Afdoend alarmsysteem voor mist niet mogelijk' kettingbotsing is herhaling ramp bij Schiphol 1970 Haarlems Dagblad Kettingbotsing Afwikkeling schade wordt langdurige zaak Burgemeester Pop op plaats ramp kettingbotsingen sinds 1970 'Er zat een engeltje op m'n schouder' °°k Sch'Pho1 1 ATERDAG 25 JANUARI 1997 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VERSE KIP WORDT NIET GOEDKOPER verschrikkelijke ravage na kettingbotsingen Politie-inspecteur spreekt van verkeersramp TWAALF DODEN EN ZESTIG GEWONDEN IN MIST OP RIJKSWEG BIJ SCHIPHOL 'urgemeester J. van Houwelingen op persconferentie: ncDe dikke mist, te dicht op elkaar rijden en te hard rij Dat waren, zo verklaarde burgemeester J. van Hou- vrijdagmiddag op de persconferentie in het iadhuis in Hoofddorp, de drie oorzaken die hadden ge lid tot de serie botsingen op de A9, waarbij drie doden elen. dertig ambulances 34 gewon den naar ziekenhuizen in Haar lem, Heemstede, Beverwijk en Amsterdam. Onder hen vijftien zwaar gewonden. Een lid van de vrijwillige brandweer uit Zwanenburg werd op weg naar de plaats van het ongeval getroffen door een hartstilstand. Zijn collega's rea nimeerden de man, die vervol gens naar een ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand was later op de dag stabiel. Negen brandweerkorpsen uit Haarlemmermeer, Amstelveen, Amsterdam, Aalsmeer, Haar lem, Velsen en Haarlemmerlie- de verleenden assistentie. De brandweer van Schiphol is niet om bijstaand gevraagd, aldus een woordvoerder van de lucht haven. In totaal zette de brand weer vijftig mensen in. Behalve takelwagens werden ook blus- wagens ingezet. Volgens brand weercommandant Van Omme ren preventief, omdat gevreesd werd dat bij het uit elkaar trek ken van de wrakken brand zou uitbreken. Maar er hoefde vol gens Van Ommeren niet geblust te worden. Onmiddellijk na het in wer- 1 an Houwelingen baseerde zich een voorlopig rapport van de .|t)litie. ,,Er zal uiteraard nog ÏS in uitgebreide rapportage vol- la^n. De burgemeester zei verder korte termijn te willen bekij- in welke extra maatregelen ogelijk zijn om de snelwegen Haarlemmermeer veiliger te aken. Maar hij gaf tevens aan weinig vertrouwen in te heb- ;n dat een afdoend waarschu- ingssyteem wordt gevonden, in Houwelingen: „Er is geen jktronisch systeem te beden- dat bij mist tijdig waar- iuwt. Mensen zien het te t." Van Houwelingen bezocht oeg in de middag het dorps lis in Badhoevedorp waar ge rande automobilisten werden (gevangen. „De meeste men- n die ik heb gesproken, zeg- n hetzelfde. Dat ze zich hou- •n aan de snelheidsbeperking aar dat er altijd enkelen zijn met hoge snelheid voorbij egen." Tussen ongeveer 11 uur en brachten ongeveer Woordvoerder Kloosterboer: De afwikkeling van de bij de kettingbotsingen ontstane schade wordt een ingewikkel de en langdurige kwestie. Dat zegt woordvoerder G. Kloos terboer van het Verbond van Verzekeraars in Den Haag. Het is volgens Kloosterboer nog te vroeg om te zeggen hoe de verzekeraars met de zeker honderd schadegevallen om gaan. Hij acht het waarschijn lijk dat de gebruikelijke proce dure wordt gevolgd, waarbij op basis van processen-ver baal van de politie de aanspra kelijkheid wordt bepaald. „Dat kan ook bij hele ingewikkelde ongelukken of een grote rava ge heel goed. Dan wordt als het ware het grote ongeluk tot allemaal kleine ongelukken te ruggebracht", aldus Klooster boer. Slechts bij hoge uitzonde ring gaan verzekeraars over tot een andere regeling. Dat ge beurde bijvoorbeeld in 1993. In de Nieuwjaarsnacht raakten toen 33 automobilisten in zeer dichte mist op de A52 bij Arn hem betrokken bij een ketting botsing. De verzekeraars be sloten tot een regeling waarbij de automobilisten de schade door hun eigen maatschappij vergoed kregen. Zij hoefden dus niet een tegenpartij aan sprakelijk te stellen. Bij deze botsing vielen zes tien gewonden en een dode. Om.de gewonden te kunnen helpen moesten de wrakken van de auto's uit elkaar wor den getrokken. Hierdoor was het niet mogelijk de gebeurte nissen te reconstrueren en daarom besloten de verzeke raars tot de genoemde rege- ling. 'Ik wilde me ter plekke laten infonneren lem actief. Het team van de traumahelikopter, die door de mist niet kon uitvliegen, ver leende eveneens assitentie op de plaats van de ramp. Volgens R. Vrenken was het niet inzetten van de helikopter niet van in vloed. „Vijf minuten na de mel ding waren de eerste ambulan ces ter plaatse." Ook het Rode Kruis verleende assistentie. Vijf mensen van slachtofferhulp en een aantal medewerkers van de Riagg hiel pen bij de opvang van lichtge wonden en gestrande automo bilisten in het dorpshuis in Bad hoevedorp. Een geplande voor stelling van het kindercircus werd onmiddellijk afgelast. Van Houwelingen zei van morgen, toen hij in dichte mist van huis ging, nog te hebben gedacht aan de risico's van on gelukken. „Niettemin, toen ik bericht kreeg dat op de A9 zo'n verschrikkelijk ongeluk had plaatsgevonden, schrok ik toch heel erg." Volgens de burge meester was, vooral door de dichte mist, de omvang van de ramp niet onmiddellijk duide lijk. De burgemeester schetste de A9 als een weg die de laatste maanden aanzienlijk drukker is geworden. „De wegen in Haar lemmermeer", zo constateerde Van Houwelingen, „zijn over vol." Burgemeester Pop van Haarlem was gisteren ongeveer een uur na de eerste melding over het ongeluk ter plekke op de A9. Hij schrok van hetgeen hij zag. „Vreselijk. Vooral als je een auto opgetild ziet worden, waarin een dode heeft gezeten. Dan re aliseer je je dat dat een doods kist is geweest. En dan al die wagens, die op elkaar liggen ge stapeld en die één voor één worden afgepeld. Afschuwelijk. Pop zat in vergadering, toen hij de mededeling kreeg, dat een zeer ernstig ongeluk was gebeurd. Hoewel zijn Haarlem- mermeerse collega Van Houwe lingen, op wiens grondgebied de rampspoed op de A9 zich voor had gedaan, de verant woordelijke was voor de coördi natie van de hulpverlening, be sloot Pop toch poolshoogte te gaan nemen. „Er waren zoveel van onze mensen uit Haarlem betrokken bij de hulpverlening. king treden van het rampenplan kwam in het raadhuis in Hoofd dorp een crisisteam bijeen on der leiding van burgemeester Van Houwelingen. Ook de com mandanten van de regionale brandweer en politie zaten daarin. Personeel van de ge meentelijke afdeling welzijn be mande op het raadhuis de tele foons van de informatielijn. De tien beschikbare telefoonlijnen waren gedurende enkele uren vrijwel voortdurend in gebruik. Van Houwelingen kon niet precies aangeven hoeveel men sen de politie had ingezet. „In ieder geval vijftig, maar waar schijnlijk veel meer." De burge meester schatte het totaal aan tal hulpverleners op de A9 rond de tweehonderd. Aan medisch personeel waren behalve het ambulance-perso neel twee LOT-teams uit Haar Ik wilde me ter plekke laten in formeren. Ik heb begrepen, dat er nuchter en adequaat is opge treden. Ik denk wel, dat het goed is om volgend week een evaluatie te houden." V.l.n.r. R. Vreeken (ambulancedienst), brandweercommandant G. van Ommeren, burgemeester J. van Houwelingen en M.M. van Gaaien (voorlichting Haarlemmermeer). foto united photos de boer ron pichel Burgemeester Pop stelt zich op de hoogte van de situatie. foto hans van weel ,n ARLEMMERMEER PIET ARP midden van de berichten over verse kip die tist goedkoper wordt en de 152 klachten die in (tember over de geluidhinder van Schiphol wa- binnengedruppeld valt de openingskop van larlems Dagblad van vrijdag 9 oktober 1970 bij ader op. 'TWAALF DODEN EN ZESTIG GE- INDEN IN MIST OP RIJKSWEG BIJ SCHIP- )L. Verschrikkelijke ravage na kettipgbotsingen. litie-inspecteur spreekt van verkeersramp'. Het was een van de eerste echt grote mistonge- Uen in ons land, waarbij tientallen auto's be- ikken raakten. Een dag later werd de uiteinde balans opgemaakt: zeven doden en vijftig ge iden. Veertig auto's vernield, verslaggever ter plaatse schreef:„De aanblik de rijksweg valt haast niet te beschrijven. ;r een afstand van een kilometer lagen de :en verspreid. Tien wagens brandden volle- uit, hetgeen vier mensenlevens eiste". Des- werd vermoed dat de kettingbotsing ont- id doordat een nieuwsgierige automobilist !den op de rijksweg stopte om te kijken naar ongeval op de andere weghelft. „In een dich- Imist met zicht van tien meter of minder klap- onmiddellijk vier auto's en een tankwagen op stilstaande auto. De ravage was enorm en de 's vlogen direct in brand. Enkele ogenblikken na ontstonden op beide rijbanen grote ket- [botsingen". Het was een ramp die, meende men in 1970 in Haarlemmermeer, voorkomen had kunnen wor den ook al riep minister Bakker van verkeer en Waterstaat-in het journaal berustend:„Zulke on gelukken gebeuren nu eenmaal". In Haarlemmermeer had men echter alle hoop gevestigd op de nog nieuwe file-detectie syste men. Een systeem, dat maar mondjesmaat op proef werd geplaatst. Niet langs deze snelweg. De toenmalige politiecommissaris Vos keek dan ook niet op van de ramp:„Ik wist dat dit eens zou moeten gebeuren. Ik heb het Rijkswaterstaat al geruime tijd geleden voorspeld". Op de A9 is sinds vorig jaar, dik een kwart eeuw na het ongeluk bij Schiphol, wél dergelijke signa lering. Die kon de kettingbotsing van gisteren niet voorkomen. Maar al in 1970 verzuchtten betrok kenen, reddingswerkers en deskundigen: „In dichte mist wordt nog steeds onbegrijpelijk hard gereden". Al snel na het ongeval van 1970 sijpelden ver halen door van moedige staaltjes reddingswerk. Zo wisten enkele vrachtwagenchauffeurs bij het ongeval ter hoogte van Schiphol nóg erger te voorkomen. Commissaris Vos:,,Mede dankzij hen konden enkele inzittenden uit in brand gevlogen auto's worden gered. De chauffeurs stonden ge woon te wachten tot er weer een auto in de vlam menzee schoot, trokken de portieren open en sleepten de inzittenden erbij de haren uit". eer dan duizend voertuigen aren in 1988 betrokken bij en kettingbotsing als gevolg '"ijn de mist bij de Moerdijk- tug. Er vielen destijds drie do- in en 25 gewonden. Sinds 1970 begint de lijst :er ernstige mistongevallen iök te groeien. In 1970 vielen een ongeval ter hoogte van ihiphol op de A4 7 doden, 50 avonden en er waren 40 iertuigen bij betrokken. In 172 botsten bij Prinsenbeek auto's op elkaar. Er vielen doden en 14 gewonden. In Ï79 was het raak op de Ha- ngvlietbrug: 3 doden, 26 ge- onden en 100 voertuigen. In '84 waren er op dezelfde dag Jtingboisingen bij Leider- irp en Moordrecht. In de eer- 1 e vielen 7 doden, 25 gewon- en raakten 130 auto's be- digd. In de tweede werden 3 doden geborgen, er viel een onbekend aantal gewonden; er waren 105 auto's bij betrokken. Dan in 1988 het ongeval bij de Moerdijkbrug. In 1990 bij Zonzeel vielen 3 doden en 47 gewonden toen 300 auto's op elkaar botsten. In 1990 bij Bre da werden 8 doden geteld en 25 gewonden bij een botsing van 80 voertuigen. In 1990 was er voorts een kettingbotsing bij Almere: 3 doden, 23 gewonden en 53 vernielde auto's. In 1991 bij een kettingbotsing in Zee land vielen 7 doden en een on bekend aantal gewonden uit 35 auto's. In 1991 botsten bij Ochten mihstens honderdvijftig auto's in dichte mist op elkaar, met als gevolg slechts enkele licht gewonden. Bij Beemster bots ten in dat jaar 80 auto's: er vie len 11 zwaarder gewonden. Anderen konden ter plekke be handeld worden. De nieuwjaarsnacht van 1993 zorgde voor erg veel on heil. Bij een ongeval in de buurt van Arnhem waren toen ongeveer 50 auto's betrokken, 33 mensen raakten gewond, een van hen bezweek na enige tijd aan het letsel. In Zeeland vlogen die nacht 20 auto's op elkaar, enkele mensen raakten gewond. Bij Tilburg liepen die nacht 20 mensen letsel op toen 57 auto's op elkaar botsten. Ook bij Naard,en was er een kettingbotsing van een onbe kend aantal personenauto's, 30 mensen raakten gewond. Bij Nootdorp botsten tientallen auto's op elkaar in dermate dichte mist. dat de betrokke nen daarna hand in hand langs de vangrail moesten lopen om niet te verdwalen. In 1995 vielen tussen Amers foort en Harderwijk 2 doden en 5 zwaargewonden toen daar 20 auto's op elkaar botsten. Gedupeerden mistcrash komen op verhaal in Badhoevedorps Dorpshuis Mist Verlamt 7 JL SCHIPHOL «GPD BADHOEVEDORP GERARD VAN PUTTEN Een geluk bij een ongeluk. Of zoals Haarlemmer Ab Oorthuis het verwoordde: „D'r moet een engeltje op m'n schouder heb ben gezeten. Anders had ik deze ramp nooit kunnen navertel len." Met nog tachtig andere min of meer ongedeerde weggebrui kers kwam hij gistermiddag op verhaal in het Dorpshuis van Badhoevedorp na de massale crash in de dikke mist, die rond elf uur de A9 omspande. Spe ciaal ingezette NZH-bussen re den de gedupeerden weg van de door een rampspoed getrof fen snelweg voor de inderhaast geregelde eerste opvang in het gemeenschapscentrum, alwaar koffie en broodjes werden ge serveerd. Tevens kregen ze in formatie over het hoe of wat aangaande verzekeringsclaims, alsmede over vervoer naar huis. Ab Oorthuis had wel wat an ders aan z'n hoofd dan slachtof ferhulp. Op de kop af vier dagen geleden vader geworden van Leroy wilde hij met zijn weder helft zo snel mogelijk naar het VU-ziekenhuis. „Ons kind ver blijft daar voor ee^i controle van de niertjes." Speciaal voor het babybezoek had Oorthuis de auto van zijn vader geleend. Rond elf uur reed hij langs de afslag Haar- lem-Zuid/Zandvoort. De lichts ignalering beval vanwege het slechte zicht een maximum snelheid van 50 kilometer aan. „Voor me werd rustig gereden, maar in m'n achteruitkijkspie gel zag ik een vrachtauto met oplegger vol boomstammen na deren met een snelheid van wel 100 kilometer per uur. Ik had de tegenwoordigheid van geest om in een reflex mijn stuur om te gooien, waardoor de voorkant van de auto over de vangrail kwam te hangen. De achterkant van de wagen zit nu in de prak. Maar als ik die bliksemsnelle manoeuvre niet had uitgehaald, Stefan Beek (links) brengt vanuit het Dorpshuis in Badhoevedorp het thuisfront verslag uit van de 'crash' op de A9. Ab Oorthuis wacht op z'n beurt. foto united photos de boer poppe de boer zouden we nu compleet opge vouwen in al dat blik hebben gezeten. Goh, wat een ravage daar. Je kunt wel zeggen dat mijn vrouw en ik met de schrik vrij zijn gekomen." Met de linkerarm in een mi tella en zijn gezicht vol snijwon- den stond Stefan Beek uit Hoorn anderhalf uur na de ket tingbotsing nog na te trillen. Als monteur van huishoudelijke ap paraten was de inwoner van Hoorn op weg van Alkmaar naar een klus in Hoofddorp. De Wijkertunnel had Beek achter zich gelaten, toen hij voor zich een stilstaande vrachtauto zag opdoemen. „Ik wist nog net op tijd te stoppen. Tegelijkertijd realiseer de ik mij dat er achter me ook verkeer zat. Hoe een mens in een onderdeel van een seconde op een idee kan komen, vraag het me niet, maar ik gooide m'n beide benen op de stoel. In een flits ging het door me heen dat bij gebrek aan een motorkap de voorkant van mijn bestelbusje geen enkele bescherming gaf. Dat is m'n redding geweest. De portieren waren totaal ontre geld, daarom heb ik de ruiten met een glashamertje kapot ge maakt. Ik ben eruit gekropen en heb me op de weg laten vallen, vandaar die schaaf- en snijwon- den. Ik ben nog op zoek gegaan naar andere slachtoffers, maar de politie heeft me weggehaald van de rampplek. Goh, ik besef nu pas hoe goed ik er vanaf ben gekomen." Na een blik op z'n horloge liet luttele meters verderop een grij zende heer zich een opmerking ontvallen, die gezien de om standigheden nogal opmerkelijk klonk. „De plechtigheid zal nu wel voorbij zijn." Castricummer Boiten was met z'n echtgenote op weg naar een begrafenis in Den Haag. Bijtijds van huis gegaan, de mistlampen in werking, wat kon er gebeuren? Een kettingbotsing dus. „Ter hoogte van de afslag Haarlem-Zuid zag ik auto's stil staan. Nou wilde het geval dat ik er vorige week nog nieuwe voorbanden om laten gooien, vandaar dat ik meteen stilstond. Ineens hoorde achter me de ene klets na de andere. Mijn Volvo 850 zit achter helemaal inelkaar en aan de linkerkant is-ie ook smaller geworden Total-loss waarschijnlijk. Maar wat zou het, mijn wouw en ik staan hier nog. Zij klaagt over hoofdpijn, maar dat zal wel weer overgaan. Ik dank de hemel op m'n blote knieën dat we er zo vanaf zijn gekomen." Het vliegverkeer op en rond Schiphol is gisteren als gevolg van de dikke mist tot ver in de avond ontregeld geweest. Ver tragingen van één tot drie uur waren normaal. Slechts een kwart van het-geprogrammeer de aantal toestellen kon landen en opstijgen. Na het optrekken van de mist werden gistermiddag extra start- en landingsbanen open gesteld om vliegtuigen die wa ren uitgeweken naar andere luchthavens binnen te laten en om toestellen die niet hadden kunnen vertrekken alsnog te la ten opstijgen. Op de luchthaven was het zicht 's morgens rond 10 uur minder dan tweehonderd me ter. Voor een aantal vluchten hoeft dat op zich geen pro bleem te zijn, omdat in die ge vallen het geavanceerde ILS (In dependent Landing System) wordt gebruikt. Uit pure veiligheidsoverwe gingen worden dan echter wel slechts twee (zo ver mogelijk van elkaar afliggende) banen gebruikt. Gistermorgen waren dat de Buitenveldert- en de Kaagbaan. Extra vertraging ont stond daarbij omdat tijdens mist langere tussentijden wor den gehanteerd voor vertrek kende en aankomende toestel len. Pas rond twee uur 's middags trok Schiphol alle speciale maatregelen in omdat de lucht was opgeklaard. Om de vertra gingen in te lopen konden ver trekkende toestellen gebruik maken van drie, en landende vliegtuigen van twee banen. De opvang van de extra groep ver traagde passagiers was volgens de luchthaven geen enkel pro bleem.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11