Volgend jaar weer otters in de Nederlandse natuur Natuurorganisaties vrezen bouw van stuw in de Eems ISm Natuur Milieu Bunkers in trek bij vleermuizen Meer lucht voor Drentse schaapskudden WOENSDAG 29 JANUAR11997 REDACTIE: BERT DE JONG 072-5196276 BERT DE JONG De waterkwaliteit in een aantal natuurgebieden in Noord-Ne derland is zo goed dat de otter, 'ambassadeur van het zoete wa ter', terug kan keren. Dat stelt A. de Jongh van het Otterpark Aqualutra bij Leeuwarden. Deze marterachtige staat sinds 1988 te boek als 'uitgestorven'. Vol gend jaar al denkt De Jongh nieuwe otters los te kunnen la ten in öf de Wieden /Weerrib- ben in Noordwest-Overijssel, öf in de Oude Veen/De Deelen- /Terkaplester Poelen in Mid den-Friesland. Het betreft proe- fuitzettingen van bij Aqua Lutra gefokte dieren, en uit het wild weggevangen exemplaren (Oost-Europa). Binnenkort zal minister Van Aartsen van landbouw, natuur beheer en visserij (LNV) bepa len in welk gebied de eerste ot ters mogen worden uitgezet. Mogelijk begint in beide na- tuur-enclaves tegelijkertijd een proefproject. De Jong denkt per gebied 20 vrouwtjes en 10 man netjes nodig te hebben. Otters houden er mime leefgebieden op na. Een levensvatbare popu latie moet kunnen beschikken over minimaal 6.000 hectare natuur, dan wel otter-vriende lijk ingericht cultuurland. De otters die losgelaten worden zullen gedurende 4 tot 5 jaar weinig privacy kennen. Ze krij gen allemaal een zender inge plant. waardoor onderzoekers ze individueel kunnen volgen. De zenders hebben activiteiten schakelaars. Bij verschillende bewegingen horen verschillen de signalen. Niet alleen de ver blijfplaats, ook de afgelegde loopafstanden en verschillende andere gedragingen kunnen op ieder gewenst moment worden bepaald. Daarnaast zal er tijdens de proefprojecten sprake zijn van intensieve 'genetische en hor monale monitoring': onderzoe kers zullen haren en drollen van otters verzamelen, om via het DNA aan de weet te komen of ze zich voortplanten, hoeveel gif ze naar binnen krijgen, hoe de verhoudingvrouwtjes/manne- tjes zich ontwikkelt, enzovoorts. De Jongh verwacht genoeg ge gevens te kunnen verzamelen om aan het eind van de proefrit een gedegen evaluatie te kun nen maken. De volgende stap is dan uitvoering van een defini tieve her-introductie op meer dere plaatsen in ons land (on der andere in Noord-Holland), of, als de resultaten tegenvallen, verder uitstel. De Vrije Universiteit in Amster dam heeft deze week een rap port over de relatie otter/milieu gepubliceerd. Daaruit blijkt dat niet alleen in Nederland de ot ter is verdwenen, of sterk ach teruit is gegaan. Europabreed zit dit dier lelijk in de knel. Nog eens is vastgesteld dat in mar- terachtigen, zoals otters, zeer giftige Polychloorbifenylen (PCB's) zich ophopen: bio-ac- cumulatie. Het slecht afbreek bare gif, via allerlei lozingen in de leef- en voedselketen van de Otters zijn zeer gevoelig voor gif, in het bijzonder PCB's. Dat krijgen ze via Het tast de vitamine A-huishouding aan. otters terecht gekomen, ver stoort de uiterst belangrijke vi tamine A-huishouding van de dieren. Met als resultaat minder weerstand tegen ziektes en in fecties. PCB's worden tevens verant woordelijk gesteld voor vermin derde reproductie. En als er nog jongen worden gebaard, geven de ouderdieren het gif via de moedermelk door. Zelfs bij mensen zijn PCB's in de moe dermelk gevonden. Volgens het hun voedsel, zoals paling, binnen. FOTO MARTIJN DE JONGE rapport bieden de afgelopen zo mer (1996) door de Gezond heidsraad voorgestelde gifnor men onvoldoende bescherming aan PCB-gevoelige dieren zoals otters (maar ook zeehonden). BERT DE JONG» Wat een geluk dat niet alle bun kers uit de duinen zijn verdwe nen. Met wat kleine aanpassin gen beleven er tientallen een tweede leven als winteronder- komen voor vleermuizen. Het is er aardedonker, koel en vochtig. Door de dikke muren heerst er binnen, ook bij heel strenge kou buiten, een prima winterslaap klimaat. De zoogdiertjes kun nen er maandenlang, ogen schijnlijk levenloos, aan muren en plafonds hangen, terend op zomerreserves. De bunkers zijn vooral in trek bij grootoor- en watervleermuizen. Andere soor ten zijn veel zeldzamer. Vooral in de regio Bergen- Schoorl en in Zuid-Kennemer- land worden diverse bunkers door vleermuizen benut. In die gebieden komen - niet toevallig - ook 's zomers veel vleermui zen voor. Met name aan de bin- nenduinrand is nog steeds een goed leefgebied voor de myste rieuze gevleugelde nachtdieren. Onderzoeker Kees Kapteyn schat dat er thans zo'n 5Ó0 vleermuizen duttend in Noord- Hollandse bunkers bengelen. In Zuid-Holland zijn het er nog meer. Hun aantal neemt jaarlijks licht toe, waarbij juist de zeldzame soorten, zoals franjestaarten, baard- en meervleermuizen, in Twee watervleermuizen. Vroeger dacht men dat de dieren van de win terslaapperiode gebruik maakten om te paren. Dat was een foute veron derstelling. De beestjes zoeken domweg een beetje warmte bij elkaar. FOTO MARTIJN DE JONGE Nederlandse natuurorganisaties zijn bezorgd over de plannen voor de bouw van een stuw in de Eems. Die plannen, afkom stig van een Duitse werf die wil uitbreiden, behelzen ook het uitdiepen van deze watergrens tussen Oost-Groningen en Duitsland. De Meyer-werf wil grotere crui seschepen kunnen bouwen. Daar heeft zij dieper vaarwater voor nodig. De natuurbescher mers van de Waddenvereniging, Vereniging Natuurmonumen ten en het Groninger Land schap, hebben in een brief aan verschillende Duitse overheids instanties gesteld dat er voor de bouw van grote cruiseschepen maar een andere plek moet worden gezocht. De natuurbeschermers denken dat de gevolgen voor het wad milieu veel te groot zullen zijn, als de stuw-plannen worden uitgevoerd. Het Eems-Dollard- gebied is een open getijdenge- bied, met een rijke broedvogel- populatie en een bijzondere ve getatie. Zoet water mengt zich daar voortdurend met zeewater. Als de stuw er komt, verandert die situatie drastisch. Er zal geen geleidelijke menging meer van zoet- en zoutwater plaats- Tanden. De stuw vormt een 'harde' grens. En gaat die grens open, dan stroomt in één keer een enorme plons zoet water de zoute Dollard in. Bovendien vrezen de organisa ties dat het verder uitdiepen van de vaargeul leidt tot een groter verschil tussen eb en vloed. Daarnaast is de kans groot dat de stroomsnelheid in de Eems toeneemt. Gevolg: het buitendijkse gebied van de Eems komt vaker onder water te staan, en de brakwatergrens verschuift, door de veranderde vloedstroom. de lift zitten. In een bunker in de Amsterdamse Waterleiding duinen bijvoorbeeld konden de tellers vorige week hun geluk niet op bij de ontdekking van een groepje franjestaarten. Vroeger stonden de mergelgroe ven in Zuid-Limburg bekend als hèt winterkwartier voor zo 'n 2.500 vleermuizen. Volgens Kees Kapteyn zijn de groeven hun nummer één-sta tus kwijt. In duinbunkers (inclu sief oude ijskelders op landgoe deren in de binnenduinrand) van Zeeland, Noord- en Zuid- Holland wordt het aantal overwinteraars op minstens 3.000 geschat. De Stichting tot behoud van de Drentse schaapskudden heeft een donatie van veer tigduizend gulden ontvangen van de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM) in Drente. Met dit bedrag komt de stichting een stap ver der in haar pogingen de vijf schaapskudden voor het karakteristieke Drentse heideland schap te behouden. Met de schenking adopteert de VAM acht honderd schapen, zo heeft woordvoeder H. van Dam namens de stichting bekendge maakt. De Stichting tot behoud van de Drentse schaapskudden raakte in oktober 1994 in financiële moeilijkheden toen de provincie Drente de subsidiekraan dicht draaide. Sindsdien moet zij het hebben van particuliere donaties en schenkingen door bedrijven. Verder vergaart de stichting in komsten door de verkoop van schapen, wol en kaas en vlees van geslachte rammen. ,,We zetten die veertigduizend gulden op de bank. Want onze stichting wil in de toe komst proberen de vijf schaapskudden te exploiteren uit de rente van ons tegoed", verklaart Van Dam. „Ons saldo bedraagt na de VAM-schenking 100.000 gulden, dus we moeten nog heel wat sparen voordat onze doelstelling is veiliggesteld. Van Dams stichting waakt thans over zo'n duizend schapen in Drente, die zijn ver deeld over vijf kudden. Die hebben hun uit valsbasis in Balloo, Holtinge, Odoorn, Or- velte en Ruinen. Over enkele maanden ko men daar naar schatting tweeduizend lam meren bij. Van Dam wijst op het belang van de scha pen voor het karakteristieke Drentse land schap. „Door de begrazing worden grassen en jonge boomscheuten tussen de heide weggevreten, waardoor een belangrijke bij drage wordt geleverd aan de instandhou ding van dit type landschap." OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. waskuip; 2. wedstrijdbeker, gravure; 3. adellijke titel; 4. Turkse titel, soort papegaai; 5. op deze manier, vogel, ten bedra ge van; 6, bazige vrouw, dierege- luid; 7. voorzetsel, ten nisterm, briefaanhef; 8. tros bananen, hengelsnoer; 9. waakzaam; 10. projektieplaatje, roem; 11. man nelijk dier. Verticaal: 1. antitankgeschut; 2. Japans bordspel, familielid; 3. muziek instrument, graansoort; 4. groot vader, speelkaart, dun stuk hout; 5. vogel, een zekere; 6. vogel, kolenemmer, herkauwer; 7. vul kaan in Italië, hemellichaam; 8. rondhout, Chinese lengtemaat; 9. ziekelijke kwelzucht. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kameraad; 2. woelmuis; 3. aberdeen; 4. rariteit; 5. te kenaap; 6. ironisch; 7. elegance; 8.rotsvast. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KWAR TIER en MEERKOET. Het sleu telwoord luidt: DISCUTABEL. HEINZ 'O: TOMPOES Tom Poes en de Niks De voetstappen van Wammes Wag gel naderden reeds de buitendeur en de witte gestalte van Niks begon doorzichtig te worden. „Laat de verf- plaat niet gaan!" jammerde het ventje handenwringend. „Waar hij gaat zal ik bekijkbaar zijn en dat mag niet mogen!" Heer Ollie wendde zich korrelig om doch nu stond hij tegen over de bediende Joost, die nerveus binnentrad. „Excuseer, heer Olivier!" riep de trouwe knecht. „Koop toch dat schilderij, als ik zo vrij mag zijn. Het is een erezaak om het in diggel- tjes te maken. Te vernietigen, meen ik. We hebben niets aan de toe komstvoorspellingen van de heer Niks gehad, maar hij heeft goed ge- kijkt. Gekeken, wanneer ik me zo mag uitdrukken. En daarom..." „Koop het toch", drong nu ook Tom Poes aan. „Niet om het kapot te ma ken; dat niet. Maar wel om Niks in de gaten te kunnen houden!" „Nee!" riep heer Bommel met zware stem. „Ik heb nee gezegd - en ik houd me daar aan. Het geld groeit me niet op de rug. Een miljoen voor dat klad werk; wat denken jullie wel? Mijn goede vader zou het nooit hebben goedgekeurd!" Op dat moment viel de voordeur met een slag dicht en het witte kereltje loste plotseling in de lucht op. „Ziezo", hernam heer Ollie tevreden. „We zijn Niks kwijt." „O, nee", zei Tom Poes, „Niks is overal, alleen ziet u hem nu niet meer." „Het is héél betreurenswaar dig", prevelde Joost. Hij verliet het vertrek en toen hij door de duistere gang liep viel het hem voor het eerst weer op hoe diep de schaduwen wa ren. „Het is vreemd", mompelde hij met trillende lippen. „Ik voel, dat ik gadegeslagen word. Onzin natuurlijk, want er is niemand. Het is niks. Maar toch..." H T HHBHHBi WEER DOOR JAN VISSER Januari verkrijgt geen plaatsje op de eregalerij der koudsten. Door het sudderende gedrag van de winter vanaf de helft van de maand is de gemiddelde temperatuur in De Bilt inmiddels opgelopen tot omstreeks-1,5 graad. De elite van deze eeuw, de louwmaanden van de jaren 1949, 1942 en 1963, scoor- den circa 4 graden lager met respectievelijk -5,5 graad, -5,1 j.j en -5,3. Kouder dan dit jaar waren ook 1941, 1979, 1985 en 1987. Spijtig voor de recordjagers is natuurlijk het feit dat de natuur^ zich zelden iets aantrekt van kalendergrenzen. De koudegolf Kerstmis-Driekoningen zou over de periode 16 december-15 januari namelijk op gemiddeld -3,3 graden uitkomen. De kou-U degolf overschaduwt overigens de droogte van de laatste tijd. Januari wordt onmiskenbaar de droogste van de eeuw maar als we verder in het verleden gluren dan zijn er wel eens dro gere maanden geweest. Zo viel er in Zwanenburg in januari 1763 helemaal geen neerslag. Het actuele weer wordt nog al tijd bepaald door een luchtdrukreus van meer dan 1040 hPa. In deze situatie verandert de komende dagen niet veel maar van vrijdag af wel enige accentverschuivingen. i.ï Een nieuwe hogedrukcel wordt dan tussen Schotland en NooM wegen, later zuidelijk Scandinavië verwacht. Langs de flanken van het hogedrukgebied dringt in het weekeinde koudere lucht ons land binnen. Wanneer het dan 's nachts wat breder opklaart vriest het 4 tot 6 graden. Overigens nemen in de loop van het weekeinde de neerslagkansen toe doordat van het westen uit een front dichterbij komt. Morgen is opnieuw een dag met overheersend wolkenvelden, weinig wind en temperaturen omstreeks 4 graden. Gisteren scheen de zon in het noorden en er heersten daar locaal tem peraturen tot 7 graden. Bij ons ging de ochtendmist over in laaghangende bewolking en kwam de zon er niet aan te pas. Schiphol was het minst koud met een maximumtemperatuur van 5,3 graad. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Onstuimig en bewolkt weer met veel regen of sneeuw. In het zuidoosten veel rustiger en droger. Maxima meest tussen de Oen 5graden. Zweden: Veel bewolking en vooral in het noorden sneeuw of regen. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur rond 3 graden, in het uiterste noorden kouder. Denemarken: Bewolkt, winderig en over wegend droog weer. Mid dagtemperatuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met wolken velden of mist en 's mid dags ook wat zon. In Schotland kans op een bui, verder droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. België en Luxemburg: Meest bewolkt, mistig en rustig weer. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Langs de westkust wel kans op wat regen. In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Verder vrij rustig en fris met maxima iets boven het vriespunt. Portugal: Af en toe zon, ook wolken en een enkele bui, morgen aan de westkust kans op pittige buien en vrij veel wind. Maxi mumtemperatuur aan zee rond 15 gra- Madeira: Wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, misschien met onweer. In de loop van morgen opklaringen. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Spanje: Eerst in het noorden en oosten wolken velden en af en toe (buiige) regen, mis schien met onweer. In de loop van mor gen juist van het westen uit wolken en regen. Overigens flink wat zon en droog. Middagtemperatuur vandaag van een graad of 7 in het noorden tot 17 aan de costa's in het zuiden, morgen warmer. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Maxima rond 23 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon, maar vooral in het zuiden soms ook uitgestrekte wol kenvelden. Kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 20 graden. Wisselende bewolking en eerst nog een enkele bui, misschien met onweer. Mid dagtemperatuur rond 17 graden. Zuid-Frankrijk: Langzaam wat meer zon en droog. Al leen vandaag langs de Middellandse Zee nog kans op een bui. Minder koud met maxima van ongeveer 9 graden, in het uiterste zuiden plaatselijk 15 graden. In de Alpen en Pyreneeën temperatuur op 2000 meter weer oplopend tot rond -5 graden. Mallorca en Ibiza: Naast zon ook bewolking en vooral van daag kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 15 graden. Italië: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur van 4 in het noorden tot een graad of 15 op Si- Corsica en Sardinië: Geregeld zon en eerst nog een enkel buitje Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Malta: Perioden met zon en eerst nog een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Op de Egeïsche Zee vooral op morgen veel wind. Koud met maxima meest tussen de 6 en 12 gra- Turkije en Cyprus: Kusten: kil met maxima van 5 graden rond de Dardanellen tot 12 op Cyprus. Verder naast zon ook veel stapelwolken en op de meeste plaatsen droog. Tame lijk veel wind. Duitsland: Wolkenvelden en hier en daar wat lichte sneeuw of mogelijk ijzel. 's Nachts plaatselijk mist en overdag soms wat zon. Middagtemperatuur uiteenlopend van rond het vriespunt in het zuiden tot plus 4 graden langs de Noordzee-kust. Zwitserland: Geleidelijk meer zon en droog. In de da len maxima rond het vriespunt Tempe ratuur op 2000 meter oplopend naar min 4 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook langzaam wat zon en op de meeste plaatsen drc Maxima in de dalen rond het vriespi Temperatuur op 2000 meter gaat min 7 graden. Wolkenvelden, soms ook een opklar en meestentijds droog. Wel kans mist. Middagtemperatuur iets boven vriespunt. C1EJ Tsjechië en Slowakije: iv, Rustig weer met wolkenvelden of n) en waarschijnlijk droog. Middagtemnj ratuur rond het vriespunt. Hongarije: Nevelig weer met wolkenvelden en of1 meeste plaatsen droog. Maxima iets in ven nul. |gi DONDERDAG 30 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.23 Zon onder 17[^v Maan op Maan onder 10pe Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.35 19.49 07.08 Laag 03.05 15.45 02.46 Weerrapporten 29 januari 07 u De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona' Berlijn Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt licht bew. ono 3 Stockholm c Warschau t Wenen s Zürich 2 Bangkok c Buenos Aires c Johannesburg c Los Angeles c New Orleans 2 New York c TelAviv 2 Tokyo I Toronto c

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8