intersportvakantie eindigt in chaos op A9 rarkeerterrrein van NRM tot utokerkhof getransformeerd 'Dit hoop ik nooit meer mee te maken' 'Automobilisten moeten het aan den lijve ondervinden' hartaanval Kettingbotsing v verkeerplein -1-^^ Halfweg Zwanenburg Haarler -h^- AFGESLOTEN BoesinghelieÜé KETTINGBOTSING Heemj Badhoeveoöfp N^. INFOCkfflEK HAARLEM ONNO HAVERMANS Ambulances rijden af en aan bij het EG De een draagt een soort tulband over de diepe snee in zijn voorhoofd, de ander een lapje voor het linkeroog. Voor de deur van de poli-afdeling van het EG komen ze bij van de schrik van hun leven. De een wacht op zijn taxi, de ander rookt even een siga retje om daarna weer snel te gaan kijken hoe het vrouw en dochter vergaat. „Dit hoop ik nooit meer mee te maken." Per ambulance zijn ze van de plek des onheils naar het Haarlemse ziekenhuis ge bracht. Daar is het vrijdag even na het middaguur een komen en gaan van zie kenauto's. Enkele tientallen gewonden worden per brancard de EHBO-post bin nengereden, een enkeling bereikt de eerste hulp op eigen benen. Van de 34 gewonden is er één onderweg naar het ziekenhuis overleden. Vier zijn er zo slecht aan toe dat ze op de intensive ca re van Kennemer Gasthuis locatie EG wor den opgenomen, vier anderen komen te recht op de afdeling chirurgie. Vier gaan er naar de locatie Deo, onder wie een kind dat daar op de kinderafdeling is opgeno men. Vijf gewonden gaan naar het Spaarne Ziekenhuis. De rest kan na behandeling op de poli naar huis, zoals de twee mannen die buiten staan. Of ze voor de camera een statement wil len geven, vraagt een jeugdige reporter. Nou nee. Met dat gehavende gezicht voor de televisie, dat toch liever niet. De verwer king van de klap moet eigenlijk nog begin nen. „Eerst naar huis, met een glas wijn op adem komen. Dan zien we daarna wel of het allemaal weer terugkomt." Heus, ze zijn opgelucht. Hebben het er goed afgebracht. „Er zullen vast mensen zijn die er niet zo best zijn uitgekomen." Dat er op de A9 doden zijn gevallen, kun nen ze dan alleen nog maar vermoeden. Oog voor het leed van anderen hadden ze in de paniek geen van beiden. Vijf meter voor en vijf meter achter de eigen auto. Meer niet. „Ik heb gezien dat ze mensen moesten uitzagen, maar een overzicht van de chaos? Nee, absoluut niet. Mijn eigen auto is total loss, dat is vervelend. Maar wat kan me dat nu eigenlijk schelen?' Beiden waren op weg naar Amsterdam. De een alleen, de ander met vrouw en dochter. Die zitten nog binnen, op de poli, beiden met lichte kneuzingen. Ze zijn er goed vanaf gekomen. Het Kennemer Gasthuis heeft zijn ram penplan in werking gesteld, direct na de melding om 11.00 uur gistermorgen dat er een ongeluk was gebeurd met veel slacht offers. Ruim zeventig medewerkers waren snel in staat van paraatheid en de afdeling dagverpleging werd leeggemaakt om ge wonden op te vangen. In de loop van de middag hervindt het ziekenhuis en met name op de EHBO zijn gewone ritme. De taxi laat op zich wachten. Toch ne men de twee mannen voor de poli vast af scheid. De een wil naar huis, de ander heeft zijn sigaret op en gaat weer naar bin nen. 'Sterkte' wensen ze elkaar. De zon prikt genadeloos door het grijze wolken dek. jTERDAG 25 JANUAR11997 neer Van Dansik uit arlem moet ook nog nnen aan de harde reali- van de 24e januari. Met orh vrouw, zoon en neef üs hij nog maar net op i(g naar Oostenrijk voor wintersportvakantie, eindigt abrupt in de ra- P ;e op de A9. Van Dansik zijn rode Escort op dwars staande vracht gen geknald. „We zijn er iteen uitgesprongen, "Adat we ons meteen rea- ;erden, dat ze van achte- ook op oris zouden in- len. Toen we langs de ^it stonden, hoorden we 56 derop steeds nieuwe ppen vallen." RLEM VERVOLG VOORPAGINA Gedupeerden komen aan bij het Dorpshuis in Badhoevedorp. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER Dansik vindt, dat er in de it veel te hard werd gereden. self was de A9 net opgereden het Rottepolderplein en est dus nog vaart maken. '4' aar anderen haalden ons in zeker 100 kilometer per En dat in die mist. Die in verder op in de ravage." neer Breuer uit Heerhugo- ird probeerde tot stilstand te nen. „Maar dat was onmo- f| jk. Je gleed zo door. Er viel niet te remmen." )e vakantie is verpest, voor goed en wel is begonnen, ar dat kan Van Dansik niet schelen. Hij krijgt een her- n sing. „We hebben geluk ge had. Ik ben nog steeds een beetje van de weg, maar dat be sef ik me wel." Langs de kant van de weg staat ook Coby Bron uit Haar lem in de mist te staren. Net als de Van Dansiks zou ze naar Oostenrijk gaan en net als hen is ze slechts een paar kilometer ver gekomen. Ze is er, wonder boven won der, ongeschonden vanaf geko men. Haar auto, een rode Toyo ta Starlet, ligt beneden in de sloot. Of liever gezegd: de auto staat op het ijs. Coby was met haar vriendin op weg naar het Salzburgerland. Ze staat nog he vig te rillen en kijkt naar de vrachtauto, beladen met grote boomstammen, die voor haar reed. Ze weet nog steeds niet hoe het allemaal heeft kunnen gebeuren. „Ik denk dat ik een ruk aan het stuur gegeven heb", herinnert zij zich vaag. „En ach ter me hoorde ik aan een stuk door: bang-bang-bang. Als een projectiel werd mijn auto weg geslingerd." Achter Coby reed een blauwe personenauto. Deze kwam on der de vrachtauto met hout te recht en werd volledig in elkaar geperst. „Er zaten vier inzitten den in. Die mensen zaten alle maal beklemd. Ik ben niet gaan kijken. Zo vreselijk." Terwijl zij haar verhaal vertelt zit de be stuurder nog immer in zijn wrak. Tientallen hulpverleners en brandweerlieden zijn bezig een lijkbleke bewusteloze man uit de wrakstukken te bevrijden. Een verpleegkundige staat bo venop het schroot en houdt een zak met infuusvloeistof om hoog, terwijl anderen met een brancard aan komen rennen. Het is bitterkoud. „Mijn vrien din had een grote snijwond in haar nek en is meteen met de ambulance naar de EHBO-post gebracht. Ik heb net met haar gesproken, want ik kreeg van ie mand een zaktelefoontje. Ze waren bezig met plastische chi rurgie." Iets verderop, in de richting Badhoevedorp, staat Beverwij- ker Rob Zwanenburg naai' zijn blauwe Volkswagen te kijken. De motorkap zit aan de rechter kant in elkaar. De wagen is to tal-loss. „Het zal toch niet ge beuren dat ik dit allemaal zelf moet betalen", mompelt hij. Hij heeft geen oog voor het blikken kerkhof achter zijn auto: een compleet verschrompelde an tracietkleurig Porsche, twee Mercedessen tussen vrachtwa gens ingeklemd en iets verder op tot driehoog opgestapelde wrakken. Mevrouw Boiten uit Castri- cum staat in haar netste kleding langs de vangrail. Ze wijst op een grote Volvo-stationcar, die door haar man werd bestuurd. „Total-loss. We waren op weg naar een begrafenis in Den Haag en reden hier ongeveer 90. Toch kon mijn man hem keurig stilzetten. Toen kwam van achter de hele bluts op ons af." Haar man, in lange jas: „Ik Amsterdam HAARLEM VERVOLG VOORPAGINA Keer op keer worden automobi listen van te voren gewaar schuwd dat plaatselijk dichte mist kan voorkomen. Maar on danks de waarschuwingen wordt iedere keer te hard en te dicht op elkaar gereden. „De waarschuwingen worden onvol doende ter harte genomen door de automobilisten. Het is iedere keer raak op de eerste dag van een mistperiode", verklaart Bert Woudenberg, woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland, de chaos die gisteren op de A9 is ontstaan. „Ondanks de waarschuwin gen moeten de mensen het aan den lijve ondervinden voordat ze pas door hebben hoe gevaar lijk mist kan zijn. De dagen erna gebeuren er vaak minder onge lukken. Door schade en schan de moeten automoblisten wij zer worden, want tijdens de rij opleiding leer je niet hoe je in mist moet rijden." Volgens Woudenberg kan geen enkele techniek zo'n situa tie voorkomen. „Waar het om gaat is dat de automoblist doordrongen moet worden van mistgevaar. Er wordt voldoende gewaarschuwd dat automobilis ten bij mist op tijd van huis moeten gaan, hun snelheid moeten aanpassen en afstand moeten houden. De mensen gaan helaas niet op de adviezen in. Het leven in de auto gaat in een afleidende vorm gewoon door, automoblisten hebben de radio aan, ze roken en telefone ren in de auto, dit is allemaal van invloed op het gedrag van de verkeersdeelnemers. We moeten niet vluchten in de techniek, de automobilisten moeten gewoon begrijpen dat de aangegeven snelheid op een matrixbord niet vrijblijvend is. De snelheden worden in een vroeg stadium aangegeven, dat is niet voor niets. Als aanvulling kan op de matrix een mistteken komen", aldus Ceulemans. Plaatselijk kan de dichtheid van de mist enorm verschillen. „Het is heel verradelijk weer, het ene moment is het helder, het volgende moment zit je in een dichte mistmassa", ver klaart Cees Ceulemans meteo roloog van het KNMI. Dichte mist ontstaat vaak na een lange vorstperiode, met name in de poldergebieden. Het ijs dat nog op veel plaatsen aanwezig is, is van invloed bij het ontstaan van mist. Terwijl de luchttempera turen stijgen, blijft de tempera tuur van de grond op veel plek ken onder nul. De warmere lucht vermengd zich met de koude lucht vlak boven het aardoppervlak, waardoor water damp ontstaat. „Mist ontstaat door afkoeling van lucht, het is eigenlijk een wolk die boven het aardoppervlak hangt. Doordat er weinig wind was kon rond het Rottepolderplein zeer dichte mist ontstaan. „De aanwezigheid van wind heeft grote invloed op de mistdicht- heid. Door wind wordt de lucht gemengd, de mist lost dan eer der op. Rond elf uur was het zicht op de meeste plaatsen in de Haarlemmermeer minder dan 50 meter", aldus Ceule mans. „De zon brak af en toe door, dat is het venijnige aan de situ atie die dan ontstaat. Als de zon doorbreekt wordt het aardop pervlak verwarmd en de lucht ook, de mist lost dan plaatselijk op. Ondanks de zon kan het even later weer dichttrekken, daar is maar een klein briesje voor nodig. Een mistbank kan dan van het ene op het andere verplaatsen en ergens anders plotseling opduiken. Heldere lucht en potdichte mist wisse len elkaar af, dat is het verrade- lijke van dit weertype", zegt Ceulemans. Een kleine honderd mensen werden vrijdagmiddag opge vangen in het dorpshuis in Bad hoevedorp. Het ging vooral om mensen die ongedeerd waren gebleven, maar niet met hun auto verder konden. Volgens burgemeester Van Houwelin- gen had de politie veel last van de extreem dichte mist en kreeg ze daardoor pas na enige tijd zicht op de omvang van het in cident. Een brandweerman uit Zwa nenburg kreeg onderweg naar de plek des onheils een hartstil stand. Collega's reanimeerden hem en brachten hem naar het ziekenhuis. Volgens Van Hou- welingen illustreert dit incident hoezeer het ongeval ook voor de hulpverleners een 'zware emotionele gebeurtenis' was. De eerste telefonische mel ding bereikte de alarmcentrale om 10.50 uur. Binnen een kwar tier waren er brandweerlieden van negen korpsen beschikbaar om mensen te bevrijden. Rond 12.00 uur besloot de gemeente het rampenplan in werking te stellen. In totaal waren tussen de 150 en 200 hulpverleners op de been, onder wie 50 brand weerlieden en tientallen medici. r g ilwagens rijden af en aan om de *LEM ARNOLD AARTS en lange rij staan tientallen ar gehavende auto's op het 9® ;eerterrein van de Neder ig Ise Rotogravure Maatschap- in de Waarderpolder. Vanaf 2d lag vroeg in de avond wordt terrein getransformeerd tot El kerkhof. Het grondgebied Rijkswaterstaat in Badhoe- irp, altijd als eerste beschik- r voor de tijdelijke opslag autowrakken, staat dan al zeven uur zet Thijs Baas sleepbedrijf H. van de Vliet Abbenes een zo goed als twe Rover achteraan de rige verzameling schroot. is de twaalfde auto, of liever i wrakken weg te halen. het restant ervan, die hij van de plek des onheils vandaan heeft gehaald. Om half twaalf van ochtend, drie kwartier na de fa tale kettingbotsing, was hij met zijn collega's ter plaatse. Eten is er tot op heden bij ingeschoten. Sleepbedrijf Morsch uit Bad hoevedorp had naar Thijs' baas gebeld met het verzoek tot as sistentie. Baas: „Want ze zagen al gauw dat ze het niet alleen aan konden." Naast Morsch en Van de Vliet waren ook Smits uit Haarlem en Van de Boog aard uit Beverwijk in touw om de ravage van de A9 weg te sle pen. Want je helpt elkaar bij grote ongelukken. Een ongeschreven wet in de wegsleepwereld. „Want de volgende keer kan het bij ons wezen." Het eerste uur na het ongeluk viel er nog niet veel weg te slepen. „Eerst wer den alle slachtoffers eruit ge haald. Vervolgens werden de auto's genummerd en de plek ken afgestreept. Pas toen is de zaak losgetrokken en zijn de wagens aan de kant gezet. Daarna konden we gaan sle pen." Volgens Baas valt aan de schade van een auto weinig af te lezen over de toestand van de bestuurder. „De ene keer is er niks van de auto over en stap pen ze er zonder schrammetje uit. De andere keer is alleen het voorraam stuk en hebben ze het niet overleefd." Emotioneel zegt Baas niet van zijn werk op de rampplek te worden. „Ik lig er niet wakker van. Je moet gewoon zorgen dat de weg weer snel vrijkomt. Een ongeluk van deze grootte is voor ons natuurlijk wel bijzon der. Ik heb er nog nooit zoveel bij elkaar gezien. Reken maar dat moeders de vrouw de video vanavond aan heeft staan." Terwijl Baas zijn sleepkabel samen met een collega van Smits onder de Rover vandaan haalt, wordt hij via de mobilo foon opgeroepen. De centrale. Hij wordt weer verwacht op de A9. De weg is nog altijd niet leeg. Baas weet het: het wordt nog een lange avond. Een slachtoffer wordt per brancard afgevoerd. ben vreselijk dankbaar dat het zo goed is afgelopen voor ons. Ik had net twee nieuwe voor banden onder de wagen laten zetten. Dat heeft ons gered." Meneer Beentjes uit Haarlem had kennelijk ook een engel meerijden. Zijn Renault Clio is voor de helft ingekort, maar zelf is nog heel. „Ik besef, dat ik er nog goed vanaf gekomen ben. Ik reed tegen een vrachtauto en zette me schrap voor de dingen die komen gingen. Een Citroën reed in volle vaart op mijn auto in." Meneer Beek uit Heerhugo- waard kijkt met zijn bloedende arm in een mitella net als ande ren verdwaasd naar het tafereel voor hem. Zijn bestelbusje wordt net opgetakeld. „Dat ik daar levend ben uitgekomen snap ik niet." Beek zag een vrachtwagen, geladen met een container, voor hem op de rij baan staan, maar remmen had al geen zin meer. „Ik zag in de spiegel, dat er auto's achter me aankwamen en heb snel mijn benen opgetrokken. Dat heeft me gered. Anders had ik nu nog vastgezeten." Twee uur na het begin van de serie aanrijdingen op de A9 is ook brandweerman K.Stüsgen uit IJmuiden nog steeds diep onder de indruk van de ramp spoed. Hij is zelf niet in dienst, maar staat als ondercomman dant zijn Velsense manschap pen bij. „Een ongeluk van een dergelijke omvang heb ik nog nooit meegemaakt." Een gewonde wordt in de ambulance geschoven. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9