Kamer tegen 'asfaltsupers' Nederlandse koe was geen familie ziek Duits rund S stoppen onderzoek kar hoger IC- tarief ileef'tmee... Binnenland Chirurgen willen meer kijkoperaties Paniek bij smartshops na inval Kerkdriel n de wereld van Privé Spookrijder: vijf doden Ruzie D66 en CDA over vorm oppositie voeren Schuldsaneerders Hoorn laten tonnen schuld achter IDAG24 JANUAR11997 urezen mogen van Hof blijven s Drie Zaïrese asielzoekers die al langer dan drie jaar in derland verblijven, mogen niet meer worden uitgewezen. Het agse gerechtshof heeft gisteren met dit vonnis de bezwaren ewezen van Justitie, die vindt dat asielzoekers na drie jaar t automatisch het recht op verblijf moeten krijgen. De recht- ik in Amsterdam oordeelde vorig jaar al dat justitie de asiel kers een verblijfsvergunning moest geven. De staat ging irtegen in beroep. Justitie is tegen invoering van de termijn idrie jaar omdat de asielzoekers lange tijd door de slechte si- tie in hun land niet konden worden uitgezet. Het ministerie vijfjaar de tijd hebben om mensen te kunnen uitzetten. ;u' jetiekpersoneel houdt toeslagen *e| haag» De 60.000 werknemers in de kleinere modezaken '8 iden in hun nieuwe CAO hun toeslagen voor avond- en ekeindewerk. Daarnaast is afgesproken dat werken op zondag [verplicht is en personeel maximaal op twee koopavonden week mag worden ingezet. De bonden hebben na bijna een re' r moeizaam onderhandelen gisteren een CAO-akkoord gesto ld met werkgeversvereniging Mitex. Die wilde het toeslagensys- m op de helling zetten na invoering van de verruimde win- sluitingstijden vorig jaar. De werknemers krijgen april dit jaar loonsverhoging van 1,75 procent en op 1 januari 2,5 pro- Hieleende tv-kleding zelf betalen j haag» De kleding die een tv-presentatrice voor een optreden n leent in de damesmodezaak, is geen werkkleding. De Hoge 0, id heeft de aftrekpost geschrapt die een Journaal-presentatri- jver 1992 opvoerde omdat zij per keer 25 gulden kwijt was v| ide modezaak. Van de rechtbank mocht het eerder wél. De d dsman van de presentatrice voerde met succes aan dat prijs- irtjes en labels aan de kledingstukken blijven zitten op last i de modezaak. Direct na afloop van het Journaal worden de .5, dingstukken weer teruggebracht en in het rek gehangen. Bo- 0I idien kregen collega's bij de commerciële omroep die 25 gul- uj gewoon vergoed van hun baas, terwijl de NOS de knip dicht ld. ve "lutenlaagje op kaas is probleem iaag» De PvdA wil van minister Borst van volksgezondheid z delijkheid over de gezondheidsgevolgen van een nieuw d laagje op kaas. Het nieuwe, afbreekbare laagje is gemaakt ibf i tarwegluten. Latenstein Zetmeel in Nijmegen wil het dit jaar ;op de markt brengen. Deze aangekondiging heeft ontrust -e aaid bij de Nederlandse Coeliakie Vereniging. De organisatie va nt op voor mensen met chronische overgevoeligheid van de i d men voor gluten, een eiwit dat voorkomt in granen, rogge, mi er, tarwe en gerst. Borst moet van de PvdA aangeven of de (en van de nieuwe kaascoating doordringen in de kaas. ul( cht dit zo zijn, dan zullen volgens de patiëntenvereniging ve zel uizenden mensen de kaas moeten laten staan, el d jlfijn-lijn in Harderwijk le derwuk De spoorwegen overwegen een speciaal treintje te in rijden naar het Dolfinarium in Harderwijk. Het gaat om het vaarderen van een reeds bestaande goederer^spoorweg van huidige NS-station naar de haven. Momenteel komt maar 8 cent van de bezoekers van het Dolfinarium met bus of trein, percentage is laag, mede omdat het vanaf het station nog e kilometer is naar de dolfijnen. NS hebben de plannen neer- igd bij Railned, dat gaat over de capaciteit en de veiligheid het spoor. Deze organisatie valt weliswaar onder NS-vlag, ar werkt in opdracht van en is verantwoording schuldig aan ministerie van Verkeer en Waterstaat. sa ht.gpd Nederlandse Spoorwegen kj ien met onmiddellijke in een onderzoek laten stil- te n naar de mogelijkheden t u ioor reizen met intercity's 51 re tarieven te rekenen dan do stoptreinen. Woordvoerder [ei ieuwenbroek van NS Reizi- verklaarde gisteren dat de léte ten onrechte de indruk dat de Spoorwegen con- plannen hebben treinen meer comfort duurder te student van de Universi- Fwente is volgens Nieuwen- I; verantwoordelijk voor de barring, die onder meer geleid tot een publicatie in krant. Het betreft iemand ils stagiair werkzaam is bij IS en in die functie onder- verricht naar vervoersstro- „Hij heeft er geheel op ei- initiatief een vervolgonder- aan gekoppeld waarin de :n over de tarieven zijn op- imen. Het gaat hier om een ïrbouwing van een scriptie, puur theoretische kwestie waar wij helemaal geen op dracht voor hebben gegeven. Daarom moeten de vragen uit het onderzoek". De NS-woordvoerder ontkent niet dat binnen zijn bedrijf wel eens is gefilosofeerd over het maken van onderscheid in ta rieven. „Voorzitter Den Besten van de raad van bestuur heeft al eens hardop de vraag gesteld waarom reizigers even veel moeten betalen voor een ritje met een Wadloper als voor een reis met de veel comfortabeler Intercity Plus". De reizigersvereniging Rover zou het betreuren als er verschil in tarieven komt. „Je moet daar heek voorzichtig mee zijn, want het begrip kwaliteit wordt door de reizigers zeer verschillend uitgelegd. Voor de een is het zit comfort belangrijk, voor de an der de punctualiteit en weer een ander hecht veel waarde aan de reinheid of de snelheid van de trein. Het wordt dan al lemaal wel heel erg ingewikkeld en verwarrend", aldus woord voerder C. Rotteveel van Rover. n Nederlands Persbur 'AH-winkel bij benzinepomp in strijd met beperking van autogebruik' De Tweede Kamer dreigt een streep te halen door de sa menwerking van oliemaatschappijen en supermarktke tens in zogenoemde 'asfaltsupers'. De aankondiging van Shell en Albert Heijn, en Texaco en Spar dat er op tal van plaatsen supermarkten worden geopend in benzinesta tions, stuit politiek op forse weerstand. den haag gpd Een belangrijk deel van de Ka mer vindt dat Albert Heijn en Spar ten onrechte gebruik ma ken van de ruimere openingstij den van benzinestations. Nor male winkels kunnen daar niet tegen concurreren. Bovendien vinden de fracties supermark ten langs de snelwegen in strijd met het streven van de overheid naar een verminderd autoge bruik. Ook het beleid om win kels zoveel mogelijk te concen treren in de steden wordt door kruist. Minister Wijers (economische zaken) stelt zich op het stand punt dat benzinestations hun inkomen voor meer dan de helft uit de verkoop van benzine, olie en andere 'vervoergebonden' producten moeten halen. Maar volgens het CDA-Kamerlid Leers is dat nauwelijks een be perking in de komst van om vangrijke supermarkten. „De gemiddelde pomphouder heeft een jaarlijkse omzet van 6,4 mil joen gulden. Zelfs als je daarvan de helft neemt, is dat nog een omzet waarvan tal van buurtsu- pers alleen maar kunnen dro men". Ook de kleine christelijke fracties vinden dat Wijers snel met maatregelen moet komen. „Als hij zegt dat de wet dit toe staat, dan moet hij de wet ver anderen. Dit is een ontwikke ling die maar beter gestuit kan worden", meent Van Middel koop (GPV). VVD-woordvoerder Broos van Erp toont zich evenmin geluk kig met de plannen. Volgens Van Erp moet echter niet minis ter Wijers, maar de gemeente maatregelen nemen via het be stemmingsplan. Als daarin niet is voorzien in de komst van een supermarkt, kan de komst van de asfaltsupers worden tegen gehouden. Overigens nam de Kamer tijdens een debat vorig jaar zelf het besluit alle beper kingen op de verkoop van le vensmiddelen en dergelijke in pompwinkels te laten vervallen. Mede op grond daarvan ont wikkelden Shell, Texaco, Albert Heijn en Spar hun plannen. De PvdA vindt daarom ook dat maatregelen achterwege moe ten blijven. „We wisten dat dit kon gebeuren", aldus woord voerster Van Zuijlen. Zes ton voor uitvaart zoek enschede anp Uitvaartverzekeraar Onder linge Hulp, waarbij ruim 100.000 mensen zijn verze kerd, zit in de problemen. Bij de Antilliaanse vestiging is 600.000 gulden spoorloos, meldt het vakblad Assurantie Magazine. Tegelijkertijd is directeur J. Pais door de raad van commissarissen ge schorst. Interim-directeur E. van Daele veronderstelt dat de fraude op de Antillen is ge pleegd door drie administra- tiemedewerksters. Zij zouden het geld in eigen zak hebben gestoken. De omvang van de fraude is nog niet duidelijk omdat het onderzoek traag verloopt. „Er borrelt steeds meer op. Het probleem is dat op de Antillen alles wat tra ger verloopt dan hier", aldus Van Daele. Directeur Pais vecht zijn schorsing aan. De reden voor de maatregelen is hem on duidelijk: „Ik ben een tijdje ziek geweest en in die perio de kreeg ik te horen dat ik geschorst ben. Met de affaire op de Antillen heeft de schorsing in elk geval niets van doen". De polishouders waren vo rig jaar goed voor een pre mie-inkomen van 12 miljoen gulden. Cadeaubon voor wachtende burger haren anp Rotterdam De chirurgen van het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam willen meer zogenoemde kijkopera ties uitvoeren. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een mi niatuurcamera, die via een klein gaatje bij de patiënt naar binnen wordt gebracht. De chirurg ziet op een videoscherm wat hij doet. Voordeel van deze duurdere operatie-techniek is dat er geen centimeterslange snijwond wordt gemaakt. De patiënt voelt minder en herstelt vlugger. In het buiten land (België, Duitsland en Frankrijk) worden vaker kijkope raties uitgevoerd en de chirurgen van Dijkzigt vinden dat Nederland daarbij achter loopt. Gisteren werden in Dijkzigt drie kijkoperaties in het openbaar uitgevoerd, foto anp De gemeente Haren gaat ca deaubonnen uitdelen aan bur gers die de dupe worden van getreuzel in het ambtelijk appa raat. Briefschijvers die een ver gunning aanvragen, bezwaren indienen of anderszins iets van de gemeente verlangen en lan ger dan zes weken op antwoord moeten wachten, krijgen voort aan een cadeaubon ter waarde van 25 gulden. Dat heeft de ge meente Haren donderdag be kendgemaakt. De gemeente krijgt regelma tig klachten van burgers die te lang op antwoord moeten wachten. De ambtenaren han delen jaarlijks drie- tot vierdui zend brieven af. Zeker de helft is van burgers. „Post van overhe den, instanties en bedrijven werd altijd eerst afgehandeld. Er bleef wel eens een brief van een burger liggen. Nu draaien we het om en krijgen de brieven van onze inwoners voorrang", aldus een woordvoerder van de gemeente. Verhuurders willen winkels huur opzeggen amsterdam anp Er is paniek bij de zogeheten smartshops. Sinds de inval van de politie bij een paddestoelen kweker in het Gelderse Kerk driel, komen bij het Landelijk Overleg Smartshops (LOS) mel dingen binnen over problemen die winkelhouders ondervin den. Een van hen werd gewei gerd voor een inboedelverzeke ring, terwijl verhuurders de huur willen opzeggen na de aankondiging van de politie dat Bij een aanrijding op rijksweg A 1 ter hoogte van Stroe zijn gisteravond rond elf uur vijf mensen om het leven ^ko men. De aanrijding werd ver oorzaakt door een 64-jarige in woner van Ede die met zijn be stelbus als spookrijder frontaal op een tegemoetkomende per sonenauto botste met daarin zes inzittenden. Vier vrouwen uit deze auto, in de leeftijd van 22 tot 38 jaar, overleden ter plaatse. Het gaat om inwoon sters van Culemborg en Hou ten. Ook de spookrijder kwam om het leven. Twee inzittenden van de per sonenauto, onder wie de be stuurder, zijn met zware ver wondingen overgebracht naar ziekenhuizen in de omgeving. De bestuurder was gehuwd met een van de dodelijke slachtoffers. De inzittenden waren vermoedelijk op terug reis van een wintersportvakan tie. De politie baseert dit onder meer op .sneeuwkettingen die in de auto werden aangetrof fen. Waar de spookrijder op de snelweg is gekomen, is ondui delijk. De aanrijding deed zich voor op zo'n vierhonderd me ter van de afslag Stroe/Garde- ren in de richting van Apel doorn. Volgens een woord voerder van de politie is het ter plaatse echter bijna onmoge lijk de rijksweg op te rijden. er meer invallen komen. Boos is het LOS ook dat het Openbaar Ministerie de sugges tie wekt dat de georganiseerde drugshandel een stevige greep heeft op paddestoelenkwekerij en. Beweringen over de schade lijkheid van paddestoelen voor de gezondheid wekken even eens de toorn van de overkoe pelende organisatie. Een verbod op de paddestoe lenteelt ligt juridisch moeilijk, omdat het natuurproducten zijn. De hallucinerende stoffen psilocybine en psilocine die in de paddestoelen zitten, zijn daarentegen wel verboden. Een proefproces moet duidelijkheid verschaffen. Woordvoerder Bur ger van het LOS vindt het jam mer dat justitie een proefproces uitlokt. „Het is een dolksteek in onze rug. We zijn al ruim ander half jaar in overleg met de mi nisteries van VWS en justitie over regulering van de branche. Blijkbaar kan een politiekorps autonoom een eigen aanpak in gang zetten." Burger hekelt vooral de stig matisering die over de branche is ontstaan. „Onze leden verko pen de paddestoel alleen in ori ginele vorm of voegen de pad destoel toe aan andere produc ten als koeken en honing. De stoffen zijn pas verboden als ze geïsoleerd zijn", zegt Burger. De ministeries van volksge zondheid en justitie komen in het voorjaar met een beleidsno titie over het gebruik van zoge heten smartdmgs. den haag gpd Meer steun voor Europees registratiesysteem runderen den haag gpd De 'Nederlandse' koe die na haar dood voor op winding heeft gezorgd omdat het vermoeden was gerezen dat zij de 'gekke-koeien-ziekte' onder haar leden zou kunnen hebben, is zo goed als ze ker geen familie van de in Duitsland aan deze kwaal gestorven Galloway-koe. Dit is de belang rijkste conclusie van het overleg dat minister Van Aartsen (landbouw) gisteren met zijn Duitse col lega's Borchert en Höhn heeft gevoerd. De Duitse autoriteiten waren er aanvankelijk van uit gegaan dat de in ons land voor consumptie geslachte koe de moeder van Galloway-koe Cindy was. Van Aartsen sprak gistermiddag in Berlijn, waar hij de landbouwbeurs de Grüne Woche bezocht, met Barbel Höhn, de minister van milieu van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. en gisteravond op de luchthaven van Keulen/Bonn met Borchert, de federale minister van landbouw. De gesprekken hadden zijn overtuiging bevestigd dat ons land vrijwel zeker niets te maken heeft met wat nu een volledig Duitse affaire lijkt te gaan worden, aldus Van Aartsen tijdens een persconferentie voor zijn vertrek naar Nederland. Volledige zekerheid is echter pas mogelijk wan neer het genetisch onderzoek op de in ons land geboren nakomelihg van de geslachte koe is afge rond. Het kalf is daartoe gisteren geslacht. Na on derzoek van de hersenen kan definitief worden vastgesteld waar Van Aartsen van overtuigd is: dat Cindy geen familie is van haar Nederlandse soort genoten. De mogelijkheid bestaat dat ze een paar jaar geleden uit Engeland is geimporteerd en toen al ziek was. Tijdens het overleg werd ook het feit aan de or de gesteld dat Cindy meer gaten in haar oren had dan voor de gele 'controleflappen' nodig zijn. Dat zou kunnen betekenen dat het Duitse controle- om. Dat wordt dan gepareerd door het CDA met opmerkingen over bijvoorbeeld euthanasie als: 'het kabinet stelt nu voor commissies in te stellen, maar het gaat niet over voetbal'. Zo'n opmerking slaat de plank zo ver mis". Het CDA is volgens de vice- voorzitter van D66 de nieuwe tegenpartij geworden. „De SP heeft voor meer voorstellen van het kabinet gestemd dan het CDA. De waslijst van wetten waar het CDA tegen heeft ge stemd, begint inmiddels onein dig lang te worden. CDA-woordvoerder Lansink stelt dat Van Boxtel inmiddels zichzelf heeft geprofileerd als schildknaap van minister Borst van volksgezondheid. „Maar dat hij nu ook schandknaap van zichzelf wordt, is al te gek. Hij valt ons aan op het feit dat wij commentaar hebben gegeven op uitspraken van Borst over de abortuswetgeving. Zelf heeft hij dat ook gedaan, maar toen dat onderwerp in de Kamer aan de orde kwam, bleef hij op z'n stoel zitten en sloeg alleen maar met z'n vingers op de tafel." D66 en CDA hebben ruzie ge kregen over de manier waarop beide partijen bij medisch/ethi sche kwesties als abortus en eu thanasie oppositie voeren. Vol gens D66 is het CDA een tegen partij geworden, die alleen maar reageert op beeldvorming. De partij kiest volgens de vice- voorzitter van D66, Van Boxtel, niet voor een zorgvuldige oppo sitie die gaat over de inhoud van de vraagstukken. „Bij elk in cident in de media waarop wij moeten reageren, loopt het CDA voorop door te roepen: dit kabinet doet het niet goed, deze ministers zijn onverantwoorde lijk. Dat is echt ver bezijden de waarheid", aldus het D66-Ka- merlid Van Boxtel. Het CDA stelt op zijn beurt dat D66 op een smerige vorm oppositie voert. „Van Boxtel is schand knaap van zichzelf geworden", aldus CDA-Kamerlid Lansink. D66 vindt dat het CDA zich in de discussies over abortus en euthanasie van z'n slechtste kant heeft laten zien. Van Box tel: „Het kabinet gaat heel zorg vuldig met deze onderwerpen hoorn anp Een Galloway-koe. foto gpd phil nijhuis systeem niet waterdicht is en dat met het beest gesjoemeld was. Minister Höhn hield in dit ver band zelfs rekening met 'criminele praktijken'. Een praktisch gevolg van het overleg van Van Aartsen met zijn Duitse collega's is dat ook deze nu definitief gewonnen zijn voor een Europees registratiesysteem van alle runderen in Europa. Nederland zal dat volgende maand tijdens het overleg van de ministers van landbouw in Brussel aan de orde stellen. 'Er is nu goede hoop op een akkoord', aldus de minister. stand. De SHB betaalde hun al leen wat zakgeld. Gisteren heb ben vijftien gedupeerden zich gemeld bij de gemeente Hoorn. De gemeente biedt vooralsnog alleen cliënten van de sociale dienst de helpende hand. Cliën ten van andere uitkeringsin stanties moeten bij die instellin gen aankloppen voor hulp. De sluiting komt niet geheel onverwacht. De politie in Hoorn kreeg de afgelopen weken al meerdere klachten binnen, maar rechercheonderzoek wees uit dat SHB niets onrechtmatigs had gedaan. De SHB kreeg in juli 1996 de Economische Con trole Dienst (ECD) over de vloer. Die verbaliseerde de Stichting wegens geldbemidde- ling en beheer dat te veel op dat door een bank leek. De stichting Schuldhulp Bege leiding (SHB) in Hoorn is giste ren failliet verklaard. Door de verdwijning van de stichting is een onbekend aantal mensen fi nancieel gedupeerd. De ge meente sluit niet uit er hon derdduizenden guldens zijn verdwenen. De SHB werd in maart 1995 opgericht door een man uit Hoorn. Samen met een aantal vrijwilligers hielp hij uitkerings gerechtigden bij de afbetaling van hun schulden door met hun schuldeisers een saneringsplan op te stellen. Cliënten betaalden de SHB 75 gulden per maand en gaven de stichting volmacht over hun geld. De stichting had dngeveer 400 mensen in het be-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3