Tiinda Niemann indt klapschaats iu wel 'komisch' Thomas blijft Zijlstra in tweekamp de baas ené Ruitenberg zet zegereeks ook op kunstijs voort op 1500 voor Hans Klein-Hesselink Sport Marnix ten Kortenaar plaatst zich voor WK Groot slem Rusland op EK kunstrijden jANDAG 27 JANUAR11997 19 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071 -5356463 De strijd is gestreden, de zonne stralen strelen de houten tribu ne van het ijsstadionnetje in het Zwitserse Davos en Annamarie Thomas neemt voldaan een hap van een zelfgesmeerde boter ham met chocopasta. Ze glimt, oogt volmaakt gelukkig en op uitbundige wijze schreeuwt ze een recreant toe die in de bocht ten val komt. De man kijkt met een zure glimlach op en de 25- jarige Friezin houdt uit schaam te haar hand voor de mond. ,,Het is de vader van Carla", mompelt Thomas geschrokken nadat ze een uur eerder de in de World Cup ondergebrachte schaatstweekamp met Carla Zijlstra om een startbewijs voor het WK allround in haar voor deel heeft beslist. Het pijnlijke moment praat ze even later voor zichzelf weer goed. „Nou ja, je mag iemand toch wel toe lachen als die valt?" Tegelijkertijd verbeet Zijlstra, wat hoger gezeten op de tribu ne, de teleurstelling van de ne derlaag. Ze voerde een ongelijk gevecht tegen de tranen, vroeg zich af waarom de ellende nog eens over haar heen werd ge stort. Davos was al nooit goed voor haai- geweest. Vorig jaar was ze er grieperig en op de voorbereidingen van de Winter spelen van 1994 werd ze er overmand door twijfel en ge voelens van eenzaamheid. „Je wordt hier getest of je te gen de hoogte (1600 meter, red.) en tegen de stress van een tweekamp kan. Het werd me al lemaal te veel", bekende Zijlstra gistermiddag somber. „Het uit eindelijk doel van het schaatsen is ervan te genieten. Maar je blijft er toch veel te veel energie instoppen." Zijlstra ging niet voor het eerst in haai- lange loopbaan aan de spanning ten onder. Ook in het lopende seizoen, waarin de 27-jarige Groningse een nieuwe en vooral frisse start had gemaakt en zich had voorgeno men haar primaire gevoelens onder controle te houden. Die confrontatie met zichzelf trof de moedige Zijlstra recht in het hart. Ze twijfelde aan de recht vaardigheid daarvan. „Ik weet dat ik goed kan meekomen op de grote toernooien. Maar op eens, in het laatste weekeinde van januari, blijk je niet goed genoeg te zijn." Een discussie over de uit komst van de tweekamp bleef achterwege. Het verschil was immers evident. Zijlstra had za terdag op de 3.000 meter (4.27,27) slechts vier seconden op Thomas (4.31,40) gewonnen en op de 1500 meter (2.12,10) van gisteren zakte ze door het ijs. De doctoranda bewegings wetenschappen moest na de rit van Thomas (2.05,68) een per: soonlijk record rijden om vol gende week met Tonny de Jong en Barbara de Loor naar Naga no in Japan te mogen afreizen. Dat lukte bij lange na niet. Thomas bleek in mentaal op zicht sterker. Het gegeven dat de boerendochter uit Bantega ervaring heeft in het overwin nen van tegenslagen, gaf waar schijnlijk de doorslag. In 1991 werd Thomas wegens 'onvol wassen gedrag' door coach Leen Pfrommer uit Jong Oranje gezet, maar minder dan een jaar later kreeg ze een uitnodi ging voor de kernploeg. In 1993 richtte de ziekte van Pfeiffer veel schade aan in het lichaam van Thomas, waardoor ze pas in 1994 debuteerde op de internationale toernooien. Na podiumplaatsen op het EK en WK werd ze in 1995 gekweld door een hardnekkige rugbles sure. Niet lang nadat de net ge kroonde Nederlandse ijskonin gin er serieus aan had gedacht vervroegd afstand van haar troon te doen, zorgde ze voor een sensatie door vorig jaar met twee wereldtitels (1000 en 1500 meter) aan de haal te gaan. Als geen ander weet Thomas wat fysieke pijn is en hoe belangrijk mentale kracht is. De steun van vriend en schaats-Belg Bart Veldkamp hielp haar al diverse malen over het dode punt heen. In Davos rekende Thomas af met wat ze een week eerder nog als een 'klote seizoen' had beti teld. In september vocht ze een financieel conflict met de schaatsbond uit, maar veel ver moeiender en zorgwekkender waren de medische onderzoe ken als gevolg van gezichtsveld- stoornissen twee maanden la ter. In de Alpen brak voor haar in de voorbije week echter de zon door. Thomas: „Ik voel me lekker. Logisch, als je lang in de put hebt gezeten. Gek werd ik ervan, want het heeft echt lang geduurd." Thomas werd er zo 'gek' van dat ze uit zelfbescherming er niet over wilde nadenken, laat- staan praten. Er rustte een ta boe op en ze hield de schijn op zorgeloos door het leven te stappen. De wijze waarop de onttroonde nationale sprint- en allroundkampioene de tegen slagen trachtte te relativeren, heeft in Davos uiteindelijk suc ces opgeleverd. „Dit is mijn beste overwinning van het sei zoen", aldus Thomas. „Vorige week rende ik nog achter Mari anne Timmer aan op het NK sprint, maar nu heb ik goed ge schaatst. Ik mag naar het WK en dat zie ik als een beloning. Het betekent dat ik mezelf heb over wonnen." Marnix ten Kortenaar heeft het duel met zijn 'landgenoot' Christian Eminger in zijn voor deel beslist. De Scheveninger heeft de enige Oostenrijkse WK- plaats toegewezen gekregen op basis van zijn prestaties in de voorbije maand. Eminger moest als kwalificatie-eis gisteren in Davos een snelle 5.000 meter rijden, maar eindigde op negen seconden achterstand van Ten Kortenaar. De 26-jarige Nederlander, die op het EK dertiende werd, rijdt dit jaar voor het eerst op een buitenlandse licentie. Ondanks het feit dat hij herstellende is van een zware griep hield hij zich moeiteloos staande in Davos. De ploeggenoot van Bart Veldkamp, die namens België op het WK aan de start ver schijnt, schaatste de 1500 meter in 6.57,96 en de 5 kilometer solo in 7.07,68. „Ik ben heel opgelucht want het is de laatste weken door Eminger hard gespeeld", aldus Ten Kortenaar. „Voeg daarbij die koortsaanval en het is een godswonder dat ik hier sta. Het WK wordt een mooie belevenis, ik zie het echt zitten. Ik kan over een jaar met een gerust gevoel stoppen. Want anders blijf je zo'n gefrustreerd type." Een andere Nederlander die op een buitenlandse licentie rijdt moet nog een week in spanning de beslissing over zijn WK-deelname afwachten. Brigt Rykkje, die een dubbel paspoort heeft en voor Noorwegen uit komt, strijdt met <Lasse Saetre om het tweede startbewijs in Nagano. De 21-jarige Haarlem mer klopte zijn tegenstrever op de vijf kilometer met ruim ver schil. Rykkje noteerde 7.06,66 en Saetre 7.21,10. Kjell Storelid is al zeker van deelname aan het WK. Een dag eerder eindig de Rykkje op de 1500 meter in 2.00,62. „Rykkje heeft goed gereden in Davos, maar Saetre heeft op de vijf kilometer een persoonlijk record van 6.52 staan", zei de Noorse bondscoach Svein-Ha- vard Sletten gisteren. „Ik wil eerst uitzoeken wat er met Sae tre aan de hand is. Misschien heeft hij wel een opkomende griep. Hij heeft bij Storelid op de kamer geslapen en die heeft al twee dagen last van buik griep." De Europese titelstrijd kunstrij den heeft Rusland groot slem opgeleverd. In alle vier onder delen ging het goud naar Russi sche deelnemers. Irina Sloets- kaja maakte het kwartet zater dag in Parijs vol. Zij behield haar vorig jaar veroverde kam- pioenskroon bij de vrouwen. Het zilver was voor de Hongaar se Krisztina Czako, het brons ging naar Julia Lavrentsjoek uit de Oekraïne. Eerder in het toernooi zege vierde Alexej Oermanov in het sportpaleis Bercy bij de man nen, Marina Eltsova/Andrej Boesjkov op het paarrijden en Oksana Gritsjoek/Jevgeni Platov in het ijsdansen. De 17-jarige Sloetskaja lever de voor 4500 toeschouwers een solide prestatie. Alleen in het begin van haar vrije kür was ze even wat onzeker met als resul taat een paar rommelige lan dingen op de ijsvloer. Daarna groeide ze en toonde ze zich een ware ijskoningin. De in woonster van Moskou, met als trainster Zhanna Gromova en als choreografe Elena Sjakovs- kaja, voltooide zes drievoudige sprongen. Czako stond bij lange na niet in haar schaduw maar wist nog net de zilveren positie vast te houden. Dat was niet zo zeer aan haar eigen prestatie te dan ken als wel aan het falen van de concurrentie. Lavrentsjoek steeg ondanks een val van de vijfde naar de derde plaats. De Francaise Vanessa Gusmeroli zakte van drie naar zes. De voormalige Europese kampioe ne Surya Bonaly, eveneens uit Frankrijk, kwam niet verder dein de negende positie. Er heerste in Parijs grote on tevredenheid over het gevolgde puntensysteem, dat voor het publiek moeilijk te volgen was. Voorzitter Ottavio Cinquanta van de Internationale Schaats Unie (ISU) beloofde tijdens een persconferentie dat er een on derzoek zal worden gehouden naar vereenvoudiging. „Er zijn zoveel klachten ontvangen dat we wel gedwongen zijn iets te doen", zei hij. „Er moet een nieuw systeem komen of er moeten zodanige wijzigingen worden aangebracht dat de toe schouwers niet in het onzekere blijven." De ISU heeft inmid dels van de Franse schaatsbond voorstellen ontvangen ter ver betering van het waarderings systeem. Sally-Ann Stapleford, voorzitster van de technische commissie van de ISU, was daar niet van onder de indruk. „De huidige jurering is het best en het eerlijkst." .a D IT GPD lo ojRuitenberg heeft zich gretig aan het toetje ig De Elburgse marathonschaatser was in de >e van de natuurijsperiode al oppermachtig ai kunstijs ligt de KNSB-beker binnen hand- Op de plek waar Ruitenberg op 23 novem- leiding in het klassement pakte, De Vecht en in Utrecht, onderstreepte hij zaterdag o .'ermacht in de eindsprint. tenberg werd door zijn overwinning het aarnste doelwit van de jonge handtekenin- >ers, die eigenlijk zaten te wachten op krab- ■an Henk Angenent en Erik Huizebosch. Angenent kan de Elfstedenkoorts nog- d i niet bedwingen en Huizebosch heeft het chijnlijk te druk met zijn carnavalspromotie noorden van Nederland. De winnares van ie stedentocht keerde wel terug bij haar colle- ïl adat ze tijdens de finish van de Tpcht haar d landen scheurde. Ze werd derde achter de zusjes Gretha (zij won voor het eerst op kunstijs) en Jenita Smit. René Ruitenberg is na de tijd op natuurijs niet lovend over het rijden van steeds hetzelfde rondje op vaak dezelfde schaatsbanen. Maar met het motto 'kunstijs is ook bevroren water' schroomt hij niet om zijn zegereeks voort te zetten. „Bovendien heb ik dit klassement nog nooit ge wonnen", zegt Ruitenberg, „en zoiets staat toch mooi op je lijstje." Nog drie wedstrijden scheiden de schrokop van de marathonschaatsers, van de overwinning. Na een Oostenrijks uitstapje op de Weissensee keren de A-rijders terug in Utrecht, waarna nog een wedstrijd in Den Haag en de fi nale in Deventer wachten. Nog drie koersen con troleren en de buit is binnen. De marathon in Utrecht had bijna 99 ronden lang kraak noch smaak. Zelfs het woord spelden- prikje was nog te veel voor de onschuldige ont snappingen. Het tempo werd constant hoog ge houden en de leden van het op natuurijs ge kraakte peloton bleken niet meer in staat om tot die ene krachtsexplosie te komen. Precies het scenario dat Ruitenberg graag ziet dus. De Elbur- ger dichtte zelf in het begin van de koers de gaat jes, in het tweede deel kreeg hij hulp uit onver wachte hoek. Van de Klerk's-formatie, die met Yep Kramer, Lammert Huitema en Ruud Borst (hij vertrekt na dit seizoen naar Van Lingen) res pectievelijk de nummers twee, drie en vier van het klassement herbergt. Zij gokten op de dag overwinning en daar mochten ze na afloop spijt van hebben. Ruitenberg heeft in ploeggenoot Haico Bouma, 's zomers op de skeelers al zijn superknecht, na melijk de Jelle Nijdam van het schaatsen. Een turbo om hem naai- de finish te brengen. Bouma speelt toch geen rol meer in het klassement en stort zich daarom met overgave op het steunen van zijn in het oranje leiderspak rijdende kom paan. Anderhalve ronde voor het einde kwamen de twee aan de leiding en vanaf 250 meter voor de finish mocht Ruitenberg alleen verder. De twee andere podiumgasten, Rob van Meggelen en Kramer, kwamen zelfs niet in de buurt van de winnaar. De Wehkamp-ploeg lijkt met de goede presta ties een trend te zetten die volgend seizoen na volging krijgt. Er wordt namelijk structureel ge bruik gemaakt van een trainer, Jan Wiebe Last. Het blijkt te werken. Was in het begin van het kunstijsseizoen de Klerk's-formatie nog opper machtig, nu eisen de Wehkampers de prijzen op. De broers Ruitenberg, Henri en vooral René, weten sinds de klassiekers op natuurijs na de Elf stedentocht de aandacht op zich gevestigd. René schitterde mobiel bellend zelfs in een recla mespotje. Co Giling, die volgend seizoen een ge heel nieuwe ploeg wil beginnen, dingt al naar de gunsten van René. Of het zo ver komt is de vraag, want de Ruitenbergjes voelen zich moreel ver plicht om bij Wehkamp, waar ze al jaren voor rij den, te blijven. da Niemann durfde tot voor kort de klapschaats niet ~f(?r te binden. De Duitse schaatskampioene vreesde enodigde techniek nooit onder de knie te krijgen en niets anders dan haar vertrouwde vaste ijzers on- le voeten. mann (30) begon haar omscho lingscursus twee weken gele den, na het Europees kam pioenschap in Heerenveen waar ze op een tweede plaats eindig de achter Tonny de Jong. De vijfvoudig wereldkampioene all round verbleef tien dagen in Klobenstein, aan de Italiaanse kant van Tirol. „De klapschaats is komisch", zegt ze nu. Niemann versloeg op de 3000 meter met groot verschil in een rechtstreeks duel Tonny de Jong: 4.19,70 om 4.31.19. Een verrassing, maai- de kersverse Europees kampioene werd er koud noch warm van. Op bui tenbanen presteert ze traditio neel minder en bovendien was ze in het gecombineerde klasse ment van de drie en vijf kilome ter niet meer te achterhalen. „Het zit in je achterhoofd dat je het klassement al gewonnen hebt. Er zat geen supertijd in, dus heb ik de race rustig uitge reden. De 1500 meter van giste ren was belangrijker." Ook op de schaatsmijl kreeg De Jong een draai om de oren, al kwam die minder hard aan. Niemann klokte 2.03,75, De Jong 2.05,77. Barbara de Loor had op de 1500 meter hinder van de kinderziektes van de klapschaats. Ze kwam traag uit de startblokken, omdat een na de successen van de Trlandse vrouwen behoort ook tot de almaar groep van gelovigen, is de World Cup-wedstrij- in Davos van afgelopen :inde debuteerde Nie- op klapschaatsen en won 1500 en 3000 meter. Haar 3 overwinning (Berlijn) da- alweer van 23 november enkele jaren geleden in e tvte begon bij de junioren et Zuid-Hollandse gewest, seizoen uitgegroeid tot wijdverbreid fenomeen: de haats. Niemann is en- ast. „De klapschaats is en heeft een positieve in- op de uitstraling van de tssport", zegt Niemann •en maand nadat de Duit- I nd nog verwoede pogin- ondernam om de klap- ts door de Internationale its Unie te laten verbieden, het motto: kan je de con- fitie niet op de ijspiste ver- dan maar vanachter de e tafel. 0 Duitse schaatsers hebben nische benadering veria zijn en masse gaan trai- ijbp de klapschaats. Nie- borgpen los zat. Opvallend was dat Annamarie Thomas en Ma rianne Timmer op deze afstand De Jong voorbleven. „Toch was dit de beste tijd van Tonny op een buitenbaan", zocht coach Ab Krook naar een positieve in valshoek. Geen enkele Nederlandse vrouw kwam op het podium en dat baarde Krook enige zorgen. „Daar til ik zwaar aan, we mó gen dit zeker niet bagatelliseren. Maar de werkelijkheid is niet zo dramatisch als het scorebord aangeeft." De Jong boekte in Davos nog wel een financieel resultaat. Ze tekende zaterdag een publiciteitscontract, over eenkomstig dat van Ids Postma, met bondsponsor Aegon. Over enkele weken is de 22-jarige Friezin in de tv-commercials van de verzekeraar te zien. De mannen uit de kernploeg van Henk Gemser zorgden voor drie podiumplaatsen. Jeroen Straathof en Bob de Jong won nen respectievelijk de 1500 en 5000 meter. Op de laatste af stand eindigde Gianni Romme op een tweede plaats. Rintje Ritsma en Ids Postma onder vonden nog de naweeën van een griep, die Falko Zandstra eerder in de week al thuis had gehouden. Martin Hersman stelde op beide afstanden licht teleur. Volgens Gemser malen de tegenvallende prestaties door het hoofd van de Sassen- heimer. „Hij was zelfs bezorgd over zijn plaats in de kernploeg. Nou, daar hoeft hij niet over in te zitten." Bob de Jorig heeft zojuist de winnende tijd op de 5000 meter op de klokken gezet. Coach Henk Gemser ver zorgt het gebruikelijke saluut. foto wfa qlG« MARC VAN DERJAGT ERKER Klein-Hesselink heeft op het NK len de bronzen medaille op de veroverd. De schaatser uit koop was één van de deelnemers, lf ifiteerden van de afwezigheid van jlerlandse top. Roelofarendsvener I van de Poel bleef ondanks de ge omstandigheden 'plakloos'. jj i-Hesselink, student technische skunde, toonde zich afgelopen za- in eerste instantie alles behalve verrast over zijn derde plaats. „We zijn gewoon een geweldige ploeg op weg naar de wereldtop", blufte de 20-jarige nummer acht van het NK sprint. Maar de door SC Johnson Professional ge sponsorde Nieuwkoper ontdooide snel. „Nee, ik weet waar mijn grenzen liggen. De Nederlandse top kan ik dicht nade ren, maar daar blijft het waarschijnlijk bij. Op dit moment mis ik gewoon nog de ervaring om regelmatiger op het po dium te kunnen staan." Klein-Hesselink, die zweert bij de klapschaats, werkte in het Haagse schaatscentrum De Uithof veel meer af standen af dan zijn succesvolle 1500 me ter (in 2.00,41). Afgelopen vrijdagavond al reed hij sneller dan ooit tevoren op de 5000 meter (vijfde in 7.14,25). De 500 meter leverde hem twee zevende plaat sen en de achtste stek in het afstands klassement op. Gisteren werd hij vijfde en negende op respectievelijk de 1000 meter en de 10.000 meter. Arnold van de Poel (Roelofarends- veen) viel tegen de verwachting in bui ten alle prijzen. De 28-jarige sprinter, vorig weekeinde nog vijfde op het NK sprint - achter Jan Bos (in Den Haag af wezig), Gerard van Velde (afwezig), Er- ben Wennemars (aanwezig) en Jakko Jan Leeuwangh (aanwezig) -, behaalde zijn hoogste eindklasseringen op de 500 meter (vierde) en de 1000 meter (zesde). De meeste voldoening gaf zijn 1000 meter-overwinning op oud-kernploeglid en oud-nationaal recordhouder op de 1000 meter, Arjan Schreuder. De schaat ser uit de Sanex-ploeg kwam tot een schamele eindtijd van 1.19,34, tegen Van der Poel 1.17,91. ij d d leiri - -Hesselink profiteerde op het NK afstanden met de bronzen medaille op de 1500 van de afwezigheid van de vaderlandse top.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19