Sampras verstoort mooie droom Moya Martina Hingis raast langs kansloze Mary Pierce ilongaarse schermsters verzorgen demonstratie Oostenrijker Fritz Strobl is de nieuwe 'Koning van Kitz' Van der Poel pakt ook Superprestige-trofee Sport )erde Grand-Slamtitel oor Manon Bollegraf Franziska van Almsick stopt na Sydney AANDAG 27 JANUAR11997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Woodies' nu recordhouders 1elbqurneMark Woodforde en Todd Woodbridge zijn de suc- esvolste formatie van het internationale tennis. De Australiërs iehaalden zaterdag in Melbourne hun achtste Grand Slam-zege a het mannendubbelspel. In de finale waren de 'Woodies' met -6 7-5 7-5 6-3 te sterk voor het Canadees-Amerikaanse koppel .areau/O'Brien. Fleming/McEnroe en Newcombe/Roche kwa- nen eerder aan zeven overwinningen. Klaver en Goossens kampioen wolle Maarten Klaver en Ester Goossens hebben in Zwolle de iationale meerkamptitels indoor gewonnen. Klaver haalde in de evenkamp 5386 punten, Goossens eindigde met 3925. De kam- lioenschappen waren zwaar gedevalueerd. Goossens was zelfs le enige vrouw die de vijfkamp voltooide. Hockeyteam eerste in Zuid-Afrika 'URBANHet Nederlands mannenhockeyteam heeft het drielan- lentoernooi in Zuid-Afrika gewonnen. Oranje versloeg in de fi- lale het gastland met 1-0. Het doelpunt kwam op naam van temco van Wijk. De olympisch kampioen bleef in de dubbele erie wedstrijden tegen Zuid-Afrika en Argentinië ongeslagen. Favoriet wint Prix d'Amérique arijsHet favoriete paard Abo Volo heeft op de baan van Vin ennes bij Parijs de 76ste editie van de befaamde draverij om de 'rix d'Amérique gewonnen. Gereden door de Belgische pikeur bs Verbeeck bleef de 9-jarige Franse hengst over een afstand [an 2700 meter de Franse combinatie Capitole met Michel Le- ïoir in de sulky voor. ricNulty: vier uit vijf ort edward Mark McNulty blijft winnen. De golfer uit Zimba- we, heersend Nederlands Open-kampioen, boekte in Port dward in de Wild Coast Challenge zijn vierde overwinning in ijf toernooien van de Zuid-Afrikaanse Tour. mie Els heeft op Hope Island de Johnnie Walker Classic ge zonnen. Zijn eindzege was goed voor driehonderdduizend gul- en. lbourne»anp tnon Bollegraf heeft gisteren or de derde keer een Grand- imtitel in de wacht gesleept, i 32-jarige Ermelose, die te- nwoordig in Brabant woont, in op de Australian Open in :lbourne met haar Ameri- anse partner Rick Leach het mengd dubbel, ïollegraf en Leach, als derde plaatst, stuitten in het voor recht voor de mannen enkel- elfinale op de Lets/Zuid-Afri- anse combinatie Larisa Nei- id/Laffnie De Jager. Het werd 1 6-7 7-5. ,Dit mag gerust een klein inder genoemd worden", zei llegraf overgelukkig. ,,In ok- )er onderging ik een zware ie-operatie. Daardoor kon ik weken niet op mijn benen lan. Zo snel mogelijk heb ik nuit een rolstoel weer geoe- ïd, net als Thomas Muster na ins auto-ongeluk. Ik moest k nog zes weken revalideren, lama kon ik pas voorzichtig ier aan echt tennissen den- n. Ik vreesde dat Melbourne g te vroeg kwam. Ik was ech- rzikon anp de wereldbeker heeft Adri a der Poel gisteren ook beslag legd op de Superprestige-tro- De wereldkampioen vëldrij- n finishte in Wetzikon als ze- ade. Maar die klassering was Idoende om verzekerd te zijn a de eindzege, omdat zijn aste concurrent Mario Decle- (Bel) pas op de veertiende ;k finishte. De Italiaan Luca Bramati won mals vorig jaar de wedstrijd Zwitserland, de voorlaatste in cyclus, voor de Zwitser Tho- as Frischknecht en de Tsjech domir Simunek. Richard oenendaal viel uit toen hij ver de achterhoede de veertigste lats reed. Nationaal kam- 1 len Wim de Vos eindigde als e op ruim vier minuten. Een n, ek voor de WK in München t het niet goed gesteld met nationale selectie. iet zag er aanvankelijk naar ter pijnvrij en speelde als van ouds. Echt ongelooflijk." Bollegraf wilde aanvankelijk van 1997 haar laatste tennisjaar maken. „Maar nu denk ik er hard over er een extra jaartje aan vast te plakken. Ik ben dan wel 32 jaar, maar het dubbelen gaat me kennelijk nog prima af." Manon Bollegraf stond als en kelspeelster wel eens op de 29ste plaats van de wereldrang lijst. Maar dat was in 1990. In middels is ze al weer aan haar twaalfde profseizoen bezig. Ze verdiende in die periode bijna 1,5 miljoen dollar. Voornamelijk aan het vrouwendubbelspel. Ze vormde een ijzersterk kop pel met Navratilova, Adams, McGrath en nu met Arendt. Te genover één titeltje in het enkel spel (1989, Oklahoma) staan 22 eindoverwinningen in het vrou- wendubbel. Maar de allergroot ste successen zijn voor Bollegraf blijkbaar weggelegd in de mixed. Met landgenoot Tom Nijssen won de Ermelose in 1989 op Roland Garros. Twee jaar later volgde de hoofdprijs tijdens de US Open. uit dat Van der Poel de eer van Oranje hoog zou houden. Een tijdje reed hij alleen op kop, voordat hij gezelschap kreeg van Bramati en Frischknecht. De Tsjech Radomir Simunek sloot later aan. De Nederlandse veteraan kwam echter ten val en zakte naar de zevende posi tie. Voldoende evenwel voor de tweede hoofdprijs dit seizoen. De derde lonkt volgende week in de Beierse hoofdstad, rond het Olympisch Stadion. Daar verdedigt de 37-jarige Rabo- bank-renner de verleden jaar in Montreuil veroverde regen- boogtrui. Twaalf jaar geleden viel Van der Poel in München het zilver ten deel achter de Duitser Klaus Peter Thaler. Vrijwel onherkenbaar door de modder, bibberend van de kou passeerde hij de finish. Bevro ren handen noemde hij de oor zaak van zijn tuimelpartij. De benen waren echter goed, meende hij. Zorgen voor vol- Carlos Moya beleefde de Australian Open afgelopen twee weken als in een roes. En toen kwam er nog die mooie droom die de Span jaard hoop gaf voor zijn fi nale tegen de nummer één van de wereld. Als Pete Sampras eens een iets zwakkere dag zou hebben. melbourne anp Het was nog net geen nacht merrie. Daarvoor was het eerste optreden in een Grand Slam-fi- nale voor de 20-jarige Span jaard toch nog net te mooi. Maar Pete Sampras sloeg zijn hoop, zijn droom binnen 87 mi nuten aan diggelen. De Ameri kaan had het beste tennis voor de laatste dag bewaard en won via 6-2 6-3 6-3 zijn negende Grand Slam-titel. Carlos Moya verbaasde vriend en vijand, maar Sampras niet. De Spanjaard, die voor zijn reis „down under" op de 24ste plaats van de wereld stond, ver sloeg in Melbourne Boris Bec ker en Michael Chang. „Dat wa ren de nummers zes en twee van de wereld. Niet slecht toch? Waarom zou ik de nummer één van de wereld dan niet kunnen verslaan." „Ik moet me niet zenuwachti ger maken dan nodig is", zo had Moya zichzelf ingeprent. „Als ik me bedenk dat dit een Grand Slam is, dat ik tegenover de beste speler van de afgelo pen jaren sta en wat er te ver dienen valt, zal ik verkrampen. Dan win ik nooit." Moya ver krampte gisteren. Niet door de zenuwen. Het was de vermoeid heid, gecombineerd met de te leurstelling. „Dit was de nummer één van gende week maakte hij zich niet. „Ik kon niet meer sturen", steunde „Poeleke". „Het lukte me niet de handen warm te krij gen. En dat is funest op een par cours als dit en onder deze ex treme omstandigheden. De vorm is nog steeds goed. Ik heb op het laatst geen enkel risico meer genomen. Ook al is dat te gen mijn natuur, want ik wil al tijd winnen." Van der Poel had een super start. Door zijn razendsnelle vertrek werd het veld uit elkaar geslagen. Een tijd reed hij op kop, totdat hij drie ronden voor het einde in de brij belandde. Bramati, Frischknecht en Simu nek aarzelden geen moment en gingen er vandoor. Simunek kon het tempo niet bijbenen, Frischknecht werd getroffen door een lekke band. Bramati passeerde de finish met veertien tellen voorsprong op de Zwitser. Van der Poel volgde op bijna twee minuten. de wereld. En waarom hij het is, werd vandaag wel duidelijk", sprak Moya na afloop vol res pect. „In de andere wedstrijden had Pete nog wel eens zijn zwakke momenten, maar van daag niet. Ik heb nooit de kans gekregen te spelen zoals ik het wilde, heb me nooit ook maar een beetje op m'n gemak kun nen voelen." De teleurstelling was snel ver werkt. Dat is wat gemakkelijker als je echt kansloos verliest. Moya was eigenlijk best wel een beetje trots op zichzelf. Hij was de eerste Spanjaard in de finale van de Australian Open sinds Andres Gimeno in 1969 van Rod Laver verloor. Hij was even de trots van het land, dat eigenlijk alleen Spaanse successen op het trage gravel van Roland Gar ros gewend is. Moya sloeg zich via de mooie reeks in Melbour ne in de harten van heel wat tennisfans. En naar een plekje hamburg» sip De Duitse zwemster Franziska van Almsick blijft haar sport op topniveau bedrijven tot en met de Olympische Spelen van Syd ney in 2000. Daarna zal ze stop pen. De wereldkampioene op de 200 meter vrije slag is dan pas 22 jaar. Van Almsick is een van de be kendste Duitse sporters. Ze is de laatste topper die is opgeleid door het voormalige systeem in de DDR. Tijdens de Olympische Spelen van Aüanta viel ze enigszins tegen door slechts zil ver te halen op haar favoriete kitzbuhel/cortina d'ampezzo rtr/anp Oostenrijk en Italië hebben dit weekeinde het alpine-skiën ge domineerd. Zowel bij de vrou wen als de mannen. In Kitz- bühel zegevierde de Oostenrij ker Fritz Strobel zaterdag op de afdaling, zijn landgenoot Mario Reiter won een dag later de sla lom. Isolde Kostner triomfeerde in Cortina d'Ampezzo zaterdag voor Italië op de Super G, land genote Deborah Compagnoni was gisteren de beste op de reu zenslalom. Strobl is de nieuwe 'Koning van Kitz', Kostner en Compag noni de favorieten voor de Azurri tijdens de WK in Se- striéres vanaf volgende week zondag. De 24-jarige Strobl won zaterdag met een pisterecord de afdaling op de roemruchte Streif. Strobl bleef landgenoot Werner Franz en de Fransman Luc Alphand voor. De leerling politieagent boekte zijn tweede overwinning in de strijd om de wereldbeker. Hij behaalde een overwinning op zichzelf door na jaren blessureleed terug te ke ren aan de top. Begin jaren negentig stond Strobl te boek als een superta- foto rtr in de mondiale top-10. „Ik heb mijn doel voor dit jaar binnen een maand bereikt. Nu moet ik maar voor de top-5 gaan," aldus Moya. Zes breekpunten kreeg Pete Sampras. Zes keer sloeg hij toe. Een bewijs voor zijn daad kracht. De 24-jarige Amerikaan nummer. „Na de Spelen waren er twee mogelijkheden: stoppen of helemaal opnieuw beginnen. Ik wil een nieuwe start." In de krant Welt am Sontag zegt ze te lijden aan een persoonlijke cri sis. „Ik zou als persoon willen veranderen, het plezier willen hervinden." Daarom staakte ze de samenwerking met trainer Lindemann, stopte ze met school en betrok ze een eigen huis met vriend Steffen Zesner, ook een zwemmer. Volgens Van Almsick was het grootste pro bleem na Atlanta eigenlijk niet eens het feit dat ze 'slechts' zil ver haalde, doch meer de reac- lent op de afdaling. Een ernstige knieblessure, opgelopen in Ca nada, riep hem een halt toe. Hoewel hij fanatiek en verbeten aan een terugkeer werkte, be reikte hij nooit meer het niveau dat hem toegedicht was. Hij dreigde uit de nationale ploeg te worden gekegeld, maar verze kerde zich van een plaats in het Wereldbeker-team dankzij het winnen van de Europa Cup. Dit seizoen kreeg hij een laatste kans. En die greep hij met beide handen. Zaterdag was zijn optreden op de 3312 meter lange piste adembene mend. Hij verbeterde en pas sant het baanrecord, dat Günther Mader in 1996 op 1.54,29 had gebracht. Strobl suisde in 1.51,58 naar beneden. Strobl is de enige Oostenrijker die twee afdalingen heeft ge wonnen. Daarmee heeft hij zich verzekerd van een startbewijs voor de WK in Italië. „Een over winning in Kitzbühel is altijd meer waard dan welke medaille ook, al is het alleen maar om het prijzengeld. Maar goud in Sestriéres zou niet slecht zijn." Reiter boekte zijn eerste zege op de slalom dit seizoen. Hij hield Alberto Tomba achter zich. In tegenstelling tot Strobl staat er als het moet. In Mel bourne stond hij voor de elfde keer in een Grand Slam-finale. Voor de negende keer was de hoofdprijs voor hem. De laatste keer dat het mislukte was pre cies twee jaar geleden, toen Agassi hem in de finale op Flin ders Park versloeg. Met negen Grand Slam-titels op zak weet Sampras alleen Björn Borg nog voor zich. De Zweed vergaarde in zestien fi nales elf hoofdprijzen. Sampras wilde er niet over praten. Nor maal gesproken is dat record binnenkort van hem. Maar het intereseert hem niet, zegt-ie. „Cijfers zeggen me niets. Het gaat om het gevoel dat erbij hoort," aldus Sampras, die ook de afgelopen dagen weer vaak aan zijn vorig jaar overleden coach Tim Gullikson had ge dacht. „Ik voel dat-ie me daar boven in de gaten houdt. Hij moet trots op me zijn dat ik me hier door heel lastige wedstrij den heb geworsteld. Dat is een heerlijk gevoel." Hij speelde misschien de ge makkelijkste finale uit zijn le ven. „Maar het was het zwaar ste Grand Slam. Door de hitte en de verschrikkelijk zware bal len. Dat was zeker niet in mijn voordeel." Sampras speelde in de vierde ronde een vijfsetter tegen de 19- jarige Slowaak Dominik Hrbaty. Het werd een slijtageslag bij temperaturen van rond de 50 graden. Hij overwon en leerde ervan. „Vandaag was het weer heet en vochtig. Die eerste twee sets waren het belangrijkste. Toen ik die eenmaal binnen had, was ik gerustgesteld. Bij deze omstandigheden was het voor Moya bijna onmogelijk om te herstellen en voor een vijfset ter te gaan." ties daarop. „De mensen gaven me niet de kans om te zeggen: 'Olympisch zilver, dat is toch wat.' Had ik goud gepakt in een perfecte race, dan had ik onge twijfeld gezegd dat ik zou stop pen, dat er nog anderen dingen zijn in het leven." Aangaande haar populariteit heeft Van Almsick bemerkt dat haar situatie enigszins is te ver gelijken met die van tennisser Boris Becker. De een vindt haar heel aardig, de ander mag haar niet. „Of ke springen op me toe en omarmen me. of ik krijg domme uitspraken naar het hoofd geslingerd." noemde Reiter het winnen in Kitzbühel wel het verwezenlij ken van een droom. 'Tomba la Bomba' onderstreepte dat hij klaar is voor de wereldkam pioenschappen in eigen land. Het was pas de derde start van de olympisch- en wereld kampioen dit seizoen als gevolg van knie- en polsblessures en een hardnekkige griep. De Oos tenrijkse favoriet Thomas Syko- ra stelde teleur met een zevende plaats. Hij had een goed excuus. Tijdens de training had hij een heup-blessure opgelopen. Kostner versloeg in Cortina d'Ampezzo de Zweedse Pernilla Wiberg en de Duitse Katja Sei- zinger. Het was haar derde tri omf in Cortina na haar zege verleden jaar en de gedeelde eerste plaats vrijdag met Heidi Zurbriggen. Het was haar vierde overwinning in totaal. Van de 21-jarige skister wordt nu echter heel veel verwacht tijdens de wereldtitelstrijd in eigen land. „Ik kan me voorstellen dat de mensen een hoop van me ver wachten", zei Kostner. „Voor mij is het zaak rustig te blijven en goed om te gaan met de druk. Ik besef echter dat het een gekkenhuis zal zijn in Se striéres." melbourne» anp Eigenlijk was het een beetje teleurstel lend. Het was al weer voorbij voor de partij goed en wel op gang was geko men. Maar de snelle zege (6-2 6-2) van Martina Hingis op Mary Pierce, in de finale van de Australian Open, was misschien toch niet zo verrassend. Omdat de Zwitserse alles snel doet. Martina Hingis werd zaterdag in Melbourne de jongste winnares van een Grand Slam enkelfinale, sinds de invoering van het proftennis in 1968. De Zwitserse was 16 jaar, drie maan den en 26 dagen jong. Ze lost Monica Seles als recordhoudster af. De Ameri kaanse was bijna drie maanden ouder toen ze in 1990 op Roland Garros ze gevierde. Maar er valt nog meer te winnen voor Hingis. Snel. „Nu wil ik de jongste nummer één van de wereld worden", aldus de nieuwe nummer twee. „Alleen een blessure kan mijn plannen in de war sturen." Hingis won vorig jaar het dubbelspel op Wimbledon en schreef daarmee ook al geschiedenis. Vrijdag was ze op nieuw succesvol in de dubbelfinale. Na de winst op Pierce grinnikte ze, heel even iets minder bescheiden: „Ik denk dat ik hier volgend jaar ook maar eens aan de mixed ga meedoen. Misschien win ik dan alledrie de onderdelen." Martina Hingis werd in Melbourne nooit zenuwachtig. Haar volgers wel. Heel even. Het naar Navratilova ver noemde supertalent kwam tijdens een ritje op het paard 'Magic Girl' ten val. Mama Melanie, voormalig Slowaaks kampioene, schrok maar hoorde haar dochter al weer snel giechelen. En dan is alles goed met het lachebekje van het vrouwen circuit. Op het moment van de val waren de concurrentes Graf, Sanchez en Marti nez op Flinders Park al uitgegleden. Hingis was zich bewust van haar kan sen. De hoofdprijs lonkte. Maar prijzen won de Zwitserse al zat. Hingis vond het nodig zich zelf nog extra te motive ren. ,Als ik hier win, koop ik dit paard", sprak het meisje. Het bleek kinderlijk eenvoudig. Van Mary Pierce werd zaterdag veel meer verwacht. De Frangaise liet de af gelopen dagen goed tennis zien. Van het niveau van twee jaar geleden, toen ze in Melbourne won en internationaal doorbrak. Vervolgens ging het echter lange tijd slecht met de Parisienne, die zelfs even helemaal verloren dreigde te gaan voor de tennissport. Pierce versleet in twee jaar tijd meer trainers dan tennisschoenen. „Ze traint niet hard genoeg, is lui", was de conclusie van alle afdankers. Eind vo rig jaar herstelde de in Canada gebo ren Pierce het contact met Sven Groe- neveld. De Nederlander was ook haar coach in de succesperiode. Groeneveld leek te beginnen waar hij was geëindigd. Met toernooiwinst in Melbourne. Zaterdag ging het ech ter helemaal mis. Pierce verdedigde te gen Hingis een 3-0 voorsprong in on derlinge duels. Maar de Zwitserse leert snel. In 59 minuten was ze zaterdag klaar: 6-2 6-2. „Martina heeft me ver rast. Ze was echt veel een veel beter dan in de voorgaande wedstrijden", moest de verliezer bekennen. „Martina speelde bijna fouüoos. Ik had twee zware wedstrijden in de benen en mis te de kracht en agressiviteit het heft in handen te nemen. Ze was vandaag ge woon te goed voor me." De analyse van Hingis was volwas sen: „Van onze voorgaande duels wist ik precies wat ik niet moest doen. Ik moest Mary niet het initiatief geven. Anders zou ik blijven rennen. Vandaag was het andersom. Ik heb Mary van hoek naar hoek gestuurd. Hingis had haast op de baan, tijdens de persconferentie en bij de prijsuitrei king. Bekers en geld heeft ze al genoeg gewonnen. Ze wilde haar paard opha len. 'Magie Girl', het kan haast geen toeval zijn. ffiermeer anp achtste editie van het degentoernooi de Neêrland Trophée, het enige we- dbekerevenement voor vrouwen in d:derland, is uitgedraaid op een de monstratie van Hongaars vermogen en :hnisch vernuft. De „Magyar-bokaal", vuld met 750 dollar, werd aangepakt or Gyöngyi Szalai. Ze versloeg Adrien- 11 Hormay - de twee kunnen elkaar uit- 2 :enen - in de finale met 15-9. I Vlet Timea Nagy op de derde plaats - 'Jast de Zwitserse Gianna Bürki - en ijnalka Kirély, die Pernette Osinga uit- II ïakelde, op de zevende was de over- 1 ldigende Hongaarse optocht in Zoe- 3 meer compleet. Vijftig procent van de JJalistes kwam, evenals in 1993, uit de ^aarse hoofdstad. Daar had de 29-jarige Osinga zich ook rder kunnen bekwamen. Onder ande ren Szalay, al vaker een trainingspartner, en Hormay zagen haar graag komen. Het ging niet door. „Tien dagen per maand naar Boedapest kan ik niet ma ken met m'n werk. Dat red ik echt niet." De Voorburgse legerjuriste koos dus onlangs in arrenmoede - Sydney trekt natuurlijk nog altijd omdat Aüanta ach ter de horizon verborgen bleef - voor de samenwerking met Bert van de Berg. Die had in het verleden een eigen scherm school en een tijdlang een dienstver band bij de bond (KNAS), maar beperkte zich de laatste jaren tot het leraarschap bij de KLM. „Ik hoorde eind vorig jaar dat hij wel weer wat wilde gaan trainen. Heel Euro pa hebben we afgereisd in een busje in de tijd dat hij bondscoach was. Met hem heb ik ook resultaten geboekt. Toen ik belde was hij direct enthousiast." Osinga en Van de Berg werken in de marinekazerne in Amsterdam aan de toekomst op de koperen loper. Het vizier is gericht op kwalificatie voor het WK in Zuid-Afrika. Daarnaast schaaft de veel voudig nationaal kampioene op eigen houtje met schema's van Henk Kraaijen- hof aan de conditie. Weer even verbeten als in de tijd dat ze met Kasper Kardolus als leermeester de wereldtop besteeg. „We hebben de sleutel van de gymzaal gekregen om ook met kerst en odd en nieuw te kunnen trainen. Te gek", schetste Osinga het herontdekte sport- vuur. „Vorig jaar had ik zo'n vaag twijfel- gevoel. Ook nu ben ik nog niet constant. Ook nu is de faalangst nog niet helemaal weg, maar ik durf weer te wachten. Het tempogevoel komt terug. Als het er is dan kan ik van iedereen winnen." Gastheer Kasper Kardolus, nog altijd confuus van de breuk na een ogen schijnlijk hechte band van elf jaar, had Luca Bramati was in Wetzikon de beste veldrijder. Alle reden voor de Italiaan om met een bemodderd gezicht vrolijk de wielerwereld in te blikken. foto ap haar dat ondanks het oud zeer het liefst nu al zien doen. „Ik had haar verdomd graag in de finale gehad. Daar heb ik me toch ook al die tijd rot voor gewerkt." Opnieuw moest zijn Neêrland Trop hée het doen zonder een opvallend Ne derlands accent. Claudia Bokel, een der favorieten, kon ook niet voor een pseu- do-oranje tint zorgen. De schermster uit Ter Apel toog op jeugdige leeftijd naar Bonn om zich daar onder leiding van Manfred Kasper te bekwamen op degen. Het paspoort van haar vader maakte haar tot Duitse, momenteel zelfs de bes te. De 23-jarige scheikundestudente staat derde op de wereldranglijst net achter olympisch kampioene Laura Fles- sel uit Frankrijk en haar clubgenote en rivale Valerie Barlois. Bokel trof het in Zoetermeer opnieuw niet. Szalay lag in de kwartfinale in de weg.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15