Gepromoveerde Passat voor de koele rekenaars Weg en wiel Nieuwe restauratie-beurs 0 kwestie 1 kwaliteit toyota dijksman bv Volvo's een kwart zuiniger 'Maxi-wagon' Picnic alternatieve stationwagon FietsRAI meer dan passief kijkfestijn 2 1IJDAG 24 JANUAR11997 het eerste weekeinde van maart vindt in het Autotron te Ros- aalen de beurs RestoClassic '97 plaats. Een Europese primeur, o wordt gemeld. Het is de eerste beurs waarop niet de klassieke uto zelf centraal staat, maar de restauratie daarvan. Op deze eurs zullen gespecialiseerde restauratiebedrijven zich presente en, en bedrijven die materialen of diensten aanbieden voor hen ie een restauratie willen uitvoeren. Er worden ook volledig ge- estaureerde klassiekers aangeboden. De beurs zal op 1 en 2 jaart open zijn van 10.00 tot 17.00 uur, de toegang kost 15. '"Nieuwe campers bij Volkswagen de begin deze maand ge- uden Utrechtse vakantie- Ks presenteerde Volkswagen we kampeerwagens, die te- 0311 de zomer in het verhuur- nma worden opgenomen. ids april 1995 is namelijk elke f-dealer tevens verhuurder kampeerwagens, daar die de meesten te duur zijn zelf aan te schaffen. In de :ede helft van afgelopen jaar icht VW een gefacelifte versie zijn bekende T5 Transpor ter, en een heel nieuwe LT als zwaardere bedrijfsauto. Die vor men nu de basis voor de Mis souri en Colorado kampeerwa gens. Opvallend is dat de ombouw niet zoals gewoonlijk van West- falia komt, maar van Karmann. De (meest wat kleinere) Califor nia modellen van Westfalia blij ven daarnaast wel in het ver- huurprogramma, met huurprij zen van 675 tot 1.450 gulden per week. Euro-diesels in Nissan en Honda Die laatste is nu nog niet in pro ductie, Rover maakt op het mo ment alleen 2.0 liter diesels met directe inspuiting. Het duurt echter ook bij Nissan nog even voor de diesel-Micra op de markt komt, men spreekt van midden 1998. Het lijkt waar schijnlijk dat het dan meteen gaat om een niéuwe generatie van de Micra, want de huidige, in Groot-Brittannië gebouwde, versie loopt alweer vier jaar mee. Wat betreft de Honda Ci vic diesel is het nog niet zeker of die ook in Nederland geleverd gaat worden. !t van de merkimporteurs maar via de vereniging van anse auto-importeurs (JAA) it het nieuwtje dat de Nis- Micra en Honda Civic een ielversie krijgen. Daartoe ko- beide merken motoren in Europese collega's. Nissan it te rade bij Peugeot, die de liter diesel plus transmissie >rt, bekend uit de Peugeot en Citroen Saxo. Honda int vanzelf terecht bij de rmalige partner Rover. Deze een eveneens 1.5 liter me de diesel leveren. Rijnsburg 071-4020500 Noordwijk 071 -3614535 vrijdag koopavond donderdag koopavond mporteur GM: Geen garantie op on-Europese Amerikanen t Auto's uit Voorburg ont- e onlangs met zijn aankon ing de Amerikaanse Pontiac ns Sport ruimtewagen te n leveren meteen een reac- ian de officiële importeur ;1 Nederland. Die moest nog het voor Europa be lde zustermodel Chevrolet ns Sport introduceren, en is erop geen garantieclaims linnen honoreren voor de itiac-versie. Nu komt Zoet met de nieuwste Buick Park mue, gefacelifte versie van model dat Opel Nederland Ier importeerde, irbij geldt hetzelfde: voor ga- tieclaims moet een koper bij t terecht. Maar ook vóór re- atie en onderhoud zal men lat bedrijf zijn aangewezen, dat via reguliere import bui- Amerika geen Buicks meer everd worden. Fabrikant Ge- al Motors besloot voor ex port uitsluitend modellen van diens merken Chevrolet en Ca dillac aan te passen, en daar voor een Europese type-goed keur te verwerven. Deels zal de nieuwste Buick Park Avenue ge bruik maken van onderdelen uit de vorige versie, materiaal dat 'Opel/General Motors dealers nog in voorraad hebben. Maar delen die specifiek zijn voor het nieuwste model hebben ze niet. De Park Avenue, die Zoet aan biedt voor 122.700, heeft ten opzichte van de laatste officieel geïmporteerde versie een wat aangepast uiterlijk, een nieuw interieur (door Zoet met stan daard leren bekleding geleverd) en een verbeterde 3.8 liter V6- motor. Zoet rekent erop dat dit Buick model een zekere aan hang heeft verworven, en bena drukt juist dat de officiële dea lers van GM-Amerikanen deze auto nooit zullen brengen. is. )p het moment studeert de :uropese Commissie, het uit terend orgaan van de Eu- opese Gemeenschap, op een erplichte beperking van het irandstofverbruik van auto's, laarmee wordt naast de eeds bestaande (nog verder e verscherpen) uitlaatgas-ei- en de productie van kool- lioxide door auto's aange- lakt. Volvo voorziet daarmee een probleempje, en pleit rvoor geen vaste verbruiks- raarde als regel te nemen, oals nu overwogen wordt, naar een procentuele ver- iruiksreductie. ils voorschot daarop belooft iet merk dat zijn auto's in 005 een kwart zuiniger zul- in zijn dan in 1990. Terwijl nen ook nog even fijntjes erdenkt dat Volvo twintig tar geleden als eerste een au- n met 'lambda-sonde' racht, ofwel een geregelde r ewegkatalysator voor zeer ectieve uitlaatgasreiniging zoals nu de standaard is. Het is begrijpelijk dat Volvo weinig gelukkig zou zijn met een verbruiksbeperking naar Amerikaans model, de zoge naamde CAFE-norm. Dat staat voor Corparte Average Fuel Economy. Men berekent daarbij per automerk een ge wogen gemiddeld verbruik van alle verkochte modellen van dat merk, dit gemiddelde moet beneden een bepaalde waarde blijven. 'Dat zal de concurrentie op de automarkt ernstig verstoren', meent Volvo. Een merk dat vooral grotere auto's maakt, zoals Volvo, is in het nadeel tegenover merken die ook of zelfs vooral kleine en zuinige modellen voeren. ,,Het zou 'beter zijn alle merken een be paalde procentuele verlaging van het gemiddeld verbruik op te leggen. Dit levert boven dien een grotere reductie van de kooldioxide-uitstoot op aldus Volvo. REDACTIE PETER LODEWIJKS Volkswagen heeft de Passat een interessante duw in de goede richting gegeven. De grootste VW-sedan groeide in de richting van het Audi-niveau, zonder daarbij veel in prijs te stijgen. Geruchten willen dat de Duitse fabrikant het niet daarbij wil laten. Er zou een echte topklasse-VW in het verschiet liggen, zoiets als de 8-cilinder Audi A8. In technisch opzicht hebben de Passat en de Audi A4 heel veel gemeen, alleen is de Passat dui delijk groter. En goedkoper, waarbij de hogere prijs van Audi blijkbaar door meer exclusiviteit waargemaakt moet worden. Ze ker is dat de superglad gepolijs te Audi's er exclusiever uitzien dan de ruime, maar erg nuchte re Passat. Grotendeels blijft het bij deze optische indruk dat de Passat net niet helemaal van dezelfde klasse is als een Audi. Het tweekleurig (zwart/grijs) in terieur van de testwagen doet wat zakelijker aan dan dat van een Audi, maar minder koud functioneel dan in de voorgaan de Passat. Het blijft op-en-top praktisch, met bijvoorbeeld di verse ruime opbergvakken. Toch in Audi-stijl netjes voor zien van antislip-matjes op de bodem, en met onopvallend weggewerkt een uitklapbare be kerhouder, waar we tegenwoor dig kennelijk niet meer zonder kunnen. Aan uitrusting ont breekt het absoluut niet, dat is bij VW weieens anders geweest. Twee airbags, ABS, elektrisch bedienbare ramen en spiegels, in twee richtingen verstelbaar stuurwiel, hoogteverstelling op de bestuurdersstoel, mid- denarmsteun en hoofdsteunen op de achterbank, allemaal nut tige zaken die standaard zijn. Net even minder dan in een Au di voelt de stabiliteit van de au to aan, de stoelbekleding is van een wat goedkopere soort, de geluiddemping ietsje minder volledig. Maar gezien het hoge niveau van de Audi's betekent het nog altijd dat de Passat goed stuurt, een uiterst betrouwbaar weggedrag kent en in veer- en geluidcomfort helemaal in de grotere auto-klasse past. Het geluid binnen in de Passat komt grotendeels op rekening van de 1.6 liter motor, de klein ste en goedkoopste aanbieding. Met 100 pk geenszins te zwak voor deze grote auto, die in souplesse en acceleratie zonder meer tevreden stelt. Daartoe moest wel een 'kort' afgestemde transmissie gebruikt worden: de motor maakt relatief veel toe ren. Vandaar ook dat hij vaak hoorbaar is. Nog helemaal niet luidruchtig bij gematigd gasge- ven, maar toch een beetje sto rend. Het verbruik kwam uit rond 1:12, nog een bewijs dat de kleinste Passat-motor niet bo ven zijn macht hoeft te werken. Niettemin lijkt waarschijnlijk dat de pas wat later leverbare 1.8 motor met 125 pk duidelijk rustiger zal draaien en weinig of niets méér zal verbruiken. Het is tevens even wachten voor wie heel veel bagage, of uitge sproken lange passagiers ach terin wil vervoeren, want een in deze klasse veelgevraagde sta tionwagon komt pas over enige maanden. Door de uitgespro ken ronde daklijn pakt de hoofdruimte achterin de Passat sedan niet zo riant uit, terwijl de beenruimte wel groot is vergele ken met typische 'zakenauto's' in dezelfde prijsklasse. De kof ferbak is eveneens voorbeeldig groot. Het kan haast niet missen of Volkswagen gaat een grote slag slaan met deze Passat. Net als twee modelgeneraties geleden, toen de voor-vorige Passat de buteerde als de veruit ruimste auto in zijn klasse. De nieuwe is een stuk groter, maar ligt niet meer zo ver voor op de concur rentie. Hij is daarentegen nu heel compleet vanaf de eenvou digste uitvoering, tot en met een volledig verzinkte en voor tien jaar gegarandeerde carros serie, naar Audi-recept. De geteste Passat kost 42.995 gulden, alleen Ford's nieuwe Mondeo biedt bij benadering hetzelfde voor minder geld. Nog altijd is de Passat een auto voor koele rekenaars. VW heeft de nieuwe Passat weer tot een ge duchte concurrent gepromo veerd voor vele gevestigde mer ken in een zwaarbevochten au toklasse. In het Europese hoofdkantoor en ontwerpcentrum van Toyota kijken ze met spanning uit naar de reacties van het publiek op de Picnic. Is het inderdaad zo dat er een trend ontstaat naar compacte, maar ruimere mo dellen en dat de rol van de se dan en deels ook de stationwa gon is uitgespeeld? Bij Toyota zijn ze er van over tuigd dat meer zitplaatsen en vervoersmogelijkheden zonder meer de eisen voor de komende decennia zijn. Voor stadsver voer valt dan te denken aan op lossingen als de Swatch Smart of iets groter de Auto van het Jaar Mégane Scénic van Ren ault. Over twee jaar doet Toyota ook mee in dit segment, want dan komt er een Corolla mini- MPV voor de Japanse markt. Nadat Toyota zich met de Pre via betrekkelijkiaat in het ruim te-segment begaf, komt het merk nu met een kleiner model in deze klasse. Bij de presentatie van de Picnic gaf de Nederland se Toyota-importeur aan grote plannen te hebben. In een auto markt die als geheel nog weinig groei vertoont wil men binnen tien jaar van vier naar zeven procent marktaandeel groeien. Originele modellen als de Pici- nic moeten daaraan meehel pen. Toyota zelf noemt het een 'maxi-wagon', een autosoort tussen de stationwagon en de ruimtewagen in. De importeur neemt aan dat daar behoefte aan is. Het verkoopdoel voor dit Ruim een jaar geleden toonde Toyota op de Tokyo Motor Show dit studiemodel, genaamd Ipsum. Toen nog een experiment, maar nu vrijwel ongewijzigd te koop als Toyota Picnic. foto louwman parqui jaar is 1.500 stuks, waarmee Toyota op slag een grote speler zou worden in de ruimtewagen- markt. Er zit iets in dat de nu bij talrijke merken verkrijgbare grote ruimtewagens voor velen te duur in aanschaf en rijkosten zijn. De Picnic werd afgeleid van Toyota's middenklasser Carina E en is niet langer, alleen hoger en wat breder. Veel zwaarder is hij ook niet, dus zou hij niet zo onzuinig zijn als grote ruimte wagens. Doorslaggevend goedkoper dan een grote ruimtewagen wordt de Picnic evenwel niet, met een prijs vanaf 50 mille. Dat is voor het modale gezin nog moeilijk te financieren. Er komen maar twee versies, beide met een 2.0 liter benzinemotor uit de Carina E, die iets verbeterd werd om het brandstofverbruik te druk ken. Het basistype GL beschikt over ABS. twee airbags en de nodige elektrische bedieningen (ramen, spiegels, deurvergren deling). De vierduizend gulden duurdere Picnic GX heeft daar bij airco, dakrails en een afdek- hoes voor de bagage. Dat doet vreemd aan om zo'n afdekking pas in de luxe-versie te leveren. Hij is alleen nodig als de twee achterste stoelen uit de Picnic verwijderd zijn. Staan die er nog in, dan omvat de bagage ruimte eon schamele 182 liter. Die groeit naar bijna 1.200 liter als maar vier van de zes stoelen in de auto zitten. „Belangrijk meer laadruimte dan een sta tionwagon biedt zonder omge klapte achterbank", zegt Toyo ta, „vandaar de aanduiding Maxi-Wagon". De twee middel ste stoelen van de Picnic kun nen ook nog omgeklapt wor den, dat geeft 1.800 liter laad ruimte. Om ruimte te winnen ten op zichte van het uitgangspunt Ca rina E rekte Toyota de wielbasis op met 15,5 centimeter en maakte men het dak 21 cm ho ger. Door de inzittenden hoger en meer rechtop te laten zitten konden drie rijen van twee stoe len geplaatst worden. De bo dem van de auto werd achter aan lager gemaakt door een aangepaste, compactere achte ras te gebruiken. Het levert be hoorlijk wat zitruimte op alle zes plaatsen op. Er is een loop pad tussen de stoelen, maar dat is slechts theoretisch bruikbaar. Variabele zitindeling zoals een grote ruimtewagen heeft biedt de Picnic niet, net zo min als de in formaat vergelijkbare Mitsubishi Spacewagon, die hier niettemin heel succesvol is. Het houdt op bij de genoemde mogelijkheid de achterste stoe len uit de auto te halen, of als men ze laat staan de rugleuning van de middelste stoelen voor over te klappen en als tafel te gebruiken. Het verhaal dat de relatief com pacte Picnic zo zuinig loopt gaat niet helemaal op. Volgens officiële meetcijfers gebruikt de Picnic buiten de stad zo'n 15 procent meer benzine dan een technisch verwante Carina E stationwagon. Al met al biedt Toyota in de Pic nic het nodige aan multifunc tionaliteit waaraan echter wel een pittige prijs hangt. Mazda MX-5 nadert MGB Nadat de Japanse autofabri kant Mazda in april 1989 de productie startte van de op zienbarende MX-5, rolde kort geleden de 400.000ste versie van deze roadster van de band. Met dit aantal heeft Mazda inmiddels de tweede plaats ingenomen op de lijst van 'convertibles and two-seater sportcars', die nog altijd aangevoerd wordt door de Britse MGB. De MX-5 beleefde zijn we reldwijde debuut gek ge noeg niet in Japan, maar tij dens de Chicago Motor Show. Amerika was ook de eerste markt waar de roadster in de verkoop kwam, in mei '89. Enkele maanden later pas was Ja pan zelf aan de beurt en kort daarna volgden Austra lië en Europa. Het door Mazda ontwikkel de MX-5 concept, een tradi tionele tweezitter met de motor voorin en een aan drijving via de achterwielen, werd wereldwijd toege juicht. De cabrio, die in Amerika 'Miata' heet eirin Japan 'Eunos' wordt ge noemd, werd tijdens zijn nog korte loopbaan ruim 70 keer bekroond en in diverse landen uitgeroepen tot Auto van het Jaar. Op dit mo ment wordt de MX-5 in meer dan vijftig landen ver kocht - FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN De jaarlijkse FietsRAI staat voor de deur. In het weekeinde van 6 tot en met 9 maart gaan de expositiehallen van de RAI in Amsterdam open voor fietsliefhebbers. De ten toonstelling biedt een compleet overzicht van alle soorten en typen fiet sen die op dit moment in Nederland verkrijgbaar zijn. De FietsRAI toont bovendien het aanbod van scooters, brom- en snorfietsen. Volgens traditie is de FietsRAI meer dan een passief kijkfestijn. De be zoekers kunnen zelf fiet sen uitproberen. Volwas senen en kinderen heb ben daarvoor hun eigen circuits. Voor het eerst be staat de mogelijkheid om rond jes te rijden op ligfietsen. Kinde ren tot 12 jaar kunnen kinder- fieten uittesten en meedoen aan de verkiezing van de Kin derfiets van het Jaar. Er is een theater waar ervarin gen met fietsvakanties worden uitgewisseld en op een Fietsva kantie-eiland kunnen bezoekers zich uitgebreid laten informe ren over een vakantie met de fiets als vervoermiddel. Net als Billboard in China, dat de fietser wijst op ordelijk fietsgedrag. foto ap voorgaande jaren houdt sport - presentator Mart Smeets talk shows met helden uit de wieler sport. De organisatie van de Tour de France is aanwezig, net als de Koninklijke Nederlandse Wielerunie en er komt een klei ne expositie over het wieleruur- record. Een bezoek aan de FietsRAI kost 20 en het kaartje geeft tevens toegang tot de RAI-Vakantie- dagen en de watersporttentoon- stellinmg Hiswa, die tegelijker tijd worden gehouden. De hal len zijn geopend van 10 tot 18 uur. Chinese fiets De Europese fietsenindustrie heeft een aardig succes geboekt in haar strijd tegen de goedkope concurrentie uit China. Fietson derdelen uit de Volksrepubliek vallen sinds kort onder een fikse invoerheffing van 30,6 procent. De Europese fietsfabrikanten, verenigd in de EBMA, trokken april vorig jaar aan de bel om dat de Chinezen een sinds okto ber 1993 geldende extra heffing van 30,6 procent op hele fietsen omzeilden door rijwielen in on derdelen in verschillende con tainers op verspreide data naar Europa te verschepen. Die heffing kwam bovenop een normaal invoertarief van ruim 11 procent. Voor onderdelen gold een tarief van slechts 2 tot 5 procent. Een EBMA-woord- voerder zei destijds dat de Chi nese concurrentie, die toch al profiteerde van de lage lonen in eigen land, via deze sluipweg in 1995 ruim 800.000 fietsen zon der de hoge tarieven naar Euro pa heeft geëxporteerd. De twee- wielers verschilden ruim 15 pro cent in winkelprijs met Europe se karretjes. Vanaf de jaren zestig gingen de verschillende Ford-vestigingen in Europa meer samenwerken. Het eerste gezamenlijke Engels/Duit se project was de Ford Escort, spoedig gevolgd door de Capri. Förd geloofde in die tijd in een sportieve uitstraling en in Ameri ka resulteerde dat in 1964 in de Ford Mustang, een fraaie auto die een groot succes bleek. Om dat succes ook naar Europa over te brengen wilde Ford een Eu ropese variant van de Mustang lanceren. Om die auto betaalbaar te houden werd hij opgebouwd uit bestaande Ford-componen ten. Eroverheen kwam een spor tieve coupé-koets en als naam werd het romantisch klinkende 'Capri' gekozen. De Ford Capri (foto) werd leverbaar in een groot aantal varianten, van goed kope gezinsauto tot snelle race- en rallywagen. Met deze auto maakte Ford de sportcoupé be reikbaar voor een grote kopers- groep. De Capri werd vanaf 1969 zowel in Engeland als in Duits land geproduceerd en werd zó populair dat in het begin 70 pro cent naar Amerika werd ver scheept. In 1974 ging de Capri onder het mes en eind jaren ze ventig kwam de derde generatie op de markt. Die bleef in produc tie tot 1987. foto ford

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25