Twijfel over woonboten Rijnlands Oegstgeest bijna vol Britse pers stort zich massaal op zaak drugsbaron Afscheid van een mens dorpsstraat Hazerswoude lialf jaar later op de schop Jacobswoude kapt llegaal treurwilgen' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Onrustig geslapen? Tien jonge vandalisten aangehouden hoogmapeTien jongens in de leeftijd van 13 tot 16 jaar uit Hoogmade die vernielingen hebben aangericht in het voormali ge hotel Rijnland, zijn daarvoor ingerekend door de politie. De daders hebben bekend en worden binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie. Er wordt ook bekeken of sommige jongens kunnen worden doorverwezen naar bureau HALT. De groep tie ners richtte vorige week donderdag aanzienlijke schade aan in het onlangs gesloten hotel. Behalve de vernielingen werden er ook diefstallen gepleegd. Brand in hennepkwekerij nieuwkoop» Bij toeval heeft de brandweer van Nieuwkoop giste ren een hennepkwekerij ontdekt. In een woning aan de Koe koekstraat was op zolder 's middags brand uitgebroken. Toen de brandweer arriveerde, trof zij honderd wietplanten aan, evenals lampen en een afzuiginstallatie. Tegen de 40-jarige hoofdbewo ner is proces-verbaal opgemaakt. De oorzaak van de brand is niet bekend. )e onzekerheid voor de woonbootbewoners van De (aag duurt voort. De provinciale politieke partijen zijn ïiterst verdeeld over de noodzaak om de woonboten uit iet plassengebied te weren teneinde de natuur meer ansen te geven. moet er binnen de bestaande kerngebieden een plek gevon den worden. Gisteren bleek, tijdens een vergadering van de provinciale adviescommissie groen, dat ook dit plan de booteigenaren veel te ver gaat. ,,De grondwet be paalt dat iedereen gelijk moet worden behandeld. Dat doet u nu niet door de ene boot wel te laten liggen en de andere te ver plichten te verdwijnen", aldus voorzitter K. Doorschodt van het Platform Woonbootrecrean ten De Kaag. De booteigenaren stellen voor de bestaande situa tie te handhaven. WD'er J. Helder vindt dat de woonbootbewoners zorgen voor een goede sociale controle op instandhouding van de na tuur. Hij wil de huidige situatie handhaven. Zo ook Groen- Links/De Groenen die het sa neringsplan van de provincie als een 'ecologisch niet duur zaam plan' betitelen. Lijnrecht daar tegenover staat onder an deren de PvdA'ster E. Smit: „We moeten ons niet weer laten ver leiden tot toegeven aan het commentaar van de betrokke nen." mg/den haag monica wesseling VdA, D66 en CDA vinden dat en deel van de boten weg noet, de andere partijen willen 11e boten laten liggen. Er is ;een duidelijke meerderheid oor of tegen sanering. Gedepu- eerde J. Heijkoop (natuur) omt nu voor mei met een lieuw voorstel. Op de Kagerplassen liggen nu 40 woonboten. Jaren geleden ond de provincie Zuid-Holland lat de natuur en het landschap het plassengebied door de voonboten te sterk worden ge- chaad. Het huidige plan voorziet in le verplaatsing van 90 boten en Ie verwijdering van 30 woon- chepen (in 2023 moeten ze veg zijn). Er worden kemgebie- len aangewezen waar de boten nogen blijven (onder meer de levenhuizervaart, het Faljeril- liland en de polder Koppoel). )aarbuiten moeten ze weg, be- lalve bij het Kevereiland en het loterhuiseiland; daar worden uist weer nieuwe kerngebieden emaakt. Die twee nieuwe ei- anden moeten 40 boten gaan "herbergen' en voor 50 boten Loco-burgemeester Van der Veen Meerstadt houdt zijn toespraak. Martien Paats pinkt een traantje weg. Of is het een vuiltje? chef hans jacobs.071-5356414. plv -chef rudolf kleun,071-5356436 foto mark lamers [ATERDAG 25 JANUAR11997 eimuiden robbert minkhorst t, lewoners van de Prunusstraat li n Leimuiden zijn woedend op lazerswoude-dorp marun kramp )e Dorpsstraat van Hazerswou- le gaat een half jaar later op de 11 chop dan gepland. De werk- aamheden zullen pas eind dit aar beginnen. De gemeente <j leeft extra tijd nodig om het ilan aan te passen aan de wen en van de omwonenden. Die ijn ontevreden over het plan I lat het adviesbureau ACE enke- e maanden geleden presenteer- Ie. Zij menen dat de straat hier door nauwelijks veiliger wordt n dat de trillings- en geluids- iverlast niet afneemt. Op verzoek van de omwonen den ïeeft de gemeente het bu- eau Zandvoort opnieuw be rokken bij de herinrichting. De lewoners vinden dat het plan :,i it bureau enkele jaren ge- eden maakte, meer rekening loudt met hun wensen. Onder- leel was een dertig-kilometer- tone en een nieuwe rondweg v lie de Dorpsstraat zou moeten intlasten. Deze tweede ontsluiting is nu ichter van de baan. Een dertig ilometer zone is daarom niet neer haalbaar, vanden B en W, aan het gemeentebestuur aan hangig maken. Zowel Van Dam als Vink ver klaart dat de gemeente, toen tij- want de Dorpsstraat blijft een belangrijke verbindingsweg. Zandvoort moet dus een andere oplossing zoeken om de straat veiliger te maken. De verkeers drempels die ACE had ingete kend, zijn vooral voor de bewo ners van het oostelijk deel van de -Dorpsstraat uit den boze. Daardoor nemen de trillingen, en dus de scheuren in de hui zen, alleen maar toe. B. Poot, bewonersvertegen woordiger in de werkgroep die meepraat over de herinrichting, is verrast over de vertraging van alphen aan den rijn robbert minkhorst „Het was een voorrecht om burgemeester van Alphen aan den Rijn te zijn. Heel veel dank voor de steun die mijn gezin en ik in moeilijke tijden heb gehad. Zonder deze steun was het an ders gelopen. Ik zal in dank baarheid terugkijken." Met een overweldigende belangstelling heeft Martien Paats gisteren af scheid genomen van Alphen - en Alphen van hem. Uit handen van loco-burge meester Diederik van der Veen Meerstadt kreeg Paats de gou den erepenning uitgereikt. 'Integer burgervader, toeganke lijk bestuurder', luidt de inscrip tie. De gouden erepenning is de hoogste onderscheiding van de gemeente Alphen. Paats gaat 1 februari met de vut. Hij is dan ruim zeventien jaar burgemees ter van de stad in het Groene Hart geweest. Nico Schoof, bur gemeester van Heiloo, volgt hem op. „Met jouw vroegtijdige ver trek stelde je ons in staat om in alle rust te zoeken naar een op een halfjaar. „Ik weet van niets. Oh, is bureau Zandvoort inge schakeld? Doe maar duur, twee bureaus. Maar ik kan er vrede mee hebben als het ten goede komt van de inspraak." Poot is zeer te spreken over de brief die de gemeente heeft gestuurd naar de bedrijven op het International Trade Center bij Boskoop. Daarin vraagt zij de vrachtwagenchauffeurs niet meer te rijden over de Dorps straat, maar om te rijden via de Hoogeveenseweg. volger", zei Van der Veen Meer stadt in zijn rede. „Dat siert je. Ook toen ik je vroeg of je niet nog een extra jaartje wilde blij ven, zei je nee. Want je vond dat niet in het belang van Alphen. Jij wilde dat jouw opvolger in een goed geolied team zou be landen." De loco-burgemeester ken merkte Paats verder als 'be paald niet egoïstisch' en als een 'ware burgervader'. Over de Coupépolder zei Van der Veen Meerstadt dat Paats destijds 'te makkelijk en te veel mensen vertrouwde'. De burgemeester werd na de illegale gifstort on gewild een hoofdrolspeler. Hij overleefde een motie van wan trouwen, overwoog zelf zijn po sitie, maar besloot aan te blij ven. Een wijs besluit, zei de lo co-burgemeester gisteren: „Je verdiende het niet om als Kop van Jut te fungeren voor een zaak waar jij niet eens de eind verantwoordelijke voor was." Sjan van Halteren, nestor van de gemeenteraad, roemde Paats' vermogen om 'in de knoop geraakte debatten te ont rafelen'. Ze zei tevens: „Je hebt oegstgeest maarten keulemans Het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest stelt het komende school jaar een leerlingenstop in als zich meer dan 190 leerlingen aanmelden. Dat schrijft rector A. Vaessen in het schoolblad 'RosbriefHet is voor het eerst dat het bestuur de groei van de school een halt toeroept. Reden voor de leerlingenstop zijn de veranderde subsidiere gels. Tegenwoordig krijgt een Alphens college steunt aanleg wandelroutes alphen aan den rijn» robbert minkhorst De aanleg van verschillende wandelroutes in het oostelijk deel van de gemeente Alphen aan den Rijn krijgt de steun van burgemeester en wethouders. In een brief aan de inititatiefne- mers Stichting Lange-Afstand- Wandelpaden (LAW) en Kruis punt Voetpaden zeggen zij toe mee te werken aan de aanleg ervan. Voor het creëren van de wan delroutes hebben de stichting en het Kruispunt Voetpaden, een samenwerkingsverband van drie wandelverenigingen, geen financiële bijdrage nodig van Alphen. Via de provincie en het ministerie van VR.OM kunnen subsidies worden verkregen. De Stichting LAW heeft al aangebo den een deel van de kosten voor eigen rekening te nemen. De LAW werkt al enige jaren aan de ontwikkeling van een wandelroute tussen Amsterdam en Den Bosch. Dit pelgrimspad deel 1 heeft een lengte van ruim 200 kilometer. Er loopt al een pelgrimspad van 's Hertogen bosch naar Maastricht. Het Al- na de affaire rond de Coupépol der nooit je rancune laten blij ken. Je bent een voorbeeld van onpartijdigheid. Je bent verder een bewogen, gevoelig mens." Een 'boegbeeld', typeerde ge meentesecretaris Ger de Graaf namens het ambtelijk apparaat zijn 'linkerhand'. „Je wordt door ons niet op handen gedragen. Dat doen wij hier in de Rijn streek niet. Maar je komt er wel in de buurt." Want: „We be wonderen je toegankelijkheid, je wijsheid en oprechte interes se in mensen." „Jij hebt altijd voor evenwicht gezorgd", zei burgemeester Cees Goekoop van Leiden. Hij leerde Paats vooral goed ken nen in het overleg over het re gionale brandweer- en politie korps. „Je vond altijd dat we sa men moesten optrekken, want dan staan we veel sterker." Hij vervolgt: „Toen jij burge meester werd van Alphen, was het regionale brandweerkorps los zand. Wij stonden voor de taak om er eenheid en samen hang in te brengen. Dat is ge lukt en jij hebt daar een grote rol in gespeeld." school pas achteraf geld voor het aantal leerlingen dat er les sen volgt. Een andere reden voor de leerlingenstop is het feit dat het schoolgebouw aan de Apollolaan is berekend op hoogstens 1300 leerlingen. Mo menteel krijgen 1287 kinderen les aan het Rijnlands. „We vinden dat de leefbaar heid wordt aangetast als we meer dan 1300 leerlingen aan nemen", zegt Vaessen. „We wil len ervoor zorgen dat we per phense deel van het pad volgt de route Aarlanderveen-Zwam- merdam. Voor de aanleg moet wel een brug over de Aarlander- veense Wetering worden ge bouwd. Het Kruispunt Voetpaden heeft zijn zinnen gezet op de omgeving van Aarlanderveen. De belangenvereniging van wandelaars wil diverse kortere „Altijd was er ook de relatie Leiden-Alphen. Je bent immers een echte Leienaar. Een onver valste glibber. Alleen ging je ooit eens even vreemd met Gouda, maar dat is weer goed geko men." Goekoop doelde met die uitspraak op de nooit doorge zette fusie tussen de samenwer kingsverbanden van de Rijn streek en Midden-Holland. Stad van bruggen Chiel Janssen, voorzitter van de Alphense ondernemersvereni ging, refereerde in zijn korte toespraak aan de Duitse schrij ver Heinrich Böll. „De Rijn maakte van Keulen een stad van bruggen. Jij maakte van Alphen een stad van bruggen." Martien Paats keerde na alle redevoeringen met bijbehoren de cadeaus en eerbetuigingen nog een keer terug achter de microfoon. „Er zijn hier van middag dingen gebeurd, waar van ik vooraf heb gezegd dat ze niet mochten gebeuren. Mijn gezag is duidelijk tanende. Het is dus de hoogste tijd om te gaan." brugklas hooguit rond de 28 leerlingen hebben. Bovendien moeten de leerlingen ook in de pauzes een redelijke bewegings ruimte hebben in het schoolge bouw." Wat er gebeurt als de grens is bereikt, kan Vaessen nog niet zeggen. „Als we meer leerlingen willen hebben, moeten we er op deze of op een andere plek iets bij bouwen. Dat betekent dat we reserves moeten opbouwen: we krijgen immers geen subsi- en langere routes uitstippelen. .Alphen bezit vele mogelijkhe den voor aantrekkelijke wandel verbindingen", aldus de vereni ging in haar verzoek aan de ge meente. „Het gaat ons met na me om de verbinding met de Nieuwkoopse Plassen en cul tuurhistorische attracties als de Molenviergang bij Aarlander veen." den haag/sassenheim wim van wanrooy In de Britse pers wordt hij als een van de grootste drugsba rons van Europa afgeschilderd. Bij een gewapende overval in een wijk van Liverpool maakte hij 1,7 miljoen pond (5,3 mil joen gulden) buit. Dat leverde hem een celstraf van 22 jaar op. Op weg naar de gevangenis werd de 38-jarige zware jongen uit Liverpool destijds door zijn maten bevrijd. Nu hij ervan wordt verdacht als lid van een criminele organisatie - geleid door zijn 33-jarige in Sassen- heim opgepakte landgenoot - in alle soorten drugs te handelen wacht hem in Nederland moge lijk ook een fikse straf. 'Drugsbaron faces 40 years in jail koppen de kranten in Groot-Brittannië: drugsbaron moet 40 jaar de cel in. De Brit is over de plas 'wanted'. Maar eerst moet hij zich voor de rechtbank van Den Haag ver antwoorden voor deelname aan een internationale bende die cocaïne uit Venezuela via Rot terdam binnensmokkelde in Nederland en vervolgens ver kocht. En daar - alsmede voor drugs- en wapenbezit - voor te recht moet staan. Samen met nog eens zes andere stevige boys van de Merseyside in Liver pool. een Colombiaan en een Russische vrouw. Omdat de landgenoten van de drugsbaron in hun land ook al heel wat op hun kerfstok heb ben, stortte de Britse pers zich gisteren massaal op het voor proces in Den Haag. De BBC, The Daily Telegraph, Liverpool Record en het persbureau PA, vergezeld van twee cameraploe gen en fotografen hebben de overtocht gemaakt om maar niets te hoeven missen. „Dit die meer als we het gebouw groter willen maken. Maar we kunnen ook tot de conclusie ko men dat 1300 leerlingen voorlo pig wel genoeg is. Of de school bij een leerlin genstop uitkomt, is de vraag: het Rijnlands verwacht een toe stroom van 170 tot ruim 200 brugklassers. Als zich meer dan 190 leerlingen aanmelden, geldt het principe 'wie het eerst komt, het eerst maalt': de beschikbare plaatsen worden niet verloot. Naar aanleiding van de plan nen van de LAW en Kruispunt Voetpad heeft al diverse malen overleg plaatsgehad. Daarbij was ook een vertegenwoordi ging van de provincie aanwezig. Die juicht de initiatieven toe omdat, zo vindt zij, het gebied in vergelijking met andere delen van de provincie maar weinig is ontwikkeld. wordt in Engeland een big case". roepen zij in koor, „een hele grote zaak. Een van de verslaggevers reist zelfs af naar Sassenheim, waar de 'bendeleider' met een vuur wapen in de aanslag van zijn bed werd gelicht. Deze crimi neel liet zich gisteren in de zwaar beveiligde rechtbank niet zien. Zijn advocaat had hem de gang uit voorarrest naar de rechtszaal afgeraden. In Groot- Brittannië was hij betrokken bij razzia's, waarbij flink werd ge schoten en doden vielen. De zaak ketste daar voor de rechter af op een valse getuige. Daarna trok hij in een spoor van cocaïne, XTC, amfetamine, hasj, heroïne naar Nederland, waar hij zijn domicilie in Sas senheim vond. Bij zijn arrestatie en die van zijn kompanen in Waverveen trof een speciaal team van de korpsen Hollands Midden en Haaglanden honderden XTC- pillen, 1500 kilo hasj, 40 kilo he roïne, honderden kilo's cocaïne en ruim 800.000 gulden aan. Voor rechter I. de Vries - die gisteren de formele zaken af handelde, maar inhoudelijk pas in april met de rechtszaak be gint - trok de ene verdachte na de andere voorbij. De meesten hadden twee paspoorten en ge- buikten valse namen, zo bleek. Het openbaar ministerie wil zich voor het proces goed wa penen tegen de als gewelddadig beschouwde bende. Officier van justitie W. Don vroeg daarom een verlenging van een het voorarrest. De rechters van de meervoudige kamer schoven het proces door naar begin april. „De rechtbank wil graag over meer processen-verbaal en observaties beschikken dan nu het geval is", zo lichtte De Vries haar beslissing toe. Starrenburg 3: niet sneller dan 30 kilometer voorschoten dimitri walbeek Net als in de toekomstige woonwijk Starrenburg 1 komt daarna ook in de wij ken Starrenburg 2 en 3 een '30 kilometer regime'. Dat staat in een voorstel dat het gemeentebestuur van Voor schoten volgende week don derdag aan de raad voorlegt. Wethouder J. van de Poel heeft de raad al mondeling ingelicht over deze plannen. De raadscommissie openba re werken heeft vervolgens gevraagd het voorstel aan de agenda voor donderdag toe te voegen. De afgelopen maanden is er tussen de raad en de wet houder veel gediscussieerd. De wethouder wil graag 30- kilometer zones in het dorp. Vooral WD en CDA verzet ten zich daartegen. „Je moet daar uitermate voorzichtig mee zijn. En alleen neerleg gen als het strikt noodzake lijk is", zegt CDA-raadslid W. Valkenburg. „Bij Starrenburg ligt dat anders. Bij nieuw bouw is het makkelijker te beslissen om die zones aan te leggen. Je hoeft dan geen wijken om te bouwen. Het voorstel betekent niet dat we dat zo maar goedkeuren", zegt hij. In de nog aan te leggen wijk wordt onderscheid ge maakt tussen een hoofdader en de overige straten. Op de nog aan te leggen hoofdweg, in het verlengde van de Karei Doormanlaan, mag vanwege de doorvoerfunctie nog vijf tig worden gereden. Die hoofdweg krijgt na enkele tientallen meters een T-split- sing. De rest van de wijk wordt zichtbaar afgebakend als 'verblijfsfunctie'. De be strating verschilt, bijvoor beeld door middel van drem pels en er komen verkeers borden. Hiermee volgt de ge meente de 'verkeersfilosofie' zoals ze die ook in Starren burg 1 wil toepassen. Voor incasso en advies Van Vliet Hardy Wigt gerechtsdeurwaarderskantoor Hoge Rijndijk 45 2313 KG Leiden Tel. (071) 512.20.54 Fax (071) 512.40.47 Incassosysteem H INCASS Brochure op aanvraag li le gemeente Jacobswoude over file kap van zes treurwilgen in "iun straat. De bomen zouden t lovendien illegaal zijn gerooid, Uitenen zij. De buurt heeft in- niddels steun gevonden bij 'jwee raadsleden. De bomen zijn eerder deze reek geveld. Ervoor in de plaats uilen watercypressen worden [eplant. „Het milieu is verwoest onder dat de gemeente heeft lagedacht waar ze mee bezig b ras". zegt H. Huising, die na- nens de buurt het woord voert. Huising heeft contact gezocht liet WD'er J. van Dam en e IDA'er C. Vink. Beide raadsle den wonen in Leimuiden. De ivee zeggen nu dat de gemeen de bomen illegaal heeft laten l appen. De WD-fractie zal de laak aan de hand van een brief dens de raadscommissie open bare werken het kap-program- ma werd gepresenteerd, wat be treft de Prunusstraat een voor behoud zou maken. Volgens de politici heeft verantwoordelijk wethouder Bruins toegezegd nadere informatie in te winnen en een nieuw advies aan de commissie te zullen uitbrengen. Met het kappen van de treurwil gen zou dus nog worden ge wacht, aldus Van Dam en Vink. De wethouder zegt zijn belof- te niet te kunnen herinneren. Hij erkent wel dat juist de kap in de Prunusstraat extra gevoelig lag. Maar de bomen dreigden veel te groot te worden. De ge meente vreesde dat in de toe komst de wilgen schade aan de woningen zouden gaan veroor zaken. Gemeentelijke legpenning voor Haspels Loco-burgemeester Pruijs heeft de Wassenaarder Haspels (55) gisteravond de gemeentelijke legpenning overhandigd. Haspels nam in de brandweerkazerne aan de Johan de Wittstraat na 32,5 jaar afscheid als vrijwilliger van het brandweerkorps. Voor zijn verdiensten in die tijd heeft hij de onderschei ding ontvangen. Het fraaie poldergebied ten oosten van Alphen aan den Rijn. Binnenkort waarschijnlijk goed toegankelijk voor wandelaars. foto mark lamers Eurosport weer op Alphense kabel alphen aan den run» De sportzender Eurosport is sinds gisteren terug op de Alphense kabel. De zender was daar verdwenen omdat de gemeente de ver goeding die Eurosport verlangde voor de uitzendingen, te hoog vond. Op initiatief van WD-raadslid D. de Jong zijn nu genoeg sponsors gevonden die de vergoeding aan Eurosport willen beta len. jpen Haag: Javastraat 271a Leiden: Lammenschanspln 6j

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17