Kaag klaagt over ophalen van huisvuil 'Je leeft gewoon in een stukje geschiedenis' )egstgeest pakt parkeren Buitenlust aan Wachters vrezen afname van aantal weidevogels hoorei wijk bindt strijd ian met de Oostzeekust Regio Leiden/Rijn Veenstreek Laatste officiële daad lut Archeon in vlammen op 1AANDAG 27 JANUAR11997 5 rand in container j azerswoude-dorp. De Hazerswoudse brandweer moest dit weekeinde twee keer uitrukken om een brand in een container an de Ferdinand Bolstraat te blussen. De inhoud van de contai- ler vatte eerst in de nacht van vrijdag op zaterdag vlam. Zon- lagochtend ontstond opnieuw brand en moesten de spuitgas- en weer uitrukken. De oorzaak van de brand is niet bekend, laar de politie sluit brandstichting niet uit. )ronken bestuurders bekeurd 5i iiderdorp» Drie automobilisten die met drank op achter het fituur waren gaan zitten, moesten dat in de nacht van vrijdag- i acht bekopen. Een 25-jarige Leidenaar werd op de Persant 9 noepweg in Leiderdorp aangehouden. Tijdens een controle op e Middenweg in Roelofarendsveen werd een 27-jarige Veender angehouden die te veel alcohol had gedronken. Een Leidenaar 14) viel op de Persant Snoepweg op doordat hij hard reed en erschillende verkeerovertredingen maakte. De politie wist hem tde Achthovenerweg te stoppen, waar bleek dat hij twee keer toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. Ian rijdt lantaarnpaal omver tSSENAAREen 21-jarige automobilist uit Wassenaar heeft za- Jrdagnacht in Voorhout een lantaarnpaal finaal omver gereden. .)e paal stond op de kruising Schoonoord en Dinsdagse Wete- ng en raakte door de klap volledig ontzet. De man wachtte de omst van de politie niet af, maar ging er vandoor. Op de plaats an het ongeval trof de politie koplamp- en bumperonderdelen an. 's Ochtends werd de auto van de Wassenaarder op de Voor- outse Pieter de Hooghstraat teruggevonden. onge 'kunstenaars' betrapt 'ASSENAAR De politie heeft in de vroege zaterdagmorgen zes k laagse jongeren aangehouden in Wassenaar. De groep, tussen e 16 en 18 jaar oud, had de voetgangerstunnel ter hoogte van li let Kerkehout onder de Rijksstraatweg omgetoverd in een schil- ersatelier. In totaal hadden de jongens twintig spuitbussen bij 1 ich. De politie, die een melding had gekregen, liet de groep u aar kunstwerk niet afmaken. Vijf jongens krijgen een doorver- ijzing naar HALT, de zesde een proces-verbaal. ordwuk paul de vueger ;e en de Historie Tulpenral- een Noordwijkse Night of Proms en de Mooiste file Nederland. Twee bloemen- rso's, vuurwerken, bloemen- izaïeken, toeristenmarkten, ideries, Open Tuindagen en irkt onder de Linden. De ulevard Taptoe Parade, het Jiordwijk op Zee-festival, red- igsdemonstraties, Heineken ïsic Noordwijk, een blaaska- Uenfestival, een jazzfestival een korenfestival. Een haaksimultaan met interna- nale grootmeesters, een kor- taandraverij en nog veel ier. Badplaats Noordwijk pakt ko- ind jaar weer flink uit met tal- e evenementen en vermake heden voor toeristen en in- iners. Dat blijkt uit het het ac- iteitenprogramma van de ju- erende VW. let programma maakt duide- dat de Noordwijkse VW h richt op vrijwel heel Euro- Belangrijkste doelgroep blij- i echter het eigen land en litsland. Voor wat betreft dat tste land heeft Noordwijk te iken met een groeiende con- rrentie van de Duitse Oost- )en aad rietveld zeekust waar in razend tempo vervallen badplaatsen in oude glorie worden hersteld. Hoewel sprake is van een serieuze be dreiging, vindt de Noordwijkse VW dat ook kanttekeningen op hun plaats zijn. „Wij zijn als Nederlanders al tijd sterk in bekritiseren van ons eigen product en het opheme len van andere producten waar mee wellicht onbedoeld de con current een handje wordt ge holpen", schrijft de VW in haar activiteitenprogramma. „Maar de bereikbaarheid van de Oost zeekust is ronduit slecht. De in frastructuur blijft achter bij de ontwikkelingen en dat betekent dat wie de kust wil bezoeken, lang in de file staat", aldus de VW, die niettemin in juni van dit jaar wederom een studiereis naar de oostzeekust organiseert. In totaal boekte de VW in 1995 ruim 70.000 overnachtin gen bij Noordwijkse logiesver- trekkers tegen 58.000 het jaar er voor. De verwachting is dat 1996 - mede door het matige weer in de zomer - wat lager uitvalt dan 1995, maar weer ho ger dan in 1994. In 1995 werden ruim 191.000 'vergaderover- nachtingen' in Noordwijk ge turfd. De teruggang in de parti culiere sector zet door. zoeterwoudeHet was de laatste officiële daad van A. Hou- dijk als burgemeester van Zoeter- woude: de onthulling van een plaquette op de oude klooster poort aan Laan de Goede Herder. Een plaquette die de herinnering aan het klooster van de congre gatie Onze Lieve Vrouw van Lief de des Goeden Herders van An gers levend moet houden. De congregatie was van groot belang voor Zouterwoude-Rijn- dijk, zei Houdijk in zijn toespraak. Al was het maar vanwege de aankopen die zij sinds hun komst in 1860 in het dorp en bij de boe ren deden. En voorzitter K. Baart van de stichting Oud-Zoeterwou- de, die om de plaquette had ge vraagd, herinnerde eraan dat het meisjesinternaat in het klooster bij de jongemannen in het dorp zeer in trek was en dat menig Rijndijker zijn toekomstige vrouw er had gevonden. Het klooster werd in 1970 ver laten en gekraakt. In 1972 werd het hoofdgebouw gesloopt. Al leen de poort bleef staan. foto dick hogewoning chef* hansjacobs,071-5356414, plv.-chef rudolf kleun,071-5356436 Alkemade zou wet aan laars lappen De bewoners van het Hoekstuk op Kaag zijn woedend omdat de gemeente het afval niet bij hun huis ophaalt. Dit is in strijd met de wet, meent de Belangenvereniging Hoekstuk Kaag. De bewoners hebben bij de gemeente raad een klacht ingediend. Zij eisen bovendien excuses en honderd gulden per jaar, per perceel genoegdoening voor de ondervonden overlast, tijdbeslag en ergernis. kaag marieta kroft De Hoekstukbewoners moeten hun afval sinds 1995 naar het pontje brengen. Niet wetend dat de gemeente volgens de af- valstoffenverordening eigenlijk aan huis moet komen, gaven ze aan een verzamelcontainer op de Nassaulaan logischer te vin den. Kenbaar Toen zij dat eind '95 aan de ge meente kenbaar maakten, kre gen ze te horen dat over de lo catie overleg is geweest met be trokkenen. Navraag bij de ge meente leerde, aldus de Belan genvereniging Hoekstuk Kaag dat met 'betrokkenen' alleen de bewoners van de Nassaulaan bedoeld zijn. „Kennelijk zijn wij als aanbieders van het afval géén betrokkenen. De bewoners lieten het er niet 1 n hut van hout en riet in archeologisch themapark Archeon is za- dagavond in vlammen opgegaan. Voordat de brandweer het toe- ngshek van het failliete attractiepark had geforceerd was de hut volledig afgebrand. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Getuigen heb- n gezien dat jongeren zaterdagavond over de bevroren sloten ar het terrein van Archeon liepen. De brand ontstond op de plek van de gaskachel, waarmee de hut rd verwarmd. Hoe groot de schade is is nog niet bekend. De po- e stelt een onderzoek in naar de toedracht van de brand. 1 emeentebestuur verkent 'oksel A44 Antiekbeurs in de Groenoordhallen leiden «arjan van puk „Goede eiken meubels gaan minstens drie eeuwen mee en verliezen nooit hun waarde. Dus als je ze zat bent, kun je ze voor dezelfde prijs weer door verkopen." W. de Bruin, een van de antiquairs op de antiek beurs van afgelopen weekeinde in de Groenoordhallen, legt uit waarom mensen antiek kopen. „Met antiek haal je kwaliteit in huis", zo luidt zijn stellige over tuiging. Het verschil met moderne meubels zit hem volgens De Bruin in het productieproces: „Vroeger werden de boom stammen voor een tafel of kast jarenlang in het water gelegd en vervolgens gedroogd. Daar door ging het hout krimpen en was alle werking eruit. Tegen woordig moet het allemaal snel, snel, snel, waardoor het hout nog niet is uitgewerkt als er meubels van worden ge maakt." Terwijl De Bruin zijn verhaal doet, vraagt een dame in bont jas hem naar de prijs van een sierlijke kast. „Drieduizend gul den, mevrouw, maar het is dan ook een echte Pander. Pander maakte meubels op bestelling, dus de kans is groot dat dit een uniek exemplaar is." De dame in kwestie besluit toch nog even verder te zoeken. „Zo gaat het nu al de hele dag", verzucht De Bruin. „We hebben net de dure decembermaand achter de rug en de mensen hebben geen geld meer voor antiek. Voor de meesten is dit gewoon een lekker dagje uit." Toch zijn er wel degenlijk kooplustigen te vinden onder het keurig geklede publiek in de Groenoordhallen. J. Oostrijk uit Den Briel bijvoorbeeld is op zoek naar een bureau uit de biedermeierperiode. „Ik ben al tien jaar bezig om m'n moder ne meubilair te vervangen door spullen uit het biedermeier. Het begon met de erfenis van een kast en nu is mijn interieur foto henk bouwman op een paar details na com pleet. Een bureau heb ik ook al, maar ik probeer een nog mooi er exemplaar te vinden." Antieke meubels zijn volgens Oostrijk 'sfeervoller en war mer'. „En je leeft in een stukje geschiedenis. Bij elk meubel stuk hoort wel een verhaal. De ouderdom van de spullen dwingt bovendien respect af bij mijn twee zoons, die overal voorzichtig mee omspringen." Oostrijk is de eerste om toe te geven dat antiek verzamelen een dure hobby is, maar 'genot is niet in geld uit te drukken'. Behalve meubels staan er op de antiekbeurs veel kraampjes met oude sieraden, porseleinen servies en barokke klokken. Bij één kraampje is zelfs zeep uit de crisisjaren te koop. De zeep vindt gretig aftrek, want een tientje voor twee tabletten is geen geld voor een origineel kadootje. De verkoopster van de zeep herinnert zich nog dat een boer een paar stukken had gekocht: „Als z'n koeien zere plekken hadden, waste hij ze met Sunlight zeep. Volgens hem is zulke zuivere zeep te genwoordig nergens meer te krijgen." Een ander opvallend artikel is een antieke vis. De kersverse eigenaar, de Rotterdammer J. van het Hoen, schat het op gezette beestje zo'n honderd twintig jaar oud. „Rijkelui had den ze vroeger in hun studeer kamer hangen. Dat was toen erg in de mode. Ik ga hem ge bruiken als decoratie in mijn antiekzaak, waar ik al vijf ande re vissen heb hangen." Opgeto gen loopt de antiquair met zijn aanwinst onder de arm de deur bij zitten en vroegen in het na jaar bij de gemeente Alkemade de afvalstoffenverordening op. Daarin staan alle adressen ver meld waar de gemeente niet langs hoeft te komen om het af val op te halen. Diverse tele foontjes moest,en ze plegen voordat ze die lijst kregen toe gestuurd. Toen ze die uiteinde lijk onder ogen kregen, werden ze helemaal kwaad. „Tot onze verbazing ontbreken onze per celen!", schrijven ze in de brief aan de raad. De bewoners con cluderen hieruit dat het feit dat Alkemade het afval niet nabij hun woningen ophaalt, 'in strijd is met de vigerende afvalstof fenheffing.' B en W hebben nog niet gere ageerd. De brief van de bewo ners komt mogelijk vanavond aan de orde in de gemeente raad. Neef en nicht Straathof weer eersten zoeterwoude aad rietveld Jeroen Straathof won zaterdag de 1500 meter bij de wereldbe ker schaatsen in Davos en be hield zijn abonnement op de ti tel sportman van het jaar in Zoeterwoude. Hij won de prijs voor de zesde keer in successie. Nicht Judith zegevierde op de 500 en 1500 meter bij de Neder landse kampioenschappen in Den Haag en werd voor de der de keer sportvrouw van het jaar. Judith Straathof was er tot groot genoegen van de organi satie bij in vol zalencentrum Don Bosco, Jeroen Straathof ui teraard niet. Veelvoudig natio naal tafeltenniskampioen Bert van der Helm, ooit begonnen bij PIT'54 in Zoeterwoude, deel de de prijzen uit. Bij de verkiezing van de sportvrouw van het jaar werd wielrenster Monique Berg (18) tweede en schaatster Dorien van der Poel (17) derde. Bij de mannen behaalde tri-atleet Wil Ooijendijk (50) de tweede plaats, zwemmer Louis van Schaarenburg (13) de derde. Sportploeg van het jaar werd het eerste tennisteam gemengd van Meerburg. Het was de belo ning voor de promotie naar de vierde klasse landelijk. Het jeugdteam van gymnastiekvere niging Meerburg, dat goud haalde bij het Nederlands kam pioenschap jazz-gymnastiek, werd tweede. Tennisvereniging Meerburg werd sportclub van het jaar. gstgeest maarten keulemans Burgemeester en wethouders van Oegstgeest tijdens hun bezoek aan Buitenlust. „Het is heel nuttig om zelf eens te kijken hoe het met de buurt is gesteld." foto henk bouwman buurtbewoners melden dat het èinde van de parkeerproblemen in zicht is. Het is de bedoeling dat er deze zomer extra par keerplaatsen worden aangelegd in het gebied tussen Buitenlust en de Flora in Rijnsburg. De wethouders beloofden de buurt ook na te denken over extra ver keersdrempels in de wijk. Een ander probleem dat veel aandacht kreeg was de honden poep. De gemeente overweegt een hondentoilet aan te leggen in de strook tussen Rijnsburg en Buitenlust. „Maar de bewoners hebben natuurlijk ook een stuk je eigen verantwoordelijkheid als het gaat om poep op de stoep", vindt wethouder M. Poelmans (D66, bestuurlijke vernieuwing). Poelmans is zeer tevreden over het uitje. „Als bestuurder ben je veel bezig met dossiers en met papierwerk", legt de wethouder het fenomeen buurtbezoek uit. „En dat maakt het heel nuttig om eens op be zoek te gaan en kennis te ma ken met de mensen uit de wijk. En zelf eens te kijken hoe het met een buurt is gesteld." De rondgang door Buitenlust was de tweede van een reeks buurtbezoeken van de Oegst- geester bestuurders. Op de wachtlijst staan de wijken Haas- wijk en Morsebel en de omge ving van de Lange Voort. Het is de bedoeling dat de bezoekjes aan de buurt eens in de twee maanden plaatshebben. Meeuwen, eksters en kraaien rukken op rupwetering/oud ade marieta kroft Weidevogels worden bedreigd. Nu eens niet door jagers, maar door andere vogelsoorten zoals meeuwen, eksters en kraaien. „Deze vogels nemen in aantal toe. Het gevolg is dat meer nesten van weidevogels wor den opgegeten." Dat zegt een pessimistische Peter van der Ploeg. Boosdoener is volgens Van der Ploeg de nieuwe Flora- en Faunawet. „Als die zo doorgaat vliegt er over enkele jaren geen weidevogel meer door de lucht", meent de secretaris van de weidevogelwacht Rijpwete- ring e.o. De wet leidt er volgens hem toe dat het moeilijker wordt om te jagen op vogels die de weidevogels bedreigen. Vorig jaar ging zestien pro cent van het aantal nesten in de polders rondom Oud Ade en Rijpwetering verloren om dat de eieren en borelingen door andere dieren werden op gegeten. Dat blijkt uit het jaar overzicht van '96. Het getal wijkt niet af van andere jaren. Vorig jaar uitte de vereniging ook al haar bezorgdheid over de toename van het aantal we zels en hermelijnen dat nesten leegrooft. Hij pleitte ervoor om de jacht op deze dieren te ope nen. Hoewel het aantal leeg geroofde nesten vorig jaar niet toenam, heeft de vogelwachter die zorg nog steeds. „Het duurt wel een jaar of vier, vijf voordat hierover conclusies kunnen trekken." Teleurstellend is de vereni ging over het aantal vogel wachters dat vorig jaar afhaak te. Van de circa tien die twee jaar geleden een cursus volg den, zijn er inmiddels maar twee overgebleven. „Het lijkt mooi om in de polder te lopen om nesten te beschermen", legt Van der Ploeg uit, die zelf niets liever doet. „Na een tijdje blijkt bij een aantal toch dat het te veel tijd kost of dat ze geen zin meer hebben en dan stappen ze op." Zelf is hij van april tot en met half juni dage lijks drie vier uur kwijt met het beschermen van nesten. Zo'n 35 vogelwachters, ver bonden aan de Weidevogel- wacht Rijpwetering e.o., be schermden vorig jaar in totaal 1153 hectare polderlandschap. De algemene indruk was dat er vorig jaar minder kievitten wa ren. Een verklaring hiervoor is waarschijnlijk de droogte van de afgelopen jaren. Opvallend is dat de laatste jaren het aantal scholeksters in het Ade-gebied toeneemt. Dat komt, zo vermoedt de Weide- vogelwacht, doordat deze vo gel uit de duingebieden wordt verjaagd door de vos.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9