43 mil Uitslag Nieuwsquiz Randstad De Boer niet overtuigd van noodzaak tweede luchthaven Precisie werkje Etnifl 7 8 9 O Kalf Pedro voegt zich bi kudde biotech-runderei WOENSDAG 29 JANUAR11997 975 chef hans jacobs, 071-5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-535e den haag anp Minister De Boer van Milieubeheer is er nog niet van overtuigd dat de tweede nationale luchthaven er moet komen. In een interview in de Volkskrant zegt ze vandaag: „Ik ben nog niet overtuigd van het nut en de noodzaak van een tweede luchthaven. Die luchthaven. Iedereen roept maar wat. Niemand kan op dit moment zeggen waar het heengaat. Wie nu een standpunt inneemt, vind ik niet verstandig. Er is gewoon veel te weinig dui delijkheid." In het interview zegt ze dat eerst antwoord moet komen op vragen als wat betekent de luchtvaart voor Nederland. „Economisch, ruimtelijk, wat voor soort werk levert het op. Willen we dat?" Zij vindt dat de economische opbrengsten en de ecologische proble men tegen elkaar moeten worden afgezet en dat het kabinet op basis daarvan een standpunt moet bepa len. De minister zegt zich ook te storen aan de verhalen over een eiland voor de kust waarop een vliegveld zou moeten komen voor tachtig miljoen passagiers. „Prach tig, maar tachtig miljoen passagiers zijn wel heel veel vliegbewegingen en aansla gen op het milieu. Die afwe ging moeten we eerst nog maken." En passant wijst ze ook een tweede kustlocatie tussen Hoek van Holland en Den Haag van de hand. Ze noemt die een grote aanslag voor het milieu. „Leuk voor ontwerpers en techneuten, maar niet nodig." Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat zei dinsdag in de Tweede Ka mer nog dat er voor jle aan leg van een tweede nationa le luchthaven geen geld is geclaimd. Ze liet dat weten tijdens het vragenuurtje, daartoe uitgedaagd door GroenLinks- fractievoorzit - ter Rosenmöller. Over de toekomst van de Neder landse luchtvaart zal in het voorjaar een open en brede maatschappelijke discussie worden gevoerd, aldus de minister. Die discussie zou volgens haar zelfs tot de conclusie kunnen leiden dat er geen plaats is voor méér luchtvaart in Nederland. Ze haastte zich daarbij te ver melden dat die nul-optie in haar visie nauwelijks reëel is. De discussie over de tweede nationale luchtha ven op 'een eiland in Noord zee is goed op gang geko men na een bezoek van pre mier Kok aan Japan vorig jaar november. Daar toonde hij zich enthousiast over een vliegveld op een kunst matig eiland in de baai van Osaka. Naar aanleiding daarvan lieten onder andere Schip hol en de KLM weten niet afkerig te zijn van een twee de luchthaven op een eiland in de Noordzee bij IJmui- den. Ook Nederlandse inge nieurs kiezen daar in meer derheid voor, zo blijkt woensdag uit een onder zoek in het Technisch Weekblad. 54,1 procent van de ondervraagde ingenieurs is voor een tweede Schip hol, 28,7 is er geen voor stander van. Van de inge nieurs meent 44,7 procent dat een vliegveld in zee voor IJmuiden het meest ge schikt is. 887e Staatsloterij, winnende Staatsloten januari 1997 De prijzen, met uitzondering van de Jackpot, zijn al bij elkaar opgeteld. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, staat achter het nummer dat de hoogste prijs gewonnen heeft, het totale bedrag vermeld. HOOFDPRIJS SERIE BE TROOSTPRIJS ANDERE SERIES 052582 052582 1.000.000 10.000 EXTRA PRIJS SERIE BY TROOSTPRIJS ANDERE SERIES EXTRA PRIJS SERIE BY TROOSTPRIJS ANDERE SERIES 095765 095765 250.000 2.500 EXTRA PRIJS SERIE AZ TROOSTPRIJS ANDERE SERIES 7 040487 040487 25 500.025 5.025 28 '0438 678 50 1.000 100 709 429 8069 073479 250 250 1.000 2.000 100 4220 50 60 670 037280 023980 250 500 50 50 100 100.000 50.000 'DE JACKPOT IS GEVALLEN SERIE BR 027942 DE JACKPOT BEGINT MET 3.261.192 1.304.477 Mcf de Staatsloterij naar Ulegria. De nieuwe voorstelGng van Cirque du Soleil. De extra prijs in de trekking van 25 februari is wel heel bijzonder. U maakt dan kans op een van' de 1000 Staatsloterij-arrangementen voor Alegria, de nieuwe voorstelling van Cirque du Soleil. Maar liefst 1000 kaarten voor twee personen voor de speciale Staatsloterij-voorstel ling op zaterdagavond 19 april. Haal dus snel uw Staatslot voor de februaritrekking en u maakt kans op een onvergetelijke avond. Meer weten? Kijk dan op pagina 889 van RTL Text. SVïeiiwe fopvoeffeaZ/cFs bij de Staatsloterij. Steeds meer voetballiefhebbers sparen de miniatuurvoetballers van de SpelersCollectie. Unieke, goedgelijkende modellen van uw favoriete voetballers. U kunt elke maand een of meer Spelers kiezen uit de selecties van Ajax, Feyenoord of PSV. Spaar ze allemaal en maak uw eigen opstelling of selecteer uw ideale Oranje-elftal. In februari kunt u uw collectie uit breiden met Frank de Boer, Richard Witschge, Gaston Taument en Phillip Cocu. Voor maar 4,95 per stuk bij een Staatslot met Jackpot. Wilt u meer weten over de SpelersCollectie bel dan 0900-3004950 (75 cpm.) of kijk op RTL Text, pagina 890. Bij uw Staatslot met Jackpot ontvangt u een TransferCheque. De TransferCheque is met bi/betaling van f 4,95 goed voor een speler uit de SpelersCollectie. Zetfouten voorbehouden. De gewonnen prijzen kunnen vanaf donderdag 30 januari worden geïnd. Loten verkrijgbaar bij de bekende verkooppunten van de Staatsloterij en het postkantoor. Bel voor de verkoopadressen 0900-3004950 (75 cpm.) Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij. Scholieren vinden zaak-Dutrou belangrijkste nieuws van 1996 amsterdam anp Het belangrijkste nieuws van 1996 was voor 93 procent van de scholieren in het voortgezet onderwijs de zaak-Dutroux. De schietpartij met dodelijke gevol gen in een schoolklas in Dun blane kwam op de tweede plaats in een enquête onder tienduizend leerlingen van de Stichting Krant in de Klas. De gekkekoeienziekte eindig de op de derde plaats. Pas vanaf de zesde plaats komen puur binnenlandse onderwerpen voor de op de lijst. De Franse atoomproeven bij het atol Mururoa en de vrede in Bosnië staan nog voor de vliegrampen bij Eindhoven en in de Wad denzee, het einde van Fokker de ophef over het Nederlan< drugsbeleid. Bij de kleinere onderwerp die de aandacht van mini dan 4 procent van de scholiei heeft vastgehouden, zaten i eenlopende onderwerpen. I ging onder meer om het be; en einde van Sport7, de v ruimde winkelopeningstijd de strenge winter en de gouden medailles die Nederl; ders ten deel vielen op Olympische Spelen. Opmerkelijk is dat bij de b nenlandse onderwerpen slee één politiek onderwerp als I langrijk in het geheugen is b ven steken: het aftreden staatssecretaris Linschoten. leiden. anp Nederland is weer een gene tisch gemodificeerd rund rijker. Op het proefbedrijf van het Leidse biotechnologiebedrijf Pharming, dat eerder aan de wieg stond van de veelvuldig besproken stier Herman, is on langs het transgene stierkalf Pe dro geboren. Dat heeft een woordvoerder het bedrijf van- De stier Herman is door ge netische modificatie zo veran derd dat vrouwelijke nakome lingen het menselijke eiwit lac- toferrine produceren. Pharming en onder andere ook het zuivel bedrijf Nutricia willen dat eiwit gebruiken voor biomedicin toepassingen. Dierenbesch mers en sommige ethici vera ten zich tegen het Herman-p ject omdat daarmee het web van de dieren zou worden ai getast. Naast de experimenten n Hérman, die uiteindelijk ook' transgene dochterkoeien voc bracht, heeft Pharming op i proefbedrijf in het Utrecfj Polsbroek ook een foklijn opj zet die uiteindelijke een pi ductiekudde moet opleveren! 1995 kwamen daar het trans; ne koekalf Ike en de stierl Max en Julius uit voort. Onlaj is ook nog de transgene Pel geboren. den haag anp rotterdam Een precisiewerkje. Dat was gisteren het plaatsen van een MRI-scan in het Rotterdamse Zuiderziekenhuis. Het gevaarte met een magneet van 3000 kilo kon niet door de deur naar binnen en moest daarom tussen de twee da ken van het ziekenhuis door worden gemanoeuvreerd. foto anp Proef met snel opruimen snelweg! een half jaar duurt, wordt dag een convenant onde kend tussen Transport en Lo; tiek Nederland, de verladers ganisatie EVO, Koninklijk 1 derlands Vervoer, het Verb< van Verzekeraars en Rijkswa staat. Deze organisaties steli een regeling op die het zoge ten 'incident management' Utrecht in goede banen m leiden. Een proef op de snelwegen in Utrecht moet vanaf 1 .februari leiden tot het sneller vrij maken van de weg na ongevallen met vrachtwagens. Een adequaat optreden na ongevallen is van belang voor een goede door stroming op de hoofdwegen en kan daarmee files voorkomen of verminderen. Voor de proef, die De Nieuwsquiz in onze Oudejaarsbijlage is - blijkens de honder den oplossingen die we de afgelopen weken ontvingen - een pitti ge klus geweest. Meer dah honderd vragen moesten van het juiste antwoord worden voorzien. Uit de reacties op de formulieren hebben we kunnen afleiden dat er veel plezier werd beleefd aan deze mega-quiz. Wel kostte het soms nogal wat hoofdbrekens ge zien de vele fouten die in een aantal inzendingen zaten. Toch zijn er twee inzenders die een foutloze oplossing hebben ingestuurd. Onder deze twee is geloot voor de hoofdprijs. Ook voor enkele andere prijzen was een loting noodzakelijk omdat zij hetzelfde aantal fouten hadden g De einduitslag is geworden: Hoofdprijs: Vip-arrangement voor twee per sonen voor een voorstelling van Miss Saigon in het Circustheater in Schevenmgen. De prijs, be schikbaar gesteld door het Bil- derberg Europa Hotel Schevenin- gen, omvat ondermeer diner, vip taxi, overnachting in luxe kamer met Whirlpool en ontbijt. Winnaar: Mevr. Moerkerk Leidseweg218 2253 AG Voorschoten (O fout) Tweede prijs: Midweeks verblijf voor vier perso nen in een van de bungalowpar ken van SunParks in België. De parken met comfortabel inge richte vakantiehuizen beschik ken over uitgebreide sportaccom modaties en een tropisch zwem bad. Winnaar: H.M. Hielkema Anna van Burenstraat 2351 RM Leiderdorp (0 fout) Derde prijs: Diner voor twee personen bij res taurant Shooters in Valkenburg Winnaar: Judith van Kuilenburg Nieuwe Mare 49 2312 NL Leiden (1 fout Vierde prijs: Box met 10 cd's met Barok-wer- ken van o.a. Vivaldi, Bach en Monteverdi Winnaar: Wilco Brussee Mien Ruijspark 51 2343 MZ Oegstgeest (2 fouten) Vijfde prijs: Het Groot Van Dale Spel der Ne derlandse Taal Winnaar: René van Noort Smaragdlaan 47 2332 JN Leiden (2 fouten) Oplossing Zesde prijs: Een fles Moët et Chandon cham pagne met twee bijbehorende flutes Winnaar: J.C.P. van Zijp Harriet Freezersingel 56 i 2331 SC Leiden <2 fouten) Zevende tot en met negende prijs: Een cd van pianovirtuoos Jan Vayne Winnaars: R. Brussee Benny Goodmanstraat 16 2324 LC Leiden C.J.M. van Seggelen Keizershof 11 2353 ST Leiderdorp mevr. W. Louwrier A. van Neslaan 64 2341 HX Oegstgeest (allen 3 fouten) Tiende tot en met zeventiende prijs: Troostprijzen beschikbaar ge steld door het Leidsch Dagblad Winnaars: H. Kortekaas Hoogstraat 4 2381 BM Zoeterwoude J. Sirag Rosa Spierlaan 1 2343 PV Oegstgeest L. Bik Brahmslaan 309 2324 AL Leiden (allen 4 fouten) R.A. de Graaf Kagerdreef 19 2172 HG Sassenheim C.M.de Wekker Busken Huetstraat 50 2394 TJ Hazerswoude R.v.d. Bijl Hoogstraat 4 2381 BM Zoeterwoude R.J. v.d. Meer Oosthoutlaam 114 2215 WR Voorhout Anja Peeters Van 't Hoffstraat 18b 2313 SP Leiden (allen 5 fouten). 1. Bisschop Muskens baarde opzien met de uitspraak: armen mogen desnoods een brood stelen (b) 2. Van een Nederlands bedrijf werd een (ex- Hopman aangehouden wegens voorkennis bij handel op de beurs: BolsWessanen (b) 3. Sport7 deed als nieuwe tv-zender zijn in trede. De naam van de tijdelijk directeur: Ruud Hendriks (c) 4. De medaille die de Leidse roeister Irene Eijs won bij de Olympische Spelen was van: brons (c) 5. Een bank in Arnhem was doelwit van een aanslag: Banque Paribas (b) 6. Vijfvoudig winnaar Miguel Indurain eindig de dit keer in de Tour de France als: elfde (b) 7. Opvolg(st)er van Robin Linschoten als staatssecretaris van sociale zaken werd: Frank de Grave (b) 8. Het dit jaar gepresenteerde plan om voor de kust van IJmuiden een tweede luchthaven aan te leggen is afkomstig van: Boskalis (c) 9. Op 29 juni vierde prins Bernhard zijn ver jaardag. Hij werd: 85 jaar (a) 10. Daimler-Benz draaide de geldkraan voor Fokker dicht. De topman van het concern die de zwarte piet bij de Nederlandse regering legde was Jürgen Schrempp (a) 11. De-meuwbouw van het Academisch Zie kenhuis in Leiden werd geopend door: konin gin Beatrix (b) 12. Parlementslid Boogaard verliet de Twee de Kamer als lid van: Senioren 2000 (a) 13. De naam van het Noordwijkse hotel waar in het Nederlandse voetbalelftal voor inter landwedstrijden verblijft is: Huis ter Duin (b) 14. De Bonisch-Servische leider Radovan Karadzic legde al zijn openbare functies neer. Hij maakte zo de weg vrij voor verkie zingen in Bosnië (b) 15. Januari '96 was koud. De gemiddelde temperatuur in deze maand met 23 vorstda- gen lag op: 0,0 graden (b) 16. Een Nederlandse regisseuse kreeg dit jaar een Oscar: Marleen Gorris (b) 17. Het Jordaanse leger onderdrukte rellen. Die ontstonden na: verhoging van de brood prijs (c) 18. Politie en justitie kregen vernietigende kritiek te verduren in het rapport van de par- lementaire-enquêtecommissieopsporings- methoden. Voorzitter Van Traa stelt: dat er sprake is van een gezagscrisis (a) 19. In Leiden is in het begin van het jaar de Elfstegentocht gereden. Winnaar werd: Nie mand, het was een'pleziertocht (c) 20. Paulus de Boskabouter werd: 50 jaar (a) 21. Een schaatstocht over het IJsselmeer tussen Enkhuizen en Stavoren eindigde in een enorme chaos. Oorzaak: er kwamen tien keer zoveel deelnemers als verwacht (c) 22. Het Ierse Republikeinse Leger maakte een einde aan het bestand. De IRA deed dat: met een bomaanslag in Londen (b) 23. De splinternieuwe Erasmusbrug in Rot terdam moest met lang na de opening wor den afgesloten De constructie van de brug had te lijden van: de wind (c) 24. De leden van een populaire Britse pop groep besloten uit elkaar te gaan: Take That (a) 25. De moordende concurrentie in de schoe nenbranche maakte opnieuw een slachtoffer: Bata (b) 26. Jan Timmer vertrok bij Philips. Zijn op volger werd: Cor Boonstra (c) 27. De bestuursleden van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) moesten vertrekken. Hun namen. Van Leeu wen. Van Otterloo en Van Rooi jen (a) 28. Nederland mocht weer meedoen met het Eurovisie Songfestival Er werd een duo uit gezonden: Maxine Franklin Brown (b) 29. Het openbaar ministerie onderzocht een ontuchtzaak op een scholengemeenschap in Amersfoort. De naam van de school: Guido de Bres (a) 30. De spanningen tussen China en Taiwan liepen hoog op. Peking werd boos omdat: Tai wan meer en meer 'afstand' nam van het moederland (a) 31. Duitsland moest Nederland bijbetalen voor aardgas uit een gemeenschappelijke gasbel: 3,75 miljard (a) 32. Harry Mulisch ('De ontdekking van de hemel') werd in de Verenigde Staten vergele ken met: Homerus (b) 33. Een 43-jarige man doodde in Schotse schoolklas zestien kleuters en hun lerares. De school staat im Dunblane (b) 34. Twee wethouders hebben Leiden dit jaar vaarwel gezegd. Dat waren: Koek en Walen kamp (a) 35. Welke straf kreeg de verdachte in de Leidse balpenmoord uiteindelijk opgelegd? Geen, hij werd vrijgesproken (c) 36. Een brand op een Duitse luchthaven kostte zestien mensen het leven: Düsseldorf (c) 37. DAF Trucks werd overgenomen door een Amerikaanse firma. Paccar (a) 38. De musical Miss Saigon ging in premiè re Deze voorstelling is gebaseerd op de ope ra: Madame Butterfly (b) 39. De voorzitter van de parlementaire com missie die het debacle bij de Limburgse wo ningcorporatie WBL onderzocht moest aftre den. Dat was: Pieter Hofstra (b) 40. In Noord-lrak raakten twee Koerdische partijen slaags: PUK en KDP (a) 41. Een 43-jarige verpleegkundige werd ver oordeeld wegens het doden van bewoners van het verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl. Haar bijnaam is: 'Engel des doods' (c) 42. Wielrenster Ingrid Harmga won op de Olympische Spelen in Atlanta zilver op het onderdeel: puntenkoers (a) 43. De Leidse begraafplaats die bezoek kreeg van grafschenners was: Zijlpoort (b) 44. Spanje kreeg een centrum-rechtse rege ring onder leiding van: José Maria Aznar (b) 45. Wim Duisenberg, president van De Ne- derlandsche Bank, kondigde zijn vertrek aan. Hij gaat naar: het Europees Monetair Insti tuut (a) 46. De Kamer stelde vragen over 'de gouden handdruk' die André Testa kreeg bij zijn ver trek als directeur van de NZH. Het bedrag dat ter discussie stond was: drie miljoen gulden (c) 47. Het CDA pleitte voor een bijzondere maatregel tegen mensen die kinderen seksu eel misbruiken: chemische castratie (c) 48. De Nederlanders Mark van der Wal en zijn vriendin Martha Klein werden ruim vier maanden gegijzeld op Irian Jaya. Dit was het werk van: Beweging Vrij Papoea (a) 49. Het besluit viel om de kerncentrale Do- dewaard volgend jaar te sluiten. Aanvankelijk zou dat gebeuren in: 2004 (b) 50. Landmachtbevelhebber H A. Couzyging met pensioen. Kort daarop verscheen zijn boek: 'Mijn jaren als bevelhebber' (a) 51. Op het Nederlandse spoor was steeds re gelmatiger een nieuwe trein te zien: de Tha- lys (c) 52. Medisch specialisten in Alkmaar trokken de aandacht met een voor Nederland unieke afspraak: onderlinge inkomens worden gelijk getrokken (b) 53. Een ongeluk met een Dakota in de Wad denzee eiste 32 levens. Het vliegtuig behoor de toe aan: de Dutch Dakota Association (a) 54. Britse wetenschappers troffen sporen die erop duiden dat er ooit levens was op een planeet De naam van die planeet is: Mars,(c) 55. Op het schilderij 'Het Morgentoilet' van Jan Steen werd een bijzonder detail ontdekt, de afgebeelde vrouw heeft zes tenen (a) 56. De Belgische politie arresteerde in ver band met de moord op de politicus André Co ols een aantal personen. Onder de verdach ten was een minister: Alain Van der Biest (b) 57. Chipsfabrikant Smith stopte met een speciale prijsvraag omdat de antwoorden via Internet bekend werden: Scoorkaarten (c) 58. De stier-met-het-menselijk-gen mocht, na bewezen diensten, blijven leven. Zijn naam: Herman (b) 59. De bijnaam van het Romeinse masl dat in de Leidse Roomburgerpoldei vonden luidt: Gordon (b) 60. De Haarlemse hoofdofficier vai die moest vertrekken na het IRT-drama De Beaufort (b) 61. De Russische president Jeltsin ben de na de verkiezingen een 'tegenstande veiligheidsadviseur: Lebed (c) 62. Premier Kok plaatste een tweede n; nale luchthaven op de politieke agenda gesuggereerde plek viel wat hem betreffi ter al af: Lelystad (c) 1 63. Rintje Ritsma werd zowel EuropeesL wereldkampioen allround schaatsen. Bf keren eindigde als tweede: Ids Postma 64. Een Leidse studente won een werelf bij het zeilen. Haar naam is: Carolijn Bijl (b) 's (b) 66. VVD-leider Bolkestem raakte in opsf wegens het vermeend misbruiken van eji commissariaat bij de firma: MSD (b) j; 67. In een Midden-Amerikaans land wa een Nederlands echtpaar ontvoerd: Cosf ca (a) 68. Musicus die tijdens het Leidse hariP corenwijnfeest het optreden halverwegf k brak: Jaap van Zweden (c) 69. Een bekende conservenfabriek farendsveen sloot dit jaar dedeuren He Ruiten Troef (a) 70. De 'Zaanse methode' werd verbode 1 ze methode is: een wijze van politieverft (b) 71. Een gemiste strafschop tegen Fran schakelde het Nederlands voetbalelftal de EK in Engeland. De man die faalde Clarence Seedorf (b) 72. Suriname kreeg een nieuwe presidi Wijdenbosch (a) 73. Rob de Nijs bereikte met 'Banger H de nummer één van de Nederlandse To Dat was voor de zanger: de eerste keer 74. In Noord-ltaliè werd de onafhankel staat 'Padama' uitgeroepen. Grote man achter was: Umberto Bossi (c) 75. Een parlementaire commissie deed derzoek naar klimaatverandering: Hoofi clusie: De uitstoot van kooldioxide moe aangepakt(b) 76. Welke partij stapte in het afgeloper uit het Leiderdorpse college? Het was PvdA (a) 77. In de bankwereld ontstond ruzie ov chipkmpen de chipper. Dat zijn: nieuw- jes voor elektronisch betalen (a) 78. President Clinton van de VS en zijn vrouw Hillary raakten in opspraak wegi effaire uit het verleden. Die zaak werd kend als: Whitewater (c) 79. De nieuwe chef van het politiekorp lands-Midden heet: Straver (b) 80. De opdracht voor het schrijven van Boekenweekgeschenk 1997 werd verst aan: Renate Dorrestein (c) Kopstukken 1. Diana, 2. Diekstra, 3. Powell, 4 J 5. Tadic, 6. Adams, 7. Bomans. 8. Chil 1 Hermans, 10. Rottenberg. 11. Haringai: Mitterrand. 13. Reagan, 14. Holbrooke v Straathof, 16. Nastase, 17. Derksen, 1 Vries, 19. Schat, 20. Havermans Fotovragen 1. Een manifestatie tegen verarming erP" rijking (b) 2. De volleybalploeg (c) 3. Paul Marchal - vader van de ve - die verslaggevers op de hoogte brengt zijn voornemen een grote protestmars Brussel te houden (a) 4. Een bommelding bij een cultureel evpl ment in Amsterdam (b)

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16