De Weinig Werk Tuin Tuinieren ITERDAG 25 JANUAR11997 >ent jong en je wilt wat: ten- sen, zwemmen, joggen, aero- Zo schiet er weinig tijd en ügie over voor de tuin. Je it oud en het wil niet meer: bukken, knielen, spitten, ien is er niet meer bij. Dan rdt de tuin een last. loe nu? De WWT brengt uit- nst, ofte wel de Weinig Werk in. Die biedt in dergelijke ge en uitkomst en is altijd veel veel beter dan de met steen met grind dichtgeplempte die ik steeds vaker zie. Een re misdaad tegen het milieu d ik het met steen afdekken het kostbare stukje grond in overbevolkt land, want is belangrijker dan me- een zich realiseert, iroen in de vorm van boom, lik, plant en gras verbetert microklimaat in een stad vol en beton. Groen houdt zwevende vuil vast dat dan :e longen niet langer kan be- :n. Groen verdampt voort end iets vocht en zorgt dus ir minder extreme tempera- in. Groen dempt bovendien geluid van het verkeer, ru ide buren of te harde luid- ekers. Kortom groen moet. laar hoe moet het dan met tuinbezitter die geen be- aar heeft tegen groen en wel en werk in de tuin. Die moet tuin zo aanlèggen dat er bij- niets in te doen valt. Dat kan. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Om te beginnen horen er dan veel struiken en in een grote re tuin kleine bomen in. On der deze planten, waarbij na tuurlijk ook veel groenblijvers zijn, zoals rododendrons, coni feren en dergelijke, blijft de grond niet 'zwart'. Nie.ts ervan. Die wordt bedekt met grondbe- dekkers en dan met groenblij vers. Dat zijn woekerende plan ten die zomer en winter groen blijven en vooral ook winter hard zijn. Dat zijn er niet zo heel veel. Een topper is naar mijn erva ring wel de Pachysandra termi- nalis, prachtig groen, zomer en winter. Ook nog witte bloemen en binnen een of twee jaar een dicht dek vormend. In schaduw en onder struiken en bomen is vaak schaduw doet Hedera ofte wel klimop in allerlei varië teiten het wonderwel. Maagde- palm, ofte wel Vinca minor doet er iets langer over dan Pa chysandra, maar overleeft alle winters en heeft mooie blauwe bloemen. De diverse dovene- tels, Lamium, dekken snel af maar bleken bijvoorbeeld na de vorige winter maar matig in het blad te zitten. Op een zeer zon nig droog plekje kan dan altijd nog lavendel, maar die moet wel elk jaar teruggesnoeid. Ziezo, nu nog lopen en zitten. Dat lopen doen we op een pad met een spannende vorm dat eventueel naar een terras leidt. Terras en pad worden bedekt met half baksteen, half gras. Heel eenvoudig, om en om een baksteen plat en een even groot mooi uit, kunnen uitstekend toe knippen of maaien. Bij el- stukje grond inzaaien met een belopen worden, er kunnen kaar een echte WWT dus. goed grasmengsel. Dergelijke stoelen en tafels staan en het graspaden en terrassen zien er onderhoud is minimaal. Af en uinieren op vensterbank aanloop tot het kweken van eigen groenten taat uit het voorzaaien in zaaibakjes. Allerlei rassen komen daarvoor in aanmerking. De ibakjes moeten licht staan in een tempera van ca. 15 graden Celsius. Andijvie en tau- lebben liever 20 graden C. Geef matig water, lra de plantjes herkenbaar zijn verhuizen ze de vensterbank naar de platte bak of de ide kas. Daar heeft het afharden plaats. De ede helft van maart kunnen ze in de tuin iden uitgeplant. Daar zullen ze nog met sdoek of transparant folie beschermd moe- worden. Dit kan met gewassen als bloem- 1, spitskool, sla, selderij, prei. Tuinbonen, ca- :ijners, peulen en erwten nemen genoegen een temperatuur van ca. 12 graden C. Deze ien kunt u 'voorweken' om het kiemen te be- deren. Ze komen dan circa twaalf uur in wa- te liggen. tacht met het kweken van zomerbloemen in 'ensterbank nog een week of wat. aapstelen kunnen in koude kas of bak ge ld worden, evenals radijs. Tuinkers kan ook, leuk is voor de kinderen. Zaai in de vorm de eerste letter van hun naam. 't Zaad kiemt op een viscosespons die in een schoteltje ler ligt. Als het groen niet te laag wordt afge- pt kan er twee keer worden geoogst. Het en zit vol met vitamine C. de kruidentuin kunnen de oude planten iden gescheurd. De jonge delen plant u el 's uit. Vruchtbomen kunnen worden geplant de grond ijsvrij is. De zuurgraad van de ad dient pH 5,5-6,5 te zijn. Vraag en antwoord G. Blonk uit Noordwijk vraagt om een afdruk van een door mij ge schreven artikel over narcissen. Die afdruk heb ik niet want ik heb de laatste maanden niet over dit bolge was geschreven. Daarom nu even in het kort: narcissen houden van doorlatende, vochthoudende, maar nimmer te natte grond. De meeste soorten zijn geschikt om te verwil deren. Dat wil zeggen dat ze op de plaats kunnen blijven staan. Eventu eel mag loof na zes weken verwij derd worden, zeker niet eerder. Als de planten het erg naar hun zin heb ben dan breiden ze zich uit en zijn er na een jaar of vijf te veel bij el kaar. Als dat het geval is, na het af sterven van het blad de bollen uit de grond halen, drogen en schoonma ken en in augustus/september weer op een goede plaats planten. De snoei van de druif baart me vrouw T. Swetter uit Velserbroek zorgen. Die druif had al voor half ja nuari gesnoeid moeten zijn, maar de vroeg invallende vorst heeft een en ander moeilijk gemaakt. Het advies is dus: zodra de vorst geweken is als een haas gaan snoeien. Door de lan ge vorstperiode staat ook de sap stroom van de druif op een laag pit je, maar zodra het een tijdje goed weer is, begint de druif aan de voor jaarsactie. Dus: wachten tot de eer ste vorstvrije periode en dan vlug snoeien. Zelf heb ik een deel van mijn druif in december al gesnoeid, nog net voor het ging vriezen. Toen ik verder wilde werken was het te laat. Dus zal ik ook nog aan de slag moeten gaan. J. Eichhorn uit Lisse heeft vorig jaar jammer genoeg haar siergras met pluimen (Pampusgras?) niet dicht gebonden toen het ging vriezen. Het gevolg hiervan is dat ijzel, sneeuw en vocht zich tussen de verdorde stengelvoet hebben genesteld en hét binnenste deel van de plant bescha digd is. Maar er is een simpele op lossing: zodra het weer beter is alles opsteken, de binnenste dorre delen verwijderen en naar de compost brengen. De buitenste delen, waarin alweer groen te zien is, opnieuw planten in goede verse grond met compost. Wedden dat er weer mooie pluimen aan komen? Des noods kan men een plukje graspol apart op een heel andere plaats zet ten. D^n is er nog een pol siergras in de tuin. Succes ermee. Fred de Boer uit IJmuiden vraagt hoe je een jonge appelboom moet snoeien. Dat is een vraag waarop ik niet zomaar een antwoord kan ge ven. Het lijkt me beter om deze drie jaar oude boom voor één keer door een deskundige te laten snoeien. De enige raadgevingen die ik kan geven zijn: takken en takjes die naar binnen groeien en dus de kroon dicht maken, mogen weggesnoeid worden. Takken en takjes die de ge wenste bolvorm verstoren mogen op een buitenoog worden gesnoeid. Maar nogmaals: één keer een vak man zou beter zijn. Oleanders staan in de sterren: twee brieven over het zaaien van olean ders. Een met toegevoegd zaad dat ik meteen aan de grond heb toever trouwd. Afkomstig van M.E. Witten- berg-Hetting uit Haarlem. Deze le zeres schrijft dat ze met succes ole anders heeft gezaaid van een plant die ze in bloei heeft gekocht, waarna zich peulen vormden. Dat zal wel vorige zomer geweest zijn want die zomer was erg warm en zonnig en daar houden oleanders van. Nu zijn die planten alweer 30 cm hoog. Verder heeft mevrouw Wittenberg zorgen over veel planten die bevro ren zijn. Maar zijn die wel bevroren? Heel vaak blijken alleen de boven grondse delen gehavend te zijn door de vorst en komt de plant weer tot leven als ze een tijd vochtig gehou den wordt bij normale temperatuur. In de tuin blijkt jaar op jaar 21 juni een belangrijke dag. Rond deze dag komen vaak ogenschijnlijk dode planten tot leven zoals mijn passie bloem vorig jaar. Geduld dus, mis schien valt het mee. De tweede oleander-brief komt van Hanna Larssen uit Haarlem die zo wel met succes zaad van in Grieken land groeiende planten als van ole anders van eigen teelt heeft gezaaid. Beide keren in gewone potgrond, af gedekt, gezaaid. Het duurt soms zeer lang eer ze opkomen maar ze komen en men kan er vrolijk mee verder kweken. Spannend blijft het of de bloemen die ooit aan de zaai lingen zullen komen dezelfde kleur zullen hebben als de stammoeder. In elk geval veel dank voor alle infor matie. 1 S D P E A A O N 2 K A N P P G E R 3 E B A R L A O K 4 L V E I P G E L 5 P A E R O N O L 6 G B A E R L O K 7 T O A B V A K E 8 S O N L I H D E 9 E S L T A N O G 10 P N L A G E A T 11 C A L R T O E R 12 O K R F U I L K 13 P IJ A T K E R S 14 B O T K A E A L 'GAVE OPLOSSING iAT ep op elke regel de letters die samen het woord vor- dat overeenkomt met de chrijving. De resterende Iet- vormen van boven naar be en van links naar rechts citaat. zontaal: outafval2. haarverzorger; 3. hospitaal; 4. eetgerei; 5. htwoord; 6. kunststijl; 7. ge- niddel; 8. degelijk; 9. krui pdier; 10. prent; 11. deel motor; 12. heetwaterreser- 13. geestelijke; 14. grote kbeker. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ 'UZ££M /MUL/S TOMPOES Tom Poes en de Niks De bediende Joost begaf zich licht voetig naar de stad om de uitbetaling van zijn toto-winst te regelen. „Wie had dat kunnen denken?" zo prevel de hij. „Men leest wel eens in de krant over een heer in dienstbetrek king die plotseling tot rijkdom ver valt. Maar dat men zelf die heer kan zijn gaat het begrip te boven. Wat kan men wel niet doen met al dat geld? Men kan een keurig eethuisje openen op eerste stand... hoewel; het heeft ook zijn bekoorlijkheid om een zittend leven te gaan leiden en zich te laten bedienen door toegewijd personeel, als ik zo vrij mag zijn..." De brave knecht zweeg plotseling. Door het omslaan van een hoek had hij het zicht gekregen op het admini stratiegebouw van de voetbaltoto en nu maakte een afschuwelijk voorge voel zich van hemmeester. Geen wonder. Voor het kantoor verdrong zich een woelende menigte, die met papieren zwaaide. Er steeg een luid gejoel uit op en de gezichten stonden dreigend en vertrokken. „Mijn geld!" werd er geroepen. „Ik heb alle uitsla gen goed!" Dergelijke schreeuwers werden aanvankelijk door rake tik ken terecht gewezen, doch de kreet werd al spoedig door iedereen over genomen - en toen was er geen hou den meer aan. Nu verscheen er een verbleekte heer op het bordes. „Het geld zal ordelijk worden afgedragen!" riep deze in de invallende stilte. „Maar er zijn zoveel goede inzendin gen dat er van de prijs niet meer dan twee florijnen per inzender overblijft. Dit bedrag, verminderd met admini stratiekosten..." Zijn verdere woor den gingen in het gebrul van de mas sa ten onder en de arme Joost was danig gekreukt toen hij zich ten slot te kon losmaken. Maar erger dan zijn kleerscheuren was de ontreddering van zijn innerlijk. H W R DOOR JAN VISSER Zeven jaar geleden vlogen de dakpannen ons om de oren maar dit jaar kenmerkt het louwmaandweer zich door atmosferische rust. In dat beeld komt tijdens de laatste week van de maand geen verandering want krachtige hogedrukgebieden blijven de dienst uitmaken. De po sities die de luchtdrukmaxima innemen zijn ongunstig voor serieus winterweer. Hooguit,.vriest het 's nachts licht en daar waar het lang helder blijft matig. De hogedrukgebieden zakken echter niet naar het zuiden van Europa weg waardoor een west- tot zuidwestelijke stro ming, die de nekslag voor deze winter zou kunnen betekenen, even min aan de orde is. Bovendien blijft de luchtdruk bij de Azoren on veranderd laag en wordt het in Rusland berekoud. Dit weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een krachtig hoge- drukgebied van wel 1045 hPa boven Polen. Het hoog veroorzaakt een zwakke oostelijke stroming. Daarmee wordt vandaag nog tamelijk vochtige lucht aangevoerd waarin vooral vanochtend nog mist voor komt. Tijdens de middaguren nemen de mistkansen af en hier en daar laat de zon zich enige tijd zien. De temperaturen lopen op van rond het vriespunt in de vroege ochtend tot 4-5 graden 's middags. Een zone met bewolking verhindert de komende nacht een sterk warmteverlies. Op de meeste plaatsen blijft de temperatuur dan ook boven nul. Morgen wordt geleidel ijk drogere lucht aangevoerd. Later op de dag mag dan ook op meer zon worden gerekend. De temperatu ren komen op maximaal 4 graden en de wind waait zwak tot matig uit oost- tot noordoostelijke richting. Na het weekeinde is er een noordelijke stroming doordat een nieuw hogedrukgebied boven de Britse eilanden arriveert. Gisteren werd het weerbeeld op veel plaatsen bepaald door dichte mist maar bij ons scheen er flink wat zon en was het zacht. Onze man uit Bloemendaal zat op de Botermarkt van Haarlem bij 10 graden. Gisteravond daal den de temperaturen snel, om 19 uur was het bij Leiden amper 1 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en langs de westkust, vooral op zon dag regen, mogelijk sneeuw. Toenemende wind. In het oosten over dag lichte vorst, elders maxima rond 4 graden. Zweden: Wolkenvelden, metname zaterdag ook flinke opkla ringen. Op de meeste plaatsen droog. Overdag meest lichte tot matige Denemarken: Vooral in de nacht en och tend mist of laaghangende bewolking. Verder ook hier en daar zon. Meest droog. Middagtemperatuur rond of iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Zaterdag weinig neerslag, zon dag vooral in het noorden en westen af en toe wat regen. In de Midlands kans op mist. Maxima van circa 4 graden in Oost-Engeland tot boven de 10 in ler- Belgiëen Luxemburg: Afwisselend wolkenvelden en zon. Over wegend droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur rond 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het westen nu en dan zon. El ders vooral zondag flink wat wolkenvel den en in het oosten kans op wat neer slag. Kouder, met maxima op zondag van 3 graden in het oosten tot 6 langs de Bretonse kust, Portugal: Droog en perioden met zon. Maximum temperatuur van 14 graden ten noorden van Lissabon tot 17 in de Algarve. Madeira: Toenemende bewolking en kans op een bui. Af en toe ook wat zon. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Spanje: In de oostelijke helft flink wat wolken velden en vooral zaterdag van tijd tot tijd regen, kans op onweer. In het westen droog en geregeld zon. Middagtempera tuur aan de costa's variërend van 13 graden rond Barcelona tot 18 bij Mala ga; elders temperaturen rond 11 gra- Canarische Eilanden: Overwegend droog en geregeld zon. Maxima rond 22 graden. Marokko: Westkust: Geleidelijk meer zon en over wegend droog. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 18 graden. Tunesië: Enkele buien, misschien met onweer. Af en toe veel neerslag. Zondag in het zui den ook wat zon. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 17 'graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag bewolkt en in het zuiden perio den met regen. In de loop van het week einde geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 12 graden in het zuiden, in het noorden kouder met op zondag maxima rond 5 graden. Mallorca en Ibiza: Zaterdag kans op een enkele regen- of onweersbui. Zondag minder buiig en meer zon. Maxima rond 15 graden. Italië: Zowel wolkenvelden als zon. In het noor den hier en daar hardnekkige mist, za terdag in het westen, zondag in het zui den kans op een bui. Maxima van 6 gra den lokaal in het noorden tot 15 op Sici- Corsica en Sardinië: Zaterdag wolkenvelden en een enkele bui. Zondag op Corsica overwegend droog. Op Sardinië aanhoudende kans op een (onweers)bui. Middagtempera tuur rond 16 graden. Malta: Af en toe zon, maar op beide dagen ook kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en zaterdag droog. Zondag van het noorden uit toenemende bewolking, koude noordoosten wind en op het vaste land perioden met regen, in de bergen kans op sneeuw. Middagtem peratuur zaterdag rond 15 graden. Zon dag in het noorden kouinval en maxima rond 2 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Zaterdag droog en zonnige pe rioden. Maxima van maximaal 13 gra den rond de Dardanellen tot dicht bij de 20 op Cyprus. Zondag in het noorden flink kouder en in de bergen kans op sneeuw. Duitsland: Zaterdag wolkenvelden, af en toe ook zon en weinig of geen neerslag. Zondag, na mist, meer zon en overwegend droog Enige daling van temperatuur, met op zondag maxima rond het vriespunt. In het oosten iets hoger. Zwitserland: In de dalen kans op mist of hardnekkige wolkenvelden, mogelijk wat neerslag. In de bergen flink wat zon. Maxima in de dalen tussen de 4 en 7 graden, in be wolkte gebieden rond het vriespunt. Oostenrijk: Vooral in de bergen flink wat zon, in veel dalen kans op hardnekkige mist. Aan de noordzijde van de Alpen mogelijk wat neerslag. Maxima rond 6 graden, zon dag kouder. In bewolkte gebieden maxi ma op beide dagen rond het vriespunt. Polen: Rustig weer met wolkenvelden, zaterdag kans op wat motregen of ijzel. Soms ook zon, vooral zondag. Plaatselijk hardnek kige mist. Overgang naar licht vriezend Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, lokaal ook wat zon en za terdag in Slowakije aanvankelijk wat re gen of ijzel. Kans op mist. Hogerop in de bergen flink wat zon. Maxima eerst rond het vriespunt, zondag overdag eronder. Hongarije: Rustig weer. Hier en daar zon maar ook een aanhoudende kans op mist of hard nekkige wolkenvelden. Zaterdag kans op wat motregen of ijzel. Maximumtempe ratuur dalend naar circa -3 graden op zondag. ZONDAG 26 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 17.15 Maan op ,20.34 Maan onder09.22 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.36 17.37 05.09 17.10 Laag 00.55 13.15 00.36 12.56 MAANDAG 27 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.28 Zon onder 17.17 Maan op 21.37 Maan onder09.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.05 18.16 05.38 17 49 Laag 01.30» 13.45 01.11 13.26 Weerrapporten 24 januari 19 uut: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Cypru: half bew. half bew. Frankfurt Genève zwaar bew. Helsinki onbew. Innsbruck onbew. Istanbul onbew. Klagenfurt mist Kppenhagen grondmist LasPalmas Luxemburg Madrid Malaga split6 Stockholm Warschau Wenen 6 3 0.2 7 1 0.1 17 5 0.0 15 13 2.0 r. 1 10 2 0.0 ïo 7 20 15 0.0 13 6 3.0 16 9 0.0 19 8 0.0 14 0.0 1 -2 6,0 9 1 0.0 17 10 0.0 -2 -7 0.0 11 6 0.0 2 -1 0,0 -1 -3 0.0 licht bew. half bew o5 Casablanca half bew. nol Johannesburg half bew. w.s. Los Angeles rwaarbew. w2 New Orleans regen zw 5 New York zwaar bew. ono Tel Aviv onbew. Tokyo zwaar be\ Toronto sneeuw Tunis zwaar be\ Vancouver onbew. 2 0.3 -1 -2 0.1 6 -1 0.0 34 24 0.0 26 22 0.0 17 11 21.0 30 26 0.0 15 13 0.0 22 17 0.0 9 -1 4 0.0 0 18 7 0.0 -12 0.0 15 0.0 1 0.0

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27