.EIDEN Leiden krijgt bijzondere vuilniswagen 'Open Mare betekent verfraaiing binnenstad' Schaatsers zijn gekozen omdat ze goed zijn' V eer steun provincie oor komst van Driestar Eis: Dertig maanden voor 3-oktober steekpartij 'Deze barak zal binnen vijfjaar verwijderd zijn' Jsbrekers doorklieven het ijs haag» Het ijs op de grote vaarwegen heeft zijn langste tijd el gehad. De Gouwe en een deel van de Oude Rijn zijn al open gisteren is de Delfste Schie en het Rijn-Schiekanaal door een ibreker 'geopend'. De komende dagen wordt ook elders op :ote schaal ijsbrekers ingezet. In overleg met de provincie trecht wordt de rest van de Oude Rijn (tot aan Woerden) ka- otgevaren. De vaarroute van Koudekerk aan de Rijn totaan Kat- ijk wordt nog niet door een ijsbreker doorvaren: dit ijs is nog te ik. Maandag wordt er bezien of het ijs voldoende 'geslonken' is in het verantwoord te kunnen breken. Dat geldt ook voor het 1 eel tussen Leidschendam en Leiden. "linnenbrandje in Merenwijk iden» De bewoners van een huis aan de Kievitshoek in de eidse Merenwijk hebben vannacht niet in hun eigen woning innen slapen omdat hun huis doortrokken was van de rook. isteravond rond tien uur werden moeder en dochter bij thuis- imst bij het openen van de voordeur verrast door hevige rook, et gevolg van een brandje in hun keuken. De twee kregen veel 10k binnen en moesten met ademhalingsmoeilijkheden naar et Academisch Ziekenhuis worden gebracht. De oorzaak van et binnenbrandje, dat door de Leidse brandweer in korte tijd is i ïblust, is nog niet bekend. iNNO 1897 hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 Treurwilgen De Prunusstraat in I Leimuiden is boos op de gemeente Ja- cobswoude, omdat zij treurwilgen illegaal kapt. Schiphol q De 'buren' van I O Schiphol gaan bij de luchthaven een kwartje per vliegtuig claimen dat overkomt. Maandag 25 Januari ieuwjaarsdag is weer voorbij en de postbeambten beginnen ichtjes aan te bekomen van de drukte en de overspanning aartoe de dwaasheid hunner medeburgers hen veroordeelt. Of het geen dwaasheid, dat iedereen op den eersten dag des jaars in kaartje zendt, om hen te herinneren, ja, aan wat? Eigenlijk invoudig aan zijn bestaan. Over het algemeen is het zenden m Nieuwjaarskaartjes niet veel meer dan een mode, een sleur- iwoonte, waarmee we maar zoo spoedig mogelijk moesten :eken! 1.NNO 1972 dinsdag 25 januari ajfarmond Ruim 70 demente bejaarden zullen dit voorjaar l in intrek kunnen nemen in het verbouwde Groot-Semenarie j Warmond dat dan „Mariënhaven" heet. Het tehuis zal als de :comodatie helemaal klaar is plaats kunnen bieden aan 200 ejaarden. Mariënhaven, dat net als de Wilbert in Katwijk deel t maakt van de Stichting Franciscaanse bejaardenzorg zal niet it gehele Groot Semenarie in beslag nemen, maar het gedeelte it bekend staat als het Philosoficum. Dit gebouw wordt geheel ingepast aan de eisen. De verbouwing gaat ongeveer 16,7 mil- en gulden kosten. Pcirmentier heropent discussie over uitgraven gracht leiden hans koenekoop Eens in de zoveel tijd komt 'ie terug. De wens om de Stille en Lange Mare uit te graven en het water terug te brengen in de gracht. Na de demping van de Mare in 1953 is herhaaldelijk en breedvoerig over de terugkeer van de gracht gedebatteerd, al tijd zonder resultaat. Koene Parmentier van rondvaartbe- drijf Schuitje Vaart doet een nieuwe poging de discussie te openen. En hij laat er geen gras over groeien. Deze week zat hij zelfs voor de camera's van Nova om te pleiten voor het opengraven van de gracht. „Het is niet om dat ik zo nodig met mijn rond vaartboot door de stad moet, maar zeker omdat een echte gracht op deze plek Leiden zal verfraaien." Parmentier had niet zichzelf uitgenodigd. Toevallig passeer den twee medewerkers van No va zijn aanlegsteiger bij de Stille Mare. Er was een item in de maak over het uitgraven van ge dempte grachten in historische binnensteden. Dat naar aanlei ding van serieuze plannen daar voor in Amsterdam en Utrecht. „We raakten aan de praat en voordat ik het wist was ik uitge nodigd voor de uitzending. Ik heb mijn vurige wens geuit om de Mare weer open te leggen. Ik weet dat het een ingrijpende klus is, dat er veel geld mee ge moeid is en dat veel midden standers het niet met me eens zijn. Maar ik vind het een mooi plan. Het draagt bij aan een Open of dicht. Vrachtwagens dumpen ladingen zand in de dan nog open gracht aan de Lange Mare. autoluwe binnenstad en maakt Leiden een stuk aantrekkelijker voor toeristen. Vroeger was de Stille Mare het knooppunt van handel en bedrijvigheid. Dat kwam omdat hier de Rijn en de Mare samenkwamen. Je ver hoogt de attractiewaarde van Leiden door die historische si tuatie terug te brengen." Het plan om de Mare te 'ope nen' werd in 1985 al eens te berde gebracht door de ge meente. Het leidde tot heftige protesten onder de midden standers, die bang waren dat hun winkels onbereikbaar zou den worden. Ze namen span doeken mee naar de gemeente raad met daarop leuzen als 'hal ve gare, geen water door de Mare' en 'het is bezopen de Mare vol te laten lopen'. De Kroon, de hoogste rechtsinstan tie in Nederland, bepaalde uit eindelijk dat de Mare 'dicht' bleef. De beslissing maakte blijk baar weinig indruk op het ge meentebestuur, want drie jaar FOTO ARCHIEF geleden nam Leiden 'het terug brengen van water in de Lange en Stille Mare' op in de zogehe ten structuurschets. In die toe komstvisie voor de binnenstad maakten burgemeester en wet houders zich sterk voor een rechtstreekse verbinding tussen de Haarlemmertrekvaart en het stadshart. Commotie bleef uit omdat het college zelf aangaf geen haast te hebben met de uitvoering. „Dat komt aan de orde als we daar aan toe zijn", zei wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) destijds. Anno '97 is het idee nog steeds niet verdwenen uit die visie. Ook in de gedetailleerde uitwer king van de structuurschets, het stadsvernieuwingsplan, is het uitgraven van de Mare ge noemd. Van Rij zegt echter dat de status van het plan nauwe lijks is veranderd. „We willen het mogelijk maken, maar er zal de eerstkomende twintig jaar geen geld voor zijn. Ik denk dat het verhogen van bruggen meer prioriteit verdient. Wijkvereniging Maredorp/De Camp heeft toevallig vorig jaar de mening in de buurt gepeild. „Een meerderheid, 55 procent, was tegen. Vooral middenstan ders vonden het een waanzin nig idee, kapitaalvernietiging. Toch waren nog relatief veel mensen (35 procent), voor het opengraven van de Mare. Die spraken hun voorkeur uit voor het historisch belang", vertelt voorzitter Paul Kuijt. Tot die laatste groep mensen behoort Koene Parmentier dus ook. Hij neemt vast een voor schot op een eventuele nieuwe discussie. „Dat je met de auto tot voor de winkels kunt rijden, speelt tegenwoordig een minder belangrijke rol. De binnenstad moet juist autoluw worden. En om de terrassen aan de Stille Mare bereikbaar te houden, kun je overwegen op die plek een overkluizing te maken." en/den haag gpd tl cultuurcommissie uit Pro- i ciale Staten van Zuid-Hol- d is gistermiddag opnieuw oord gegaan met de komst een Leidse dependance de reformatorische scho- gemeenschap Driestar uit uda. Ie provincie had vorig jaar al haar toestemming gege- i voor een nevenvestiging i de Goudse school in Lei- l Nogal onverwacht weiger- staatssecretaris Netelenbos iderwijs) echter haar mede- rking. Bij de provincie was iren nog steeds niet echt idelijk waarom de staatsse- taris is afgehaakt. )e Driestar heeft nu een her- uwd verzoek ingediend, waarmee de Staten-fracties gis teren vlot instemden. Voor waarde daarbij is wel, zo merkte gedeputeerde H. van der Goot op, dat het vorig jaar overeen gekomen akkoord tussen de Driestar en het Andreas College uit Katwijk nog altijd van kracht is. Dit onderlinge scholen-ak- koord hield vorig jaar onder meer in dat de Leidse vestiging van de Driestar (naast zittende leerlingen, die in de Leidse regio wonen) alleen nieuwe leerlin gen zal aannemen, en geen 'overstappers' van het Andreas. Ook zal De Driestar een finan ciële tegemoetkoming geven aan de Katwijkse school, als die aantoonbaar in de problemen komt door de opening van de nieuwe Driestar-mavo. 'Waddinxvener liegt en bedriegt en is wapengevaarlijk' den haag/leiden cerberus marian van den hul Een 34-jarige Waddinxvener heeft niet lang kunnen genieten van zijn vrijheid. Hij was pas net een paar weken vrij na veroor deling tot 21 maanden cel voor bedreiging en inrijden op zijn ex-vriendin, toen hij op 3 oktober bij een vechtpartij in Leiden be trokken raakte, en weer de cel in kon. Wat officier van justitie M. Spoormaker betreft blijft hij daar ook nog even. Zij vroeg de rechtbank een straf op te leggen van dertig maanden. De man zat in de nacht van 3 oktober op het terras van café Van Meizen aan de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden toen hij in confliGt raakte met een kennis met wie hij al langere tijd op slechte voet staat. Er volgde een korte vechtpartij waarop de verdachte het café verliet. Volgens het slachtoffer keerde hij echter kort daarop terug en stak hem in zijn zij met een mes. De man raakte daarbij lichtgewond. Volgens de Waddinxvener ging het niet om een café-ruzie waarbij een keurige burger gewond raakt, maar om een ruzie tussen twee mensen met allebei een fors strafblad. Het slachtoffer is volgens de ver dachte eigenaar van een coffeeshop en on betrouwbaar. 'Hij liegt en bedriegt, en is wapengevaarlijk'. Zelf heeft hij ook een aanzienlijk straf blad. Daaraan refereerde Spoormaker dan ook bij het bepalen van de strafmaat. In 16 jaar heeft de man 26 veroordelingen achter de rug, waarvan diverse voor bedreigingen of delicten met geweld. 'Iedereen is bang van hem', stelt Spoormaker vast. Om die reden vindt zij een forse straf op zijn plaats. Maar volgens raadsman P. Hoogendam komen alle verklaringen die zijn afgelegd van bekenden van het slachtoffer. Hij vindt het merkwaardig dat op een drukke 3-oktobernacht waar een steekpartij plaatsgevonden zou moeten hebben geen enkele verklaring te vinden is van een on afhankelijke getuige. Hoogendam denkt dat het snijwondje in de zij van het slacht offer ook veroorzaakt kan zijn door een glasscherf op de grond, tijdens de eerdere vechtpartij. De Waddinxvener moest zich ook ver antwoorden voor een beschuldiging van bedreiging. Sinds zijn vrijlating zou hij di verse malen door de Prins Hendrikstraat in Gouda zijn gereden, waar zijn ex-vriendin met haar ouders woont. Zij waren onder meer de reden van zijn vorige veroorde ling. Volgens de ouders heeft de man hen al meerdere malen bedreigd, waarbij hij hen toeriep dat hij hen neer zou schieten of steken. Volgens de man zijn die be schuldigingen onzin. Hij ontkent zelfs maar in de straat geweest te zijn, en wil er verder geen woord aan vuil maken. Raadsman Hoogendam vraagt de recht bank dan ook om vrijspraak. De rechtbank doet daarover op 7 februari uitspraak. Wereldprimeur van DAF De eerste vuilniswagen met LPG-motor ter wereld rijdt na de zomer rond in Leiden. Als de proef slaagt is het, zegt wethouder Jan Laurier (Groen Links), een grote stap vooruit voor het milieu. „Want nu doen we de geschei den inzameling van afval met vervuilende vrachtwagens. En we waren al heel lang op zoek naar een oplossing voor dat probleem." leiden aad rietveld handicapte sporters naar 'Special Olympics' in Canada i en dorith ligtvoet i üdy?', roept schaatstrainer ard Driessen. Direct gaan Keijzer, Erik van der Stap, et en Verhagen en Karin van A1 igeren in de starthouding êi an. De jongens met de punt :e i de schaats in het ijs, de n isjes met de voet dwars. Het artet oefent op de Leidse ijs- in Engelstalige startcom- ndo's. Dat is noodzakelijk, it begin februari doen ze in Canadese Toronto mee aan 'Special Olympics', zeg maar I Olympische Spelen voor ver- ïdelijk gehandicapten. Ie vier jonge schaatsers zijn op hun sport. Via het Leidse itrum Club 58 hebben ze al zeven jaar schaatsles op de Ise ijsbaan. „Deze vier vor- de harde kern van de in ep verstandelijk gehandicap- tf die ik train. Maar ze mogen rij uurlijk ook naar Canada, ttf dat ze goed zijn", zegt hun ei aatstrainer Gerard Driessen. arnaast speelt het feit dat ze rs ivveek van huis weg kunnen (I de selectie een rol. lederland is dit jaar voor de koste keer officieel vertegen- ordigd bij de Special i0 mpics World Winter Games. ;r< lalve de vier schaatsers zijn igivier Nederlandse skiërs en ff langlaufers geselecteerd. In 'v lal doen 2.000 sporters uit 80 a len mee. ili Ie niveauverschillen bij dit mationale evenementzijn ot. Om de wedstrijden span- id te houden, worden in Lc onto voorronden gehouden, basis van de resultaten wor- series samengesteld van rters die ongeveer gelijk i, Erik van der Stap en Aat Keijzer (van links naar rechts) zijn 'Ready to go' to tl presteren. De twee dames doen mee aan wedstrijden over 100, 200 en 500 meter, de mannen starten op de 500, 1000 en 1500 meter. Assistent-coördinator A. van der Heide van Centrum Club 58 merkt op dat ook verstandelijk gehandicapte sporters het leuk vinden om een goede prestatie neer te zetten. „Wat dat betreft zijn ze gelijk aan andere spor ters. Ze vinden het prachtig om zichzelf te bewijzen. Het com petitie-element maakt deze spelen voor hen extra leuk." Driessen, die tijdens de trai ning iedere keer als een zwaluw over het ijs snelt om aanwijzin gen te geven, beaamt dat. „Sommige sporters vinden het nu eenmaal leuk om zich hét snot voor de ogen te schaatsen. Dat is een karaktertrek die je bij verstandelijk gehandicapten te genkomt als bij ieder ander." De wil om te presteren leeft bij de schaatsers zeker. „We zul len erg ons best doen. Ik wil graag een medaille halen, het liefst een gouden", meldt Aat Keijzer vlak voor de training. Een van de meiden zou het liefst een fraaie beker mee naar huis nemen. De spelen zijn erkend door het Internationaal Olympisch Comité. De Nederlandse Sport bond voor mensen met een ver standelijke handicap (NSG) draagt bij in de kosten, maar er zijn ook sponsors aangetrokken. Zo verstrekte een schaatsfabri- kant nieuwe schaatsen. „De meisjes reden vroeger op 'easy gliders', een moderne variant van de Friese Doorloper", meldt hun coach G. van der Stap. „Nu beschikken ze over combi-no ren, een combinatie van hoc keyschaatsen en noren. Een he le verbetering." De nieuwe schaatsen en een extra training op woensdagavond hebben er voor gezorgd dat de sporters enorm vooruit zijn gegaan. Vooral bij de jongens is te zien dat Driessen het 'diep zitten' erin heeft gehamerd. „Maar ook de meiden kunnen op hun ni veau heel goed schaatsen", zegt de trainer direct. „Vergeet niet dat het gaat om mongooltjes. Van nature hebben zij zwakke spieren, hun enkels zwikken zó weg. Wat deze meisjes preste ren is knap." Woensdag vertrek ken de twaalf Nederlandse sporters vanaf Schiphol. Zondag 9 februari komen ze terug. Op donderdag 13 februari worden ze ontvangen op het stadhuis. En of ze nu beladen zijn met medailles of niet, ook hun vrienden van Centrum Club 58 vieren uitgebreid feest. DAF kwam onlangs met de op lossing langs bij de gemeente. De vrachtwagenfabrikant heeft al bussen ontworpen met LPG- motoren en was al een tijd be zig met het maken van proef modellen voor vrachtwagens die op gas rijden. „Bij bussen is dat niet zo moeilijk, want daar heb je heel veel ruimte voor de brandstoftanks. Bij vrachtwa gens - en een vuilniswagen is een vrachtwagen met een ander soort bak - is die ruimte veel kleiner", zegt Paul C. Lohmeijer van DAF-Nederland. Het bedrijf heeft niet voor niets gekozen voor Leiden als proeftuin. „Hier willen ze een wagen hebben met bij wijze van spreken de breedte van een bakfiets. De reiniging komt in smalle straatjes, in buitenwij ken, in omliggende dorpen: dat zijn allemaal situaties waarin wij die nieuwe wagen in de praktijk willen testen", zegt Kees van Varick van DAF-Zoe- terwoude. De proef met de milieuvrien delijke en 'stille' vuilniswagen in Leiden duurt een half jaar. Als de proef slaagt komt de wagen in 1998 in productie. De autofa- briek sluit dan zelfs niet uit dat vuilniswagens die op diesel lo pen geleidelijk zullen verdwij- DAF rekent op termijn 150 vuilniswagens per jaar te kun nen verkopen. DAF gaat er voorlopig niet van uit dat ook transportwagens op LPG gaan rijden. leiden aad rietveld Buurt herinnert universiteit aan belofte Volgens Walle herhaalt zich de geschiedenis in de Hortus. In 1962 was de gemeente aanvan kelijk volstrekt tegen het bouw plan voor de barak.- Het werd een aantal keren afgewezen, maar ten slotte vanwege de 'grote universitaire belangen' alsnog toegestaan. Het huidige bouwplan werd aanvankelijk ook door de ge meente tegengehouden. Maar ook deze keer gingen burge meester en wethouders 'om' voor de 'grote universtitaire be langen. „Als we in aanmerking nemen dat sinds 1962 de opvat tingen over groen, stadsschoon en het primaat van universitaire belangen ingrijpend veranderd zijn, zou het natuurlijk van de gekke zijn als B en W alsnog haar toestemming verleent voor een nieuw gebouw dat nog veel meer domineert", schrijft hij in een brief die in de buurt is rondgestuurd. „Wij zeggen u al onze mede werking toe opdat deze barak zo spoedig mogelijk, doch uiter lijk binnen vijf jaar, verwijderd zal zijn." De slotzin in een brief van de Curatoren der Rijksuni versiteit te Leiden aan burge meester en wethouders van Lei den laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De brief gaat over de barak in de Hortus Botanicus, tegenover de 5e Bin nenvestgracht. De brief, door bewoner Kees Walle van de 5e Binnenvest- gracht opgeduikeld in het stads archief, is gedateerd op 31 janu ari 1962. Het noodgebouw had dus in 1967 moeten worden verwijderd. Maar het staat er nog steeds en de Hortus heeft nu zelfs het plan er voor de duur van vijftien jaar een nieuw noodgebouw voor in de plaats te zetten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15