Reputatie De Bilde schrikt PSV niet af )uel Feyenoord oopt uit de hand Olsen wil Ajacieden iedere seconde laten genieten ^1 Arie Kurver was bijna opgestapt na dreigbrief en lekgestoken banden Sport AC Milan wint eerste Euro 6ix's De lotgevallen van de beschimmelde bandiet Foutje van de handbalafdeling, bedankt VOENSDAG 29 JANUAR11997 Winst Oranje deed Van Moer pijn brussel» De 3-0 nederlaag tegen Oranje heeft Wilfried van Moer «meer pijn gedaan dan het ontslag als bondscoach van België. jëjGisteren reageerde de ex-international voor het eerst op het ont- Stfslag. „Ik was kapot, doodziek van die nederlaag. Ik voelde mij verantwoordelijk voor die afgang." Dat hij na het verlies tegen rNederland de bons zou krijgen, had hij min of meer ingecalcu leerd. „Ik begrijp dat wel. Het was Holland. De verwachtingen van de bond, pers, sponsors en supporters waren enorm. De ^ontgoocheling na de wedstrijd groot. Ik wist dat op mij zou wor den geschoten. Natrappen naar spelers of bond doet Van Moer jKjniet. Wel oordeelt hij dat het ontslag op een elegantere manier ^had kunnen gebeuren. ^Vandereycken naar Anderlecht ^brussel» René Vandereycken volgt met ingang van volgend sei- llzoen de Nederlander Jan Boskamp op als hoofdtrainer bij An derlecht. De vroegere Belgische international, nu nog in dienst van RWD Molenbeek, tekent een contract voor twee jaar. Van dereycken (42) heeft sinds 1994 RWDM onderzijn hoede. Daar voor was hij trainer van AA Gent en Standard Luik. Als actief voetballer werd hij vier keer kampioen met Club Brugge en twee keer met Anderlecht. Hij speelde vijftig keer voor de Rode Dui vels. Maurice van Ham tekent bij Veere veere Maurice van Ham (28) maakt het voetbalseizoen af bij zaterdag-hoofdklasser Veere. De afgelopen maanden was de aanvaller nadrukkelijk op zoek naar een profclub in Nederland, nadat het Griekse avontuur bij Paok Saloniki in mei 1996 op niets was uitgelopen. Op eredivisionist AZ en eerste-divisionist RBC na, meldde zich evenwel geen clubs voor Van Ham, voor wie de deur in Veere wel open stond. De ex-prof van onder meer AZ en het Belgische Beveren hoopt nu via Veere een rentree in het betaalde voetbal te maken. Veere, in de hoofdklasse A degra datiekandidaat, hoopt dat de overschrijving bij de KNVB binnen drie weken is geregeld. jenos aires/rotterdam gpd eyenoord is tijdens zijn trip Dor Argentinië in echt Zuid- nerikaanse sferen beland. Het ftal van Arie Haan leerde gis- rnacht tijdens een 'vriend- :happelijk' duel tegen River ate hoe hard het er op de Ar- mtijnse velden aan toe gaat. ;yenoord verloor met 3-1, be- ndigde de wedstrijd met acht ian en zag ook bij de tegen- ander het gros van de spelers et geel en rood bekeurd wor- ;n. Zowel Ronald Koeman als de jechische jeugd-international Irda Paciorek, die met Feye- pord is meegereisd naar Zuid- ■jmerika, werd na rust uit het pld gestuurd. Koeman kreeg iod in de 85ste minuut, Pacio- ik in de 86ste. Kees van Won- pren had vijf minuten eerder al jet een blessure het veld moe- n verlaten. Omdat de Rotter- ammers door hun wisselspe- irs heen waren, kon Haan het ichttal' niet meer aanvullen. Bij River Plate stonden op dat moment ook nog maar tien spelers in het veld en was de helft van het elftal al met geel bestraft wegens schandalige overtredingen op de Feyenoor- ders. Het zinderende duel, waarin de nieuwe aankopen Bustos Montoya en Eduardo Pi- cun niet mochten opdraven, werd rechtstreeks op de televi sie in Zuid-Amerika uitgezon den en werd in het stadion van River- Plate door ruim 20.000 toeschouwers bekeken. On danks de hectische taferelen vond Arie Haan het toch een leerzame en interessante wed strijd voor zijn elftal. De Tsjech Paciorek, zeventien jaar pas en voor de winterstop al vanuit de jeugd gepromo veerd naar de A-selectie, was de beste man van het veld. De ta lentvolle middenvelder, die nog nooit in het eerste elftal van Feyenoord had gespeeld, hield zich temidden van alle Argen tijnse 'slagers' voortreffelijk staande. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-5356463 amsterdam ype minkema gpd-verslaggever Het was de dag van de presen tatie van Morten Olsen. De nieuwe directeur betaald voet bal van Ajax heeft groot respect voor het verleden van de club, bewondert Johan Cruijff en Louis van Gaal. Hij zal de tradi tie van de club voortzetten. Aanvallend voetbal, vol risico's. „Het moeilijkste voetbal dat er bestaat", vindt de Deen. Maar hij gaat het de komende twee jaar toch anders doen. „Omdat ieder mens anders is", zei hij. Olsen gaf zelf aan hoe hij het wil zien, de komende twee jaar. Met ingang van volgend seizoen mogen Ajacieden niet meer op de klok kijken. Ze moeten, in de filosofie van Olsen, genieten van iedere seconde van het spel. „Plezier in het voetbal", dat is de lijfspreuk van Morten Olsen. „Ik wil ook niet, na een paar verloren wedstrijden, horen: slaap je goed?" Olsen slaapt na melijk altijd goed. „Het is alleen zo rot wakker worden." Morten Olsen wordt de laatste 'buitenstaander' als hoogste trainer bij Ajax. De club start volgend seizoen een eigen Ajax-trainersopleiding. Kandi daten zijn al benaderd. Be stuurslid Hennie Henrichs wilde gisteren geen namen noemen. Collega Arie van Os heeft eerder al aangegeven in welke richting de club denkt: oud-Ajacieden. De penningmeester noemde zelfs namen: Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Koe man. Van Basten en Rijkaard le ven als God in Frankrijk, Monaco in dit geval. Het leven zonder voetbal schijnt geweldig te bevallen. De plannen van Koeman zijn nog niet duidelijk. Jan Wouters, nu assistent bij FC Utrecht, voldoet ook aan de be langrijkste voorwaarden. Het is de bedoeling dat er volgend sei zoen een klein klasje leerlingen aanschuift bij de voetbaldirec teuren van Ajax, Olsen en Adri- aanse. Maar bestuurslid Hennie Henrichs sluit niet uit dat er maar één geschikte kandidaat wordt opgeleid. De beoogde troonopvolger zal waarschijnlijk niet de assistent- trainer van Olsen worden. Dat wordt Heini Otto, als de voorte kenen niet bedriegen. Hij is de kandidaat van het bestuur. Ol sen wil echter zijn eigen assis tent uitzoeken. De naam van Sören Lerby werd genoemd. Henrichs vindt dat er bij Ajax, op dit moment, geen toekom stige directeuren voorhanden zijn. „Misschien voor de verre toekomst, maar dat is nog heel pril." Morten Olsen past precies in het plaatje. Want, zei hij giste ren: „Olsen is niet naar Ajax ge komen om Olsen te profileren, 't gaat om Ajax." Het bestuur luisterde, met de ogen toe en een glimlach om de mond. Morten Olsen was de juiste keu ze. „De béste", vond Henrichs zelfs. Ook al waren er contacten geweest met Jorge Valdano en ook al werd gesproken over Fa- bio Capello en Arrigo Sacchi. Olsen was dé man. Na 26 da gen van intensief speurwerk. Van lijstjes, faxen, twintig tot vijfentwintig mensen uit de om geving van Olsen en een stuk of vier gesprekken met de kandi daat zelf. Toen was Ajax over tuigd. amsterdam gpd Zelfs een mini-prijsje is Ajax dit seizoen niet gegund. De Amsterdammers moesten het in de finale van het Euro 6ix's-toernooi met 6-2 af leggen tegen AC Milan. Dat leverde de kwakkel formatie van Arrigo Sacchi, inclusief startgeld, bijna acht ton op, Ajax incasseerde ruim 650.000 gulden. De wedstrijdjes van zes tegen zes leverden aardige spelmomenten op, vooral als Ajax (ge broeders De Boer en Litmanen) en Milan (Sa- vicevic en de wederom stelselmatig uitgefloten Davids) de gekrompen zandbak van de Arena bevolkten. De laatste voorbereidingen op de tweede sei zoenshelft van het ware voetbal treft Ajax in Italië. Na half januari tien dagen in het Spaanse Murcia te zijn neerstreken, vertrekt de selectie vandaag voor een vijfdaags verblijf naar Rome. Belgische spits tekent voor 4,5 jaar bij Eindhovense club Bij zijn afscheid, vorig jaar oktober, had voorzitter Bill Maeyer, een stichtelijk woord: PSV moest een club van fatsoenlijke voetballers blijven. Nog geen drie maanden later is de Eindhovense koploper die boodschap alweer glad vergeten. De nieuwste aankoop voor een periode van 4,5 jaar, de Belgische spits Gilles de Bilde, heeft im mers een verre van vlekkeloze reputatie. de vereniging, kreeg de speler van Anderlecht geen rode kaart. Pas later, op 22 januari, legde de Belgische voetbalbond hem een schorsing op bij het zien van de televisiebeelden. De klap in het gezicht van Krist Porie viel duidelijk te con stateren. Bizar en onthutsend waren de beelden van de bloed ende speler van Aalst. Hij kan nog altijd niet voetballen als ge volg van breuken in neus en oogkas en zijn verminderde zicht. Porie diende bij de politie een aanklacht in. Los van zijn schor sing zal De Bilde zich nog voor de burgerrechter moeten ver antwoorden. De 25-jarige aan valler loopt het risico van een gevangenisstraf. Hij heeft na melijk al een strafblad, vanwege een incident in 1991. Toen haal- eindhoven marc houben gpd-verslaggever Maeyers opvolger, Harrie van Raaij, maakt zich blijkbaar wat minder zorgen om het imago van PSV. „Als je iemand met een rode kaart niet kunt aan trekken, dan zouden er bijzon der weinig transfers plaatsvin den op de voetbalmarkt. Ik wil een speler vanwege een straf niet diskwalificeren, ik ben er de persoon niet naar om Gilles een etiket op te plakken. Wij zijn er van overtuigd dat hij een nette speler is en in ons milieu past." De preses werd gisteren, tij dens de presentatie van de aan winst, overigens soepeitjes door De Bilde gecorrigeerd. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in de wedstrijd tegen Een dracht Aalst, nota bene zijn ou de hij revanche voor zijn jonge re broer, die door een leider van de padvinders was aangepakt. Het probleem van De Bilde is niet zo zeer zijn vuige spel als wel zijn impulsiviteit. PSV mag zich over de erfenis van zijn laatste zonde buigen. De schor sing, overgenomen door we reldvoetbalbond FIFA, loopt tot en met 31 maart. De overschrij vingstermijn verstrijkt echter op 7 maart, zodat de Bilde dit sei zoen in principe niet speelge rechtigd is voor PSV. Dat ven bleek eerder voor een ande re grote kaper als Feyenoord een te groot bezwaar. PSV hoopt er, misschien tegen beter weten in, een mouw aan te pas sen. Van Raaij: „Je kunt een wet naar de letter of naar de geest interpreteren. We kijken via een procedure bij UEFA en KNVB of hij per 1 april inzetbaar is. An ders zou zijn straf ook wel heel onrechtvaardig zijn. Dan is zijn schorsing namelijk voor een veel langere termijn." Ook als De Bilde - die in der tien interlands één doelpunt voor de Rode Duivels maakte - pas volgend seizoen aan de bak gege- Gilles de Bilde (links) tekende gisteren voor PSV. Naast hem voorzitter Van Raay. kan, stemt de transfer PSV tot tevredenheid. Van Raaij: „Het is een investering voor de lange termijn. Dat blijkt ook uit zijn contract." Naar verluidt moest PSV een bedrag van vijf miljoen gulden ophoesten. De Bilde had bij Anderlecht een contract voor nog 2,5 jaar, zijn huidige situa tie bespoedigde zijn vertrek uit Brussel. Zijn komst in Eindhoven kan niet anders dan als een vlucht uit België worden opgevat. PSV was daadkrachtiger dan Feye noord en De Bilde zei de Eind hovense club beter te kennen. Met Luc Nilis en Mare Degryse ontmoet hij er twee landgeno ten. Via het duo kwam het con tact met PSV ook tot stand „Mare had het al eens laten val len." Degryse kent hem als oud ploeggenoot bij Anderlecht, bo vendien is De Bilde wel eens te vinden in het supporterscafé in diens geboorteplaats Ardooie. Met Nilis gaat hij een koppel vormen in de aanval van PSV. Altijd handig voor De Bilde, op die manier vergroot hij zijn kan sen op een basisplaats bij de Rode Duivels. Volgend seizoen heeft hij zeker geen concurren tie te duchten van René Eijkel kamp die van PSV al heeft ver nomen dat zijn deze zomer af lopende contract niet zal wor den verlengd. Merkwaardig noeg gaat PSV binnenkort mei een vergelijkbaar geval - Stan Valckx - wel om de tafel. Mei Wim Jonk en Phillip Cocu hoop Van Raaij vandaag spijkers mei koppen te slaan. De Bilde is in principe voorlopig de laatste grote aankoop. Van Raaij: „Het ziet er nu toch prima uit?" Het doet ons verdriet u mede te delen dat Karei Schimmel is verdwenen van de voetbalvel den. Hij was de gekscherende en insinuerende opmerkingen over zijn gedrag als grensrech ter beu. Karei heeft nu een an der podium gevonden. Deze rondborstige Leidenaar is to neelspeler geworden. Met de Katwijkse groep Simpel geeft onze Karei zijn medewerking aan het stuk 'Het Bezoek van de Oude Dame'. Schimmel speelt de rol van bandiet, die is hem wel op het lijf geschreven. U herkent Karei op de foto aan zijn bescheiden buikje. foto loek zuyderduin Arie Kurven „Dat dit allemaal kan gebeuren is van de gekke. Ik heb dit nog nooit meegemaakt en hoop het nooit meer mee te maken." foto archief J rgens in december reed Arie ia j Kurver weg van het veld van t fjnsburgse Boys en vond dat jn auto een raar geluid maak- De trainer drukte nog maar fens op het gaspedaal en kwam auwelijks vooruit. Dat laatste efeat ook moeilijk op lekgesto- fen banden, ekgestoken banden! Urver zette zijn auto aan de int, tikte bij de aanpalende fenzinepomp vier nieuwe ban- i- en op de kop en reed verder aar Bergschenhoek. Hoewel de pfenmeester diep bedroefd s as over het vandalisme, maak- I hij er verder geen gewag van. at werd anders toen hij even ter een anonieme 'dreigbrief [ïtving namens de selectiespe- irjrs. Dit naar aanleiding van zijn pstappen. In het epistel ston ken zeer onvriendelijke dingen fer Kurver. Vreemd, iemand ïn 'dreigbrief sturen als-ie leggaat. Je zou zeggen: dan eek je toch de vlag uit? ped, Kurver ontplofte van ver- i-azing en wilde terstond het e ijltje er bij neergooien. Toen ij de spelers op de training met n fe brief confronteerde, toonde 11 selectie zich hooglijk ver- kasd. pen dreigbrief? Van ons, ge- cht aan de trainer? Daar weten ij niks van", ï-ielden de spelers hun briesen- e trainer gerust. Om hun kracht bij te zetten, stel- tan de spelers van Rijnsburgse Dys op initiatief van Dick nieemskerk een door de gehele jlectie ondertekende verkla ag op in het clubblad. mn de anonieme onruststoker. |s reactie op uw schrijven aan pze trainer kunnen wij slechts \eedelen als selectiegroep van \jnsburgse Boys dat wij voor de ule 100 procent achter onze- trainer staan! Ieder mens, on danks zijn of haar gebreken/ka rakter, verdient het niet om op deze manier behandeld te wor den. Het is ronduit schandalig!! Dan hebben we het nog niet eens over het feit, wat ook gebeurd is, dat de autobanden van onze trainer zijn lek gestoken Dit verdient niemand en zeker Arie niet, die de laatste jaren nog steeds het beste met iedereen en dus ook de club voor heeft. Wij vinden het bovendien onbe schoft dat iemand namens zoge naamd de hele selectie een brief stuurt, terwijl wij nergens van weten. Op deze mattier is het namelijk voor niemand, en ze ker niet voor Arie Kurver, leuk meer om je hobby uit te oefe nen. Was getekend, de voltallige se lectie van Rijnsburgse Boys. Als die brief er niet was geko men, dan was Arie Kurver geen trainer van Rijnsburgse Boys meer geweest. Kurver: „Ze staan vierkant achter me. Voor die gasten maak ik het sei zoen af, maar dat dit allemaal kan gebeuren is van de gekke. Ik heb dit nog nooit meegemaakt en hoop het nooit meer mee te maken." Eigenlijk wil de trainer niks kwijt over de kwestie. „Om geen verkeerde dingen te zeggen." De club stelt hij 'absoluut' niet verantwoordelijk voor de ge beurtenissen. De afgelopen tijd heeft hij zich wel afgevraagd „wat Rijnsburg se Boys heeft bezield om Arie Kurver als trainer aan te ne men", zo erg zijn de aantijgin gen van de achterban. Een tipje van de sluier werd tijdens de eerste de beste competitiewed strijd opgelicht. Na de nederlaag tegen ASWH werd hem de huid volgeschol- den door zich supporters noe mende Rijnsburgers. Daarvan kreeg de trainer een zeer vieze smaak in de mond. Kurver: „Er is zo veel vuil naar buiten geko men, het is gewoon verschrik kelijk. Na die dreigbrief en lek- gestoken banden heb ik gezegd: tot hier en niet verder. Hoe moet dat straks wel niet gaan als we een paar nederlagen ach ter elkaar te slikken krijgen? Wat gebeurt er dan? Ik doe dit alleen maar voor mijn plezier, maar de gein is er op deze manier wel af. Mensen kunnen hier toch niet onbeperkt mee doorgaan. Ik heb ook nog rekening te hou den met mijn zoon Carlo, die daar speelt! EerMjk, het is dat die gasten graag met mij verder wil len, anders was ik weggeweest." Het bestuur van Rijnsburgse Boys zit in haar maag met de gebeurtenissen rondom de trai ner. Secretaris Gerard van Zuy- len: „Het is vervelend voor Arie, maar wat moeten wij hier mee als bestuur? Daarom geven wij verder geen commentaar." De handballers van Satumus keken afgelopen zondag le lijk op hun neus. De Leidenaars waren er stellig van overtuigd dat de wedstrijd tegen Aristos in Amsterdam om 15.00 uur zou aanvangen. Dat meldde immers de 'handbalkroniek', een drie wekelijks door de afdeling uit gegeven programmablad. En dan mag je ervan uitgaan dat die tijd idopt. Voorzitter/keeper/clubblad-re dacteur Rob Otten was diezelf de mening toegedaan en maak te melding van het feit in zijn eigen clubblad. Maar het liep even anders. De confrontatie met de in de eerste divisie laaggeplaatste Amster dammers stond voor 12.30 uur gepland, terwijl de selectie in de Vijf Mei-hal rustig naar het tweede zat te kijken. Het is dat selectiespeler Henk Uythof - hij werkt in Haarlem - zich toeval lig in de Amsterdamse sporthal bevond. Hij zag Aristos warmlo pen en pleegde een kwartier voor aanvang een alarmerend telefoontje richting Leiden. An ders was Satumus ver na afloop gearriveerd en was de wedstrijd verloren verklaard. Dat zou op zich nog niet zo'n probleem zijn - Satumus verloor door alle commotie toch (34-22) - maar de gang van zaken is op z'n minst vreemd. Zeker ook, omdat in het weke lijks periodiek van het NHV, een landelijke uitgave, het juiste tijdstip wel stond vermeld. Maar dat had Otten dit keer niet onder ogen gekregen. Hoe kan dat nou, Rob? „Normaal zijn de tijden altijd hetzelfde. Maar ik controleer het een keer nieten het gaat fout. Bovendien is de handbalkroniek een officieel document van de afdeling. Ik weet wel dat wij lan delijk spelen, maar als de kro niekgeen officiële status heeft, waarom versturen ze dat ding dan?" Tegenstander Aristos was op zich nog coulant. Het wachtte tot Saturnus een zevental op de been had gebracht, voordat de wedstrijd aangevangen werd. Een van die zeven was echter reservekeeper Kasper Adema. Een ongelijke strijd was het re sultaat, ondanks het feit dat Adema nog scoorde. De overige spelers voegden zich bij hun maten in de rust, toen de lol eraf was en Saturnus zich niet meer kon motiveren. Otten: „Zij zijn degradatiekan didaat, dus elk punt is goud voor hun. Het was alleen jam mer dat ze na afloop een beetje vervelende opmerkingen maak ten, terwijl ze natuurlijk in hun handjes hadden moeten knijpen van geluk. Wij houden hier al leen maar een grote kater aan over. Het ging niet best de laatste keer en we hadden ons willen re vancheren. Dat mag Saturnus nu zondag in eigen huis tegen Apollo '70 doen. De aanvangstijd is (vol gens het clubblad van Saturnus) 13.00 uur. Voor de zekerheid toch maar even controleren? BIJDRAGEN: Rob Onderwater, Gertjan van Geen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19