Geen proeven met transplantaties Openbaar ministerie wil snel negatief imago kwijt Verzamelaarsobject zou niet deugen Binnenland jndersmokkelaar in cel De lucht in Voorhoeve: 'Couzy vergist zich' 5ENSDAG 29 JANUAR11997 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten .cties postkantoren van de baan etermeer De mogelijke acties bij de ondersteunende diensten n de postkantoren zijn van de baan. De AbvaKabo is tevreden et de toezegging van de Postkantoren NV om soepel om te an met tientallen mensen die door een reorganisatie buiten boot dreigen te vallen. Volgens de bonden hebben de werk- jmers meer zekerheid dat het concern haar best doet een an- re baan voor hen te vinden. De Postkantoren BV, een geza- nlijke organisatie van KPN en ING, concentreert de onder- :unende diensten in Utrecht. Daardoor verdwijnen er 280 ba- n en krijgen 700 mensen een andere functie waardoor zij ueten verhuizen. ode en gewonden bij ontploffing tterdam Bij een ontploffing van een leiding bij een Rotter- jinse bedrijf is gisteren een 38-jarige inwoner van Spijkenisse het leven gekomen. Drie personen raakten gewond, van wie i ernstig. Het ongeluk gebeurde tijdens onderhoudswerk- tmheden aan de fabriek. De leiding waar normaal titaantetra- loride door wordt getransporteerd, werd schoongemaakt met der andere stoom. Volgens een woordvoerder van de brand er waren er vermoedelijk nog resten titaantetrachloride in de ding aanwezig. Toen daar water bijkwam leverde dat een che- sche reactie op, aldus de woordvoerder van de brandweer. Er n geen schadelijke stoffen vrijgekomen. CD: schuldsanering vaak dubieus 3» Mensen die zich in ernstige schuldproblemen bevin- n, doen er goed aan particuliere bureaus voor schuldbemid- ling te mijden. In de eerste plaats handelen deze bureaus in ijd met de wet. Bovendien worden cliënten dikwijls in finan- lel opzicht danig benadeeld. Dat stelt H. de Winter van de onomische Controle Dienst. Van de ongeveer vijftig door de ,D doorgelichte bureaus blijken vijf zich schuldig te hebben maakt aan verduistering en valsheid in geschrifte. De eerste een komen binnenkort voor de rechter. Volgens De Winter ppen verstandige schuldenaars naar de Gemeentelijke Kre- :tbank of de sociale dienst. hinkend schip' vermoedelijk dekzeil uiden» De 'blauwe romp van een zinkend schip' die van landagavond tot dinsdagochtend inzet was van een groot- teepse zoekactie van de kustwacht, is hoogstwaarschijnlijk n blauw dekzeil geweest. Tot deze voorzichtige conclusie mt het kustwachtcentrum in IJmuiden. Het dekzeil werd gis- ochtend gevonden in het zoekgebied, ongeveer 35 kilometer noordwesten van Vlieland. De zoekactie met schepen, een likopter en een vliegtuig in het gebied duurde ruim zestien r. Maar een schip werd niet gevonden. /erkoop frequenties voor computers' haag» Computers voor het basisonderwijs. Maar ook geld or een telematica-opleiding, onderzoek en projecten voor en or het wetenschappelijk onderwijs en voor de verbetering van iktronische interactieve overheidsdiensten. Daar moet de op- engst van de veiling van frequenties voor mobiele telefonie in iderland voor worden gebruikt. Daarvoor pleft een grote groep skundigen in een brief aan premier Kok en de Tweede Kamer, idertekenaars zijn onder meer vertegenwoordigers van de rierikaanse ambassade, de Universiteit van Amsterdam en het immissariaat voor de Media. Ze schatten de opbrengst op een iljard. el geëist voor aanhang Geldnetrovers nhem Officier van justitie M. Pomper eiste gisteren voor de ihtbank in Arnhem celstraffen tot 24 maanden wegens heling ■en vriendinnen van twee Geldnet-overvallers. Ondanks dat iden de zorg hebben voor een klein kind, achtte hij cel onver- jdelijk. De vrouwen hebben volgens Pomper 'schaamteloos zonder scrupules' geprofiteerd van de 8,8 miljoen gulden die overvallers in september 1995 bij Geldnet in Duiven buit- bakten. Iraagbare telefoon niet schadelijk 'j swuk Draagbare telefoons leveren volgens de huidige stand n wetenschap bij normaal gebruik geen gevaar op voor de ge- ndheid. Dat schrijft een commissie van de Gezondheidsraad een vandaag gepubliceerd advies over de invloed van zogehe- n radiofrequente elektromagnetische velden. De commissie ïdt wel dat er nader onderzoek moet komen, met name naar effecten van mobiele telefoons op pacemakers. Niet uit te 't'i liten valt dat die in de war raken. Omdat sommige handtele- r)! ons ook storingen kunnen veroorzaken in gevoelige medische v iparatuur, adviseert de commissie hier een afstand van ander- ,0 lve meter in acht te nemen. ei ferdam anp rechtbank in Rotterdam' ft gisteren vier mannen ver deeld tot gevangenisstraffen negen tot dertig maanden 'ens kindersmokkel. De vier oren tot een internationaal erende organisatie die zich ighoudt met mensensmok- le uit India afkomstige en in sterdam wonende broers (37 34) kregen wegens de ont- Jcing van minderjarigen aan over hen gesteld gezag en lidmaatschap van een cri- iele organisatie respectieve- dertig en twintig maanden n lat is een aanzienlijk lagere f dan de eerder tegen geëiste en vier jaar cel. Hun in En- ind woonachtige neef kreeg- ?;en maanden cel en een in "gië wonende Indiër moet twaalf maanden de gevangenis in. Tegen hen was dertig maan den cel geëist. Rechter F. van Dooren kwam tot lagere straffen omdat hem niet gebleken is dat de smokkel niet is gebeurd tegen de wil van de ouders of de kinderen. De verdachten hebben de kinderen ook goed behandeld, vindt Van Dooren. Hij achtte roof van de kinderen en het bezit van valse documenten dan ook niet be wezen. De organisatie van de Indiërs heeft ten minste zeventig min derjarige jongens van tussen de zes en vijftien jaar uit India via Nederland naar de Verenigde Staten gesmokkeld. Bij het op rollen van een deel van de groep in september 1995 vond de politie negen kinderen, vari ërend in leeftijd van 10 tot 15 jaar, in een Amsterdamse wo ning. linton in mei naar Nederland hington gpd Beschenners willen eerst debat over gebruik dieren De Dierenbescherming wil ten minste twee jaar lang een verbod op de verdere ontwik keling van technieken voor het implanteren van dierlijke organen in mensen. Volgens de organisatie moet over de zogenoemde xenotransplantatie eerst een maatschappelijk debat plaatsvinden. Daarin moet de wenselijkheid van de nog experimentele techniek centraal staan. van xenotransplantatie omdat zondheid alle proeven te verbie- dieren in haar visie niet mogen den om varkensorganen (harten dienen als 'leverancier' van re- en nieren) in mensen te im planteren. In ons land zijn de nen rapportage. In het stuk Eerder deze maand besloot ontwikkelingen nog niet zo ver. neemt de vereniging afstand de Britse minister van Volksge- Wel zijn eerder (bewerkte) var- den haag anp Dat meldt de Dierenbescher ming in een vandaag versche- serve-organen voor de mens. kenshartkleppen gebruikt bij een beperkt aantal hartpatiën ten. Xenotransplantatie wordt onder andere gezien als een op lossing voor het tekort aan do nororganen. Volgens de Dierenbescher ming spitst de discussie over xe notransplantatie zich te veel toe op de kansen en bedreigingen voor mensen. De eigenwaarde van dieren krijgt nauwelijks aandacht. De organisatie vreest een nieuwe vorm van bio-indu- strie. De Dierenbescherming meent dat zonder een moratori um de maatschappelijke dis cussie wordt gefrustreerd door de snelheid van de technologi sche ontwikkeling. „De samen leving wordt daardoor onnodig geconfronteerd met een moge lijk ongewenste technologie." gilze-ruen» Commandant A. Brandsen mocht gisteren als eerste Nederlandse militair vanaf de vliegbasis in Gilze-Rijen met een Apache-gevechtshelikopter de lucht in. Brandsen maakt onderdeel uit van het 301 -squadron van de Koninklijke Luchtmacht dat als eerste eenheid over de nieuwe toestellen kan beschikken. De piloten krijgen eerst een opleiding in de Vere nigde Staten. foto anp Celstraf voor doden 'ketter' arnhem anp De rechtbank in Arnhem heeft vanmorgen een 35-jarige man veroordeeld tot een celstraf van vier jaar. De Algerijnse asielzoe ker, een streng gelovig moslim, doodde op 14 oktober vorig jaar een landgenoot met een mes. Hij ergerde zich aan diens 'ket terse gedrag'. Tegen de man was dertig maanden celstraf ge- eist. De rechtbank kwam tot een hogere celstraf omdat de man met zijn daad het onveiligheids- gevoel onder andere asielzoe kers heeft aangewakkerd. De steekpartij had plaats in een roa-woning (rijksopvang asiel zoekers) in Heteren. De man had in dat huis een van de ka mers ingericht als moskee. Als orthodox moslim, wiens soenitische geloofsovertuiging vijfinaal bidden per dag voor schrijft, ergerde hij zich aan zijn huisgenoten die zich niet hiel den aan de strenge geloofsre- gels. Regelmatig bonsde hij 's morgens vroeg op hun kamer deuren om hen aan het och tendgebed te herinneren. De sfeer in het huis werd in de loop der tijd een kruitvat. Dat mond de uiteindelijk uit in de vecht partij met de fatale gevolgen. CBS: Groei van vacatures stokt voorburg anp De groei van het aantal vacatu res is in het derde kwartaal van 1996 vergeleken met vorig jaar beduidend afgenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt wel dat de dynamiek van de arbeidsmarkt hoog bleef. Het derde kwartaal van 1996 groeide het aantal vacatures met 6000 ten opzichte van het zelfde kwartaal een jaar eerder.' In net tweede kwartaal van 1996 kwam de groei ten opzichte van een jaar eerder uit op 16.000. In heel 1995 steeg het aantal vaca tures nog met bijna 20.000. In het derde kwartaal van vo rig jaar ontstonden 141.000 va catures en werden er 151.000 vervuld. Dat is nauwelijks min der dan in het tweede kwartaal, toen het aantal ontstane en ver vulde vacatures het hoogste ni veau in vijfjaar bereikte. den haag gpd De sfeer op het ministerie van de fensie is uitstekend en de relatie tussen de militaire en ambtelijke top en de minister is voortreffelijk. Bovendien heeft oud-landmachtbe velhebber Couzy met zijn beschul digingen aan het adres van minister Voorhoeve de feiten niet helemaal meer op een rijtje. Een parlementair onderzoek, naast de studie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD), is dan ook niet nodig. Dat zei Voorhoeve gisteren in de Kamer, waar hij uitleg moest geven over het lekken van vertrouwelijke stukken over de val van Srebrenica en de beschuldigingen van Couzy dat Voorhoeve zelf de richtlijnen voor Dutchbat na de val van Srebrenica. Volgens het CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer blijkt uit de kritiek van de oud-bevelhebber en het lekken van geheime stukken dat er een ge zagscrisis is ontstaan op het departement. Die politiek zware beschuldiging wees de WD-be- windsman van de hand. „Daar is geen sprake van. De verhoudingen zijn uitstekend en als u mij niet gelooft, kunt u het bij mijn top navragen." De minister kreeg ook nog te maken met ver wijten van generaal b.d. Couzy dat niet de VN- vredesmacht, maar Voorhoeve zelf richtlijnen heeft opgesteld voor Dutchbat na de val van Srebrenica. Die zou den luiden dat vooral het eigen personeel en materieel gered moesten worden en niet zozeer de moslimbevolking. Bovendien zou Voorhoeve volgens Couzy geprobeerd hebben Dutchbat- commandant Karremans tot zon debok van het falen in Srebrenica te maken. Voorhoeve ontkende beide aantijgingen en sprak van 'Couzy's versie van de werkelijk heid, waarover ik niet met hem in discussie treed'. Voorhoeve: „De heer Couzy vergist zich en dat is menselijk. Het is anderhalf jaar geleden en er gebeurden toen duizend dingen tegelijk in een ra zend tempo." Couzy zelf blijft echter bij zijn lezing. Maar hij heeft geen zin meer daarover met de minister in de slag te gaan en deed de kwestie gisteravond af als 'gekissebis en een detail'. „Daar gaat het mij niet om. Het gaat mij erom dat ik achter de men sen blijf staan en achter Karremans." Voorhoeve houdt er overigens rekening mee dat er nog wel eens opschudding zal ontstaan rond het drama in Srebrenica. Hij sprak van een 'doorgaande open wonde die moet helen'. Het wetenschappelijke onderzoek naar de gebeurte nissen door het RIOD is daar volgens de bewinds man de beste methode voor. rotterdam hans leber Het Openbaar ministerie (OM) denkt in de toekomst maximaal 600 officieren van justitie (nu 450) nodig te hebben. Door ook 'mensen van buiten' als officier van justitie binnen te halen, wil het OM de greep op de samen leving versterken. Een interne reorganisatie moet leiden tot een organisatie waarin objecti viteit, juridische professionali teit en integriteit centraal staan. Handhaving van de rechtsor de is in het geding. En die is ge baat bij een krachtig OM. Het komt erop neer dat het OM wil laten zien dat het wel degelijk wat kan. Een persbijeenkomst in Rotterdam, waarbij de gehele OM-top aanwezig was, maakte gisteren onderdeel van die stra tegie uit. Jarenlang kreeg het OM pu blicitair onheil over zich heen. De ene vormfout volgde de an dere op, verkrachters werden 'heengezonden' wegens gebrek aan celruimte. Rapporten schil derden het OM af als een sterk verouderde, zelfs archaïsche club. En tenslotte deelde de parlementaire enquêtecommis sie Van Traa de nekslag uit door te stellen dat de begrippen 'ver antwoordelijkheid' en 'verant woording' bij het OM zoek wa ren. Het roer moest om. De reeds in gang gezette reorganisatie kreeg na 'Van Traa' extra priori teit. Voor dat doel was al de 'buitenman' Arthur Docters van Leeuwen aangetrokken. De voormalige BVD-chef zou de trage wagen van het OM op snelheid moeten krijgen in een proces dat inmiddels, als we Docters en zijn collega-procu reur-generaal mr. D.W. Steen huis mogen geloven, volop gaande is. „Een kleine minder heid binnen het OM ziet er niets in, de grote middengroep vindt het prima en een groep is zeer enthousiast". Tijdens een bijeenkomst pro beerde het OM zelfverzekerd en met verve over te komen. Secre taris-generaal H. Borghouts van het ministerie van justitie ver woordde het als een „actiever" opstelling. Hij haalde er zelfs de Amsterdamse officieren van justitie in het Hakkelaar-proces bij: „Die laten met hun manier van optreden ook zien dat ze mensen zijn". Enigszins geagiteerd door een vraag over mogelijke 'verameri kanisering' van het OM, waarbij de officier als staats-aanklager schreeuwerig in de slag is tegen de crimineel, reageerde Docters van Leeuwen: „Wat verwijt men ons eigenlijk? Dat we grote cri minelen 'aanpakken en daarbij vasthouden aan ons eigen ge luid? Niet wij (maar de advoca ten, red.) zijn begonnen met ke telmuziek. Die wordt ons nu te veel aangerekend. Wij houden ons vast aan de feiten". Op 1 ja nuari 1998 moet de reorganisa tie zijn afgerond, kondigde Doc ters aan. eén halve eeuw geleden een aanvang werd gemaakt met de Marshall-hulp, het Amerikaanse steunprogramma voor de door de Tweede Wereldoorlog zwaar getroffen Europese landen. Die herdenking vindt ook in Neder land plaats. Van Mierlo zei dat nog afspra ken moeten worden gemaakt over de details van het bezoek van Clinton aan ons land. Het halfjaarlijkse overleg tussen de EG en de VS geschiedt meestal tussen de Amerikanen en de voorzitter van de Europese Commissie en de regeringslei der van het land dat op dat mo ment EG-voorzitter is. Maar er zijn plannen om van de herden king van de Marshallhulp een top te maken, waarop alle Eu ropese leiders aanwezig zullen zijn, vermoedelijk ook de Russi sche president Boris Jeltsin. Producenten KLM-huisjes ruziën over h\>aliteit den haag gpd De vroegere Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower had ze op zijn bu reau in het Witte Huis staan. WD-voor- man Frits Bolkestein heeft met zijn collec tie z'n eigen 'grachtengordel' gecreëerd. Wim Duisenberg, de man van het grote geld, en schrijver Gabriel Garcia Marquez sparen ze naar hartelust. En prinses Chris tina heeft haar drie complete sets tijdens haar recente veiling voor in totaal 15.000 gulden van de hand gedaan. De KLM-huisjes zijn overduidelijk een verzamelaarsobject voor de 'groten der aarde'. De roemruchte verzamelaars staan ook vermeld in het ruim één jaar oude boekje 'Dutch life in miniature' (Neder lands leven in miniaturen), een gezamen lijke uitgave van de KLM en Bols Neder land. Aan al deze wetenswaardigheden heeft president van de Haagse rechtbank H.J. van Delden bitter weinig. Hij zou vandaag in een kort geding een oordeel moeten vellen over de kwaliteit van de huisjes, maar de rechtspreker mag een standpunt nog enkele weken voor zich houden. Aar dewerkfabriek Goedewaagen Gouda BV, overigens in Drente gevestigde bedrijf, die de zaak bij de rechtbank heeft aangekaart, heeft namelijk letterlijk te elfder ure afge zien van het proces. Alleen is daarmee de koud niet af. Want in plaats van eiser wordt Goedewaagen namelijk gedagvaard door Bols Nederland. Het drankenconcern wil dat de Haagse rechtbank het contract met de keramiekfabriek ontbindt wegens wanprestatie. Tegelijkertijd wil Bols de ex clusiviteit van het KLM-huisje bevestigd zien. Bolswoordvoerder W. Ingenhoven: „De kwaliteit van de in Drente geprodu ceerde huisjes is inferieur. Dat speelt al sinds 1995. Onze klachten hebben niet tot verbetering geleid. Integendeel, het is al leen verslechterd." Adjunct-directeur van Goedewaagen S. Kamer vindt de argumenten van Bols 'be lachelijk'. „Bols doet er gewoon alles aan van ons af te komen." Hij wijst erop dat 'sinds mensenheugenis' Goedewaagen KLM-huisjes „Wij maken meer Delfts Blauw dan Delft zelf. Is het dan niet vreemd dat wij niet aan de kwaliteitseisen tegemoet zouden kunnen komen die een bedrijfjè uit het Verre Oosten wel haalt. Terwijl ze daar niks anders doen dan na maken." Kamer heeft het gevoel er langzaam maai' zeker te zijn uitgewerkt ten faveure van een porseleinfabriek in Azië. „Ze vin den ons te duur. Dat is het hele verhaal. Een ander argument is er niet. Bols pleegt contractbreuk en zet onze werkgelegen heid op het spel." Overigens dateert Goedewaagens laatste leverantie van KLM-huisjes dateert van maart 1995. „Dus zijn de KLM-huisjes niet meer echt Delfts Blauw", meent Kamer. Bols-woordvoerder Ingenhoven haalt de schouders op. „De Delfts Blauw-techniek is niet aan een plaats gebonden. Driekwart van het Delfts Blauw komt van elders en heet dan Blue Delft", weet hij. Dat geldt al voor Drente en voor China is het niet an ders. „Over de kwaliteit van onze tweede leverancier uit Azië is gewoon niets te kla gen. De techniek van het keramiek maken komt daar tenslotte vandaan. Goedewaag en heeft in 1996 z'n laatste kans gekregen en ze zijn niet geslaagd. Daarom eisen wij in ons kort geding dat de leveranties wor den stopgezet". den haag gpd Kamer eist harde maatregelen tegen weigerachtige boeren de handelwijze van de boeren. „Als mensen democratische af spraken naast zich neerleggen, moet de overheid ingrijpen. Je mag nimmer wijken voor de terreur van de straat. En als er niks anders overblijft, moet je maar overgaan tot bedrijfsslui ting." De WD'er Blauw vindt dat de AID gewoon de controles aan huis moet hervatten. „De boe ren mogen hier niet mee weg komen. Dat is de bijl aan de wortel van onze democratie". Volgens Blauw is het achterwe ge blijven van vervolging 'niet te verkopen' aan de boeren die wel een mestboekhouding voe ren. „En dat zijn er altijd nog meer dan de tienduizend die dat weigeren." Van de grote partijen kan al leen oppositiepartij CDA de houding van de boeren billij ken. „Hier blijkt uit dat de hef fing niet werkt. Van Aartsen moet eens uit Brussel komen en overleg plegen met de boeren", aldus het CDA-Kamerlid Van Ardenne. De Tweede Kamer wil dat mi nister Van Aartsen (landbouw) harde maatregelen neemt om boeren die meedoen aan de mestboycot toch te dwingen de mestheffing te betalen. De PvdA vindt zelfs dat het bedrijf van boeren die blijven weigeren, desnoods gesloten moet wor den. PvdA, WD en D66 reageren met onverholen woede op be richten dat de Algemene In spectie Dienst (AID) de controle van de mestboekhouding heeft gestaakt. De inspecteurs zijn ge zwicht voor de intimiderende houding van de boeren, die hen vaak met enige tientallen op wachtten en de weg versperden. De controle wordt nu telefo nisch gedaan. Ook de proces sen-verbaal worden telefonisch opgemaakt. Tegelijkertijd blijkt dat er nog wijwei geen boeren zijn veroordeeld door de rech ter. Die kunnen de stroom pro cessen moeilijk verwerken. PvdA-woordvoerder Huys is het felst in zijn veroordeling van

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3