President van Algerije ziet buitenlandse samenzwering van tinmaifi Buitenland Fransman: 'Duisenberg geschikt voor Eurobank' Netanyahu laat affaire Bar-On onderzoeken Krupp en Thyssen slaan handen ineen Boze boeren blokkeren wegen in Noord-Italië ROLF BENZ COLLECTIES 'VOLGENS VAN TIL. Italianen redden schip met illegalen Sfinx onder handen rERDAG 25 JANUAR11997 DPA Deutsche Pre ANP Algemeen Nederlands Persbure e Pers Diensten RTR Reuters l v helpt chimpansees de winter door tRSCHAUJane, Schimi en Miki doen wat zoveel 12-jarigen 1 ien als ze door het barre winterweer gedwongen zijn binnen te ijven: ze kijken televisie. Het trio heeft een duidelijke voorkeur or tekenfilms en natuurprogramma's. Jane, Schimi en Miki n chimpansees in de dierentuin van de Poolse hoofdstad War- hau. Dierenarts Ewa Zbonikowska schreef in november drie ir televisie per dag voor toen bleek dat de apen zich stierlijk rveelden. Zbonikowska zegt dat de chimpansees intelligent n en vaak begrijpen wat er gebeurt op het beeldscherm. lbright bepleit uitbreiding NAVO iSHiNGTONDe Verenigde Staten streven naar uitbreiding van NAVO in oostelijke richting maar willen problemen daarover et Rusland oplossen. Dat heeft de nieuwe Amerikaanse minis- r van buitenlandse zaken, Madeleine Albright, gisteren gezegd, i deed dat op haar eerste persconferentie als minister. IcDonald's stopt hamburgerverkoop penhagen McDonald's heeft gisteren de verkoop van ham- irgers in Denemarken gestaakt nadat 125 mensen een voedsel- rgiftiging hadden opgelopen na bezoekjes aan McDonald's- stigingen. De fastfoodketen besloot niet te wachten tot de uit- ïg van een onderzoek van de overheid naar de oorzaak van de rii edselvergiftiging. Mogelijk wordt de hamburgerverkoop van- ■5, ag hervat zodra een nieuwe lading vlees is aangekomen. 2 rans openbaar vervoer ligt plat r« rus» Zo'n dertig steden in Frankrijk zijn gisteren getroffen lor een staking in het openbaar vervoer. De betrokken vakbon- n willen met dit actiemiddel werktijdverkorting afdwingen. In hi on Bordeaux en Marseille kwam het openbaar vervoer vrijwel 1 e t stilstand. Ook in steden als Straatsburg, Clermont-Ferrand, H enoble, Lille, Rouen, Nice en Nantes ontstonden lange files ndat pendelaars de auto moesten nemen. 9« ïge Viett (RAF) komt vervroegd vrij s BLENZDe Duitse ex-terroriste Inge Viett komt vervroegd vrij. 3 it heeft de rechtbank in Koblenz bepaald. Viett behoorde tot terreurbeweging Rote Armee Fraktion (RAF). Ze werd in 1992 j t dertien jaar cel veroordeeld wegens poging tot moord op een anse politieman in augustus 1981. Omdat Viett (53) verschei- ne jaren in voorarrest heeft gezeten, heeft ze er vandaag twee- van haar straf op zitten. Vandaag wordt ze, wegens goed op vrije voeten gesteld. 1 chuld Tanzania miljard dollar kleiner r es salaam De twaalf voornaamste schuldeisers van Tanza- i, verenigd in de zogeheten Club van Parijs, hebben het Afri- tc anse land een miljard dollar kwijtgescholden. Daarnaast is r or 700 miljoen dollar aan andere schulden een nieuwe aflos- igsregeling getroffen. Dat heeft Tanzania's waarnemend mi- n ster van financiën, Daniel Yona, gisteren bekendgemaakt. De tale buitenlandse schuld van Tanzania beloopt 7,6 miljard dol- waarvan zo'n 2,349 miljard aan de Club van Parijs, waarvan ik Nederland deel uitmaakt. In ruil voor de regeling heeft Tan- nia beloofd een uitgebreid saneringsprogramma door te voe- n. onnetempel-boerderij wordt gesloopt mève De boerderij bij de Zwitserse stad Fribourg waar in ok- ber 1994 23 leden van de Orde van de Zonnetempel samen Ifmoord pleegden, wordt afgebroken. Een rechter heeft inge- emd met een verzoek daartoe van de autoriteiten, die willen orkomen dat het gebouw een bedevaartsoord wordt. Het ge- iuw wordt waarschijnlijk komende week al gesloopt. oze Albanezen steken stadhuis in brand 15hnjeBoze Albanezen die door een riskante manier van be- j) [gen hun spaargeld zijn kwijtgeraakt, trokken gisteren weer de aat op. In de Zuid-Albanese stad Lushnje staken ze het stad- lis met behulp van molotovcocktails in brand. Bij botsingen u et de politie vielen twaalf gewonden. De regering heeft on- fli ïgs het pyramidespel stilgelegd waaraan de mensen hun geld rijt raakten. Het spel werkt als een kettingbrief en levert maar ior een enkeling winst op. Frans-Duitse deal zou niet bestaan Meldingen over nieuwe moordpartij President Liamine Zéroual van Algerije heeft gisteravond in een tv-toespraak een complot van 'buitenlandse krachten' aan de kaak gesteld. Die buitenlandse krachten zouden verantwoordelijk zijn voor de huidige terreurgolf in Algerije. Zéroual noemde geen landen met naam. Eer der heeft zijn regering wel Sudan en Iran beschuldigd van steun aan het Algerijnse terrorisme. De afgelopen dagen was in Al gerije kritiek geuit op het feit dat het staatshoofd bleef zwij gen over de golf van geweld. Sinds het begin van de Rama dan op 10 januari zijn al ruim tweehonderd mensen om het leven gekomen door bomaan slagen en massaslachtingen waarvoor radicale moslims ver antwoordelijk worden gehou den. Algerije heeft te maken met 'crimineel geweld en barbaarse wreedheid' door het 'complot tegen land en volk', aldus Zéroual. De Algerijnse staat zal de terroristische groepen 'be strijden tot hun uiteindelijke uitroeiing'. De afgelopen maanden had het bewind het er steeds op ge houden dat er slechts sprake zou zijn van 'resten van terroris me'. In die lezing zijn de moordpartijen van de afgelopen weken slechts 'wanhoopsdaden' van de verslagen fundamenta listen. Ooggetuigen zeiden gisteren dat moslimfundamentalisten in de nacht van donderdag op vrij dag vijftien burgers hebben ver moord door hen de keel af te snijden. De slachtoffers behoor den allen tot een familie die in een boerderij in de buurt van de hoofstad Algiers woonde. Twee familieleden raakten zwaar ge wond maar wisten aan de aan vallers te ontkomen. De Gewapende Islamitische Groep (GIA), de radicaalste isla mitische terreurbeweging in Al gerije, heeft eerder deze week aangekondigd tijdens de Rama dan nog veel aanslagen te ple gen. De GIA zegt dat ze al tien tallen bommen heeft klaarlig gen, aldus een communiqué dat in de Algerijnse pers is gepubli ceerd. Sinds het afgelasten van de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen, die begin 1992 vrijwel zeker door het Isla mitische Reddingsfront (FIS) zouden zijn gewonnen, zijn al zeker 60.000 mensen omgeko men door de burgeroorlog in Algerije. Zéroual hoopt nog dit jaar een eind te maken aan de crisis door een nieuwe democratise ringspoging te wagen met par lementsverkiezingen. Daarvan blijven partijen uitgesloten die 'misbruik' maken van de islam. De GIA wil doorgaan met het geweld totdat Algerije een isla mitische staat is, ongeacht wat Zéroual doet. Wim Duisenberg, die op 1 juli de eerste man moet worden bij het Europees Monetair Insti tuut, de voorloper van de Eu ropese Centrale Bank (ECB), is een geschikte kandidaat om daarna ook de president van deze bank te worden. Dat vindt de Fransman Yves-Thibault de Silguy, Europees commissaris voor financiën. Volgens De Silguy is Duisen berg 'een persoonlijkheid met een groot talent, met een grote bekwaamheid, die ik persoon lijk zeer waardeer en die het werk van voorzitter van de ECB bijzonder goed zal uitvoe ren'. De commissaris deed zijn uitlatingen gisteravond op een persconferentie in Lissabon. Overigens wees De Silguy er op dat de benoeming van de eerste president van de ECB zal geschieden op voordracht van de Europese ministers van financiën. Formeel kan dan een ander die functie krijgen, maar Duisenberg zelf gaat er nog altijd vanuit dat hij als eerste man van het Europees Monetair Instituut in 1999 au tomatisch ook de hoogste post bij de ECB krijgt. Onlangs ontstond hierover opschudding toen een Franse bankier tegenover het Duitse weekblad Wirtschaftswoche verklaarde dat de benoeming meer dan vijf jaar geleden on derling al geregeld was door Parijs en Bonn. De Duitsers zouden de zetel van de bank hebben binnengesleept in ruil voor de toezegging dat de Fransen de eerste president mogen leveren. Gisteren meld de het Duitse dagblad Han- delsbUitt echter op gezag van een niet met name genoemde hoge adviseur van de Franse regering dat een dergelijke ge heime afspraak niet bestaat. correspondent De Israëlische premier Netanyahu heeft een politieonderzoek aangekondigd naar de manier waarop de benoeming van Roni Bar-On als procureur-generaal is verlopen. Hij zegt dat hij zo een einde wil maken aan beschuldigingen dat zijn regering corrupt heeft gehandeld. Het nieuwsprogramma van Israels eerste televisienet onthulde eerder deze week dat Netanyahu Bar-On heeft aangesteld onder druk van Arie Deri, de leider van de reli gieuze partij Shas tegen wie een rechtszaak loopt wegens onder meer fraude. Deri zou hebben gezegd dat de Shas-mi- nisters tegen het Hebron-akkoord zouden stemmen of zelfs de regering zouden verla ten als Bar-On niet zou worden benoemd. Partijleider Deri zou van de beoogde procu reur-generaal de belofte hebben gekregen dat zijn rechtszaak met een sisser zou aflo pen. Bar-On trad uiteindelijk binnen twaalf uur na zijn aanstelling zelf af, nadat hij van alle kanten te horen had gekregen dat hij niet geschikt was voor zijn de functie van procureur-generaal. Donderdagavond haalde Netanyahu fel uit naar de Israëlische media in het alge meen en naar het eerste televisienet in het bijzonder. Hij zei onder meer dat men daar blijkbaar niet had begrepen dat er in mei verkiezingen zijn geweest. Hij waarschuwde de staatstelevisie dat het hoog tijd is voor 'een echt vrije pers' en 'vrije mededinging'. Gisteren vertelde Netanyahu in de minis terraad dat de beschuldigingen rond Bar- Ons benoeming 'niet in de lucht mogen blijven hangen'. Hij deelde mee dat hij de politie heeft gevraagd 'een snel, onpartijdig en diepgaand onderzoek' in te stellen. „Voor zover ik weet zijn beschuldigingen dat Shas-leider Arie Deri de benoeming van de nieuwe procureur-generaal heeft gere geld, onjuist", aldus Netanyahu. Dat was een stuk gematigder dan de avond ervoor, toen hij de affaire afdeed met termen als 'grote flauwekul' en 'totale verzinsels'. Ayala Hasson, de televisiejournaliste die de sneeuwbal aan het rollen bracht, weigert te onthullen wie haar bronnen zijn. „Maar als ik ze zou noemen, zouden vele monden openvallen van verbazing", beweert ze. Vol gens Rafik Halabi. het hoofd van het eerste televisienet, beschikt het journaal oVer be trouwbaar materiaal om de beschuldiging te onderbouwen. Daaronder zouden ge luidsopnamen zijn die aantonen dat er sprake was van een samenzwering bij de benoeming van Bar-On. Ook president Weizman heeft zich over de affaire uitgesproken. Hij zei gisteren te hopen dat de beschuldigingen loos alarm blijken en hij drong aan op een onderzoek. Niet iedereen in Israël heeft vertrouwen in de onpartijdigheid van de politie in een delicate zaak als deze. Oud-minister van justitie Chaim Tsadok meent dat de be schuldigingen zo ernstig zijn dat de vor ming van een staatscommissie onder voor zitterschap van een opperrechter noodza kelijk is.' Ondertussen gaat de regering door met haar pogingen een nieuwe procureur-gene raal te benoemen. De belangrijkste kandi daat is nu rechter Elyakim Rubinstein, ooit bekend als leider van de Israëlische onder handelingsdelegatie met Jordanië en de Pa- lestijnen. Plan om staalproductie samen te voegen De Duitse concerns Krupp en Thyssen overwegen hun staal productie samen te voegen. Dat meldt het Duitse dagblad Stuttgarter Zeitung vandaag. De directies hebben de eerste gesprekken daarover achter de rug, aldus de krant. De twee concerns bundel den eerder hun productie van edelstaal. Als ook de productie van massastaai onder één be drijf komt te vallen, neemt die onderneming ongeveer drie kwart van de Duitse staalfabri- cage voor haar rekening. Voor de Krupp-vestiging in Dort mund zou de bundeling een verlies van 5.000 arbeidsplaat sen betekenen, aldus de Stuttgarter Zeitung. Juist gisteren spraken onge veer duizend personeelsleden van Krupp Hoesch over de toe komststrategie van het con cern. Die vergadering verliep zeer emotioneel. De toekomst visie van de concemleiding werd verworpen, omdat 'de toekomst van de onderneming niet alleen op vermindering van arbeidsplaatsen mag be rusten'. Volgens de bonden wil Krupp jaarlijks 176 miljoen mark besparen door 2.200 ba nen te schrappen. Vliegveld bij Milaan gesloten ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De Italiaanse boeren die al een week protesteren tegen de door de Europese Unie (EU) opgeleg de boetes wegens overtreding van melkquota, hebben gisteren opnieuw wegen rond Milaan, Venetië, Modena en enkele Zuid-Italiaanse steden geblok keerd. Voor het eerst werd ook actie gevoerd bij op- en afritten van snelwegen in Noord-Italië. De directie van het belang rijkste vliegveld van Milaan, Li- nate, besloot gisteravond tot (tijdelijke) sluiting van de lucht haven. Dat gebeurde nadat tractoren de toegangsweg had den versperd. Ook het tweede vliegveld van Milaan, Malpensa, en het vliegveld Marco Polo van Venetië waren grote delen van de dag onbereikbaar. Premier Prodi heeft voorge steld de zaak door een commis sie te laten onderzoeken. Verder wil hij de door boetes getroffen boeren laten profiteren van goedkope leningen en subsidies als ze bereid zijn hun veestapel in te krimpen. Die plannen kregen gisteren het fiat van 'Brussel', maar de actievoerende boeren waren niet onder de indruk. Bijna 15.000, meest Noord-Italiaanse boeren moeten voor het einde van deze maand boetes van sa men ruim 400 miljoen gulden betalen voor te veel geprodu ceerde melk in het tijdvak 1995- 1996. De boeren willen dat de rege ring de boetes betaalt, zoals dat ook in het verleden gebeurde. Brussel heeft die manier van doen echter onlangs verboden. Italië is het enige EU-land dat volop melk moet importeren om aan de binnenlandse vraag te voldoen. De Italiaanse quota bedragen bijna 10 miljoen ton, terwijl de nationale behoefte tussen de 15 en 18 miljoen ton ligt. Ter vergelijking: Nederland heeft een binnenlandse vraag van 5 miljoeh ton en produceert 11 miljoen ton. De Italiaanse minister van landbouw, Michele Pinto, heeft de EU-partners gevraagd de Ita liaanse quota direct met 600.000 ton te verhogen en een nieuw systeem te ontwikkelen waarvan de kern moet zijn dat er evenwicht komt tussen natio nale vraag en nationale produc tie. De EU is echter op dit mo ment niet bereid tot nieuwe on derhandelingen over de quota. Het geduld van de Noord-Ita liaanse burgers en autoriteiten lijkt intussen ten einde te lopen. Het hoofd van de politie van Milaan kondigde gisteren aan dat vanaf dit weekeinde 'hard' zal worden opgetreden als de blokkades voortduren. inimiia MORS Geen beter adres voor Rolf Benz dan Nederland's grootste design centrum in Alkmaar. Een vollediger overzicht kan de liefhebber van deze perfekt ontworpen zit meubelen zich niet wensen! rome ap De Italiaanse kustwacht heeft gisteren meer dan 150 mensen gered van een Turks schip met immigranten dat op weg naar Italië in nood was geraakt. De immigranten waren afkomstig uit India, Irak, Iran, Pakistan, Senegal en Turkije, aldus de kustwacht. De reddingsoperatie kwam op gang nadat het schip Mag nolia noodsignalen had uitge zonden dat het water maakte. De Magnolia werd naar de ha ven van Gallipoli gesleept, op de hak van de Italiaanse laars. Vol gens persbureau ANSA wisten enkele opvarenden zwemmend de kust te bereiken. Marinewoordvoerder Greco zei dat alle immigranten zullen worden verhoord en dat ze Ita lië waarschijnlijk binnen vijftien dagen moeten verlaten, in over eenstemming met de wet. Het afgelopen jaar heeft een groot aantal vluchtelingen ge probeerd om de Italiaanse ma rinecontroles te omzeilen en voet aan wal te zetten in Italië, Griekenland of op het Italiaanse eiland Lampedusa, iets ten noorden van de Afrikaanse kust. Volgens de politie zijn er giste ren ook 28 Albanezen aan wal gekomen in de buurt van Brin- disi. Zowel Italië als Grieken land heeft ontkend dat er op 25 december 300 doden zijn geval len doordat een schip met im migranten tussen Malta en Sici lië in botsing zou zijn gekomen met een ander schip. De autori teiten in beide landen zeggen dat illegale immigranten dit ver haal uit hun duim hebben gezo gen om sympathie te wekken. Rome schat dat er in 1996 een half miljoen illegale immigran ten in Italië zijn beland. Onge veer de helft van hen mocht uit eindelijk blijven, de andere helft is uitgewezen. Boeing verwacht recordomzet van 33 miljard dollar SEATTLE KRF De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing verwacht dit jaar een recordomzet te halen van 33 miljard dollar, 45 procent meer dan vorig jaar. Het concern is bezig zijn pro ductie geleidelijk te vergroten om aan de groeiende vraag naar vliegtuigen te kunnen voldoen. In de prognose voor dit jaar zijn de verkoopcijfers van Mc Donnell Douglas niet meegere kend. Onlangs werd bekend dat deze vliegtuigfabrikant in han den van Boeing komt. Boeing denkt dit jaar 340 vliegtuigen te kunnen afleveren, 56 procent meer dan in 1996. Afgelopen donderdag maakte Boeing zijn resultaten over 1996 bekend. De winst steeg van 393 miljoen tot 1,18 miljard dollar en de omzet ging omhoog van 19,5 miljard naar 22,6 miljard dollar. Arafat benoemt oud-Hamas-lid tot minister HEBRON AP De Palestijnse president Arafat heeft gisteren een voormalige Hamas-activist opgenomen in zijn kabinet. De 44-jarige Talal Sidr werd beëdigd als minister van jeugd en sport. De nieuwe minister komt uit Hebron, waar militante groepe ringen als Harnas en Islami tische Jihad meer aanhang heb ben dan de PLO van Arafat. Sidrs benoeming kan belangrijk zijn voor de eenheid onder de Palestijnen en de relaties tussen Arafat en de militante oppositie. Bronnen in Hebron verklaarden dat Harnas stilzwijgend de be noeming van Sidr steunt. Cairo Specialisten geven de wereldberoemde Sfinx in Egypte een uitgebreide opknapbeurt. Het oeroude bouwsel heeft het lichaam van een leeuw en de kop van een farao. Het gevaarte is 72 meter hoog. foto epa (uste, exclusieve uitstraling dra- ize het kenmerk van absolute kwaliteit. 12000m2 DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5