■SIM Q Survival Kit van Brazilië Toerisme Zeven miljoen gulden redde schilderij van ondergang Canada ZATERDAG 25 JANUAR11997 Fietsen met Postillon Zojuist verscheen voor het derde achtereenvolgen jaar de vakantie-brochure van de Postillon Hotels worden 35 verschillende arrangementen aangebo den met daaronder uiteraard de bekende, geheel verzorgde fietsvakanties (inclusief bagagevervoer) waarbij door de deelnemers van het ene hotel naa het andere hotel wordt gereden. De routes zijn uit zet onder auspiciën van de Stichting Landelijk Fie platform en er kan worden gefietst op onder meei Waddeneilanden en in Brabant. Informatie: telefoon 05 70 - 69 41 41. Omnibus Omnibus organiseert al sinds jaar en dag vakantie voor licht verstandelijk gehandicapten. Zojuist vei scheen bij deze stichting de brochure 1997 met daarin zowel reizen naar het buitenland (Turkije, Frankrijk, België en Spanje) als binnenlandse arra gementen op onder meer de Veluwe, in Drenthe e in Friesland. Alle trips worden begeleid door ervai vrijwilligers. Informatie: telefoon 071 - 56 18 32 9. Op Pad Beursfestival Voor het zevende achtereenvolgende jaar wordt o| zaterdag 1 en zondag 2 februari, in het Nederland; Congresgebouw te Den Haag, het Op Pad Beursfei val gehouden. Het evenement heeft in korte tijd et enorme groei doorgemaakt. Van 12.000 bezoekers 1991 steeg de belangstelling tot 20.000 in 1996. Na verwacht zullen er nu circa 23.000 toegangsbewijs worden verkocht. De beurs schenkt aandacht aan actieve vakanties waarbij de nadruk ligt op wande len, fietsen en kanoën. Daarnaast komt camerama /bergbeklimmer Edmond Öfner vertellen over de voorbereidingen van de Noordpool-expeditie, diei maart zijn beslag moet krijgen. De beurs is beide d gen geopend van 10 tot 17 uur. Fietsvakantiebeurs De jaarlijkse fietsvakantiebeurs wordt dit jaar op 1! en 16 februari gehouden in het Sport- en Eveneme tencomplexMerwestein te Nieuwegein. Ruim vijfi exposanten zullen daar dagelijks van 10 tot 17 uur het bezoek voorlichten op het gebied van fietsvaki ties in al zijn variëteiten. Niet alleen de dagrecreai komt aan bod, maar ook de kilometervreter. Tevei wordt tijdens de beurs bekendgemaakt welk modi is uitgeroepen tot de ligfiets van het jaar 1997. Een Mesdag in de schaduw Werd Willem Mesdags befaam de Panorama in de Haagse Zee straat voor zeven miljoen gul den opgekalefaterd; zijn voor malige, met schilderijen en ke ramiek volgestopte woonhuis, even verderop aan de Laan van Meerdervoort, kreeg voor bijna zes miljoen gulden een facelift. Terecht. Wie ooit door die don kere, met suizende gevelkachel tjes verwarmde druipsteengrot van zes jaar geleden heeft ge zworven, gelooft zijn ogen niet. Wat hoge vensters, een nieuwe entree en een fraai uitzicht op de binnentuin allemaal niet kunnen doen. Mesdag (1831-1915), een bulkend rijke, oorspronkelijk uit Groningen afkomstige bardder, begon na het in ontvangst ne men van een aanzienlijke erfe nis op 35-jarige leeftijd niet al leen te schilderen, maar ook te verzamelen. Keramiek (onder meer Rozenburg-aardewerk en aziatiaca), doeken van 'om de hoek" wonende schilders van de Haagse School als Anton Mau ve, Jozef en Isaac Israëls, Willem Maris, maar ook schilderijen van de Franse Barbizon-groep met fel romantische, maar toch ook wat sombere meesters als Rousseau, Millet en Corot. Van Gogh was bepaald dol op dat drietal. De Nederlandse schilder, vanuit zijn tijdelijke verblijfplaats Drenthe in een brief aan zijn broer Theo: „Wou u eventjes vertellen van een tochtje naar Zweeloo toen het maar eventjes begon te lich ten en de hanen overal kraaiden bij de over de hei verspreide ke ten, werden de enkele huisjes waar we langs kwamen werd een oude stompe toren op een kerkhofje met aardenwal en beukenheg - werden de vlakke landschappen van heide of ko renakkers - werd alles alles alles net precies als de allermooiste Corots. Een stilte, een mysterie, een vrede, als hij alleen het ge schilderd heeft." Over smaak valt dagenlang te twisten. Maar bij die van Mes dag en Van Gogh hoort toch op z'n minst een licht gefrons van de wenkbrauwen. Alsof Mesdag de zee, de golven en de hemel daarboven niet veel mooier heeft geschilderd dan Charles Daubigny. En of de landschap pen van Van Gogh niet veel ge nialer op het doek zijn gezet dan die van sombermans Corot. Maar het gebouw an sich, het in oude staat teruggebrachte ate lier van Sientje Mesdag (met een magistraal uitzicht op een ten minste honderd jaar oude beuk), de keramiek-verzameling en de tuin doen alles vergeten. Jammer dat de misschien wel mooiste werken uit Mesdags verzameling, vijf oorspronkelijk op de eerste verdieping hangen de schilderijtjes en aquarellen van Jan Hendrik Weissenbruch, pardoes zijn verdwenen. Museum Mesdag, Laan van Meerdervoort 7f, 2517 AB Den Haag, telefoon (Van Goghmu- seum Amsterdam) 020 - 57 05 20 0. 'Panorama Mesdag', vroeger vaste halte op talloze schoolreisjes, bestaat nog steeds. En dat is net zo'n wonder als het reusachtige cilinderschilderij zelf. Midden jarig tachtig dreigde het bijna vierduizend kilogram zware doek spontaan uit zijn 120 meter lan ge sponning te donderen. Lekwater biggel de in dikke druppels likkend langs het lin nen en bij de klinknagels, waaraan Hendrik Mesdags meesterwerk was opgehangen, werden de scheuren steeds brutaler. ,,D'r moet nu echt iets gebeuren", somberde de toenmalige directeur Zoetmulder tegen me vrouw Smit-van Calcar, vertegenwoordig ster van de Erven Mesdag, „anders kunnen we de tent wel sluiten." Waarna met veel krabben, bijten en een enorme dosis inven tiviteit de restauratie ter hand werd geno men. Zeven miljoen, uit alle hoeken en gaten bijeen geschraapt, heeft het oplappen van 'Panorama Mesdag' gekost. „Maar", verze kert Rolf Borcherts, „voör dat bedrag hangt het voorlopig weer een eeuwtje of wat." De huidige directeur baseert zijn optimisme op de behendigheid, snuggerheid en nauwge zetheid waarmee het doek van een nieuwe basis is voorzien. Een bij AKZO Wuppertal ontwikkelde, speciaal geweven nylonvezel werd bij een temperatuur van 70 graden Celsius vacuüm tegen het oude doek aan gezogen en vervolgens vastgelijmd. Een simpel zinnetje voor een uiterst ingewikkeld procédé, dat doubleren wordt genoemd en waarmee zestien restaurateurs zeven jaar zoet zijn geweest. Borcherts: „Het Panora ma ziet er nu weer precies zo uit als toen Mesdag het net af had. Hij zal tevreden zijn." Overigens was Mesdag, die de klus aan nam voor een honorarium van 40.000 gul den, niet de enige die zijn tanden zette in het technisch aartsmoeilijke karwei. Ook zijn vrouw Sientje Mesdag-van Houten worstelde met het perspectief. En Théophi- le de Bock. En de Belg A. Nijberck. En B. J. Blommers. En de toen nog piepjonge Geor ge Breitner natuurlijk. Borcherts: „Aanvankelijk werd gedacht dat Breitner al leen de over het strand paraderende cavale rie heeft geschilderd. Maar tijdens de res tauratie werd duidelijk dat hij ook heeft ge werkt aan bijvoorbeeld het dorp." De directeur windt er geen doekjes om: het kolossale, veertien meter hoge 'mag num opus' van Mesdag moet volgens hem worden beschouwd als een van de mooiste, zo niet allermooiste Panorama's ter wereld. Een paar jaar terug biggelden nog dikke drup pels lekwater langs het zinsbegoochelende meesterwerk van Willem Mesdag. FOTO PANORAMA MESDAG strand liggende bomschuiten. Maar je moet natuurlijk wel in ogenschouw nemen, dat er op een rond doek is geschilderd." Tranen Een doek dat wordt tentoongesteld in het befaamde, aan de Zeestraat staande veer- tienhoekige rotondegebouw, dat op zich ook al uniek is. Borcherts raakt in vuur en vlam als hij het inderdaad met veel vernuft ontworpen pand beschrijft. Roemt de licht val, de vochtregulerende zandbodem en - dat vooral - het moment dat de zon door breekt en door de hoge koepelramen begint te kietelen. „Dan strijkt het licht over de duinen, de zee en de lucht... Zo mooi... Ik werk hier nu twee jaar, maar ik moet eerlijk bekennen, ik krijg nog steeds tranen in m'n ogen als ik het zie. En ik ben echt niet de enige." Een zinsbegoochelend meesterwerk. Aan genaam optisch bedrog. Een technisch hoogstandje. Maar ook een gaaf voorbeeld van de Haagsche School. Alleen de luchten al. Borcherts: „Er zijn over de hele wereld nu nog zo'n twintig Panorama's over. Maar er zullen er niet veel zijn die net als wij 180.000 bezoekers per jaar trekken. Dat komt natuurlijk ook omdat het schilderkun dig zo gaaf is. Het is impressionisme pur sang. Kijk, het Panorama van Thun in Zwit serland en dat van Waterloo zijn historisch gezien zeker zo interessant en misschien zelfs wel interessanter. Daarover ga ik de discussie niet aan. Maar puur als schilderij kunnen ze het niet halen bij dat van Mes- dag." Zeker niet nu het is gerestaureerd en sinds oktober vorig jaar weer in al zijn glorie valt te bewonderen. In een zaaltje, onder de tentoonstellingsruimte, wordt in een twintig minuten durende video nog eens haarfijn uit de doeken gedaan hoe het epos van zand, water en lucht van een wisse teloor gang werd gered. Maar als de film nóg iets duidelijk maakt, dan is het wel het ongeëve naarde vakmanschap van Willem Mesdag en zijn companen. Borcherts: „Hij heeft er een voor die tijd ongelooflijke hoeveelheid geld voor gekregen. Maar het is het waard geweest. Net als die zeven miljoen die in de restauratie is gestoken trouwens." Panorama Mesdag, Zeestraat 65, 2518 AA Den Haag, telefoon 070 - 31 06 66 5. Wijs op reis Bij het ministerie van buitenlandse zaken versche ook dit jaar weer de brochure 'Wijs op Reis'. De brochure, waaraan ook de Directie Douane van hi ministerie van financiën meewerkte, verschaft Ne derlandse toeristen informatie en tips over trips n en door het buitenland. Onder meer wordt aandai besteed aan de steun die eventueel kan worden ve kregen bij ambassades en/of consulaten. Verder b vat de brochure inlichtingen over bijvoorbeeld rei documenten, visa, inentingen, afwijkende verkeei regels, verzekeringen en geldzaken. De folder ligtl alle ANVR-reisbureaus, maar kan ook gratis worde aangevraagd bij het ministerie van buitenlandse i ken, telefoon 070 - 34 84 66 0. Visitors Guide Canada De Canadese Ambassade in Den Haag heeft onder de naam 'Visitors Guide Canada', een 68 pagina's tellen de brochure uit gegeven met daarin een wacht aan infor matie over de gevarieerde va kantiemogelijk heden in het Amerikaanse land. Tevens is een lijst bijge voegd van alle Nederlandse or ganisaties die reizen organiseren op Canada. De brochure kan worden aangevraagd op een speciale reis info-lijn telefoon 070 - 31 11 67 5. Noorwegen-brochure Nortra. het Noors Verkeersbureau in Nederland, geeft ook dit jaar weer de dikke, Nederlandstalige brochure 'Noorwegen' uit. In 144 pagina's wordei alle facetten van de vakantiemogelijkheden in het Scandinavische land uitvoerig belicht. Het boekwt verschaft onder meer informatie over welke streek het meest geschikt is voor welk soort toerist. In ze tien speciale (gele) pagina's wordt uitgebreid aan dacht besteed aan actieve vakanties zoals wandelt duiken, kanoën, (zomer)skiën en vissen. De broei re is te bestellen via de brochure-lijn 06 - 89 91 17 (20 cent per minuut) Ook toen het - vóór de opkomst van de film aan het eind van de vorige eeuw - nog wemelde van dergelijke spektakelstukken. Borcherts: „Vooral de manier waarop Mes dag de problemen met het perspectief heeft opgelost, is ongelooflijk. Niemand zal mij horen zeggen dat er geen slordigheidjes in zitten. Kijk maar eens goed naar die op het De Travel Survival Kits van Lonely Pla net (Engelstalig - voor Nederland geïm porteerd door Nilsson Lamm in Weesp) behoren tot de beste reisgidsen ter wereld. In volledigheid hebben ze zelfs hun gelijke niet. Het juist versche nen, geactualiseerde deel 'Brazil' (derde druk) is een onderstreping van die stel ling. In bijna 700 dichtbeschreven pagi na's wordt het grootste land van Zuid- Amerika volgens de inmiddels befaam de Lonely Planet-formule onder het ontleedmes gelegd. Het procédé werkt als volgt: Een aan tal schrijvers (in dit geval vier) door kruist het land in alle windrichtingen en toetst de eigen mening aan die van an dere doorgewinterde reizigers van wie de naam in zowel de inleiding als de epiloog luid en duidelijk wordt ge noemd. Als vervolgens de eerste druk is verschenen, wordt elke reactie (en dat zijn er per traditie altijd heel wat) in de tweede druk verwerkt, enzovoort, enzo voort. Het mag duidelijk zijn dat iedere nieuwe editie een vervolmaking is van de daaraan voorafgaande. Dat heeft het enorme voordeel dat de toerist die met een Survival Kit in de hand door het land reist, niets, maar dan ook niets hoeft te missen. Op elke pagina staat wel een handige tip, op elke pagina valt wel te lezen wat je per se niet mag mis sen en op elke pagina wordt de reiziger wel naar een of ander schilderachtig winkeltje, gezellig cafeetje of goedkoop hotelletje geleid. Maar al die door lezers opgestuurde aanvullende informatie heeft ook een nadeel, zeker omdat de meeste stuff uit de Verenigde Staten komt. Amerikanen hebben nu eenmaal een pathetische angst voor criminaliteit en leggen elk ontwaard hennipplantje, elk zakkenrol- lerijtje en elke wisseltruc onder een loep. Zie alleen al hun waanideeën over 'junk-paradise' Amsterdam. Met Brazilië is het al niet anders. In het hoofdstukje 'Dangers and Annoyan ces' schrijven de auteurs nota bene eerst dat zij tijdens hun reizen sterk het gevoel kregen dat Braziliës reputati gewelddadig land enigszins overdil is. Zij werden echter genadeloos t( gefloten door een aantal briefschrij Waarna zij - 's lezers wil is tenslotte - pagina's lang doormekkeren over to reduce the risk. Een tikje belachelijk al die waars wingen, want zelfs in Slappeterp (1 land) kan je maar beter niet met den ringen om je vingers, een Nikfl op je buik en een dikke portefeuille open kontzak over straat slent Gauwdieven heb je namlijk oven messentrekkers al evenzeer. Mag door elke ervaren toerist met een gi hart worden overgeslagen, dat 'v heidshoofdstuk'. Maar met al die a re pagina's kan hij - zoals gewoonü een Survival Kit - weer geweldig voordeel doen. Survival Kit Brazil, uitgeverij Lo Planet, prijs 43 gulden. ROB VAN DEN DOBBELSTEENJ De hoogste lof kwam van Vincent van Gogh. Of was het toch Jan Wolkers? Van Gogh schijnt in 1882 tegen George Breitner te hebben opgemerkt dat 'Panorama Mesdag' één fout had: 'het had géén fout'. Jan Wolkers gebruikte in 1974 in zijn boek 'De Walgvogel' iets meer woorden: „...toen we daar langs die duistere hol klinkende trap naar boven waren geklommen stonden we ineens, en Lien met een kreet van verrassing, midden in een weids panorama van lucht, zee en duinen. En het was zo prikkelend fris dat je niet kon geloven dat het geschilderd was, dat de meeuwen niet om je hoofd zouden komen vliegen".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14