Vliegen als getuigen in moor Mijnen mimen: een hels karwei Wetenschap Techniek DONDERDAG 30 JANUAR11997 REDACTIE SASKIA STOEUNGA 023-5150265 Geneesmiddel kan dementie verergeren LONDEN Rtr Neuroleptische geneesmidde len die schizofrene mensen krij gen voorgeschreven om te kal meren, lijken sommige demen te mensen agressiever en ver warder te maken. Dat schrijft de psychiater Rupert McShane uit Oxford in de British Medical Journal McShane baseert zijn bevinding op een onderzoek onder 71 ouderen die, vooral als gevolg van de ziekte van Alzhei mer, aan dementie lijden. De onderzoekers zetten vraag tekens bij het voorschrijven van de neuroleptische geneesmid delen aan demente mensen. „Misschien is het een goed idee om af en toe met het voorschrij ven van medicijnen te stoppen en te onderzoeken of de patiën ten deze medicijnen nog steeds nodig hebben", aldus McShane in een telefonische toelichting. De onderzoekers testten het denkvermogen van de 71 pa tiënten door middel van vragen als welke dag het was. Ook stel den zij vast of de ouderen ge dragsproblemen, slaapstoornis sen en hallucinaties hadden en aan achtervolgingswaanzin le den. De vermindering van het denkvermogen bij de zestien patiënten die neuroleptische geneesmiddelen namen, was twee keer zo groot als die bij pa tiënten die dat niet deden. Insecten ruiken dood vlees op kilometers afstand PETER DE JAEGER Vliegeneitjes, poppen of larven kunnen een moord helpen op lossen. Ze onthullen niet alleen het tijdstip van de aanslag, maar kunnen zelfs de moorde naar verraden. De vlieg als ge tuige. Een gemummificeerd lijk in een Rotterdamse woning stelde vo rig jaar de politie voor een raad sel. Hoe kwam het op die plaats en hoe lang lag het daar? Uit nader onderzoek bleek dat er poppen en maden van de vlees- vlieg Phormia regina op het do de lichaam zaten. „Deze bromvlieg is de enige waarvan de maden op een lijk blijven zitten, alle andere soor ten kruipen weg in keukenkast jes of onder de mat. Hieruit kon ik afleiden dat er niet was ge sleept met de dode. Uit de ont wikkeling van de larven en pop pen wist ik dat het lijk er al min stens twee weken lag", legt dr. Jan Krikken van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden uit. Deze moderne Sherlock Holmes wordt steeds vaker door de technische recherche geraad pleegd. „Ze komen naar me toe als ze moeite hebben om het tijdstip van overlijden vast te stellen", zegt Krikken. Dat ge beurt zo'n drie keer per jaar. Lijkschouwers kunnen niet ver der terug dan drie dagen. Bij oi^dere lijken wordt het gissen voor de patholoog, die afgaat op lijkstijfheid, lichaamstempera tuur en verval van organen. Vliegen en hun levenscycli van ei, larve, pop en vlieg, vertellen echter vrij nauwkeurig de tijd van intreden van de dood, aldus Krikken, die zelf is getrouwd met een patholoog. „Zodra de dood is ingetreden zijn de vlees- vliegen er als de kippen bij. Vliegen hebben een goed geur- vermogen. Van kilometers af stand ruiken ze dood vlees." Het eerst verschijnen de bruin zwarte en groene vleesvliegen, en na twee weken de kaasvlie- gen. De vliegen komen niet al leen om zich vol te proppen met dood vlees, maar ook om eitjes te leggen in neus, oren en mond. Dat trekt weer andere in secten aan, zoals schildkevers. Deze roofdieren leven op de uitgekomen vliegenlarven. Als het lijk lang genoeg blijft lig gen komen ten slotte de knaag- kevers die hun harde kaken in de botten zetten. Krikken weet precies hoeveel tijd iedere made nodig heeft om uit het ei te ko men en hoe lang het duurt eer hij verpopt. Rekening houdend met de temperatuur, vochtig heid, licht en dergelijke kan hij vaststellen hoe lang ergens een lijk heeft gelegen. „Het is meestal een bevestiging of aan wijzing van het tijdstip van overlijden", aldus Krildcen. Maar de insecten vertellen meer. Zo zijn er vliegen die al leen actief zijn in het volle licht en bij hoge temperatuur, terwijl andere soorten juist houden van donkere, koele ruimten, zoals in een bos. „Als in een ge blindeerde kamer vliegen zitten die alleen gedijen bij veel licht, weet je dat het lichaam is ver plaatst", zegt Krikken. Soms pleiten de vliegen zelfs een onschuldige vrij. Klassiek voorbeeld is het geval van de Hongaarse veerman. De schip per werd tot levenslang veroor deeld omdat hij een passagier zou hebben doodgestoken. De man begon in september 's avonds om zes uur met zijn werk. Enkele uren later werd het lijk op zijn boot aangetroffen. Er was niets tegen de beschuldi ging in te brengen. Maar na acht jaar werd de straf zaak heropend. De lijkschouwer had tijdens de autopsie name lijk een notitie gemaakt over een handjevol gelige vliegenei tjes en net uitgekomen larven op het dode lichaam. Die ma den en eitjes betekenden de redding voor de veerman. Want in het najaar zijn vleesvliegen na zes uur niet meer actief en het uitkomen van de eitjes duurt zeker twaalf uur. Hieruit kon worden afgeleid dat het slachtoffer al een dag langer dood was. De schipper werd alsnog vrijgesproken. Ook kunnen de gevleugelde de tectives in de richting van de ware dader wijzen. Dat over kwam een Amerikaanse ser geant. Een jonge prostituee was gevonden in het bos. Hij was de laatste persoon die vier dagen eerder was gezien met de vrouw. Maar hij ontkende alles. Determinatie van de vliegen en larven op het dode lichaam wees hem aan als enige ver dachte. De vrouw moest name lijk vier dagen geleden al zijn vermoord en niet later. De mili tair werd gearresteerd en be kende. De insecten kunnen ook licht werpen op de doodsoorzaak. GRAPHIC NeWS Insecten hebben een natuurlij ke voorkeur om zich te nestelen in openingen. Normaal zijn dat neusgaten, ogen, oren, mond en (bij ontklede lichamen) de aars. Als elders op het lichaam veel eitjes worden aangetroffen, zoals bij de hartstreek of op de buik, is dat een veeg teken. „Het kan duiden op een steekwond", zegt Krikken. Als er geen zichtbare schot- of steekwonden zijn kan analyse vairde larven of poppen uit komst bieden. „De maaginhoud van een skelet kan niet meer worden onderzocht. Het om hulsel van de gevonden poppen wel, dat blijft jaren intact en be vat interessante gegevens. Zo kan vergiftiging alsnog aan het licht komen." Krikken houdt op 26 februari een lezing over dit onderwerp aan de Landbouwuni versiteit YVageningen. Wetenschappers over de hele wereld willen helpen BEN APELDOORN Fysicus Horowitz: „Landmijnen kun je niet meteen metaalde tector zoeken". In Cambodja wordt dat nog steeds gepro beerd. FOTO EPA Natuurkundigen van diverse Ame rikaanse universiteiten piekeren al enige tijd over de vraag hoe ver borgen landmijnen zo veilig en ef ficiënt mogelijk onschadelijk kun nen worden gemaakt. In tal van landen worden steeds vaker bezorgde geluiden geuit over de gang van zaken met land mijnen in (vooral) de landen van de Derde Wereld, waar steeds meer burgers, vooral kinderen, het slachtoffer worden van landmij nen. En er is alle reden tot be zorgdheid, want acties tegen het leggen van mijnen komen hoe langer hoe meer neer op het spreekwoordelijke dweilen met de kraan open. Nog altijd komen er voor elke opgeruimde mijn twintig terug. Angola is hét landmijnenland in de wereld. In twintig jaar burger oorlog zijn er meer dan twaalf mil joen landmijnen neergelegd. Maar Angola is lang niet het enige land waar élke stap of het argeloos op rapen van een interessant stukje speelgoed een wisse dood of ver minking kan betekenen. Cam bodja, Vietnam, Afghanistan, Tsjetsjenië en grote gebieden van het voormalige Joegoslavië zijn bijna net zo ondermijnd. „Naar schatting zijn er tot eind vorig jaar 115 miljoen mijnen in 64 landen over de gehele wereld gelegd", somt een woordvoerder van het Internationale Rode Kruis in Amsterdam op. „Tot dusverre zijn alleen door mijnen 240.000 mensen gedood of verminkt. Het Internationale Rode Kruis heeft sinds 1982 ruim 60.000 slachtof fers van landmijnen van een beenprothese voorzien. Letwel: alleen beenprotheses. Getallen van andere protheses of kwets uren heb ik hier niet zo direct bij de hand. Maar dat zijn er ook heel wat." „Rode Kruis-mensen weten soms heel precies waar hun patiënten gewond zijn geraakt", zegt Paul Horowitz, fysicus en mijnweten- schapper van de Amerikaanse Harvard-universiteit. „Maar hun beroepscode verbiedt daarom trent informatie te verschaffen. Het zou de taak van mijn-oprui mingsteams in elk geval een stuk vergemakkelijken. „Nu is het zo dat er elk jaar ge middeld 100.000 mijnen onscha delijk worden gemaakt", zegt Ho rowitz. „Maar daarvoor in de plaats komen er maar liefst twee miljoen bij. En het wordt alleen erger." „Probleem is datje land mijnen niet met een metaaldetec tor kunt zoeken", zegt Horowitz. „We hebben aanbevolen detectie apparatuur te ontwikkelen die werkt met akoestische en infraro de signalen, röntgenstraling en microgolven. Op die manier kun nen mijnen niet alleen sneller worden opgespoord, maar is ook bekend om welk type het gaat. Dan kan een op afstand bediende robot er een beetje springstof, Lexfoam, naast deponeren en kan de mijn tot explosie worden ge bracht." Een functionaris van de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD) is niet zo erg optimistisch. „Het is eigenlijk niet aan te geven hoeveel typen landmijnen er zijn. Vermoe delijk meer dan duizend en van een deel daarvan zijn de fysische en chemische eigenschappen niet of niet geheel bekend. Vaak wor den ze ter plekke in elkaar gezet; een hol kokertje, een paar gram springstof erin en spijkers of me- taalscherven erop. Een slaghoedje of zelfs maar een luciferkop langs het fosforrandje van een lucifers doosje en verbonden met bijvoor beeld een trektouwtje, maakt er een 'booby-trap' van. Ze geven nog niet eens zo'n harde knal, maar de metaalscherven rukken vlees weg of verbrijzelen botten." Volgens Paul Horowitz is er nog één obstakel: de politieke wil. „Er zijn landen waar invloedrijke figu ren rondlopen die niet zitten te wachten op een grootschalige aanpak", zegt hij. „En dan zijn er natuurlijk de leveranciers, die voor een deel te vinden zijn in Europa en de Verenigde Staten zelf en die hun spul via allerlei moeilijk te traceren omwegen op de bestem mingen krijgen. Er wordt goud geld aan verdiend." Toch hebben de Verenigde Staten voor 1997 al 38 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor onderzoek naar een zo doelmatige bestrijding van mijnen. „Maar we moeten af wachten," zegt Horowitz, „hoe de internationale gemeenschap rea geert als we aankloppen voor de eerste miljarden die de mondiale schoonmaak zeker gaat kosten. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Twee jongens in een notedop (6); 4. Zo zijn de onderdanen niet bij elkaar (8); 6. Dik hoofd (3); 7. Sterke tak van de politie (3); 9. Kernachtige lust om ge weld te gebruiken (7); 11. Een heid die weer indruk maakt (5). Verticaal: 1. Sappige vogel (4); 2. Zijn acti viteit is levensgevaarlijk! (5); 3. In de zak van iemand die ze niet gebruikt (4); 5. Ontstemd als een zot (6); 6. Naam van een zanger (3); 8. Het weer ongevulde dier (4); 10. Houdt toezicht op deze Europeaan! (3). KRUISWOORDRAADSEL --tobbe-- -cup-ets- b-baron-s aga-a-ara zo-alk-ad o-ka-ia-i op-set-ls kam-n-sim a-alert-e -dia-eer- --stier-- R I HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Niks Met het vallen van de avond vulde het keldertje van de kunsthandelaren Super en Hieper zich met duistere schaduwen. De jongste firmant keek beklemd om zich heen en zuchtte van tijd tot tijd. De oudste echter zat onbewegelijk op een krukje en staar de somber voor zich uit. „Die toto, hè?' mompelde hij. „Die is lelijk fout gelopen." „Geen cent kwam er uit, baas", beaamde de ander. „Het is hier donker, zeg. Ongezellige boel, vind ik altijd. Vind je niet?" „Zwam niet", hervatte Super. „Ik ben bezig. En ik stel vast, dat de uitslagen goed waren. Van de toto, bedoel ik. Daar lag het dus niet aan." „Nee, er waren te veel goeie inzendingen", zei Hie per. „Jammer hè? Anders hadden we kunnen verhuizen. Het is hier maar een griezelige ruimte met al die hoe ken. Soms heb ik het idee, dat er iets op me zit te loeren. Achter die schil derijen." „Dat", gromde zijn ven noot, „is je slechte geweten, jongen. Maar die uitslagen waren goed - en dat geeft me te denken. Er moet iets achter zittten. Op Bommelstein heb ben ze een toekomstkijker, wat ik je brom!„Het is mijn slechte gewe ten..." prevelde Hieper met trillende stem. „Ik had beter naar mijn onder wijzer moeten luisteren. Maar nu is het te laat. Nu zit ik hier tussen de schimmels - en alles is even eng." „Is het weer zo ver?" snauwde Super. „Schei uit met dat gezever en kom mee. We gaan naar Bommelstein om een onderzoekje in te stellen. Want ik ruik nog steeds zaken." De ander vermande zich. Hij snoot zijn neus en volgde zijn compagnon met slof fende passen naar buiten waar de oude auto stond. Even later reden ze in het maanlicht de stad uit - en al spoedig kwamen de heuvels in het zicht waar heer OUie woonde. Daar naderde een eenzame wande laar met een schilderij onder de arm. H W R VRIJDAG 31 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.22 Zon onder 17 Maan op 00.50 Maan onder 11. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15» 20.35 07.48 20 Laag 03.55 16.30 03.36 16 Weerrapporten 30 januari 07 u mistbanken DOOR JAN VISSER Op de langere termijn gaat het weerbeeld veranderen. Halverwege volgende week wordt de Atlantische druk op het Noordzeegebied op gevoerd en dat lijkt te gaan resulteren in toenemende regenkansen, aantrekkende winden uit hoofdzakelijk het zuidwesten en oplopendi temperaturen. Kortom de winter raakt met februari op de kalender steeds meer buiten beeld. Dit weekeinde is er trouwens ook sprake van ander weer. Weliswaar hebben hogedrukgebieden nog steeds de touwtjes in handen, maar doordat het zwaartepunt op een andere plek komt te liggen, zuidelij Scandinavië, kan drogere en koudere lucht ons land bereiken. Dat b tekent meer zonneschijn en lichte vorst in de nachten ochtend. Mocht het 's nachts langdurig opklaren dan zijn er ongetwijfeld mee posten die onder -5 graden geraken ofwel matige vorst. Aanmerkelij feller wordt de kou in het oosten van Europa maar ook in Duitsland. Zo kan het ten oosten van de Elbe gemakkelijk meer dan 10 graden gaan vriezen. Morgen is het nog overwegend bewolkt weer en een zwak front kan enige tijd lichte regen of motregen veroorzaken. Bovendien kan het de nacht en ochtend weer misten. De temperaturen lopen overdag o tot 5 a 6 graden en er staat opnieuw weinig wind. Aan de achterzijdi van het front gaat de wind morgenavond uit het noordoosten waaien Vervolgens daalt de temperatuur in de nacht van vrijdag op zaterdag tot waarden rond het vriespunt. Het uitgesproken sombere weer van de laatste dagen kan niet verhu len dat januari een uitgesproken zonnige maand is geweest. Plaatse lijk scheen de zon meer dan 80 uren. Normaal voor ons gebied is on streeks 45 uur. Januari is de laatste jaren overigens steeds een zonr ge maand geweest. Vorig jaar scheen de zon in de louwmaand op Schiphol 97 uren en in de duinen kwam Bloemendaal aan Zee op 103 uren. Op Schiphol was het zelfs de zonnigste januari uit de naoorlogse meetreeks. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Stormachtige wind die pas in de loop van mor gen minder wordt. Langs de kust enige tijd regen, met ten noorden van Bergen soms veel neerslag. In de bergen kans op veel sneeuw. Morgen later op de dag mogelijk zon. Maxima tussen 2 en 5 graden, morgen kouder. Zweden: Veel bewolking, een stormachtige wind en af en toe in de noorde lijke helft wat regen of sneeuw. Temperatuur vandaag tussen 0 en 5 graden, morgen uit eenlopend van -10 in het noorden tot 2 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag waarschijnlijk bewolkt. Morgen nu en dan zon. Op beide dagen een stevige wind. Middag- temperatuur vandaag 5 graden, morgen enkele graden lager. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vandaag bewolkt en mistig. Mor gen in Schotland af en toe zon, maar ook een kleine kans op een bui. Ook in Ierland later op de dag enkele buien. Elders aanhoudend grijs. Middagtemperatuur tussen 3 en 6 graden. België en Luxemburg: Meest bewolkt, mistig en rustig weer. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Aanhoudend bewolkt en nevelig. Plaatselijk ook mist. Middagtem peratuur omstreeks 4 graden. Portugal: Af en toe zon, ook wolken en enke le buien, soms met onweer. Van daag langs de kust mogelijk vrij veel wind. Maximumtemperatuur aan zee rond 16 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook zon en kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 20 graden. Spanje: Flink wat zon en droog. Alleen in het noordwesten en uiterste westen meer wolken en kans op een bui. Middagtemperatuur variërend van 13 graden in het noorden tot 20 lo kaal langs de costa del Sol. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Temperatuur 's middags tussen 23 en 27 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en kleine kans op een bui. Middag temperatuur aan zee tussen 21 en 25 graden. Tunesië: Wolkenvelden afgewisseld door zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Van daag plaatselijk ook nog wolkenvel den of mist. Middagtemperatuur oplopend tot 10 graden of enkele graden erboven. In de Alpen en Py reneeën temperatuur op 2000 me ter rond -3 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en geregeld zon. Middag temperatuur rond 16 graden. Italië: Geleidelijk overal zonnig. In de Po- vlakte lokaal hardnekkige mist. Middagtemperatuur van 5 in het noorden tot 15 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 15 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. In het noorden ook wolkenvelden. Op de Egeische Zee vandaag mogelijk een stevige wind. Koud met maxi ma meest tussen de 6 en 12 gra den. Turkije en Cyprus: Kusten: veel zon, maar rond de Egeische zee ook enkele wolken velden. Vandaag kans op een stevi ge wind op de Egeische Zee. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 6 graden op de Dardanellen tot 15 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en lokaal dichte mist. Soms wat lichte motregen of Amsterdam De 8ilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Athene Barcelona Boedapest Brussel Dublin Frankfurt Genêve Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zürich Buenos Aires Qasablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New Vork TelAviv halt bew. r mistbanken r motregen v half bew. driftsnw half bew. onbew licht bew. motsneeuw. In de hogere bergiee en morgenmiddag ook in het no den, ook zon. Middagtemperati tussen 2 en 5 graden. Zwitserland: In de dalen mist of bewolking, de zuidzijde en in de bergen fl wat zon. Temperatuur op 20 meter circa min 4 graden, in de 0 len 3 graden aan de noordzijde 8 in de zuidelijke kantons. Oostenrijk: Wolkenvelden, plaatselijk mist mogelijk wat motregen motsneeuw. Middagtemperatit rond 2 graden. Temperatuur 2000 meter min 5 graden. Polen: Wolkenvelden, vooral langs de k ook mist. Morgen mogelijk wat gen of sneeuw en een aantrekk de wind. Middagtemperatuur rc het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, plaatselijk mist weinig of geen neerslag. In de bfrk: gen ook zon. Vandaag temperat ie rond het vriespunt, morgen enk graden hoger. Hongarije: Mistig of bewolkt. Slechts op <5P enkele plaats ook zon. Middagtelr" peratuur 2 graden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10