ING gaat zorgmarkt op Duiven-linzensoep voor vijf euro's Binnenland rof. In 't Veld laaiend ver uitlatingen D66-lid ustitie stuurt veel linder verdachten weg Chirurgen beboet voor foute borstoperaties Blindemannetje Ook kleine dief wordt 'geplukt' Melkert roemt 'Nederlands model' 'Energiebelasting werkt redelijk goed' ANP Algemeen Nederlands Persbure GPD Geassocieerde Pers Diei 3 [ongeren jagen herten weg op ouderkerk aan den ussELDe politie heeft vijftien jongeren aange- louden die in Ouderkerk aan den IJssel het hek van een herten- :amp hadden vernield en de dieren de rijweg hadden opge- aagd. De jongeren, tussen de 15 en 17 jaar, maakten zich de af gelopen maanden ook schuldig aan het ingooien van ruiten, het leklimmen van een kerktoren en het luiden van de kerkklokken. )e jongeren zijn na het betalen van de schade plus een boete laar huis gestuurd. Lid witwasbende doodgeschoten grusselBij een schietpartij in Brussel tussen de rijkswacht en ten Nederlandse witwasbende is woensdagavond een bendelid jedood. Een politieman raakte zwaargewond, maar verkeert niet n levensgevaar. De politie hield de mannen, die werden ver lacht van witwaspraktijken, al langer in de gaten. Woensdag lad de politie een val opgezet bij een huis. Toen een vrouw in iet huis ernstig werd mishandeld, besloten de agenten in te grij- len. Toen één van de bendeleden een rijkswachter ontdekte, ipende hij het vuur. De agenten schoten terug en troffen drie iendeleden, van wie een dodelijk. Franse douane arresteert man met xtc hionville De Franse douane aan de grens tussen Luxemburg Frankrijk bij Thionville heeft gisteren een Nederlander opge- kt die tienduizend xtc-pillen bij zich had. De pillen zaten in iet reservewiel van de auto van de Nederlander. [ongen opgepakt na schieten met buks iaarssen De politie heeft een 15-jarige jongen uit Maarssen ipgepakt nadat hij twee plaatsgenoten met een luchtbuks had erwond. Een 18-jarig slachtoffer werd tussen zijn ogen geraakt, le ander kreeg een kogeltje in zijn bovenbeen. De schietpartij vas de escalatie van een ruzie waarbij zo'n veertig personen wa- en betrokken. De jongen schoot op de menigte die zich voor ijn huis had verzameld om verhaal te halen. fongeren schilderden hakenkruisen ucphen Vier jongens en een meisje uit Rucphen hebben be- end dat zij in de nacht van oud en nieuw op 55 plaatsen in hun woonplaats hakenkruisen en het white-powerteken hebben ge- iti childerd. Dat leidde de volgende dag in Rucphen tot veel ver- iui intwaardiging. Volgens de politie ging het om een 'geintje'. De ingeren (15 en 16 jaar) hadden geen racistische of politieke bij- in ledoelingen. Zij wisten van het hakenkruis niet meer te melden lan dat het 'iets met de Tweede Wereldoorlog te maken had'. Ze noeten de schoonmaakkosten, enige duizenden guldens, beta- - Iruiperig gedweep van een hypocriet' yhaag^anp stuurskundige In 't Veld vindt 16-Kamerlid Lambrechts 'on- looflijk hypocriet' en beschul- [t haar van 'kruiperig ge- feep'. Aanleiding is de kritiek Lambrechts op een rapport er de toekomst van het basis- voortgezet onderwijs, opge ld onder leiding van In 't 4d. imbrechts nam het rapport ee weken geleden op de kor- iri haar column in het Ön- 0 rwijsblad van de Algemene iderwijsbond (voorheen i0p). Ze uitte in briefvorm ar teleurstelling en beschul- de de commissie ervan met hoofd in de wolken bespie- lingen ten beste te geven 'ter- I ons onderwijs onder onze Inden dreigt af te brokkelen. 3 t schoolvoorbeeld van een erbodig rapport met trendy °jbotalk', aldus Lambrechts. had aandacht verwacht voor problemen waar het onder- s volgens haar werkelijk mee mpt: tekortschietende bekos- stitie heeft vorig jaar aanzien- minder verdachten van mis- hjjven wegens cellengebrek li engezonden. In totaal waren er 1806 tegen 4200 in 1995. kl t blijkt uit de cijfers over 16. De daling is het gevolg van de breiding van de cellencapaci- ge t. In april van het vorig jaar ner zes nieuwe gevange- m isen in gebruik genomen, met Verzekeringspakket biedt tal van voorzieningen eindhoven anp De bank en verzekeringsgroep ING Groep stort zich op de zorgmarkt voor 50-plussers. Als eerste binnen de groep zal RVS Verzekeringen het nieuwe pakket aanbie den. Voor RVS-klanten die per jaar 1.300 gulden of meer aan premie betalen, is de service gratis. De andere klan ten betalen 57 gulden premie per jaar. Daarvoor kunnen zij 24 uur per dag een beroep doen op een servicecen trum, dat bemiddelt bij hulp en zorgvragen. amsterdam gpd-anp Wie bijvoorbeeld een kruk no dig heeft, belt het centrum dat er voor zorgt dat de kruk wordt thuisbezorgd. De klant moet wel betalen voor deze dienst verlening, maar krijgt daarvoor weer een korting van tien pro cent op de thuiszorg. In het pakket zitten nu onder meer een winkelservice met een laagste-prijsgarantie, een gratis ongevallenverzekering met een dekking van 5.000 gulden en een korting op een inboedelver zekering. Ook een documenten registratie en een medische alarmkaart maken onderdeel uit van het pakket. Het is de bedoe ling dat er later ook een verze kering komt waarmee de kosten van de zorg zijn verzekerd. Als het product aanslaat, zal RSV Verzekeringen het aanbod aan diensten verder uitbreiden. Zo wordt er onder meer gewerkt aan voorzieningen op het ge bied van de veiligheid, waaron der een persoonsalarmering en de mogelijkheid om gebruik te maken van een maaltijdenser vice. Verder komt er een schoonmaakservice en wordt in samenwerking met ING Vast goed een concept ontwikkeld voor wat ING 'levensloopbestendige wonin gen' noemt. „Daarbij moet bijvoorbeeld gedacht worden aan iemand die zijn huis wil verkopen en wil verhuizen naar een luxe flat voorzien van allerlei voorzienin gen om er zo lang mogelijk zelf standig te kunnen blijven wo nen", verduidelijkt ING-be- stuurder Zwarts. Andere onderdelen van de ING Groep, waaronder de Post bank, zullen een zelfde soort service gaan opzetten voor hun klanten. De ING Groep koopt de diensten en zorg in bij derden, maar staat wel borg voor de kwaliteit ervan. De Idant krijgt een korting vanwege de centrale inkoop. ING wil niet zeggen met welke organisaties al afspraken zijn gemaakt over het verlenen van de zorg. Het bank- en verzekerings concern speelt met het nieuwe product in op de toenemende wens van ouderen om zolang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen en de veranderde opstelling van de overheid. „Uit de vele gesprekken met oude ren is ons duidelijk geworden dat ze zich onvoldoende bewust zijn van het feit dat de overheid zich steeds verder terugtrekt op het gebied van de zorg. Dat be tekent dat ze ook geen voorzie ningen treffen", aldus Zwarts. middelen gebruikten. De plastisch chirurgen had den alleen de ingreep mogen uitvoeren na een aparte af spraak, oordeelt het tuchtcolle ge. Body Consult, inmiddels ter ziele, lokte klanten met kreten in advertenties als honderd procent veilig' en honderd pro cent garantie'. Het tuchtorgaan rekent het de chirurgen aan dat zij geen afstand hebben geno men van de reclamekreten. Nie mand kan immers garanderen hoe een behandeling precies uitpakt, aldus het college. Beide vrouwen waren uitein delijk ontevreden over het re sultaat van de behandeling. De borsten van één vrouw waren na de ingreep verschillend van grootte, de andere vrouw klaag de erover dat de arts te grote protheses had ingebracht. Dat valt de chirurgen niet aan te re kenen, vindt het college. Het Medisch Tuchtcollege heeft twee plastisch chirurgen een boete opgelegd van tienduizend gulden. De artsen hadden borstoperaties uitgevoerd zon der de betrokken vrouwen van tevoren te onderzoeken en voor te lichten. De tuchtinstantie wreef hun bovendien mislei dende reclame voor borstpro- thesen aan. Beide vrouwen waren via ad vertenties van Body Consult bij de artsen terechtgekomen voor een borstvergrotingsoperatie. Zij hadden gesprekken met Body Consult, maar niet met de behandelend artsen. Het tucht college rekent dat de chirurgen aan. De artsen begonnen hun ingreep zonder op de hoogte te zijn van mogelijke aandoenin gen en eerdere operaties van hun patiënten. Evenmin was bekend of de vrouwen genees- tiging, te grote klassen, overbe laste leraren. In 't Veld pikt dat fiiet. In het Onderwijsblad .van deze week schrijft hij dat het voor een lid van een regeringsfractie 'toch wel ongelooflijk hypocriet' is „om wetenschappers te verwij ten dat ze niet uitvoerig praten over de afschuwelijke kanten van jouw beslissingen. Welke mate van schizofrenie is eigen lijk nodig om dit soort van be toog te leveren? Of is het alleen maar kruiperig gedweep met je lezers?" Lambrechts heeft er volgens de bestuurskundige 'kennelijk belang bij om, al falsificerend met onjuiste citaten, het klaaglied te. blijven zingen dat uitzichtloos is'. Hij noemt het rapport van zijn commissie een 'zorgvuldige verkenning'. Vol gens In 't Veld is Lambrechts al leen maar uit op te snelle beslis singen 'die kennelijk vooral zouden moeten bestaan uit het ongedaan maken van eerder door u zelf goedgekeurde be sluiten.' in totaal 1.600 plaatsen. Daar mee kwam het totaal aantal cel len in-Nederland op 12.000. Het merendeel van de heen zendingen betreft verdachten in preventieve hechtenis. Daar naast is er een groep veroor deelden die voortijdig uit de ge vangenis wordt ontslagen na het grootste deel van hun straf te hebben uitgezeten. Zij wor den 'geruild' voor verdachten van zware delicten voor wie an ders geen cel voorhanden is. den haag anp Het openbaar ministerie (OM) wil iedere crimi neel met een buit van meer dan duizend gul den 'kaalplukken'. Dat staat in de nieuwe Ont nemingsrichtlijn van het OM die deze maand in werldng is getreden. De officier zal voortaan ook de rechter vragen de crimineel in hechtenis te nemen als de ver oordeelde niet met geld over de brug komt. Voor een bedrag van vijftigduizend gulden staat al een vervangende hechtenis van 180 dagen. Het maximum is zes jaar vervangende hechte nis voor bedragen van een miljoen gulden of meer. Het OM wil volgens een woordvoerder met deze maatregel 'het denken' veranderen en duidelijk maken dat ook kleinere winsten terug te vorderen zijn. Een ontnemingsmaatregel komt bovenop de eerder in de strafzaak opgelegde straffen. Het OM wil de veroordeelde in dezelfde vermo genspositie terugbrengen als wanneer het feit niet gepleegd zou zijn. Volgens het OM is het mogelijk op grotere schaal kaal te plukken zon der daar meteen meer officieren van justitie voor aan het werk te zetten. Vorig jaar waren er 1.300 kaalpluk-zaken, dit jaar hoopt het OM op 2.000 uit te komen. De bedoeling is uiteindelijk om op 3.500 zaken per jaar uit te komen. Kaalplukken blijft achterwege wanneer de rechter oordeelt dat bij de veroordeelde toch niets te halen valt en dat ook in de toekomst niet te verwachten is. Bij fiscale en sociale ze kerheidsfraude dient het OM in principe geen vordering in omdat zowel de fiscus als de uitke rende instantie zelf wettelijke instrumenten hebben om hun geld terug te krijgen. In de wet staan nauwelijks regels om de hoogte van de criminele winsten te bepalen. Daarom heeft het OM dat zelf maar gedaan. De dief die een tv steelt met een dagwaarde van 1.000 gulden heeft volgens het OM 1.000 gul den criminele winst geboekt. De uitvoering van de maatregel is groten deels in handen van het Bureau Ontnemings wetgeving Openbaar Ministerie (BOOM) in Leeuwarden. Het BOOM ondersteunt de offi cieren van justitie in concrete zaken. Dat ge beurt via twee officieren justitie, twee register accountants en een specialist in civiel recht. Dit BOOM beheert ook de in beslag genomen goe deren. EU-landen praten drie dagen over sociaal beleid Apeldoorn Hoe voelt het om blind of slechtziend te zijn? Bezoekers van het Loo-erf in Apeldoorn konden het gisteren aan den lijve ondervinden. Gewapend met een donkere bril en een wandelstok baanden ze zich een weg door een nagebouwd smal straaje vol obstakels. Het Loo-erf is het nationaal zorgcentrum voor blinden. Het 'oefenstraatje' werd gisteren ge opend door staatssecretaris Terpstra. FOTO ANP HANS STEINMEIER amsterdam gpd-anp Begeleid door de loftrompet heeft minister Melkert van soci ale zaken gisteren de aftrap ge geven voor een driedaags EU- congres over sociaal beleid en economische prestaties. Een re cent Duits onderzoeksrapport, dat een belangrijke rol speelt op het congres, geeft Melkert een forse steun in de rug met zijn pleidooi om het sociale beleid niet. totaal ondergeschikt te ma ken aan bijvoorbeeld de mone taire eisen van de EMU. Melkert kwam vorig jaar al met een indrukwekkende cijfer reeks die aantoonde dat econo mische groei en een goed soci aal beleid niet haaks op elkaar staan. Hij refereerde daarbij on der meer aan een internationaal onderzoek waaruit bleek dat landen die een fatsoenlijk soci aal stelsel hadden, op de lange re termijn gemiddeld econo misch beter presteerden dan landen die hun burgers niet of nauwelijks sociale zekerheid bieden. Het Duitse rapport, dat de prestaties van de Nederlandse economie in de afgelopen dertig jaar evalueert, biedt extra on dersteuning. Vandaar dat Melkert gisteren beklemtoonde dat de manier waarop Neder land de ?aken heeft aangepakt, als voorbeeld kan dienen voor de andere Europese landen. Dat geldt ook voor het overleg tus sen overheid, werkgevers en de vakbeweging over een flexibeler arbeidsmarkt en loomnatiging. Melkert prees de vaderlandse 'sociaal pragmatische' aanpak gisteren bij de opening van de eerste internationale conferen tie die Nederland tijdens haar EU-voorzitterschap organiseert. In een toelichting de bewinds man dat hij 'zijn best had ge daan' niet al te trots over te ko men. „Maar je ontkomt er niet aan. Je kunt bijna geen stap zet ten of er worden vragen gesteld over het Nederlandse model." Op de conferentie, die tot zater dag duurt en wordt geleid door oud-premier Lubbers, debatte ren tal van Europese kopstuk ken over het economisch nut van sociaal beleid. Volgens Melkert is de EU niet af als vanaf 1999 de Eeuro wordt ingevoerd. De monetaire een wording van Europa moet ge paard gaan met een sociaal be leid gericht op het scheppen van werk. „Op de lange termijn is een sterke en stabiele Europe se munt ondenkbaar bij een werkloosheid die uitzichtloos oploopt naar tien of zelf twintig procent", aldus Melkert. Hij werd hierin bijgevallen door EU-commissaris Flynn (sociale zaken). Op dit moment be draagt de werkloosheid in de Europese landen gemiddeld elf procent. Melkert verwacht dat er binnen enkele jaren overeen stemming zal bestaan over een 'Unie-strategie' voor werkloos heidsbestrijding. De minister meent dat voor deze strategie geen enkele mo del zaligmakend is. Het beste is de sterke kanten van verschil lende economische en sociale stelsels te combineren, zoals Nederland heeft gedaan. Aan de ene kant meer marktwerking in de sociale zekerheid (afschaffen Ziektewet, deels privatiseren WAO en beperken van de We duwen- en Wezenwet) maar ook de overheid als hoeder van de minimale uitkeringshoogte en -duur. Voorwaarde voor een dergelijke aanpak is dat de soci ale partners bereid zijn tot ver andering en niet enkel oog heb ben voor hun eigen belangen. Op haar beurt dient de overheid de adviezen van diezelfde part ners serieus te nemen. Landen die erin slagen het so ciale beleid op die manier vorm te geven, zullen profiteren van een hogere economische groei. Groei die vervolgens weer de zekerheid verschaft voor goede uitkering en voorzieningen. s Europese munt dringt door in Zeist eist» gpd :en licht gebonden duiven-lin- iensoep met knoflookcroutons oor 5 euro 77. En gebakken lertenbiefstuk met chorseneren a la crème en een ossenbessensaus voor 18 euro 3. De nieuwe Europese munt nag dan pas in 2002 de kassa's laten rinkelen, in het Walkart 'ark-restaurant van Figi in eist prijkt hij al op de menu aart. Volgens ingewijden een irimeur, die vandaag zelfs een erslaggeversploeg van het iritse BBC World News naar ïeist lokt voor een live radio- eportage. Het idee voor de 'prijskaart- an-de-toekomst' is van Figi- lirecteur Jos Ruijs. Aanleiding 3C|vas dat Nederland op 1 januari oorzitter werd van de Europe- Commissie. „We wilden r iets mee doen, en we zijn aa oen op de euro uitgekomen. Us er straks namelijk fets is dat le Europese landen bindt, is het de gezamenlijke munt wel. Daarom verbaast het ook dat je er zo weinig over leest en hoort. En als je al iets leest, is het heel abstract", zegt Ruijs. Het vermelden van de prij zen op de menukaart in gul dens en'euro's blijkt een een voudige manier om mensen met de komst van de euro te confronteren en de discussie erover op gang te brengen. On der het eten wordt driftig om gerekend van guldens in eu ro's. Figi is er vanuit gegaan dat 1 euro nu 2 gulden en 6 cent waard is. De waarde wordt 1 ja nuari 1999 definitief vastge steld. „Maar het blijft niet bij om rekenen", vertelt Jos Ruijs. „Mensen gaan je van alles vra gen. Bijvoorbeeld of ze ook al met euro's af kunnen rekenen. Dat kan dus niet, want de euro bestaat nog niet. En als je wel een cheque uitschrijft met eu ro's, kun je problemen krijgen. De bank accepteert geen onbe kende valuta." Maar het idee van het al kun nen betalen met euro's liet Jos Ruijs de afgelopen weken niet los. Inmiddels heeft hij serieuze plannen om als voorloper op de euro, uiteraard naast de goede oude gulden, eigen 'Figi- geld' in te voeren. Daarmee kan worden afgerekend in het hotel, het restaurant, het thea tercafé, de bioscoop en de ca deaushop. Klinkt als een kostbaar aar digheidje? „1999 is dichterbij dan je denkt", benadrukt Ruijs, refererend aan het moment dat giraal betalingsverkeer met eu ro's al mogelijk is en de bedrij ven er dan dus klaar voor moe ten zijn. Maar hij erkent ook dat publiciteitswaarde een rol speelt. IaIs je een beetje door redeneert, zijn de mogelijkhe den gigantisch. Stel je eens voor dat rond de Europese Top in juni op alle prijskaartjes in de winkels in Zeist niet alleen het bedrag in guldens, maar ook in euro's vermeld staat. Wat dat voor de bekendheid van Zeist zou kunnen beteke nen! Ik ga er met collega-on dernemers in Zeist in ieder ge val over praten." Waar de plannen van Figi in ieder geval al met veel enthou siasme zijn ontvangen, is in de Nederlandse vestiging van de European Foundation for Busi ness Qualification (EFBQ), ook in Zeist. De EFBQ is een non profit organisatie, erkend door de Europese Gemeenschap, die als doel heeft de kwaliteit van het management van de aan gesloten bedrijven in de landen van de Europese Unie te verbe teren en goed ondernemer schap te kwalificeren. Tegelij kertijd vormen de bedrijven, in alle soorten branches, een net werk waarbinnen aan kennis verbreding gedaan wordt. Figi is sinds kort deelnemer als eni ge bedrijf op de Heuvelrug. „De euro gaat een cruciale rol spelen bij de eenwording", Directeur Koster van de EFBQ krijgt symbolisch de eerste euro menukaart uit handen van Figi-directeur Kosten. FOTO GPD VINCENT BOON verzekeren Sandor Koster en Mireille Giesendorf van EFBQ. „Denk alleen eens aan wat het wegvallen van de wisselkoersen voor bedrijven die dagelijks in ternationale transacties doen betekent. Het is dus heel goed dat bedrijven zich vroeg voor bereiden op de omschakeling. We zullen het initiatief van Figi zeker bekend maken bij onze tweehonderd aangesloten on dernemingen." Figi-directeur Jos Ruijs reikt de menu-kaart, waarop gul dens en euro's, uit aan Sandor Koster en Mireille Giesendorf. De locatie is passend: voor het door de Utrechtse kunstenaar Pieter d'Hont vervaardigde beeld van prinses Europa op de rug van Zeus. De mythologi sche voorstelling stond model voor het beeldmerk van de Eu ropean Foundation for Busi ness Qualification. Consumentenbond: Wel probleem bij studenten den haag anp De energiebelasting (ecotax) die het kabinet heeft ingesteld om het energieverbruik wat af te remmen, werkt over het alge meen goed. Wel kunnen stu denten die geen inkomstenbe lasting betalen en huishoudens op het minimum met een hoog energieverbruik, er door de ecotax enige honderden gul dens per jaar bij in schieten. Volgend jaar tekent dat effect zich nog duidelijker af door de invoering van het ecotaxtarief voor gas, zo heeft de Consu mentenbond. De ecotax is vorig jaar inge voerd om het energieverbruik af te remmen. De overheid heeft de energietarieven extra ver hoogd en de opbrengst daarvan teruggegeven via een lager be lastingtarief. Een gemiddeld ge zin betaalt daardoor ongeveer 250 gulden ecotax per jaar, maar krijgt dat ook terug via de belasting. Wie daarentegen zui nig is, krijgt meer aan belasting terug dan hij aan energietoeslag betaalt en verdient dus aan de ecotax. Wie daarentegen veel energie verbruikt, kost de ecotax per saldo geld. Dat verhaal klopt grotendeels, concludeert de Consumenten bond. Maar niet voor iedereen. Studenten bijvoorbeeld die geen belasting betalen, kunnen er bij een hoog energieverbruik tot bijna driehonderd gulden per jaar op achteruitgaan. Zij kunnen namelijk niet profiteren van de belastingmaatregelen. Ook wanneer ze zuinig om springen met energie, scheelt het hun nog honderd gulden per jaar. Huishoudens en 65- plussers op het minimum en met hoog energieverbruik kost de ecotax ongeveer 145 gulden. Een hoog energieverbruik noemt de bond in dit geval het gemiddelde gas- en elektrici teitsverbruik voor vrijstaande woningen, laag verbruik is het gemiddelde voor flats.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5