Smaak Liederen Sehubert vertaald in speciaal menu Rossini's populairste composities VRIJDAG 24 JANUAR11997 4 BEEK 072-5196258 Draadjesvlees Regelmatig wordt mij de vraag gesteld wat ik zoal thuis eet. De vraagsteller kijkt mij ver wachtingsvol aan met een blik die erop duidt dat hij of zij het antwoord al bij voorbaat weet. Geheel in de lijn van onze zaak verwachten ze dat ik thuis alleen kreeft en ganzenlever op het menu heb staan. Niets is eelt ter minder waar, want ik zie het als mijn plicht mijn gezin zo ge woon mogelijk op te voeden. Eten wat er op ta fel komt en ik kan u verzekeren dat onze maal tijden er in principe net zo uit zien als bij u thuis. Zelf eet ik in de huiselijke kring graag een goede bal gehakt of zo'n heerlijke gepaneerde schnitzel in combinatie met een gekookte aard appel en verse groente. Als ik weet dat mijn vrouw de ouderwetse stooflappen met aardap pelpuree en rode kool heeft gemaakt, zeg ik daar bij wijze van spreken graag een afspraak voor af. Het recept heeft ze van huis uit meege kregen en door de jaren heen aangevuld met haar eigen creativiteit. En dat ze succes heeft blijkt wel uit het feit dat heel wat vrienden en kennissen inmiddels haar recept gebruiken of nog erger, haar vragen wat extra te maken om het vervolgens de volgende dag op te komen halen. Op speciaal verzoek heeft ze haar 'gehei me' recept voor de lezer op papier gezet en ik ben ervan overtuigd dat u er net zo van smult als wij. Overigens is het opvallend dat er in de professionele keukens zo weinig wordt gedaan met de ouderwetse gerechten. Een kleine, door mij uitgevoerde, enquête wees uit dat koks die de hele dag met topproducten bezig zijn over het algemeen weinig interesse vertonen in de voor hun gewone en alledaagse kost. Die eten we thuis wel, zo voerden ze aan. Misschien moet er toch iets aan gedaan worden, want het zou jammer zijn als de ouderwetse en degelijke keuken in de uitgaanswereld verloren gaat. Benodigdheden: 1 kilo vlees (doorregen runderlappen ofsucade- lappen) zout en peper braadtgri llkru iden 1 pakje boter 15 eetlepels ketjap 1/2 theelepel sambal 6 kruidnagels 3 blaadjes laurier 2 eetlepels stroop 3/4 theelepel gembersiroop 1/2 theelepel kerrie water Werkwijze: Doe 75 gram boter in de braadpan met 300 cc water en voeg de ketjap, sambal, kruidnagels, laurier, stroop, gembersiroop en de kerrie toe. Alles verwarmen tot de boter gesmolten is. Zet vervolgens het vuur op een laag pitje. Strooi zout, peper en braad/grillkruiden over het vlees en braadt het in een koekenpan in ca. 120 gram boter aan. Voeg het vlees bij het mengsel in de braadpan en giet de jus uit de koekenpan voorzien van wat water eveneens in de braadpan. Vul de braadpan verder met water aan tot het vlees net onder staat. Alles even tot aan het kookpunt verwarmen. Tem per het vuur en laat het vlees met de deksel op de pan zo'n tweeënhalf a drie uur sudderen. Draai vervolgens het gas uit en laat de pan staan tot de volgende dag. Pas dan is het vlees, na even te zijn opge warmd, op z'n lek kerst. WIM VAN BEEK De liefde voor de muziek gaat in het Haarlemse res taurant De Componist zóver dat de Heerhugowaarder chef-kok Cor W. van Dus- schoten (34) en zijn patron Frans van Cappelle uit Lei den muziek en culinaire hoogstandjes volledig op el kaar hebben afgestemd. Maar slechts voor één avond: 31 januari. Die da tum is dan wel de 200ste ge boortedag van de compo nist Franz Sehubert. Een combinatie voor twee zin tuigen: het gehoor en de smaak. Van Dusschoten kookt, Da vid Bollen, Maarten den Hengst, Thomas Lelieveld en Michiel Bot bespelen de twee vleugels en bariton Pierre Mak (bariton) zingt. Enkelen onder hen zijn lau reaten van het Prinses Christina concours. Piano muziek, liederen en het meergangendiner staan vol ledig in het teken van Franz Sehubert, hoewel die voor zover is na te gaan in tegenstelling tot collega componist Rossini weinig op had met dit soort culinai re hoogstandjes. Voor hem gold in dat heel korte leven dat hij leidde, hij werd 31, slechts één ding: de muziek. De Elzasser wijn TOKAY Pi- not Gris (1995) één van de vier die avond te serveren soorten wijn begeleidt bijvoorbeeld het voorge recht van salade met kreeft, gebakken kalfszwezerik en kreeftenmayonaise en refe reert onder andere aan Schuberts 'Lob des TO- KAYers, opus 118, nr4'. De grote liefde voor vis is door Sehubert in liederen als 'Die FORELLE, 'Des Fischers Lie- besglück, Nachlass' en 'Fi- scherweise' uitgedrukt, ter wijl Van Dusschoten dat heel gepast in een tussenge recht van vis heeft uitge drukt, bestaande uit gegrilde grietfilet, met gerookte FO RELLEN-risotto en ge frituurde prei en preisaus. Op het gebied van jagen en wild componeerde Sehubert onder meer de vier die avond uit te voeren liederen: 'Der Jager, opus 25, nr 14', 'Der Alpen jager, opus 13, nr 3', 'Jagers Liebeslied, opus 96, nr 2' en 'Tischlied, opus 118, nr3'. Cor van Dusscho ten componeerde daarbij de aan die liederen verwante gerechten met onder andere gebakken reebiefstuk, schorseneren en paddestoe len. Componist-eigenaar Van Cappelle 'ik vind dat we allemaal componist zijn in het leven' wil na elf jaar de naam van zijn etablisse ment nog meer associëren met muziek. ,,Toen we een naam moesten bedenken was dat nog een kwestie van allerlei suggesties doen en de beste eruit pikken. Nu zijn we heel blij met de naam De Componist, want veel mensen die hier komen, maken altijd kenbaar toch iets met muziek te hebben. Dat willen we nu meer gaan benadrukken." Cor van Dusschoten (ooit sous-chef in De Kersentuin, molen De Dikkert, Amstel Hotel, Halvemaan alle in Amsterdam en Les Pyra- mides in Overveen en onder andere winnaar van de Prix International BBB Maas tricht) en Frans van Cappelle zijn samen de bedenkers van de gerechten. Van Dusschoten: „Daar was een paar avonden lang wel enig denk- en doewerk voor nodig. Een kwestie ook van praten en proeven. Eerst wa ren de tien liederen er, toen kwamen de wijnen en ten slotte de gerechten. Niet be paald gemakkelijk. Vooral de forel is een moeilijke vis. Daar konden we vanwege de bekendheid van Schuberts Die Forelle nauwelijks om heen. Het is uiteindelijk een forellen-risotto geworden." Schubertliefhebbers die die avond willen reserveren en op muzikaal gebied een mu zikale (Schubert)bijdrage willen leveren, worden daar voor ook in de gelegenheid gesteld, volgens Van Cappel le. De avond begint half ze ven. Informatie: na 14 uur: 023 - 53 28 85 3. JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd restau rant in de duinen van Bloemendaal. Tournedos en poularde WIM VAN BEEK» De dikbuikige Gioacchino Antonia Rossini, de beroemdste kok onder de opera-compo nisten. De Italiaanse componist Gioacchi no Antonio Rossini (1792-1862) leeft niet alleen voort onder de lief hebbers van de negentiende eeuw- se Italiaanse opera's. Rossini was vooral ook een groot liefhebber van lekker eten. Beroemd zijn de ope ra's als 'II barbiere di Siviglia', 'Guillaume Teil' en 'La Cene- rentola' en zijn vele symfonieën. Maar veel mensen weten van het bestaan van zijn opera's en symfo nieën totaal niets af. Zij kennen de naam Rossini alleen van de be roemde tournedos Rossini die hij op het vuur componeerde. En door Rossini maakten zij kennis met ganzenlever (foie gras) en truffel, want dat waren de lievelingsge rechten van deze componist. «„Zeg nou zelf, vormen eten en vrij en, zingen en spijsverteren nou niet de vier bedrijven van de komi sche opera die men leven noemt, een leven dat verschraalt als het schuim dat langs een fles cham pagne loopt", schreef hij. Rossini heeft zijn naam verbonden aan gerechten waarin foie gras en truffel veelvuldig voorkomen, meestal in gezelschap van demi- glacesaus. Dit recept is later ook ge bruikt bij roereieren, zachte of ge pocheerde eieren, omelet, poularde (mesthoentje), borstvlees van gevo gelte, zeetongfilets en gebakken braadkuiken. Rossini gebruikte ook truffels in een slasaus waar hij zelf het recept van maakte: „Neem Provengaalse olijfolie, En gelse mosterd, Franse azijn, een tik je citroen, wat peper en zout, klop en roer dit alles door elkaar, strooi er daarna een stuk of wat truffels bij, die u met zorg in dunne stukjes hebt gesneden. De truffels verlenen deze slasaus een aureool dat elke liefhebber van lekker eten in extase brengt. De truffel is de Mozart on der de paddestoelen", schreef hij. Een ander bekend gerecht van Ros sini is Oeufs Brouille's Rossini. Maak roerei klaar. Bak kleine plak ken foie gras in boter. Maak plakjes truffel in boter heet. Doe het roerei over in een schaal en versier het met plakjes foie gras en truffel. Schep er een goed ingedampte de- mi-glace met madeira over. Zachtgekookte (of gepocheerde) eieren Rossini: Schik op plakjes in boter gebakken foie gras elk 1 ei. Dek af met een demi-glace met ma deira en leg bovenop elk ei twee plakjes in boter opgewarmde truffel. Omelet Rossini. Roer door losge klopte eieren een salpicon van foie gras en truffel. Bak omelet en laat hem op een voorverwarmde schaal glijden. In plaats van de omelet te vullen kan deze ook worden ver sierd met plakjes in boter gebakken foie gras, met in boter opgewarmde plakjes truffel en een rand van de mi-glace met madeira. Poularde Rossini. Bak van foncèer- deeg zoveel tartelettes blind als er gasten zijn. Braad een mesthoentje of kip van ruim 1, 75 kg gaar en leg hem daarna op een warme schaal. Maak per gast 2 plakjes truffel in boter heet. Vul elke tartelette met 1 plakje foie gras en 2 plakjes truffel. Bedek de poularde met het eigen braadfond, dat na deglaceren met madeira is afgemaakt met demi- glace van truffel. Leg de gevulde tar telettes er omheen. Tournedos Rossini. Bak in boter 1 plakje foie gras en verhit er 2 plakjes truffel in. Bak 1 ronde crouton. Bak de tournedos in boter en schik hem op de crouton. Leg er het plakje foie gras op, met daarop de truffel. Roer met madeira het bereidingsfond los en schep dit met stukjes truffel erin 1M HH OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. speelkaart; 5. toegangsbewijs; 9. gehoororgaan; 10. familielid; 12. Franse munt; 13. maanstand (afk.); 14. duw; 15. Bescher ming Burgerbevolking; 17. was water 19. tegen; 22. lak; 24. le ger; 25. militair hoofddeksel; 27. familielid; 28. onheilsgodin; 29. koude lekkernij; 30. kreet; 31. file; 33. hevig; 35. eikeschors; 38. broos; 40. ferm; 42. vrouwe lijk dier; 44. half; 45. vogel; 47. kobalt; 49. taalkundiggeslacht; 50. barium; 51. vlasafval; 53. loopvogel; 54. vrouwelijk dier; 55. kaartterm; 56. dobbelspel. Verticaal: 1. gulhartig; 2. familielid; 3. krypton; 4. kip; 5. legerplaats; 6. spil; 7. jongensnaam; 8. aquari- umvoer; 11. schijf; 16. damp kring; 18. ontbijtkoek; 20. num mer; 21. boom; 22. dik; 23. het Romeinse Rijk; 25. gouden tien- dollarstuk; 26. rijtuig; 32. terug trekking; 34. getal; 36. kunst werk; 37. op de eerste plaats; 39. muzieknoot; 41. emritus; 43. grondstof voor kinine; 45. in keping; 46. houtpap voor papier bereiding; 48. grondsoort; 50. dieregeluid; 52. en omstreken; 54. operatiekamer. OPLOSSING CRYPTOGRAM slagzy o-l-o- leidraad o-b-g-k- hit-vel oa-1- fractie -y-h-g- spits wmm BISS OA/S~ W/B H£WW 6/£V T/£P TSAt ST/L TE'Z/TT'A/. AdOPT'A/ AAL.- TOMPOES Tom Poes en de Niks ,,Ik heb gewind!" riep Joost, met het briefje zwaaiend.Gewonnen, meen ik. Alle uitslagen zijn goed, jonge heer!" „Dat is toevallig", zei Tom Poes. „Heel Rommeldam doet aan de toto mee en iedereen gelooft dat zijn uit slag goed is." De bediende staakte zijn gehuppel en nam een waardiger houding aan. „Excuseer", sprak hij. „Ik liet mij even gaan. Maar wat u daar zegt is onmogelijk, wanneer ik me zo mag uitdrukken. Ik heb mijn formulier in gevuld aan de hand van de inlichtin gen van de heer Niks hier. Hij heeft voor mij in de toekomst gekijkt. Ge keken, meen ik." „Dat heeft hij dan zeker voor ieder een gedaan", zei Tom Poes achter dochtig. „O nee!" riep het witte ventje met piepende stem. „Ik heb alleen voor hém de toto bekeekt. Arme rap-vlug- ge Niks is eerlijk als bliksem. En nu gaat hij de verfschilderij in diggeltjes maken; dat is beloofd!" „Strakjes", zei Joost. „Ik ga eerst even mijn winst halen, als u-mij toestaat." Zo sprekende schoot hij snel zijn jas aan; hij nam zijn hoed en spoedde zich de gang op waar hij toevallig juist heer Bommel ontmoette. „Waar ga je heen?" vroeg deze, on aangenaam getroffen. „Ik wacht al een kwartier op mijn thee!" „Dat is heel betreurenswaardig", zei de knecht glimlachend. „U zult nog langer moeten wachten, met uw wel nemen, want ik ben zo vrij mijn ont slag aan te bieden, heer Olivier. Waarschijnlijk ga ik een eethuisje openen in de stad." Hij groette beleefd en snelde het huis uit. Achter hem piepte de stem van Niks die er op aandrong om eerst het schilderij te vernietigen; maar Joost schonk daar geen aandacht aan... H W E E R DOOR JAN VISSER De barometers wijzen dit weekeinde hoge waarden aan. De luchtdruk in onze omgeving stijgt namelijk tot om streeks 1035 hPa. Een weerglas dat op bestendig staat hoeft overigens niet automatisch te betekenen dat het weer zich ook als dusdanig gedraagt. Zeker in deze tijd van het jaar kan het in krachtige hogedrukgebieden nau welijks tot de verbeelding sprekend weer zijn met mist en motregen. De hoge luchtdruk wordt veroorzaakt door een krachtig luchtdrukmaximum boven het Oostzeege bied. Rond dit systeem dringt geleidelijk koudere en droge lucht naar het westen op. In deze lucht gaat het 's nachts licht vriezen maar dat gebeurt waarschijnlijk pas begin volgende week. Ofschoon het kwik de komende nacht ook plaatselijk tot onder nul kan wegzakken wordt de nachtelijke uitstra ling nog teveel belemmerd door bewolking. De bewol king hangt samen met de aanwezigheid van restanten van zwakke storingsgebieden. Ook morgen is het veelal bewolkt weer met nog een klei ne kans op wat (mot)regen. De temperatuur loopt op tot 3-5 graden en er waait een meest zwakke wind uit ooste lijke richtingen. Op zondag klaart het geleidelijk op. Na het weekeinde wordt een volgend hogedrukgebied boven de Britse eilanden het voor ons belangrijkste weersysteem. Rond het luchtdrukmaximum worden met een noord tot noordwestelijke stroming afwisselend kou de en minder koude luchtmassa's naar onze omgeving getransporteerd. Tevens trekken enkele fronten met de stroming mee. Een eerste front zou maandagavond of dinsdag wat neerslag kunnen veroorzaken. Dat zou, ge let op de sterke afkoeling van de bovenlucht, best wel eens sneeuw kunnen zijn. Gisteren heeft de zon nog enkele uren geschenen en steeg de temperatuur tot 8 graden. Valkenburg/Leiden mat 8,2 graad. Door de aanlandige wind bleef Bloemen daal aan Zee wat achter met 6,8 graad. Gisteravond ont stond dichte tot zeer dichte mist. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vanuit het westen toene mende bewolking, vooral aan de kust gevolgd door sneeuw, later ook regen. Kouder, met overdag lich te tot matige vorst; alleen langs de kust temperturen boven nul. Zweden: Rustig, koud en op veel plaatsen helder vriesweer. Overdag meest lichte tot matige vorst. Denemarken: Naast mist en wolkenvel den hier en daar ook zon. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur meest iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden en oosten van Engeland meest droog en nu en dan zon. Elders meest bewolkt en vanuit het westen re gen, op de toppen van de Schotse Hoog landen sneeuw. Maxima van 6 graden in Oost-Engeland tot boven de 10 in ler- Belgiëen Luxemburg: Met name in Luxemburg en in de Arden nen geregeld wolkenvelden maar over wegend droog. Richting de kust nu en dan zon. Middagtemperatuur vandaag rond 5 graden, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In het (noord)westen nu en dan zon. El ders vooral vandaag nog flink wat wol kenvelden. Overwegend droog. Kouder weer met op morgen maxima rond 5 gra- Portugal: Droog en perioden met zon. Maximum temperatuur van 14 graden ten noorden van Lissabon tot 17 in de Algarve. Madeira: Overwegend droog en van tijd tot tijd wat zon. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Spanje: In de oostelijke helft flink wat wolken velden en kans op regen. In het westen droog en geregeld zon. Middagtempera tuur aan de costa's variërend van 13 graden rond Barcelona tot 18 bij Mala ga; elders temperaturen rond 11 gra- Canarische Eilanden: Droog en geregeld zon. Maxima rond 23 graden. Marokko: Westkust: Vandaag lokaal een bui. Ver der geregeld zon. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 17 graden. Tunesië: Geleidelijk minder zon en een toene mende kans op een regenbui, misschien met onweer. Middagtemperatuur dalend tot iets onder de 20 graden op morgen. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk wat meer zon en op de mees te plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 12 graden. Mallorca en Ibiza: Soms een regenbui, misschien met on weer. Ook wat zon. Maxima rond 15 gra- Italië: Zowel wolkenvelden als zon. In het noor den hier en daar hardnekkige mist, in het zuiden kans op een regen- of on weersbui. Maxima van 6 graden lokaal in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Vandaag nog een vrij stevige zuidoosten wind. Verder zowel wolkenvelden als zon en op Sardinië misschien een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen de 15 en 20 graden. Malta: Eerst perioden met zon, morgen mis schien een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Griekenland en Kreta: Droog en perioden met zon. Rond de Egeïsche Zee soms wolkenvelden. Mid dagtemperatuur van 10 graden in het noordoosten tot rond 15 in het zuidwes ten, op Kreta en op Rhodos. Turkije en Cyprus: Kusten: droog en zonnige perioden. Maxima van maximaal 13 graden rond de Dardanellen tot dicht bij de 20 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, in het zuiden aanvanke lijk wat zon. In de noordelijke helft met name vandaag kans op regen, in het noordoosten wellicht wat ijzel. Enige da ling van temperatuur, met op morgen maxima van 0 graden rond Berlijn tot 5 in het Ruhrgebied. Temperatuur op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen on geveer+3 graden. Zwitserland: In de dalen kans op mist of hardnekkige wolkenvelden. In de bergen flink wat zon. Bijna overal droog. Maxima in de dalen tussen de 4 en 7 graden. Tempe- fatuur op 2000 meter rond het vries- Oostenrijk: Vooral in de bergen flink wat zon, in veel dalen kans op hardnekkig mist. plaatsen droog. Maxima vandaag v graden plaatselijk in Vorarlberg totl Wenen; morgen lagere temperatu Temperatuur op 2000 meter ho rond nul graden. Polen: Rustig weer met wolkenvelden, s zon en plaatselijk mist. Op de r plaatsen droog. Daling van tempers met op zate rag op veel plaatsen ii middag lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, lokaal ook wat misschien in Tsjechie aanvankelijk regen of ijzel. Hogerop in de be flink wat zon. Maxima vandaag iets ven het vriespunt, morgen letseronó Hongarije: Rustig weer. Hier en daar zor een aanhoudende kans op mist of I nekkige wolkenvelden. Waarschi| overal droog. Maximumtemperatuui boven nul. ZATERDAG 25 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.30 Zon onder 1 Maan op 19.32 MaanonderOJ' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.55 17.05 04.28 Laag 00,35 12.56 00.16 li Weerrapporten 24 januari 07 u mistbanken zzw motregen z 2 licht bew. zo 1 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen grondmist Las Palmas waar bew. onbew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbew. half bew. Split mist Stockholm lichtbew Warschau zwaar bew. Wenen zwaar bew. Zürich mistbanker Bangkok onbew Buenos Aires onbew Casablanca regenbui Johannesburg lichtbew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans onbew. New York onbew. Tokyo' Toronto 35 24 32 25 I 16 11 Vancouver halt bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8