Extra bewaking voor personeel Rode Kruis Oppositie Israël wil onderzoek naar 'Bibigate' Buitenland Belgische vliegtiiigpiraat blijkt jongen van zestien fundamentalisten wurgen 2 mensen in Algerijns dorp ranse collaborateur 'apon wordt vervolgd Varel herdent Kim Kerkow Servische politie treedt hard op 'Telegraaf beschadigt imago Indonesië bewust' RIJDAG 24 JANUAR11997 giers afp lamitische fundamentalisten 'bben in de nacht van woens- ig op donderdag 22 mensen wurgd bij een aanval op het hucht Haouch Benramdane, n zuiden van de Algerijnse lofdstad Algiers. Dat meldden irpsbewoners gisteren. Vanmorgen was van officiële |de nog geen bevestiging van moorden te krijgen. Haouch ïnramdane ligt vlakbij Chebli, aar onlangs een soortgelijke ichting plaatsvond. De fundamentalistische GIA :eft haar aanvallen op dorpen RUS CEES VAN ZWEEDEN irrespondent 2 s eerste en enige vertegen- aordiger van het Franse rhy-regime zal Maurice ipon terecht moeten staan tgen misdaden tegen de men- lijkheid. De 86-jarige Papon, s tijdens de oorlog als politie- 1 lef meer dan 1.600 joden naar gaskamers gestuurd zou 'bben, verloor gisteren zijn 2 loepszaak. Hij reageerde woedend op de ispraak, en omschreef de zaak „een politiek proces waar- n de uitkomst tevoren vast- 11 ond". Jean-Marc Varaut, zijn Ivocaat, gewaagde van een ederlaag voor de recht- raak". Het proces tegen Papon irdt in alle opzichten uniek. ioit eerder is een vertegen- 'ordiger van het Vichy-regi- e, dat met Hitier collaboreer- voot de rechter gebracht. Jar Papon zal meteen ook de 'tste zijn. Alle andere collabo- i ieurs van zijn kaliber zijn in- iddels overleden. in de Mitidja-vlakte enkele maanden geleden opgevoerd. De leider van de GIA, Antar Zouabri, is uit dit gebied afkom stig. Sinds 10 januari, het begin van de islamitische vasten maand ramadan, heeft de GIA een golf van terreuraanslagen over het land doen gaan. Daar bij vielen al bijna 200 doden. President Zeroual zal van avond een televisietoespraak tot de natie houden. Tot dusver heeft de Algerijnse regering veel binnen- en buitenlandse kritiek geoogst met haar stilzwijgen over de jongste terreurgolf. De- aanklacht tegen Papon werd al in 1981 ingediend. Hij diende toen als minister onder president Giscard d'Estaing. Het weekblad Le Canard Enchainé onthulde Papons verleden vijf dagen vóór de presidentsverkie zingen, die Giscard d'Estaing prompt verloor. Tijdens de oorlog werden 75.000 Franse joden op trans port gesteld naar de concentra tiekampen. Veruit de meesten van hen waren opgepakt door de Franse politie. Wat de colla boratie extra schrijnend maak te, was dat het Vichy-regime de steun genoot van het Franse parlement en dus legaal was. Pas in 1995 kon de Franse staat, bij monde van president Chirac, zich ertoe brengen om zijn ex cuses aan te bieden aan de joodse gemeenschap. Papon was chef van de politie in omgeving van Bordeaux. In die hoedanigheid stelde hij lijs ten op van te deporteren joden. De aanklacht tegen hem omvat ruim 50.000 pagina's aan docu menten, waaronder door hem ondertekende arrestatiebevelen. geneve anp Voor het overleg waren 55 lei ders van de 35 Rode-Kruismis- sies in de wereld naar het hoofdkwartier in Genève ontbo den. Aanleiding voor de bijeen komst was vooral de dood vorig jaar van negen Rode-Kruisme dewerkers in Burundi en Tsjets jenië, onder wie de Nederlander Hans Eikerbout. Aan de poort van Rode-Kruis- gebouwen worden voortaan ge wapende mannen geplaatst, maar ook op de terreinen zelf zullen veiligheidsmensen gaan rondlopen. De organisatie wil zich meer aan de cultuur van een gebied aanpassen, en zal daarom vooral lokale medewer kers aantrekken. Daarnaast denkt de organisa tie geweld tegen medewerkers te kunnen voorkomen door zich in conflictgebieden met een sterke anti-westerse stemming minder uitdrukkelijk als Rode Kruis te presenteren. Het is niet zo dat Rode-Kruis- missies onder gewapend escor te een gebied binnengaan. Het uitgangspunt blijft dat de orga nisatie alleen met toestemming van alle bij een conflict betrok ken partijen in actie komt. Jacques Stroun, adjunct-di recteur operaties, gaf gisteren schoorvoetend toe dat het hoofdkwartier de gewelddadige situatie in Tsjetsjenië heeft on derschat. Hij vindt het de hoog ste tijd zich internationaal te wapenen tegen het geweld van losgeslagen bendes tegen hu manitaire organisaties. Woordvoerster Debbie de Wagenaar van het Nederlandse Rode Kruis beklemtoonde dat de hulporganisatie de beveili ging van medewerkers nog steeds onderzoekt, en dat er nog geen besluit is genomen. jakarta-den haag afp-anp Het dagblad De Telegraaf is be zig met een systematische cam pagne om het imago van Indo nesië te beschadigen. Dat vindt de Indonesische ambassadeur in Den Haag, Sudarmanto Ka- darisman, zo meldden de Indo nesische media vanmorgen. Kadarisman uitte zijn be schuldiging gisteren na afloop van een onderhoud met presi dent Suharto. De Telegraaf heeft op tendentieuze wijze be richt over de zaak van een Indo nesische. piloot die van xtc- smokkel wordt verdacht, zo vindt de ambassadeur. „De berichten zijn politiek geladen, en het lijkt erop dat ze systematisch zijn in De Tele- BRUSSEL At* KNOL CORRESPONDENT Het was geen ex-piloot en geen voormalige verkeerslei der. De radiopiraat die het vliegverkeer naar de Brusselse luchthaven Zaventem al enige tijd verstoorde met valse op drachten aan piloten, blijkt een 16-jarige jongen uit Ter- vuren te zijn. Zijn ouders ga ven hem gisteren aan. De jongen heeft inmiddels een volledige bekentenis af gelegd. Sinds november pro beerde hij piloten in de war te brengen, door hen opdracht te geven bochten of lussen te maken of naar een bepaalde hoogte te stijgen of te dalen. Ongelukken of gevaarlijke situaties hebben zich volgens graaf zijn geplaatst om Indone- sië's imago in de internationale wereld te beschadigen", aldus Kadarisman. Kadarismans beschuldigingen jegens het dagblad vallen sa men met het tweede paginagro te verhaal dat De Telegraaf bin nen korte tijd wijdt aan de xtc- smokkel naar Indonesië. In het artikel herhaalt het dagblad vandaag de beschuldi ging dat ambassadepersoneel en hooggeplaatste Indonesiërs deelnemen aan de smokkel. Ook suggereert De Telegraaf dat familie van Suharto achter de smokkel zit. Het zou gaan om Ari Sigit, een kleinzoon van de president. Hij zou de grote man van de Indonesische xtc-scene zijn. Sigit ontkent. de Belgische luchtvaartdienst niet voorgedaan. Eerder ver klaarden verkeersleiders ech ter dat de piraat er met nauw keurig nagebootste instructies enkele keren in slaagde lan dende vliegtuigen uit de voor geschreven nadering te lood sen. De piloten merkten als eer sten dat ze ongewone instruc ties kregen van een vreemde stem. Direct na de ontdekking van het bestaan van de radio piraat kregen de vliegers de instructie zich strikt aan de regels te houden, en elke op dracht die vanaf de grond kwam te herhalen. Zo kon worden voorkomen dat de valse commando's werden uitgevoerd. Amnesty hekelt UNHCR wegens verdrijven Hutu's GENÈVE Rtf Amnesty International beschul digt de VN-vluchtelingenorga- nisatie UNHCR van het schen den van de eigen beginselen door de steun aan de uitzetting van honderdduizenden vluchte lingen in Centraal-Afrika. In de cember verdreven Tanzaniaan- se troepen een half miljoen Rwandese Hutu's uit het land. Dit gebeurde enkele weken na dat de Tanzaniaanse regering en de UNHCR hen in een geza menlijke verklaring te verstaan hadden gegeven dat ze moesten vertrekken. Volgens de mensenrechtenor ganisatie heeft de UNHCR de deportaties 'gelegitimeerd' door geen vragen te stellen over de veiligheid van degenen die te rugkeren en zich ook niet af te vragen of de repatriëring uit vrije wil was. Bovendien waar schuwt Amnesty ervoor dat de massale terugkeer van de Hu tu's naar Rwanda en Burundi tot nieuwe etnische geweldsuit barstingen en een nieuwe exo dus kunnen leiden. UNHCR zegt in een reactie dat de VN geen keus hadden omdat de gastlanden hen onder zware druk zetten. Gijzelingszaak Lima kwestie van langste adem lima ap Het overleg in de gijzelingszaak in Lima zit sinds gisteren muur vast. Het lijkt nu een kwestie van wie de langste adem heeft, rebellenleider Cerpa of de Peru aanse president Fujimori. Cerpa zei gisteren bereid te zijn om net zo lang te wachten tot de regering wil praten over de vrijlating van de driehonderd gevangen leden van de Revolu tionaire Beweging Tupac Amaru (MRTA). De twintig rebellen*die sinds 17 december in de resi dentie van de Japanse ambassa deur tientallen mensen in gijze ling houden, kunnen 'wachten zolang het duurt', aldus Cerpa. Maar ook Fujimori wil van geen wijken wet^n. Hij herhaal de zijn standpunt van woens dag dat zijn regering slechts be reid is tot overleg als de rebellen de eis tot vrijlating van hun ka meraden laten vallen. De presi dent zei tijdens een bezoek aan de Boliviaanse hoofdstad La Paz dat hij beschikt over 'een ge duld dat sommige mensen echt kan tergen'. Wetenschappers vinden goedkoop cholera-vaccin londen Rtr Amerikaanse en Vietnamese wetenschappers hebben samen een nieuw, goedkoop en effi ciënt vaccin tegen cholera ont wikkeld. Dat meldt het medi sche tijdschrift The Lancet. Het kost nog geen twintig cent per dosis, hoeft niet te worden ge koeld en werkt goed ook bij kin deren. Toen in het Vietnamese Hue onlangs cholera uitbrak, kregen 67.000 mensen het vaccin. Van hen werden slechts 37 ziek. In een controlegroep van 67.000 mensen die niet werden in geënt, waren er 92 cholera-ge- vallen. Cholera is vooral in ontwikke lingslanden een probleem, om dat zij zich de huidige, dure inentingen niet kunnen veroor loven. In Vietnam krijgen jaar lijks meer dan 3.000 mensen cholera, van wie er circa dertig overlijden. Cholera kan dodelijk zijn, omdat het hevige diarree en bijbehorende uitdroging ver oorzaakt. [j Zuid-Korea trekt aanklachten in ?eoul De Zuid-Koreaanse politie heeft de aanklachten tegen 11 negentien vakbondsleiders ingetrokken. President Kim Young- sam zei onlangs al dat de arrestatiebevelen tot nader order wa ren opgeschort. In reactie hierop maakten de stakingsleiders, die zaten ondergedoken in een kathedraal te Seoul, bekend dat zij het terrein vandaag zullen verlaten. Vanuit de kathedraal gaven zij leiding aan massale stakingen, die grote delen van de Zuid- Koreaanse economie bijna een maand lang ernstig ontregelden. Half miljoen vergoeding voor muisarm ionden Een Britse vrouw krijgt van haar ex-werkgever ruim een Ai half miljoen gulden schadevergoeding, omdat zij op de werkplek ic een zogeheten muisarm had opgelopen. De 42-jarige Muriel ng Simpson werkte drie jaar lang aan een machine die wc-papier ep produceert. Zij maakte daarbij telkens dezelfde beweging, en heeft nu last van RSI (Repetitive Strain Injury). Ze kan daardoor laa niet meer werken. Simpson klaagde haar werkgever aan omdat die de voorschriften niet had nageleefd, ici jè, Krant meldt meningitis-epidemie Togo Een meningitis-epidemie heeft in het noorden van het .vcot-Afrikaanse Togo aan 468 mensen het leven gekost. Dat meldde een Togolese krant gisteren. In totaal zouden er 1.567 va gevallen van virale hersenvliesontsteking zijn geregistreerd. De S- epidemie heerst vooral in het grensgebied met Burkina Faso. Vorig jaar kregen in heel Afrika 140.000 mensen deze zeer be smettelijke en vaak dodelijke ziekte. Clinton belooft VN schuld te betalen De Verenigde Staten zullen hun schuld aan de Ver- migde Naties snel afbetalen. President Clinton heeft dat gisteren ,ds gezegd in een gesprek met de secretaris-generaal van de VN, Ko- fi Annan. De VS staan voor meer dan een miljard dollar in het ste krijt bij de VN. Clintön zei dat de afbetaling mogelijk is omdat de ële VN hervormingen gaan doorvoeren. Hij voegde er echter aan toe ng dat het Congres eerst overtuigd moet zijn van de wil tot veran- vai dering bij de VN. Pas dan wordt betaling mogelijk. HO 3 Arbeidsonrust Griekenland houdt aan >thene In Griekenland is gisteren een 24-uursstaking gehou- - -(den, waardoor banken, kantoren en het openbaar vervoer deels stil kwamen te liggen. De actie viel samen met het einde van de elfdaagse staking in de havens. Door die actie liepen de interna- tionale handel en de bevoorrading van de eilanden spaak. De K acties zijn gericht tegen de strenge begroting waarmee de rege- *1) ring-Simitis aan de eisen voor deelname aan de Europese Mo netaire Unie en de Europese eenheidsmunt probeert te voldoen. Russen hoeven Nederlandse kip niet moskou Rusland heeft invoerbeperkingen afgekondigd voor kippenvlees uit Nederland, omdat dat volgens de veterinaire in spectie veel te veel salmonella-bacteriën bevat. Invoer is voort aan alleen toegestaan nadat het vlees uitvoerig op besmetting is getest, en als het bestemd is voor industriële verwerking. Vol gens de Russische veterinaire inspectie zijn de Nederlandse au toriteiten van de strengere kwaliteitsnormen op de hoogte ge- iracht. Sardot vrijgesproken van racisme parijs» De voormalige Franse filmster Brigitte Bardot (62) is gis- leren vrijgesproken van racisme. Anti-racismeorganisaties had den haar aangeklaagd wegens het 'aanzetten tot haat en raciale discriminatie'. Aanleiding was een open brief in Le Figaro, waar in Bardot de rituele slachting van schapen door moslims veroor- tl deelt. Bardot is een vurig voorvechtster van de rechten van die- in. Ze is echter tevens sympathisant van de extreem-rechtse eider Le Pen. Bardot is sinds enkele jaren getrouwd met Ber- ïard d'Ormale, vooraanstaand lid van Le Pens Front National. Celstraf geëist tegen topman Fiat lurunDe openbare aanklager in Turijn heeft gisteren een jaar En acht maanden cel geëist tegen bestuursvoorzitter Cesare Ro- niti van het Fiat-concem. Hij zou zich tussen 1989 en 1992 schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte, belasting- raude en illegale financiering van politieke partijen. Volgens de lanklager was Romiti volledig op de hoogte van het bestaan van zwarte kassen' bij het bedrijf voor Ket betalen van steekpennin gen. De 73-jarige Romiti volgde vorig jaar Giovanni Agnelli op. Het Rode Kruis gaat voor het eerst in zijn geschiedenis gewapende beveiligingsemployees inschakelen om hulp verleners in conflictgebieden te beschermen tegen het toenemende aantal gewelddaden. Dat maakte de organi satie gisteren bekend na afloop van een crisisoverleg over recente aanslagen op hulpverlenend personeel. varel In het Noord-Duitse Varel is gisteren met een fak keloptocht het vermoorde 10-jarige meisje Kim Kerkow uit het plaatsje herdacht. Zij werd twee weken geleden dood aangetroffen in het Amsterdamse Bos. Enkele dagen later werd in Duitsland een verdachte aangehouden. Het bleek een man te zijn die zich eerder aan meisjes had vergrepen. en daarvoor een straf had uitgezeten. De inwoners van Va- rel eisten met spandoeken dat de dader zijn verdiende straf krijgt. FOTO REUTERS PETER MÜLLER boedapest hans gertsen correspondent De Servische oproerpolitie is gisteren opnieuw hard opgetreden tegen aanhangers van de oppo sitie. In de centraal-Servische stad Kragujevac sloeg de politie in op demonstranten die poogden de route naar Belgrado met auto's en vrachtwa gens te blokkeren. Minstens twee demonstranten raakten gewond. Eerder deze week deelde de oproerpolitie in de hoofdstad Belgradorake klappen uit, toen aan hangers van de oppositie het demonstratieverbod negeerden. De rellen in Kragujevac begonnen gis teren rond het gebouw van de lokale radio- en te levisiezender. Die is sinds enkele dagen de inzet van een machtsstrijd tussen de lokale socialisten en de oppositie-coalitie Zajedno. Kragujevac is een van de steden waar de oppo sitie in november de lokale verkiezingen won. In tegenstelling tot in veel andere steden heeft de socialistische partij yan president Milosevic in Kragujevac haar nederlaag erkend, maar de con trole over de lokale zender willen de socialisten vooralsnog niet opgeven. De staatszenders zijn op het platteland voor veel mensen nog altijd de enige bron van informatie. Dat wapen wil Milose vic niet opgeven aan de vooravond van cruciale verkiezingen. Dit najaar worden een nieuw parle ment en een nieuwe president gekozen. In Belgrado werd gisteren voor de 65ste achter eenvolgende dag gedemonstreerd. Oppositielei der Djindjic hield ruim 20.000 aanhangers voor dat de strijd moet doorgaan. Enkele duizenden studenten maakten zich ondertussen op voor hun vijfde nacht op straat. Sinds zondag staan ze oog-in-oog met de oproerpolitie. De studenten eisen vrije doortocht en weigeren naar huis te gaan voordat het politiekordon wordt opgeheven. De oproerpolitie heeft kennelijk de opdracht gekregen de krachtmeting tot het bittere einde vol te houden. Dat leidt tot surrealistische tafere len. Onder de neuzen van de stoïcijnse ME-ers dansen en zingen de studenten de hele nacht door, gesteund door artsen, acteurs, professoren en tal van bekende Serviërs. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL correspondent Premier Netanyahu noemt het 'grote flauwekul', maar de Israëlische opposi tie heeft gevraagd om een officieel on derzoek naar beweringen dat de reli gieuze Shas-partij vóór het Hebron-ak- koord heeft gestemd in ruil voor de be noeming van Roni Bar-On als procu reur-generaal. De zaak wordt al 'Bibiga te' genoemd, naar het koosnaampje van Netanyahu. Volgens het Israëlische televisiejournaal had Shas-leider Arieh Deri reden te ver wachten dat Bar-On de corruptiezaak die al jaren tegen hem loopt, gedeelte lijk in de doofpot zou stoppen. Bar-On is overigens al kort na zijn aanstelling, op 10 januari, afgetreden, in reactie op een vloedgolf van kritiek. Commentaren in de Israëlische media waren gisteren uiterst voorzichtig, maar als blijkt dat de berichtgeving van de Is raëlische televisie op feiten berust, dan heeft Netanyahu alle reden zich ernstig zorgen te maken over zijn politieke toe komst. Hij ontkent de beschuldigingen overigens in alle toonaarden. Gister avond zei hij in een interview in het te levisiejournaal dat hij meer verant woordelijkheidsgevoel venvacht van de media. Hij noemde de beschuldiging 'grote flauwekul'. Het journaal zegt over compromitte rende opnamen te beschikken van ge sprekken waarin Deri de benoeming van Bar-On prijst. Ook Ehud Olmert, de burgemeester van Jeruzalem, die wordt beschuldigd van financiële malversaties als penningmeester van een Likud-ver kiezingscampagne in de jaren tachtig, zou bij de zaak betrokken zijn. De man die de dpzet zou hebben be dacht is de zakenman David Appel, een goede vriend van Deri. Hij 'zou de Shas- leider en oud-minister van binnenland se zaken ervan hebben overtuigd dat Bar-On bereid was tot een plea-bargain Dat wil zeggen dat Deri veroordeeld zou worden voor enkele kleinere ver grijpen en niet voor de ernstige, zoals het aanvaarden van steekpenningen en fraude. Met die wetenschap zou Deri vervol gens overleg hebben gepleegd met Netanyahu en diens chef de bureau, de invloedrijke Avigdor Lieberman. Hij zou hen de steun hebben beloofd van de Shas-ministers binnen het kabinet voor het Hebron-akkootd, onder voorwaarde dat Bar-On de nieuwe procureur-gene raal zou worden. Op dat moment was het nog onzeker of er een overeenkomst over de stad zou komen. Zeven van de achttien ministers hadden aangekon digd tegen te zullen stemmen, terwijl een aantal anderen onder wie de le den van Shas aarzelden. De benoeming van Bar-On tot procu reur-generaal veroorzaakte eerder deze maand een storm van protest. Verschei dene ministers zeiden na afloop van de kabinetszitting waarop de zaak aan de orde kwam dat Netanyahu,de aanstel ling had doorgedrukt. Ze zouden zich gedwongen hebben gezien te stemmen voor iemand over wie ze niets wisten. De kritiek spitste zich toe op de per soonlijke vriendschap tussen minister van justitie Hanegbi en Bar-On en op de Likud-activiteiten van de kandidaat, waardoor er sprake zou zijn van een politieke benoeming. Hanegbi heeft gisteren een dringend beroep gedaan op journaal-redactrice Ayala Hasson, die het bericht over Deri en Netanyahu heeft samengesteld, haar bronnen te noemen. Als ze dat weigert wat waarschijnlijk het geval zal zijn is het mogelijk dat een aantal beschuldigden een Wacht wegens smaad zal indienen. Als het bericht van het televisiejour naal op feiten berust, dan zegt dat iets over het karakter van Roni Bar-On," zei Moshe Hanegbi, juridisch commenta tor van de Israëlische radio, gister avond. „Het zegt in dat geval nog meer over de mensen die bereid bleken hem te benoemen om deze politiek corrupte reden. Als het verhaal waar is, dan staat een aantal zeer hoge regeringsvertegen woordigers onder verdenking." Volgens Hanegbi zijn de beschuldigingen zó ernstig dat een politieonderzoek niet kan uitblijven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7