Verkiezingen eerste stap naar herstel GOED KOOP 'Gevangenisstraf blijft vergelding' Tsjetsjenen gaan vandaag naar de stembus Studio Sport gewoon weer tegen zevenen Feiten &Meningen MAANDAG 27 JANUAR11997 OPINIE 'We' zijn er klaar voor. Het eetschema is rond: zondagavond om zes uur aan tafel, vijf voor half zeven afwassen en dan om kwart voor zeven voor de buis. Mocht er vertraging ontstaan, dan kan het bord op schoot worden genomen en kan weer 'ou derwets tv worden gekeken. De onderhan delingen daarover zijn bij mij thuis afge rond, het contract is getekend, dus daarover kan in elk geval geen discussie meer ont staan. Alleen nog over het voetbal zelf. Als het meezit, herleven die goede oude tij den binnenkort. Alles wijst er immers op dat 'we' gaan winnen. Het komt er nu al leen nog op aan dat de NOS de samenvat tingen van het voetbal in de eredivisie kan blijven uitzenden. Gebeurt dat, dan zal ge hoor worden gegeven aan de wens van de Nederlanders die de overkoepelende om roep heeft laten interviewen. Gevraagd werd wanneer zij op zondagavond het liefst naar Studio Sport willen kijken. Driekwart antwoordde: kwart voor zeven. Het tijdstip waarop altijd kon worden afgestemd op het sportprogramma, totdat Sport7 er dit sei zoen ongevraagd met 'onze' uitzending vandoor ging. Door de overval van Sport7 werd Studio Sport met zijn voetbal verbannen naar tien uur 's avonds. Een onmogelijke tijd. Veel te laat. De volgende wedstrijd is dan bij wijze van spreken al weer gespeeld. Sport7 zou het alternatief worden, maar was helemaal niets. Nooit wist je wanneer wat zou wor den uitgezonden. Na elk doelpunt volgde een kwartier reclame. Je werd bedolven on der de 'doelpunten van de week, maar op de goals waarin je werkelijk geïnteresseerd was, kon je uren wachten. Omdat Sport7 zoveel zendtijd beschikbaar had, werd alles en iedereen geïnterviewd. Tot de comervlag aan toe. Interviewer: 'En wat ging er vanmiddag door je heen?' Vlag: 'Nou, het was verschrikkelijk koud'. Inter viewer: "Maar het was toch een hartverwar mende wedstrijd?' Vlag: 'Daar merkje nooit zoveel van. Je moet altijd stilstaan en mag nooit de spelers volgen'. Interviewer: 'Het voordeel voor jou is toch dat je regelmatig in beeld komt'. Verwacht werd dat door de komst van Sport7 veel meer Nederlanders in de ban van de bal zouden raken. In plaats daarvan haakten maar liefst 900.000 voetballiefheb bers af. Hun uitlaatklep was dichtgeslagen. Collega's op werk of de Riaggs konden de volgende morgen als hulpverlener dienen. Commercie maakt meer kapot dan je denkt. Zelfs het voetbal, dat altijd als heilig werd beschouwd. Maar gelukkig zijn die 900.000 niet voor niets in rook opgegaan. Zij hebben er voor een belangrijk deel toe bijgedragen dat Sport7 buitenspel is gezet en dat het voet bal van Studio Sport nu waarschijnlijk weer bij daglicht kan en mag worden gezien. Goed, ook op dat programma is het nodige aan te merken. Bij Eddy Poelman moet je bijvoorbeeld erg veel geduld hebben. De laatste woorden van een zin finishen nogal eens vijf minuten nadat de eerste woorden van start zijn gegaan. Bovendien kun je je afvragen of het wel gezond is dat oude mannen als Jansma en Smeets nog altijd achter kinderen aanrennen. Niettemin slik je Studio Sport als doping. Het hapt, al dan niet met eten op schoot, lekker weg. Het geeft een 'wij-gevoel' en het maakt de ne derlaag van je favoriete club wat gemakke lijker te dragen. Daarom moeten er ook geen nieuwe expe rimenten komen met SBS6, RTL of Veroni ca. Het zou de kosten van de gezondheids zorg alleen maar doen toenemen. Gewoon Studio Sport zondagavond kwart voor 7. jan preenen De Tsjetsjenen gaan vandaag naar de stembus om een president te kiezen die zal uitmaken op welke wijze en hoe snel hun republiek onafhan kelijk van Rusland wordt. Grootste kanshebber is Alan Maschadov, die twee jaar met succes aan het hoofd stond van het verzet tegen een van de grootste militaire grootmachten. Hij leidde daar na de onderhandelingen die uitmondden in de volledige terugtrekking van het Russische leger uit de Kaukasusrepubliek. Tsjetsjenië werd daardoor al in feite een onaf hankelijke staat, ofschoon de beslissing over de definitieve status is uitgesteld tot 2001. In het Kremlin zien velen Maschadov als de meest pragmatische en aanvaardbare man van de be langrijkste politieke figuren in Tsjetsjenië. De drie andere belangrijkste kanshebbers onder de dertien presidentskandidaten zijn Sjamil Basajev, Movladi Oedoegov en Zelimchan Jan- derbijev. Basajev (32) is een nationale held in Tsjetsjenië. Hij verwierf bekendheid door de bezettingsactie in de Zuid-Russische stad Boedjonovsk, waar hij en zijn guerrillastrijders in juni 1994 meer dan duizend mensen in gijzeling hielden. De actie dwong Moskou aan de onderhandelingstafel, al duurde het nog twee jaar voor er een vredesak koord tot stand kwam. Oedoegov (34) is een oudgediende die roem ver gaarde als minister van Informatie in de Tsjetsjeense oorlog. Hij verspreidde zijn bood schap vanuit afgelegen bergoorden met een draadloze telefoon. Zijn presidentscampagne legt de nadruk op „Islamitische orde". Zijn pri- vé-leven weerspiegelt zijn op de islam georiën teerde politiek. Hij heeft twee vrouwen en is de enige kandidaat die polygamie propageert. Jandarbijev (45) is de huidige leider van Tsjetsje c nië. Voor zijn politieke carrière was hij een be kend dichter. Hij was vice-president onder sepa e ratistenleider Dzjochar Doedajev. Jandarbijev was weliswaar een van de eerste Tsjetsjenen die de Russische overheersing openlijk aan de kaak j stelde, maar hij was geen duidelijk zichtbare oorlogsleider. De Tsjetsjenen kiezen behalve een president oo ;t de 63 afgevaardigden voor het parlement. grozny rtr Sjamil Basajev - terrorist voor Russen, held voor Tsjetsjenen Presidentskandidaat Sjamil Basajev bladert het gedenkboek door waarin de namen staan van Russische soldaten die in Tsjetsjenië zijn gesneuveld. foto epa In een land dat zijn strijders op handen draagt is Sjanjj" Basajev de meest vermaarde - en beruchtste. Zijn faa zou hem bij de Tsjetsjeense presidentsverkiezingen c vandaag wordt gehouden gemakkelijk de overwinnit kunnen brengen. Russische leiders zien de jonge, baarddragende rebel als een terrorist, die g< e enkele spijt heeft van zijn overval op een ziekenhuis in Zuid-Rusland, waar meer dan honderd patiënten, artsen en verpleegkundigen gijzelde. Maar de meeste Tsjetsjenen verkneukelen zich over de manier waarop Basajev zich i de situatie wist te redden en de Russen daarmee blameerde. Hij werd onmiij, dellijk een legende, vooral onder de jonge guerrillastrijders. In elk dorp dat hij op zijn verkiezingscampagne aandoet wordt Basajev om stuwd door enthousiaste aanhangers. Zijn baard heeft hij geknipt en zijn ca mouflagetenue heeft hij verwisseld voor een pak, met stropdas en tradition! lamswollen hoed. Maar hij trekt nog steeds een lange neus naar Moskou. Zi eerste daad als president, zo belooft hij, zal het uitroepen zijn van de volledi onafhankelijke staat Itsjkeria. „Moskou wil deze verkiezing tegenhouden, maar Moskou kan dat niet", zei Basajev op een van zijn campagnestops. „Deze verkiezing is de eerste stap t weg naar de wederopbouw van onze republiek." Met Basajev dingen nog vi 'o tien andere mannen naar het Tsjetsjeense presidentschap, onder wie de hu ge leider, Zelimchan Jandarbijev. Maar twee kandidaten zijn duidelijk favoi 'Jf Basajev en Asian Maschadov, een grijzende militaire commandant die in ai gustus met de Russen het einde van de oorlog overeenkwam. „Een van de belangrijkste zaken in ons buitenlands beleid zal de relatie mellc Rusland zijn", zegt Maschadov in zijn verkiezingsprogram. „Eerst zullen er economische relaties zijn. Maar misschien kunnen Itsjekeria en Rusland oo relaties onderhouden op militair en defensiegebied." Russische functionarissen, die uitsluiten dat Tsjetsjenië zich ooit zal mogen scheiden, geloven dat met Maschadov te praten valt en dat zij met hem een volledige separatie kunnen voorkomen door Tsjetsjenië economische voort len in het vooruitzicht te stellen. Maar al pleit hij misschien voor een stapsg wijze benadering, net als alle belangrijke Tsjetsjeense leiders is Maschadov voorstander van onafhankelijkheid. Voor de Russen zou een overwinning van Basajev een bevestiging zijn stereotype beeld van een door misdadige clans geleid en bandeloos land. D pas 32 jaar geworden Basajev heeft naast zijn guerrillaverleden nauwelijks tieke ervaring opgedaan. In zijn verkiezingskamp in Grozny lopen zijn aanh. gers erbij alsof zij zojuist van het slagveld terug zijn gekeerd. Mannen met baarden in militaire pakken, de meesten met automatische geweren over hi schouders, hangen rond voor de televisie, waar een actiefilm op wordt ver toond. Noch Basajev, noch een van de andere kandidaten heeft in detail uit de doe gedaan hoe hij denkt Tsjetsjenië, waarvan de hoofdstad en vele omliggende plaatsen in 1994-96 door de Russische strijdkrachten zijn verwoest, weer op I bouwen. „Eerst moeten we onafhankelijk zijn. Dan kunnen we alles produe ren wat we nodig hebben", zei Basajev kort geleden. Alle kandidaten geloven dat de kleine republiek, die voor de oorlog 1,2 milji l\ inwoners telde, zich economisch zal kunnen redden door het herstel van de u: olie-industrie. Maar om die olie te exporteren zal het geheel door land omshe: ten Tsjetsjenië hoe dan ook met Rusland moeten samenwerken. Tsjetsjeense leiders zeggen dat zij zich zullen laten leiden door islamitische principes. Zij zullen waarschijnlijk hulp zoeken in moslimlanden. Maar mei o dan beperkte humanitaire bijstand heeft nog geen enkel land aan de Tsjetsjm nen in het vooruitzicht gesteld. De veerkrachtige Tsjetsjenen blijven niet hangen in de ontberingen van dei ti log. Met hun handelstalent houden zij de voedsel- en medicijnenmarkt op voorraad. Maar de industrie, infrastructuur en andere sectoren liggen in dui gen. De paar duizend mensen die zich donderdag voor een verkiezingsbijef ;e komst op het centrale plein van Grozny hadden verzameld leek het een zori i zijn. „We hebben geen geld en er zijn geen banen", zei Lomali Azimov, een i werkloze chauffeur. „Ons werk is nu onze vrijheid te bewaken." grozny greg myre associated press AQUA VIVA TAFELWATER ROOD literfles 49 •99 ZACHTE WITTE m/Lt\ PUNTJES |Oy zak 10 stuks van.2-39' Js® Ï55 aaa BOERENKOOL OWU pak 450 gram van w Aanbiedingen geldig van ma. 27 t/m wo 29 jan. 1997 A&P Services BV lel 035-5483333 Over het proces tegen De Hak kelaar is uitgebreid bericht. En terecht! Het recht moet zijn loop hebben. De samenleving moet zien en ervaren hoe het recht wordt gehandhaafd. Als de rechtbank De Hakkelaar schuldig acht, moet hij zijn ver diende gevangenisstraf krijgen. De maximale strafmaat per strafbaar feit staat in de wet. Onlangs hebben Kamerleden voorgesteld de maximale straf voor georganiseerde criminali teit te verhogen. Een meer fundamentele vraag is wat de samenleving met gevan genisstraf wil bereiken. Die vraag is actueel. De afgelopen tien jaar is het aantal cellen in Nederland bijna verdrievou digd. En nog steeds kan de hon ger naar meer cellen niet wor den gestild. Minister Sorgdrager wil de discussie op gang bren gen over de zin van straffen. Zij vraagt zich onder meer af of het iets uitmaakt of iemand acht jaar of zes jaar moet zitten. Vol gens haar gaat het bij een ge vangenisstraf om het bescher men van de samenleving tegen de dader en om te voorkomen dat hij of anderen opnieuw de licten begaan. De huidige gevangeniswet heeft als doelstelling dan ook de ge vangenisstrafdienstbaar te ma ken aan de voorbereiding van de gedetineerde op terugkeer in de samenleving. De nieuwe ge vangeniswet, die binnenkort in de Kamer wordt behandeld, laat een aardser geluid horen, maar nog steeds niet aards genoeg. Wat mij betreft moet helemaal worden afgezien van hoogdra vende doelstellingen. Gevange nisstraf geldt in eerste instantie ter vergelding en afschrikking. Om een indruk te krijgen van het gevangeniswezen ben ik on langs op stage geweest in ge vangenissen in Haarlem en Scheveningen. Beide com plexen zijn allesbehalve luxu eus. Direct uitzicht op de blau we lucht is beperkt aanwezig. De cellen zijn kleine kale pij- penlaatjes van twaalf vierkante meter. In moderne inrichtingen zijn de cellen nog een stuk klei ner. Overal tref je wel een tv aan als 'spionnetje' op de samenle ving. Dat het gevangeniswezen een 'florerende bedrijfstak' is blijkt onder meer uit de groot scheepse verbouwingen die in Haarlem en Scheveningen wor den uitgevoerd Ook uit de samenstelling van de gevangenispopulatie blijkt dat resocialisatie geen gemakkelijke opgave is. Onder de vierhon derd gevangenen in Haarlem zijn mensen van ongeveer der tig verschillende nationaliteiten. Circa vijftig procent van het to taal is van buitenlandse origine. Dat is één van de redenen waar om het vrijwel onmogelijk is een eenduidig resocialisatiepro- gramma te hanteren. De over grote meerderheid van de ge vangenen heeft bovendien drugs gebruikt. Soms worden de drugs zelfs in babyluiers bin nengesmokkeld. Circa tien pro cent van de gevangenen heeft grote psychische problemen. Voor wie nog wat met zijn leven wil, zijn er programma's be schikbaar voor onderwijs en te rugkeer in de maatschappij. Een spoor van motivatie bij de gede tineerde is echter wel noodza kelijk. Anders loont de investe ring in geld en moeite zeker niet. Circa tachtig procent van de gedetineerden wil echter nauwelijks iets. Voor hen res teert het basisregime. Dat bete kent 26 werkuren per week, als er tenminste werk is. Ook uit de cijfers wordt het dui delijk dat de vlieger van resocia lisatie niet opgaat. Zeer veel ge detineerden - circa zeventig procent - vervallen na de gevan genisstraf meerdere malen in herhaling. Het gevangenisper soneel raakt daar echter niet door ontmoedigd, en wekt de indruk goed tegen het werk op gewassen te zijn. De bewaar ders zijn dominant aanwezig op een groot aantal controlepos ten. Binnen de totalitaire gevan genisorganisatie is hun houding bepalend voor welke doelstel ling dan ook. Zij signaleren of iemand een kort lontje heeft, dan wel zich kwetsbaar opstelt. Hun houding is nuchter en menswaardig: „Als jij normaal doet tegen mij, doe ik dat tegen jou". Een bewaarder heeft mij de ver zamelbak getoond bestemd voor faeces van iemand, die pil len of andere objecten heeft doorgeslikt. „Soms moeten we een beetje peuren", verkondig de hij met toewijding. Een groepsleider vertelde ook na vijftien jaar gevangeniswezen met zichtbaar plezier dat hij ontmoetingen organiseert tus sen jong volwassen gedetineer den en jongeren uit de Halt projecten, om de laatsten schrik in te boezemen voor de gevan genis. „Misschien helpt het een beetje." Een verpleegkundige verklaarde met een vriendelijke glimlach dat zij ervaring heeft opgedaan met schurft en TBC. Binnen het gevangeniswezen in Haarlem en Scheveningen wordt door niemand gepleit voor een milder strafklimaat. Dit geldt ook voor de verpleeg kundigen, die zeer regelmatig worden geconfronteerd met de medische en psycho-sociale klachten van gedetineerden. Circa de helft van de populatie meldt zich maandelijks bij de dokter met een of andere klacht. De gesprekken die ik in Haar lem en in Scheveningen met ge detineerden heb gevoerd zijn ook niet ontaard in tirades op de zinloosheid en onrechtvaar digheid van gevangenisstraf als zodanig. Betoogd werd dat 'first offenders' misschien zelfs te mild worden gestraft. Een groter schrikeffect zou preventief wer ken. Wel werd geklaagd over de hardheid van het standaardregi me. In het weekeinde betekent dit bijvoorbeeld dat gedetineer den slechts drie uur per dag uit hun cel kunnen. Ter voorbereiding op terugkeer in de samenleving zien zowel gedetineerden als bewaarders de stok achter de deur als het beste middel. Neemt een gede tineerde bijvoorbeeld deel aan een onderwijsprogramma, en doet hij niet zijn uiterste best, dan moet hij automatisch terug naar het standaardregime. De vervroegde invrijheidstelling na tweederde deel van de straf zou geen vanzelfsprekendheid meer moeten zijn. Goed gedrag moet worden beloond. Resocialisatie of niet, gedeti neerden blijven de terugkeer in de samenleving als een enorme Otto Vos: „De vervroegde invrijheidstelling na tweederde deel van straf zou geen vanzelfsprekendheid meer moeten zijn". archieffoto united photos de rr drempel zien. Buiten de muren valt het stempel van ex-gedeti- neerde zwaar. Het openen van een bankrekening of het sluiten van een verzekering is niet meer mogelijk. Het vinden van werk is slechts voor een enkeling De conclusie dringt zich op dat bij gevangenisstraf geen hoog dravende doelstellingen passen. De gevangenisstraf blijft nood zakelijk als ultieme methode van vergelding en afschrikking. Er is geen reden tot wijziging van de huidige trend dat ernsti ge delicten zwaarder worden bestraft. De samenleving is ook gebaat bij veiligheid op lange termijn, dat wil zeggen: minjia kans op herhaling. De overheid kan daaraan bf in praktische zin een bijdrai <i leveren. Volgens de gedetin den maken zij een grotere k'n- op een geslaagde terugkeer gf de samenleving als voldaan s aan drie W-s: wijf, wonen, v ken. Op de laatste twee W's p< de overheid invloed hebbel door een steuntje in de rug J bieden. Dat is geen boter a< E galg, maar een investering i veiligheid. otto vos tweede kamerlid (v

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2