'Kap treurwilgen onvermij delij k 'Zoeterwoude is geen beklemmend dorp' Ethiopiërs in Hazerswoude laten zich niet 'uitroken' Rijn- Veenstreek Europarlementariërs informeren scholieren 't H blijft toch een beetje Zoeterwouds Leerlingenaantal in Jacobswoude daalt zorgwekkend Ophouden met dat zielige-vogeltjes-gedoe9 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 De kap van zes treurwilgen in Leimuiden was onvermij delijk en bovendien niet illegaal, aldus wethouder L. Bruins (openbare werken) van Jacobswoude. Bruins rea geerde daarmee gisteren op de beschuldiging van twee raadsleden dat de bomen zonder toestemming zouden zijn geveld. agb Hazerswoudenaar beklemd alphen aan den run Een 18-jarige magazijnmedewerker uit Ha- zerswoude-Dorp is gistermorgen gewond geraakt toen hij met zijn been beklemd raakte in een bedrijf aan de Bedrijfsweg in Al phen. De man was een vrachtwagen aan het lossen, toen een pallet kantelde en op zijn been terecht kwam. Zijn been is daar bij waarschijnlijk gebroken. Fout parkeren aangepakt alphen aan den run Het fout parkeren in de Alphense Veld- bloemwijk (Ridderveld) wordt aangepakt. De politie zegt vanaf 1 februari 'gericht op te treden'. Fout-parkeerders krijgen een boe te van 80 gulden. De actie vloeit voort uit het 'leefbaarheidspro ject', waarbij uit enquêtes was gebleken dat bewoners zich er gerden aan auto's op 'onjuiste plaatsen'. Opnieuw brand in silo hazerswoude-dorp. De brand die het afgelopen weekeinde woedde in de zaagselsilo op het ITC-terrein aan de Hazerswoud- se Belgiëlaan laaide gisteravond weer op. Dat gebeurde rond half zeven. De brandweer was snel ter plaatse en zette het terrein af. Om tien uur was het vuur onder controle. Snelheidsduivels op de bon oude wetering» Bij een twee uur durende snelheidscontrole op de Alkemadelaan in Oude Wetering zijn gistermiddag 171 auto mobilisten op de bon geslingerd. Op deze weg is een snelheid van vijftig kilometer per uur toegestaan. Illegalen worden voorlopig gedoogd hazerswoude annet van aarsen vervolg van voorpagina Jubril (25) en Michael (26), twee vrien den voor het leven. Vier jaar geleden ontvluchtten ze samen Ethiopië. In Nederland hoopten de twee jongens op een warm onthaal, een nieuwe, vei lige toekomst. Maar ze kwamen te recht in een uitzichüoze situatie. Ze zijn uitgeprocedeerd, illegaal in Neder land, maar ze worden vooralsnog ge doogd door de gemeente Rijnwoude. Het rijtjeshuis in Hazerswoude-jtijn- dijk - ROA-woning voor zolang het nog duurt - delen de twee vrienden met nog eens twee landgenoten. Dat een van deze laatste twee nog in de asielprocedure zat en uiteindelijk wel een status kreeg, is er eigenlijk de re den van dat Jubril en Michael nog een dak boven hun hoofd hebben. De wo ning valt nu nog steeds onder de Rijks regeling Opvang Asielzoekers. Ten minste, zolang de man met de status niet verhuist. Maar de gemeente Rijn woude heeft in opdracht van Justitie de uitkering stopgezet van Jubril en Michael. Ze krijgen momenteel een bijdrage van driehonderd gulden van Vluchtelingenwerk Rijnwoude. Volgen de maand echter houdt deze steun op. Het zag er lange tijd naar uit dat de twee vrienden niet meer welkom wa ren in de ROA-woning. In de zomer van het vorig jaar stonden er een deur waarder, een paar politieagenten, een slotenmaker en een ambtenaar van so ciale zaken op de stoep. Jubril en Mi chael werden 'op straat' gezet, hun ka mers verzegeld. Uiteindelijk was het een majoor van het Leger des Heils die de verzegelingen verbrak en de ge meente aansprak op deze maatregel. „Dit is het uitrookbeleid van de rijks overheid", zegt J. Poortman van de Vereniging Vluchtelingenwerk. „Uit rookbeleid, ja. Zo heeft een hoge amb tenaar van justitie het zelf genoemd. Mensen die niet willen meewerken aan hun uitzetting, willen ze op deze manier dwingen het land te verlaten. Het is godgeklaagd dat het woord uit rookbeleid in Nederland gebruikt mag worden." Jubril en Michael zijn 'hot news', sinds de brief van de gemeente Apeldoorn aan staatssecretaris Schmitz van justitie. Apeldoorn wil niet meer meewerken aan het op straat zetten van uitgeprocedeerde asielzoekers uit ROA-woningen en veel gemeenten volgen dezelfde lijn. Een van de twee vrienden verschijnt don derdag in een uitzending van de Vara. Hun probleem is sinds deze week in eens in brede kring bekend. „In Addis Abeba had ik een goede baan, op het vliegveld", zegt Michael. „Ik verdiende lekker, en ik mocht overal naar toe vliegen als ik een paar dagen vrij had. Nu zit ik hier, de hele dag op de bank voor de televisie. Ik voel me een oude man, ik verveel me. Maar ik wil niet terug, dat is gevaarlijk. Ik ben geen economische vluchteling. Economisch ging het beter met me in Ethiopië." Jubril heeft inmiddels een slechte gezondheid. Hij kan moeilijk slapen, heeft pillen nodig om de nacht door te komen. Maar sinds hij is uitgeproce deerd, zit hij niet meer in het zieken fonds. Als je niet mag werken, heb je de hele dag de tijd om na te denken. Denken, denken, denken.... De proble men lijken steeds groter te worden", zegt hij. Het leven is een traag proces geworden. Wellicht net draagbaar, door de goede zorgen van sympatiii- santen. Michael voetbalt graag en de voetbalvereniging schraapt inmiddels zelf zijn contributie bij elkaar. In huis is het de hele dag een 'zoete inval'. Ve le malen gaat de deur open. Voor mensen, die even komen kijken of het nog goed gaat, voor mensen die even wat boodschapjes komen brengen. De jongens zijn vindingrijk. „Ik ga vaak naar de supermarkt", zegt Jubril. „Daar kun je gratis een bakje koffie krijgen." Met veel suiker, voor de ener gie. Jubril en zijn vriend zijn door de ge meente naar het Ethiopische consulaat gestuurd, voor een laisser-passer, een papiertje waarmee ze het land van herkomst weer in kunnen. Het consu laat verstrekt - zo luiden de verhalen - één document per week, maar zeker niet aan mensen die niet terug willen. Jubril en Michael hebben allebei ver klaard dat ze niet terug willen. Zij zeg gen dat ze in Ethiopië - in naam een democratie - gevaar lopen. Poortman van Vluchtelingenwerk Rijnwoude wil daarover geen oordeel vellen. „Ik kan niet beoordelen of ze terecht of onterecht gevlucht zijn. Ik kan niet in hun hart kijken", zegt hij. Maar hij vindt dat er voor deze men sen een oplossing moet worden ge vonden. Het beleid is nu niet sluitend, zegt hij. „Op deze manier duiken men sen onder, verdwijnen ze in de illegali teit. Dan moeten ze proberen op ande re manieren aan geld te komen, moe ten ze dingen doen die niet goed zijn. Dergelijk beleid is onmenselijk." De vrijwilliger ziet wel wat in een kamp voor uitgeprocedeerde asielzoekers. „Zoals in Ter Apel", zegt hij. En dan verschrikt: „Maai" dan een beter opge zet centrum, in Ter Apel is het vreselijk uit de klauwen gelopen." Wethouder Bruins: niet illegaal gehandeld leimuiden robbert minkhorst De bomen werden vorige week donderdag omgezaagd. De kap veroorzaakte grote verontwaar- g bij de bewoners van de Prunusstraat. Zij meenden dat „het milieu werd verwoest zon der dat de gemeente daarover had nagedacht." De buurt vond gehoor bij de raadsleden J. van u Dam (WD) en C. Vink (CDA). Zij verklaarden vervolgens dat de bomen nooit gekapt hadden mogen worden. Het 'kappro- gramma' was wel door de leden van de raadscommissie open bare werken goedgekeurd, maar met het vellen van de treurwil gen zou nog even worden ge wacht. Verantwoordelijk wet houder Bruins zou dat hebben toegezegd, zeiden de raadsle den. Dat is niet waar, zegt Bruins nu. Hij heeft er de notulen van de betreffende vergadering op nageslagen en een dergelijke belofte heeft hij nooit gedaan. Bovendien werden de plannen voor de Prunusstraat via de ge meentelijke publicatie aange kondigd. Niemand heeft vervol gens gebruik gemaakt van de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen, zegt de wethouder. Ook het verwijt van buurtbe woners dat de bomen niemand tot last waren en er ook nie mand zou hebben geklaagd bij de gemeente, weerlegt Bruins. De gemeente had uitgerekend dat de wilgen in de toekomst de omliggende huizen zouden gaan beschadigen, omdat ze te groot werden. Het kappen was daarom onvermijdelijk. Daarnaast hebben omwonen den wel degelijk aangegeven hinder van de wilgen te onder vinden. Een bewoner van de Prunusstraat heeft een telefo nische klacht ingediend, maai' die kan dat volgens Bruins zich niet meer herinneren. Bewoners van het Cederplein hebben in een brief geklaagd over de wil gen. Aan hun verzoek om klei nere bomen te planten, wordt binnenkort gehoor gegeven. Ongelukken door gladheid alphen aan den run» De gladheid door ijzel zorgde gisteren in Alphen aan den Rijn en Zwammerdam voor drie on gelukken. Een 30-jarige Alphen se viel op de Van Velzenstraat in haar woonplaats met haar fiets en liep een beenbreuk op. Zij is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Op de Kopenhagensingel reed een 29-jarige Alphenaar tegen twee geparkeerde auto's, omdat hij de auto door de gladheid niet onder controle had. In Zwammerdam reed een 72-jari ge Ter Aarder op de Steekterweg tegen een lantaarnpaal. De man sloeg vanaf de Oostkanaalweg linksaf, maar slipte door de ijzel. alkemade marieta kroft De Europese fractie van de WD verzorgt de komende tijd gast lessen in verschillende plaatsen in Nederland. De uit Alkemade afkomstige Europarlementariër Elly Plooij-van Gorsel geeft vrij dag de aftrap in het Johannes 23 College in Roelofarendsveen. Zes Europarlementariërs en hun medewerkers geven elk op twee verschillende scholen aan twee verschillende klassen les. Aan de gastlessen is een opstel wedstrijd gekoppeld. De leerling die het winnende opstel schrijft, mag samen met een docent het Europees Parlement in Staats- burg bezoeken. Als tweede prijs worden enke le scholieren ontvangen in het parlement in Brussel. hazerswoude Het karakteristieke honderdveertig jaar oude huis aan de Dorpsstraat in Hazerswoude-dorp heeft momenteel wat extra steun nodig. Een knik in de goot van het huis alarmeerde eigenaar Bosch. De balken zullen de gevel nog wel een tijdje blijven ontsieren denkt Bosch, want er is nog geen datum geprikt voor de herstelwerkzaamheden. Eerst moet duidelijk worden of de opknapbeurt van zijn monumentale huis in aanmerking komt voor subsidie van de gemeente. FOTO HIELCO KUIPERS AID zoekt de boeren wel op leiden/regio Boeren in de Leidse regio kunnen net als hun colle ga's in de rest van het land bezoek verwachten van de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, natuur en vis serij. Eventuele angst om door boeren van het erf te worden verjaagd, weer houdt ze er niet van om het erf te betreden. Vorige week kwam in het nieuws dat AID'ers te lefonisch processen-ver baal geven als de mest- boekhouding niet klopt omdat ze niet bij boeren langs durven te gaan. Vol gens een woordvoerster van de AID worden zaken zoveel mogelijk telefo nisch afgehandeld om tijd te besparen. „Het vermij den van confrontaties is slechts een bijkomende re den." Ze geeft toe dat agrariërs de inspecteurs wel eens intimideren. „Dat gebeurt soms. Wij zijn geen be leidsmakers, alleen con troleurs. Het heeft dus geen zin om ons vijandig te bejegenen. En dat we ten de meeste boeren." zoeterwoude liesbeth buitink Even had de Zoeterwoudse ge meentesecretaris Leo 't Hart spijt van zijn beslissing om ont slag te nemen en naar Waterin gen te gaan. „Toen ik het besluit nam, was Zoeterwoude in sur seance van betaling", verwijst hij naar de onzekere toekomst van de gemeente voordat dui delijk werd dat er toch een op volger komt voor burgemeester A. Houdijk. „Nu is de situatie anders. Ik heb toch even ge- dacht: potverdorie. Ik maak een aantal interessante zaken niet meer mee. Zoals bijvoorbeeld de discussie over de toekomst van de Grote Polder. Maar ik moet eerlijk zijn: het aantal va catures in dit vak neemt gestaag af." 't Hart neemt deze week af scheid. Op het bureau van 't Hart ligt het smoelenboek van zijn nieu we werkgever, waar hij tweeën eenhalf jaar na zijn aantreden in Zoeterwoude heen gaat. „Het is goed dat mensen na verloop van tijd een ander functie zoe ken. Tweeëneenhalf jaar is wel heel kort, een omloopsnelheid van vijfjaar is goed." Volgens 't Hart blijven som mige ambtenaren te lang bij een gemeente plakken. „Toen ik van Rotterdam naar Zoeterwou de kwam, zag ik duidelijk een cultuurverschil. De rol van de ambtenaar in Rotterdam is: als er werd geroepen vanuit de po litiek, dan liep je. Terwijl de ambtenaren hier kritischer zijn. Dat kan ermee te maken heb ben dat mensen lang in een or ganisatie zitten. Ambtenaren konden hier hun persoonlijke V zoeterwoude Hoewel hij maandag begint bij zijn nieuwe werkgever, de ge meente Wateringen, blijft Leo 't Hart toch een beetje de se cretaris van Zoeterwoude. De raadscomissie middelen be sloot deze week 't Hart na zijn vertrek in te huren als secreta ris van de vertrouwenscom missie voor de benoeming van de nieuwe burgemeester. De aanstelling is een gevolg van een speciaal verzoek van de commissaris van de koningin Leemhuis. Zij voelt er weinig voor om het secretariaat in handen van drie opeenvolgen de gemeentesecretarissen te zien. 't Hart was in de laatste weken van zijn baan in Zoe terwoude al begonnen met die klus. Hij wordt volgende week tijdelijk opgevolgd door een interim-gemeentesecretaris tot een definitieve opvolger is gevonden. opvattingen bij de raadsleden neerleggen, hoewel dat een taak is van het college. Ze waren zo danig bij hun werk betrokken, dat ze zich, los van hun gewaar deerde inzet, moeilijk los kon den maken van de inhoud als politiek daar anders over beslis- 't Hart is goed te spreken over de sfeer binnen de Zoeterwoud se gemeenteraad. „Het is heel waardevol dat de relaties over het algemeen goed zijn. Tijdens de raad kunnen ze elkaar voor x of y uitmaken en de waarheid zeggen, maar na afloop is er niets aan de hand. Personen en zaken zijn goed gescheiden. Dat houdt de eenheid als raad over eind. Ik ga ook absoluut niet weg omdat ik het hier vervelend vind. Er fs een open sfeer, korte lijnen en goede verstandhou dingen. Dat werkt prettig, ook al zijn hier natuurlijk ook politieke gevoeligheden." De gemeentesecretaris vindt wel dat hij in Zoeterwoude noodgedwongen een valse start moest maken, doordat de raad vond dat hij als Rotterdammer niet zomaar een huis kon krij gen. „Dat was betreurenswaar dig. Ik was met mijn vrouw in de raadsvergadering aanwezig waar mijn benoeming aan de orde kwam, toen door een raadslid werd gezegd dat ik on nodig voorrang kreeg. Er werd wel een modus gevonden door me al in te schrijven als Zoeter- woudenaar. Dat was de eerste keer dat ik de raad bezocht. Ik heb daardoor een nacht in de auto moeten slapen. In januari. Als je als gemeente een vesti gingseis stelt, moet je wel facili teiten bieden." Toch vindt 't Hart het jammer dat hij niet langer in Zoeter woude kan wonen. „Het open baar bestuur geeft wel beper kingen. In een nieuwbouwwijk ondervind je wel wat hinder van je bekendheid. Mensen uit mijn buurt kwamen wel eens naar me toe: 'Wat moeten we met het riool doen?' Maar daar moet je zelf afstand van nemen. Stadslucht maakt vrij, maar ik vind Zoeterwoude geen be klemmend dorp." jacobswoude robbert minkhorst Het aantal leerlingen van ba sisscholen in Jacobswoude daalt de komende jaren dras tisch. In het meest ongunstige geval telt de gemeente over 25 jaar ongeveer 40 procent min der scholieren dan nu. Dat blijkt uit de jongste prognoses van het onderzoeksbureau SG- BO. Burgemeester W. van Beek noemt de cijfers zorg wekkend. Op 1 oktober vorig jaar telde de gemeente 1.185 leerlingen. De verwachting is dat dat aan tal de eerste paar jaar nog zal toenemen, tot 1.219 scholieren in 1999, maar daarna zet een forse daling in. In 2005 zijn er nog maar 1.091 leerlingen en in 2019 nog slechts 743. Een basisschool heeft dan haar be staansrecht verloren. De rooms-katholieke Kinder Arc- ke komt in 2019 onder de 'op heffingsnorm' van 81 leerlin gen. De voorspellingen zijn geba seerd op de huidige situatie. Dat houdt in dat als het huidi ge onderwijsbeleid niet wijzigt en minister De Boer (VROM) vasthoudt aan haar beperkte bouwbeleid voor het Groene Hart, de cijfers werkelijkheid worden. „Dat betekent dat er dus vlug moet worden gebouwd", zegt directeur K. Hagenaars van de katholieke basisschool Ter Does uit Hoogmade. „De ze voorspellingen zijn heel triest." Momenteel heeft de school nog acht klassen. „Een direct gevolg van deze progno ses is echter dat we straks te rug moeten naar vier of vijf groepen. Dat houdt in dat we leerkrachten moeten ont slaan." Burgemeester Van Beek zegt dat de daling van het aantal leerlingen een direct gevolg is van het Groene-Hart-beleid van De Boer. „Omdat er te weinig woningen zijn, krijgen jonge gezinnen onvoldoende kans zich te vestigen in of bin den aan Jacobswoude. Dat ga je toch merken op de scho len." De verwachte terugloop baart Van Beek nog de meeste zorg. De voorspelde stijging in de eerste jaren is in zijn ogen 'een technisch probleem'. „Vooral Leimuiden zal daar mee te kampen hebben. Maar dat kunnen we oplossen, met bijvoorbeeld tijdelijke huisves ting." Directeur A. Koster van de openbare basisschool Esselijc- kerwoude hecht weinig waar de aan de jongste cijfers. „Prognoses zijn er om gelo genstraft te worden. Wij zijn de laatste jaren alleen maar gegroeid, terwijl bij ons al een daling van het aantal leerlin gen was voorspeld. Ook voor zijn collega van de Kinder Arcke is er geen reden voor paniek. Zijn school zal in 2012 nog 79 leerlingen tellen, twee onder de bestaansnorm, maar zo'n vaart zal het niet lo pen, denkt D. Westerop. „Bij een ongewijzigd beleid levert het inderdaad problemen voor ons op. Maar er verandert voortdurend het een en ander op onderwijsgebied." Wellicht dat de school in de toekomst nog fuseert, zegt de directeur verder, maar concrete plannen daartoe zijn er niet. noordwuk irene nieuwenhuuse vervolg van voorpagina Bioloog Kees Camphuysen vindt dat maar eens moet wor den afgestapt van het 'zielige- vogeltje-gedoe'. „Al die opge klopte emoties als er ergens een vogel sterft leiden weliswaar tot mooie foto's, maar bevorderen niet altijd een evenwichtige dis cussie tussen vissers en milieu liefhebbers." In dit verband be licht Camphuysen de gevolgen van olievervuiling. „Het is triest en vervelend als er ergens olie slachtoffers vallen, maar soor ten sterven er niet door uit. De ze calamiteiten hebben vooral locale gevolgen voor individuele vogels." Camphuysen, werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ), meent dat de zeevogels hoogtij dagen doormaken, juist omdat door overbevissing meer kleine vis beschikbaar is. Hij licht zijn verhaal vrijdag 31 januari toe op een bijeenkomst in het Jan Ver- wey Natuurcentrum in Noord- wijk. Hij ontkent niet dat er hier en daar, bijvoorbeeld in 1991 in de Waddenzee, wel degelijk grote aanslagen op zeevogels zijn ge weest. „Maar dit heeft enkel een tijdelijk nadelig effect op de vo gelstand veroorzaakt. Uiteraard moeten we dit soort ontwikke lingen serieus nemen, maar het beleid moet zich vooral richten op de lange termijn effecten." Vissers en vogelliefhebbers moeten elkaar niet bestrijden, is de mening van Camphuysen. Beiden hebben baat bij een ge zonde visstand. „Beide groepen doen er goed aan wat zorgvuldi ger hun argumenten naar voren te brengen. De vissers gooien vaak de kont tegen de krib als natuurbeschermers aan het woord komen en de vogellief hebbers ventileren niet altijd even genuanceerd hun me ning." De bioloog ziet derhalve voor de overheid een taak om bij bei de groepen meer begrip voor el- kaars mening te kweken. „Als er een goede verantwoorde visse rijvangst plaatsheeft, is alles en iedereen daar bij gebaat. De vis sers, de vissen, de consument, de vogels, het hele ecosysteem, en uiteindelijk onze toekomst." Hij vervolgt: „De Noordzee is tenslotte geen aquarium, waar vissers ongestraft op ieder mo ment een netje haring uit kun nen halen. De omgeving, het hele systeem moet kloppen. Daarom zijn de vogels rond, in en boven de zee van net zo groot belang als die vissen in het water." Camphuysen maakt een on derscheid tussen commerciële en industriële visserij De com- merciële-visvangst (voor de comsumptie) hoeft, mits goed en verantwoord geregeld, geen desastreuze gevolgen te hebben voor zowel de vis- als de vogel stand. De industriële visvangst (aangewend voor ondermeer zeep, margarine en varkens voer) waarbij 'alles' uit het wa ter wordt gehaald, heeft volgens hem wel degelijk een nadelig ef fect op het leven in en rond de De lezing van Camphuysen is op 31 januari in het Jan Ver- wey Natuurcentrum aan de Weteringkade 27 in Noordwijk. Aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15