Gemengde patrouilles in Hebron hoopvol symbool Tito s eerherstel is nog lang niet aan de orde Haagse lente is al begonnen Feiten &Meningen 'Sluitende rege bij euthanasie onmogelijk' VRIJDAG 24 JANUAR11997 152 NIEUWSANALYSE Het paarse succesverhaal begint na tweeën half jaar behoorlijk te kriebelen. Het slordi ge gemak waarmee een omvangrijke belas tingmeevaller van de week door wat woord voerders van de coalitiepartijen alvast werd 'verdeeld', irriteert. Alleen de PvdA schijnt zich te realiseren dat er nog wel meer din gen zijn die de mensen bezighouden dan belastingverlaging, een AOW-fonds en ver laging van de staatsschuld. Wat ook steekt, is alle poeha in Den Haag over het Nederlandse voorzitterschap van de EU. 'We' zijn gewoon zes maanden voorzitter omdat 'we' aan de beurt zijn. En als dat verdrag er de komende maanden niet komt, dan is dat heus geen halszaak. Het is een prestigekwestie voor politici. U ligt er toch niet van wakker of de moderni sering en uitbreiding van de Unie in juni wordt bezegeld in Amsterdam of later dit jaar in Luxemburg? Zo'n succesje is van be lang voor het gezag van premier Kok in Eu ropa, maar voor hetzelfde geld verliest die in 1998 de verkiezingen van Bolkesteins WD en zien we hem nooit weer terug. Het is overigens te hopen dat verschillen de van onze volksvertegenwoordigers snel afraken van hun 'Calimero-complex'. Er is niet veel nodig om het perspectief uit het oog te verliezen, getuige de overdreven re actie van de week op een onhoffelijkheid van onze Franse en Duitse partners die 'ons' voorzitterschap zouden willen beder ven. En wat de vorige rel - de coffeeshops - betreft, kan Den Haag zich beter druk ma ken over de tegenstand tegen het gedoog beleid in eigen land dan over de permanen te druk van de Franse president. Ook hoog op mijn persoonlijke irritatie barometer staat het gefilosofeer van het ka binet over onderwerpen die héél ver weg liggen, zoals het belastingstelsel van de ko mende eeuw en de agenda 2000-plus. Is dat om de aandacht van de problemen van nu af te leiden, of is het kabinet echt klaar met zijn werk? Het lijkt erop alsof 1997 alleen nog maar een oogstjaar wordt: de economie groeit, de staats schuld daalt, de werkgelegenheid groeit, het finan cieringstekort daalt. Hosanna, wat gaat het goed. Kunnen we rustig indutten tot de formatie van 1998 omdat er behalve 'Europa' geen belangrijke poli tieke kwesties meer zijn? De eerste publicitai re 'zwaluwen' van dit jaar beloven weinig goeds. Het de bat afgelopen week in Den Haag was van een weinig verheffend gehalte. De opflakke rende abortus-discussie leidde vooralsnog tot niets, ook al probeerde CDA-fractievoor- zitter Heerma het vuurtje flink op te stoken. Wallage (PvdA-fractievoorzitter) filoso feerde wat over de schaarsheid van lucht en aarde. Bolkestein (WD-fractievoorzitter) zei dat hij Linschoten weer terug wil in de lan delijke politiek. Rosenmöller (Groen Links fractievoorzitter) vond - net als de rest van Nederland - dat het toch wel schandelijk was dat die politie-floppy's waren gestolen. En dan was er ook nog een Kamerlid van de PvdA, Oudkerk, die eind vorig jaar be sloot eigen bijdragen in te voeren in het zie kenfonds en ze drie weken na invoering al weer leek te willen afschaffen. Maar zo was het niet bedoeld, dus. Misschien kunnen Kamerleden voortaan eerst wat langer na denken, voor ze wat zeggen. Maar goed, hebben we nog iets te ver wachten dit jaar van het kabinet en de Tweede Kamer? Er zijn problemen genoeg, zoals de wachtlijsten in de gezondheids zorg, de gevolgen van 'paarse' maatregelen met het ziekenfonds, de afschaffing van de Ziektewet en de nieuwe Nabestaandenwet. En ondanks de bemoedigende woorden van de WRR moet er wel wat gebeuren om de achterblijvers te helpen. Een tip voor de Tweede Kamer: misschien is die meevaller ook nog te gebruiken om werk te scheppen aan de onderkant van de arbeidsmarkt zoals minister Melkert (sociale zaken) wil. Melkert scoorde een paar weken geleden met zijn 'koudetoeslag', maar of die er komt, weten we pas in het voorjaar. Straks blijkt dat de kou wel meeviel, en zitten al die bejaarden die op zijn advies de cv een paar graden hoger zetten, alsnog in de kou. Dezelfde minister pleitte afgelopen zon dag - na het bericht over de belastingmee valler van 4,6 miljard - voor een koop krachtverbetering voor iedereen, en in het bijzonder voor de minima. Het is te hopen dat er in het kabinet beter naar Melkert wordt geluisterd dan in de Tweede Kamer. Want anders blijken zijn mooie woorden, holle beloften. Er zal tot april nog wel wat worden 'geru zied' over de manier waarop de meevaller moet worden verdeeld. Maar alles bij elkaar is de vrees gerechtvaardigd dat de komende zes maanden 'opgaan' aan het voorzitter schap. Daarna breekt het zomerreces aan. Het kabinet maakt nog een laatste begro ting met wat fijne dingen voor de mensen. En alle moeilijke beslissingen of onwelge vallige discussies zullen 'over' de verkiezin gen heen worden getild. Militairen moeten wankele vrede handhaven en goede voorbeeld geven Op een winderige heuvel boven Hebron zijn Israëlische en Palestijnse militairen met een pittige taak opgeza deld: ze moeten elkaar leren vertrouwen, een wankele vrede handhaven en het goede voorbeeld geven. „Jullie zijn de vredesbrigade", zei luitenant-kolonel Daher, de Israëlische bevelhebber van Hebrons 'gemeenschap pelijke patrouilles' tegen de vier Israëli's en vier Palestijnen die de post op de Abu-Snenehheuvel bemannen. „Als ze jullie samen zien, weten ze dat er samenwerking en coördinatie is en dat het werkt." Over de dilemma's bij euthanasie weet hij alles. R Oudkerk, huisarts in de Amsterdamse Kinkerbuui en PvdA-Kamerlid, is ingenomen met het kabinet voorstel voor régionale commissies die achteraf g toetsen of artsen op zorgvuldige wijze euthanasie hebben gepleegd. Maar, zegt hij: „Er moeten ook teams van euthanasieconsulenten komen, die de vooraf over stervensbegeleiding kunnen adviserei Volgens Oudkerk zouden artsen ook meer steun moeten zoeken bij elkaar. Een goed voorbeeld da van is Amsterdam, waar dit jaar in samenwerking met de artsenorganisatie KNMG het experiment Steunpunt Consultatie Euthanasie van start gaat. aantal daarvoor getrainde artsen gaat steun verlei aan dokters die worden geconfronteerd met het v zoek om actieve levensbeëindiging. Oudkerk: „He consultatieteam dient als vraagbaak voor de arise juist voor de verplichte onafhankelijke consultatie Oudkerk wil bovendien een breed en kwalitatief o derzoek onder patiënten en hun nabestaanden o\ euthanasie. Uit een eerder gehouden, kleinschalij onderzoek namens de Nederlandse Vereniging vu Vrijwillige Euthanasie blijkt namelijk dat artsen di wens tot levensbeëindiging veelvuldig negeren. De rol van alle andere betrokkenen, officieren vai justitie, artsen, lijkschouwers, is reeds onderzochl Oudkerk: „Maar dus niet de rol van de mensen oi wie het werkelijk gaat. Terwijl de wetgeving er jui voor hen is, niet voor de politici in Den Haag." Volgens de PvdA'er is het een wijdverbreid misve stand dat mensen op zulke vragen geen antwoori willen geven. „Dat willen ze juist wel, omdat zij ei mee hebben te maken. Euthanasiewetgeving is ej voor twee groepen mensen; zij die er bang voor z en vanuit de wet bescherming behoeven, en zij d zich veilig voelen als de mogelijkheid tot levensbi eindiging wél bestaat." „Een stervende mag nooit het gevoel hebben: ze len van me af en dat kan door euthanasie. Het vei haal dat er rondreizende euthanasie-arisen zijn d bejaardenhuizen afgaan, is dan ook de grootst mi lijke onzin. Artsen zijn eerder te terughoudend. Q denk dat er in Nederland onvoorstelbaar zorgvuli met euthanasie wordt omgegaan, los van randvei schijnselen die je net als bij abortus altijd zult hel ben." Als een patiënt verzoekt om euthanasie, is dat di zwaarste vraag die hij kan stellen in het leven. He gaat om het zelfbeschikkingsrecht van mensen di zwaar ziek zijn of in een terminale fase verkeren, de wetgeving staat dat euthanasie alleen mag bij draaglijk lijden. Maar dit ondraaglijke lijden is vo< de een lichter of zwaarder dan voor een ander." „Ondraaglijk lijden is ook een dynamisch begrip gedurende het ziekbed steeds verandert, doordat patiënt soms meer pijn aankan. Het punt dat eer tiënt, ook al heeft hij een euthanasieverklaring on dertekend, verder wil leven, verschuift dan telken weer naar achteren. Soms zelfs verder dan je als huisarts op dat moment voor mogelijk houdt." „Daarom is het onmogelijk bij euthanasie sluiten regels op te stellen. Net als bij abortus, waar het t grip noodsituatie een cruciale rol speelt. En daarc moet de wetgever permanent evalueren of de wei klopt, wel op de mensen van toepassing is." 'f Door de maatregelen die Oudkerk voor ogen heel moeten huisartsen wat euthanasie betreft stevige hun schoenen komen te staan. Nu moet de arts a dilemma's alleen oplossen. Het kan zijn dat er ee belangentegenstelling is tussen de patiënt die heif lijdt en euthanasie wil, tegenover de arts die vind11 dat de patiënt er nog niet aan toe is. Oudkerk: „Of het gebeurt dat patiënten zeggen te1 de arts: meldt u het maar niet, want ik weet dat uv strafbaar bent. Een andere reden is soms: ik hebl1 ver niet dat mijn familie het weet dat ik om de do5 heb gevraagd, daar wil ik hen niet mee opzadelenlf AMSTERDAM ARTHUR DE MUTTENAERE In 1980 liepen de inwoners van Belgrado nog massaal uit om Tito's laatste tocht, van station naar het parlementsgebouw, bij te wonen. Anno 1997 wil bijna niemand aan hem worden herinnerd. archieffoto Als op iemand de stelling dat roem ver gankelijk is van toepassing is, dan is het Josip Broz Tito wel. Tot zijn dood in 1980 behoorde de sterke man van het na-oorlogse Joegoslavië en de me de-oprichter van de beweging van niet- gebonden landen tot de groten der aar de. Zeventien jaar later rust Tito in haast volstrekte vergetelheid in een speciaal voor hem gebouwd mausole um aan de rand van Belgrado. „Het is vandaag een bijzonder goede dag. Er zijn vanmorgen zeker veertig bezoekers geweest", vertelt de eenza me bewaker aan de ingang van het mausoleum schoorvoetend. Nee, zijn naam wil hij niet noemen. „Ik mag niet praten met de pers." Als het notitie blokje is opgeborgen, wordt hij iets spraakzamer. „Er komt wel eens twin tig dagen achtereen helemaal nie mand", vertelt hij somber. De bewaker is een van de weinige in woners van het voormalige Joegoslavië die zijn bewondering voor Tito niet on der stoelen of banken steekt. „Als hij nog had geleefd, was dit allemaal nooit gebeurd", verzucht de man, verwijzend naar de bloedige oorlogen die het oude Joegoslavië hebben vernietigd en aan de bedelstaf hebben gebracht. Het mausoleum is weinig spectaculair. Het is een plat, bakstenen gebouwtje van misschien twintig bij twintig. In het midden verrijst een platte, wit mar meren tombe van zo'n vier bij twee meter en zestig centimeter hoog. 'Josip Broz Tito, 1892-1980', staat er in strak ke, gouden letters op. In het hele mausoleum is slechts een vers boeketje te zien, afkomstig van een legerbriga- de. Van welke is niet duidelijk. Met de teloorgang van Tito's erfenis, het oude, verenigde Joegoslavië, is ook de reputatie van de communistische staatsman in zijn eigen land ten onder gegaan. Tito wordt anno 1997 nog maar door weinigen in het voormalige Joegoslavië gezien als de man die er decennialang in slaagde Slovenen, Kroaten, Serviërs, moslims, Macedo- niërs, Montenegrijnen, Albanezen en andere minderheden bijeen te houden. Dat Joegoslavië onder Tito veruit het meest liberale en welvarende land van Oost-Europa was, lijkt niemand zich nog te willen herinneren. „De Serviërs haten Tito, omdat ze hem nog altijd zien als een Kroaat die de be langen van het Servische volk systema tisch ondergeschikt maakte aan die van Joegoslavië", zegt tolk Gordana. „Om een sterk Joegoslavië te hebben, moest het gewicht van Servië binnen het federale Joegoslavië zoveel moge lijk worden verkleind." En hoewel Tito in Kroatië werd geboren, zien de Kroaten hem niet veel positiever. „Voor veel Kroaten was Tito niets min der dan een landverrader die zich ver zette tegen htm gerechtvaardigde stre ven naar onafhankelijkheid." Tito's laatste rustplaats trok vorig jaar amper zesduizend bezoekers. Noch triester is het gesteld met het ooit te zijner eer gebouwde museum aan de voet van het mausoleum. Het 'muse um van de 25stee mei' (Tito's geboor tedag) is gesloten. Daar werd herinnerd aan Tito's wapenfeiten als leider van de partizanen en later als staatsman en bood onderdak aan de vele honderden geschenken die Tito in zijn ruim 35-ja- rige carrière als staatshoofd ontving. Waar de kostbaarheden zijn gebleven ij die Tito van illustere vrienden als Gan- dhi, Nasser en en Castro ooit ontving, is een raadsel. „Volgens hardnekkige i geruchten zijn alle waardevolle ca deaus gestolen door socialistisch par- i tijbonzen", vertelt Gordana. r Helemaal vergeten en verguisd is Tito r echter nog niet. „Er zijn nog steeds p burgers die geloven dat Tito een eerlij- - ke en respectabele man was. Ik ben er een van", zegt Sava Ruski, die samen k met zijn vrouw Danka en hun twee i kinderen een zondagse pelgrimage naar Tito's mausoleum maakt. Sava zegt Tito persoonlijk te hebben gekend. „Ik had de eer te mogen dienen in Ti to's Garde, een elite-eenheid die met de bescherming van de president was belast. Ik ben daar nog steeds trots op", vertelt hij. Over het heden is de familie Ruski veel minder te spreken. De familie woont infj Beli Monastir, een stadje in de noor- deljke Baranja-streek die deel uitmaakt van Oost-Slavonië, het laatste stukje van Kroatië dat nog door Serviërs is be zet. Het gebied moet in de loop van dit jaar worden overgedragen aan Kroatië. De familie Ruski die al voor het begin van de oorlog in Beli Monastir woonde, weet nog niet of ze kunnen blijven of moeten vluchten. Het dilemma is des te groter omdat Sa va de Servische nationaliteit heeft, ter wijl zij vrouw Kroatische is. „Vroeger, onder Tito, waren er heel veel gemeng de huwelijken. Dat speelde geen enkelt rol. Onder Tito waren al dit soort ver schrikkelijke dingen nooit gebeurd", meent ook Sava. „Er komt een dag dat de mensen zich de goede kanten van het leven onder Tito weer zullen herin neren." Ook de bewaker bij het mauso leum gelooft dat. „Hij zal vroeg of laat een stuk eerherstel krijgen. Maar ik denk eerlijk gezegd dat de tijd er nog niet rijp voor is." BELGRADO HANS GERTSEN CORRESPONDENT ontstaan door de vuurgevechten die in september uitbraken tussen Is raëlische en Palestijnse militairen en waarbij in drie dagen 79 doden vielen. Geen van de leden van de gezamenlijke patrouilles is bij de gevechten betrokken geweest, maar een Israëlische commandant, die zich voorstelt als Shai, aarzelt als hem wordt gevraagd of hij zich op zijn gemak voelt bij zijn Palestijnse collega's. „U stelt me een hele moeilijke vraag. Ik voel me veilig.... Maar ik heb mijn eenheid bij me", zo voegt hij er veelbetekenend aan toe. „Onze taak hier is om een les te le ren van wat er (in september) ge beurd is, opdat we het niet zullen herhalen", zegt kolonel Hasan Hij- azi, de Palestijnse bevelhebber van de patrouille-eenheden. „Als er on derlinge onenigheid is, hebben de manschappen opdracht dat te mel den aan hun meerderen", zei hij. Ondanks het onaangename weer was de stemming op de heuvel woensdag optimistisch. „Als de ge zamenlijke patrouilles slagen, bete kent dat het slagen van het vredes proces en het verdere samenleven tussen de twee volkeren", aldus Ab dullah. Dat is veel gevraagd in Hebron, waar joden en Arabieren elkaar ja ren naar het leven hebben gestaan. De partijen hebben vorige week dan wel een ak koord bereikt over de Israëlische terugtrek king, maar onder de vijfhonderd joodse ko lonisten in de stad zit ten enkele van de meest fervente tegen standers van het vre desproces. Bovendien vindt de retoriek van de radicale islami tische groepen onder de Palestijnen in He- bron gretig gehoor. Beide partijen vrezen dat een fanatiekeling uit een van beide ge meenschappen kan zorgen voor een ge weldsspiraal die het vredesproces de nek omdraait. De vier patrouilles - drie mobiele en die ene op de heuvel - vormen de eerste ver dedigingslinie tegen dergelijk geweld. Tot nu toe hebben ze al leen hoeven optreden bij vrij onschuldige in cidenten, zoals het te genhouden van men sen die verboden ge bied proberen te be treden. Maar de bevel hebber van het Pales tijnse contingent, lui tenant Amr Abdullah, geeft toe dat het slechts met pistolen gewapende patrouillegroepje niet is opgewassen tegen situaties van ern stiger aard, waarbij wapens in het spel zijn. Vanaf de heuvel heeft de patrouille van Abdullah zicht op het deel van de stad waar de kolonisten wonen en dat om die reden niet aan de Pa lestijnen is overgedragen. In het stadsdeel wonen 20.000 Palestijnen. De militairen houden ook een oog op de drukke markt die langs de joodse nederzettingen en het Graf van de Aartsvaderen is gesitueerd. Als er problemen zijn, kan ik het districts-coördinatiekantoorbel- len", zegt Abdullah. Op het kantoor wordt besloten of er al dan niet ver sterkingen worden gestuurd. Een Israëlische militair op patrouille in Hebron. Afgelopen woensdag, de vijfde werkdag van de gezamenlijke pa trouilles, reden de Israëli's en Pales tijnen in aparte jeeps de heuvel op, om daarna gezamenlijk in de regen aan de rand van de klif te staan, ver rekijkers doorgevend en pogend iets te onderscheiden in de mist. Pales tijnse kinderen hielpen met het aansteken van een vuur om warm te blijven. De manschappen, die al een jaar samen in opleiding zijn ge weest, kletsten in het Arabisch, He breeuws, Engels en zelfs Frans. Toen het donker werd dronken ze koffie en thee. Een deel van het probleem is het wegwerken van de bitterheid die is

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2