Sport 'Ajax en ik, dat klikt' Jeroen Piket: 'Te vroeg om al hoera te roepen' Judith Straathof grijpt drie titels Viet Kleine heeft nu een nooier Elfstedenkruisje Job de Jong mponeert Green Bay Packers winnen Super Bowl A AAN DAG 27 JANUAR11997 Tonny de Jong in reclamespot davos Tonny de Jong is binnenkort te zien in tv-spots van sponsor Aegon. Het bedrijf sloot zaterdag een aanvullende over eenkomst met de Europees kampioene. De reclames moeten al voor het WK in Nagano worden uitgezonden. Aegon zendt al spots uit met Ids Postma. „We zijn blij nu ook Tonny te hebben vastgelegd tot de Spelen van 1998", aldus Ton Elias, directeur sponsoring. „Ids en Tonny zijn echte no-nonsense kampioenen. We gaan echte schaatsreclames maken. Voor ons hoeven ze geen badpakken aan." Lewis neemt in juni afscheid Sydney Carl Lewis zet in juni in zijn woonplaats Houston een punt achter zijn atletiekloopbaan. Dat kondigde de man van ne gen gouden olympische medailles gisteren aan tijdens een pers conferentie in Sydney. „Veel mensen proberen me te bewegen nog door te gaan", zei 'King Carl'. „Maar ik ben vast van plan voor het laatst in juni in Houston in actie te komen. Fysiek zou ik er nog wel drie of vier jaar aan vast kunnen plakken, mentaal kan ik dat niet meer opbrengen." fadskanaal anp larathonschaatser Piet Kleine eeft zaterdagmiddag toch nog :n Elfstedenkruisje gekregen, iet van de Friese Elfstedenver- ïiging, maar van een juwelier it Stadskanaal. Om de bittere pil van de ge riste stempelpost in Hinde open en de daaropvolgende itsluiting voor Kleine nog ligszins te vergulden, besloot weiier Henk Oosterhof zelf :n kruisje te laten smeden - m goud. Stadskanaal was met blaaska pel, piratenkoor en overal oran je mutsen voor even veranderd in de twaalfde stad van de Elf stedentocht. Ruim vierduizend mensen waren op de been. Na ontvangst in het gemeen tehuis met koffie en 'Knoalster Tëorfeen plaatselijke lekkernij, gingen de schaatscracks klunend over een oranje loper naar het verderop gelegen win kelcentrum, waar juwelier Oos terhof zijn zaak heeft. Onder weg stond - niet te missen - een geel stempelhokje. Morten Olsen: de derde keus In de wereld van het topvoetbal trok Arrigo Sacchi van het Italiaanse nationale elftal naar AC Milan, ging Fabio Capello van Milan naar Real Madrid. En rolde Jorge Val- dano van Real door naar Valencia. Ajax had ze alle drie willen halen als opvolger van Louis van Gaal. De club was telkens te laat. In de schaduw van die wondere wereld, in het gehuchtje Raeren, bij het drielandenpunt, zat Morten Olsen (47) werkloos te wachten op de club die bij hem zou passen. Al anderhalf jaar. Zaterdag werd de Deen voor de komende twee seizoenen aangesteld als de nieu we directeur betaald voetbal bij Ajax. heeft een beetje van beide. Hij spreekt vloeiend Nederlands, hij heeft een mooie carrière (als voetballer), hij houdt van aan vallend voetbal. Een compro mis. Daarom is Morten Olsen, de derde keus, op dit moment waarschijnlijk de beste keus van Ajax. Anderhalf jaar had Olsen ge wacht op een nieuwe club. In september 1995 was hij ontsla gen bij FC Köln. Sindsdien bleef de deur dicht in Raeren, een on aanzienlijk dorpje in België, te gen de Nederlandse en Duitse grens aan. Maar ook zaterdag, een paar uur nadat het nieuws de wereld in was geslingerd, bleef het rustig in Raeren. Olsen hield zaterdag het nieuws het liefst buiten de deur. Nee, hij wilde nog niet praten over Ajax, over zijn nieuwe baan. Camera teams, journalisten, ze kregen amsterdam/raeren ype minkema gpd-verslaggever Het had lang geduurd, dat vond Olsen zelf ook. Hij vond het niet erg. „Het is belangrijk dat we el kaar leren kennen." De Deen kwam er in de gesprekken - naar verluidt vier - achter dat de filosofie van Ajax inderdaad de zijne was. En Ajax leerde dat in de mislukking van de zoektocht naar 'internationale namen' het succes lag. Bij een trainer die misschien als eerste op de lijst werd gezet, maar nooit op de eerste plaats stond. Morten Olsen was niet de eer ste keus bij Ajax. Dat was Johan Cruijff, wie anders? Hij was ook niet de tweede keus. Die stond in het rijtje Sacchi, Capello en Valdano. De voetballers wilden het liefst een Néderlandse trai ner. Spelbos, Stevens. Olsen een handvol woorden, opper vlakkig en nietszeggend. Of toch? In die paar korte zinnen gaf Morten Olsen veel van zich zelf bloot. Natuurlijk vond hij zichzelf een goede kandidaat, wat kon hij anders zeggen? Maar hij zei ook dat hij hóópte nog met Louis van Gaal te kun nen praten voordat de huidige directeur wegging. En dat hij hóópte bij het transferbeleid te worden betrokken. Morten Ol sen klinkt heel anders - en zach ter - dan Louis van Gaal. „We moeten niet zoeken naar een kloon van Van Gaal", had pen ningmeester Arie van Os eerder gezegd. Olsen is eerder zijn te genpool. Een punt voor de Deen. Cruijff kon het niet worden, die had zijn vrijheid ontdekt. Op zoek naar een alternatief. In november werden de voor keurslijstjes ingeleverd. De naam van Morten Olsen stond er inderdaad tussen. Maar de spelers wilden een Nederlander. Ze vonden Spelbos wel een goeie, of Stevens. Het bestuur had geen ver trouwen in de huidige Holland se generatie. Jorge Valdano, ontslagen bij Real Madrid, was vrij. Een aardige man die hield van verzorgd, aanvallend voet bal. De Argentijn werd in de tussentijd aangesteld bij Valen cia. Arrigo Sacchi, ook al een warme persoonlijkheid. Boven dien had de Italiaan diverse ke ren 'stage' gelopen bij Ajax. Hij was een grote fan. Sacchi werkt al weer een paar maanden op Milanello, terug als trainer van AC Milan. Zonder al te veel suc ces. Misschien maar goed ook. Want: „Een buitenlandse trai ner heeft minimaal een jaar no dig om de cultuur van Ajax te doorgronden", vonden ze in Amsterdam. „Als hij de Neder landse taal niet spreekt, nog langer." Sacchi praat in gebrek kig Engels, Valdano spreekt het beter. Maar Olsen praat uitste kend Nederlands. Hij speelde immers jarenlang in België, bij Cercle Brugge, RWDM en An- derlecht. De mislukte missie slaagde net over de grens, vlak bij het drielandenpunt. In het gehucht je Raeren, dat geen Ajacied ooit zou kunnen vinden. Daar mocht Morten Olsen zich, op de stoep van zijn huis, aan het Ajax-volk presenteren. Zijn visie op voetbal? „Het gaat", voor spelde hij, „er niet alleen om dat je de bokaal wint, het gaat vooral om de manier hoe je hem wint." Olsen wil Ajax aan vallend en verzorgd laten spe len. „Ik denk dat Ajax mij an ders niet had uitgekozen." Net als zijn toekomstige voorganger Van Gaal. Net als Johan Cruijff, de ideale opvolger. „Mijn filoso fie wijkt niet zo veel af van die van Cruijff." Maar, zegt hij ook, „ik ben niet hetzelfde als Van Gaal. Dat kan ook niet." Van Gaal introduceerde zich zelf in september '91 als opvol ger van Leo Beenhakker. Hij zei: „Ik ben een eerlijke, oprechte en directe persoon." Hij werd de man van de harde woorden, scheldpartijen, conflicten. En van successen. Olsen maakt zijn muziek op een heel andere toon. Eerlijk was hij over zijn laatste werkgever. „Ik heb ge probeerd Köln aanvallend te la ten spelen. Dat had ik mis schien beter niet kunnen doen." Oprecht klonk hij over zijn werkwijze: „Ik wil dat de spelers vooral plezier hebben in de training." Dezelfde filosofie, een totaal andere persoonlijkheid. Precies waar Ajax al die maanden naar zocht. En zo lang niet kon vin den. Het is zoals de Deen zelf al aangaf: „Ajax en ik, dat klikt." Morten Olsen heeft twee jaar de tijd om die mooie woorden in bekers en schalen om te zetten. ob de Jong heeft zijn uitzon- rlijke aanleg als stayer bij de ereldbekerwedstrijden in avos verder benadrukt. De :haatser uit Leimuiden won de 000 meter, een week eerder ad hij in Baselga di Pine de 000 meter op zijn naam ge- ihreven. Jeroen Straathof won iterdag de 1500 meter. Van de allround-schaatsers aren Rintje Ritsma en Ids DStma in Davos aanwezig. Bei rijders zijn nog onvoldoende ersteld van de griep, die hen :n week eerder had getroffen, ilko Zandstra, na zijn provin- egenoten derde bij de EK in* eerenveen, was al naar huis ruggekeerd. Op het natuurijs in Davos anden mede daardoor de spe- alisten hun kunnen tonen. De mg reed imposant. „Het gaat kker", zei hij zelf. Hij eindigde :n ruime seconde voor ploeg- inoot Romme, die in Davos logelijk zijn laatste wedstrijd p de 'gewone' schaatsen reed. De WK afstanden, in maart in farschau, zijn hun beider doel. ok voor Straathof, die op de iOO meter net voor de Japanse [rounder Shirahata eindigde, lartin Hersman, de vierde spe- alist in de kernploeg van Henk emser, was zowel op de 1500 5000 meter in de achterhoe- Zijn seizoen lijkt op een lislukking uit te draaien. „De ins om de WK afstanden te alen, wordt heel klein", zei de assenheimer. Leiderdorper ruim op kop bij Hoogovens-schaaktoernooi wuk aan zee hans reismann gpd-verslaggever Jeroen Piket viert vandaag in dorpshuis De Moriaan in Wijk aan Zee zijn 28ste verjaardag en niemand minder dan Viktor Kortsjnoi heeft, naar verluidt, vaste voornemens bij zijn jonge collega op de koffie te komen. De veteraan is Pikets tegenstan der in de achtste ronde van het Hoogovens Schaaktoernooi, maar of hij in staat zal zijn de Leiderdorper een loer te draaien valt nog maar te bezien. Piket heeft dit weekeinde ten over vloede laten zien dat hij in een supervorm steekt. Vooral zijn overwinning za terdag op Nigel Short, met zwart nog wel, spreekt tot de verbeelding. Het was in zekere zin een historische zege, want Piket heeft in zijn carrière nooit eerder van de Engelsman kun nen winnen. Nu gebiedt de eer lijkheid te zeggen dat hij ook nog nooit van Short heeft verlo ren, want alle voorafgaande partijen (zes) eindigden in re mise. Piket verdedigde zijn prachtige koppositie zondag middag via een vlotte deling van het punt met zijn vriend Ivan Sokolov, de in Oegstgeest wonende Bosniër, die zich za terdagavond 'plotseling' als eni ge naaste belager meldde. Het verschil tussen de twee was, en bleef, een vol punt, met daarbij de aantekening dat Valeri Salov zich naast de oud-kampioen van Nederland op de tweede plaats heeft genesteld. Wie kan Jeroen Piket nog stoppen? In principe iedereen die nog zijn pad kruist, aldus de grootmeester in kwestie. „Er valt niks te plannen," aldus Pi ket na zijn succesvolle weekein de. „De deelnemers zijn stuk voor stuk grootmeesters tegen wie je, als je slecht speelt, in moeilijkheden kunt komen. Ik bekijk de stand van zaken van dag tot dag en ik probeer de po sitie op de ranglijst uit mijn ge dachten te bannen. Die zorgt er niet voor dat je beter gaat spe len. Het is veel te voorbarig om al hoera te roepen. Voor aan vang van het toernooi, na de af zeggingen van Kamsky en Ivantsjoek, was er geen favoriet aan te wijzen. Voor mij is dat nu nog zo. Misschien dat je na tien ronden voorzichtig conclusies kunt trekken; eerder heeft geen zin." Maar ook Piket kan moeilijk ontkennen dat hij in het bezit is van 'een hele mooie score'. Het geheim van zijn succes? „Dat is moeilijk te zeggen. Ik heb voor dit toernooi ruim een maand rust genomen en dat is me goed bevallen. Dat is ook het enige verschil met vroeger. Toen nam ik de ene uitnodiging na de an dere aan en rolde ik van het ene toernooi in het andere." Wijk aan Zee '97 vergt ook het nodige van Piket, zo bleek in ie der geval deze zaterdag na zijn marathonpartij van bijna zesen eenhalf uur tegen Nigel Short. „Het was heel vermoeiend," be aamde Piket later, „vooral de twee tijdnoodfases waren slo pend. Dat moet je niet iedere dag meemaken." Het zal de Lei derdorper extra deugd hebben gedaan dat hij Short, toch niet de eerste de beste, op diens ei gen terrein heeft verslagen. De Brit speelde in een Spaanse par tij zoals voor hem gebruikelijk 6. De2 (ipvTel), maar wist niets te bereiken. Het was juist Piket die het initiatief nam. De zwartspe- ler creëerde een dijk van een vrije a-pion en toen Short min der nauwkeurig voortzette, sloeg Piket vernietigend toe. Een tweede vrij-pion op de f- lijn was te veel voor de Engels man, die overigens geen scha duw meer is van de man die vo rige maand 'Groningen' op zijn naam schreef. Dat bleek in de zondagse ronde eens te meer, toen Short èen stuk wegblun- derde tegen de Peruaan Julio Granda Zuniga en andermaal kon opgeven. Met 2 uit 7 staat de man, die nog maar zo kort geleden PCA-wereldkampioen Gary Kasparov 'mocht' uitda gen, op de voorlaatste plaats. 'oeterwouds schaatstalent domineert gedevalueerd NK n haag marc van der jagt e Nederlandse Kampioenschappen Af- anden 1997 gaan de boeken in als het lernooi waar één schaatster haar stempel drukte: Judith Straathof. De 19-jarige massing uit Zoeterwoude greep drie gou- :n plakken en één bronzen. Zij stak tijdens afgelopen drie dagen in het Haagse haatscentrum De Uithof met kop en houders boven haar concurrenten uit. Een kampioen heeft verplichtingen. De ers te woord staan bijvoorbeeld. Dat bete- inde voor de schaatster uit de kernploeg ïleiding sprint bij herhaling uitleggen dat niet de jongere zus, maar het nichtje van iOO-meterspecialist Jeroen is. Maar ook it ze ondanks de afwezigheid van de kern- oegleden veel waarde hecht aan de titels. )at de top er niet is, speelt alleen in je chterhoofd mee. Want als ze er wel ge- eest waren, dan zouden er hooguit vier )or me zijn geëindigd. En een vijfde plaats id ik ook al heel mooi gevonden. Maar ze jn er niet, ik ben eerste en dat komt in de leken." Gewoon napraten over haar afstandsze- s op respectievelijk 500 meter en 1500 meter (zaterdag), alsmede op de 1000 meter (gisteren) vond Straathof dan ook prettiger. „Ik had nooit verwacht dat het zó goed zou gaan. Vorig jaar zat ik er al redelijk bij. Maar dat ik dit jaar zelfs heb gewonnen, daar sta ik van te kijken", verzucht Straathof terwijl ze een laatste stuk banaan wegwerkt. De meervoudig 'sportvrouw van Zoeter woude' komt uit de gewestelijke stal van trainer Dick de Bles. Sinds vorig jaar wordt ze begeleid door sprintcoach Leen Pffom- mer. „In principe train ik op schema's van Leen. Maar hij heeft regelmatig contact met Dick. Vorig seizoen lag de nadruk in trai ningen op het allroundgebeuren. Nu heb ben we veel meer aan sprinten gedaan, ook buiten het ijs. Daarvan pluk ik nu de vruch ten." Straathof, die met een VWO-diploma op zak aan een studie fysiotherapie begon, maar nu 'vanwege de makkelijke combina tie met het schaatsen' een cursus reclame tekenen volgt, begon haar zegereeks op de 500 meter. Haar 42,39 seconden van afgelo pen vrijdagavond was snel genoeg voor de eerste plaats. De 42,37 van zaterdag leverde de derde tijd op. Frouke Oonk bleef in het eindklassement (over twee keer 500 meter) steken op vierhonderdsten van de winna res. Op de 1500 meter was de afstand tot nummer twee Oonk aanzienlijk groter. Straathof schaatste naar 2.11,16, precies twee en een halve seconde sneller dan haar concurrente uit Nederweert. De Zoeterwoudse greep zaterdag en pas sant nog de bronzen medaille op de 300 meter, maar sloeg gisteren opnieuw keihard toe. Na 1000 meter stonden de klokken stil op 1.24,77. De tweedejaars A-juniore heeft dit jaar één doel: de wereldkampioenschappen all- roundschaatsen voor junioren in het Ameri kaanse Butte. Eigenlijk moet ze zich nog plaatsen via het NK voor junioren. Maar dat beschouwt Straathof op voorhand als een gepasseerd station. „Ik heb daar nauwelijks concurrentie. Het is gewoon een leuk toer nooi. Daarom richt ik me nu al óp het WK. Vorig jaar in Calgary was ik 13de. Nu wil ik zeker bij de eerste tien eindigen." Drie keer klonk in De Uithof voor Straat hof het Wilhelmus. Goed hoorbaar, want de tribunes waren nagenoeg leeg. Wellicht is dat over een paar jaar anders. Want waar ze pas echt over droomt, zijn de Olympische Spelen. Straathof: „Niet die van Nagano hoor, maar die van 2002. Dan ben ik ten slotte pas 24." Judith Straathof droomt van de Olympische Spelen: „Niet die van Nagano hoor, maar die van 2002. Dan ben ik tenslotte pas 24." foto holvast/mark lamers Huistra lonkt naar Leicester den haag anp Pieter Huistra hoopt op een contract bij Leicester. De aanvaller was afgelopen week op proef bij de Engelse club uit de Premier League. „Na de oefenwedstrijd van vandaag beslissen we of we met elkaar verder gaan", ver telde de achtvoudig interna tional gisteren. Huistra speelde de afgelo pen twee jaar bij het Japanse San Frecce, de voormalige club van trainer Wim Jansen. „Leicester zoekt iemand voor mijn positie. Ik zou graag in de Engelse competitie willen spelen. Maar eerst wacht ik het oefenduel af, daarna gaan we bekijken of we er uit kunnen komen. Dinsdag zal er meer duidelijkheid zijn." In Nederland stond Huis tra onder contract bij Veen- dam, FC Groningen en FC Twente. new Orleans» De Green Bay Packers hebben gisteren de Super Bowl gewonnen. Zij versloegen de New England Patriots met 35 tegen 21. Het was het eerste Super Bowlkampioenschap van Green Bay in 29 jaar. De National Football Conference (NFC) verlengde zijn langdurige greep op de SuperBowl. Ploegen uit de NFC hebben nu al 13 keer achter elkaar gewonnen. Op de foto wordt Martin van de Patriots bedolven onder spe lers van de Packers. foto ap

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13