Midden- en kleinbedrijf tegen lager minimumloon Als u wilt weten hoeveel u kunt lenen w Een ongeluk is al snel een ramp Conflict leidt niet tot kabinetscrisis Binnenland Jroloog niet bestraft oor euthanasie Sekstoerist krijgt twee jaar celstraf 0900-9275 Slachting onder roofvogels Koningsmysterie nadert ontknoping OENSDAG 29 JANUAR11997 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Coeien stuk groter; stal te klein Ieuwarpen De Nederlandse koe is in vijftien jaar tijd ruim een groter geworden. Dit komt door de moderne fokme- en de invoering van het Holstein-ras begin jaren tachtig Amerika. De verwachting is dat het dier de komende ja- nog vier centimeter zal groeien en dat de hoogte dan op 1.45 jeter blijft steken. Gevolg van de groei van de koeien is dat de ,al wel moet worden aangepast. Zo zijn de voerhekken van de jchtiger jaren te klein voor de hoogte van de huidige koeien. iok is de maat van de ligboxenstal meestal niet meer voldoen- /VD en CDA: Bestraf ook huishennep én haag Het CDA en de WD vinden dat ook mensen met één f twee hennepplanten in hun bezit een boete moeten krijgen, iok vinden de partijen de boete van vijftig gulden, die staat op jet hebben van vijf tot tien planten te laag. „Het staat in geen erhouding tot bijvoorbeeld verkeersboetes. Als je vier tot tien te hard rijdt, krijg je een boete van honderd gulden", (dus WD-woordvoerder Korthals. Hij wil dat de Tweede Kamer uitspreekt voor de vervolging van mensen die enkele ennepplanten telen. Minister Sorgdrager (Justitie) ziet daar heil in. De PvdA is het met haar eens. Justitie moet zich be- tot de grote commerciële kwekers. ïorst vindt paddo 'niet onschuldig' én haag Hoewel nog weinig bekend is over de gevolgen van 'paddo's' voor de gezondheid, wil minister (volksgezondheid) er niet luchthartig over spreken. „On- drugs bestaan niét", aldus de minister. Ze zei dit giste- $n in de Tweede Kamer bij de bespreking van het drugsbeleid, jnderzoek moet uitwijzen of er veel onheil voor de gezondheid ileekt in deze 'opgevoerde paddestoelen', zoals Borst ze noem- je. Of ze onder de Opium- of Warenwet vallen, moet de rechter epalen", zei de minister. Inmiddels heeft ook de Eko-sector ge protesteerd tegen het gebruik van de naam eco-drugs voor pad destoelen met een hallucinerende werking. De Centrale organi- atie voor biologische productiemethoden vindt dat de term ]co' gereserveerd dient te blijven voor producten uit de ecologi- fche biologische landbouw. Heer opleidingen tot verpleegkundige haag Er komen drie nieuwe opleidingen voor verpleegkun- bij. Het gaat om dagopleidingen waarbij de studenten hun opdoen in stages. De opleidingen komen in Rotterdam en Roermond. Minister Ritzen (Onder en de Tweede Kamer zijn het hier gisteren over eens ge- rorden. Er zijn in Nederland nu twaalf van dergelijke opleidin- en, al hebben ze nog een andere naam. Ritzen had al vier nieu- re opleidingen toegestaan: in Hengelo, Deventer, Utrecht en Jlkmaar/Hoorn. Jsselmeervissers krijgen steun ;n haag Minister Van Aartsen (visserij) is in principe bereid fi- anciële steun te geven aan de IJsselmeervissers. Dat heeft hij isteren toegezegd aan een delegatie van het Produktschap Vis. mbtenaren en vissers zullen de komende maanden een bij- andsregeling verder uitwerken. De vissers, die hebben beloofd un vangsten met twintig procent te verminderen, zeggen con- jrrentie te ondervinden van aalscholvers. Tegen deze vissende Dgels kan de minister echter geen maatregelen nemen. 'el boete voor valse verklaring rechtbank in Almelo heeft teren een 42-jarige uroloog Holten ontslagen van rechts- volging voor de doodslag op patiënt. Wel kreeg de arts boete van vijfduizend gul- n voor het ten onrechte*afge- 'an een verklaring van na- ïrlijke dood. Volgens de thtbank handelde de arts in noodtoestand. Er werd op wezen dat voor de patiënt rake was van duurzaam, ern- en uitzichtloos lijden, wat or hemzelf als zinloos en on- laglijk werd ervaren. )e uroloog diende een 69-ja- e terminale kankerpatiënt op februari vorig jaar een dode- ;e injectie toe. De ernstig lij nde patiënt was tegen de ver- ichting in telkens weer ont- lakt na hoge doses morfine. 'Het leidt alleen maar tot meer bureaucratie De ondernemersorganisatie MKB Nederland ziet niets in het verlagen van het minimumloon, ook niet op tijdelijke basis zoals het kabinet heeft besloten. Door een dergelij ke maatregel ontstaan geen extra banen. Bovendien dreigt veel bureaucratie als mensen met zo'n laag inko men weer moeten aankloppen bij de sociale dienst voor een aanvulling. den haag anp-gpdgisteren in reactie op de op nieuw opgelaaide discussie over Dat zei voorzitter N. Wijnolst de hoogte van het minimum van de ondernemersorganisatie loon. Verlaging van het mini- van het midden- en kleinbedrijf mumloon, zoals de WD wil, omschreef Wijnolst als 'een ge compliceerd en heilloos plan'. De enige mogelijkheid om echt banen te creëren is volgens hem het verkleinen van de wig (het verschil tussen netto en bruto loon), gecombineerd met scho ling. MKB Nederland onderscheidt zich met deze opvatting van VNO-NCW, de werkgeversorga nisatie van de grotere bedrijven. VNO-NCW denkt dat een alge mene verlaging van het mini mumloon wel degelijk leidt tot meer banen aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Wijnolst gelooft daar niets van. „In onze sector lukt het in elk geval niet en wij vertegen woordigen zestig procent van het aantal banen in de markt sector." Hij baseert op de erva ring met Melkert-banen, die in de marktsector nauwelijks nieu we werkgelegenheid hebben opgeleverd. Toen dat verdovende middel op de afdeling niet meer voorhan den was, gaf de uroloog mede op aandrang van de familie de patiënt tenslotte twee dodelijke ampullen van het euthanaticum kaliumchloride. Na het overlij den van de man gaf de uroloog een verklaring van natuurlijke dood af. Het hoofd van de afdeling urologie bracht de zaak echter naar buiten. Volgens het open baar ministerie was geen sprake van euthanasie, omdat de spe cialist de daarvoor geldende procedure niet in acht had ge nomen. Zo raadpleegde de arts geen collega. Tegen de man was wegens doodslag drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en wegens het afgeven van een valse verklaring van natuurlijke dood een boete van tiendui zend gulden geëist. den haag anp De rechtbank in Den Haag heeft een 24-jarige Hagenaar veroor deeld tot een celstraf van 24 maanden wegens zogenoemd sekstoerisme. De man had be gin vorig jaar op de Filipijnen twee minderjarige meisjes (van negen en veertien jaar) seksueel misbruikt. Van de 24 maanden celstraf zijn er acht voorwaarde lijk. De officier van justitie eiste eerder tweeënhalf jaar gevange nisstraf tegen de verdachte. De Nederlander pleegde de strafba re feiten samen met een 32-jari- ge Duitser, die in december door de rechtbank in Iserlohn (Duitsland) voor dezelfde ver grijpen tot drieënhalf jaar cel straf werd veroordeeld. De mannen legden hun activiteiten vast op video. De Filipijnse autoriteiten pak ten beide sekstoeristen vorig jaar januari op. De twee slaag den er echter in om op borg tocht vrij te komen en naar Eu ropa te vluchten. Op verzoek van het Filipijnse ministerie van justitie heeft het openbaar ministerie in Neder land de Hagenaar uiteindelijk vervolgd. Het openbaar ministerie in Den Haag heeft aangegeven meer Nederlandse sekstoeristen aan te pakken, nu de rechter heeft geoordeeld dat de Neder landse wet vervolging en ver oordeling mogelijk maakt. Al eerder was een man uit Delft voor sekstoerisme veroordeeld. Directeur Stan Meuwese van Defence for Children Interna tional gelooft dat de twee eerste uitspraken' over Nederlandse sekstoeristen zeker een preven tieve werking hebben. „Dat moet ook, want deze zaken kos ten justitie veel moeite en geld", zegt Meuwese. „Daarom moe ten we zorgen dat niet alle za ken naar Nederland komen. Nederlandse sekstoeristen ho ren als dat mogelijk is, in het land waar het misbruik heeft plaatsgevonden te worden ver oordeeld." De Rabobank heeft betaald vanaf 1 januari 1997 e dat u kunt bellen als u wilt w maximaal kunt lenen. Dit nieu< mcr vervangt het huidige 06-infc Voortaan weet u precies Servicenummer u belt. Een begint met 0900, zoals dat Leenlijn, is betaalde serieuze Servicenummer 0906 zijn de overige betaalde nummers was veten hoeveel u onder erotisch amusement en babbelboxen; we Servicenum- en nummers die beginnen met 0800 belt nmcr. voor gratis informatie. soort Dus vanaf nu weet u precies waar u at toe bent. Voor meer informatie over de nieuv i de Rabofoon Servicenummers kunt u "ormatie; 0909 gratis 0800-0402 bellen. lelystad Onder de roofvogels is de laatste weken een slachting aangericht. Tientallen haviken, buizerds, sperwers en andere soorten zijn het slachtoffer geworden van klemmen, vergiftigd aas en geweerkogels. De Werkgroep Roofvogels heeft alarm geslagen. De gesneuvelde vogels worden naar het laboratorium van het Instituut Veehouderij en Diergezondheid in Lelystad gebracht voor onderzoek naar de doodsoorzaak. De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid. Spookrijder reed tien kilometer tegen verkeer in De 64-jarige spookrijder uit Ede, die in de nacht van donderdag op vrijdag op de Al een aanrij ding veroorzaakte waarbij be halve hijzelf ook vijf anderen omkwamen, heeft waarschijn lijk ruim tien kilometer tegen het verkeer in gereden. Dat con cludeert de politie na het horen van een aantal getuigen. Volgens de getuigen is de man vanaf de A30 ter hoogte van Barneveld tegen het verkeer in de snelweg opgereden. Bij Voorthuizen zag een tegemoet komende automobilist de spookrijder al. Deze man waar schuwde de politie, waarna de radio een waarschuwing ver spreidde. Ongeveer dertig getui gen hebben de spookrijder de verkeerde kant zien oprijden. Ooggetuigen van de fatale aanrijding verklaarden dat de bestuurder van de auto waar de spookrijder frontaal tegenaan reed, aan het.inhalen was. Er was voor beide bestuurders dus geen enkele mogelijkheid een ongeluk te voorkomen. Hoe het kwam dat de Ede- naar bij Barneveld de verkeerde kant opreed is onduidelijk. De politie nam tot gisteren aan dat de man bij Stroe de Al was op gereden, mogelijk in verwarring gebracht door de dikke mist banken die donderdag en vrij dag op de Veluwe hingen. Straf dreigt voor LRT-bewakers den haag anp den haag marc peeperkorn WD-Kamerlid Van Hoof ant woordt met een geruststellen de vette knipoog. Natuurlijk leidt het tijdelijk verlagen van het minimumloon niet tot een kabinetscrisis. Sterker nog, het is WD en D66 zelfs geen knallende ruzie met coa litiepartner PvdA waard. „Wij kennen de gevoeligheid van de PvdA op dit punt, en dat weegt zwaar voor ons", stelt Van Hoof monter vast. Kamerlid Bakker (D66) ver liest zich eveneens in onrust bezwerende formules. De De mocraten zitten echt niet te wachten op een deal met het CDA om de PvdA een tijdelijk lager minimumloon voor alle werklozen door de strot te du wen. „Daar is niemand bij ge baat. Dat zware middel ge bruiken we liever niet." De begripvolle opstelling van WD en D66 jegens PvdA is opmerkelijk. Maanden is er immers gesteggeld over de af spraak in het regeerakkoord langdurig werklozen aan de slag te krijgen door hen min der dan het minimumloon te betalen. Op het ministerie, in het Torentje van Kok en in de werkkamers van de fractie specialisten. „Ik zou er een boek over kunnen schrijven", verzucht PvdA-onderhande- laar Van Zijl. De reeks conceptvoorstel len mag er zijn, maar uitein delijk heeft het niets veran derd aan de oorspronkelijke kabinetsplannen. Onder lei ding van een vastberaden mi nister Melkert (sociale zaken) is aan het regeerakkoord een tamelijk strikte uitleg gege ven. Werkgevers mogen lang durig werklozen onder het minimumloon betalen, maar nooit minder dan hun bij standsuitkering. Voor WD en D6^ gaat dit niet ver genoeg. Zij willen - in tegenstelling tot het kabinet - werkloze kost winners en alleenstaande ou ders dwingen voor nog iets minder te gaan werken. Omdat oppositiepartij CDA daar net zo over denkt, kun nen de twee coalitiepartners hun gelijk alsnog in de Kamer afdwingen. Daar hebben ze ook herhaaldelijk mee ge dreigd, tijdens de 'geheime' onderhandelingen tenminste. Nu het grote moment daar is, is van dat heldhaftigE dualis me evenwel niets meer over. Natuurlijk, er wordt nog ge praat de komende weken tus sen de coalitiepartners. En WD en D66 zullen er alles aan doen het kabinetsvoorstel nog iets bij te buigen. Maar zo stellig als deze voornemens worden uitgesproken, zo ze ker is het dat ze tot niets zul len leiden. Alles is immers al besproken, alle 'compromis sen' zijn de revue gepasseerd. WD en D66 stuiten op de onwrikbare houding van mi nister Melkert. Deze sociaal democraat peinst er niet over ook maar een millimeter toe te geven op dit voor zijn partij uiterst gevoelige punt. De PvdA kan zich na de WAO en het afschaffen van de Ziekte wet niet nog een kras over het sociaal gelaat veroorloven. En Melkert beseft als geen ander dat zelfs zijn gematigde voor stel voor een tijdelijk lager minimumloon (maximaal twee jaar) door velen in de PvdA-achterban al als verraad aan de idealen wordt be schouwd. WD en D66 zeggen nu 'be grip' te hebben voor deze 'open zenuw' van de PvdA. Niet uit mededogen met de PvdA. Of omdat de werkge vers in het midden- en klein bedrijf de maatregel als inef fectief van de hand wijzen. Nee, WD en D66 binden in omdat Melkert heeft gedreigd met opstappen. Omdat PvdA- fractievoorzitter Wallage 'ma jeure politieke problemen' voorziet als de coalitiepart ners gemene zaak maken met het CDA. En zo wordt een dreigend principieel conflict in de kiem gesmoord. De bewakers van het pand van het Landelijke Recherche Team (LRT) in Zeist hangen disciplinaire maatregelen boven het hoofd. Dit blijkt uit de brief die minister Sorgdrager van justitie over deze kwestie gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bij de in braak in de nacht werden twee computers gestolen met gevoelige informatie. Het alarmsysteem ging af, maar werd door de meldka mer en door de piketfunctionaris beoordeeld als een storing. Later kwamen de vier inbrekers terug. Ook deze keer trad het alarmsys teem in werking, maar zowel de piketfuntionaris als de meldkamer verzuimde de politie in te schakelen. Volgens Sorgdrager hebben de betrokken functionarissen 'anders gehandeld' dan was voorge schreven. DN A-test lost mysterie rond Lodewijk op Het antwoord op de vraag of de Franse koning Lodewijk de Zeventiende werkelijk in het Delftse Kalverbosje ligt begraven, is aanstaande. De DNA-testen die in Leuven en Nantes zijn verricht, zijn zo goed als afgerond. In Delft ligt een man begraven die als Carl Naundorff door het le ven ging, maar tijdens zijn leven volhield dat hij eigen lijk het zoekgeraakte kind van de omgebrachte Lode wijk de Zestiende en Marie- Antoinette was. Resten uit het graf zijn nu vergeleken met materialen van nazaten van de grootmoeder van Lo dewijk de Zeventiende, kei zerin Maria-Theresia. Het gaat niet alleen om materia len van dode afstammelin gen van de keizerin. In Nan tes hebben de wetenschap pers recent bloed onderzocht van een nog levende De Bourbon, die ook van Maria- Theresia afstamt. De Leu vense professor J. Cassiman hoopt nog bloed te krijgen van een kind van de Roe meense koning in balling schap Michael. Diens echt genote is ook een afstamme linge van Maria-Theresia. Volgens de Leuvense geneti cus zou dit onderzoek nog extra zekerheid bieden, maar is dat wat hem betreft niet eens meer absoluut nodig. De Belgische en Franse we tenschappers komen op 15 februari in Parijs bijeen om hun resultaten te vergelijken en dan een beslissing te ne men over een publicatie in een gewichtig wetenschap pelijk tijdschrift. Bij de ge meente Delft is het verzoek binnengekomen om het graf opnieuw te openen, maar Delft heeft daar weinig zin in. Met name twee achterklein kinderen van Naundorff, in Canada en in Parijs wonende neven, vinden het belangrijk om te weten of ze werkelijk van de Franse koningsfamilie De Bourbon afstammen. Ze denken daar belangrijke rechten aan te kunnen ontle nen. Ze noemen zich ook De Bourbon, iets waarvoor ze lang geleden van de recht bank toestemming hebben gekregen. Dat kon doordat de Nederlandse koning Wil lem II toestemming heeft ge geven om Naundorff in het overlijdensregister van Delft en op zijn grafsteen te om schrijven als Charles Louis de Bourbon. Waarom Willem dat deed, is niet bekend. amsterdam maaike oppier De hulporganisatie SOS International helpt Nederlandse reizigers in den vreemde. Op de plek des onheils worden de hulpverle ners steevast geconfronteerd met vertegen woordigers van de media. Volgens de hulp verleners wordt soms wat al te snel gespro ken over een ramp. Koos Spikker, hulpverlener aan Nederland se reizigers in nood, heeft het gevoel dat het begrip 'ramp' gestalte heeft gekregen met het Martinair-vliegtuigongelukbij Faro, eind 1992. Het aantal ernstige ongelukken met Nederlanders in het buitenland is sindsdien ook toegenomen. Onder invloed van het stijgende aantal televisiestations dat graag rechtstreeks uitzendt vanaf de plek des onheils, worden veel van deze ongeluk ken met meer slachtoffers al gauw een ramp met nationale uitstraling. Het afgelo pen jaar waren dat vooral fatale ongelukken met bussen Nederlandse reizigers (in Duits land, Oostenrijk, Zweden en Frankrijk) en recent het mistongeluk op de rijksweg A9. „Wat is een ramp?", kaatst Helen ten Veen, collega van Spikker bij alarmcentrale SOS International de vraag terug. „Wij worden in de zomer zeventig keer per dag met een ramp geconfronteerd. Want als je vakantie in duigen valt door een vreselijk ongeluk of iemand die doodgaat, dan is dat een ramp." Ten Veen erkent dat er een rampencultuur bestaat. Mede daardoor is er volgens haar een verkeerd verwachtingspatroon ontstaan bij de pers en de hulpvragers. „De pers is meestal eerder ter plaatse dan wij. Zij en de hulpvragers verwachten dat er binnen een uur een Nederlandse arts naast de slachtof fers staat. Maar zo werkt het helemaal niet. De eerste hulp wordt altijd door de plaatse lijke deskundigen gegeven. Onze taak is dan te bekijken hoe we de patiënten zo snel mogelijk naar huis kunnen krijgen." De verhouding met de pers is bij calamitei ten soms problematisch vanwege de tegen strijdige belangen. De slachtoffers worden door de hulpverleners zoveel mogelijk afge schermd van de camera's. En die willen juist niets liever dan zoveel mogelijk men sen registreren. Aan de andere kant is naamsbekendheid van de alarmcentrale (er zijn er tien in Nederland, waaronder de gro te drie: ANWB, SOS International en Euro cross) via de media een aantrekkelijke zaak. Met de vliegramp bij Faro is ook het begrip patiënt veranderd, zegt Spikker. Vroeger was dat iemand met een gebroken been. Maar door meer ervaring met traumatise rende rampen en de noodzakelijke verwer king daarvan is de psychologische begelei ding van slachtoffers en overlevenden ook belangrijk geworden. Soms iets te belang rijk, vindt ze. Ten Veen: „Je moet het in je pakket hebben zitten, maar we proberen er wel op te letten dat je het de mensen niet opdringt. Er zijn mensen die geen behoefte hebben aan de RIAGG. Ze willen maar één ding: zo snel mogelijk naar huis. Als ik zelf ter plekke ben, probeer ik de mensenxlie nog met bebloede kleren rondlopen iets schoons te geven, ze onder een warme dou che of in bed te krijgen. Daar hebben ze soms meer aan dan aan een psycholoog."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5