Grens asielbeleid is bereikt 'Shock' moet kabinet-Dehaene redden Feiten &Meningen 'Spaarvarken' Zwitserland is wereldvreemd WOENSDAG 29 JANUAR11997 NIEUWSANALYSE Hitier noemde het neutrale Zwitserland een kleines Sta- chelschwein en hij zou dat stekelvarkentje wel even was sen als hij de rest van Europa onder controle had. Maar de neutrale Alpenvesting werd verdedigd door een half miljoen man en de Führer kam er nooit aan toe. Na de oorlog groeide Zwitserland op van stekelvarken tot een groot spaarvarken, vooral voor het buitenlandse vlucht- kapitaal. Het Alpine bankwezen werd steeds machtiger en im muun voor binnenlandse en buitenlandse bemoeials. Totdat het vorig jaar plotseling onder internationaal spervuur kwam te liggen vanwege het gesjoemel met joodse tegoeden en gestolen nazi-goud. De bankiers wa ren razend en verschansten zich achter hun bankge heim. Onverstandig, want opeens wierp de hele wereld zich op de 'Gnomen van Zürich', die alom als de eigen lijke machthebbers van Zwitserland werden afgeschil derd. Die indruk werd nog bevestigd door de schrikreacties van de federale regering in Bern. Het kabinet leek rade loos, het volk was verdeeld en het land ten prooi aan de diepste gewetenscrisis sinds de Tweede Wereldoorlog. In Bern zette men zelfs een task force op om de buitenland se belagers het hoofd te bieden, als ging het om een dreigende invasie. De Zwitserse ambassadeur in Washington moest af treden omdat bij Bern inderdaad had aangeraden zich niet te laten intimideren door 'malafide tegenstanders' en 'oorlog' te voeren tegen critici als het Joodse Wereldcon gres en de Ameri kaanse senator D'Amato. Bonds president Delamu- raz verweet op ou dejaarsavond D'Amato en de joodse lobbyisten het Zwitserse bankwezen te willen 'vernietigen' en sprak van 'losgeld en chantagepoli- tiek'. Daarop werd De- lamuraz van Was hington tot Jeruza- Joods goud of niet? foto epa lem als antisemiet aan de kaak gesteld. Zijn eigen partij eiste zijn aftreden en Delamuraz, in middels weer gewoon minister van Economische Zaken, heeft de voorzitter van het het Joods Wereldcongres zijn excuses moeten aanbieden. In wezen is de hele crisis een storm in een klein Alpen meertje. Zwitserland is niet anti-semitisch, althans niet meer dan enig ander land in Europa. Het brandmerk van anti-semitisme wordt door sommige joodse belangen groepen al snel gehanteerd als men in hun vaarwater raakt. Bij gebrek aan een goede public-relationspolitiek staat Zwitserland met zijn mond vol tanden tegenover beschuldigingen, die voor een deel zijn ingegeven door leedvermaak, omdat de rijke Zwitsers nu óók eens de re kening krijgen gepresenteerd. De regering heeft het bankgeheim gedeeltelijk opge heven en de bankiers moeten vroeg of laat met de billen bloot over het oorlogsverleden van hun voorgangers. Bern overweegt bovendien een schadefonds van een kwart miljard frank in te stellen voor de nazaten van holocaust-slachtoffers. Dat is veel meer dan tot dusverre Zweden en Portugal hebben gedaan, die bij hun neutra liteit ruim een halve eeuw geleden ook goed garen heb ben gesponnen. ,,Wij betalen de prijs voor onze neutrali teit", constateert de chef van de task force, ambassadeur Thomas Borer. De 39-jarige Borer, die in tegenstelling tot de meeste van zijn landgenoten verder kijkt dan de Alpen of Jura, wijt de hysterische reacties op de buitenlandse kritiek aan „onze Weltfremdheit, als gevolg van ons lange isole ment in de wereld en vooral Europa". Hij behoort tot het steeds sterker groeiende bevolkingsdeel dat aansluiting bij Europa en de Verenigde Naties wil. „Als we meteen hadden meegedaan, was nu mis schien Genève en niet Brussel de hoofdstad van de Eu ropese Unie geweest", zegt Borer. Hij meent dat Zwit serlands Alleingangbinnen een jaar of vijf definitief is af gelopen. „In dat proces zie ik deze crisis als een heilza me schoktherapie. We zijn gewone Europanen en geen buitenbeentjes. Als we eenmaal met de rest in de klas zitten, is dit soort problemen ook voorbij." GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Asielzoekers die al jaren in Nederland wonen, raken ingeburgerd. Dat verklaart vaak de betrokkenheid van gemeenten. foto v/fa dennis Het besluit van een aantal gemeenten om afgewezen asielzoekers niet langer uit hun huis te zetten, toont aan dat het ruimhartige Nederlandse asielbeleid wel eens op een natuurlijke grens kan stuiten. Na jaren van alsmaar stijgende aantallen, lijkt het stadium van consolidatie bereikt te zijn. Je zet mensen, die vaak al jaren in een bepaalde buurt of dorp wonen, niet zo maar op straat, zo blijkt uit het optreden van gemeenten als Apeldoorn, Rot terdam, Assen en Amsterdam. Met de wet in de hand wil staatssecretaris Schmitz (justi tie) deze gemeenten dwingen over te gaan tot huisuitzetting en het stoppen van uitkeringen. Van hun kant constateren ge meentebesturen steeds vaker dat de eigen inwoners daar wei nig waardering voor hebben. Nederland moest in enkele ja ren tijd meer dan 150.000 asiel zoekers een eerste onderdak verschaffen. Dat gebeurde niet zonder protest, maar het verzet nam nooit grote vormen aan. Veel van de vluchtelingen mochten uiteindelijk in ons land blijven, omdat zij terecht asiel vroegen. Een deel werd af gewezen, niet omdat er in hun vaderland geen problemen zijn, maar omdat zij in hun land van herkomst weinig of geen kans lopen vervolgd te worden. Dat is de hoofdlijn van het be leid: een royale opvang, maar in voorkomende gevallen moeten afgewezen asielzoekers het land ook verlaten. Dat is bijna altijd een zaak van het ministerie van justitie. Op een enkele uitzon dering na: asielzoekers die in dertijd in een gemeentewoning zijn ondergebracht en nu uitge procedeerd raken. Voor de voorzitter van Vluchte lingenwerk Nederland, Jan-Nico Scholten, is het geen vraag of afgewezen asielzoekers in Ne derland kunnen blijven. Een af wijzing is een afwijzing, vindt hij. Maar asielzoekers zouden hun huis niet hoeven te verlaten tot de overheid hen daadwerke lijk op het vliegtuig durft te zet ten. „Eerder hoeven ze hun huis niet uit. Dat voorkomt veel pro blemen in het illegale circuit", aldus Scholten. „Het huidige beleid van het rijk is dubbelhartig. De uitgeproce deerde asielzoeker wordt op pa pier uitgezet. In de praktijk zet de overheid hem meestal niet daadwerkelijk op het vliegtuig. Dus belanden uitgeprocedeerde asielzoekers soms letterlijk bij de bushalte." Dat 'de uitgeprocedeerde asiel zoeker' pas nu zoveel commotie veroorzaakt, vindt Scholten niet gek. „Het is voor de eerste keer dat Nederland met zoveel afge wezen asielzoekers kampt. De afgelopen vijfjaar moesten 60.000 mensen ons land verla ten. Daarvan zijn er slechts 20.000 uitgezet. Niemand weet precies waar die andere 40.000 mensen uithangen. In de woningen die bestemd zijn voor de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) wonen nu nog zo'n 9.000 asielzoekers. De woningen werden begin jaren negentig door de gemeenten beschikbaar gesteld bij gebrek aan voldoende plaatsen in de asielzoekerscentra. Sinds enkele jaren is er voldoende opvangca paciteit en kan de ROA lang zaam verdwijnen. In ROA-woningen werden bij voorkeur gezinnen met jonge kinderen geplaatst. Doordat ze zelfstandig wonen en hun kin deren naar plaatselijke scholen sturen, zijn deze gezinnen veel al redelijk ingeburgerd. Dat ver klaart de persoonlijke betrok kenheid van de betrokken ge meenten. Scholten: „Nu ze na jaren het dorp of stadje toch moeten ver laten, komen ook plaatselijke bewoners in opstand. 'Waarom moet die vrouw met twee jonge kinderen terug naar dat akelige Somalië?' Die gevoelens zijn heel begrijpelijk." Toch verschillen de gemeenten nogal van opvatting. Zo ver als Apeldoorn, dat de hele zaak op het bordje van het rijk heeft ge legd, wil vrijwel geen enkel ge meentebestuur gaan. Het beleid in andere gemeenten is er meestal op gericht te voorko men dat asielzoekers in de ille galiteit verdwijnen. Een woordvoerster van de ge meente Den Haag: „Formeel voeren wij de wet wel uit. Ook het individueel toetsen moet, daar kom je niet onderuit." Den Haag heeft echter nog geen huis uitzetting do orge vo er d omdat de procedure lang duurt. „Vergeet verder niet dat er ook mensen zijn die uit zichzélf ver trekken, omdat hun uitkering wordt stopgezet." In Midden-Nederland raken af gewezen asielzoekers hun huis en uitkering kwijt. Gemeenten in de regio Utrecht volgen voor lopig niet het voorbeeld van Apeldoorn. Dat geldt ook voor de stad Utrecht, die echter geen actief beleid voert waarbij men sen uit hun ROA-woning wor den gezet en geen geld meer krijgen. In de praktijk, lost het probleem zich vaak vanzelf op. „Als men sen een negatieve beslissing hebben gehad, gaan ze in hoger beroep en mogen dan alsnog blijven. Het gebeurt ook dat we bij een ROA-woning komen en dan blijken de bewoners met de noorderzon te zijn vertrokken", zegt een woordvoerder. IJsselstein is een van de weinige uitzonderingen. Vijf afgewezen asielzoekers kunnen daar uit humanitaire overwegingen blij ven zitten, mét uitkering. Nieu- wegein kijkt voorlopig de kat uit de boom, maar sliiit niet uit beleid aan te passen. De verantwoordelijke wetho der Van der Nat wil de uitzet ting van drie Ethiopiërs nog maals aan de gemeenteraad voorleggen, voordat daadwe lijk tot actie wordt overgega; De Ethiopiërs krijgen sinds financiële steun van kerken opvangplaatsen voor asielzo kers. Kosten: 15 miljoen gulc1 voor huisvesting en uitkerinj Jaarlijks raken in de hoofdst;1 zo'n 35 asielzoekers uitgeprc deerd. Als zij door de rijksov heid niet op het vliegtuig wo den gezet, geeft de stad ze al nog wel een uitkering. „Dt rekening sturen we naai nisterie van justitie. Als asiel k zoekers zijn uitgeprocedeerd zijn wij in principe niet meei r verantwoordelijk voor hun v zijn", aldus een woordvoerd van de gemeente. DEN HAAG LOUIS BURGERS WIM STEVENHAGEN Hoeveel corruptie-affaires kan een re geringspartij verdragen voordat de to tale ontreddering toeslaat? Deze vraag staat bovenaan de Belgische politieke agenda, nu de Waalse socialistische partij (PS) na de moord op Cools, de aandelenzwendel, de Agusta-affaire en de omkoping door Uniop een nieuwe kaakslag heeft moeten incasseren: de smeergeldzaak-Dassault. Alle Belgische oppostiepartijen zien in de nieuwe affaire aanleiding hun ver trouwen in de coalitie-Dehaene op te zeggen. De Parti Socialiste zelf over weegt een 'shocktherapie' om het ge zag van de partij te herstellen en het kabinet te redden. Volgens de Brusselse minister-presi dent Charles Picqué hangt de PSna re cente onthullingen inzake Dassault be wusteloos in de touwen en zijn radicale maatregelen vereist om de in Wallonië almachtige partij weer tot leven te wek ken. Daarmee maakte Picqué een radi cale omezwaai. Eerder had de rege ringsleider van het gewest Brussel nog gepleit voor een algehele amnestie voor wie zich met illegale partijfinanciering had ingelaten. Maar voor amnestie is het klimaat in België, een halfjaar na de 'Witte Mars' en midden in de discussie over een 'Nieuwe Politieke Cultuur' niet bepaald rijp. Opmerkelijk is dat deze keer ook coalitiepartner CVP openlijk druk uit oefent op de PS om schoon schip te maken. Premier Dehaene brak met zijn gewoonte zich nooit publiek in coali tieperikelen te mengen en zei dat „volledig duidelijk moet zijn dat cor ruptie niet is toegelaten. Nu niet en toen niet". CVP-partijvoorzitter Van Peel deinsde er zelf niet voor terug een ultimatum te stellen. „Wij geven de PS enkele uren of dagen de tijd om orde op zaken te stellen", liet hij weten. De affaire-Dassault hoort thuis in het rijtje van 'oude spoken' die al vier PS- politici van het pluche hebben gejaagd: Guy Mathot, Guy Spitaels, Guy Coëme en Alain van der Biest. Deze keer staat weer de carrière van oud PS-voorzitter Guy Spitaels op het spel, de man die tot 1992 de scepter zwaaide over het rode bolwerk en door zijn kameraden Dien (God) werd genoemd. De inval gisteren door de Luikse politie in het hoofdkwartier van de PS wordt gezien als een eerste stap op weg naar de berechting van Spitaels, die door de gewezen kabinetschef van oud-PS-mi- nister Moureaux aan de schandpaal is genageld. Die kabinetschef, Merry Her- manus, zit met de ex-rechterhand van Spitaels, Francois Pirot, in voorarrest. De zaak-Dassault kwam in een stroom versnelling nadat de Franse justitie do cumenten van de wapenfabrikant over maakte aan het parket van Luik. Daar uit zou blijken dat Dassault de PS mil joenen guldens aan steekpenningen betaalde om de order voor de moderni sering van Belgische F16's in 1989 bin nen te slepen. Hermanus stuurde 13 januari een brief aan zowel Spitaels als aan de huidige PS-voorzitter Busquin met de vraag wat te doen met de 10 miljoen Belgi sche frank van Dassault die nog op een Luxemburgse rekening was achterge bleven. Dat zou het restant zijn van de 30 miljoen die Dassault in 1989 betaal de. Tijdens zijn verhoor verklaarde Hermanus dat niemand minder dan Spitaels, nu Waals parlementsvoorzit ter, hem destijds had verzocht het geld 'discreet' in ontvangst te nemen. Spitaels ontkent in alle toonaarden. De PS zit lelijk met de jongste affaire in de maag. Een groep van zestien partij- prominenten riep in een verklaring alle niet met name genoemde 'beschuldig de personen' op 'in het belang van de PS en het land terug te treden uit de or ganen van de partij'. De zestien namen in hun verklaring wel de huidige voor zitter Busquin in bescherming, die ge roemd werd vanwege zijn morele inte griteit, maar vermeden nadrukkelijk Spitaels de hand te reiken. De zaak-Dassault ontregelt het werk van het kabinet-Dehaene, terwijl de fe derale regeerploeg nog maar net beko men was van de opschudding rond vice-premier van PS-huize Elio di Rupo. Di Rupo bevond zich eind vorig jaar wekenlang in het oog van een pu blicitaire orkaan, nadat een gedetineer de homoseksueel hem had beschuldigd van seksueel verkeer met minderjarige jongens. De aanklacht werd gevolgd door een hele stroom anonieme getui genissen, die uiteindelijk zó dubieus bleken dat Di Rupo met de schrik vrij kwam. Volgens de liberale oppositiepartijen PRL en VLD is nu de maat vol. „De CVP brengt de democratie in gevaar door vast te houden aan een regering met de PS", schamperde VLD-leider Herman de Croo. De linkerflank van de opposi tie hekelt het feit dat het kabinet- Dehaene meer energie steekt in het 'managen' van interne crises dein in besturen van het land. Hoewel de oppositie zich al warmlo voor de regeermacht, is de kans tocl niet groot dat de regering-Dehaene struikelt. Daarvoor is 1997 een te cn ciaal jaar, waarin te grote belangen1 j het spel staan. Zo moet België zich kwalificeren voor de Europese een heidsmunt, een project dat een stra begrotingsbeleid en forse bezuinigii gen vergt. Die taak wordt alleen aan ploeg-Dehaene toevertrouwd. De eventuele val van Spitaels hoeft I vendien de regering niet te raken. D vijf huidige PS-ministers waren er d ook als de kippen bij om te verklare dat de partij al danig orde op zaken heeft gesteld en dat nu een 'nieuwe neratie politici' aan de macht is. De PS put ook moed uit het feit dat voorgaande affaires de partij geen groot stemmenverlies hebben opgei verd. Na het gedwongen aftreden v< drie ministers in de nasleep van de Agusta-affaire kwam de PS bij de ve kiezingen van 1994 als overwinnaar de bus. De vijf huidige PS-bewindsli den hebben gisteren aangekondigd 'dialoog- en luisterontmoetingen' te gaan organiseren met de achterban dat voldoende is om de aangeslagei weer op de been te krijgen, valt te b zien. Maar het ontbreekt de vijf, on( wie vice-premier Elio di Rupo, niet i moed. „Geen enkel onderwerp is ta boe", belooft hun communiqué. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2