'Discussie SKL niet overdoen' Mediteren is een soort thuiskomen bij jezelf 'Het is gewoon maar een geintje' Leiden Regio ki-vereniging krijgt „oorrang bij vergunning /Iet pendelbus naar entrale bibliotheek Leidenaar over de kop op A44 Commandant Rode Kruis zoekt opvolger en nieuwe vrijwilligers Galloways blijven in Wassenaar 'Enquête bij allochtonen is niet nodig' Schapen tellen? 9ENSDAG 29 JANUAR11997 chef hans jacobs. 071 -5 4. plv -chef rudolf kleijn. 071 -5356436 1 Vassenaarders slippen door ijzel Mssenaar Op de kruising van de Koekoekslaan en de Groot zebroekseweg is een 38-jarige Wassenaarse fietser gisterach- nd ten val gekomen door de gladheid. De man liep daarbij ver- op aan zijn gezicht en scheurde onder meer zijn lip. ij is overgebracht naar het Bronovo Ziekenhuis in Den Haag. 10ïn 43-jarige Wassenaarse verloor gistermorgen op de Van Detselaerlaan de macht over het stuur door de ijzel en raakte in |n slip. Zij botste daardoor op een geparkeerde auto, waardoor rse materiële schade ontstond. g Lei re Gihbraak in Voorschotense winkel Bij een winkel aan het Reubplein in Voorschoten ingebroken. Er werden een faxapparaat en een y0jjssalade met daarin een onbekend bedrag gestolen. De dieven amen Linnen door een houten paneel van de deur te schop- ochrn* ir ipen huis 't Kwebbeltje Kinderdagverblijf 't Kwebbeltje bestaat een jaar. beh'r viering van die eerste verjaardag van het verblijf aan de Leid den we8 'n V°orschoten houdt het centrum aanstaande zater- ig open huis. Ouders en belangstellenden die er wel eens wil ff1 rondkijken, kunnen langskomen tussen 9.30 uur en 10.30 jjr voor kinderen tussen 0 en anderhalf jaar. Ouders van kinde- appgn tot 4 jaar kunnen terecht tussen 10.30 uur en 11.30. moe van dieven auto-emblemen slaan slag Verzamelaars van auto-emblemen slaan de laatste te jfken toe in Leiderdorp. De onbekenden slaan vooral hun slag avonduren in de wijken Buiten- en Binnenhof. Tijdens het Irwijderen van de emblemen ontstaat schade aan de auto's. De ee)litie vermoedt dat het gaat om jeugdige verzamelaars, gesti ig o> de i jssel'mond marieta kroft op n hferskiërs die lid zijn van een r w#le waterskivereniging ko- iur lp voortaan eerder dan ande- ar d| in aanmerking voor een loetpeffing voor het snelvaren hetjde Kagerplassen. Dat heeft 3 orrigemeente Warmond beslo- men[ jaar stelt Warmond 200 heffingen op de maximum opglheid van twaalf kilometer zouur beschikbaar. Andere ja- gold dat wie er het snelste agei+vas. een ontheffing kon krij- gevë- De vraag is namelijk groter lx el) het aanbod. Jaarlijks moet {oedgemeente dertig tot veertig neeijt nee verkopen. Voor het reserveert Warmond 180 on^nnningen voor skiërs die bij de vereniging zijn aangesloten, t. kunnen hiervoor tussen 24 februari en vrijdag 7 maart op het gemeentehuis terecht. De overgebleven ont heffingen, minimaal twintig, verkoopt Warmond vanaf 10 maart. Volgens ambtenaar H. Luk- kien is het makkelijker om wa tersporters aan te spreken als ze georganiseerd zijn. ,,De sport is niet echt kritiekloos. Snelle mo torboten veroorzaken wel eens geluids- of golfoverlast. Als we daarvan horen, is het voor ons niet te doen om .alle 200 men sen met een ontheffing aan te schrijven. Nu kunnen we de lo cale vereniging erop aanspre ken die de klachten weer door speelt." Snelvaarders kunnen - met uitzondering van de vaargeul - alleen op de Dieperpoel en het Norremeer terecht. Dit deel van de Kagerplassen valt onder Warmond. egstgeester wethouder: 3- 53|stgeest» maarten keulemans k zelf il grote, centrale regiobiblio- •k, met een pendeldienst die jezoekers heen en weer rijdt de randgemeenten naar len en weer terug. Het is V een ideetje van de Oegst- ster wethouder H. Kamphui- (WD, financiën). Maar wel ideetje dat niet onbespreek- r hoeft te blijven, denkt de houder. Het zou een bibliofiel als in elk geval erg aanspre- Als je het puur rationeel iet, is de Leidse bibliotheek :astisch. En het zou allemaal beter kunnen worden als je een aantal kleine biblio- ^ekjes uit de regio de koppen elkaar steekt, als je het sa- i doet. Wat mij betreft hoef :o'n constructie niet uit te ten." amphuisen vindt wel dat de ideldienst een voorwaarde is r het slagen van de operatie. Leidse bibliotheek heeft im- Cursus om orde te brengen in je leven oegstgeest chris bakker Onwennig en nieuwsgierig naar wat gaat komen lopen acht potentiële cur sisten op hun sokken de trap op. Op zolder ploffen ze - een aantal in kleer makerszit - neer op een rood-geel me ditatiekussen, een 'gomdem'. Vanaf een wandkleed staart Boeddha de nieuwelingen aan. Als een van zijn vol gelingen begint te spreken, is het muisstil. Leren mediteren, daar gaat het om in de cursus die deze week in het Shambhala Centrum in Oegstgeest van start ging. Voor Len Pruijs, die de inleiding verzorgt, is het gesneden koek. Ze is inmiddels zo'n tien jaar boeddhist. Ooit deed ze nog belijdenis in de gereformeerde kerk, maar door een gebrek aan praktische toepassing knapte ze daar uiteindelijk op af. Boeddha is nu haar grote voorbeeld en meditatie het middel om 'zelf weer ge zond te worden zodat ik anderen be hulpzaam kan zijn'. Ze zit kaarsrecht op een stoel, haar voeten steunend op de gomdem. Ach ter haar rug staat een altaar met aan weerszijden een kaars en een boeket rode en roze rozen. Pruijs doorbreekt de serene stilte en doceert ritmisch, bijna slaapverwekkend, over de relatie tussen mediteren en betrokkenheid bij andere mensen. „We willen graag be trokken zijn, maar we leven vaak als een kip zonder kop. Leven is lijden, leert Boeddha, omdat we in gevecht zijn met onszelf. Krijgen ssswe ordsss- se in ons eigen leven, dan staat ons niets in de weg om ons leven en dat van anderen tot bloei te brengen." Meditatie lijkt daarbij onontbeerlijk, hoewel Pruijs direct toegeeft dat dit moeilijk in woorden is uit te drukken. „Het pad van meditatie gaan is een soort thuiskomen bij jezelf', vervolgt ze enigszins vaag. Alleen door medita tie is het mogelijk 'de ramen en deuren van je geestelijke huis te openen voor anderen'. Elke dag een half uurtje me diteren om je eigen gedachtenwereld te kunnen ordenen. Ofwel 'ruimte scheppen waarin we onze verborgen hoop en vrees kunnen blootleggen en oplossen'zoals de Shambhala-grond- legger Chogyam Trungpa Rinpoche eens zei. Gat „Ik kan me er nog niets bij voorstel len," bekent Arja van der Boog. „Voor mij is het een groot gat. Het is nog te vaag." Samen met haar vriend Rocco trok ze een jaar lang door onder meer Australië en Indonesië. Ze deden wat ze wilden, zonder zich druk te hoeven maken over verplichtingen. Ook kwa men ze onderweg in contact met men sen die aan meditatie deden. „Dat sprak ons aan,' zegt Rocco. Eenmaal thuis raakten ze al snel weer in de stress. „Afspraak na afspraak. Onrust. Ik weet eigenlijk niet eens wat ik zoek. Misschien is het gewoon rust," ver klaart Van der Boog haar komst naar het Shambhala Centrum, dat onder deel uitmaakt van een internationale beweging. Voor de organisatoren is het nu af wachten wie zich de komende zeven weken voor twintig gulden per les laat onderwijzen in de eerste beginselen der meditatie. Om het „pad van liefde volle vriendelijkheid" te kunnen be wandelen. weteringbrug» Een 34-jarige Leidenaar is gistermiddag op de A-44 door nog onbekende oorzaak over de kop geslagen. Hij reed ter hoogte van Weteringbrug in zuidelijke richting. Het slachtoffer is met verwondingen naar het AZL gebracht en daar ter observatie opgenomen. Beide rijstroken moesten enige tijd worden afgezet; het verkeer werd over de vluchtstrook geleid. foto hielco kuipers mers een groot nadeel, vindt de wethouder: de slechte bereik baarheid voor met name auto mobilisten. De uitlatingen van de wet houder komen op een gevoelig moment: de bibliotheek van Oegstgeest heeft geldproblemen die eind vorig jaar tot een hoog oplopende ruzie leidden tussen de bestuurders van de biblio theek en de gemeente. Tijdens de behandeling van de begro ting nam het college een motie over van de gemeenteraad, waarmee Oegstgeest zich heeft voorgenomen de bibliotheek aan de Apollolaan over enkele jaren te huisvesten in de omge ving van de Lange Voort. Kamphuisen is zich er terdege van bewust hoe gevoelig zijn idee ligt. „Het is zeker niet mijn bedoeling om iedereen tegen me in het harnas te jagen. Het is maar een suggestie. Al denk ik wel dat iedereen er een stuk be ter van zou worden. Columns Hein van der Zande gebundeld leiderdorp» judy nihof De Leiderdorpse columnist Hein van der Zande vindt zo veel aandacht voor zijn eerste boekje een beetje overdreven. De bundel 'Grasprikken' is vol gens hem 'gewoon een geintje'. 'Grasprikken' verscheen ter ge legenheid van het vijfjarig be staan van Radio Leiderdorp, de omroep waarvoor het voorma lige raadslid voor GroenLinks zijn columns wekelijks uit spreekt. Als het aan Van der Zande ligt, verschijnt er elk jaar een boekje. „Het zou mooi meegenomen zijn als het boek je wat oplevert.. Dat stoppen we dan in een pot voor volgend jaar." Van het boekje, dat bijna alle columns over 1996 bevat, zijn driehonderd exemplaren ge drukt. Zelf noemt Van der Zande zijn column z'n 'weke lijkse knipoog'. De Leiderdor per geeft daarin zijn kritische, maar ook humoristische kijk op plaatselijke gebeurtenissen. De column is voor het voor malige raadslid dè manier om zich met de Leiderdorpse peri kelen te bemoeien, zonder zelf politiek actief te zijn. Want een terugkeer in de gemeenteraad zit er voor Van der Zande niet meer in. Na een ernstige ziekte moet hij zichzelf in acht ne men. Verder speelt mee dat de Leiderdorper is veranderd. Vroeger stond hij snel op de barricaden, ging hij voorop in de strijd tegen onverkwikkelijke zaken. „Door alle ellende die ik heb meegemaakt ga je relative ren. Ik kijk nu anders tegen dingen aan. Ben nog steeds strijdlustig, maar ik loop niet meer voorop. Dat is zonde van mijn energie. Nu zeg ik: 'gaat u maar eerst, ik kom later wel'. Zo moet je het zien. Voor me zelf is dat veel beter." Het afgelopen jaar ergerde Van der Zande zich met name aan de besluitvorming over de Engelendaal, die nieuwe ver keerslichten en een groene gol- fregeling heeft gekregen. „Jaren gebeurt er niks, en dan opeens gebeurt er iets op een manier die helemaal niet is afgespro ken. Het collegeprogramma wijst toch duidelijk in de rich ting van rotondes! Het boekje 'Grasprikken' is vooral aardig voor mensen die de plaatselijke politiek volgen. Maai- ook niet-ingewijden kun nen er plezier aan beleven. Voor hen heeft de columnist een trefwoordenregister ge maakt. Daarin legt Van der Zande niet alleen uit wie be kende Leiderdorpers zoals Hui gen, Kerner, Molkenboer en Dekkers zijn. Ook Leiderdorpse Verschijnselen worden ver klaard. Zo is 'Gebakken Lucht' volgens Van der Zande in zijn gemeente een 'bekend reukfe nomeen'. Hoeveel Leiderdorpers er 's zondags aan de radio gekluis terd zitten, weet Van der Zande niet. „Ik weet dat een deel van de Leiderdorpse politiek luis tert. Maar ook van anderen krijg ik reacties." Regelmatig krijgt hij naderhand te horen: 'Moest dat nou zo Als men sen boos zijn over zijn co lumns, moeten ze het maar zeggen, vindt Van der Zande. „In mijn colums over het aftre den van Piet Bouman en het gedoe rond de opvolging, heb ik misschien op zieltjes getrapt. Wat ik in die columns zeg, is mijn beleving. Als je je ten on rechte gepakt voelt, bèl dan even, zeg dat je boos bent. Als blijkt dat ik het écht bij het ver keerde eind heb, kan ik er de volgende keer wellicht iets mee." Wie dé bundel 'Grasprikken' wil kopen, kan bellen met Ra dio Leiderdorp: 071 -541 46 34. oegstgeest/warmond 0 te van Eerdenburg, de vertrekkende colonnecommandant. „De nieuwe man of vrouw hoeft niet per se een Jische achtergrond te hebben." foto dickhogewoning irene nieuwenhuijse Het mooiste van haar werk zaamheden bij het Rode Kruis vond Ineke van eerdenburg de grote oefeningen. Vooral aan de 'ramp' bij Estec, zo'n drie jaar geleden, bewaart ze goede her inneringen. „Het was voor mij een enorme uitdaging om er tij dens zo'n chaos toe bij te dra gen dat alles redelijk geolied verliep. Vooral toen vrijwilligers en beroeps zeer nauw met el kaar gingen samenwerken." Vertrekkend colonnecom mandant Ineke van Eerdenburg blikt terug op vijf jaar werk zaamheden bij het Rode Kruis, afdeling Rijnland. Deze colonne omvat onder andere Oegstgeest, Warmond, Voorhout en Rijns burg. Van Eerdenburg is vanwe ge drukke werkzaamheden en gezondheidsredenen genood zaakt haar functie neer te leg gen. „Maar ik hoop dat we snel iemand kunnen aantrekken die bereid is dit werk van mij over te nemen." Van Eerdenburg, jeugdarts bij de GGD, stelt vast dat 'de nieu we man of vrouw niet per se een medische achtergrond hoeft te hebben'. „Iemand die affiniteit heeft met dit werk en bereid is 'iets' aan medische scholing te ondergaan en verder organisatorisch goed uit de voe ten kan, is eveneens geschikt." Het Nederlandse Rode Kruis kent vele regionale en locale co lonnes en afdelingen. Deze groepen zijn verantwoordelijk voor allerlei evenementen in de streek. Rijnland is bijvoorbeeld verantwoordelijk voor het Rijns- burgs Bloemencorso, de Sint Jo- rismarsen en de verschillende popfestivals. Een colonne be schikt over eigen vervoersmid delen, zoals (rolstoel)ambulan ces en heeft de benodigde com municatiemiddelen. Ze doen over en weer een beroep op el kaar. Ook met Leiden wordt nauw samengewerkt. CDA en D66 verbolgen: De fracties van D66 en CDA hebben zich zeer geërgerd aan de boze reacties van sommige personeelsleden van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) op het feit dat een aantal leidsters bij een reorganisatie hun baan wellicht kwijtraken. Bij Rijnland zijn momenteel zo'n vijfentwintig vrijwilligers actief als chauffeur, rolstoelbe geleider, rampenbestrijder (ooit ingesteld na het opheffen van de BB) of als verpleegkundige. Ook het begeleiden van gehan dicapten of ouderen tijdens bootreizen met de Henri Du- nant behoren tot hun werk zaamheden. In de toekomst zal de oplei ding meer worden aangepast aan de verlangens en mogelijk heden van de betreffende vrij williger. „Nu volgt zo iemand een algemene cursus, waar hij of zij in de praktijk niet altijd veel mee doet. Als iemand zich bijvoorbeeld wil inzetten als rol stoelbegeleider is het verstandig te weten hoe een patiënt in en uit de rolstoel kan worden ge holpen, zonder de eigen rug te forceren. Maar je hoeft daar voor, strikt genomen, niet ook nog een reanimatiecursus te De leidsters zijn ze'lf akkoord gegaan met een onderzoek naar de crisis bij de SKL door een on afhankelijk bureau en daarbij is afgesproken dat de uitkomsten bindend waren, aldus CDA en D66. „Ze moeten die afpraken nu niet gaan ondergraven", vindt D66-fractievoorzitter E. Grootaarts. CDA-raadslid T. Meijer zou het 'volstrekt onac ceptabel' vinden als sommige leidsters (en ouders) de afspra ken niet zouden willen nako men. „Iedereen juichte het toe dat er iets gebeurde. Ze moeten nu niet de discussie van voor die tijd gaan overdoen." Volgens wethouder C.Kerner De zes galloway-runderen in het Wassenaarse duingebied mogen hun werk, het kort hou den van het gras, blijven doen. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land, beheerder van de duinge bieden, ziet geen enkele reden de dieren weg te halen. De run deren worden jaarlijks gecon troleerd op ziekten en zijn, zo blijkt volgens een voorlichter, kerngezond. Het zestal is acht jaar geleden geïmporteerd uit Schotland. BSE, de gevreesde gekke-koeienziekte, openbaart zich volgens de DZH-voorlicht- ster binnen acht jaar. „En de dieren zijn gezond, dus mogen we er vanuit gaan dat ze gezond hier naar toe gekomen zijn". De WD in Leiderdorp ziet niks in het houden van een enquête onder de Turkse en Marokkaan se inwoners van Leiderdorp. „Ik heb het idee dat daar toch niks uitkomt", merkte WD-raadslid M. Nienhuis gisteravond op tij dens een commissievergade ring. Via de enquête wil de ge meente te weten komen aan welke Leiderdorpse activiteiten Turken en Marokkanen deelne men en waaraan eventueel veel behoefte is. Het WD-raadslid vindt dat sociaal cultureel cen trum Sjelter al genoeg doet voor de integratie van deze bevol kingsgroep. De overige fracties zijn wel voorstander van de en quête. D66-raadslid E. Groot aarts stoorde zich dan ook aan de opvattingen van Nienhuis. (CDA/welzijn) wisten alle be trokkenen bij de SKL inderdaad dat er dingen uit het onderzoek zouden komen, 'die niet plezie rig zouden zijn'. De wethouder was echter niet zo heel erg ver baasd over de reacties van som mige leidsters. „Het hoort een beetje bij zo'n proces dat men sen zich toch weer roeren." De onrust heeft volgens Kerner ook te maken met de vertragingen rond het formeren van een nieuw SKL-bestuur. „De vaart is er een beetje uit geweest. Het heeft helaas langer geduurd dan we hadden gehoopt voor de mensen die zijn gevraagd voor het bestuur ja zeiden tegen de klus." Deze week zou het nieu we bestuur zich bekend maken. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Urineverlies. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland geeft vanaf donderdag 6 februari een bekkenbodem- en blaastraining voor mensen die last hebben van ongewild urineverlies. De cursus bestaat uit acht lessen, die duren van 20.15 tot 22.15 uur. De training wordt gegeven in het wijkgebouw aan de Henry Dunantweg en kost 170 gulden voor leden. Niet-leden betalen 240 gulden. Ouderen. Speciaal voor ouderen start de Stichting Wegwijs uit Al phen aan den Rijn in februari een computercursus. De cursus bestaat uit zes lessen van ander half uur. De eerste les is woens dagmorgen om 12 februari in de bibliotheek van acitiviteitencen- trum De Wielewaal. Geïnteres seerden kunnen zich aanmelden Harstenhoekweg flink opgeknapt wassenaar monica wesseling Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land begint in februari met de herinrichting van de Hartsen- hoekweg in Wassenaar. Het werk is onderdeel van de herin richting Meijendel: het uitge breide plan om de natuur in het duingebied te sparen en de re creatie in banen te leiden. Op dit moment maken zowel voetgangers als fietsers en rui ters gebruik van de Harsten hoekweg. Iedereen 'rijdt door elkaar heen' en daardoor ont staan er geregeld gevaarlijke si tuaties. Snel en langzaam verkeer worden van elkaar gescheiden. Het huidige asfalt wordt vervan gen door betonnen vloeistof dicht wegdek. De rijweg wordt afgescheiden van het fietspad dat uitgevoerd wordt als klin kerweg. Naast de Harstenhoek weg komen een apart voet- en ruiterpad. ESD ipen^aagujlaj/astraat 271a Leiden: Lammenschanspln 6j

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13