PvdA wint debat over lager minimumloon v list leidt tot botsingen n zes gewonden op Al D66 wil regels voor veiliger luchtvloot Binnenland 'Nieuwste koecrisis deert rundvleesverkoop niet' Stadion in aanbouw yKind pest door te veel vrijheid Voorhoeve liet hele legertop doorlichten Slimme elektronica verdringt treinabonnement Tjeenk Willink zet kroon op carrière ATERDAG 25 JANUARI 1997 Hasjhandelaar in Spanje opgepakt malaga De Spaanse narcoticabrigade heeft in Malaga aan de Costa del Sol een Nederlander en drie Italianen wegens drugs smokkel aangehouden. Zij vervoerden in een vrachtwagen met Nederlands kenteken negenhonderd kilo hasj, dat vermoedelijk voor de Nederlandse markt was bestemd. De rechercheurs hiel den de vier mannen al langere tijd in de gaten maar ze sloegen woensdag toe. De vier mannen hadden een opslaghal in het in dustriegebied van Malaga gehuurd. Duizend piek voor Indië-veteranen den haag Indië-veteranen krijgen de eerder toegezegde een malige uitkering van duizend gulden niet bruto maar netto in handen. Bovendien wordt de uitkering uitgebreid tot veteranen uit de Tweede Wereldoorlog, Korea en het voormalige Neder lands Nieuw-Guinea. Het kabinet heeft gisteren besloten de re- - geling uit te breiden. Het gaat om alle dienstplichtigen, vrijwilli- I gers en reserveplichtigen of hun weduwen. Het om een totaalbe- I drag van 95 miljoen gulden. 'hilips komt met nieuwe batterij ■)en haag Philips heeft een nieuw type batterij ontwikkeld, dat ■volgens het concern twee maal zo lang werkt als de alkalinebat- ïterij, de beste bestaande batterijsoort. De Philips-batterij heeft Jeen nieuwe chemische samenstelling van de grafietkern en is vooral geschikt voor 'zware' toepassingen zoals elektrisch speel goed en cd-walkmans. Een draagbare walkman die het op alkali nebatterijen opgeeft na ongeveer 1,5 uur, levert volgens Philips met het nieuwe type drie uur muziek. Werkweigeraar moet toch solliciteren int Michielsgestel» De gemeente St. Michielsgestel hoeft Marta lesink die vrijwilligerswerk doet en niet op zoek wil naar een be taalde baan, geen uitkering te geven. Dat blijkt uit een vonnis van de rechtbank in Den Bosch van gisteren. De uitkering van Resink werd enige tijd geleden stopgezet, omdat ze een baan weigerde die ze niet zag zitten. Resink werkt sinds drie jaar als vrijwilligster voor De Omslag, een werkplaats voor duurzame Dntwikkeling en wilde daarom vrijstelling van de sollicitatiep licht. Jongen verongelukt in vuilniswagen iovenkarspel» In Bovenkarspel is gisteravond een 14-jarige jon- ;en om het leven gekomen in de pers van een oude vuilniswa gen. Het voertuig werd gebruikt voor het ophalen van oud pa pier. De jongen stond, nadat er bij een verzamelplaats papier in de wagen was gegooid, achter op de treeplank. Toen de auto ging rijden, verloor hij zijn evenwicht en viel in laadruimte met ;de op dat moment werkende pers. Het duurde ruim twee uur 1 voor het slachtoffer was bevrijd. Hadden ze maar tv gekeken venter/twello/holten anp/gpd i verschillende aanrijdingen ~$termiddag omstreeks half vijf de Al ter hoogte van Deven- r zijn zes gewonden gevallen. ij diverse botsingen, veroor- lakt door de mist, waren wel liJonderd auto's betrokken. De ïgelukken gebeurden uren na et drama op de snelweg A9 bij d adhoevedorp. Hadden al die bestuurders ie verschrikkelijke beelden van ie adhoevedorp maar alvast op tv Dan hadden ze met zo l en haag» anp weinig zicht niet zo hard en dicht op elkaar gereden. Nabij Holten is het trouwens ook goed raak geweest", verzuchtte een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie Dien sten dan ook. De frontale aan rijding tussen een spookrijder en een personenauto donder dagavond op de Al tussen Apel doorn en Amersfoort heeft gis teren een zesde dodelijke slachtoffer geëist. De toestand van de laatste inzittende van de auto is redelijk. linister Jorritsma van verkeer loet luchtvaartverdragen met t( Izonderlijke landen kunnen openbreken om zonodig nadere te laten opnemen over de iiligheid van de vloot. Ook in ie nieuwe luchtvaart-overeen- amsten die Nederland sluit loet veiligheid een prominen te plaats innemen. Dat vindt D66-Kamerlid Van Riet. Zij zal haar pleidooi laandag inbrengen tijdens een ebat met Jorritsma over de vei- - ;heid in de burgerluchtvaart, olgens Van 't Riet hebben de chtvaartautoriteiten in Neder- nd vaak te weinig mogelijkhe- Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) L1P7iM^g VAKANTIEPARKEN S9 op de g/i Mooiste tl JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van CreatiefVakantieparken Naam:Voorletters:rn/v Adres:huisnr: Postcode:Geb.datum:-19 Woonplaats: Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! ■442, 9700 WB Gro Ruzie in de Kamer ligt op de loer den haacj*. anp Werkloze kostwinners worden niet gedwongen voor min der dan het minimumloon te gaan werken. Het kabinet heeft daar volgens nauw betrokkenen gisteren toe beslo ten en riskeert daarmee een fikse ruzie in de Kamer. Het is namelijk tegen het zere been van de Kamerfracties van WD en D66 die eerder dreigden in dat geval met opposi tiepartij CDA in zee te gaan om zo alsnog hun gelijk te halen. den haag gpd den om de zogenoemde risky cairiers (maatschappijen met een relatief onveilige vloot) aan te pakken. Door in verdragen duidelijke eisen te stellen, kan de veiligheid beter worden ge waarborgd, aldus het Kamérlid. De Tweede Kamer maakt zich ook zorgen over 'inbrekers' op de luchtvaartfrequenties. Zij proberen met zendapparatuur opzettelijk de radiocommunica tie in de luchtvaart in de war te schoppen door valse instructies aan gezagvoerders door te ge ven. Volgens de Rijksdienst voor Radiocommunicatie (RDR) de den zich de afgelopen twee jaar geregeld incidenten voor. De mogelijkheid voor werkge vers om werklozen tijdelijk min der dan het minimumloon te betalen, houdt de coalitie al ge ruime tijd verdeeld. De afspraak is in 1994 in het regeerakkoord opgenomen, maar werd van Bellen vanaf station wordt kwartje duurder utrecht anp De NS vervangen de telefoon cellen op de perrons in Neder land door een nieuw model. Bellen vanuit de nieuwe cellen wordt per gesprek een kwartje duurder. NS hebben vanaf februari een paar maanden nodig om de paar honderd nieuwe cellen neer te zetten. De telefooncel- nieuwe-stijl is ruimer, zodat de beller er ook een koffer erin kwijt kan. Verder zijn de klap deurtjes verleden tijd: de cel krijgt een echte deur, zodat hij geen lawaaioverlast heeft. Het extra kwartje gaat naar NS. „Want de nieuwe cellen vergen een flinke investering." De ver eniging Rover, die de belangen van treinreizigers behartigt, is niet te spreken over de operatie. Banenverlies bij Polygram baarn anp De wereldwijde reorganisatie die Polygram momenteel door voert, leidt naar schatting in Nederland tot een verlies van veertig arbeidsplaatsen op de ruim 550 arbeidsplaatsen. Dat is gisteren vernomen bij de onder neming. De directie van Poly gram Nederland geeft geen commentaar. De meeste ar beidsplaatsen verdwijnen in Baarn, waar de opnamecapaci teit voor klassieke muziek ver dwijnt. De opname-activiteiten worden overgebracht naar de studio's in Hannover. Treinsurfer bij Roosendaal verongelukt meet af aan door de betrokke nen verschillend uitgelegd. PvdA-minister Melkert (sociale zaken) vindt, gesteund door zijn partijgenoten in de Tweede Ka mer, dat de werkloze nooit min der mag verdienen dan zijn bij standsuitkering. Voor kostwinners is die even hoog als het minimumloon. Zij zouden dus geen hinder onder vinden van de maatregel. Al leenstaande ouders daarente gen ontvangen negentig pro cent van het minimumloon aan bijstand en alleenstaanden zon der kinderen zeventig procent. Voor hen zou er dus wel sprake zijn van een inkomensdaling. Naar verluidt heeft het kabinet (inclusief de WD-ministers) gisteren het voorstel van Melkert overgenomen. Daarmee riskeert het kabinet een fikse ruzie in de Kamer. De fracties van WD en D66 vinden namelijk dat ook kostwinners en alleenstaande ouders tijdelijk (maximaal twee jaar) genoegen moeten nemen met zeventig procent van het minimumloon. Dat zou hen prikkelen eerder werk aan te nemen. WD-Kamerlid Van Hoof was gisteravond nog niet op de hoogte van het kabinetsbesluit en wilde niet reageren. D66 was niet bereikbaar. Het CDA kon digde vorige week aan zelf met een voorstel te komen om het minimumloon (tijdelijk) met dertig procent te verlagen. De christen-democraten rekenen op de steun van WD en D66. Groen Links wijst verlaging van het minimumloon van de hand. De jongste berichten over de gekke koeienziekte hebben nog niet geleid tot een ban van con sumenten op rundvlees. Dat zegt het Bedrijfsschap Slagers- bedrijf die een 'kleine peiling' heeft gehouden. Ook in de su permarkten is volgens de sla gers niets te merken van enige vrees voor het vlees. Bij het be drijfschap schap zijn alle vijf duizend slagers aangesloten. Voor later deze week sluit de woordvoerder „enig negatief ef fect" niet uit omdat de meeste consumenten hun wekelijkse boodschappen op zaterdag doen. „Maar waarschijnlijk blijft ook dat zeer beperkt, want de BSE-commotie in de media is veel minder dan begin vorig jaar", aldus de woordvoerder. Ook in de supermarkten is nog geen daling van de rundvlees verkoop te bespeuren, aldus arnhem Amsterdam heeft zijn ArenA en Gelderland krijgt zijn Gelredome. Het stadion krijgt een beweegbaar dak, verplaatsbare vloer en een echte grasmat. Door de verplaatsbare vloer kunnen grote evenementen zoals voetbalwedstrijden en popconcerten zich snel na elkaar afspelen. Gelredome kost 130 miljoen gulden en moet halverwege dit jaar klaar zijn. foto anp een woordvoerster van het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL). Op één na zijn alle koeien op gespoord die twee jaar geleden samen met de vermeende moe der van de Duitse gekke koe Cindy naar Nederland zijn ge haald. Van de 41 dieren leven er nog tien. Samen hebben ze sindsdien ten minste zeven kal veren gekregen, die ook zijn achterhaald. Daarvan zijn er nog drie in leven. Bij het minis terie van landbouw groeit de te genzin om de speurtocht voort te zetten, maar vooral om de nog levende dieren te doden om hun hersenen te onderzoe ken. Dit is een gevolg van de toenemende twijfel over de re latie tussen Cindy - het aan gek ke koeienziekte bezweken Duit se beest - en de door een Lim burgse handelaar geïmporteer de dieren. Jongen die kind in brand stak nog spoorloos dieren» anp De dader die donderdagmiddag in Dieren een 9-jarig kind in brand heeft gestoken, is nog spoorloos. De politie is gisteren begonnen aan een buurtonder zoek. Ook middelbare scholen in de omgeving kunnen reke nen op een bezoek van de poli tie, aangezien de dader volgens het slachtoffer en zijn vriendje tussen de 14 en 18 jaar oud was. Het slachtoffer en zijn 10-jari- ge vriendje hebben bij de politie verklaard dat ze een onder grondse hut op een industrie terrein hadden gebouwd. Toen de hut klaar was, gingen zij erin zitten. Even later kwamen twee jongens op de rand van de kuil staan. Eén van die jongens haal de een fles uit zijn zak, goot de inhoud over de 9-jarige gevolgd door een brandende lucifer. Het slachtoffer liep tweedegraads brandwonden aan gezicht, han den en nek op. Uit een eerste onderzoek blijkt dat de vloeistof waar schijnlijk verfverdunner is ge weest. Die vluchtige stof ver klaart de steekvlam, waarover beide kinderen hebben verteld. Volgens de kinderen zijn de jon gens lachend weggelopen toen de slachtoffertjes het vuur pro beerden te doven. Als de politie de dader vindt, wordt hem po ging tot doodslag of zware mis handeling ten laste gelegd. Kinden-echter Quik laakt ontbreken van regels utrecht anp roosendaal. gpd Treinsurfen is gisteren een fransman noodlottig geworden, een andere fransman raakte zwaargewond. Volgens de poli tie hebben de jongens vanaf het noorden van Antwerpen op het dak van de Beneluxtrein rich ting Rotterdam gezeten. Getuigen hebben de twee in Antwerpen aan de trein zien hangen. Bijna veertig kilometer verder, in Roosendaal, zag een medewerker van het PTT Expe ditie Knooppunt Roosendaal (EKP) hen van de trein vallen. Dat kinderen op school hun klasgenootjes pesten is onder meer te wijten aan een gebrek aan aandacht van hun ouders en de toenemende individua lisering van de maatschappij. Dat leidt tot een negatief zelf beeld bij pesters en gepesten. Dat heeft kinderrechter mr. A- .Quik vanmorgen op de Natio nale Onderwijstentoonstelling in Utrecht gezegd. Ouders laten kinderen steeds vrijer. Vader en moeder hebben het druk met hun werk, en het is ouderwets om kinderen veel te verbieden. Omdat buren, grootouders en andere bekenden evenmin in grijpen, moeten kinderen steeds meer zelf beslissen en eigen keuzes maken. Dat maakt hen onzeker en angstig, aldus Quik. Gebrekkige relaties in het gezin leiden ertoe dat kinde ren zich sociaal onaangepast gedragen. Ze steken een mes op zak of pesten hun klasge noten. Of ze laten zich pesten. De pester is bang om niet voor vol te worden aangezien, het kind dat wordt gepest, is bang om op te vallen. Het heeft im mers het idee dat het niet de moeite waard is, aldus Quik. Scholen kunnen er volgens Quik aan bijdragen dat de ge volgen zoveel mogelijk binnen de perken blijven. Leerkrach ten moeten het gedrag van hun leerlingen goed in de ga ten houden. Kinderen geven allerlei signalen af die wijzen op problemen. Tijdige herken ning daarvan is heel belang rijk. Kinderen zullen hun ou ders niet aanklagen want „hun loyaliteit kent geen grenzen", aldus Quik. Een kind kan bijvoorbeeld stil en teruggetrokken zijn, of juist heel druk en geconcen treerd. Andere signalen zijn dat een kind duidelijk bene den zijn kunnen presteert, zijn spullen nooit in orde heeft of opvallend veel geld bij zich heeft. Scholen weten vaak niet hoe zij op zulke signalen moeten reageren. Quik adviseert dat zij samenwerken met een jeugdmedewerker van de re gionale Riagg. Ook een goed contact met politie, jeugd hulpverlening en het buurt huiswerk kan van belang zijn. Lek over val Srebrenica nooit gevonden den haag gpd Proef van NS, ZWN en HTM met selecte groep in Haagse regio Minister Voorhoeve van defen sie heeft eind 1995 de Koninklij ke Marechaussee onderzoek la ten doen naar de Nederlandse legertop vanwege lekken naar de pers. Het onderzoek moest duidelijk maken wie vertrouwe lijke informatie over de val van Srebrenica doorspeelde naar NRC Handelsblad. Het onderzoek richtte zich op de aanwezigen in de bunker on der het ministerie van defensie in Den Haag, waar de legertop vrijwel dagelijks crisisberaad hield. Op 1 november 1995 werd daar ook gesproken over de vermoedens dat de Franse generaal Janvier doelbewust hulp aan de Nederlandse VN- troepen had onthouden. Toen die informatie in de pers ver scheen, liet Voorhoeve een on derzoek instellen. Dat leidde tot de verhoren van topmilitairen als generaal Couzy, chef-staf Van den Breemen en brigade generaal Nicolai. Ook werd on derzocht wie die dagen telefo nisch contact had gehad met de schrijver van de artikelen. Ove rigens bleef dit alles zonder re sultaat: Het onderzoek werd be gin 1996 geseponeerd. In het TV-programma Net werk van gisteren vertelde Cou zy het onderzoek ervaren te hebben als 'klap' in zijn gezicht. Oud-minister van defensie Ter Beek vond dat het onderzoek 'getuigde van de volledig ver stoorde verhouding' tussen mi nister en zijn legerstaf. Volgens Groen Links-Kamerlid Sipkes stond Voorhoeve echter weinig anders meer te doen dan een onderzoek in te stellen. Ook de WD'er Blaauw meent dat Voor hoeve weinig anders kon, om dat vrijwel alles wat in de bun ker werd besproken, opdook in de pers. den haag rien polderman In de Haagse regio gaan 750 klanten van het openbaai" vervoer komend najaar met een elektronische 'strippenkaart' reizen per trein, tram en bus. De Spoorwegen, de bus maatschappij ZWN en het stedelijke open baar vervoerbedrijf van de hofstad, de HTM, nemen samen een proef met dit bus- tram-treinkaartje van de toekomst. De proef bestaat uit twee fasen. Aan de tweede periode in het tweede kwartaal van 1998 nemen ten minste 1.250 mensen deel. Mocht de proef een succes worden dan zal op z'n vroegst vanaf 1999 met dit systeem worden gewerkt. De vervulling van een lang gekoesterde wens van zowel de openbaar vervoersbe drijven als hun klanten komt met deze proef een stapje dichterbij. Voor een reizi ger is het alleen maar handig om met één en hetzelfde kaartje in tram, trein en bus te kunnen stappen. En de vervoersbedrijven kunnen uit de elektronische 'sporen' op het nieuwe kaartje opmaken welk soort open baar vervoer over welke afstand wordt ge bruikt, waar iemand in- en uitstapt en waar de reiziger bijvoorbeeld van trein op tram overstapt. Dat maakt ieders aandeel in de opbrengst van de reiskosten duidelijk. Naast de OV-jaarkaart biedt alleen de strip penkaart op dit moment soms de mogelijk heid om met één kaartje een samengestelde reis te maken met bijvoorbeeld bus, trein en tram. Vaak werken vervoersbedrijven echter langs elkaar heen. Dat is onhandig voor de reiziger en een bron van conflicten tussen de maatschappijen. De elektroni sche strippenkaart zou echter een oplossing kunnen bieden: een gezamenlijke kaart die in alle openbaar vervoer geldig is, zonder dat het heilig verklaarde principe van de concurrentie in deze bedrijfstak weer terzij de wordt geschoven. De werkwijze is simpel. Wie instapt in bus, tram en trein haalt de kaart langs het elek tronische oog. Vooral het in- en uitstappen van de trein zou te veel tijd kosten, dus ver traging vqroorzaken, wanneer de elektroni sche kaart eerst door een leesgleuf zou moeten gehaald. De elektronische strippenkaart kan worden beschouwd als een uitgebreide en verbeter de variant van de chipper of chipknip, die banken kortgeleden hebben geïntrodu ceerd. De chipper of chipknip zijn in verge lijking daarmee alweer 'ouderwets'. Het zijn 'contactkaarten' die nog met een afleesap- paraat moeten worden ontcijferd. Volgens projecüeider A. van Beek, die de proef namens de HTM begeleidt, zou de elektronische kaart uiteindelijk de plaats kunnen gaan innemen van de trein-, tram- en busabonnementen. Aan het gebruik van de kaart buiten de spits kan het prijsvoor deel van de (inmiddels verdwenen) dalu- renkaart worden gekoppeld. Of dat van een jongerenkaart. Of een abonnements-voor- deel voor een veel gereisd dagelijks traject. Al deze mogelijkheden kunnen met die ene 'slimme' ov-kaart met elkaar worden ge combineerd. Specifieke abonnementen zijn niet meer nodig. Bovendien behoort de combinatie van de elektronische kaart met bijvoorbeeld een voordelig concert-abon nement tot de mogelijkheden. Naast hun vaste klanten houden de open baar vervoersbedrijven echter ook hun inci dentele reizigers. Ook (bijvoorbeeld) toeris ten moeten van trein, tram en bus gebruik maken. Voor deze groep moet er een on persoonlijke (niet aan de bank- of giroreke ning gekoppelde) elektronische kaart be schikbaar komen, die past in de systema tiek van de controle en ontwaarding door het elektronische oog. Te denken valt aan een soort telefoonkaart, die ook contactloos kan worden gecontroleerd en ontwaard, maar die los te koop is in verschillende vari anten. Naar verhouding duur als er weinig te reizen kilometers op zitten, en goedkoper naarmate er meer ov-kilometers op staan. Met vice-voorzitterschap Raad van State den haag anp De jurist Herman Tjeenk Wil- linlc heeft sinds gisteren zijn langverwachte benoeming tot vice-voorzitter van de Raad van State op zak. De voordracht van het kabinet tot 'nieuwe onder koning' wordt in politiek Den Haag beschouwd als beloning voor zijn alle partijen gerespec teerde loyale, integere en niet aflatende inzet voor de publieke en politieke zaak. De overstap van PvdA'er Tjeenk Willink naar het hoogste adviesorgaan van het kabinet werd al geruime tijd verwacht. Volgens afspraken binnen de partijen in het kabinet-Kok zou het CDA me't het pensioen van vice-voorzitter Scholten de Raad van State eindelijk eens prijs moeten geven, krijgt de WD als grootste fractie het voorzitterschap in de Eerste Ka mer en mocht het CDA zolang het voorzitterschap van de Tweede Kamer houden. Tjeenk Willink, geboren in 1942 in Amsterdam, is sinds '87 lid van de Eerste Kamer en sinds juni '91 voorzitter. Hij stu deerde rechten in Leiden en werd in 1968 wetenschappelijk medewerker bestuurskunde. In 1972 volgde zijn benoeming tot adviseur van de minister-presi dent en adjunct-secretaris van de ministerraad.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3