PORT Wie temt Mr. Colorful? Roelant Oltmans: 'Als coach moetje mst uitstralen' 23 David Stern, de hoogste baas in het NBA-basketbal, liet er geen twijfel over bestaan. „Tot het moment waarop Dennis ons de verzekering kan geven dat zijn gedrag op het veld binnen de gestelde normen blijft, zullen wij zijn schorsing handhaven." Het moge duidelijk zijn: de National Basketball Association is het gedrag van Dennis Rodman, letterlijk en figuurlijk de meest kleurrijke speler aMer tijden, na de trap in de onderbuik van een cameraman, spuugzat. Commissioner Stern en de zijnen schoven de forward van de Chicago Bulls voorlopig voor elf wedstrijden aan de kant. In elk geval dus tot de onderbreking voor het traditionele All Star Weekend, half februari in Cleveland. Daarna zien ze wel verder. Rodman kan ook nog een rekening van de NBA verwachten van 25.000 dollar en naast die boete krijgt hij ook gedurende de elf duels geen salaris. Dat laatste kost hem ongeveer een miljoen dollar, want 'Mr. Colorful' staat voor een jaarsalaris van negen miljoen op de loonlijst van de regerend NBA-kampioen. Dennis Rodman is daarmee het slacht offer geworden van zijn eigen misdragin gen, want de loopbaan van de meervoudig toproubounder in de NBA is doorspekt van incidenten. Rodman weigert namelijk in de pas te lopen en het pad te volgen dat door de leiding van de NBA is uitgestip peld. Het is een publiek geheim dat Rod man al jaren een nagel aan de doodskist van Stem c.s. is. Maar zelfs de man die tegen een riant inkomen de NBA heeft opgestuwd in de vaart der volkeren kan natuurlijk niet voorkomen dat Rodman zich in het uni form van de Chicago Bulls hijst. Hoe graag hij dat misschien ook zou willen. Wat dat betreft kwam de trap in het kruis van ca meraman Eugene Amos wel goed uit. Het was de stok die Stern nodig had om de hond te slaan. Sinds het incident op woensdag 15 ja nuari in Minneapolis (door Rodman in middels 'geregeld' door Amos 200.000 dol lar te betalen) vraagt iedereen zich af of een andere speler bij een dergelijk vergrijp ook zo'n zware straf zou hebben gekregen. Het antwoord op die vraag is eigenlijk wel bekend: nee. Ieder ander zou er vermoe delijk met twee of drie wedstrijden, een bescheiden boete en een waarschuwing vanaf zijn gekomen. Dat mag niet tot de conclusie leiden dat het aanpakken van Rodman onjuist zotr zijn. Hij heeft het er zelf naar gemaakt. De vraag is echter gerechtvaardigd of Dennis Rodman van zijn elf wedstrijden schorsing (en mogelijk meer) iets zal le ren. Waarschijnlijk niet. Met zijn inkomen hoeft hij van een (van de belasting ook nog eens aftrekbare) boete en zelfs het mislopen van een miljoen dollar aan sala ris geen slapeloze nachten te hebben. Hij zal straks wel berouw tonen en dan zal de schorsing ongetwijfeld worden opgehe ven. Tot het volgende incident. Kleine school Want dat komt er natuurlijk een keer. Tenzij Rodman het aan het einde van dit seizoen, met mogelijk een nieuwe kam- pioensring aan de vinger, voor gezien houdt. Zo'n beslissing zou geen verbazing wekken, want Dennis Rodman is basket baller geworden omdat hij talent had en niet omdat hij als kind droomde van de NBA. Basketbal speelde zelfs in de vroege jeugd van de in de 'projects' (een arme veelal zwarte wijk) van Dallas opgegroeide Rodman geen rol. Op de middelbare school basketbalde hij helemaal niet, maar zijn lengte en atletisch vermogen bezorgden hem toch een beurs op een college. Op Southeastern Oklahoma State, een op sportgebied onbelangrijke school in de NAIA, een organisatie ver beneden de NCAA, de kweekvijver voor grote sport talenten. De meeste scouts van de NBA-teams beperken hun speurtochten tot de betere ploegen in de NCAA. Slechts een enkeling houdt zijn ogen en oren ook open in de richting van kleine scholen. Van tijd tot tijd komt daar namelijk ook wel eens een supertalent boven drijven. Scottie Pippen bijvoorbeeld, Rodmans teamgenoot bij de Bulls, bracht zijn collegejaren door op een eveneens nietige Central Arkansas. Heb je echt talent, dan steek je in de NAIA snel de neus aan het venster. En Dennis Rodman deed dat in zijn drie jaren bij Southeastern, nadat hij eerst een jaar tje op een andere school had gezeten. Drie keer op rij werd hij gekozen bij de besten van het land in die NAIA en na in totaal 96 wedstrijden had hij gemiddelden staan van 25.7 punten en 15.7 rebomrds. Bad Boys Met die rapportcijfers haalde hij moeite loos het wensenlijstje van diverse NBA- teams. Hij werd uiteindelijk in de tweede ronde van de draft in 1986 gekozen door de Detroit Pistons. Na een- voorzichtige stall met gemiddeld slechts 15 minuten speeltijd ontwikkelde Dennis Rodman zich als een prima kracht in de ploeg van coach Chuck Daly. Een ploeg die door de speelstijl niet erg populair was bij de fans en dan ook de bijnaam 'The Bad Boys' kreeg. Maar 'Bad Boy' of niet, Rodman werd met onder anderen Isiah Thomas, Bill Laimbeer en Joe Dumars in 1989 en 1990 wél kampioen van de NBA. Behalve het vaak keiharde spel was er toen nog niets aan te merken op Dennis Rodman. Sterker nog: hij was een perfecte teamspeler, die weinig waarde hechte aan hoge scores en met plezier het vuile (rebound)werk op knapte voor zijn maten. In de zomer van 1992 kreeg het leven van Dennis Rodman, sportief en persoon lijk, een andere wending. De Detroit Pistons hadden afscheid genomen van coach Chuck Daly, de man die door Rod man 'God' werd genoemd en voor wie hij - dat moge duidelijk zijn - een grenzeloze bewondering had. Bovendien was zijn hu welijk op de klippen gelopen. Die twee gebeurtenissen hadden bij hem de zin in basketbal weggenomen, zo verklaarde hij zijn afwezigheid op de ope ningsdag van het trainingskamp van de Pistons in oktober van dat jaar. Hij zou helemaal niet komen opdagen in de vier weken van voorbereiding op het nieuwe seizoen, dat de Pistons logischerwijs zon der hem begonnen. Zelfmoord Vanaf dat moment vulde de lijst van inci denten rond Rodman zich gestadig. Zowel op als buiten het veld ging het niet goed met hem. En dat is een understatement van jewelste. In februari 1993 overwoog hij een einde te maken aan zijn leven, maar bedacht zich. Op het parkeerterrein van The Palace of Auburn Hills, de thuis haven van de Pistons, werd hij aangetrof fen in een auto met een geweer op zijn schoot. Het weigeren om mee te gaan op een reis voor een serie uitwedstrijden, het la ten schieten van trainingen, vechten in een wedstrijd tegen de Chicago Bulls en nog wat andere narigheid deden de Pistons besluiten hem over te doen aan de San Antonio Spurs in zijn geboortestaat Texas. Daar begon de ellende pas goed. San Antonio is een overwegend blanke stad en van de basketballers wordt ver wacht dat ze zich netjes gedragen. Het liefst allemaal zoals David Robinson, de bij de marine goed opgeleide, uiterst reli gieuze superster van de Spurs. Ja, met dat soort onzin moet je natuur lijk niet aankomen bij Dennis Rodman, die in zijn controversiële boek 'Bad As I Wanna Be' over die tijd ondermeer zegt: 'Die gasten in San Antonio kunnen mijn kont kussen. Vooral Greg Popovich, de ge neral manager (nu coach, JvdN)...Popo vich wilde dat ik degene was, die Dennis Rodman zou temmen.' Rodman zou twee jaar in San Antonio blijven. Twee jaar waarin hij voortdurend in opspraak kwam. Zowel binnen als bui ten de lijnen ging hij achter elkaar in de fout. Opstootjes met tegenstanders en problemen met scheidsrechters waren aan de orde van de dag en met de leiding van de Spurs kon hij van meet af aan niet door één deur. Buiten het veld onderging Dennis Rod man een complete metamorfose. Waar topsporters zich plegen te kleden in pe perdure Armani-pakken en in kostbare auto's rijden, verscheen Rodman in een talkshow op tv in een afgedragen spijker broek, een vaal (Pearl Jam) T-shirt en met een omgedraaide baseballcap op de kop. Madonna Maling aan de hele wereld heeft 'ie. Ook zijn liefdesleven vertoont een afwijkend gedrag. Hij verkeert graag in kink]'kringen en liet zich in mei 1995 in daarbij passen de kleding fotograferen voor de cover van het gezaghebbende weekblad Sports Illu strated. Op een gegeven moment werd verondersteld dat hij homoseksueel zou zijn, iets waarvan half Amerika nog altijd schrikt. „Ik heb weliswaar veel homo vrienden, maar daarmee heb ik geen seksuele relatie", boorde Rodman die ge ruchten de grond in. „Of ik soms biseksu eel ben? In mijn hoofd wel, maar lichame lijk niet." Wie dat kan bevestigen is Madonna met wie Rodman een half jaar lang een relatie had. Voor de zangeres een logisch vervolg op haar slaapkamer-loopbaan, want eer der al deelde zij de sponde met John Starks van de New York Knicks en Brian Shaw van de Miami Heat. In 'Bad As I Wanna Be' legt Rodman tot in detail uit hoe die zes maanden met Madonna ver liepen. Die details gaan zó ver, dat het boek in de Verenigde Staten ongetwijfeld het stempel 'Rated R' (boven de 18) zal hebben gekregen. Dat boek signeerde hij gekleed in een bruidsjapon en tot in de puntjes opge maakt. Gewoon omdat hij het af en toe leuk vindt zich in vrouwenkleding te hij sen. Die actie leverde hem afgelopen week bij de jaarlijkse verkiezing de titel 'Slechtst geklede vrouw van het jaar' op. Dennis Rodman beschouwt dat onge twijfeld als een compliment. Roelant Oltmans (42) heeft - na vijftien jaar een dubbele baan - definitief gekozen voor de hockeybond; half december te kende hij een contract voor onbepaalde duur bij een van grootste en rijkste sport bonden van Nederland. Opmerkelijk, zoals ook zijn aanblijven na het goud van Atlanta dat was. Als enige' Nederlandse teamcoach besloot Oltmans niet op te stappen, na wat het grootste succes uit zijn loopbaan was. Een gesprek met de man die zich erop beroept dat hij zijn emoties meer dan goed beheerst. Hoewel je niet alles binnen kunt houden. Hij ziet het terug bij zijn kinderen, die drift om te winnen. Roelant Oltmans heeft er drie inmiddels, mannen in de dop, van vijf, acht en tien jaar oud. „Alles wat ze doen, wordt meteen vertaald naar presta ties", merkt de hockeybondscoach. „En ik besef dondersgoed dat dat bij mij vandaan komt. In de krant ben ik de ene dag een held, de andere dag een met klootzak. Dat lezen zij ook. En die drie willen alleen maar de held zijn." Op die momenten valt het masker even weg, is Roelant Oltmans pappa in plaats van bondscoach. Het zijn voor de buitenwereld unieke momenten. Want de naam Oltmans staat gelijk aan zelfbeheersing, een kritische kijk op de (sport)wereld en een gebrek aan (het to nen van) emoties. Op die ene vrijdag avond in Atlanta na. Toen zelfs mr. cool himself amper kon bevatten wat er in zijn lijf omging, na afloop van de olympische finale tegen Spanje. Oltmans sprong, hup pelde, daar in de hockey-arena, sloeg zijn handen voor zijn gezicht, vierde feest. Als nooit tevoren. Atlanta, hij mijmert er soms nog wel eens over. Al lonkt nu de toekomst bij de hockeybond, in de wereld die hij kent. Zijn thuis. Acht jaar oud nam liij voor het eerst het hout in handen. In het Amsterdamse bos bij Pinoké. Meegesleept door zijn zus, op de voet gevolgd door zijn ouders, die later de spinnen in het web werden bij de vereniging. Later stapte Oltmans over naar HGC. „Er heerst in de hockeywereld een gezonde realiteitszin. Je ziet geen exces sen. Bij ons wordt je erop aangekeken als je een doorgebroken speler onderuit haalt. Dat hoort niet, dat doe je.niet. Voor mij is dat een van de prettige dingen. Wat niet wil zeggen dat hockeyers per definitie keurige mensen zijn." Hij werd gymnastiekleraar, stapte later - via hockeyclub Amsterdam - over naar de credietverzekeraars van NCM, de wereld van het geld. Waar Oltmans werd binnen gehaald voor de menselijke inbreng, het contact met de clienten. Daarnaast waren er de hockeyclubs die hij trainde (o.a. Lei den, Bloemendaal en Amsterdam), de na tionale vrouwenploeg en - na de Spelen Roelant Oltmans foto anp van Barcelona - de mannen. „Ik heb vijf tien jaar lang een dubbele baan gehad. Energie genoeg. Ik ben iemand die heel snel van nul op honderd komt. En anders om." Dat zie je soms in zijn ogen, die vuur kunnen schieten na een kritische vraag. Om seconden later alweer terug te schake len naar de ruststand. Af en toe openbaart die snelle acceleratie zich langs de zijlijn. Wanneer na een mislukte actie de speler het eerst moet ontgelden, om even later liefdevol een klap op zijn schouders te krijgen. In Roelant Oltmans schuilt een verborgen passie, al komt die zelden naar buiten. Oltmans kiest voor de bodylangu- age, de lichaamstaal. „Ik heb steeds beter geleerd mijn emo ties onder controle te houden", stelt hij, niet zonder trots - kin omhoog. „Dat is als coach heel belangrijk. Jij moet rust uitstra len. Als ik nerveus overkom, wordt de groep dat ook. Daar ben ik me altijd erg bewust van, de manier waarop je je in een bepaalde situatie gedraagt. Natuurlijk zijn de emoties er dan wel, die uit ik ook, maar op een beheerste manier. Je kunt niet alles binnen houden, soms moet je je gevoe lens tonen. Maar ik wil niet dat iemand anders daar last van heeft." Plezier is zijn belangrijkste drijfveer. Het goochelen met de steeds veranderende spelregels, waarvoor hij als baas geacht wordt een oplossing te vinden. En de bui tenlandse reizen, schering en inslag in de mondiale hockeywereld. „Elke keer op nieuw is het bijzonder om met 25 man op stap te zijn. Nee, vrienden zal ik nooit worden met mijn spelers. Je houdt toch altijd een bepaalde mate van oppervlak kigheid. Ik zie ze als kennissen, sommigen als heel goede kennissen. Maar daar blijft het bij." Ook clubliefde kan hij zich als bondscoach niet veroorloven. „Dat woord zegt me wei nig. Als je weg gaat, is het boek dicht. En begin je ergens anders aan een nieuw hoofdstuki Dat legt hij zichzelf ook op - als man van principes. „Ik probeer boven al les altijd duidelijk te zijn. Als ik een beslis sing neem, hou ik daar aan vast. A blijft A. Altijd. Aan de andere kant geloof ik in flexibiliteit. Anders hadden we nooit goud gewonnen, had ik nooit de ploeg op weg naar Atlanta nog zo omgegooid. Alleen wel binnen een begrensd kader." Een professional in alle opzichten. Ook na de medaille en de winst in de Champions Trophy. Neé, een held, zo voelt het niet. Al zal hij in zijn woonplaats na het olym pisch goud niet snel meer vergeten wor den. Na terugkeer uit Atlanta - de straat was afgezet, een groot feest. Was mooi - nam de gemeente Oegstgeest het initiatief tot het opzetten van een fonds onder zijn naam. Gericht op het ontwikkelen van de jeugdsport. Samen met twee anderen vormt Oltmans het dagelijks bestuur van de stichting, dat met een budget van tien duizend gulden per jaar aan de slag gaat. „Dat vind ik wel heel leuk", zegt hij, on derkoeld. Maar zijn ogen vertellen - zoals zo vaak - een ander verhaal. Het verhaal van de verborgen passie. Neefje Kim Je begint te geloven dat niet één Engelse voetbaluitslag tot stand komt zonder te zijn bepaald in het Verre Oosten. Heng Suan Lim, een Ma leisisch zakenman, beter bekend onder zijn codenaam 'short man' (een foto van Lim is ons tot dusverre onthouden, maar wij schatten hem op 1 meter 64, schoenen aan), maakte en brak carrières van Engelse profclubs. In zijn kantoor, ergens op de vie rentwintigste verdieping van een wolkenkrabber, Rembrandt aan de muur, grote sigaar in de mond, beeldschone secretaresse op schoot, bepaalde short man jarenlang de uitslagen van de competitie die wereldwijd faam geniet als de meest spectaculaire aller competities. Lim bepaalde op maandag rond theetijd de scores van het weekend. Hij sprak daarbij niet over winst, verlies of een gelijk spel, zo lazen wij in de verslagen van de rechtbank te Winchester, maar over een Wimbledon, een Leeds of een Derby. Natuurlijk kon zakenman Lim het niet alleen af. Hij had zijn mannetjes her en der. Bruce Grobbelaar. Keurig op tijd seinde Lim de clowneske Liverpool-doelman het voornemen van het syndi caat in om Manchester United van Liverjjool te laten winnen. ,,Ik arriveer zaterdag in Leeds om 40 minuten voor 10. Voor u mag dit Russisch zijn, voor Grobbelaar was de bood schap duidelijk. Op zaterdag diende Liverpool te verliezen (Leeds 'loose'). Het Verre Oos ten zou de keeper genereus voor zijn medewerking honoreren (40 minuten voor 10 40 duizend pond in briefjes van 10). Grob belaar deed zijn stinkende best, dook in de slotfase twee keer zeer opvallend naar de verkeerde kant, doch doordat de bal beide keren van richting veranderde lag de verbaasde Grobbelaar tel kens precies goed. De eerste bal keerde hij met de knie, de twee de met zijn kin. Zo werd het 3-3 (een Derby in vaktaal, de 'D' van Derby staat voor draw: gelijk spel). Grobbelaar liep 40.000 pond mis, maar werd ondanks tivee kapitale flaters in de eerste helft uitgeroepen tot man of the match, wat hem een boekenbon opleverde, toch nog wat. Nog zo'n employé van Lim, Hans Segers. De oud-keeper van PSV, Not tingham Forest en Wimbledon staat op dit moment naast Grobbelaar in de beklaagden bank. Hij weet van niets. Uiteraard. Segers heeft een fortuin staan op een rekening bij een Loudens filiaal van een Zwitserse bank. Geld dat hij onmogelijk alleen met keepen verdiend kan heb ben. Zeven ton daarvan heeft Segers overgeheveld van een re kening in Jersey, zegt Segers. Dat geld heeft Segers, zegt Segers, eerlijk verdiend met het stelen van auto's, een riskant beroep dat cle doelman uitoefende toen hij een jaar of 14 was. Een andere rekening, in Guernsey, houdt natuurlijk nog verband met het lopen van een krantenwijk toen Segers elf was. Er zijn getuigen, die zich nog kunnen heugen hoe plichtsge trouw Hansje de Eindhovense Courant rondbracht, alsmede het magazine van de tennisclub van zijn pa. Weer noch wind brachten de jonge held van zijn stuk en altijd goedgemutst en in voor een praatje. Dat miljoen in Luxemburg? Echt waar, heitje voor een kar weitje! Je moest 'ns weten wat je daarmee bereiken kunt! Vier ton op de Maagdeneilan den? Moet van het autowassen zijn, wat ik deed op m'n twaalf de, vlak voordat ik auto's stelen ging. Oppassen en bollenpellen heb ik ook nog gedaan. Belegd in Curqao. Segers is uitgespeeld (althans in het voetbal, geen nood, hij kan altijd nog komiek worden, ook op Mr. Bean raken cle Engel sen een keer uitgekeken) maar of Lim voorgoed het zwijgen is op gelegd? Southampton-Newcastle ein digde zaterdag in 2-2. In de' laatste minuut werkte Southampton op spectaculaire wijze een hopeloze 2-0 achter stand weg. Kennelijk laat Lim cle zaken tijdelijk aan een familie lid over. Neef Kim. Al moet die niet overdrijven: Port Vale-QPR werd 4-4 (stand na 85 minuten nog4-l)t

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23