Werfpop n gevaar Sequenza winnaar VSB-Award Bell maakt van pauze hoogtepunt )osthoek maakt er iets moois van Conie de Grote Brokken: creatief met Frank Zappa Cultuur Kunst 'Tenor Battle' stelt teleur Hans Dulfer en Jazzy D leggen sampletapijtje <\NDAG 27 JANUAR11997 CHEF JAN RIJSDAM. 071-5356444 Korte Nederlandse film wint prijs tussELDe Nederlandse film Beroemde Schilderijen van Maar- ;n Koopman is zaterdag tijdens het Brussels filmfestival als bes- korte film ondescheiden met een Kristallen Ster. De speelfilm ea van de Duitser Ivan Fila kreeg de Kristallen Ster voor de bes- Europese film. Lea kreeg ook de publieksprijs. De jury onder h tiding van de Australische regisseur Paul Cox kende verder on er meer sterren toe aan Steven Mackintosh (beste acteur in de ritse film Different for Girls van Richard Spence) en aan Julie ayet (beste actrice in de Franse film Select Hotel van Laurent ,souhnik). tJiet-gelovigen kopen meer boeken sterdam Niet-gelovigen kopen beduidend meer boeken dan ïensen met een geloof. Uit cijfers van de Stichting Speurwerk etreffende het Boek blijkt dat mensen zonder religie vorig jaar ïim 30 procent meer boeken aanschaften. Henk Kraima, direc- or tur van de Stichting Collectieve Propaganda van het Neder- E' indse Boek (CPNB) zei dat vandaag in Paradiso tijdens een ie ersconferentie over de Boekenweek, die van 12 tot en met 22 ie ïaart wordt gehouden. Thema is dit jaar religie, onder het mot- i 'Mijn God'. Renate Dorrestein schrijft het Boekenweekge- :henk, getiteld 'Want dit is mijn lichaam'. Twijfel aan echtheid Rembrandts resden Waarschijnlijk zijn slechts zes van de twaalf schilderij- n in de Sempergalerie in Dresden die aan Rembrandt worden legeschreven, werkelijk het werk van de Nederlandse zeven- ende-eeuwse schilder. Dat heeft de kunsthistorica Uta Neid- ardt die bij het museum in de Oost-Duitse stad werkt, gezegd egen de Sachsische Zeitung. Het doek Het offer van Manoah is aarschijnlijk door Willem Drost geschilderd en het portret van /illem Burchgraeff is waarschijnlijk het werk van Rembrandts ;erling Govert Flinck. Van vier portretten van mannen wordt de chtheid nog onderzocht. idens belangrijkste en oudste popfestival, Werfpop, eigt uitgerekend in 1997, het jaar waarin Ceiden zich lturele hoofdstad van de provincie mag noemen, niet dor te gaan. De voorzitter van de organiserende stich- Johan Andrée, zegt dat de kans dat Werfpop komen- zomer geen zestiende aflevering krijgt groot is. Het ge- ar voor het festival komt van de gemeente die in haar Jenementennota vooral engere regels oplegt. )en wim koevoet jojst is komen te staan dat Werf- dit jaar om 21.30 uur dient ïindigen. Andrée vreest zowel programma-technische als financiële gevolgen. Hij wijst ip dat de laatste jaren het it mdgedeelte van Werfpop ir enkele zeer geslaagde op- van dj's een 'enorme rt (wikkeling' heeft doorge- lakt. Zo stonden er vorig jaar vi id 23.00 uur nog zo'n tien- mensen te dansen tij- |ns dit programma-onderdeel, door velen als het hoogte- nt wordt beschouwd. Moet er al ierhalf uur van de 'speeltijd' Werfpopartiesten af dan zit volgens de voorzitter niets Iers op dan het gedeelte nee' te schrappen. Maar een tival van het formaat Werf- i pkan niet zonder, meent hij. ovendien gaat een eindtijd 21.30 uur de organisatie e (1 geld, te weten barinkom- i, kosten. Werfpop krijgt van recensie li dy van der spek !erdorps Kamerorkest o.l.v. Lex Oost- v. Marleen de Bruin, viool. Ge hoord 25/1Lokhorstkerk, Leiden. it lekkerste voor het laatst be ren' gaat nog altijd op. Een p ;d gevoel voor temperament, w gedwongen vrolijkheid, me- dieën en ritmen uit de Tsje- sche volksmuziek, een orkest volle bezetting, op volle toe- i, dat wordt je als dessert ngeboden. Tsjechische Suite Antonin Dvorak 41-1904) begint met een lief- Pastorale. Het karakteris- jte ritme (2/4) van de Polka n rdt ondersteund door vrolij- j] dreuntjes van fagot en hoorn, het Menuet blijven klarinet in een groef van de at hangen, zo klinkt het ten- riste, het jengelt lekker door. fluit zet in de Romance het ma in, even meegetrokken )r de tweede fluit, dan neemt hobo deze melodie in be- prachtig in combinatie de althobo. De strijkers zijn tastisch in de Finale-Furiant striemende golfbewegingen, ir wordt muziek gemaakt, n n daar verbleekt Hinde- h's 'Fünf Stücke' bij. Het is keurig doorspelen na een aarzelend begin. De lange 'F lodielijnen worden niet b iw op elkaar betrokken, er rdt geen gedoseerde span- ig opgebouwd, wat in deze tische Stücke ook moeilijk is. Pas in het 'Lebhaft', natuurlijk ook het meest toegankelijke stuk, wordt er écht lekker ge speeld. De violiste Marleen de Bruin is al een virtuoos op haar Evan- gelisti uit 1757. Het is heel knap wat ze doet, maar de onbewo genheid in haar uiterlijk doet ook iets met haar musiceren. Ze vertraagt, versnelt, wisselt van volume, speelt knotsen van in tervallen in de Cadens, raast door het Allegro molto vivace. Ze doet heel veel goed, zeker in het Andante, maar er openen zich geen vergezichten, er zijn geen verrassende dynamische vondsten, geen werkelijk subtie le fraseringen. Ze speelt nog te veel op safe. Het blijft een fan tastische positieve ervaring voor de grote carrière in het ver schiet. Wellicht heeft Lex Oosthoek wat extra blazers bij elkaar moeten sprokkelen voor de 'Se renade voor 13 blazers' (1858) van de toen 17-jarige Richard Strauss. Maar als ze werkelijk al le 13 in het Leiderdorps Kamer orkest thuishoren, mag Oost hoek zich in z'n handjes knij pen, zo goed als die secctie is. De?e avondmuziek begint wei nig interessant. Toch blijkt de opbouw vol spanning, die zo maar weer verwaten. De vrij donkere klank van fagot en hoorn wordt zo hier en daar verlevendigd door de heldere hobo en fluit. Oosthoek maakt er iets moois van. p tengere regels nekken festival muziek recensie ken vos Concert: Finale van de VSB Music Award 1997 met Groove Mama, Wie Niet Waagt en Sequenza Gezien: 25/1, De Waag, Leiden Dat de door de grote bankin stelling gesponsorde prijs de Music Award en niet Jazz Award heet, maakt het een stuk een voudiger om de finaleplaatsen te verdelen onder technisch ge vorderde bands. Een van de fi nalisten had niets met jazz te maken, namelijk de rhythm blues- en funkband Groove Ma ma die zaterdagmiddag het eerst aantrad. Het opvallendste aan deze vijfpersoonsformatie is zangeres Peti van der Velde, die zich met haar nu al volwassen aandoende soulstem spiegelt aan voorbeelden als Aretha Franklin, Chaka Khan en Whit ney Houston. Technisch en emotioneel overtuigt ze meteen als ze de eerste noten zingt van de bekende hits die het reper toire vormen. Zeker het gitaar- en keyboardspel was van dezelf de bovengemiddelde kwaliteit en deed niet onder voor de voorbeelden uit de zwarte pop muziek van zo'n twintig tot der tig jaar geleden. Het optreden kende geen zwakke punten, of het moest het totale gebrek aan originaliteit zijn. Daarmee vergeleken speelde Wie Niet Waagt duidelijk op een niveau lager. Hier nog was dui delijk te merken dat de musici zich eerder door techniek dan door inspiratie laten beperken. De band met de wat onhandig Het zigeunerswing kwartet Sequenza uit Den Haag won zaterdag de VSB Music Award 1997. De prijs is inge steld om beginnende bands een kans te geven zich te presenteren aan een groot publiek. Aan de prijs is een bedrag van 2.000 gulden verbonden. foto mark lamers gekozen naam bestaat uit zeven muzikanten die hun sporen hebben verdiend in de workshopavonden onder lei ding van Jeroen Koning en Pe ter Krijnen in het café The Du ke. Ook hier is een sterke troef de zangeres die duidelijk het beginnersstadium te boven is gegroeid. In het korte optreden werd vooral duidelijk dat de groep nog wat ervaring moet opdoen voordat het samenspel ontspannen klinkt en de solo's er natuurlijk uitkomen in het 'herrie-evenementen' veel de gemeente geen noemens waardige subsidie en van de twee belangrijkste sponsors is er één afgehaakt. De barinkom- sten zijn kortom nog belangrij ker geworden dan ze al waren, maar zullen flink tegenvallen als de bierpomp om 21.30 uur bui ten bedrijf moet worden ge steld. Andrée stelt voorts dat nood gedwongen inkrimping van het programma demotiverend is voor de medewerkers, allen vrij willigers. „Kunnen de mensen zich nog wel opladen om weer veel tijd en energie te steken in een kleiner festival?" Op 5 februari, als de stichting vergadert over Werfpop, valt een definitief besluit. Eerder werd al afgezien van een meer daags Werfpop. In het culturele jaar leek het een goed idee om een dag met 'world' aan het Leidse festival vast te plakken. Hiervan is om vooral logistieke red.en afgezien. recensie ken vos Hand Dulfer met Jazzy D en DJ Mr. Melle met in het voorprogramma The French Kiss. Gezien: 25/1, De Waag, Leiden Geheel in het teken van het luidruchtige en dansbare stond de late zaterdagavond in de Waag The French Kiss, een hip- hop-jazzgroep onder leiding van de rapper en gangmaker Ferdinand van Duuren die zich zelf een 'hyper' noemt. De mu ziek is gebaseerd op het bewer ken en uitrekken van funk-riffs en loopjes uit de jaren zestig tot tachtig, voornamelijk van James Brown en George Clinton (Parli ament). Hoewel de elektronica een belangrijke rol speelt, pro beerde de Haags-Leidse band tenminste nog zijn wendbaar heid te behouden, door zoveel mogelijk instrumentatie in ei gen hand te houden. Voor naamste doel was om de avond een feestelijke tint te geven met grooves neergezet door Jeffrey Ariës (basgitaar), Sven Figee (toetsen) en Arto Bohadjian (gi taar) en Erik Hoeke (drums). De groep slaagt erin om de dans muziek en jazz tot een aanne melijk geheel te versmelten. Het is overigens jammer dat van de improvisatorische capaciteiten van Tom Beek (tenorsax) en Bo hadjian in de loop van het op treden steeds minder te horen recensie ken vos Martijn van Iterson Kwintet en de Tenor Battle. Gezien: 26/1De Waag, Leiden. Volgens het programma zou het Karei Boehlee Trio het slotcon- cert van de Blues- en Jazzweek beginnen, maar andermaal bleek de organisatie het publiek te verrassen met een afwijkende act. Deze keer was het een aan gename verrassing, want gitarist Martijn van Iterson die de 'tele foonband' leidde, had via de wel aanwezige Karei Boehlee te norsaxofonist Jasper Blom uit genodigd. De ritmesectie werd naast Boehlee op keyboards ge vormd door contrabassist Marr us Beets van de Beets Brothers en de bekende drummer Marcel Serierse. Er werden enkele bekende standards gespeeld, waarbij op viel dat de vermoeid ogende Van Iterson zich niet bepaald van zijn beste zijde liet horen. Veel beter verging het Boehlee die de gelegenheid te baat nam om af en toe eens stevig uit te pakken op -de synthesizer, voortbouwend op de harmoni sche mogelijkheden die het ma teriaal bood. Beets vulde de wat passief reagerende Serierse goed aan in de begeleiding. Het prettigst was het vooral luiste ren naar Jasper Blom die de be kende toonreeksen niet omzette in verplichte figuren, maar met zijn voorbeeldige techniek ge heel onverwachte interpretaties liet horen. De tenorsaxofonist was in de slecht bezette Waag gematigd moderne jazzidioom. Als laatste speelde de groep Sequenza, die enige uren later door de vierkoppige jury uitge roepen zou worden tot winnaar van het concours. Het kwartet musiceert in de traditie van de zigeunerswing en bracht nog de meeste solistische kwaliteit aan de dag. Het groepsgeluid en ze ker de ritmesectie van ritmegi taar en contrabas hadden niet de verfijning die we verwachten van de betere groepen in dit ge nre, maar de violist en met na me de sologitarist zijn eigenwijs en technisch onderlegd genoeg om voor soms minder voor de hand liggende fraseringen te kiezen. Zeker de opbouw en uit werking van de klassiek geïnspi reerde, moeilijke compositie 'Diminishing' was bijzonder de moeite waard. Uiteindelijk overtuigde deze groep van de drie finalisten het meest, omdat niet alleen de uitvoering ruim voldoende was, maar ook van enige oorspronkelijke creativi teit gesproken kan worden. was. Bij het optreden van Hans Dulfer met Jazzy D (toetsen en samples) en DJ Mr. Melle (draaitafels) daarentegen wordt de nu in de dance-wereld zo langzamerhand ouderwetse be nadering gehanteerd: een sampletapijtje leggen en dan er even gemakzuchtig overheen geïmproviseerd met de instru mentalisten die toevallig be schikbaar zijn. Jazzy D en Mr. Melle, noeste werkers zonder veel poidumuitstraling, zorgden wel voor kwalitatief goede, maar soms wat monotone dans- grooves. Dulfer, vooral bekend om zijn grote mond, toonde zich zaterdagnacht vooral ani mator en minder muzikant. Zijn muzikale bijdragen bleven be perkt tot korte riffs, het afknij pen van het riet dat in zijn be kende 'gekrijs' resulteert, en het mondeling opzwepen van het publiek. Zijn spel lijkt de laatste tien jaar nauwelijks enige ont wikkeling te hebben doorge maakt, hoewel gezegd moet worden dat 's lands op één na bekendse saxofonist wel zijn muzikale smaak heeft verbreed. Dulfer hield het na ongeveer een uur al weer voor gezien, voor het massaal toegestroom de publiek echter nauwelijks re den om midden in de nacht Jazzy D en Mr. Melle meteen de rug toe te keren. recensie wim koevoet Concert: Corrie en de Grote Brokken. Gehoord: 26/01, Leids Vrijetijdscentrum. Sinds zijn overlijden in 1993 hebben hele volkstammen zich gestort op de enorme mu zikale erfenis van Frank Zap pa. Tal van ensembles uit ver schillende landen laten zonder enige gêne cd's met hun inter pretaties van de moeilijkste composities van de Ameri kaanse meester in het vakje 'Zappa' bijzetten in de platen zaak. Op eigen naam en kracht komen ze geen meter verder. Ook muzikanten uit de tal loze bands die hij heeft aange voerd proberen op cd's en op het podium oude tijden te doen herleven. Hun produc ties zijn wat minder dubieus: zij proberen geld te verdienen met muziek die ze zelf al maakten toen hij nog onder hen was. Toch slaat Zappa vanaf zijn wolkje in de hemel ook hun verrichtingen tanden knarsend gade: wat een gebrek aan creativiteit, constateert hij. Het concert, gisteravond in het LVC, van Corrie en de Gro te Brokken heeft hij echter ge volgd met gespitste oren, een verlegen glimlach vanwege de hulde die erin doorldonk, maar vooral vervuld van ont zag. Eindelijk eens een groep die zijn muziek niet slechts leent om er nostalgie mee te bedrijven. De zo'n twintig composities die langskwamen zijn name lijk het werk van een Zappa- fan en -kenner die buitenge woon oorspronkelijk met haar inspiratiebronnen omspringt. Ze speelde niet één Zappa- liedje, maar openbaarde vanaf de allereerste toon zijn in vloed. Ze behandelt zijn mu ziek als een stijl, zoals blues of rap en eigenlijk staat Zappa- muziek ook op zichzelf. Corrie van Binsbergen uit Amster dam heet ze en behalve een fantastisch componiste is zij ook een klasse-gitariste. Had Zappa nog geleefd dan had hij vast wel een van haar compo sities gespeeld! Van Binsbergen had een puike (gelegenheids)band achter zich staan, zonder ook maar één zwakke plek. Met de geïnspireerde brulboei Bob Fosko (Raggende Manne) en de Nederlandse evenknie van Nina Hagen, Beatrice van der Poel (Beeswamp) in de frontli nie, werd voorkomen dat het gezelschap verzandde in oe verloos instrumentaal gefreak. Met zulke doorgewinterde muzikanten die van alle mark ten thuis zijn, ligt dat gevaar op de loer. D'WYS The Voices of Soul: het heeft iets weg van gospel-Dolly Dots. foto henk bouwman verantwoordelijk voor ongetwij feld sommige van de interes santste improvisaties van dit nu tiendaagse evenement. Een teleurstelling was daarna het als tenor battle aangekon digde slotonderdeel, want van strijd tussen tenorgiganten was geen sprake, veeleer van een vriendelijk onderonsje. Debet daaraan was ongetwijfeld de matige communicatie met en binnen de ritmesectie van Erik van der Luit (piano), Jeroen Ko ning (contrabas) en Ed Osse- voort (drums), die daarom de blazers niet kon opjutten zoals dat bij een echte 'battle' hoort. Toch waren onder de kern van de vijf tenorsaxofonisten die in de eerste set te zien waren niet de minsten: Ben van den Dun- gen, Bob en Simon Rigter, Tom Beek en Enno Spaanderman. Min of meer verplicht werd voor de nog altijd goeddeels le ge zaal solo na solo gepresen teerd zonder dat er van no emnswaardige interactie sprake was. Daarna was het tijd voor enkele ook niet bijzonder spannende features en voegden zich daarbij nog een vifertal an dere tenoristen uit de Leidse en Haagse regio zich om nog eens enkele bekende stukken door te nemen. Leuk voor de deelnemers, maar het publiek verdiende in een nu sfeerloze Waag toch een beter verzorgde apotheose, en dat terwijl de programmering dit jaar toch al zo weinig avon tuurlijk was. Zo ging de jazz week als een nachtkaars uit. muziek pablo cabenda D'WYS Voices of Soul, Madeline Bell en het Frans Bouwmeestercombo Gehoord: 25/01Hartebrugkerk, Leiden. 'Ze is echt geweldig hè? Ja wat moet je er nog meer van zeg gen?' En wat kan je er nog aan toevoegen? Hammondorganist Carlo D'WYS is Madeline Bell uitvoerig aan het complimente ren. De ster van Tom Parkers 'Young Messiah' heeft net een optreden verzorgd in de pauze van souljazz en gospelformatie 'D'WYS en Voices of Soul' en en passant de show gestolen. Na het optreden van Bell zijn er hier en daar dan ook gaten in het publiek. Mensen die na het zingen de kerk zijn uit gegaan, stapt uitdagend door het gang- En nu moet D'WYS zelf met zijn pad, wandelt langs de eerste rij- band het resterende publiek en terwijl ze verzaligd haar ar- met adequaat naspel nog opge- men in de lucht steekt en met wonden zien te houden terwijl het hoogtepunt goed beschouwd al ge weest is. Bell had er met het combo van Frans Bouw meester niet meer dan vier nummers voor nodig. Bij de opkomst blijkt al dat het haar menens is. Madeline lijkt zich, anders dan haar achter het groen verstopte begeleiding, niet te willen be perken tot de weinige ruimte die haar is toebemeten. Nee, ze haar ogen dicht van 'nee, nee' schudt maar 'ja, ja' bedoelt. Ze zingt 'Georgia on my mind', glimlacht naar de lieve men sen en de lieve mensen hou den van haar. De piano smeekt om een loom gedrapeerd da meslichaam. Een discipline die miss Bell beheerst tot in de vin gertoppen, waar ook inmiddels de hele kerk om heen gewon- Madeline Bell: de mensen houden van haar. foto mark lamers den is als er een pianosolo klinkt. Onbaatzuchtig richt de hand van Bell de aandacht op de toetsenist achter de Sanseve ria's zodat de zaal weet wie zij moet bedanken. Applaus volgt, want het publiek applaudisseert na elke solo en op 'Bye, bye Blackbird' wordt zelfs enthou siast meegezongen. 'Misschien past het niet hele maal in onze cultuur, maar er mag in het publiek best wel meegedaan worden.' Een kleine hint aan de bezoekers van orga nist D'WYS die gezien heeft tot wat voor participatie het pu bliek bij Madeline Bell in staat is. Maar het zal nog een veel voud aan inzet van de 'voices of soul' kosten voordat mensen bevangen door de heilige geest radslagen gaan maken in het middenpad. De vijf vrouwelijke 'voices' zijn allemaal in een an dere metallic kleur blouse ge stoken en voorzien de cruciale momenten van de soul-jazz nummers van synchrone dans pasjes. Het heeft iets weg van de gospel- Dolly Dots, waarbij de enige mannelijke zanger zich ietwat gelaten, lijkt het, over geeft aan de dans en mime- praktijken. De geënsceneerde geestdrift laat geen ruimte voor ongegeneerd vocaal uitpakken. En de zaal toont zich wat koeler. Meeklappen? Alia, iedereen is graag een goede gast. Maar op staan en meejuichen kost je meer inzet. De zangeressen mo gen ieder op hun beurt, uiterst adequaat, een nummer voor zingen. D'WYS toont zich in het instrumentale 'Cookin' with Jimmy' een ware Hammond virtuoos die er niet voor terug deinst blootsvoets de baspeda- len te bespelen. Heel gezellig, maar er is niemand flauwgeval len en niemand zag het licht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21