Leidsch Dagblad 8 21 Kerk voert protest Servië aan 3®^ Drie titels voor Straathof Ajax ging bij keuze Olsen niet over één nacht ijs Chauffeurs halen spullen op Onrust door LindaRoos en Jessica Mramides zetten Albanië in vuur en vlam Shell stopt verkoop van pornoblaadjes Brand in zaagselsilo in Hazerswoude 'Lichten één nacht uit' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1AANDAG 27 JANUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41297 Binnenland Minimumloon I blijft splijtzwam voor paars Buitenland Leiden Italiaanse staat maakt gokkers wanhopig Als Chris Verplancke ergens achter staat, verkoopt hij de wereld Cultuur en Kunst Strengere regels nekken Leidens oudste popfestival LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 i. wm Judith Straathof. den haag anp-gpd ludith Straathof, het nichtje van wereldkampioen 1500 meter Jeroen Straathof, trok afgelopen weekeinde bij het NK afstanden de aandacht met titels op de 500, 1000 en 1500 meter. Op haar thuis- baan reed de 19-jarige Zoe- terwoudse tijden die ze op De Uithof nog nooit had gere den. „Die tijden geven aan dat ik in vorm ben.'' Straathof werd in Den Haag hartstochtelijk aangemoedigd - door 'Juud's Suupclub' en won voor vrijwel lege tribunes de 500,1000 en 1500 meter. Titels waar ze ondanks de af wezigheid van bijvoorbeeld Annamarie Thomas en Mari anne Timmer dolblij mee was. „Zeker vanwege de tij- FOTO HOLVAST den, ik ben op dit soort ijs nog nooit zo snel geweest. Dat geeft me nog het meeste voldoening." Straathof, pupil van sprintcoach Leen Pfrom- mer, miste vorige week in Groningen tijdens het NK sprint nog de vorm. „Zoals ik nu rijd had ik me daar kun nen plaatsen voor het WK", wist de 19-jarige, die over en kele weken in Butte om de wereldtitel allround bij de ju nioren strijdt. Op zaterdagavond wipte Straathof even over naar haar woonplaats Zoeterwoude, om daar tot sportvrouw van het dorp te worden gekroond. Pagina 15: 'Zoeterwouds schaatstalent domineert ge devalueerd NK' amsterdam gpd Ajax is niet over één nacht ijs gegaan om een opvolger voor Louis van Gaal te vinden. De club interviewde, om een goed beeld te krijgen van de voornaamste kandidaat, zelfs spelers die in het verleden met Morten Olsen hebben ge werkt. Het onderzoek beperk te zich niet alleen tot de trai nerskwaliteiten. Ajax wilde ook weten hoe Olsen 'als mens' was. Vooraf werden twee lijsten met kandidaten, één met Ne derlandse en één met buiten landse trainers, samengesteld. Namens de technisch staf wa- 1 ren de directeuren Louis van Gaal en Co Adriaanse bij het overleg betrokken. Verder mochten ook de spelers hun zegje doen. Bestuurslid Hennie Henrichs moest toegeven dat niet ie ders wensen bij Ajax konden worden ingewilligd. „Soms zijn mensen niet beschik baar", zei Henrichs voor de microfoon van het NOS-ra- dioprogramma Langs de Lijn. Op de vraag of de kandida tuur van Olsen ook door de spelersgroep werd gesteund, zei Henrichs: „We hebben het de spelers voorgelegd." De voetballers werden zaterdag ochtend voor de training op de hoogte gesteld van de keu ze van het bestuur. Meer dan 300.000 mensen op de been in Belgrado HET WOORD IS AAN La Rochefoucauld Wie nooit eens een dwaas heid begaat, is niet zo ver standig als hij wel denkt. In het centrum van de Servische hoofdstad Belgrado hebben vanmorgen meer dan 300.000 mensen deelgeno men aan een vreedzame protestmars tegen het bewind van president Milosevic. De demonstratie was georgani- seeerd door de Servisch-Orthodoxe Kerk. Patriarch Pavle nam, geflankeerd door tientallen zingende priesters, de leiding van de massale processie. BELGRADO Rtr-AFP De optocht begon om half acht voor de Sint Sava-kathedraal in het centrum van de stad en Apeldoorn werkt niet meer mee aan asielbeleid APELDOORN ANP Apeldoorn werkt niet meer mee aan het uit huis zetten van uit geprocedeerde asielzoekers. Ook zal de gemeente de uitke ringen van deze mensen niet af pakken, zo heeft de gemeente aan staatssecretaris Schmitz (justitie) en de Tweede Kamer laten weten. De asielzoekers voor wie Apeldoorn in de bres springt, vallen onder de zogeheten Rijks Opvangregeling Asielzoekers (ROA). Bij gebrek aan asielzoe kerscentra vroeg het Rijk begin jaren negentig aan gemeenten om woningen beschikbaar te stellen. Nu er weer voldoende opvangcapaciteit is, wil de rijks overheid de ROA-regeling stap voor stap afbreken. Een eerste stap is daarbij het uitzetten van uitgeproceerde asielzoekers. Dat probleem legt het rijk voor eén deel op het bordje van gemeenten. Die moeten huur- en leefuitkerin- gen van de asielzoekers staken, waarna de Vreemdelingen dienst tot uitzetting kan over gaan. Inhumaan, vindt Apel doorn. Volgens het gemeente bestuur drijft dit beleid asiel zoekers ook in de Illegaliteit. In Apeldoorn wonen onge veer honderd ROA-asielzoekers, onder wie tientallen Chinezen, Eritreërs en Ethiopiërs die nog op uitsluitsel over hun verblijfs status wachten. Zij maken wei nig kans, omdat de overheid de ze landen als veilig beschouwt. snel uit tot de grootste betoging sinds het orthodoxe nieuwjaar op 14 januari. Toen ging een half miljoen mensen de straat op. De mars, officieel ter ere van de Heilige Sava, begon enkele uren nadat tienduizenden stu denten en hun aanhangers drie uur lang juichend door de stra ten hadden gelopen. Zij konden hun luidruchtige betoging hou den toen de politie na acht da gen besloot haar kordon op de heffen. De Heilige Sava is de pa troon van de studenten en leer lingen. In november verklaarde de president de overwinning van de oppositie bij de gemeente raadsverkiezingen in veertien steden ongeldig, waarop onop houdelijke demonstraties volg den. De kerk heeft zich aan het begin van de crisis afzijdig ge houden, maar spreekt zich steeds duidelijker tegen Milose vic uit. Patriarch Pavkle koos eerder regelrecht de kant van de beto gers en beschuldigde het be wind ervan „onrust te zaaien en aan te zetten tot bloedvergieten, alleen om de macht te behou den". Gisteren deed zich in het stu dentenprotest een nieuwe ont- DEN ROBBERT MINKHORST komst van de Goede Tijden echte Tijden-sterren Linda, >os en Jessica heeft zaterdag- iddag in de Haarlemmerstraat Leiden voor flinke opschud- ng gezorgd. De politie moest aan te pas komen om de assale toeloop van mensen ligszins in goede banen te lei- in. Mensen verdrongen elkaar n maar zo dicht mogelijk bij drie soapsterren te kunnen imen. Door de massale toe- op en het gedrang dreigden rschillende etalageruiten on- ir de druk te bezwijken. De drie zingende actrices zouden om vier uur de officiële opening van de winkel Phones 4U verrichten. De keten liet de sterren ook in Rotterdam en Utrecht opdraven. In Leiden sprak de politie van 'een soort volksoploop'. Het regende klachten over de situatie rond de winkel. De massale toeloop zorgde ook voor opstoppingen in de winkelstraat. Er waren zoveel mensen, dat ander winkelend publiek niet of nauwelijks meer voorbij Phones.4U kon komen. De politie moest uiteindelijk orde op zaken stellen. Volgens woordvoerder T. Stuifbergen ging dat niet gemakkelijk. „We hebben iedereen gemaand wat rustiger aan te doen. Op plaat sen waar het echt link was, heb ben we mensen moeten weg sturen of wegtrekken. Het leek wel alsof sommigen elkaar het licht in de ogen niet gunden." De politiewoordvoerder wil verder geen verwijten uitdelen. „Niemand was hier op voorbe reid. Wij niet en de mensen van Phones 4U ook niet. Niemand had dit verwacht." De drukte bezorgde zakken rollers wel een goede dag. Tien vrouwen deden aangifte van diefstal van hun portemonnee of tas. Haarlemmermeer Automobilisten die vrijdag betrokken waren bij de kettingbotsingen op de A9 hebben za terdag massaal gebruik gemaakt van de gelegenheid spullen uit hun beschadigde auto's te halen. Volgens een zegsman is het politiebureau in Hoofddorp overspoeld met telefoontjes. De politie van Haarlemmermeer heeft nog zo'n honderdtwintig auto's en wrakken opgeslagen op twee bewaakte terreinen. De voertuigen blijven daar voorlopig nog voor technisch onderzoek. 22 andere auto's zijn inmiddels wel vrijgegeven, omdat ze onbeschadigd uit de ravage tevoorschijn zijn gekomen. De toestand van de 33 gewonden is onveranderd; veertien mensen zijn zwaargewond geraakt en negentien licht. Niemand verkeert nog in levensgevaar. Het is nog niet duidelijk of er een officieel onderzoek komt naar de oorzaak van de verkeersramp. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat in Noord-Holland moet het initiatief daartoe bij politie en justitie liggen. Die hebben echter nog geen besluit genomen. FOTO ANP OLAF KRAAK ienduizenden gedupeerden koelen hun woede via plundering en brandstichting IEDAPEST HANS GERTSEN «RESPONDENT enduizenden woedende Alba- zen, die vrezen al hun spaar- nten kwijt te zijn, hebben dit sekeinde hun woede gekoeld overheidsgebouwen, fabrie- n en de oproerpolitie. In de lofdstad Tirana en andere ste il kwam het tot ernstige rel- plunderingen en brand- chtingen. Bij gevechten vielen «tallen gewonden. Het is nog onduidelijk hoe oot de schade van de uitbar- ng van volkswoede is. Vol os sommige berichten zou de lige raffinaderij van het land lor brand zijn verwoest. Ande bronnen melden echter dat 'slechts' het hoofdkantoor van het staatsbedrijf Albpetrol is verwoest. De ongeregeldheden doen denken aan die van 1991. Toen koelden de Albanezen hun woe de over het communistische re gime op honderden fabrieken, kantoren en collectieve boerde rijen, hetgeen de economie van het land nog steeds parten speelt. De volkswoede wordt dit keer echter veroorzaakt door de har de kennismaking met het kapi talisme. Honderdduizenden Al banezen hebben al hun spaar centen gestoken in zogenaamde piramides, dubieuze beleg gingsfondsen die deelnemers winsten van 35 tot 100 procent per maand beloofden. De onrust begon toen twee piramides hun verplichtingen niet meer konden nakomen. De regering heeft de fondsen daar na verboden en banktegoeden ter waarde van ruim 450 mil joen gulden van de twee be kendste 'beleggingsfondsen' ge blokkeerd. Zowel premier Meksi als pre sident Salih Berisha heeft ver geefs geprobeerd de onrust weg te nemen met beloftes dat ge dupeerden minstens een deel van hun geld terugkrijgen. De onlusten bewijzen dat het gros van de Albanezen weinig ver trouwen in de beloftes van de regering heeft. Volgens de linkse oppositie heeft de conservatieve regering van Berisha en Meksi niets ge daan om de beleggers te be schermen. Internationale finan ciële instellingen hadden de Al banese autoriteiten herhaalde lijk gewaarschuwd voor de risi co's. Als alle tien piramides failliet gaan, dreigt dat de economie totaal te ontwrichten. Volgens schattingen hebben dfe Albane zen in totaal meer dan twee miljard gulden in de fondsen gestoken. Het gemiddelde inko men ligt amper boven de hon derd gulden per maand. De economie draait goeddeels op de harde valuta die Albanese gastarbeiders naar huis overma ken. ROTTERDAM ANP Shell gaat in haar tankstations pornoblaadjes van de schap pen halen. De oliemaatschap pij is tot de conclusie geko men dat de verkoop van por no niet past bij haar nieuwe imago van 'een professioneel bedrijf dat zorgzaam omgaat met zijn directe omgeving'. Een uitzondering wordt ge maakt voor Playboy en Penthouse, omdat dat vol gens Shell 'maatschappelijk geaccepteerde' blootbladen zijn. De verkoop van de porno boekjes en video's sluit vol gens Shell niet alleen slecht aan bij haar imago. Ook past het niet bij de toenemende verkoop van levensmiddelen en 'gemaksproducten'. De uitbreiding van het assorti ment van de pompwinkels leidt tot een toenemend be zoek van kinderen, vrouwen en ouderen. Die storen zich volgens onderzoek van Shell ernstig aan de seksbladen. Slechts bij epn minderheid van de stations kan Shell de pornoblaadjes zelf van de schappen halen. Een meer derheid van de pompstation houders is zelfstandig onder nemer. Om hen te overtuigen gaat Shell nog met hen over- wikkeling voor, nadat zo'n hon derd legerofficieren in burger zich bij de demonstranten had den aangesloten. Ze zwaaiden demonstratief met hun militaire papieren en stelden zich op tus sen de studenten en het politie- kordon. Tot nog toe heeft het leger zich afzijdig gehouden in de Servische crisis. Milosevic heeft dan ook vermeden de militairen te hulp te roepen en steunt ge heel op de oproerpolitie. Dronken man rijdt 200 meter over het ijs ter aar anp Een 54-jarige man uit Ter Aar heeft zaterdagavond gepro beerd met de auto van Ter Aar naar Langeraar over het ijs te rijden. Na tweehonderd meter reed hij in een windwak. De politie vond de bestuur der, nog zittend achter het stuur, met zijn hoofd net boven water. Duikers van de brand weer haalden hem uit zijn voer tuig. Hij is met onderkoelings- verschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Na een alcoholproef moest hij zijn rijbewijs inleveren. r^hetfcürrft r droog ZSSg 10% 10% 20% SS»?? 30% 30% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 22 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3 Buitenland5 Cultuur21 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving8 Randstad 10 Regio7,8,9 RTV/programma's11 Sport 13 t/m 20 Strips22 Uitgaan Kortingen voor 'Ribbenkast ritme' door Alex d'Electrique in de Leidse Schouwburg en de film Babe in Voorschoten. HAZERSWOUDE/BOSKOOP ANP-LIESBETH BUITINK Een smeulende hoop zaagsel in een betonnen silo van een tri- plexbedrijf, heeft zo'n vijftig brandweermannen vanaf negen uur zaterdagmorgen tot tegen elf uur 's avonds handenvol werk gegeven. De brand op het ITC-bedrij venterrein op de grens van Ha zerswoude en Boskoop was niet op een normale manier te blus sen. Door het gevaar voor een stofexplosie mocht er namelijk geen zuurstof bij de vuurhaard komen. De brandweerkorpsen van Hazerswoude, Benthuizen en Boskoop probeerden daar om te blussen met vloeibaar stikstof, dat de zuurstof moest verdrijven. Uiteindelijk lukte dat. Ze hadden daartoe een gat in de silo gemaakt. Pas aan het begin van de avond kon het sein 'brand meester' worden ge geven. De werkzaamheden waren niet zonder gevaar. Bij een eventuele stofexplosie kon vol gens een woordvoerder van de brandweer het dak van de silo worden afgeblazen. De politie had daarom uit voorzorg de omgeving afgezet. Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan en bij de brand zijn geen gevaarlijke stoffen vrij gekomen. De brandweer heeft zaterdag nog de hele nacht ge controleerd of de temperatuur in de loods niet te hoog opliep. Zondagmiddag moest opnieuw worden nageblust. Het vuur brak uit in de af- voerinstallatie en sloeg over naar de grote opslagruimte waar de houtkrullen lagen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. ZUTHPEN ANP Om mensen te doordringen van de lichtvervuiling in Nederland, houdt de International Dark Sky Association op 5 april de Donkere Nacht van Nederland. Iedereen wordt opgeroepen tus sen 10 en 12 uur 's avonds de buitenverlichting uit te doen en de gordijnen dicht. Verder vraagt de stichting mensen met een lege closetrol, één keer voor tien uur en nog eens voor middernacht, de straat op te gaan om die te rich ten op de pan van de Grote Beer. Vervolgens moet de kijker het aantal zichtbare sterren tel len en dat aantal opsturen naar de stichting in Zutphen. Zo kan een gedetailleerde verlichtings- kaart van Nederland worden gemaakt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - Plaats: - 'Tel: (I.v.in. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatiseh (f. 92.05) I i automatisch (f. 32.95) Oacceptgiro (f. 93,05) - Handtekening: - i Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch tÊk Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden g '71 21 41 4 0 0 1 1 A' OF BEL 071-5128030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1