Bulgaarse socialisten gaan nieuwe regering vormen Buitenland Speciale eenheid voor Bosnië op komst Cuba zonder Castro kan op miljarden rekenen onden verwerpt gedeeld >estuur over Gibraltar Werkloosheid bedreigt Xiits EMU-lidmaatschap Leider van Algerijnse vakbond doodgeschoten Maschadov eist erkenning autonomie _JVOENSDAG 29 JANUAR11997 Grozny De Tsjetsjeense militaire leider Asian Maschadov (in het midden op de foto), die de presidentsverkiezingen in Tsjetsjenië met grote overmacht heeft gewonnen, heeft gisteren de erkenning van de onafhankelijkheid van de re publiek geëist 'door allen, inbegrepen Rusland'. „Ik had het al verwacht", verklaarde een opgetogen Maschadov in zijn boerderij buiten de hoofdstad Grozny nadat duidelijk was dat hij tussen 55 en 60 procent van de stemmen had gekre gen. Sjamil Basajev eindigde op afstand als tweede bij de verkiezingen. Hij verwierf grote bekendheid met de gijze ling van meer dan duizend mensen in de Zuid-Russische stad Boedjonovsk in 1994. Volgens een vertegenwoordiger van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) zijn de parlements- en presidentsverkiezin gen vrij en eerlijk verlopen. foto reuters vladimir svartsevich Om jacht te maken op oorlogsmisdadigers washington hans de bruun correspondent De vorming van een speciaJe commando-eenheid die jacht moet gaan maken op voort vluchtige oorlogsmisdadigers in Bosnië, lijkt steeds dichterbij te komen. Amerikaanse militaire specialisten en inlichtingen diensten zijn al enige tijd bezig met het opstellen van gedetail leerde plannen voor zo'n een heid, die samen met Europese bondgenoten moet worden op gezet. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) heeft gisteren in Washington met zijn Ameri kaanse collega Albright over die plannen gesproken. Na afloop zei hij de geruchten daarover 'niet te kunnen bevestigen of ontkennen'. Wel zei Van Mierlo dat het feit dat de door het Bos- nië-tribunaal aangeklaagde oor logsmisdadigers nog steeds op vrije voeten zijn 'een groot pro bleem is'. Maandag maakte de woord voerder van president Clinton, McCurry, bekend dat de Ameri kaanse regering de vorming van een speciale politie-eenheid voor dit doel bestudeert. Na drukkelijk stelde hij dat zo'n eenheid geen deel mag uitma ken van de NAVO-vredesmacht in Bosnië, en dat ook andere landen er aan zouden moeten deelnemen. Vorig jaar peilde Washington daarover al de me ningen in Frankrijk, Nederland, Noorwegen en Denemarken. De Amerikaanse regering zou volgens kringen in Washington er ook steeds meer toe neigen de diplomatieke steun voor de Servische president Milosevic en diens Kroatische collega Tudjman te laten vallen. Tot nog toe heeft Washington beide leiders de hand boven het hoofd gehouden in de hoop dat zij voor stabiliteit in de regio zou den kunnen zorgen. Maar aan die welwillendheid komt een einde. Diplomatieke bronnen in de Amerikaanse hoofdstad beves tigden de afgelopen dagen dat de VS weinig meer verwachten van Milosevic, die niet erg mee werkt aan de uitvoering van het vredesplan van Dayton. Gecon fronteerd met de toenemende protesten in Belgrado zelf tegen Milosevic, lijkt Washington be reid meer steun aan de opposi tie tegen de president uit te spreken. Van Mierlo zei na het onder houd met Albright dat de Eu ropese Unie en de VS 'dezelfde houding aannemen tegenover de demonstranten in Belgrado: wij sympathiseren met hen'. Maar Washington en de Eu ropeanen zitten nog allerminst op een lijn in hun houding te genover Milosevic en Tudjman, omdat in Europa nog steeds wordt gedacht dat een oplos sing van de problemen zonder Milosevic niet mogelijk is. De VS hebben de regering van Milosevic echter nooit officieel erkend, en ook internationale instellingen als de Wereldbank en het IMF doen nog steeds geen zaken met de Servische Republiek. Cubaanse leider hekelt 'omkoopplannenVS De Verenigde Staten hebben het commu nistische Cuba gisteren miljarden dollars aan leningen en investeringen in het voor uitzicht gesteld. Voorwaarde is dat het land de democratie omarmt en Fidel Cas tro laat vallen. Het plan is opgesteld door het Amerikaanse Agentschap voor Inter nationale Ontwikkeling, USAID. In het document wordt geschetst hoe de VS en andere landen Cuba zouden kun nen helpen als Havana toetreedt tot de rangen van de 'welvarende democratische naties'. „Het is redelijk te veronderstelen dat over een periode van zes jaar, na het aantreden van een overgangsregering, Cu ba tussen de vier en acht miljard dollar zal ontvangen van internationale financiële instellingen en individuele landen", aldus het rapport. Cuba» zou bovendien kunnen rekenen op meer dan een miljard dollar hulp per jaar van de Cubaanse vluchtelingen die momenteel in de VS wonen. Op dit mo ment mogen die van Washington geen geld naar Cuba sturen. Het land zou in te genstelling tot andere ex-communistische landen het voordeel hebben van een machtige Amerikaanse buur, die er veel aan gelegen is om Cuba democratisch te krijgen en te houden. De voorwaarde dat de hulp er komt, is onder meer dat Cuba een overgangsrege ring krijgt. De vorig jaar aangenomen Helms-Burtonwet bepaalt dat Fidel Castro en zijn broer Raul daarin geen zitting mo gen hebben. Bovendien moet de politiek vrij zijn, alle politieke gevangenen worden vrijgelaten en moeten binnen anderhalf jaar verkiezingen worden gehouden. De Cubaanse leider reageerde snel op het rapport. De VS 'willen ons kopen', al dus Castro gisteravond in Havana. „Het is verachtelijk dat men denkt dat vrijheid en Waardigheid gekocht kunnen worden." Vorig jaar bijna 1.600 doden bij vliegongevallen LONDEN DPA Bijna 1.600 mensen zijn vorig jaar door vliegtuigongevallen om het leven gekomen. Dat is ruim tweemaal zoveel als het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cij fers die de verzekeringsorgani satie Institute of London Under writers gisteren publiceerde. Van de 1.597 doden die vorig jaar door luchtvaartongelukken het leven lieten, zaten er 1.306 in straalvliegtuigen van wester se fabrikanten en 131 in derge lijke machines van fabrikanten uit het oosten. De overige 160 doden werden geborgen na on gevallen met vliegtuigen voor korte afstanden en turboprop machines. Ook voor de scheepvaart was 1996 een zwart jaar, aldus de verzekeraarsorganisatie. Bij on gevallen met schepen'kwamen 1.190 opvarenden om. Dat is ruim drie keer zoveel als de 316 slachtoffers uit 1995. Zeker vier doden bij brand in wolkenkrabber bombay afp Een brand in een wolkenkrab ber in de Indiase stad Bombay heeft aan zeker vier mensen het leven gekost. De brand brak vanmorgen uit op de 21ste ver dieping van het gebouw, ver moedelijk in het kantoor van een Amerikaanse farmaceuti sche onderneming. Volgens de politie zijn 21 mensen, die door het vuur waren ingesloten, ge red. Drie verdiepingen zouden volledig zijn uitgebrand. Bejaarde vrouw betaalt hemelse speelschulden Een 85-jarige vrouw uit het Duitse Hannover is be drogen door een man die haar een lap grond in de hemel wilde laten kopen. Meestermagiër Timor, zoals de oplichter zich noemde, had beloofd dat hij de vrouw in contact zou brengen met haar vo rig jaar overleden echtge noot. Timor wist de vrouw er van te overtuigen dat haar man in de hemel speelschulden had, waar op zij prompt 15.000 mark betaalde. De meestermagiër werd toen echt brutaal en vroeg de vrouw om 100.000 mark, waarmee haar man een stuk grond in de he mel zou kunnen kopen. De bejaarde dame kreeg arg waan. Zij sprak met Timor af in een hotel, waar de ge waarschuwde politie hem in de kraag greep. Volgens de politie opereerde de 23- jarige oplichter al ruim een jaar in Duitsland. President Jeltsin maakt levendige indruk op tv De Russische televisie heeft gis termiddag beelden getoond van president leltsin. Hij oogde le vendig tijdens een ontmoeting met secretaris Korotsjenya, van het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten. Het waren de eerste televisiebeelden van de president sinds hij op 6 januari met een dubbele longontste king werd opgenomen in een ziekenhuis. Jeltsin kwam tijdens de korte opname niet helemaal in beeld. Hij zat wat bleekjes achter een bureau. Wel was te zien dat hij tijdens zijn ziekte flink is afge vallen. Jeltsin, die zaterdag 66 jaar wordt, is gisteren drie uur lang in het JCremlin geweest. Daar had hij onder andere een ont moeting met premier Tsjerno- myrdin. De twee mannen spra ken een uur lang over de soci aal-economische situatie en over de verkiezingen in Tsjetsje nië. root-Brittannië verwerpt het oorstel van Spanje voor ge- eeld bestuur van Gibraltar. Dat eeft het ministerie van buiten- tndse zaken in Londen gisteren iiten weten. Het voorstel werd vorige week edaan door de Spaanse minis- t van buitenlandse zaken Abel latutes in een gesprek dat hij Madrid had met zijn Britse ollega Malcolm Rifkind. Vol- ns een plan van Matutes zou- en Groot-Brittannië en Spanje ibraltar 50 tot 75 jaar geza- ïenlijk besturen, waarna het iteindelijk in Spaanse handen du overgaan. Tijdens het geza- lenlijke bestuur zouden de landen beide in Gibraltar inves teren. De conservatieve Spaan se krant ABC had gemeld dat Groot-Brittannië het voorstel van Matutes bestudeert, maar het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zei dat Rifkind zijn Spaanse collega vorige week al heeft gezegd niets in het plan te zien. Spanje stond Gibraltar in 1713 af aan de Britten, maar vindt dat lidstaten van de Eu- 'ropese Unie niet langer kolonies op eikaars grondgebied kunnen hebben. De regering in Londen zegt de status van Gibraltar niet te willen veranderen zonder de goedkeuring van de 30.000 in woners, die in meerderheid te gen aansluiting bij Spanje zijn. e groeiende werkloosheid angt als een molensteen om e nek van de Duitse regering, onn heeft de raming voor het egrotingstekort over 1997 ver- ,oogd van 2,5 naar 2,9 procent, at is net onder de norm van rie procent voor toelating tot e Economische en Monetaire nie (EMU) in 1999, die zonder i uitsland geen schijn van kans eeft. De voor een deel al uitgelekte jfers staan in het Jahreswirt- 'haftshericht, dat de regering- gisteren goedkeurde. Minister Rexrodt (economische zaken) gaat uit van bijna 4,2 miljoen werklozen. De Overkoepelende vakcentrale DGB verwacht dat het aantal deze maand zal uit komen op 4.4 miljoen, een nieuw naoorlogs record. De regering is er desondanks heilig van overtuigd dat Duits land de EMU-norm haalt, aldus de bewindsman. De banken denken daar echter anders over. Die zetten bij de 2,9 procent een vraagteken. Zij roept de overheid op tot drastische be zuinigingen. Vijftien doden bij nieuwe aanslag Blida Bonden roepen op tot algemene staking De ex-communisten (nu socialisten) in Bulgarije willen, ondanks alle protesten, vasthouden aan de macht. Zij ac cepteerden gisteren de opdracht een nieuwe regering te vormen. Uit protest hiertegen riepen de drie grootste Bulgaarse vakbonden hun leden op een algemene sta king te beginnen. De bonden KNSB, Podkrepa en Promiana eisen dat de beoogd premier Dobrev en zijn socialis tische partij de formatieop dracht teruggeven, zo meldde de Bulgaarse radio. Tevens wil len zij net als de politieke oppo sitie dat nog dit voorjaar ver vroegde verkiezingen worden gehouden. De socialisten stelden later voor in het najaar vervroegde algemene verkiezingen te hou den. Zij vrezen dat ontbinding van het parlement in de huidige toestand, zal leiden tot 'econo mische en sociale chaos'. De Bulgaarse president Stoja- nov, die de oppositie steunt, kon weinig anders doen dan de socialistische PSB de formatie opdracht geven, aangezien deze de grootste groepering in het parlement is. Een compromis voorstel van de president aan de socialisten, om de opdracht niet te aanvaarden om zo een uitweg uit de politieke en eco nomische crisis in het land mo gelijk te maken, werd afgewe zen. Stojanov wilde spoedig nieuwe verkiezingen houden en belangrijke wetgeving voor eco nomische hervormingen door- De socialistische kandidaat voor het premierschap, Dobrev, stelde zich verzoenend op en zei dat hij een 'brede coalitiere gering' wil leiden. Een kabinet van niet-partijgebonden tech nocraten moet een einde ma ken aan de economische crisis. „Ik wil alle Bulgaren van alle politieke richtingen de hand rei ken en ik sta erop dat we samen een anti-crisisprogramma op stellen", aldus Dobrev nadat hij de opdracht had aanvaard. Hij heeft een week de tijd om een kabinet te vormen. Ook gistermiddag betoogden weer duizenden studenten in het centrum van de hoofdstad Sofia. Voor het hoofdkwartier van de socialisten riepen zij in spreekkoren 'nieuwe verkiezin gen' en 'wij zijn de studenten, wij hebben nog geen angst'. De Bulgaarse oppositie zal de druk op Dobrev opvoeren, zei Kostov, leider van de Verenigde Democratische krachten. Hij waarschuwde dat de politieke crisis tot een failliet van het land kan leiden. Bij een bomaanslag in de Alge rijnse plaats Blida. vijftig kilo meter ten zuiden van de hoofd stad Algiers, zijn gisteren vijftien mensen om het leven gekomen. De overheid had de aanslag vanmorgen echter nog niet offi cieel bevestigd. Voor de aanslag in Blida schoten in Algiers onbekende schutters hun automatische pistolen leeg op de invloedrijke Algerijnse vakbondsleider Ab- delhak Benhamouda. Hij over leed kort na aankomst in het ziekenhuis. Bij de aanslag kwam ook een van Benhamouda's lijf wachten om het leven. De da ders zijn spoorloos. Volgens getuigen stonden de daders, vijf jongemannen, Ben hamouda op te wachten buiten het hoofdkantoor van het vak verbond UGTA. Ze hadden hun wapens verborgen in schooltas sen. Volgens de autoriteiten is Benhamouda erin geslaagd een van de daders te verwonden met zijn pistool. De Algerijnse regering heeft de moordaanslag veroordeeld. Minister Benmansour (binnen landse zaken) noemde Benha mouda een 'voorbeeldig vader lander, die steeds ten dienste van de staat heeft gestaan'. Ben hamouda had juist enkele da gen geleden aangekondigd dat hij zou terugtreden als voorzit ter van de UGTA. Hij was van plan een eigen politieke partij op te richten. De aanslag wordt toegeschre ven aan de fundamentalistische groepering GIA, die vijf jaar ge leden de wapens oppakte. De strijd heeft al aan 60.000 men sen het leven gekost. MDi wil trouwjurk aan museum schenken Britse patrouille Belfast bestookt met granaten belfast afp Een Britse patrouille is gister avond bestookt met twee grana ten in een westelijke rooms-ka- tholieke wijk in Belfast. Er is geen melding gemaakt van ge wonden. Het geweld in de Britse pro vincie neemt weer toe. Verant woordelijk voor de geweldda den zijn het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en protestantse groeperingen. Het IRA, die strijdt voor aansluiting van Noord-Ierland bij de overwe gend rooms-katholieke repu- biek Ierland, zegde vorig jaar fe bruari de zelf afgekondigde wa penstilstand op. Protestantse bewegingen, die binnen het Verenigd Koninkrijk willen blij ven, hebben ondanks hun for mele wapenstilstand ook de draad van het geweld weer op gepakt. Het IRA meent dat de bewe ging ten onrechte wordt geboy cot bij vredesbesprekingen over het lot van de omstreden pro vincie. Londen wil dat de bewe ging eerst de wapens neerlegt voordat ze aan de onderhande lingstafel gaat zitten. Bomaanslag op kantoor Air France nice» Een krachtige bomexplosie heeft afgelopen nacht grote schade aangericht aan het kantorencomplex van de Franse 3 i luchtvaartmaatschappij Air France in het centrum van Nice. Volgens de politie is de ravage enorm, maar zijn er geen gewon den gevallen. De verantwoordelijkheid van de aanslag is nog door niemand opgeëist. Geen herinvoering lijfstraffen op school londen Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een voorstel van 1 conservatieve parlementariërs afgewezen om opnieuw lijfstraf- 112 fen in te voeren op overheidsscholen. Premier Major heeft zich fel verzet tegen pogingen van zijn eigen Conservatieve Paitij om l de lijfstraffen met een Spaans rietje, die in 1986 werden afge schaft, in ere te herstellen. Parijs bindt strijd aan met termieten parijs De Franse senaat heeft gisteren een wetsvoorstel aange- beu nomen dat een invasie van termieten moet stuiten. De senaat wil dat het verplicht wordt te melden in welke streken de hout etende insecten een plaag vormen. Het verzwijgen van de aan wezigheid van termieten tegenover de autoriteiten, of tegenover een koper van aangetast onroerend goed, moet worden bestraft. la la In juli verkiezingen in Bosnië Sarajevo» In Bosnië worden op 12 en 13 juli gemeenteraadsver kiezingen gehouden. De drie bevolkingsgroepen zijn het daar- ia over eens geworden, zo maakte de leider van de missie van de la Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in Bosnië, Frowick, gisteren bekend. De OVSE is belast met het organiseren van en toezien op de verkiezingen. Varkenspest houdt optochten tegen paderborn De al sinds begin dit jaar heersende varkenspest rond het Duitse Paderborn heeft nu ook gevolgen voor de carna valsvierders. In het gebied mogen geen carnavalsoptochten wor den gehouden, omdat aan de tractoren die daarbij worden inge zet resten varkenspoep kunnen kleven waarmee de ziekte verder kan worden verspreid. -ai! londen Prinses Diana zou van plan zijn haar trouwjurk aan een Jc museum te schenken. Volgens de Britse krant The Daily Tele- j J graph komt de trouwjapon in het Victoria Albert Museum te j|j J hangen. De ex-vrouw van de Britse kroonprins zou verder van -je i plan zijn om 65 van haar avondjurken te laten veilen, waar- s(.^ schijnlijk bij Christie's. De opbrengst, door ingewijden vooraf v J geschat op een kleine drie miljoen gulden, gaat naar goede doe- r Jlen. foto ep a en Colombiaans verzet neemt stadje in /an ten Bogota Zo'n 150 linkse verzetsstrijders hebben gisteren Bag- van ado, een stadje in het westen van Colombia onder de voet gelo- g j pen. Zij doodden zeven politie-agenten en namen een arts en lilji twee verpleegsters gevangen. De aanval was het werk van het ;roe Nationaal Bevrijdingsleger (ELN), een door Cuba geïnspireerde ljot groep die in de jaren zestig werd opgericht door roomskatholie- n 1 ke priesters. De aanval op Bagado is de derde grote guerrilla-ac- Vttie in de provincie Choco in drie weken. ed< sch Saddam geeft echtgenote huisarrest p°'Washington De Iraakse leider Saddam Hussein heeft zijn vrouw onder huisarrest geplaatst. Dat heeft een Amerikaanse leger- functionaris aan verslaggevers gemeld. De zegsman kon er niet bij vertellen wanneer en waarom Saddam besloot de bewegings- ls a vrijheid van zijn echtgenote aan banden te leggen. Mogelijk heeft de maatregel te maken met de aanslag van vorige maand op Saddams oudste zoon Oudai.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7