feest Kevermannen vieren een jaar Energie vretende airco in tegenspraak met 'milieudenken' Weg en wiel extra MAANDAG 27 JANUAR11997 REDACTIE. PETER 10DEW De gebroeders Pon stonden na de oorlog als eersten in Wolfsburg met een import-contract. Dankzij hen werd Nederland een belangrijk hoofdstuk in het succesverhaal van de Volkswagen Kever, nog altijd de meestverkochte auto in de wereld. Importeur Pon herdenkt nu de komst van de eerste Kever, 50 jaar geleden. Uit dit schetsje in de agenda van Ben Pon zou het beroemde Volkswa gen-busje ontstaan zijn. foto pon Kevermagazijn De Kever is en blijft populair. Dat geldt niet alleen voor de oude generatie die nu nog altijd over onze autowegen rijdt, maar zeker ook voor 'de nieuwe Kever' die over enkele jaren z'n opwachting gaat maken. Automobielbedrijf Hot Rod in Doesburg is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een begrip op het gebied van onderdelen voor de Volkswagen Kever. Niet alleen in eigen land want de bestellingen ko men uit alle hoeken van Europa. Om de klant nog sneller van dienst te kunnen zijn heeft Hot Rod zijn magazijn ruimte uitgebreid en tevens geautomati seerd. Meer dan 6.000 verschillende ar tikelen zijn in het twee verdiepingen tel lende magazijn terug te vinden. Elk on derdeeltje is uit voorraad leverbaar. Het bedrijf voert ook onderhoud en repa raties uit en tevens kan de Keverrijder er terecht voor motorrevisie en restauratie. Voor meer informatie: tel. 031 3475 556, fax 031 3471 834. FOTO 1 s Al snel nadat Pon importeur van Volkswagen was geworden, kwamen de eerste ladingen 'Brilletjes' per spoor in Amersfoort binnen. Cabriolet Alle Kevers hebben vandaag de dag een toegewijde aanhang, maar het echte idool uit de reeks is ongetwijfeld de Kar- mann cabriolet. De productie van deze innemende klassieker strekte zich uit over een periode van ruim 30 jaar en er werden bijna 332.000 exemplaren ge bouwd. Op zich een indrukwekkend aan tal, maar vergeleken bij de 22 miljoen 'gewone' Kevers niet veel. Zijn betrekke lijke zeldzaamheid maakt de Kever ca briolet tegenwoordig tot een zeer gewil de klassieker. In de serie De Klassieken van uitgeverij Elmar in Rijswijk is nu een deel uitgeko men, dat helemaal aan deze beroemde cabrio is gewijd. Kever-kenner Keith Se- ume laat in vogelvlucht de loopbaan zien van de open Volkswagen vanaf het aller eerste prototype tot de laatste cabrio in 1980. Het geheel is op de gebruikelijke luchtige manier verlevendigd met ruim 130 foto's, waarvan iets meer dan de helft in kleur. Het boek kost 27,50. De eerste gemotoriseerde Ke vers deden een halve eeuw ge leden in ons land het nodige stof opwaaien. Ze leken totaal niet op bestaande auto's, ze glommen niet omdat de fa briek nog niet met de harslak overweg kon en bovendien maakte de luchtgekoelde 4-ci- linder boxermotor met een vermogen van 24 pk en een top van 105 km/u veel herrie. De door Ferdinand Porsche ontwikkelde Kever herkende je uit duizenden, ook al zag je hem niet. Het typische geluid dat hij voortbracht kon name lijk maar van één auto zijn. DEN HAAG HENK LAMBREGTSE Opmerkelijk was ook dat de even eens door Porsche ontwikkelde mo tor achterin lag en dat de koffer ruimte dus voorin moest worden gezocht. Om de wegligging te verbe teren kregen kopers het advies om, wanneer er geen bagage behoefde te worden meegenomen, een zak zand in de bagageruimte te depone ren. Typerend voor de Kever was ook het bakje achter de achterbank, de ideale plek voor kleine kinderen of voor de hond. Niemand die deze kever op wielen voor de eerste maal zag, voorspelde hem een gouden toekomst. Het verhaal is bekend: de Kever is een ongekend succes geworden en is dat nog. De productie mag dan na het respectabele aantal van bijna 15 miljoen stuks in 1978 in Europa zijn gestopt, in Mexico lopen nog dage lijks Kevers van de band. Dit bete kent dat er inmiddels wereldwijd bijna 22 miljoen Kevers zijn ge bouwd. Omdat de Mexicaanse mo dellen niet 'schoon' genoeg zijn, mogen zij de Europese Unie niet in. Toch wordt met weemoed nog te ruggedacht aan de 'millionseller', wat zelfs tot gevolg heeft dat er een moderne opvolger, de Beetle (ver noemd naar de Amerikaanse Kever) in de maak is. Deze Beeüe, die on miskenbaar op de Kever lijkt, zal waarschijnlijk in de loop van vol gend jaar, eerst in de VS, te koop worden aangeboden. Wie vanaf het begin rotsvast in de Kever geloofden waren de broers Ben en Wijnand Pon, van wie de eerste ook geschiedenis heeft ge schreven in de racerij en nu actief is als wijnbouwer in de VS (Californië). Hij staat echter ook te boek als de 'ontwerper' van het Volkswagenbus je. Het verhaal gaat dat hij tijdens een van zijn bezoeken aan de fa briek zijn idee daarvoor heeft ge schetst op een velletje papier uit zijn agenda en dat zijn ontwerp is over genomen door de fabriek. Het busje op basis van de Kever is eveneens uitgegroeid tot een enorm succes. Zijn merknaam werd zelfs soort naam: 'Volkswagenbusje' werd sy noniem voor bestelbusje. Hoewel het vijftig jaar geleden is dat Volkswagen met de Kever zijn en tree in ons land maakte, werd het gouden jubileum al in oktober 1985 in Duitsland gevierd. Nu is het dus de beurt aan Pon om te vieren dat het bedrijf een halve eeuw geleden van start is gegaan in Amersfoort. Inmiddels zetelt de importeur van de merken Volkswagen, Porsche en Seat in Leusden. Alleen het merk Skoda is niet in het 'Pondorp' geves tigd. De Pon Holding (het bedrijf doet niet alleen in auto's) is gesitu eerd in Nijkerk. Het begon allemaal op 8 augustus 1947, toen de gebroeders Pon een contract tekenden met de Volkswa gen-fabriek in Wolfsburg. Dat daar zo vlak na de Tweede Wereldoorlog de nodige moed voor nodig was, be hoeft geen toelichting. Nederland werd meteen het eerste exportland van Volkswagen. Direct na de on dertekening ging Ben Pon het land in op zoek naar dealers. In korte tijd wist hij veertig dealers bij elkaar te brengen, waarna de gebroeders be sloten om 'gewoon maar' 200 auto's te bestellen. Zeker voor die tijd een niet gering aantal. In gezelschap van een ploegje chauffeurs haalde Ben persoonlijk de eerste zes auto's op in Wolfsburg om op 16 oktober 1947 bij Beek de grens te passeren. De eerste Kevers (bijgenaamd 'het brilletje' vanwege de ovale, gedeelde achterruit) waren in Nederland, dus kon het succes verhaal beginnen. De auto's, toen nog zonder verwar ming, gingen voor een vrienden prijsje van 2.775 gulden van de hand. De vraag naar de Kever, die in het begin alleen leverbaar was in de kleuren zwart en grijs, groeide dan ook snel. Niet alleen vanwege die prijs, maar ook als gevolg van de ge bleken betrouwbaarheid. In 1951 bereikte het aantal geïmpor teerde Volkswagens de 10.000 en vanaf dat jaar ging het allemaal nog sneller. Er kwamen nieuwe uitvoe ringen zoals de Kever Export en de Kever Cabriolet en elk jaar werden er verbeteringen doorgevoerd. In 1978 bereikte de teller van geïmpor teerde auto's het miljoen. In 1961 verschenen de grotere Volkswagen 1500 en de sportieve Karmann Ghia Coupé. Een jaar li was het de beurt aan de Volkswaj Variant, een stationwagen Op bas j van de 1500. In 1971 werd die ge volgd door de K70, een forse mid denklasser, bedacht bij VW-partn NSU. De echte doorbraak kwam echtei 1973 met de lancering van de Pas sat. Niet lang daarna volgde als waardig opvolger van de Kever dt Golf. De laatste kreeg er in 1975 zeer snel familielid bij in de voim^ van een GTi. In datzelfde jaar we den ook de Polo en de LT (zwarej-' stelauto) geïntroduceerd. In 1987 werd in Wolfsburg een in 7 drukwekkend productierecord b( reikt: op 23 maart rolde de 50 mil joenste VW van de band, een witi Golf. In 1994 boekte de fabriek ee belangrijke vooruitgang op diesel techniek met de introductie van direct ingespoten dieselmotor. De organisatie in Nederland is in o: middels gegroeid van zo'n veertij es naar 160 dealers en telt ongeveer 235 vestigingen, die gezamenlijk goed zijn voor de verkoop van ro Ie de zestigduizend auto's per jaar. Het bereiken van de mijlpaal zaJ niet ongemerkt voorbij gaan. Hel startsein voor het jubileumjaar wordt gegeven op de aanstaande AutoRAI, die van 6 tot en met 16 bruari in het Amsterdamse RAI- complex wordt gehouden. Ondei gezamenlijke noemer van Milestit Collection komen actiemodellen lu van onder meer de Golf en de Poli En aan het einde van het jaar koi er een groot feest waar ook de kis si ten in zullen.delen, zo belooft Po re di II Overheid pleit in hol van de leeuw voor ontmoediging 'luxe-extra Als je eenmaal in een auto met 'airco' hebt gereden, wil je nooit meer zonder. Althans, dat beweren veel automobilisten en mensen uit de autoindustrie. Maar er is ook weerstand tegen deze 'luxe extra' bij andere automobilisten en de overheid bijvoorbeeld. Vooroordelen slijten langzaam, zoals het idee dat aircon ditioning het kersje op de taart is bij de duurste auto's, een uiterste vorm van luxe. Die opvatting begint nu te veranderen, nu steeds meer fabrikanten deze voorzie ning als extra leveren of zelfs standaard inbouwen. Daar- 'bij is niet meer alleen de bezitter van een grote auto de gelukkige, ook de hele kleintjes kunnen tegenwoordig met airconditioning gekocht worden. AMSTERDAM In Japan en de Verenigde Staten is de airco, net als de automati sche transmissie, al jaren inge burgerd. Daar heeft liefst 95 procent van alle nieuw afgele verde auto's zo'n ding. In Euro pa zal het airco-aandeeLover enkele jaren naar zo'n 40 pro cent stijgen, is de verwachting. We kunnen zeggen dat de air conditioning eindelijk door breekt in Europa. Het Japanse Nissan begon als een van de eerste fabrikanten met het aan bieden van standaard airco in een aantal van zijn auto's en andere merken volgden. Soms werd de voorziening gratis mee geleverd of kwam er slechts een relatief klein bedrag op de reke ning te staan bij de aanschaf van een nieuwe auto. Nog steeds is airconditioning prijzig als extra, minimaal zo'n drieduizend gulden. Enkele ja ren geleden moest het evenwel nog de helft meer kosten. Dit toont aan dat een toenemend verkoopaantal gevolgen heeft voor de prijs. Die zal derhalve nog verder dalen wanneer in derdaad tegen het jaar 2000 veel meer auto's dan nu met airco worden afgeleverd. Waarom is de auto-industrie opeens zo gek van die airco? Omdat het nog zo'n beetje de laatste extra voorziening was die nog geëxploiteerd kon wor den om klanten te trekken. Vei ligheid (airbags bijvoorbeeld) als extra verkoopt niet en de ra dio/cassettespeler zit overal al standaard in. Bovendien speelt eerder genoemd vooroordeel nog steeds een rol: een airco in de auto geeft nog bij veel men sen een 'rijk' gevoel. Maar is het nou wel zo gewel dig, zo'n apparaat? Een koel briesje uit de ventilatieroosters kan prettig zijn in een hete zo mer. Maar een (veel goedkoper) kantel/schuifdak zorgt ook voor de nodige luchtverfrissing in de auto en op een veel prettigere manier dan de airco, maar dat is persoonlijk. Nissan koos er heel slim voor de airco niet alleen aan te prijzen Steeds meer automobilistei prefereren een 'open dak'. als een aangename luxe lucht verfrisser, maar vooral als een deel van de veiligheids-uitrus ting. Ook zonder ergonomisch onderzoek weet iedereen uit ei gen ervaring dat een fris klimaat helpt om de concentratie tij dens het rijden op peil te hou den. Dat telt al bij normale Ne derlandse zomertemperaturen van een goede twintig graden. Het hele jaar door telt echter dat airco de ventilatielucht droogt. In afkoelende lucht treedt condensatie van vocht op. Dat filtert een airco-installa tie weg, omdat hij anders vol water komt te staan. Airco draagt dan ook bij aan een snel le ruitontwaseming. Vrijwel al tijd is het mogelijk de interieur- lucht te laten circuleren, waarbij de airco hem snel droogt (en 's zomers afkoelt). Drogere lucht geeft al een prettiger klimaat, de combinatie van warmte en vocht doet een extra aanslag op het concentratievermogen. Maar een airco heeft ook nade len. Wat lang niet iedereen weet is dat 'een lopende airco' een deel van het vermogen van de auto opeist en tevens een 10 tot 15 procent hoger brandstofver bruik tot gevolg heeft. Over dat laatste blijken veel mensen zich boos te maken. Niet altijd ver meldt een autoverkoper dat feit bij de aankoop en wordt de ko per van een airco-auto tegen zijn wil met een hoger brand- stofverbruikgeconfronteerd. Dat kost de automobilist niet al leen geld, het betekent ook dat het milieu extra belast wordt. Ambtenaren op het ministerie van milieu zien met lede ogen aan dat autofabrikanten steeds vaker auto's voorzien van air conditioning. „Het gebruik van dergelijke energievreters moet juist worden ontmoedigd", vindt mr. G. Wolters, directeur- generaal milieubeheer op het ministerie. Wolters verwoordde zijn afkeer van airconditioning in de auto onlangs in het hol van de leeuw. Hij gebruikte de perspresentatie van de AutoRAI 97 om de aan val te openen deze luxe-acces soire. Het toenemend gebruik van airconditioning gaat vol gens Wolters in tegen de trend dat auto's steeds energiezuini ger worden. Doordat een lopende airco meer brandstof vergt komt er meer kooldioxide in het milieu terecht, terwijl volgens interna tionale afspraken die uitstoot juist omlaag moet. „Als de branche de C02-doelen dich terbij wil halen dan is het bij zonder lonend om de cruise- control, boordcomputer en e nometer te promoten in plaa van de airco", aldus Wolters, P Omdat het autoverkeer nog steeds toeneemt, zal de Euro se Commissie onverdroten doorgaan met het aanscherp van de milieunormen voor ai to's, zegt Wolters. „Tot bloed 14 toe." De voorzieningen die ii 2000 in auto's moeten zijn asiit gebracht kosten de automob variërend van 400 gulden vo( een kleine benzine-auto tot 1.200 gulden voor een grote selauto. Daarnaast wordt in 2005 nog een extra pakket ve plicht, waarvan de kosten aanschaf tussen de 300 en 451* gulden zullen bedragen. De toekomst is volgens Wolti 2 aan de kleine auto, die extrefaa schoon en heel stil is. Het ga< daarbij om een auto met klei cilinders en een laag gewicht Daardoor is de auto extreem zuinig. In de toekomstvisie v B' Wolters past dat de consume een dergelijke auto least van fabrikant, zodat de fabrikant auto tijdens zijn leven steeds van nieuwe milieu-technoloj0 en kan voorzien. En de aircol1 ditioning is er daar duidelijk niet een van. 5

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10