'Jazz en pop nog aparte werelden' let twee tienen het conservatorium af Cultuur&Kunst Aaminck verzwijgt waar hij het over wil hebben Orkest beroofd van instrumenten Musicals op menu van 'scratchdagen' Gouden Speld na verjaardagsconcert fERDAG 25 JANUAR11997 chef jan rijsdam. 071 -5356444 :abaret Acda en De Munnik uitgesteld Corrie en de Grote Brokken morgenavond in LVC idenDe voorstelling die Acda en De Munnik vanavond zou- in geven in de Kapelzaal van K&O gaat, wegens ziekte van lomas Acda, niet door. Het programma is verschoven naar za- rdag 22 maart. De plaatsbewijzen blijven geldig. Ixtra's Leidse Jazzweek iden» Madeline Bell zal morgen, in het kader van de Leidse ues- en Jazzweek, optreden tijdens de gospeldienst in de Har- brugkerk. Op het programma staat ook een optreden van WYS en The Voices of Soul. Vanavond geeft Bell een galacon- rt in de Stadsgehoorzaal. Het tweede extraatje in de lazzweek een optreden van de Big Band uit Oegstgeest vanmiddag in de 'aag, na de finale van de VSB-music Award. recensie.ron rijghard jen huilen, door Theater de Korre, en: 24 januari. LAK-theater Nog te zien: zaterdag 25 januari aldaar. vervelende, irritante figu- op het toneel ook vervelend naar te luisteren? De vraag ïgt zich sterk op na ruim een uur kijken naar Wolven len van het Vlaamse theater- elschap De Korre. De drie sonages, frontaal naar het iliek gekeerd, kijken terug, derling hebben ze op dat ment nog geen serieus urd gewisseld. Ieder vertelt i eigen verhaal, lp de vloer staat een waterto- i)e, waarvan een dikke pijp pt naar een kraantje. De pijp deelt de vloer in tweeën, ks zitten de bejaarde Vlaam- imigranten Fons Huybrechts Liza Schrijvers in hun scha- le woning in Canada. Rechts reegt de benenloze genera- ;enoot Leon Van Riel zich in rolstoel, in een abstract stuk Jië. an Riel is het type smakeloze apte jongen, die knipoogt en elke doordenker heb ge nerrü lelt. Wijven en duiven doen schuiven, is zo'n typische e oneliner van hem. ireeuwlelijk Fons doet ook duit in dat zakje. Als Lisa agt: Zoudt gij een blinde fa- willen wezen?, antwoordt „Zoudt? Zoudt? Zout op de atten ja!." Tegenover zijn moeiend, opgewonden ge- stelt zij een zachte, tedere toon. Maar na dat doffe eerste half uur slaat de voorstelling om en wordt duidelijk waarom Erik Vlaminck, de schrijver van het stuk, een fascinatie koestert voor wat verzegen wordt. De drie openbaren hun geheim. Het drama van de emigranten blijkt dat zij gedwongen ver trokken, na als collaborateurs na de oorlog te zijn opgepakt. Lisa houdt vast aan haar on schuld. Zij beweert dat Fons slechts bij haar was ondergedo ken. De verhalen staan loodrecht tegenover elkaar, want Leon hoort bij de kwaadsprekers. Lisa werd kaalgeschoren, Fons ver hoord. Hij zou 37 joodse kinde ren hebben aangegeven. Pats, dat is drama, maar de veel jon gere acteurs slagen er nauwe lijks in het giftig mengsel van een leven met schuld, vermeen de onschuld en wrok voelbaar te maken. Elk verhaal over con centratiekampen maakt wel iets los, maar hier blijft de tragedie hangen als oneigenlijk gebruik te anecdote. Fons lijkt uiteinde lijk te bekennen en Liza besluit naar België terug te keren, in het besef van haar verkeerde keuzes en misgelopen liefdes. Leon roept nog eenmaal dat Fons in de oorlog eieren ver kocht voor acht frank het stuk. De scheidslijn tussen goed en fout is dun, en soms worden de verkeerden door het lot ge troffen: dat kan mooie thema tiek zijn. Maar Erik Vlaminck verzwijgt te lang waar hij het over wil hebben. Vastomlijnde plannen voor een cd zijn er niet. Over de toekomst van de 'supergroep' Corrie en de Grote Brok ken, staat so wie so maar één ding vast en dat is dat die er niet is. Aanvankelijk zou het Leidse optreden van de twaalf muzikanten, morgenavond in het LVC, het laatste wapenfeit zijn. Maar aan de korte en succesvolle tournee langs de belangrijkste poppodia van het land is op het al lerlaatste moment een concert toegevoegd. Daarna valt het doek definitief en leeft 'het project' - de term is van projectleidster/gitariste Corrie van Binsbergen (39) zelf - slechts voort als een herinnering. Een mooie, dat wel. was sceptisch. Het ja-woord van de één was dikwijls genoeg om de ander de drempel over te krijgen. Ook heb ik benadrukt dat ook al is het mijn muziek, iedereen zijn of haar ding kwijt zou kunnen. Zonder dat ik er zelf erg in had, heb ik de perfec te tactiek gebruikt om een 'su pergroep' samen te stellen." Binsbergen is idolaat van Zappa maar lijkt hooguit in haar muziek op het in 1993 overleden fenomeen. Zijn arro gantie en bijtende sarcasme be horen bepaald niet tot haar ka raktereigenschappen. Wel heeft ze met hem gemeen dat ze zeer productief is, een broertje dood heeft aan het uitmelken van successen (zie het afblazen van de Grote Brokken) en graag mu zikale extremen opzoekt. In de meestal uiterst lovende recensies over de concerten die ze de afgelopen weken met haar Grote Brokken heeft gegeven, regent het vergelijkingen. Toch staan er, ook morgenavond in het LVC niet, geen Zappa-co- vers op het programma. „Die vergelijkingen storen me niet, integendeel. Integendeel, met Zappa worden vergeleken; wat wil je nog meer? Als ik er maar niet van word beschuldigd dat ik een slap aftreksel van zijn muziek maak. Zelf vind ik dat wel van die recente stortvloed amsterdam/leiden wim koevoet Van haar groep, met als 'Groot ste Brokken' zanger Bob Fosko van de Raggende Manne, zan geres Beatrice van der Poel van Beeswamp en Sjako's gitarist Wouter Planteijdt, is Van Bins bergen bij het poppubliek het minst bekend. Met haar sextet Corrie De Brokken speelde ze tussen 1986 en 1991 op de jazz- podia. Van Binsbergen: „Jazz en pop zijn nog altijd twee geschei den werelden. Hoewel de groep mijn naam draagt, ben ik voor het poppubliek het grootste vraagteken. En als Bob of Beatrice een jazzpodium be klimmen, vragen de mensen zich af wie dat in hemelsnaam zijn. Muzikanten hebben al lang geleden een brug geslagen tus sen pop en jazz maar het pu bliek is nog altijd niet overge stoken." Frank Zappa's livedubbelaar 'Make a jazz noise here' uit 1991, waar jazz, (modern) klas siek, pop en filmmuziek naad loos aan elkaar worden gelast, inspireerde Binsbergen tot het project met de Grote Brokken. „Ik wilde net als Zappa met een grote blazerssectie en grote per soonlijkheden als zangers op tournee. Ik heb de elf muzikan ten zelf benaderd, gewoon met de telefoon, ja. Vooral Beatrice Corrie van Binsbergen: „Vergeleken worden met Frank Zappa; wat wil je nog meer." van cd's van al die Amerikaan se, Duitse, Italiaanse en Scan dinavische ensembles met in terpretaties van Zappa-stukken. Goed gespeeld allemaal, maar zo zouteloos, zo netjes en zon der enige emotie." Van Binsbergen zegt dat ze zich ervan bewust is dat ze als vrouwelijke liefhebber van Zap pa bijzonder is. De meeste vrouwen moeten niet zo veel van hem hebben. Zijn langge rekte, dikwijls weerbarstige gi taarsolo's en zijn niet altijd even vrouwvriendelijke songteksten spelen daarbij een rol. „Vrouwen die boos worden vanwege zijn teksten, kunnen niet relativeren. Zappa pakt trouwens niet zo vaak vrouwen in het algemeen maar meer fe ministen aan. Aan feminisme bewaar ik zelf ook niet zo'n goe de herinnering. We moesten eens spelen op een of ander vrouwenfeest, waar geen man nen mochten binnenkomen. En dus ook onze geluidsman niet." Jammer voor Zappa maar de gitariste Van Binsbergen („Ik speel al sinds m'n zevende") slaat Jeff Beck als gitarist hoger FOTO UNITED PHOTOS DE BOER aan. Over zichzelf: „Ik een Ne derlandse gitaarheldin? Dat hoeft voor mij niet zo, ik heb het veel te druk met schrijven en regelen." Concert Corrie en de Grote Brokken, zondag 26 januari, LVC, Breestraat 66, Leiden; zaal open 21.00 uur, concert: 21.45 uur. 's morgens moe? ipen Haag: Javastraat 271a Leiden: Lammenschanspln 6j delft anpbuitenland hebben gereden. Truck en inhoud vertegenwoordigen een waarde van naar schat ting twee ton. Het orkest is inmiddels stevig in de slag met de verzekering over de waarde van het gestolen goed. De verzekering berekent volgens Murck de dagwaarde van de instrumenten en meent bij voorbeeld dat een oude contrabas minder waard is dan een nieuwe. Elke musicus weet echter dat de waarde van een strijkinstrument juist stijgt met de jaren. Het Randstedelijk Begeleidingsorkest moet het voorlopig doen met geleende instrumenten. De vrachtwagen met instrumenten is spoorloos ver dwenen. Volgende week zaterdag speelt het or kest een benefietconcert in de Rotterdamse Lau- renskerk om geld in te zamelen. De wagen stond vorig weekeinde geparkeerd op een parkeerter rein in Delft. Coördinator A. Murck van het orkest vreest dat de dieven de truck inmiddels naar het Brothers On The 4th Floor team van vier mensen terdam jacob haagsma de groepsnaam 2 Brothers The 4th Floor verwacht je h echt twee heren op het po rn en in de clips. Maar nee: «rschijnen een donkere jon en een hoogblond meisje, overduidelijk geen familie elkaar zijn. Hetgeen het duo van succes aSioudt: hun dige single There's a key' it hoog in de hitlijsten, omt het melodietje van ere's a key' u bekend voor? i greep in het geheugen le de 'Rain and tears' op, een mmer uit het begin van de in zeventig van Aphrodite's id, de Griekse groep van iger Demis Roussos! )ok de Grieken hadden het sje niet van zichzelf: zij ba rden het nummer op de be- mde canon van de 17e- itvse Duitse componist Jo in Pachelbel. Overigens co de de Hoornse gitaargroep an op haar debuut-cd 'It's fi- i'clock' van datzelfde Aphro- 's Child. tapper D'Rock en zangeres 'ray zijn weliswaar de uit- igborden van 2 Brothers On 4th Floor, maar er zijn wel lelijk twee echte broers in het En nog een vierde verdie- ook. Het gaat om de ge- eders Bobby en Martin Boer, zich aan het einde van de ja- tachtig met dansmuziek be gingen houden. Des'ray rkt al sinds die tijd met het liliebedrijfje samen. Dc zat toen in het groepje IB. We hadden een single, e best of my love', en dat ft Martin toen geremixt. Zo ik hem leren kennen en we ■al snel bevriend geraakt." Ie eerste twee singles van de 'rothers werden door ande- volgezongen, maar al snel de huidige bezetting een En zo werd Des'ray kind huis op de vierde verdie- van een flatgebouw in echt. „Martin woonde toen bij zijn moeder thuis. Het zo'n klein slaapkamertje een opklapbed en verder gestouwd met apparatuur. Ik alles in staan zingen op de Rapper D'Rock en zangers Des'Ray: uit hangborden van 2 Brothers on the 4th Floor. FOTO CPD ingeruild voor een professionele vormgeving en dergelijke. In- een team van vier mensen is. studio, waar met name Martin tussen zijn Des'ray en D-Rock Alles wat de 2 Brothers aangaat zich ontpopt als gewild dans- meer dan alleen het uithang- wordt met ons vieren bespro- producer - broer Bobby zit meer bord van de firma. ken", zegt Des'ray. „Meestal in de visuele kant van de biz, „Je kunt wel zeggen dat het komt Bobby met een uitgangs punt, een melodietje met een tekst, waarvan hij denkt: mis schien is dat wel wat. Als wij dan naar de studio komen heb ben zij meestal de basis al opge nomen, en dan kijk ik weer wat het beste werkt voor mij. Want ik moet het ook leuk vinden om te zingen. Er wordt heel goed overlegd en zo. Er is altijd wel ruimte voor mijn eigen ideeën." Nu beschikt Des'ray zelf ook over enige muzikale bagage. Ze is onlangs afgestudeerd aan het conservatorium - met twee tienen! „Dat is een hele goede basis voor mij. Veel leren over theorie, maar ook veel met bandjes optreden. En dan leer je ook de keerzijde kennen: dat je nog niet bekend bent en zo." En ze heeft het talentenjacht circuit ook nog geïnfiltreerd. Zo haalde ze zelfs de finale van Henny Huismans Soundmix- show. „Ik heb toen Anita Meyer gedaan, want ja, je moet toch iemand nadoen en dan liefst ie mand op wie je stem lijkt. Zo'n soundmixshow is voor mij ook weer een goede opstap geweest om mensen in de biz te leren kennen. Daarom doe je mee. Ik was zestien, zeventien in die tijd en zó verlegen. Ik heb veel ge leerd sindsdien." Van het anonieme schnabbel circuit, dat ze in haar conserva- toriumtijd doorkruiste, naar de schijnwerpers van de hitlijsten. „Het is heel raar om te zien dat je zo populair kan worden. Ik vind het heel leuk om persoon lijk te praten met fans, maar de andere kant is dat mensen zich al een hele voorstelling maken van mijn persoonlijkheid, ter wijl ze me nog niet eens echt kennen. Dat is heel raar." De grootste van de verwante groepen, 2 Unlimited, is niet meer. Althans: Ray Slijngaard en Anita Doth zijn er al ruziënd mee gekapt. Des'ray: „Ze heb ben natuurlijk heel veel bereikt, en op een gegeven moment houdt het op. Zij en wij waren zo ongeveer de eersten van dit soort groepen. En nu stikt het ervan. We gaan door zolang het goed gaat. En het onderlinge contact is heel goed. We zijn niet de types om met ruzie uit elkaar te gaan". Standbeeld Wim en Corry mogelijk naar Posbank rheden gpd Het standbeeld van Wim Kan en Corry Vonk dat donder dag is verwijderd van het Leidseplein in Amsterdam, verhuist wellicht naar na tuurgebied de Posbank in Rheden. Het beroemde caba retiersechtpaar bracht de laatste levensjaren door aan de voet van deze heuvelrug. De maker van het beeld, S. Bolhuis uit Almere, ziet ver plaatsing naar de Posbank wel zitten, zo laat hij weten. Bolhuis is momenteel in onderhandeling met de ge meente Amsterdam over een nieuwe locatie voor het beeld. „Ze hebben de Heren gracht op het oog, maar ik vind dat daar te weinig ruim te voor het beeld vrijgemaakt kan worden. Een natuurge bied als de Posbank lijkt me wel wat." De kunstenaar wil elke nieuwe locatie in overweging nemen. Hij stelt daarbij en kele voorwaarden: „De be woners moeten het graag willen. Het moet de plek zijn waar het past in de omge ving. En het moet in een niet al te rustige omgeving staan zodat genoeg mensen ervan kunnen genieten." Het initiatief om het beeld naar de Posbank te halen, is afkomstig van een voormali ge buurman van Wim Kan en Corry Vonk uit Rheden. leiden erna straatsma Ook musicalliefhebbers kunnen dit jaar terecht op de Leidse Scratch Muziekdagen. Hoogte punten uit Westside Story, The Sound of Music en andere mu sicals staan op het programma van het evenement, dat van 31 januari tot en met 2 februari wordt gehouden in de Pieters kerk. Aan de scratchdagen kan iedereen meedoen die van zin gen houdt. In tegenstelling tot voorgaan de edities worden de 'scratchdagen' op één locatie gehouden. Vorige jaren werd ook de Hooglandse Kerk ge bruikt voor een onderdeel van het programma. In beide ker ken werd dan gelijktijdig een muziekstuk uitgevoerd. „Sommige deelnemers vonden dat jammer," zegt Simon Ou- werkerk van de stichting Scratch Muziekdagen Leiden. „Die wilden graag aan alle on derdelen meedoen en dat kon dus niet. Dit jaar kan dat dus wel. Daarnaast is het organisa torisch ook handiger om maar één locatie te gebruiken." Dat de scratchdagen geheel en al in de Pieterskerk worden gehouden heeft tot gevolg dat het programma een dag langer duurt. Ouwerkerk: „We hebben nu een lang weekeinde, met vrijdag erbij. En het blijkt dat mensen nu ook echt voor drie dagen inschrijven." De drie verschillende uitvoe ringen betreffen de Messiah van Handel, Musical Highlights en Hoogtepunten uit de opera's van Verdi. Eerstgenoemd mu ziekstuk wordt vrijdag 31 janau- ri voor de tiende keer uitge voerd, met als solisten: Hieke Meppeling (sopraan), Helena Rasker (alt), Ludwig Gijsigem (tenor) en Jan Alofs (bas). Diri gent is Aad van der Hoeven. Een van de solisten die zijn uitgenodigd voor het musical programma op zaterdag 1 fe bruari is Ernst Daniel Smid, be kend van zijn hoofdrollen in Les Misérables en Sweeney Todd. Hij wordt terzijde gestaan door de sopraan Jeanine Geerts en dirigent Jules van Hessen. „Musicals zijn momenteel een topper," aldus Ouwerkerk. „In de muziekwereld wordt hieraan erg veel aandacht aan gegeven. Dus dat moet een geweldige ge legenheid zijn voor mensen die daar graag bij willen meezin gen." Zondag 2 februari worden stukken gezongen uit de opera's Nabucco, la Traviata en Aïda. Als sopraan treedt Irène Theo- rin voor het voetlicht. De Noordwijkse' Harmoniekapel Crescendo begeleidt het koor, onder leiding van dirigent Jules van Hessen. Elke dag kunnen zo'n 800 tot 1.000 amateurzan gers meedoen aan de uitvoerin gen. Kenmerkend van scratch- uitvoeringen is de improvisatie. De gelegenheidskoren komen voor de uitvoeringen slechts één keer bij elkaar om het re pertoire door te nemen. Alle uitvoeringen beginnen om 20.15 uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de VW-kantoren, K &0 Leiden en de Pieterskerk. muziek recensie* lidy van der spek Verjaardagsconcert o.l.v. Henk Bnër door het Kamerorkest MadrigalesCo, het Jeugd- kamerorkest m m v. Tanja van der Kooij, hobo, Charles Fransen, hobo en Remko Edelaar, fagot, het Nederlands Madrigaal koor m.m.v Els van Onselen, sopraan, Tessa Westbroek, sopraan en Nicolet Jan sen, alt Gehoord 24/1 in de Lokhorstkerk te Leiden. De griep woedt en dat heeft consequenties: gaten in de so praan gelederen, en bij de vio len is er ook iets mis. Met dit te- kortgevoel moet Henk Briër z'n feestconcert starten. Maar het valt allemaal mee. Het Jeugdkamerorkest is hart- veroverend in de le Suite van Bach. Alle dansen wervelen, zelfs de Graves. Met mooie felle violen, een pracht van een con trabas die een ijzersterk funda ment legt, dartelen die dansen voorbij. Tanja van der Kooij speelt bijna swingend hobo, de stevige soepele fagottoon van Remko Edelaar onderbouwt de soli. Henk Briër heeft zijn volkje in z'n greep, alleen zou hij de pianissimo's nog zachter willen, aan zijn afdempende handen en z'n fluistermond te zien. In het Magnificat van Vivaldi merk je dan toch de rijpere klank van de strijkers in het Ma- drigalesco Kamerorkest, zijde zacht als een perzik. Het koor heeft in de eerste plaats mooie homogene bassen, in zo'n stuk je 'Sicut locutus est' waarin de leden even alleen zingen is dat smullen. Minder mooi zijn de alten die hier en daar werkelijk kogelhard op hun keel stonden te drukken. Overtuigend waren het begin en slotkoor, met mooie fikse, gelijke inzetten en een warme samenklank. Els van Onselen had het even moeilijk in haar kleine solo, die wel iets te vlug werd gespeeld, maar in het duet met Tessa Westbroek met wie Van Onselen heel goed kleurde, straalde ze er weer bo ven uit. In de Serenade voor Strijkor kest van Tsjaikowsky toonde Madrigalesco zich als een pro fessioneel orkest. Onder aan voering van Henny Ravesteyn golfde daar het brede bloedwar me 'Pezzo in forma di Sonatina' de overvolle kerk in, danste de Wals vederlicht en hadden in de Elegie de eerste violen bij tijd en wijle een prachtige klank. Briër ziet Tsjaikowsky als een Russi sche Mozart. Al het zware, lo den-dekenachtige gaf hij geen plaats. Een donderend applaus, bloemen voor de 65-jarige en een fraai afscheidslied waren de opmaat voor het uitreiken van de Gouden Speld van de ge meente Leiden. En voor de Pie terskerk zit er door dit geslaag de initiatief van de jubilaris een aardig orgelpijpje in.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13