Leidsch Dagblad ruimer Iraniërs voelen zich sterk Zeevogels gedijen bij overbevissing Storm over Mandy of Wendy Constantijn pvolger an Goekoop' Afscheid van Joop Walenkamp Albanië erkent morele schuld aan spaarverliezen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. /OENSDAG 29 JANUAR11997 7 w 1 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Makers van KLM- huisjes liggen met elkaar overhoop Lijst met in Frankrijk gestolen joodse kunstwerken terecht Niet veel enthousiasme over komst 'Wim Kan' famermeerderheid: opname onbetaald verlof mogelijk tot kind acht jaar is Echtpaar ruziet met Sassenheim in Kamermeerderheid wil ouders de mogelijkheid ge- )n onbetaald ouderschapsverlof op te nemen tot het nd acht jaar is. Minister Melkert (sociale zaken en rkgelegenheid) heeft hiertegen geen principiële be- raren. Zo bleek gisteravond bij de behandeling van het tsvoorstel over de verruiming van het onbetaalde ou- ïrschapsverlof. zin te combineren. De nieuwe wet is soepeler dan de huidige praktijk. Werk nemers die minder dan twintig uur per week werken, komen ;t wetsvoorstel beoogt ouders ;er mogelijkheden te geven werk en de zorg voor het ge- den ruud sep :ef Leiden een burgemeester stad waardig en voorkom dat talenten van zijne koninklij- hoogheid prins Constantijn jrden verspild in een erebaan. Igens de Leidse professor A. 'irsch is prins Constantijn de :ale opvolger van burgemees- Cees Goekoop die volgend ir vertrekt. Mochten er staats- htelijke bezwaren zijn tegen aanstelling van een lid van t Koninklijk Huis, dan moe- i die maar uit de weg worden ruimd. >amen met een aantal leden n de Leidse Kring werkt irsch aan de oprichting van Stichting Tot Bevordering n de Adequate Opvolging rgemeester van Leiden, kort- STA-OB Leiden. Want de volgingskwestie kan niet wor- n overgelaten aan de politici een, weet de hoogleraar. „We llen niet zomaar een afge- nkte politicus uit Den Haag bben", aldus Rörsch. 'rins Constantijn is volgens professor geknipt voor het rgemeesterschap omdat hij iden goed kent, zijn studie hten 'zowel uit wetenschap- lijk als maatschappelijk oog- nt' met groot succes heeft af rond, en momenteel een ïieke opleiding geniet binnen openbaar bestuur. Is de ins niet beschikbaar, dan bie- n zijn kwaliteiten in ieder ge- een meetpunt voor andere ndidaten. Rörsch geeft toe dat het naar ren schuiven van de jongere oer van de troonopvolger oral 'een ludiek element' is de aandacht te trekken, laar als je er goed over na- nkt, is het eigenlijk helemaal it zo'n gek idee", vindt hij If. Onafhankelijk van haar ndidaat - die onder andere de ijd zou moeten aangaan met door De Groenen naar voren schoven oud-provo Roel van stelt de stichting-in-op- hting zich tot doel de proce- ire rond de opvolging van iekoop de komende tijd zeer tisch te volgen. olitie bewaakt uis van Hanny it voorzorg voortaan ook voor ouder schapsverlof in aanmerking. Verder zitten ouders voortaan niet langer vast aan een deel tijdsverlof gedurende zes maan den. Als zij dat willen, kunnen zij ook gedurende een periode van drie maanden volledig vrij nemen. Zij kunnen het verlof ook uitsmeren over een langere periode. In zijn wetsvoorstel beperkte Melkert deze langere periode tot het kind zes jaar oud is. Nu ligt de grens nog bij vier. Een Kamermeerderheid steunt ech ter een amendement van D66 om de grens op te trekken tot acht jaar. In dat geval sluit het wetsvoorstel beter aan bij een recente Europese richtiijn. De PvdA-bewindsman erken de dat de uitwerking van zijn plannen van arbeid en zorg wat lang op zich laten wachten. De sociale partners kunnen pas be gin maart adviseren over een toekomstige wet op de loop baanonderbreking. Ruim 43 procent van de Ne derlanders zegt behoefte te heb ben aan langdurig verlof, zo blijkt uit een onderzoek van de Organisatie voor Strategisch Ar beidsmarktonderzoek. Afstand nemen van het werk, meer tijd voor hobby's, opgroeiende kin deren en reizen wordt als groot ste voordeel gezien. De vakbe weging wil deze vorm van verlof stimuleren, maar tweederde van de werkgevers vindt het on wenselijk. sassenheim peter van der hulst Mandy, of Wendy. Als je het snel uitspreekt klinkt het nage noeg hetzelfde. Toch is het voor het Sassenheimse echtpaar Edwin en Wil van der Zwet on acceptabel dat hun pasgeboren dochter bij de burgerlijke stand te boek staat als Wendy. Onop lettendheid van de vader leidde er vorige week toe dat de ver keerde naam werd geregi streerd. Twintig minuten na de aangifte meldde de vader zich opnieuw bij de ambtenaar met de opmerking dat er een foutje was gemaakt. Een fout die nog steeds niet is hersteld. Volgens burgemeester R. leiden Met een herdenkingsdienst in het 'theelichtje van God', zoals hij het zelf eens noemde - in de Leidse Pieterskerk - namen familie en vele honderden vrienden en be kenden gistermiddag afscheid van Joop Walenkamp. Voor de tweede keer binnen een jaar, maar nu voorgoed. De man die op 15 maart van het vorig jaar in dezelfde kerk ger idderd werd bij zijn vertrek als wethouder van Leiden overleed op 22 januari, op zijn 48ste verjaardag, aan de gevolgen van een herseninfarct. „De schok davert nog steeds voort", zei neef Hein van Woerden. Pagina Leiden: Afscheid van een 'Leidse wereldbur- FOTO HIELCO KUIPERS Leiden tussenstop tijdens voettocht naar Den Haag politie houdt het huis van le- nsliedzangeres Hanny in het rechtse Maurik extra in de ten nadat er bedreigingen n geuit aan het adres van ar 46-jarige manager, met e de zangeres samenwoont, n 41-jarige Rotterdammer eft volgens de politie via de efoon 'ernstige bedreigingen' uit. Alles wijst er op dat hij die dreigingen uitvoert als hij arvoor de kans krijgt", meent politie in Culemborg. Extra rveillances moeten de veilig- id van de manager en Hanny randeren. De 41-jarige Rot- rdammer heeft volgens de po- ie een zakelijk conflict met inny's manager. Tijdens een rt geding werd de Rotterdam- er vorige maand in het onge- gesteld. leiden annet van aarsen Politiek centrum De Invalshoek is vannacht even omgetoverd in een hotel, evenals het diaconaal centrum De Bakkerij. Zo'n zes tig Iraniërs streken er neer na een lange voettocht van Haar lem naar Leiden. De Iraanse vluchtelingen protesteren met hun mars, die vandaag naar Den Haag voert, tegen het uit zettingsbeleid van justitie. Het is niet voor het eerst dat ze van zich laten horen, maar vandaag voelen ze zich sterk, sterker dan ooit. „Dit is een speciale dag", zegt Kian, van het coördinatiecomité van Iraanse asielzoekers en vluchtelingen in Nederland. Ze zit aan een tafeltje in De Invals hoek. Een paar meter verderop liggen op rij vermoeide lopers op matrasjes. Kian: „We protes teren al zo lang. Maar nu is er een nieuwe situatie ontstaan. De gemeenten zijn in opstand gekomen tegen het uitzettings beleid. Zij willen geen mensen meer uit hun huizen halen." Al vanaf 1994 laten de Iraniërs van zich horen. In dat jaar stel de Buitenlandse Zaken dat de mensenrechtensituatie in Iran aanzienlijk was verbeterd. Vol gens justitie is Iran veilig ge noeg voor terugkerende vluch telingen. Het coördinatiecomité is het daarmee oneens. De Ira niërs beschuldigen de overheid ervan gebruik te maken van on juiste gegevens, afkomstig van onbetrouwbare bronnen. Kiam voelt zich niet veilig in Nederland, zelfs niet in De In valshoek. „Misschien zijn hier wel mensen die samenwerken met de Iraanse overheid." Ze vertelt over twee Iraanse broers, die afgelopen zomer tegen de lamp liepen. De mannen werk ten samen met het Iraanse re giem, verzamelden gegevens over Iraniërs in Nederland. De protestmars van de Ira niërs sluit naadloos aan bij de beroering die is ontstaan over de weigering van gemeenten om niet meer mee te werken aan het 'uitrookbeleid' voor uit geprocedeerde asielzoekers. Staatssecretaris Schmitz van justitie reageerde gisteren fel. Volgens haar moet Nederland ferm optreden en „maken zach te heelmeesters stinkende won den". Schmitz overweegt mo biele teams van het ministerie in te zetten om gemeenten bij te staan in de juridische proce dures rond uitzetting. Pagina 2: Grens asielbeleid is bereikt Pagina 15: Ethiopiërs in Ha- zerswoude laten zich niet 'uit roken' Trianon theater Breestraat 31 Tel: 5123875 Premiere: Dragonhead daiTuScmgTO 21.45 uur tirana hans gertsen correspondent De Albanese regering heeft gisteren bij monde van vice-premier Shehu erkend 'moreel gedeeltelijk verant woordelijk' te zijn voor de verliezen die honderddui zenden Albanese spaarders hebben geleden. Shehu be loofde verder de gedupeerde spaarders financieel tege moet te zullen komen. Hij haalde echter tegelijkertijd fel uit naar de socialistische oppositie en 'linkse extre misten' die volgens hem de gewelddadige rellen van af gelopen dagen zouden hebben geprovoceerd. Afgelopen weekeinde kwam het in de hoofdstad Tira na en diverse andere steden tot grootschalige oproeren nadat twee van de naar schatting'tien geldpiramides, die tot voor kort in het straatarme land opereerden, in betalingsproblemen kwamen. Tienduizenden Albane zen die vrezen daardoor een deel of al hun spaarcenten kwijt te zijn, koelden hun woede op overheidsgebou wen, staatsbedrijven en de kantoren van de regerende Democratische Partij (DP). De partij van premier Meksi en president Berisha weigerde tot voor kort, ondanks herhaalde alarmkreten van instellingen als het IMF en de Wereldbank, de ei gen bevolking te waarschuwen voor de uiterst dubieuze beleggingsinstellingen. Volgens hardnekkige geruchten Buddenberg moet officier van justitie S. Horstink, daarover een beslissing nemen. „Onzin", meent Pieter Storms van het SBS6 onderzoeksprogramma Breekijzer. De gemeente had naar zijn mening de mogelijk heid om zonder tussenkomst van justitie de naam te wijzigen. „Sassenheim verdient de gou den griffel, of beter gezegd gou den breekijzer", reageert Storms op de hele kwestie. „De burgemeester kon er wel dege lijk wat aan doen." De gemeente Sassenheim heeft naar de mening van Storms een 'futiel zaakje laten escaleren tot buitengewone proporties'. Tussenkomst van het programma Breekijzer heeft er tot nu toe niet toe geleid dat de kwestie in der minne is ge schikt. Horstink meeqt dat er sprake is van een naamswijzi ging in plaats van een simpel foutje bij de registratie van de naam. Het verzoek wordt daar om doorverwezen naar de rechtbank. Bij deze procedure krijgt het Sassenheimse echt paar juridische steun van de ad vocaat van Breekijzer. Storms besteedt volgende week don derdag om 22 uur in zijn pro gramma aandacht aan de naamsverwisseling. HET WOORD IS AAN H.W. Shaw Mensen die veel te zeggen hebben, gebruiken de min ste woorden. r/5* o*/3° 60% 30% 10% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie -3.5 7 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad16 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport18,19,21 Strips -8 Uitgaan14 INTERNATIONAL)- I, design, voordelig LEIDEN-C Haarlemmerstraat 52a DEN h Lanqo Poten 41 AMSTERDAM-C: Molsteeg 12, hoek Spuistraat. AMSTERDAM: Gelderlandplein 46. ARNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C Rechtestraat 62 GRONINGEN: Oosterstra: ROTTERDAM Lynbaan ROTTERDAM: AJexandr.u- Kortingsbon voor de tragi komedie 'Verf' in het Imperi- umtheater met mogelijkheid van all-in arrangement i.s.m. Indonesisch restaurant Sur- akarta in Leiden. De andere bon betreft het lezersmenu in de Engelbertha Hoeve. Bioloog Kees Camphuysen: noordwijk irene nieuwenhuuse De overbevissing van de zee heeft tot nu toe niet geleid tot vermindering van de zeevogels. Integendeel, zeevogels zoals de Jan van Gent. de Noordse stormvogel, de drieteenmeeuw, de alk en zeekoet, zijn de laatste decennia in aantal enorm toe genomen. Waren er in het begin van deze eeuw in de Noordzee nauwelijks nog Noordse storm vogels, volgens de laatste tellin gen zijn er 400.000 paartjes. Dit stelt bioloog Kees Camphuysen vast. Hij is werkzaam bij het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) op Texel. Als deskundige op het gebied van zeevogels onderzoekt hij de relatie tussen visserij en zeevo gels. Camphuysen meent dat zee vogels zelfs profiteren van de overbevissing. Hij legt uit: „Overbevissing is, ten eerste, een rekbaar begrip. Maar bo venal: de allergrootste visconsu- menten zijn de grote vissen. Geen dier of mens eet zoveel kleine vis als de grote 'jongen' in zee. De mens is echter vooral geïnteresseerd in de grote exemplaren, en de visserij richt zich daar op. Omdat de grote vissen steeds zeldzamer wor den, worden de omstandighe den voor de kleine vissen steeds gunstiger. En de zeevogels pro fiteren uiteindelijk van deze si tuatie." Andere redenen van de zee vogelexplosie zijn volgens de bioloog moeilijk exact aan te geven. „Het is een beetje gok ken, maar het feit dat wij geen zeevogels meer frequent op het menu hebben staan, draagt daar zeker toe bij." In het begin van deze eeuw werd er in ieder geval fors op de Jan van Gent gejaagd. Ook het afschaffen van het eieren-rapen is een oorzaak van de toename van de zeevo gelpopulatie. Dit verbod viel 'toevallig' samen met een sterke opkomst van de commerciële visserij. Ook de zogeheten bij vangst. de al dan niet dode vis die als overbodig weer over boord wordt gezet, is beslist niet nadelig voor de zeevogelstand. _M/Y l Postcode: - - Plaats: - 'Tel: (I.v.'m. controle bezorging) 1 in Tirana zouden diverse toonaangevende partijleden een aardig graantje hebben meegepikt van de honder den miljoenen dollars die naïeve spaarders in de 'beleg gingsfondsen' stopten. De rust in het land lijkt nu weergekeerd. Tirana bood gisteren de gebruikelijke aanblik van chaotisch aan doende bedrijvigheid. Slechts de opvallende aanwezig heid van met automatische geweren bewapende mili tairen voor alle openbare gebouwen verraadt dat de Al banese regering vooralsnog liever het zekere voor het onzekere neemt. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i i automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro (f. 93,05) I Nr bank/giro: - - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1