Leiden Schotelantennes aan banden Bindend studieadvies op hogescholen geen probleem Lfscheid van een 'Leidse wereldburger' f.r Klant is straks koning bij bouwvereniging Ons Doel Collecte voor dierenweide elstraf geëist voor 'aanslag op parkeerwachter' VOENSDAG 29 JANUAR11997 O oti^ !35 ^el--ef hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleijn, 071 -5356436 Knooppunt Wie in de rubriek I Z Knooppunt een blik werpt op het lijstje van on veilige verkeerssituaties, begint het te duizelen Treurwilgen /irDe kap van zes I 3 treurwilgen in Lei- muiden was onvermijdelijk en bovendien niet illegaal, zegt wethouder Bruins. Woningbouwvereniging Ons Doel wil de klant I weer koning maken. Met een veertig pagina's tellend handboek waarin beschreven staat waar S huurders recht op hebben, enquêtes die meten hoe tevreden de klant is, en tabellen waarin is vastgelegd hoe lang het duurt voordat de onder- 1 houdsmonteur langskomt om een bepaalde sto- ring te verhelpen. „Woningbouwverenigingen hebben zich heel lang weinig aangetrokken van hun klanten. Dat i was verkeerd", zegt Ons Doel-directeur Martine j Glaser. „Wij gaan dingen doen die voor de I huurders heel belangrijk zijn. Dat is niet goed of aardig, dat is gewoon zoals het hoort." Glaser onderhandelt al maandenlang met de HOOD, de huurdersorganisatie van Ons Doel, over de klantvriendelijke afspraken. Deze maand behaalde de bouwvereniging een be langrijke overwinning: Ons Doel kreeg als eerste corporatie in Leiden en als zestiende in het land het keurmerk van de Stichting Kwaliteitszorg Woondiensten Huursector (KWH). Het keurmerk is een garantie dat het met de service van Ons Doel goed is gesteld: de vereni- I ging krijgt een dikke zeven voor zaken als de in- formatievoorziening aan de huurders en het on derhoud van de woningen. J „We willen onszelf controleerbaar maken met dergelijke rapportcijfers", legt Glaser uit. „Zodat de klant aankan op de kwaliteit van het product dat we leveren. En weet waar hij recht op heeft. Als je een auto koopt, krijg je ook te horen waar je recht op hebt. Bij woningbouwverenigingen is dat vreemd genoeg ongebruikelijk. In het huurcontract staat alleen wanneer je je huur moet betalen." Behalve voor de huurder zijn de afspraken ook handig voor de woningbouwvereniging. Zo staat in het boek beschreven hoe huurders hun woning bij verhuizing moeten achterlaten en welke onderhoudskosten voor rekening van de bewoners vallen. Kwaliteitsgaranties, keurmerken en leverings voorwaarden. De directeur van Ons Doel denkt dat er voor woningcorporaties niet meer aan te ontkomen valt. „De volkshuisvesting is aan het veranderen. Je ziet nu al dat steeds meer men- j sen een huis kopen en dat steeds meer bouw verenigingen een deel van hun woningen verko pen. Bovendien wordt de consument kritischer. Het wordt steeds belangrijker dat we met de an dere woningbouwverenigingen kunnen concur reren, dat we een streepje voor hebben op de andere corporaties. „Vroeger wist je niet eens bij welke woning bouwvereniging je terecht zou komen. Maar te genwoordig merkje dat mensen zeggen: we hu ren graag bij Ons Doel, daar zorgen ze goed voor de huurders. Natuurlijk geeft de vraag wel ke woningbouwvereniging een woning verhuurt niet de doorslag als je een woning zoekt. Maar bij gelijke keuze kan de woningbouwvereniging wel degelijk de doorslag geven." leiden gpd De landelijke studentenvak bond, LSVB, en de kleine Leidse Studentenbond, LSB, vinden de plannen van de Leidse universi teit maar niks. Maar het hoger beroepsonderwijs (HBO) werkt al drie jaar met het bindend stu dieadvies dat er zonder veel problemen is geïntroduceerd. De LSVB klaagt over procedures en onzorgvuldigheden, maar de hogescholen zelf zeggen serieus werk te maken van de begelei ding. Als iemand uit de boot dreigt te vallen, grijpen ze zo snel mogelijk in. De Leidse universiteit begint komend studiejaar als eerste universiteit in Nederland met het bindend studieadvies. Wie na een jaar niet de vereiste 42 studiepunten haalt, moet stop pen met de studie van zijn of haar keuze. „Het gaat bij ons niet alleen om het aantal studiepunten, maar ook om de houding ten opzich te van het beroep en de stage", aldus F. Beekenkamp, hoofd onderwijszaken van de Haagse Hogeschool. Afhankelijk van de studierichting vindt tien tot der tig procent van de eerstejaars van de Haagse Hogeschool een slecht-nieuws-brief op de mat. Beekenkamp benadrukt dat dit nooit een verrassing is, omdat elke student door het jaar heen met zijn mentor drie keer een gesprek heeft over de voortgang van zijn studie. „Een absolute voorwaarde", noemt hij die ge sprekken. Ook de Leidse univer siteit wil die gesprekken voeren. Om aan te geven dat er wei nig problemen ontstaan vertelt Beekenkamp dat niet meer dan drie van de in totaal 4000 eer stejaars vorig jaar beroep aante kenden tegen dit finale oordeel. A. Hoedemaker, coördinator studentenbeleid aan de Hoge school van Utrecht meent dat het verschil in acceptatie tussen hogeschool en universiteit voor een belangrijk deel is terug te voeren op de verhalen die de studenten van hun ouders ken nen. Studeren aan de universi teit was twintig jaar geleden nog feest vieren, acht jaar doen over een studie was niet ongebruike lijk. Het HBO kent die traditie niet en „die studenten zijn dus niet behept met het idee dat de bomen tot in de hemel groei- Met de studiebelasting valt het heus wel mee, sust Hoede- maker, ook als je er rekening mee houdt dat studenten moe ten wennen aan een nieuw le ven van op kamers wonen, zelf koken en boodschappen doen. „De studiebelasting in het eer ste jaar is met 1680 uur heel wat minder dan in het laatste jaar van het VWO." ar eVrouw gewond bij ongeluk 9Reipen» Een 66-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag bij een >urg verkeersongeluk gewond geraakt op de Vijf Meilaan. De Leidse I499getste over de fietsstrook, gaf richting aan en reed naar links de l^.^Vijbaan op. Daarbij zag ze te laat een 48-jarige automobilist uit Leiden. Deze kon een aanrijding niet voorkomen. De vrouw is een hoofdwond naar het AZL gebracht. ^Inbraak in peuterspeelzaal Bij een inbraak gisternacht in een peuterspeelzaal aan de 700.£°eterwoudsesingel zijn een geldkist met daarin een onbekend ^Warmondse krijgt klap Een onbekende vrouw heeft gisteren een 25-jarige War- cpmjnondse mishandeld. De vrouw uit Warmond liep onder het via- xdatfiuct aan de Rijnsburgerweg, toen de onbekende haar begon uit joifvfe schelden en haar vervolgens in het gezicht sloeg. De War- biedrnondse verklaarde dat er geen aanleiding was voor deze daad. cpmbe dader is niet meer gevonden. I <Leidenaars met harddrugs opgepakt eiden De politie heeft gisteren twee bezitters van harddrugs bij Leiden Centraal opgepakt. De Leidenaars, 33 en 40 jaar oud, jtadden in totaal 33,5 gram heroïne en cocaïne bij zich. De man- Hien zitten vast. De politie had de twee al geruime tijd op het jjjHbog. De afgelopen maanden waren al vaker harddrugs in beslag ^Hgenomen. \NNO 1897 Vrijdag 29 Januari Te Hillegom vond eene hardrijderij op schaatsen plaats, waarbij ^ls prijzen waren uitgeloofd: steenkoolen, spek, aardappelen, [ijst, bruineboonen, enz. De rijders moesten öf tot hulpbehoe vende huisgezinnen behooren, öf zij moesten voor dezulken rij- den. De wedstrijd werd opgeluisterd door de muziek der Hille- Iomsche Harmoniekapel. Na afloop trok men in optocht door et dorp, de stoet werd bij het café „Het Wapen van Hillegom" ntbonden. Betreurenswaardig is het, dat, evenals altijd bij zulke elegenheden te Hillegom, 's avonds weder vechtpartijen plaats adden. \NNO 1972 zaterdag 29 januari parochianen en "vrienden van de Hartebrug" Rebben voor het iehoud van hun kerk in één jaar tijd bijna een halve ton bijeen gebracht. De organisatoren van de actie 'De Hartebrug moet blijven', hadden gehoopt, vijf jaar achtereen 30.000,- te verga len. Dankzij de enthousiaste reacties op hun oproep, is te ver wachten dat in februari a.s. een begin gemaakt wordt met de neest noodzakelijke restauratiewerkzaamheden. De totale niet- iubsidiabele kosten van de restauratie zijn geschat op 150.000. Meer dan 600 bekeuringen bij snelheidscontrole leiden Bij snelheidscontroles zijn giste ren in Leiden 603 mensen be trapt op te hard rijden. Op de Stevenshofdreef, Haagse Schouwweg en Doctor Lelylaan werden 4042 voertuigen gecon troleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 90 kilometer per uur. Lezing: moraal en (on)geloof leiden Over (on)geloof en moraal is vanavond een lezing in de be nedenzaal van grand-café De Burcht in Leiden. Sprekers zijn Paul Cliteur, humanistisch filo soof, en Thijs Jansen, redacteur van CDA-Verkenningen. De le zing, met aansluitend een dis cussie over het gezegde, is geor ganiseerd door het Humanis tisch Verbond. De bijeenkomst begint om acht uur. Toegang is vrij. leiden Rond de honderd collectanten trekken van 3 tot en met 6 fe bruari de wijk in om geld bij el kaar te brengen voor de dieren weide in de Stevenshof. De wijkraad Stevenshof hoopt - sa men met de dienst milieu en beheer - met de opbrengst van de collecte de dierenweide nog dit voorjaar om te toveren tot een 'sprookjesachtige' attractie voor de jeugd van de Stevens hof. Ik wilde haar alleen laten schrikken lij wilde haar alleen laten schrikken, zei le 25-jarige Leidenaar die op 22 maart orig jaar op de Steenschuur met de au- o op een vrouwelijke parkeerwachter af eed. Hij had wel flink gas gegeven, oos als hij was omdat hij net een par- eerbon had gekregen, maar hij had de oppeling ingetrapt gehouden. Toch iste de officier van justitie vijf maan- len cel tegen de man. Wegens poging tot doodslag. De verdachte had een rotdag gehad, vertelde hij. Had vrij genomen van zijn werk om zijn vrouw in te schrijven in het ziekenfonds, maar dat was niet ge lukt. En toen hij terugkwam bij zijn auto zat er zo'n geel papiertje achter de rui tenwisser. Hij draaide vanaf de Korevaarstraat de Steenschuur op en daar stak opeens die parkeerwachter de straat over. Hij had bewust niet geremd, zei hij. Maar hij was zeker niet van plan geweest haar aan te rijden. „Ik was net de bocht óm, had nog weinig vaart. En ik hield het koppelingspedaal ingetrapt", herhaalde hij. Maar volgens de officier van justitie was het een doelbewuste aanslag ge weest, en had de verdachte de parkeer wachter wel dood kunnen rijden. Hij hield de man voor dat hij al eens be keurd was wegens het weigeren van een ademtest en dat er ook een geval van vernieling op zijn strafblad stond. Negen maanden gevangenisstraf eiste de officier, waarvan vier voorwaardelijk, en zes maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. De verdachte, die geen advocaat had meegenomen, wist niet meer wat hij moest zeggen. „Ik hoop dat ik niet zo'n straf zal krijgen", sta melde hij geschrokken. De rechtbank doet op 11 februari uit spraak. Gemeente werkt met woningbouwverenigingen aan richtlijnen Leiden gaat de plaatsing van schotelantennes aan banden leggen. De ge meente werkt in overleg met de woningcorporaties aan richtlijnen, die moge lijk nog dit voorjaar ingaan. De regeling moet een ein de maken aan de huidige 'wild-west-situatie'. De schotels zijn nu vaak op opvallende en soms zelfs gevaarlijke plaatsen ge monteerd. leiden «job de kruiff „Het beschermde stadsgezicht moet zeker gespaard blijven, en in de regel geldt dat voor alle voorgevels", aldus T. Rasser, chef van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. Het probleem speelt echter voornamelijk in flats. „Daar gaan we onder meer proberen om de schotels op het dak te verzamelen. We kijken nog of dat kan." „Dan kun je de dakbedekking niet onderhouden", weet hoofd technisch beheer Vrouwe van woningbouwvereniging Ons Doel. Volgens hem heeft de fe deratie van woningbouwvereni gingen het contact met de ge meente gezocht. Doel is om voor een reeks van omstandig heden regels vast te leggen om trent waar en hoe de schotels mogen worden geplaatst. „Nu gaan er vaak dingen kapot, ko zijnen en goten bijvoorbeeld, want mensen boren het liefst in hout. Maar bevestiging aan de schoorsteen hoeft geen pro bleem te zijn." De gemeentelijke welstands commissie denkt daar ongetwij feld anders over. Niet iedereen Schotelantennes bepalen vooreen deel het straatbeeld in de Leidse Hoflaan. zal een schotel als welkome ver siering beschouwen. Woning bouwvereniging Zijl en Vliet hanteert al een esthetisch crite rium. „We hebben een voorkeur voor plaatsing van de schotels binnen de gevellijn, dus op het balkon", zegt directeur K. Noort, die overigens niets van de concept-plannen weet. „U heeft een heikel punt te pakken. Maar ik heb van de gemeente de laatste drie jaar niets ge hoord." Zijl en Vliet heeft een vrij soe pel beleid. „Wij vinden dat we mensen zo'n ding niet kunnen ontzeggen, al was het maar van wege het recht op informatie. We geven door middel van de bewonersbladen wel informatie over hoe het wel en niet mag. Alleen als we constateren dat mensen het zonder het te vra gen doen, sommeren we ze de schotel te verwijderen. Het aantal schotelbezitters wordt niet bijgehouden, maar Noort schat het op meer dan honderd van de vierduizend huurders. „Zeker negentig pro cent is van Turkse of Marok kaanse afkomst." Via Arabsat of Turksat kunnen zij al gauw acht of negen zenders in hun eigen taal ontvangen. „Maar," voegt Noort toe: „Nederlanders die naar de Canadese tv willen kij ken, krijgen dezelfde behande ling." at was het tien maanden gele- in nog makkelijk geweest om scheid te nemen van Joop alenkamp, verzuchtte zijn u irtijgenoot Aart van Bochoye iteren tijdens de massaal he chte herdenkingsdienst in de iterskerk. „Je bleef immers in iden wonen? We zouden je itmoeten op mooie plekjes in stad. We zouden met je kun- n praten en je zou wel weer I f tief worden. Jé was alweer ge- 1? aagd, maar daar ging je voor- )ig nog niet op in. Je wilde rst nog een tijdje genieten nje vrije avonden." IZ2 aar zo gemakkelijk als het op bare maart van het vorig jaar was gro weest, zo moeilijk was het nu, jti de wethouder die Walen- I mp opvolgde. „Want we zul- nooit meer samen op de rricades staan", zei Van chove. De Pieterskerk stroomde vol gig or de dienst voor Walen- ij^ mp. Vol met familie, met 1 enden, met bestuurders en ïbtenaren uit Leiden en om ving, met vertegenwoordigers n het bedrijfsleven. Veel men- ii die er ook bij waren toen de )A-wethouder tien maanden leden een receptie hield bij legenheid van zijn vertrek ar de Rabobank. Burgemeester Cees Goekoop ees Walenkamp als een man de gave had om mensen te iden en bij elkaar te houden, n man die emoties kon los- 1 aken. „Een rasoptimist, die el- L.l vergadering met een kwink- begon en daarmee de toon Van Bochove noemde n partijgenoot 'een Leidse ireldburger'. „Als andere msen in augustus vertelden er de ontberingen die zij in in vakantie aan de andere lil De kist wordt de Pieterskerk uitgedragen. foto loek zuyderduin dat ik alleen zijn grijze haar bo ven de rugleuning van de stoel zag", vertelde vriendin Lily We- ve. „Dan draaide hij zich om en vroeg: je vindt het toch niet saai?" De familiegeschiedenis zou voor de eeuwwisseling af zijn, had Joop beloofd. Een an dere Walenkamp zal het werk over moeten nemen, zei een neef. Het waren zijn vrouw, zijn vriendin, zijn kinderen, familie en naaste vrienden die Walen kamp na afloop van de dienst naar zijn laatste rustplaats brachten, bij het Groene Kerkje in Oegstgeest. Vele honderden tekenden de condealanceregisters in de Pieterskerk. foto loek zuyderduin kant van de wereld hadden meegemaakt vertelde jij stra lend hoe mooi het ook deze keer weer was aan de overkant van de Kaag. Maar ook daar kreeg je na een paar dagen heimwee naar Leiden." Dat was geen wonder, want in Leiden was de in Breda geboren Walenkamp thuis gekomen, vertelde zijn oudste broer Hans. De stad waar in 178.2 de eerste uit Duitsland overgekomen Walenkamp zich 'metterwoon vestigde' was zijn stad. De oud wethouder was ook bezig de ge schiedenis van zijn familie te schrijven. „Er waren avonden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11