We gaan het hier zelf doen' 7 ZATERDAG 25 JANUAR11997 door WIM BANK en GERARD VAN PUTTEN tor het geld hoeft André Testa et niet te doen, leidinggeven aan het noodlijdende lofdstedelijke vervoersbedrijf IS. Aan zijn geruchtmakende gedwongen ontslagals gemeen directeur bij de NZH \hield hij twee jaar geleden mmers een afkoopsom over, te hem op slag de status van m ultimiljonair verschafte, jaarna een 'sabbatical year' d de jonkheer genoeg van het stilzitten. Na een spraakmakende noemingsprocedure moet hij hoogste baas het ontspoorde temeente Vervoerbedrijf van msterdam op de rails zien te lijgen. „Dit is een kolfje naar \jn hand. Ik ben erop gefocust t de zaak hier gezond wordt. Jonkheer André Testa, de hoogste baas van het Gemeente Vervoer Bedrijf Amsterdam. „Het is gewoon een kwestie van achterstallige zaken oppakken. Wat jaren niet is gedaan en wel gedaan had moeten worden, gaan we alsnog doen. Het bedrijf profileren, sturing eraan geven." foto-s united photos de boer poppe de boer der anderen PvdA-Kamerlid Van Gijzel, die minister Jorritsma terzake om opheldering vroeg. Hoe dan ook: Testa wist zich in één klap financieel onafhankelijk. „Een absurd bedrag? Het is toch heel normaal in Neder land dat je voor jezelf opkomt als je wordt ontslagen zonder te weten waarom?! Trou wens, de andere directieleden en de raad van commissarissen van de NZH begrepen er ook geen snars van. Maar de bestuursleden van de holding vonden het om hun moverende redenen wel nuttig mij van die stoel af te ha len. Mijn advocaat heeft er een regeling uit gesleept, waardoor ik in staat ben meer te doen dan voorheen. Mooie stripboekjes ko pen en zo." Hij zegt het gedwongen 'sabbatical year' met gemengde gevoelens te hebben onder gaan. Aan de ene kant vond Testa het 'ver domde lekker' eens goed uit te slapen. Dat was er jaren niet van gekomen. „Ik had toch heel wat uurtjes besteed aan de NZH. 's Mor gens om half zeven de deur uit en twaalf uur 's avonds weer thuis. Alleen, je bent vrij snel uitgeslapen, hoor. En na verloop van tijd ken de ik de tuin van voor naar achter en van links naar rechts. Maar de accu is wel opgela den, nu. Ik heb afstand kunnen nemen na ja ren in de hitte van de dag achter anderen en mezelf te hebben aangelopen." Het belangrijkste En nu, na een anderhalf jaar non-activiteit manifesteert Testa zich als de grote roergan ger, die het GVB op de rails moet zien te krij gen. Vraag hem niet voor hoeveel hij op de loonlijst staat, Testa zegt er geen benul van te hebben. „De enige die dat echt weet is mijn vrouw, daar krijg ik zakgeld van. Jullie ken nen me goed genoeg om te weten dat de hoogte van mijn salaris niet relevant is voor mijn functioneren. Je kunt maar één biefstuk per dag eten, hoor." Alles goed en wel, maar was het niet zo dat hij, Testa, in de benoemingsprocedure gold als derde keus? Hoor zijn geprikkelde reactie: „Ja, dat kan wel. Maar vinden jullie dat echt belangrijk? Misschien is het voor jullie nog interessanter om eens te proberen iets te be reiken in het leven. Want dan maak je zoiets ook eens mee. Voor mij is dat totaal niet van belang. Voor mij telt maar één ding: dat de zaak hier gezond wordt. En het gaat de goede kant op. Sinds september vervoeren we meer mensen dan ooit. Ik overdrijf wel eens, maar ik voorspel dat we er op termijn een groot aantal reizigers bijkrijgen." Testa baseert dat onder meer op de te ne men maatregelen tegen het zwartrijden, in de hoofdstad al jaren een nijpend probleem voor het openbaar vervoer. „Op elke tram rijdt straks een conducteur mee. En ook de toegangscontrole in de metro wordt aange scherpt door de aanstelling van metrocon- giërges. De policy van de gemeente om de stad autoluw te houden door een strak par keerbeleid, is voor ons niet onprettig. Dat moeten we meer zien uit te buiten. Of ik zelf met het openbaar vervoer naar het werk kom? Dat is te zeggen: functioneel stap ik wel de bus in, om te weten wat er op de lijnen al lemaal speelt. Maar voor het woon werk-ver- keer maak ik al twintig jaar gehruik van de auto, die wordt bestuurd door een particulier chauffeur. Voor mij is dat praktischer." odra jonkheer André Testa (54) er- gens z'n opwachting maakt, is de stilte meteen aan z'n eindpunt. In Haarlem heeft hij jaren nadrukkelijk van zijn aanwezigheid getuigd als algemeen directeur van de NZH, respectievelijk voorzitter van de Kamer van Koophandel. Maar zelfs in het toch rumoerige Amsterdam weet Testa op te vallen. Sinds september is hij de hoogste baas van het Gemeente Vervoerbedrijf. Naar eigen zeggen kon hij in de eerste maanden* de tijd niet vinden om zich 'onder de men sen' te begeven. Maar vorige week heeft Tes ta in dat opzicht op zijn geheel eigen wijze een spraakmakende inhaalslag gepleegd op de nieuwjaarsinstuif in Marcanti-Plaza. Eerst en vooral verdiende de interne orga nisatie van het GVB zijn volle aandacht. Inte rim-bestuurder Max de Jong had in zijn rap port niet alleen gewaagd van een tekort van 100 miljoen, naar diens bevindingen was er ook sprake van een bedorven en moeilijk te veranderen bedrijfscultuur. „Nee, ik hoef geen crisismanagement te voeren. Het is ge woon een kwestie van achterstallige zaken oppakken. Wat jaren niet is gedaan en wel gedaan had moeten worden, gaan we alsnog doen. Het bedrijf profileren, sturing eraan ge ven. Er was hier geen algemeen directeur en die is er nu wel. Er was lange tijd geen struc turele financiële directeur, die is er sinds 1 ja-' nuari ook. Hans van Vliet, afkomstig van de NZH, evenals mijn voorlichter Luuk Jacobs trouwens. Kijk, je kunt overal financiële men sen vandaan halen, maar elke branche heeft zo z'n eigen handles. Hans verstaat het finan ciële vak en komt uit deze bedrijfstak. Dus die hoefde niet te worden ingewerkt, kon hier zo beginnen." Binnenkort valt ook de benoeming te ver wachten van een directeur Personeel en Or ganisatie. Want ook een 'dergelijke essentiële functionaris' hadden ze bij het GVB niet in huis. Testa zou Testa niet zijn geweest, als de personeelsadvertentie niet was 'opgeleukt' met een of ander stripfiguur. Privé leeft de jonkheer zich sinds jaar en dag uit in een gro te verzamelwoede, die hem elk stripboek doet begeren. En in zakelijke sfeer heeft Testa jaren geleden al uitgevonden dat een gete kende figuur een boodschap veel meer zeg gingskracht geeft. „Gezien de grote respons zijn we erin geslaagd ons op de advertentie pagina's te onderscheiden. En dat is nodig vandaag de dag, de mensen zijn tegenwoor dig gewend vluchtig de krant door te blade ren." 'Eigen mensen' Testa wil liever niet met tijdelijke krachten werken, hij geeft verre de voorkeur aan eigen mensen om zich heen en daar is zijn perso neelsbeleid op gericht. „Er liepen hier wel dertig van die interim-managers rond. Dan kun je moeilijk nog spreken van incidenteel, dan is het structuur geworden. Dus die gaan we vervangen door mensen, die graag bij het GVB willen werken. Of door medewerkers die al bij het bedrijf werken en door interne ver plaatsingen op andere stoelen terecht ko men. Nou, da's een heel proces. Er zijn al vijf van die interim-managers vertrokken, onder dankzegging voor bewezen diensten. We gaan het hier zelf doen." Op het persoonlijke vlak heeft Testa zich André Testade gedreven bestuurder van het GVB vier maanden na zijn entree bij het GVB on vergetelijk voorgesteld. En menig personeels lid keek de ogen uit. De algemeen directeur dansend en hossend op het podium van Marcanti-Plaza. Met aan zijn zijde echtgeno te Suzanne, die eveneens aan de medewer kers werd gepresenteerd en haar zegje mocht doen. Het samenzijn was niet helemaal vrij van de regie die Amerikaanse verkiezingsbij eenkomsten kennen. Kosten noch moeite waren gespaard, tal van bands tetterden en toeterden naar hartelust, de Amsterdamse zanger Gordon kweelde dat het een aard had. En daar was ook de presentatie van een nieu we kledinglijn. Voor een totaalbedrag van 3,5 ton mogen alle chauffeurs en conducteurs zich binnenkort in het nieuw steken. En Tes ta had eerder al goodwill gekweekt door voor het eerst sinds vele jaren de GVB'ers te trac- teren op een kerstpakket. In Haarlem waren ze er al jaren van op de hoogte en nu weten ze het ook in de hoofdstad: als Testa iets aan pakt, doet hij het in het groot. Tekort of geen tekort. „Zo'n feestelijke bijeenkomst moet worden gezien als de eerste aanzet tot nieuw elan. Het Scheepvaarthuis waarin we zitten, heet in de wandelgangen Het Reptielenhuis. Het geeft al aan dat de verhouding tussen het hoofdkantoor en het veld niet gezond is. Denkend aan een reptielenhuis, Zie ik ook onmiddellijk fossielen voor me. Ik ben een aanjager, de cohesie moet versterkt. De ver houding met het 'veld' moet verbeterd." Duidelijk Geen man die zijn irritaties camoufleert ach ter een masker van gespeelde innemendheid, jonkheer André Testa. Wat hem stoort, gooit hij er gewoon uit. Zo laat hij weldra blijken dat hem de dictie van een zijner gespreks partners niet aanstaat. „Ik hoor hier het toontje van de radio-interviewer. Gelukkig kan ik wel normaal praten. En al dat gevraag ook, laat me nou maar gewoon even vrijuit spreken, hè." De communicatie over en weer verloopt stroef, aanvankelijk. Op een gegeven mo ment richt hij zich tot zijn voorlichter Jacobs met de vraag wat hij eigenlijk met dit vraag gesprek aanmoet. Alles goed en wel, maar het moet niet alleen maar over Testa gaan. „Het hele verleden en al wat aan m'n benoeming hier vooraf is gegaan, interesseert mij in we zen geen klap. Ik ben anders geprogram meerd dan jullie, misschien. Ik ben gefocust op dit bedrijf. Hoe we hier uit de problemen komen, daar gaat het mij om. Ik ben maar gewoon één van de ruim vierduizend mede werkers." De laatste uitspraak doet even vermoeden dat Testa na zijn aantrede bij het GVB de be scheidenheid als een nieuwe deugd heeft omarmd. Maar nee, weldra blijkt dat hij geen spat is veranderd. Vlot somt Testa zijn sterke punten op: het vermogen om mensen te be geesteren; de bekwaamheid om zelfs sturing te geven aan wat tot voor kort 'een stuurloos geheel' was. En ach, zijn betrekkelijke zwakte - meer generalist, dan specialist - is voldoen de afgedekt. Daar heeft de eerste man van het GVB zijn mensen voor. Bescheidenheid zou ook in volstrekte te genspraak zijn met de bijnamen, die door de jaren heen links en rechts zijn bedacht om hem te karakteriseren. Prima, wat hem be treft, ze lullen allemaal maar een eind aan. Maar herkennen doet Testa zich er niet in. Wat nou flamboyante landjonker? Ooit heeft de een of ander die ludiek bedoelde om schrijving aan het papier toevertrouwd, en tot zijn verbazing papegaait de hele goege meente dat nu na. Trouwens, wat moet Testa aan met het woord flamboyant? Het komt in zijn woordenboek niet voor. Oké, hij beaamt een man van het gebaar te zijn. Maar wat wil je met al dat Zuideuropese bloed in de ade ren, dan communiceer je niet als een etalage pop. Ijdeltuit, nog zo'n typering waarmee Testa niets kan. Wat er niet allemaal wordt verzon nen? Het is waar dat hij, Testa, veelvuldig op dook in het Stan Huygens-journaal van de wakkerste krant van Nederland. „Maar ben ik dan een ijdeltuit? Zou ik dat zijn, dan had ik nu mijn colbertje aan. En was ook mijn bu reau netjes opgeruimd. Het enige dat mij in dertijd bij de NZH heeft bewogen en wat mij nu bij het GVB als baas beweegt, is het bedrijf vanuit een beroerde naar een leuke situatie te voeren. Dan moet je niet achter het bureau blijven zitten, dan is het zaak het een en an der te gaan ondernemen." Beeldvorming Het moet Testa zelfs door z'n meest fervente criticasters worden nagegeven: de NZH fleur de onder zijn leiding op van een volstrekt verkokerde en ingeslapen busmaatschappij tot het grootste streekvervoerbedrijf van Ne derland. „Ooit was het streekvervoer het be hang van Nederland. Het was er wel, maar het viel niet op. We hebben met z'n allen la ten zien dat de NZH wel degelijk een interes sant bedrijf kon zijn, waar men tot meer in staat bleek dan werd gedacht. En dat viel op. Vandaar dat ze dus langskwamen om foto's van me te nemen. En er kwamen mensen langs, terwijl daarvoor de NZH nooit bezoek kreeg. En dat is hier precies zo. Dan kan wel worden beweerd dat Testa heel erg met zich zelf is ingenomen, maar ik heb geen fotograaf besteld, jullie zijn met die kerel komen aan zetten. Terwijl er van dat hoofd van mij toch zat platen in het archief moeten zitten." Maar alles verjaart op een gegeven mo ment, na een kortstondige zeifoverweging moet hij toegeven dat zelfs de portretten van ene meneer Testa op den duur gedoemd zijn te vergelen. „Nou ja, prima. En als jullie het nodig vinden mij als ijdel te omschrijven, ook dat vind ik best, alleen denk ik anders over mezelf. Mijn deur staat hier voor iedereen open, nooit staat het lampje van mijn kamer op rood. Want ik zie wat er hier gebeuren moet. En dan kun je niet volstaan met me- mootjes onder de deur door schuiven. Dan zul je als baas tevoorschijn moeten komen; dat verwachten de mensen ook van mij." Zie hem zitten achter zijn bureau met een onderscheiding om de hals. hem daags tevo ren omgehangen door de Raad van Elf van de carnavalsvereniging van het GVB, getooid met de veelzeggende naam 'Trammelant'. - Hij zegt veel, maar die ochtend geen woord over fraude. Op zich opmerkelijk, want nog diezelfde middag floept op Teletekst de me dedeling op dat de directie van het GVB aan gifte heeft gedaan van mogelijke malversaties door medewerkers bij het metrobedrijf. Er zou de afgelopen jaren voor miljoenen gul dens smeergeld van toeleveranciers zijn aan genomen. Testa heeft het naderhand over 'zure appels' die op het bord van het GVB lig gen. Mocht onomstotelijk komen vast te staan dat de betrokkenen zich illegaal heb ben verrijkt, dan zal Testa niet aarzelen 'pas sende maatregelen' te nemen. Hij heeft het liever ovër positieve zaken. Zoals over de succesvolle bespreking vlak voor kerst met de gemeente, die heeft geleid tot een donatie van 24 miljoen ter leniging van de financiële problematiek. En ook over de zestig nieuwe bussen die worden aange schaft, in het kader van de vernieuwing van de vloot. „Dat vind ik machtig. Zoals ook dat het GVB een uplift heeft gekend, toevalliger wijze sinds september. Of dat met mijn komst te maken heeft, laat ik maar in het midden, ik wijs alleen op de datum. Voor wat betreft het aantal passagiers luidde de prog nose voor 1996 dat we een goeie drie procent achteruit zouden kachelen. En aanvankelijk leek die verwachting bewaarheid te worden. Maar het eindresultaat geeft een upcijfer aan van tegen de een procent." Schrikreactie En zijn benoeming was nog wel zo omstre den. Zijn naam gaf in de Amsterdamse ge meenteraad veel stof tot discussie. En de vak bonden waren mordicus tegen zijn komst. „Via de systemen van headhunters wist men hier in Amsterdam natuurlijk, dat ik beschik baar was. En toen mijn naam bekend werd, heeft dat op enkele fronten een schrikreactie teweeggebracht. Natuurlijk heeft het me wat gedaan, je bent er immers zelf bij betrokken, het gaat over je. Hoe ik dat heb ervaren? Ik heb het ondergaan! Had iedereen staan jui chen vanwege het feit dat ik in de markt was voor deze functie, dan zou de stap voor mij heel wat makkelijker zijn geweest. Maar ik ben ook alweer een dagje ouder, heb dus al wat meegemaakt in het leven. Het hoort er kennelijk allemaal bij." Testa terug van weggeweest. Na elf jaar de belangrijkste stoel van de NZH te hebben be zet, werd hem begin 1995 de wacht aange zegd door het bestuur van het overkoepelen de VSN, het Verenigd Streekvervoer Neder land. Officieel heette het dat een verschil van inzicht over de te volgen concern-strategie ten grondslag lag aan het gedwongen vertrek. Testa werd afgekocht met, naar verluidt, drie miljoen gulden. Een gouden handdruk van 'buitenproportionele orde', vond destijds on Testa in Het Scheepvaarthuis, zijn werk plek als algemeen directeur GVB.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33