ZATERDAGS BIJVOEGSEL I 'De hel zal binnenkort losbreken' D Verlies: 35 miljoen ZATERDAG 25 JANUAR11997 door FRANS DREISSEN n Rehabilitatie-campagne rond Ben Johnson Beschuldigd van dopinggebruik om een onvergetelijke 100 meter op de 1 Olympische Spelen van 1988 te lopen, daarna nog een keer bij een wedstrijd in Montreal (1993) en toen levenslang geschorst. Sprintkanon Ben Johnson ('Big Ben') hangt al jaren aan de internationale schandpaal. Maar niet lang meer, voorspelt zijn huidige manager Morris Chrobotek. De voormalige voorzitter van de Canadese atletiekbond zou zijn overgelopen naar de Johnson-clan en binnenkort als kroongetuige een sensationele verklaring gaan ajleggen. De campagne voor eerherstel van Johnson draait op volle snelheid. 'Het f deksel gaat van de beerput'. Een historisch moment: Ben Johnson wint op de Olympische Spelen in Seoul goud, met een we reldrecord (9.79) op de 100 meter. Daarna volgde diskwalificatie wegens dopinggebruik. foto archief afp tegenaan. Records zullen sneuvelen. De we reld zal misschien confuus reageren, doch Ben zal clean zijn. Zeker weten." Ben Johnson: een bruut op de aüetiekbaan, maar buiten de arena timide, verlegen, kwetsbaar. „Zijn vriendelijke aard en zijn on nozelheid zijn z'n grootste vijanden. Die heb ben hem vernietigd", aldus Chrobotek. „Ben is niet slim. Hij is naïef, goedgelovig en heeft altijd de verkeerde mensen vertrouwd. Dat is zijn ondergang geworden." 'Duivelse machten' Ben Johnson, de menselijke recordmachine, kreeg zijn eerste openlijke terechtstelling in 1988. Zijn naam was sindsdien synoniem voor doping. Het enfant terrible keerde terug als spijtoptant, als boeteprediker. De kata lysator in de dopingbestrijding zou zijn leven beteren. Medio januari 1993 viel het doek echter definitief. Na een positief uitgevallen controle (testosteron) in Montreal werd hij opnieuw aan de schandpaal genageld. „Ik was onschuldig. Maar onder druk van mijn toenmalige advocaat O'Sullivan heb ik afgezien van een hoorzitting. Een verweer zou zo'n 100.000 dollar kosten. Geld dat ik nooit en te nimmer op enige wijze zou kun nen' terugvorderen." Achteraf vindt Ben Johnson dat hij nooit een eerlijke kans heeft gekregen om zijn onschuld te bewijzen. „Ik hoop dat ik die mogelijkheid alsnog krijg. Ze ker nu er steeds meer bewijs van sabotage bovenkomt." Moe en moegestreden. Vernederd tot op het bot. „Overal werd ik in 1993 tegenge werkt. Vooral vanuit de Canadese bond." Volgens Ben Johnson waren er duivelse machten in het spel. „En daar viel niet tegen te vechten." Manager Chrobotek weet zich vier jaar na dato echter gesteund door een bataljon deskundigen en loslippige (ex-)re- genten van de Canadese atletiekbond. „Ben werd driemaal binnen een week ge test. Alleen de middelste test, die van Mon treal was positief. Hoe is dat mogelijk?", vraagt de manager zich hardop af. „Ben wist dat hij zou worden gecontroleerd. Hij werd overal met argusogen gevolgd. Dan moet je toch een ontzettende domoor zijn wil je dan doping gebruiken?! Het heeft trouwens geen zin om testosteron te nemen voor een flut wedstrijdje. Het spul werkt niet eens op korte termijn. Ik weet zeker dat hij is gesaboteerd. Iemand moet iets in zijn drinken hebben ge mengd." Chrobotek vroeg de uitslagen van de ande re twee dopingonderzoeken op, maar kreeg telkens nul op het rekest. „Ik word van het kastje naar de muur gestuurd." Toxicologen en dopingdeskundigen werden geraad pleegd. „Ik kreeg telkens te horen dat het on mogelijk is dat je tweemaal negatief bent en tussendoor een keertje positief." Chrobotek zegt steeds meer inzicht te krij gen in de schimmige, mysterieuze affaire. Hij wil nog niet te veel verklappen. „De hel zal binnenkort losbreken als straks een vooraan staand persoon het stilzwijgen gaat doorbre ken." Een van de kroongetuigen is de voor malige voorzitter van de Canadese atletiek bond, Dupre. Ooit een van de hoofdrolspe lers in het Grote Verdoezelen, maar sinds kort'overgelopen'. Het deksel gaat van de beerput, voorspelt Chrobotek. Volgens hen) zullen er koppen rollen. „Ben Johnson moest hangen om de wereld te laten zien hoe goed en effectief het Canadese dopingtest-programma wel werkte. Ben was eenvoudig kapot te maken, een weerloze prooi. Een stumper, een stotteraar. Makkelijk klein te krijgen. Simpel te bedrie gen ook. Gerard Mach, namens de bond een van de begeleiders op de buitenlandse toer- nee, ging er met driekwart miljoen dollar aan startgelden vandoor. Ben Johnson zegt al in 1992, tijdens de Olympische Spelen van Barcelona, slachtof fer te zijn geweest van een doelbewuste sabo- tage-poging. ,,'s Middags, daags voor de se ries van de 100 meter, kreeg ik in mijn hotel een telefoontje van dokter Andrew Pipe. Ik moest naar het olympisch dorp om een do pingtest te ondergaan. Negentig kilometer met de taxi door het drukke verkeer. Ik was er om half vijf. Stress, training verknald, niks te eten. Buiten was het ruim dertig graden, ik transpireerde enorm en heb dus veel water gedronken." Vervolgens weer terug naar het hotel. „Om tien uur 's avonds belde Pipe potdorie weer. Door het vele water dat ik had gedronken was mijn urine te glazig. Ik moest een nieuwe test ondergaan. Weer anderhalf uur onder weg. Ik kon niet weigeren, want dat zou auto matisch diskwalificatie betekenen. Uiteinde lijk lag ik pas om drie uur 's nachts in bed, terwijl om zes uur 's morgens de taxi weer klaar stond om me naar het stadion te bren gen. Om half tien zouden de series immers worden afgewerkt." Ben Johnson is nog steeds furieus. „Ik heb de taxibonnen als be wijs bewaard. Mijn eigen bond heeft me moedwillig willen beschadigen. Een groot schandaal." Hij voelt zich verraden. Door zijn ex-trainer Charlie Francis, zijn advocaat, zijn eigen atle tiekbond. Ben Johnson voelt zich eenzaam. Hij heeft weinig vrienden. „Zijn grootste vriend is de televisie", zegt trainer Percey Duncan. Johnson zat gekluisterd aan de buis tijdens uiten is het snerpend koud en B W verraadt het kwik een tempera- tuur van minus zestien graden. Binnen in het Metropolitan Track and Field Center op de universiteitscampus van Toron to werkt Ben Johnson (35) zich in het zweet. Hij kruipt in de startblokken en test zijn on stuimige, explosieve kracht. Dertig meter in 2.80 handgeklokte seconden. „Godallemach tig, weet je wel hoe hard dat is?" zegt de 83- jarige trainer Percey Duncan geshockeerd. „Dit duidt op een tijd dik onder de tien se conden op de honderd meter." „Trek je t-shirt uit, laat je spieren eens zien." De stuurse, schichtige Ben Johnson bromt heel eventjes, maar gehoorzaamt zijn manager vervolgens als een klein kind. Hij showt zijn majestueuze, musculaire tors. Pu re spiermassa, geen grammetje vèt. Het is alsof de tijd vier jaar heeft stilgestaan. Big Ben toont weer strijdlust. .Atletiek is mijn sport, mijn leven, mijn brood", zegt Ben Johnson. „Ik voelde me jaren verwaarloosd, vernederd. Ik was het spuugzat om tegen een onzichtbare vijand op te boksen. Maar in de afgelopen zes maanden heb ik weer hoop en steun gekregen. Ik heb opnieuw een doel voor ogen: de klok. Ik wil me nog één, twee jaar meten met de wereldtop. Een paar wed strijden slechts. Ik wil wereldrecords lopen. Op de 100 meter, 50 en 60 meter, 50 en 60 yards. Ze gaan er allemaal aan." Gespierde taal uit een even zo gespierd lijf. 's Avonds maakt Ben Johnson voor het eerst in vier jaar in burger zijn opwachting bij het atletiekgala van Hamilton. Spontaan gaan alle deuren open. Veiligheidsbeambten loodsen hem door de mensenmassa naar de vip-box. Ruim driehonderd kinderen zwer men om Johnson heen. Ze bedelen, smeken en krijgen uiteindelijk allemaal een felbegeer de handtekening. Ben Johnson als idool; gea doreerd. 'We geloven in je.' 'Laat je niet kis ten.' Bemoedigende schouderklopjes. Het heilige doel 'Ben back on track'. Dat is het heilige doel van manager Chrobotek. Een vurig pleidooi op de radio, een interview met Sports Illu strated en de immens populaire Larry King- talkshow in het verschiet. Elke gelegenheid wordt te baat genomen. Het publieke optre den in Hamilton was een extra publiciteits stunt. Chrobotek wil de krachten mobiliseren en bundelen. De 48-jarige zakenman uit Toronto mikt op de sympathie van het volk en wil tegelij kertijd onrust zaaien in de Canadese atletiek- tent. „Ben Johnson is nog springlevend en bereid om te vechten voor. een plek op de piste", zo luidt vrij vertaald het motto. „We deinzen voor niets en niemand terug. Niet voor de Canadese bond en evenmin voor de almachtige IAAF." De jaloezie is de gouden estafette-sprinter Bruny Surin van het gezicht te lezen. De gouddelver van Atlanta ergert zich mateloos aan de aanwezigheid van Ben Johnson op de tribunes. Voorzitter Rolf Lund van de Canade se atletiekbond neemt poolshoogte en nodigt Chrobotek uit voor een eerste onderhoud. Ist- van Guylai, secretaris-generaal van de inter nationale atletiekfederatie (IAAF), zegt telefo nisch toe dat het dossier-Ben Johnson kan worden geopend mits er nieuwe verklarin gen/bewijzen zijn en Johnson de steun'van zijn eigen bond geniet. „De eerste stap naar rehabilitatie is gezet, maar de weg is nog lang", weet Chrobotek. De Johnson-clan vindt dat 'Big Ben' alleen al uit humanitair oogpunt recht heeft op ver giffenis. „Zelfs een moordenaar wordt tegen woordig niet meer levenslang opgesloten. Ben verdient geen leven als vogeltje in een kooi." Morris Chrobotek, impresario eri gehaaid za kenman, stelt alles in het werk om de levens lange banvloek die is uitgesproken ongedaan te krijgen. Honger naar de piste, het succes en uiter aard het geld. Vier jaar heeft Ben Johnson in geteerd op zijn (vorstelijke) reserves. Hij leid de een min of meer teruggetrokken leven na zijn gedwongen afscheid. Samen met moeder Gloria. „Een leven bij de dag. Beetje trainen, relaxen, reizen en thuis vooral veel televisie en videofilms kijken. Kungfu en actie", aldus Johnson. Samen met een vriend bestiert hij een bedrijfje, 'Aqua System International'. Gespecialiseerd in een nieuwe technologie op het gebied van zwembadwaterzuivering. Intensief bezig „Voor de rest is het nog altijd dezelfde Ben Johnson als vroeger", zegt trainer Percey Duncan. „Zijn eetgewoonten zijn nooit ver anderd. Geen vet, geen suikers. Ben Johnson is altijd blijven sporten. Hij kan niet zonder. Als hij gedwongen zou worden tot nietsdoen, wordt hij vermoedelijk ziek en kunnen zijn hersenen niet meer goed functioneren. De afgelopen maanden leeft Ben Johnson zich weer vrij intensief uit op de trainings- baan. Vier uur per dag, zes dagen in de week. Trainer Duncan: „Alleen op zondag traint hij niet. Dan rijdt hij zijn moeder 's ochtends en 's avonds naar de kerk en pikt hij haar na de dienst weer netjes op. Nu traint hij nog speels, haast recreatief. Hij zit pas op 75 pro cent van zijn vermogen. Maar als het groene licht eenmaal is gegeven, gaan we er weer vol Manager Chrobotek becijferde dat Ben Johnson sinds zijn tweede - omstreden - doping- zonde zo'n slordige 35 miljoen Amerikaanse dollar is misgelo pen aan lucratieve sponsor- en wedstrijdcontracten. „Geld dat mogelijk zal worden teruggevor derd van de Canadese bond of de IAAF." Chrobotek zegt dat sommige sponsors, waaronder Nike, in middels mondeling hun sympa thie hebben betuigd aan Ben Johnson. „Ze zijn bereid om op nieuw in Ben te investeren mocht hij daadwerkelijk weer in wedstrijden worden toegelaten." En dan zijn er ook nog plan nen voor een boek, een film en zelfs een Ben Johnson-founda- tion. „Een organisatie die atleten in juridische zin bijstaat in hun strijd tegen de zogenaamd auto nome bonden", zegt manager Chrobotek. Wat de ruggesteunen betreft: Ben Johnson kan in zijn strijd om rehabilitatie ook rekenen op de volledige medewerking van Ja maica. Het land wil zijn 'verloren zoon' om humanitaire redenen bijstaan, mits hij na een geslaag de missie ook daadwerkelijk voor Jamaica in de startblokken klimt. &e Grote Drie in de race terug naar de atletiektop. Van links naar rechts trainer Percey Duncan, manager Mor is Chrobotek en Ben Johnson. foto frans dreissen de Spelen van Atlanta. Landgenoot Donovan Bailey won de 100 meter in de nieuwe we reldrecordtijd van 9.84 seconden. „Ik was blij dat hij die Amerikanen versloeg." Hij zag dat de Amerikaan Michael Johnson de 200 meter naar een nieuwe dimensie tilde: 19.32 secon den. „Wat zal ik ervan zeggen? Iedereen moet er maar het zijne van denken." Het lachwek kende dopingtestprogramma van de Ameri kanen komt even ter sprake. „De hypocrisie viert hoogtij. De ene hand wast de andere", zegt Ben Johnson. En je hoort hem denken: mijn tijd komt nog... Ben Johnson deelt handtekeningen uit tijdens een atletiekgala, afgelopen weekeinde in Ha milton. foto frans dreissen

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29