'Klant koopt het liefst bij een sociaal bedrijf Onze Top 10 van deze week. RONDREIS FLORIDA Binnenland an den Broek: Meer ïacht 'Grote Drie' EU Auschwitz herdacht Schok door Ulvenhout na moord vader op jongetjes KRAS Minimumloon blijft splijtzwam paars Het was weer helemaal misvrijdagmet Dimple Couzy: Voorhoeve nam Karremans als zondebok O 0 0 O 0 O O 0 0 2.50 1L60 6.98 4r75- 99 1.99 x» 1.19 nü 4.95 2&r 2.29 Topper van de week "AANDAG 27 JANUAR11997 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Vernielers begraafplaats gepakt iddenmeer Twee vandaaltjes uit Middenmeer van 9 en 12 jaar ;bben zaterdagmiddag vernielingen aangericht op een be- aafplaats in hun woonplaats. Buurtbewoners grepen de twee de kraag en droegen ze over aan de politie. De knapen ver- elden op het katholieke deel van de begraafplaats vazen, orna- enten en bloemstukken. Ook trokken ze enkele zerken omver, et duo verklaarde uit baldadigheid te hebben gehandeld. anderen spelen met leven in de mist icphen De politie in de West-Brabantse gemeente Rucphen is :t afgelopen weekeinde geconfronteerd met een levensgevaar- ke vorm van sensatiezucht: in dichte mist zo lang mogelijk op weg blijven staan. Het waren kinderen in Sprundel die het oedlinke spelletje hadden bedacht. Automobilisten konden mauwernood remmen. Het zicht was ter plaatse minder dan jftig meter. De gewaarschuwde politie kon de kinderen niet hterhalen. chietpartij op houseparty Purmerend irmerend Een 27-jarige Amsterdammer is zaterdagnacht voor in spoedoperatie naar het ziekenhuis vervoerd nadat hij in zijn lik was geschoten voor een sportzaal in Purmerend. De schut - een doorgedraaide bezoeker van een houseparty in de sport - il, is niet gevonden. Een voorlopige reconstructie leert dat er rmoedelijk een vechtpartij is geweest waarbij een van de be- iekers de sportzaal met een bebloed gezicht heeft verlaten. De an stond korte tijd later weer voor de deur met een wapen. 1 >en portiers de deur dicht hielden om de man buiten te hou- :n, schoot hij op de deur. Vermoedelijk is het slachtoffer, dat n liten stond en niets met de ruzie te maken had, door een ver- - vaalde kogel geraakt. Jcoholtest op verkeersdode Arnhem nhem Bij een frontale botsing zondagmorgen vroeg in Am- >m is een 19-jarige man uit Amsterdam om het leven geko- en. Drie inzittenden van zijn auto, allen Amsterdammers van en twee keer 20 jaar, raakten zwaargewond. De bestuurder in de andere auto, een 33-jarige man uit Duiven, liep hersen- tsel eri botbreuken op. De Amsterdammer kwam in een flauwe ,l icht in de weg op de verkeerde weghelft terecht en botste 1(antaal op de auto van de Duivenaar. e politie stelt een technisch onderzoek in. Daartoe wordt onder eer een bloedmonster van de overleden Amsterdammer on- jrzocht op alcoholgebruik. atiënten korter in ziekenhuis recht» Steeds meer mensen blijven niet langer dan een dag in ■t ziekenhuis. Vorig jaar nam deze groep met 5 procent toe. De igbehandelingen vervangen steeds meer langere behandelin- u n in het ziekenhuis. In vergelijking met 1994 gaat het om een r ijging van 14 procent. In 1996 verbleven patiënten gemiddeld 1 dagen in het ziekenhuis. Eén jaar eerder was dat 9,3 dagen, 1994 9,4 dagen. Poliklinieken worden ook steeds vaker be- icht. In vergelijking met 1994 gingen 10 procent meer mensen tor een eerste bezoek naar zo 'n kliniek. <irocommissaris bang voor 'alleingang' terdam anp kleinere EU-landen moeten Europese buitenlandse poli- meer overlaten aan Frank- liDuitsland en Groot-Brittan- >p Doen ze dat niet, dan dreigt risico dat de 'Grote Drie' eigen weg gaan en zich aan lj< :U onttrekken, ie urocommissaris Van de sl ek gaf die waarschuwing za- tijdens een conferentie Amsterdam. De Nederlandse ei ocommissaris, die op per- nlijke titel sprak, wees erop zijn idee is ingegeven door rede met de voorstellen die menteel op tafel liggen. Vol ui is deze voorstellen houden ei [enoeg alle lidstaten vast aan )rp vetorecht. zijn voorstel roept de oud- ïister van buitenlandse za- de kleinere landen op de tere invloed van Frankrijk, itsland en Groot-Brittannie institutioneel vast te leggen. In ruil daarvoor moeten Parijs, Bonn en Londen toezeggen dat zij hun buitenlandse politiek meer Europees maken. Ze kun nen voorts alleen nog besluiten tegenhouden als ze een veto sa men met een ander lid van de 'Grote Drie' indienen. WD-leider Bolkestein vindt het idee van Van den Broek 'puur academisch'. Te veel lan den zijn huiverig hun veto op te geven, aldus de WD-voorman. PvdA, D66 en CDA daarentegen wijzen het voorstel van Van den Broek niet per definitie af. Vol gens CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer is het een WD-illusie dat door vasthouden aan een veto greep kan worden gehou den op het Europees buiten lands beleid. Wallage (PvdA) vindt dat alle voorstellen om tot een effectiever EU-beleid te ko men het bestuderen waard zijn. VNO-NCW wil 'maatschappelijk ondernemen den haag anp Bedrijven letten steeds meer op hun sociale imago. Die trend is niet meer terug te draaien, zei VNO-NCW-voor- zitter Blankert gisteren na afloop van de Bilderbergconfe- rentie, een besloten bijeenkomst van tweehonderd on dernemers. Het sociale gezicht is namelijk een steeds be langrijker marketing-instrument. done. Niets is zo demotiverend voor een werknemer als op feestjes telkens geconfronteerd te worden met het verkeerde gedrag van de firma waar hij bij werkt. Shell, met de Brent Spar en Nigeria, en Heineken met de fabriek in Birma ondervonden dat aan den lijve. Maar er speelt meer. Het to nen van maatschappelijke ver antwoordelijkheid is zo'n beetje nog de enige manier voor be drijven om zich te onderschei- De centrale vraag was hoe be drijven betrokkenheid bij alge meen maatschappelijke vraag stukken kunnen tonen. Sociaal personeelsbeleid en goede pro- dukten worden als vanzelfspre kend beschouwd, maar de bur ger verwacht meer van een be drijf. De consument wil geen spul kopen van een milieuver vuilend bedrijf. Kleding ge maakt door kinderhanden is not den. Daarmee is het een marke- tinginstument geworden. Dat het eigen belang daarom vaak een drijfveer achter maat schappelijk ondernemen is, deert Blankert niet. „Ik zie geen kwaad in enig verlicht eigen be lang. Het is slim bij een groot investeringsproject het vooraf met milieubeweging en andere organisaties eens te worden. Dat kan veel tijdrovende proce dures schelen en daarmee geld besparen. Het is toch normaal dat je je buren inlicht als je iets groots gaat doen. Je moet alleen ondernemers eerst overtuigen dat zij er belang bij hebben." De werkgeversvereniging VNO-NCW wil concreet met het thema aan de slag, door bedrij ven te adviseren bij het aanne- crggS' E3M 3®>e-tsgasBré wqcnaaa- Amsterdam Het Nederlands Auschwitz Comité organiseerde gisteren voor de veertigste keer de kranslegging in het Amsterdamse Wertheimpark. Volgens voorzitter Löwenhardt laten ook recente ontwikkelingen zien hoe nodig het comité nog steeds is. Zij drong erop aan dat Nederland als voorzitter van de Europese Unie bevordert dat in alle lidstaten de zogenoemde Auschwitz Lüge -het ontkennen van de jodenvervolging- strafbaar wordt gesteld. foto gpd phil nijhuis Hulpverleningsdiensten in Breda zijn het hele weekeinde druk in de weer geweest met de opvang van mensen uit de omge ving van de 43-jarige Ulvenhouter die vrij dagavond zijn twee zoontjes van 7 en 9 jaar doodschot en vervolgens de hand aan zichzelf sloeg. Hun lichamen werden later op de avond tussen Ulvenhout en Strij- beek door een fietser gevonden. De jon gens worden donderdag begraven. De politie onderzoekt met tien man de achtergronden van de zaak. Volgens poli tiewoordvoerder Van Kuik was bij de poli tie niet bekend dat de man zulke grote geestelijke problemen had. Ze weet wel dat de man de scheiding moeilijk kon ver werken. Maar uit het feit dat hij vrijdag zijn twee kinderen in het kader van de be zoekregeling mee kreeg, concludeert Van Kuik vooralsnog dat ook de ex-vrouw en de verdere familie niet wisten dat de gees telijke nood bij de man zo groot was. Het echtpaar was drie jaar geleden geschei den. De politie heeft anderhalf jaar gele den enkele keren moeten bemiddelen bij onenigheid tussen de man en de vrouw. Het drama heeft diepe indruk gemaakt op de bevolking van het bij Breda gelegen kerkdorp Ulvenhout. Het nieuws drong pas zaterdagmorgen langzaam door. Hulpverleningsdiensten in Breda zijn het hele weekeinde druk in de weer geweest met de opvang van mensen uit de omge ving van de vader en de beide jongens. Volgens woordvoerder Wassenaar van de Bredase GGD hebben de hulpverleners zich zaterdag vooral beziggehouden met de opvang van de families. Ook is gespro ken met het bedrijf waar de man werk zaam was in verband met de opvang van zijn collega's vanmorgen en met de voet balvereniging waar de jongetjes voetbal den. Gisteren is overlegd met de leer krachten van de school van de twee jon gens. Alle ouders van de 260 leerlingen hebben zaterdagavond een brief gekre gen, waarin hulp wordt aangeboden. Veel ouders belden gisteren naar de school. Wassenaar: „Met name de vragen over wat je kinderen wel en niet kunt vertellen en op welke manier je dat aanpakt, ston den hierbij centraal". Spotgoedkope 9-daagse annuleringsreis I ECTACULAIRE ANNULERINGSROND- I IS!!1 KRAS Stervakanties is onder ZEER WSTIGE LAST MINUTE CONDITIES erin ilaagd om voor EEN ABSOLUUT B0DEM- RIEF beslag te leggen op een serie vlieg- in MARTINAIR naar 'Sunny Florida', men met onze plaatselijke agent hebben besloten om voor deze vrijgekomen vlieg- :elen een rondreis samen te stellen die u in stelt om voor een HABBEKRATS kennis maken met de zonnigste staat van de USA. zeg nu zeil. 1298 - is toch GEEN voor een reis waarbij is INBEGREPEN rechtstreekse vlucht per Martinair naar Or- terug, is INBEGREPEN het verblijf in iilfede toeristenklasse hotels in kamer met douche en wc, zijn INBEGREPEN de tnsten van een Nederlandse reisleider en is I8EGREPEN een leuke kennismakingsrond- Uls per moderne, airconditioned touring- v pgelet! per vertrekdatum en ebben we slechts plaats )or de 40 snelste beslissers. ilt'u mee? boek dan snel want er geldt strikt: vol vol!!! reisprogramma in vogelvlucht De eerste dag vliegen we per lijndienst van Martinair van Amsterdam naar Orlando/Florida, ons beginpunt. Hier verblij ven we de komende 4 nachten. De eerste 2 dagen bestaat de mogelijkheid om met onze eigen touringcar naar Orlando Downtown te worden gebracht. Echter, u kunt deze 2 da gen ook inschrgven op de dagtochten naar DISNEY WORLD en de UNIVERSAL Twee topattracties die met geen ander zijn te ver gelijken En eigenlijk zijn deze 2 dagen nog te kort De parken zijn niet alleen geschikt voor jong maar zeker ook voor oud! Op het pro gramma staat verder ook een bezoek aan het wereldberoemde KENNEDY SPACE CENTRE en DAYTONA BEACH Dit is Florida's oudste recreatiegebied met meer dan 37 km witte zandstranden. Daytona Beach is ook bekend om gelijknamige autoraces. We reizen vervol gens naar MIAMI BEACH waar we naast een uitgebreide sightseeing uiteraard ook een be zoek brengen aan de wereldberoemde EVER GLADES, een uniek moerasgebied waar we ongetwijfeld alligators zullen zien! En MIAMI zelf is uniek met de gezellige Bay Side en het Art Deco District. Vele beroemdheden hebben in Miami een 2e (of zelfs 3e) huis. En vergeet u geen bezoek te brengen aan het eigen (ex centrieke) hotel van Madonna' Of een hapje te eten in het restaurant van Gloria Estafan? VERTREKDATA REIS HW 770 Toeslagen p p Februari 11-18-25 1298.- Luchthavenbelasting/taxen 79.- Maart 4-11-18 ƒ1298.- 1-persoonskamer 295- INBEGREPEN:' vlucht Amsterdam-Orlando v.v. per Martinair, beschreven /ondreis per mo derne, airconditioned touringcar, diensten ervaren chauffeur, diensten deskundige, Neder lands sprekende reisleiding, excursieprogramma, verblijf in goede middenklasse hotels in kamer met minimaal douche en toilet NIET INBEGREPEN: maaltijden, verzekeringen, en trees pretparken e.d., evt. extra excursies. Min. aantal deelnemers 30 Uiterste annulerings- termijn bi| onvoldoende deelname 10 dagen voor vertrek. Noot in de touringcar mag niet gerookt worden VRAAG UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING. REIS HW 770 ÜlKW ANVR den haag marc peeperkorn WD en D66 dreigen er al maanden mee, om met oppositiepartij CDA een deal sluiten over het tijdelijk verlagen van het minimumloon. Ko mende dagen moet blijken hoe serieus het drei gement is. D66-woordvoerder Bakker: ,,Als Melkert geen zaken wil doen, gaat ook bij ons de kont tegen de krib". De ruzie in de coalitie over het minimumloon speelt al vanaf het begin van de paarse samen werking. Op aandrang van de WD - die in haar verkiezingsprogram afschaffing van het mini mumloon bepleitte - werd in 1994 in het regeer akkoord vastgelegd dat werkgevers de mogelijk heid krijgen langdurig werklozen tijdelijk min der dan het minimumloon te betalen. Erg nauwkeurig was die afspraak niet, getuige de eindeloze reeks besloten overleggen die er sindsdien tussen de coalitiepartners over is ge voerd. Afgelopen vrijdag hakte het kabinet de knoop door. Conform de wens van minister Melkert worden werklozen inderdaad verplicht een baantje te accepteren onder het minimumloon, maar het salaris mag nooit minder zijn dan hun bijstandsuitkering. Omdat die voor werkloze kostwinners gelijk is aan het minimumloon, hebben die geen last hebben van de maatregel. De pijn zit hem vooral bij de alleenstaanden. Hun uitkering bedraagt maar zeventig procent van het minimumloon, die voor alleenstaande ouders negentig procent. Als extra voorwaarden «stelt het kabinet dat de werkloze maximaal twee jaar minder dan het minimumloon mag verdienen, scholing krijgt en vervolgens een tijdelijke aanstelling tegen normaal salaris. Het zijn niet deze extra voor waarden waar WD en D66 zich aan storen. De ergernis ontstaat door de ondergrens die Melkert hanteert voor kostwinners en alleen staande ouders. Als het aan WD en D66 ligt wordt iedere werkloze gedwongen een baantje te accepteren voor zeventig procent van het mi nimumloon. Dat zou hen extra prikkelen werk te zoeken. De sociale dienst verschaft wel een toeslag zodat ze niet onder het bestaansmini mum zakken. Bakker is dan ook geïrriteerd over het kabi netsbesluit. „Dat stuit bij ons op heel grote pro blemen. Ik weet niet of wij dat zullen slikken". Ook WD-leider Bolkestein vraagt zich af of de coalitie dit geschil kan gladstrijken. Een poging zal komende dagen in ieder geval worden on dernomen. Een mogelijke oplossing kan zijn alleen werk lozen die herhaaldelijk laagbetaald werk weige ren, te verplichten een baantje aan te nemen dat minder betaalt dan hun uitkering. De PvdA voelt daar echter niets voor. Beducht als de soci aal-democraten zijn voor iedere aanval op het minimumloon, is het kabinetsvoorstel voor hen de grens. De vrees voor verdergaande stappen is diepgeworteld en werd gisteren nog eens ge voed toen Bolkestein opnieuw een lans brak voor afschaffing van het minimumloon. Volgens Bakker ziet de PvdA spoken. „D66 is er in ieder geval niet op uit het minimumloon af te schaffen. Het gaat nu om een tijdelijk lagere betaling zodat werklozen aan het werk komen om daarna dat minimumloon te kunnen verdie nen". Hij hekelt de starre houding van de PvdA. „De PvdA is principieel om niets. Wel allerlei loon kostensubsidies die niet werken, maar een voor werkgevers eenvoudige maatregel als tijdelijk minder loon mag niet". Of de ruzie echt be slecht wordt met de steun van het CDA is even wel zeer de vraag. Naar verluidt heeft PvdA-frac- tievoorzitter Wallage 'grote politieke problemen' voorspeld als WD en D66 hun zin doordrijven. Minister Melkert zou zelfs in beslotenheid ge dreigd hebben met aftreden. Geconfronteerd met die dreiging is het niet onwaarschijnlijk dat liberalen en Democraten door de bocht gaan. Een echte crisis is deze zaak niet waard, temeer daar het nog maar de vraag is of er überhaupt één werkloze meer aan de slag komt door de gewraakte maatregel. men van gehandicapten en al lochtonen. De werkgeversvoor man vreest niet dat de hausse in verantwoord ondernemersge drag teniet wordt gedaan door uit Amerika overwaaiende trends en de tucht van de vrije wereldmarkt. Het korte-ter- mijnrendement en goede resul taten voor de aandeelhouders staan steeds vaker boven alles. Managers worden met optiere gelingen aangespoord snel gro te winsten te maken. „Het gaat erom het goede evenwicht te bewaren tussen goed rende ment voor je aandeelhouders en verantwoord gedrag. Dat le vert op de lange termijn meer voordelen op die je met hijgerig gedrag niet haalt." numegen arian kuil 'Oh, nee toch', schiet het door het hoofd van wethouder Jac ques Thielen als hij vrijdag avond tegen half tien Dimple het café De Tempelier in het centrum van Nijmegen ziet binnenstappen. De wilde blik in de ogen en de ijsmuts op het hoofd van de 45-jarige Nijmegenaar voorspellen niet veel goeds. Het is kennelijk weer helemaal mis met hem, want twee dagen eerder had Thielen Dimple ook al dron ken zijn stamcafé zien bin nenkomen. „Toen dacht ik: hier heb ik nu geen zin in, ik heb om half acht gemeente raad". De Nijmeegse wethouder, die al jaren zijn eigen stamta fel in het café heeft, kent de man, die zijn bijnaam ont leent aan de forse hoeveelhe den sjieke Dimple-whiskey die hij achterover placht te slaan. Er doen veel verhalen over Dimple de ronde. Hij staat vooral bekend als ruzie zoeker die, eenmaal dronken, extreem agressief wordt. „Hij maakt dan altijd van die zachte gromgeluidjes", weet Thielen. Het was al een hele tijd goed gegaan met Dimple. Meer dan een jaar lang stond hij droog, de whisky verruild voor ijsthee. Maar vooral sinds alle commotie rond het proces tegen de Hakkelaar, was het weer mis met hem. Te veel mensen die hij van vroeger kende, zaten nu vast. „Wees blij dat je daar nu uit bent", had Thielen laatst nog tegen hem gezegd, toen Dim ple hem in dronken toestand zelfs nog 'zijn beste vriend' had genoemd. Die vrijdag is kennelijk weer helemaal mis. Hij maakt gromgeluidjes en probeert barman Rob, die zijn dienst erop heeft zitten en op de hoek van de bar zit, kwaad te krijgen met vervelende op merkingen over diens ex- vrouw en huidige vriendin. Rob geeft geen sjoege. Dan krijgt Dimple het groepje met Thielen in de gaten. I lij roept dat hij een blaffer bij zich heeft, en dat hij iemand in een ander café 'op zijn bek heeft geslagen'. Thielen pro beert te sussen. „Wat heb je daar nou aan, man? Dat moet je niet doen". PvdA-fractievoorzitter Geert van Rumund heeft de dwaze ijsmuts ook zien bin nenkomen. Hij kent hem nauwelijks, maar weet ook dat Thielen hem al eerder tot bedaren heeft gebracht. De partijgenoten staan in twee groepjes te praten op mis schien drie meter afstand van elkaar. Geert hoort tumult. Als hij omkijkt, lijkt het of het Thielen opnieuw gelukt is. Dimple doet een stap achter uit. Dan gaat alles heel snel. In eens heeft Dimple een pistool in zijn hand. Volgens een ge tuige richt hij het eerst nog op de kin van Thielen. „Maar daar kan ik me niets van her inneren", aldus Thielen. „Ik weet alleen dat ik zijn arm ge pakt heb en het volgende mo ment lag ik op de grond". De kogel heeft Thielen niet voelen binnendringen. Wel werd het plots warm op zijn buik en bijna instinctief voel de hij wat er aan de hand was. „En dan denk je: is dit het dan allemaal geweest". Dat laatste valt nog mee. Dimple schiet nog een paar keer op de liggende Thielen, maar is zo dronken dat hij hem niet raakt. Later in de nacht meldt hij zich bij de po litie. Thielen zal de rest van zijn leven waarschijnlijk met de kogel in zijn lichaam blij ven rondlopen. Volgens de artsen zit die op een moeilijk bereikbare plaats, maar kan hij verder weinig kwaad. den haag anp 'Commandant Srebrenica hield zich aan orders ben gericht. Karremans gaf toe dat het lot van de duizenden moslim-mannen hem nauwe lijks bezig had gehouden. Voor hoeve viel vervolgens de Dutch- bat-voorman in harde bewoor dingen af. Couzy noemt dat 'een steek in de rug'. Hij be klemtoont dat Karremans ge woon de richtlijnen heeft ge volgd die Defensie via het VN- hoofdkwartier in Sarajevo naar de Dutchbat-commandant liet doorspelen. De behandeling van Karre mans zette bij de landmachttop zoveel kwaad bloed dat zij op subtiele wijze wraak nam op Voorhoeve. Zij drukte - volgens Couzy buiten zijn medeweten - een promotie van Karremans tot kolonel door, minister Voor hoeve voor een voldongen feit plaatsend. Minister Voorhoeve van defen sie heeft Dutchbat-comman dant Karremans tot zondebok gemaakt voor de val van Srebre nica. Oud-landmachtbevelheb ber Couzy, die tijdens Srebreni ca de baas was van Karremans, zei gisteren voor de televisie dat hij 'verbijsterd' was over de be handeling die de politieke top zijn commandant gaf, terwijl die zich alleen maar aan zijn ook door Voorhoeve goedge keurde dienstbevelen heeft ge houden 'zoals een militair dat hoort te doen'. Couzy doelde onder andere op Karremans' getuigenis voor het Joegoslavië- tribunaal, toen deze aangaf zich vooral op het in veiligheid brengen van zijn militairen en materieel te heb- kilo Bloemkool, per stuk Braadworst, 500 gram 559-3.75 Ch Voorgebakken pistolets, wit of bruin, zak 4 stuks CU Beschuit, naturel 12501 of volkoren (258), duorol Ch Paté's, diverse soorten, 100 gram Bordeaux Sauvignon of Chateau de Vilotte, fles 0.75 liter Nieuw: Smiths Hamka's Pizza of Smiths Hamka's, zak 120 gram Ch Delicata chocolade tabletten, melk, puur; hazelnoot melk of puur of extra bitter tablet 200 gram Ch Halvanaise of Mayonaise, per pot Nieuw: Ch Comfort Toiletpapier, pak 5 rollen 259- 1.99 1.79 &s% 3.59 CU Appelsap, QQ pak-l llter W I s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 februari a s

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3