Plantjes kijken op ruim 40.000 vierkante kilometer Honger naar bijbels niet te stillen Leiden Regio Kerk Samenleving Lodders voorzitter vanlCCO ZATERDAG 25 JANUAR11997 Gewapend met loep en inven tarisatielijst trekken de vrij willigers van Floron - soms op de vreemd ste plaatsen - het veld in. foto's flo ron Leidse stichting Floron brengt plantenrijkdom Nederland in kaart kante kilometer, dus tel uit je winst. Floron heeft 600 tot 700 vrijwilligers: mensen met een grote plantenkennis die elk jaar een of meerdere vierkante kilometers inventariseren. Directeur K. Groen van Floron: „De ene vierkante kilometer kost meer tijd dan de ande re. Akkerland dat intensief gebruikt wordt, telt weinig verschillende plan tensoorten. Daar is het een kwestie van langs de slootranden lopen. Maar een leuk gevarieerd weiland kan zo maar twee dagen kosten." Groen is een van de negen beroepskrachten die Floron in dienst heeft. Floron, gevestigd bij het rijksherbarium in het Van Steenis- gebouw aan de Einsteinweg in Leiden, begeleidt vrijwilligers en zorgt er bo vendien voor dat alle gegevens worden verwerkt. Voor een stadsmens en kroegtijger nauwelijks voor te stellen, maar de vrij willigers hebben echt lol in hun 'telle- rij". Plezier verschaffen is echter niet waar het Floron om te doen is. De, zoals Groen het noemt, vlakdekkende inventarisatie, maakt het mogelijk de gevolgen voor de natuur van bepaalde plannen in te schatten en geeft boven dien inzicht in de ontwikkelingen bin nen de plantenwereld. Neutraal De Floron-man: „Kijk, wij nemen zelf geen standpunt in. Wij mengen ons niet in de actuele maatschappelijk dis cussies. Maar de gegevens over plan tengroei kunnen wel worden gebruikt om de gevolgen van de aanleg van in frastructuur of van bebouwing duide lijk te maken." Omdat er al decennia achtereen gege vens over planten worden verzameld, is goed te zien wat er de afgelopen ja ren is veranderd. Tot 1970 zijn er, con stateert Groen, ontzettend veel planten verdwenen doordat de groeiplaatsen van de planten teloor gingen. Zo zijn moerassen, onbemeste graslanden en andere 'ongebruikte' natuurgebieden steeds zeldzamer. De afgelopen jaren is naar zijn idee in ons land het na tuurbeleid echter goed van de grond gekomen en dat heeft resultaat. Met de zeldzame planten, de echt bedreigde dus, gaat het de laatste jaren niet slecht. Er zijn flinke natuurgebieden ingericht waar de bijzondere planten soorten worden gekoesterd. Daardoor is bijvoorbeeld een aantal orchideeën, zoals de bijenorchis, flink in aantal toe genomen. Speciale natuurontwikke lingsprojecten, zoals het dichtgooien van het Van Limburg Stirumkanaal in de Amsterdamse Waterleidingduinen en het leeghalen van de vennen in Bra bant (bedoeld om de waterlobelia en het oeverkruid terug te krijgen) hebben veel succes. „Maar de huis-tuin-en-keukennatuur staat zwaar onder druk. De pinkster-, koekoeks- en dotterbloem verdwijnen in hoog tempo. Plantensoorten die vroeger zo gewoon waren op het boe renland. Maar het boerenland wordt steeds intensiever gebruikt. De zware bemesting, het gebruik van bestrij dingsmiddelen en de hoge veedicht heid laten weinig ruimte voor de na tuur." Groen hoopt komend jaar samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek een landelijk meetnet op te zetten. Dat houdt in dat bepaalde plekken twee jaarlijks worden 'doorgelicht' om een goed zicht te krijgen op ontwikkelin gen op korte termijn. Die ontwikkelin gen zijn een indicatie voor de toestand van de natuur en dus van het milieu. Bovendien wil de bioloog de écht zeld zame planten beter in kaart brengen. Er zijn voor dit werk extra vrijwilligers nodig. Mensen die in elk geval een aantal plantensoorten uit elkaar kun nen halen, maar geen allesomvattende florakennis behoeven te bezitten. Groen: „Gelukkig vinden heel veel mensen het leuk om het veld in te gaan. Voor niet-natuurliefhebbers is het nauwelijks te begrijpen, maar een ochtend door het veld struinen met al leen maar oog voor wat groeit en bloeit is echt een verrukkelijke bezigheid." Met fikse wandelschoenen, rugzak, loep en een stapeltje paperassen stappen ze door het veld. Turend naar de grond om af en toe opeens op de knieën te gaan. Friemelen met de vingers in het plantendek en dan plots de herkenning. Hier zijn floristen - inventariseerders van het plantenrijk- aan het werk. Het in Leiden gevestigde Floron (stich ting Floristisch Onderzoek Nederland) probeert sinds 1989 alle in Nederland voorkomende planten in kaart te bren gen. Floron is niet de eerste die dat doet: in 1920 al begon het Instituut voor Onderzoek der Natuur met hulp van tientallen floristen het Nederland se plantenrijk in kaart te brengen. De afgelopen decennia is heel Nederland in kaart gebracht: van elke plek is be kend wat er in het jaar van inventarisa tie stond. Floron is speciaal opgericht om deze kennis bij te houden. Nederland is een klein land, maar toch weer verdraaid groot als je elke vier kante kilometer groen moet bekijken. Een vierkante kilometer groen herbergt gemiddeld 150 verschillende soorten planten, Nederland heeft 40.000 vier- Medewerkers van Floron moeten een aantal plantensoorten uit elkaar kunnen houden, maar hoeven geen allesomvattende florakennis te bezitten. REDACTIE DICK VAN DER PI Van Capelleveen beschrijft geschiedenis bijbelvertalingen .Vertaalorganisaties'aldus Van Capelleveen, „beschikken bij lange na niet over voldoende financiën en menskracht om al le aanvragen die op hen afko men, te honoreren. Uit Afrika, Latijns-Amerika, Azië en sinds kort ook uit de voormalige com munistische landen." Volgens hem zal ook in de volgende eeuw sprake blijven van een vertaalachterstand. Van Capelleveen weet waarover hij het heeft. Onlangs verscheen van zijn hand het boek 'Het Woord gaat zijn weg', waarin hij de geschiedenis van bijbelverta- len en van de invloed van die bijbelvertalingen op de samen leving heeft beschreven. Het boek over het Boek der boeken, dat is uitgegeven door het NBG, bestempelt Van Capelleveen als zijn 'levenswerk'. Groot is volgens Van Capelle veen het aantal stammen en volkeren dat nog steeds niet de bijbel, of zelfs maar een deel daarvan, in de eigen taal kun nen lezen. Alleen al in de voor malige Sovjet-Unie zijn er naar schatting zeventig taalgebieden, waarin behoefte bestaat aan een eerste vertaling of een ver vanging van een 'versleten' ver sie. Behalve de bijbelgenootschap pen, verenigd in de Wereldbond van Bijbelgenootschappen, zijn diverse andere organisaties we reldwijd actief in het vertalen van de bijbel. Bijvoorbeeld de Wycliffe Bijbelvertalers, bekend om de kleine vertaalteams die in de meest onherbergzame ge bieden bezig zijn met het grondwerk voor een vertaling. De gezamenlijke inspanningen hebben nu zo'n 2200 bijbelver talingen opgeleverd. Ter illu stratie van het tempo van het werk: in 1995 kwam de comple te bijbel in zeven nieuwe .talen uit en het Nieuwe Testament in 28. Volgens de statistieken zijn er volgens Van Cappeleveen een kleine vijfhonderd kerken die nog steeds niet over het Oude Testament beschikken. Dat heeft volgens hem voor een belangrijk deel te maken met de vroegere werkwijze van de Wy cliffe-vertalers. „Zevertaaiden het Nieuwe Testament en trok- De bijbelgenootschap pen in de wereld worden er weieens van beschuldigd zelf de behoefte aan bijbels en vertaling te kweken. „Niets is minderwaar", meent Jan J. van Capelleveen. Volgens de oud- voorlichter van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) in Haarlem is de honger naar bijbels wereldwijd nog altijd niet te stillen. Onderzoekers schatten dat er nog zeker zo'n 2500 talen zijn waarin een bijbelvertaling gewenst is. foto loekzuyderduin ken dan snel verder. Ze meen den dat jonge kerken het Nieu we Testament in hun taal abso luut nodig hadden voor een ge zonde geloofsbeleving, maar het Oude Testament in mindere mate." Een goede schatting naar de be hoefte aan nieuwe vertalingen is volgens Van Capelleveen moeilijk te geven. Uit een on derzoek van het Summer Insti tute of Linguistics, de weten schappelijke poot van Wycliffe, blijkt dat er ruim negenhonderd talen zijn waarin kerken duide lijk behoefte hebben aan een compleet nieuwe vertaling. Nog 2500 talen De onderzoekers schatten ver der dat er nog zeker zo'n 2500 talen zijn waarin een bijbelver taling gewenst is. Vergeleken met de indruk van de Wereld bond is dat aan de hoge kant, maar dat komt volgens Van Ca pelleveen omdat de bijbelge nootschappen een meer prag matische instelling hebben (één vertaling voor meer groepen' Naast het nieuwe vertaalwerk worden de bijbelgenootschap pen ook gecfronteerd met de vervanging van vertalingen die inmiddels aan vernieuwing toe zijn. Een mooie illustratie daar van vindt Van Capelleveen de Nederlandse situatie. Het NBG is na ampel beraad met de ker ken begonnen aan een nieuwe kerkelijke vertaling die rond 2002 gereed moet komen. Het streven van de genoot schappen - een verstaanbare bijbel - loopt in eerste instantie nogal eens stuk op kerken die vaak erg gehecht zijn aan de vertrouwde doch verouderde bijbel. „Dat geldt ook voor de zendingsvertalingen overzee. Hoe stuntelig en stijf veel van die door zendelingen gemaakte vertalingen ook zijn. Zo hebben in Afrika veel verta lingen dezelfde haast onaan tastbare status gekregen, die veel reformatorische vertalin gen in Europa hebben. De ver klaring van Van Cappeleveen: „Ze stammen uit de beginperio de van hun kerken, de tijd waar in hun voorvaderen zich tot het christendom bekeerden, en dat was een heilig moment." Maar zowel bij de oudere als bij de jongere kerken is toch een omslag zichtbaar, aldus de oud- NBG-man. „In Europa is het verlangen naar een nieuwe en meer eigentijdse vertaling ver sterkt door de publicatie van de Groot Nieuws Bijbels in om gangstaal." Terwijl op de kansel nog de oudere vertaling ligt, ge bruiken veel kerkmensen die nieuwere vertalingen thuis. Vaak wordt als argument ge bruikt dat die beter toegankelijk zijn voor de kinderen. „Dat zeg gen ze tenminste. De werkelijk heid is waarschijnlijk dat ze al snel die vertalingen ook zelf zijn gaan beleven als een verbete ring. Toch blijven het vertalin gen die speciaal zijn gemaakt voor mensen buiten de kerk." Niet alleen in Nederland, maar overal ter wereld kan volgens Van Capelleveen geconcludeerd worden dat een nieuwe kerkbij bel er pas kan komen, wanneer de kerkleden en -leiders zelfvan de behoefte doordrongen raken. „Dan is de kans het grootst dat het project zal slagen." Ook daaruit blijkt volgens hem dat de bijbelgenootschappen pas draaien, wanneer de kerken daarom vragen. Mr. P.C. Lodders-EIfferich is benoemd tot voorzitter van het algemeen bestuur van ICCO, de Interkerkelijke or ganisatie voor ontwikkelings samenwerking te Zeist. Zij volgt prof. dr. W. Tims op die om gezondheidsredenen is afgetreden. Lodders, sinds 1995 vice- voorzitter, was vanaf januari vorig jaar waarnemend voor zitter. Tims, hoogleraar ont wikkelingseconomie aan de VU, blijft lid van het dagelijks bestuur. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties: 071-53! Familieberichten: 023- 53I 023- 53! Redactie: C Hoofdredactie: 071-531 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-53S RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-514 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 3 Abonnees die ons een machtiging ver ken tot het automatisch afschrijven vi abonnementsgeld, ontvangen 1,- ko per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) ƒ1 LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hébben of blind zijn (of een andere lea dicap hebben), is een samenvatting va regionale nieuws uit het Leidsch DagbL geluidscassette beschikbaar. Voor infon 0886-482345 (Centrum voor Gesproken tuur, Grave). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen:te IJsselmuiden-Graf- horst: A.W. van der Plas te Wad- dinxveen. Aangenomen: naar Ugchelen (SoW): A.J. Verbeek te Gorredijk; naar Middelharnis: A.P. Voets te Hoevelaken; naar Ermelo: W.G. Sonnenbergte Ede. Bedankt: voor Maasland: G.J. Gardenier te Wemeldinge en Kattendijke; voor Leerdam: A.W. van der Plas te Waddinxveen. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Krommenie: J. Kierste Den Helder. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Hoofddorp: T.C. Zwarts te Zuidbroek. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht-West: J. Westerink te Bunschoten-Spa kenburg. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Beroepen: te Dokkum (Verenig de Christelijke Gemeente, doopsgezind en remonstrants): mevr. K. Zeilstra-de Boer te Hol- werd-Bijla, die dit beroep heeft aangenomen en hier reeds intre de heeft gedaan. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord: J. Driessen te Woerden. Bedankt: voor Kruimngen: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Mid delharnis: J. den Hoed te Rock Valley(USA). OUD GEREFORMEERDE GE MEENTEN Bedankt: voorTerneuzen: J. Goudriaan te Ede. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, "H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrij tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor bovendien van 10.30-11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 u overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg Jongerenafdeling: 14.30-15.15uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.0( Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 i 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 i 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(A Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend' partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor.ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde enl kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. n oorheel

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16