoonwinkel Phones 4U. De komst van de zingende soapster ren Linda, Roos en Jessica afgelopen zaterdag bij de officiële opening van Phones 4U leidde tot zo'n enorme toeloop, dat de ondernemers ge noegdoening verlangden voor het geleden om zetverlies. Maar na een gesprek tussen de tele foonwinkel, de organisator van de opening en de winkeliers 'zijn alle problemen uit de wereld ge holpen'. Het was zo goed bedoeld, zegt marketing manager Elaine Devereux van Phones 4U. De ke ten van winkels die mobiele telefoons in combi natie met een Libertel-abonnement verkopen, wil een aanzienlijk marktaandeel veroveren. Óver een half jaar moeten in heel Nederland vijftig vestigingen zijn geopend. Phones 4U wilde dat niet ongemerkt voorbij laten gaan, en dus liet het bedrijf eerder in Amsterdam en afgelopen zater dag in Utrecht, Rotterdam en Leiden de Goede- Tijden-Slechte-Tijden-sterren Linda, Roos en Jes sica opdraven. „A golden opportunity for Leiden", dacht de Ier se Devereux. ,,Het was een uniek initiatief. We zouden leven brengen in de Haarlemmerstraat." Maar de in haar ogen 'spectaculaire opening' ver liep niet voor iedereen naar wens. Leiden toog zo massaal naar de winkelpromenade, dat mensen onwel werden. Kinderen dreigden bekneld te ra ken en etalageruiten bezweken bijna onder de druk van de mensen. Winkeliers klaagden over omzetverlies en agenten moesten bijstand verle nen om het optreden van de drie actrices niet uit de hand te laten lopen. De winkeliers beschuldigden Phones 4U er bo vendien van dat het evenement slecht was voor bereid en zij zelf onvoldoende waren ingelicht. Kortom: „Het was onverantwoord." Dat bestrij den Devereux en organisator Sabine Geerling van Geerling Exclusive Events. „Ze hadden het kun nen weten. Nee, ze hadden het moeten weten", aldus Devereux. Er werd geadverteerd in diverse dagbladen en vanaf donderdag deelden mede werkers van Phones 4U flyers uit. Een plakkaat op de winkelruit kondigde de komst van Linda, Roos en Jessica aan. De opening was ook 'tot in de puntjes voorbe reid', zegt Geerling. „We hebben een gerenom meerd evenementenbureau. We weten echt wel met welk bijltje we moeten hakken. Er is met een strak draaiboek gewerkt." Vooraf had uitvoerig overleg plaatsgevonden met de politie. Tijdens het optreden van de soapsterren liepen ook be veiligingsmensen rond. Volgens Devereux en Geerling was de situatie ook niet zo erg als winkeliers deden voorkomen. Geerling: „Ik denk dat we wel degelijk een hele boel mensen een fantastische middag hebben bezorgd." Daarom begreep Devereux de veront waardiging en de boosheid van de ondernemers aanvankelijk niet. Ook zij zegt de middag anders te hebben beleefd. Nu, na een gesprek met de betreffende winke liers, is de zaak opgehelderd. Geerling: „Het is jammer dat het zo gelopen is. We hadden het lie ver anders gezien." Zij en Devereux geven overi gens aan bij een volgend evenement meer voor zorgsmaatregelen te willen gaan nemen. Prijsstijging van 8,4 procent Als een topambtenaar bij minis ter Zalm van financiën een te genvaller komt melden, dan is hij somber. Komt iemand een meevaller melden, dan is dat ook geen feest. Want ook een meevaller brengt problemen met zich mee. „Dus we zijn al tijd somber", vertelde de minis ter vanmorgen tijdens een gea nimeerd ontbijt met jonge Leid se WD'ers. Om de jongeren zo veel mo gelijk aan de partij te binden, organiseren de Kamercentrales van de WD geregeld allerlei ac tiviteiten. Vanmorgen zat een dertigtal weinig uitgeslapen koppen in hotel Nieuw Minerva aan het ontbijt in de hoop wat te kunnen keuvelen met de na tionale penningmeester. En om naar zijn korte tafelrede te luis teren. „Ik hoop een positieve er fenis achter te laten voor mijn opvolger, en ik hoop dat ik zelf die opvolger ben." Jongeren zijn belangrijk voor de WD, die met de blijvend gunstige opiniepeilingen in een hoera-stemming verkeert. „Er zullen veel nieuwe mensen op de lijst voor de Tweede Kamer komen", vertelt Kamercentrale- voorzitter Eric Mackay de verza melde jongeren. „Als de opinie peilingen uitkomen, krijgen we straks een fractie van ongeveer veertig zetels. Omdat er veel mensen in het kabinet komen of tussentijds doorstromen naar allerlei belangrijke functies, moeten we een lijst met zo'n zestig namen hebben. Daarom: als jullie iemand kennen waar van je denkt 'dat zou een goede liberale volksvertegenwoordiger zijn, meld het ons dan." Tijdens het ontbijt-uurtje wis selt de minster twee maal van plaats om zo veel mogelijk aan wezigen in staat te stellen met hem van gedachten te wisselen. „Minister Zalm, wat ik nou nooit begrepen heb", grijpt een lid van de jonge liberalenclub JOVD zijn kans, „waarom wor den al die meevallers niet ge bruikt om de staatsschuld af te lossen. Van de rente die je dan bespaart kun je zo veel leuke dingen doen..." De minister legt geduldig uit dat een groot deel van de meevallers die kant al uit gaat. Kenners weten aan de tafel twee soorten liberale jongeren te ontwaren: de WD'ers en de JOVD'ers. „Bij zo'n informele bijeenkomst komen JOVD'ers gewoon in een trui", wijst alge meen secretaris van de JOVD Ruben Maes op de verschillen. „WD'ers komen jasje-dasje. Maar zo kun je toch niet lekker ontbijten? Ik was nog bijna in pyjama gekomen." Een huis in de Leidse regio is afgelopen jaar gemiddeld 18.000 gulden duurder geworden dan in 1995. Dat bete kent een stijging van 8,4 procent, waarmee de prijs voor een huis op gemiddeld 264.000 gulden uitkomt. Landelijk ligt het gemiddelde op ruim 226.000 gulden, terwijl een woning in de provincie Zuid-Holland gemiddeld 274.000 kost. LEIDEN/REGIO ARJAN VAN DIJK Dit blijkt uit cijfers die gisteren door de Alphense makelaardij Drieman in Bedrijf zijn vrijgege ven. Drieman in Bedrijf is mo menteel voorzitter van de Leid se afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Het kadaster, dat alle transacties in onroerend goed registreert, publiceerde reeds eerder gegevens over de lande lijke situatie. De Voorschotense makelaar De Laat verwacht dat de de markt zich in de loop van het jaar zal stabiliseren. „Veel men sen haken af omdat de prijzen zo hoog liggen. Daardoor neemt de druk op de markt af en ko men we in kalmer vaarwater te recht." Voor de koper zou dit een gunstige ontwikkeling zijn, omdat de waag naar koopwo ningen nu zo groot is, dat er nauwelijks ruimte overblijft om over de prijs te onderhandelen. De Laat noemt de huidige vraag 'ongezond groot'. „Voor één huis zijn vaak meer dan tien kopers en het gebeurt re gelmatig dat die tegen elkaar opbieden. Steeds meer mensen geven de voorkeur aan kopen boven huren, wat de prijsstij ging van afgelopen jaar ver klaart. In de directe omgeving van Leiden wordt bovendien weinig gebouwd, zodat het hui zenaanbod klein blijft." In 1996 wisselden 1660 wo ningen in de regio van eigenaar, 11,4 procent meer dan het jaar daarvoor. De verkooptijd be droeg gemiddeld 28 dagen, ne gen minder dan in 1995. Voor een vrijstaande woning werd in gemiddeld 73 dagen een koper gevonden, nog altijd 23 dagen minder dan in 1995. De popula riteit van de Leidse regio ver klaart De Laat door de centrale ligging ten opzichte van Rotter dam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Vooral huizen van vlak voor en vlak na de oorlog zijn erg in trek. Geliefde wijken zijn de Leidse Professorenwijk, de Bur- gemeesterswijk en de Raadslie- denbuurt. Maar ook de oude gedeelten in Oegstgeest en Voorschoten doen het goed bij de kopers. De prijsstijgingen in Leiden en de regio houden vol gens De Laat 'gelijke tred'. De krui sing Hein tje Davids- weg/Annie van Ees- straat. fo to's» hiel- co kuipers Het kruis punt van de Heintje Davids- weg en de Vera Bonda m straat. eeft een voetganger op een woonerf wel of geen voorrang op een auto? et sinds 1990 geldende Reglement irkeersregels en Verkeerstekens W) is zo onduidelijk dat zelfs ver- ersdeskundigen van de ANWB wel t de bocht kunnen vliegen. Hln het laatste nummer van het ■aandblad Kampioen wordt geklaagd rer onduidelijke regels, slechte voor- hting over nieuwe regels maar ook A 'er de slechte kennis van de verkeers- gels van de Nederlanders. Dat blijkt t een test van vijftien vragen over torrangssituaties die is afgenomen bij jfhonderd verkeersdeelnemers. Het ichtst scoorden de geïnterviewden op de vraag of een voetganger op een woonerf voorrEing heeft op een auto. Ja, meent 75 procent. Nee, zegt de ANWB, de voetganger moet op een woonerf een auto laten voorgaan. En daar lijkt de autoclub zelf een beetje te worden getroffen door de ge wraakte onduidelijkheid van de ver keersregels. Want in het huidige RW staat helemaal niet dat een voetganger op een woonerf voorrang moet geven aan een auto. Er staat alleen dat voet gangers op een woonerf, in tegenstel ling tot 'normale' straten, de hele weg mogen gebruiken. Bestuurders van on der andere auto's mogen niet harder rijden dan stapvoets. En bij een krui sing op een woonerf geldt de regel dat een bestuurder van rechts voorrang heeft. En daar zit hem nou juist de crux. Want een voetganger is geen bestuur der. En dat is blijkbaar reden voor de ANWB om de conclusie te trekken dat de voetganger dus voorrang moet ge ven. Terwijl je net zo goed de conclusie kan trekken dat deze voorrangskwestie gewoon niet is geregeld in het RW. Het juiste antwoord moet vooral wor den gezocht in de geest van de hele verkeerswet. Want daarin staan ook ar tikelen dat het verkeer niet in gevaar mag worden gebracht of gehinderd. Daarmee wordt tegelijkertijd bedoeld dat je voorrang krijgt en niet mag ne men. .Bovendien worden voetgangers, net als fietsers, extra beschermd in de ver keerswet. Zo moet de verzekeraar van de automobilist in eerste instantie al tijd de schade betalen bij een ongeval. De automobilist moet dan voor de rechter met harde bewijzen komen om het tij te keren. En dat is vaak heel las tig, want meestal zijn er slechts twee getuigen van een incident namelijk de twee betrokken partijen. Door die goede bescherming in de wet wordt de automobilist nog eens extra op het hart gedrukt rekening te houden met de voetganger. Zeker op woonerven waar de automobilist gere de kans loopt dat de voetganger niet meer dan een paar turven hoog is en achter een bal aanrent. En dat had de ANWB haar lezers beter kunnen voor houden. Want de automobilist die na een ongeval op een woonerf met de mededeling komt dat hij een beetje gas heeft gegeven, omdat in de Kam pioen toch echt stond dat hij voorrang had op het erf, lijkt over niet al te beste papieren te beschikken bij de rechter. roza van der veer WVNNO 1897 Zaterdag 30 Januari {dvertentiën Terstond gevraagd: een Barbiers- of Kappersbe- iiende, goed kunnende scheren, boven de 17 jaren. Hoog- :woerd No. 11. - Te Huur: twee Heerenhuizen, Rijn- en Schiekade No. 102 en ^Jo. 103. Huur respectievelijk 425 en 325 per jaar met Duin- vater. Te bevragen aldaar. - Een Weduwe verlangt nette Wasschen, om nat thuis te bezor- 'en. Adres: Bur. v.d. BI. No. 843. ANNO 1972 zaterdag 29 januari Ter Aar Tijdens een gisteravond in het clubgebouw van de •oetbalvereniging „Altior" gehouden feestelijke bijeenkomst van jestuur en jeugdafdeling van v.v. Altior heeft pastoor Van Ros- um aan de heer J. v.d. Pijl voor zijn grote verdienste als jeugd- eider etc., voor de leden van Altior de kerkelijke onderscheiding »ro Ecclesia uitgereikt, welke onderscheiding op verzoek van jastoor Van Rossum aan de heer V.d. Pijl door zijn echtgenote >p de revers werd bevestigd. leiden Met zijn zeven maanden oude achter kleinkind Kirsten op schoot ontving de 100- jarige Leidenaar Arie Siera burgemeester Cees Goekoop. En Kirsten vond de ambtsketen een mooi speeltje. Siera vierde gisteren in verzorgingstehuis Rijn Vliet zijn 100-ste verjaardag. Tot zijn 80-ste sjouwde Siera door Leiden en omge ving met zijn koffers met koopwaar. Hij ging langs de deuren met beddengoed en huis houdelijke artikelen. En hij is er gezond bij gebleven. „Hij ziet nog goed, hij hoort nog goed en hij loopt nog goed", zegt directeur F. van Oosten van Rijn en Vliet. „En dat is op zijn leeftijd heel bijzonder." Siera blijft niet lang de enige 100-jarige in het verzorgingstehuis aan de Aaltje Noorde- wierlaan. Zaterdag bereikt mevrouw A. de Boer diezelfde mijlpaal. Ook bij haar komt de burgemeester op bezoek. foto hielco kuipers band van de doorgaande weg afbuigt naar de drempel. Die zou daardoor 'eenzelfde karak ter hebben als een drempel hal verwege de zijstraat' en geen deel uitmaken van de stoep van de doorgaande weg. Verkeer uit deze straat heeft dus voorrang op verkeer van links; wie uit de Vera Bondam straat komt moet zelfs voetgan gers voor laten gaan. De afdeling Verkeer en Ver voer van de gemeente laat in een eerste reactie weten de situ atie ter plaatse niet te kennen en heeft vanochtend een kijkje genomen. De politie in de Stevenshof weet van het bestaan van on duidelijke situaties, maar niet van deze in het bijzonder. •derlanders kennen de voor- ngsregels slecht, concludeert ANWB uit eigen onderzoek, aar het wordt ze door de over- ïid ook niet makkelijk ge- aakt. In de Leidse Stevenshof jn twee identieke zijwegen n dezelfde weg door rechters rschillend beoordeeld, meldt Het ANWB-blad de Kampioen van februari. SP-raadslid Tim van Houten heeft wethouder Langenberg om opheldering verzocht. Het gaat om zijwegen van de Heintje Davidsweg, een door gaande weg, waarvan het trot toir ter hoogte van kruisende wegen telkens overgaat in een drempel. De Vera Bondamstraat werd door de rechter als uitrit beoordeeld. Twee straten verder ligt de Annie van Eesstraat, die volgens een andere rechter geen uitrit is. De omstandigheden op beide kruispunten zijn ook bij nauw keurige bestudering echter vrij wel gelijk. Borden ontbreken, de drempels zijn bestraat met klin kers en op de schuine vlakken voorzien van witte strepen in de lengterichting. Toch is de vraag of hier sprake is van een 'doorlopend trottoir' het cri terium om van een uitrit te kun nen spreken verschillend be antwoord. Blijkens de verklaringen van de rechters zou het verschil erin zitten dat in het geval van de Anna van Eesstraat de trottoir-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13